Verschrikkelijke Oogenblikken. Ja, mijnheer, zei mij een ma chinist, de regulateur heeft een vaste ,y- hand noodig. en voor de signalen een Hazelford-Junction ligt op de hoofd- Het was juist in het midden van November van datzelfde jaar, toen ik uitgekozen werd om een eenigszins snellen rit te doen tusschen Hazelford -Junction en Stoneport er bevindt zich, zooals gij weet. op onze lijneen eindstation, waar de lijn dood loopt. Ik zal het u wat nader uitleggen. EEN HYDRAULISCHE KOLENTIP. helder oog'en hij die beide dingen lijn van Londen naar Silkminster, on niet bezit is niet geschikt voor de geveer op twee derde van den weg locomotief Verder is de bekendheid vanaf de hoofdstad. Er loopt, een zi]- met den weg een zeer belangrijk punt }un van iets meer dan 110 mijlen van de taak van een machinist. i lengte nf»ar de belangrijke havenstad Gevaren Ja, er zijn verschillende Stoneport. De trein van 7.15 tusschen gevaren, meer dan het publiek wel Londen en Silkminster stopt te Ha- denkt, terwijl onze arbeid evengoed zeiford en ..scheidt zich daar; het. ongemakkelijkheden heeft als alle an-; veei-st.e gedeelte rijdt vorder naar dere bedrijven i Silkminster, en het overblijvende. ge- Mist is de ergste, maar sneeuw iswoonlijk bestaande uit drie waggons al even slecht, want, wanneer de en een rem-waggon, rijdt naar Sto- weerglazen inde locomotief zwart neport. Mijne machine moest juist dit zijn geworden en gij dus verplicht laatste gedeelte van den trein frek- zijt uw hoofd oens huiten den trein ken Wij waren gereed om op 9.43 te steken, dan is het geen grapje. vertrekken en naar Stoneport to rij- Of ik ooit avonturen gehad heb 1 den, terwijl wij slechts op één station Wel, do meeste van ons kunnen u 'noesten stoppen. De naam van dit eenige verhalen vertellen. Eens heb ik! station is Boxford en is ongeveer op een botsing gehad, toen ik oen goede- de helft der zijlijn gelegen. Wij re- rentrein reed en wij, ter oorzake vanme" op dat station altijd water in. den zwaren mist, op de lijn van een! Het was den 13en December een anderen trein reden. Het was echter seer kouden nacht. Het had geduren- niets van beteekenis wij reden juist do verscheidene dagen gevroren en langzaam zoodat er geene belangrij-men had zijn jas zoor noodig. Mijne ke schade werd aangericht. machine, een mooie express^waggon, Ik heb echter eenige jaren geleden stond op een wisselspoor te Hazelford- een avontuur gehad, waarover ik niet Junction, gereed om in t station te- gaarne spreek, daar de gedachte aan rug t© koeren, zoodra de trein naar hetgeen mij en mijn kameraad over-oiikrmnster zou vertrokken zijn Mijn Hierboven geven wij de afbeelding kwam, mij doet ontstellen, zelfs nu een hydraulische tip in een der Tk 7ii het u echter vertellen wan-! die met miï °P d© machine werkte,Engelsche havens in gebruik en ge neer gij luisteren Wilter is nog een keek naar zijn voorraad kolenconstrueerd door de bekende construe- half uur tijd vóór ik naar de loods en water- j teurs-firma Armstrong Whithworth en In orde, kamei-aad zei Jim. ;Co. daar Ik sprong op de machine. Het wis-] Wat deze tip vooral curieus maakt selsignaal stond veilig en wij reden voor een leek is de fantastische vorm, moet om mijne machine gereed te zetten, voor den rit van vandaag, zoo dat er voldoend© tijd zal zijn om u mijn verhaal mede te deelen datu tevens dit litteeken op mijn gelaat zal verklaren. langzaam achteruit. Toen de trein stil stond, kwam d© inspecteur naar mij toe. Iedereen, die eenigszins belang stelt George, zei hij, er is geen wa-l *"wi> "J in hei sDOorwesleven. zal zich de ter, 'e Boxford.Een telegram is juist voortbewegen, de dunne nek. waar t die zeker aan een voorhistorisch reu- zend ier denken doet. L_ De vier pooten, waarop zij zich kan in het spoorwegleven, zal zich groote staking der machinisten stokers op onze lijn Londen-Silk- minster in 18herinneren. De directeuren hadden getracht nieuwe voorwaarden voor de werklie den te makendeze. denkende, dat zij onbillijk behandeld werden, beslo- en ontvangen, meldende, dat de pomp eigenaardig kraanvormig bovendeel bevroren is. Kunt gij den rit vervol gen Ik zal het trachten, mijnheer. Hoe staat de water-reservoir, Jim i voer van water in den stoomketel ge- om draait, wekken, vooral in den sche mer of in den mist, wèl zeer sterk de illusie van een immens "monster. Trouwens 't is een geweldig arbeid- verslindend monstei-, zoo'n moderne machine. Heele waggons kolen licht ze op en zwaait ze met een zwaai bo ven den bunker, waarin ze neerstor ten met een geweldigen dreun, den zang van den arbeid. tWerk dat meusclienkracht slechts in vele uren voltooien kon, doet zoo'n tip in enkele minuten. Zoo vol als ze maar kan. Zij zal lijk stond met het stoomverbruik, het wel doen, wanneer wij wat zui-' Nu zijn twee zaken (onder meer- ten de machine te verlaten. Sommige ni& dere) het gevolg van deze uitzetting hunner deden dit. en één zelfs, stopte1 —Indien het niet gaat, zei de in- van den stoom. Bij het ontsnappen zijn trein op een scheidingspunt der specteur, kunt gij stoppen te Gray- kan ze nauwelijks boven den schoor- lijn, waarna hij haar verliet; hij sand (e©n station voorbij Boxford) en steen stijgen, maar valt neer op den werd echter naar de gevangenis ge-1 daar water innemen. j stoomketel en belemmert het gezicht bracht, omdat hij zijne machine op'. Goed, mijnheer, zei ik. Ik zal al-' van den stoker, terwijl ze een zeer do hoofdlijn der spoorweg had ver-les doen wat ik weet om door te rij-matigen trek op het vuur veroor- jajen den zonder te stoppen. j zaakt, dat daarom herhaaldelijk moet Eén voorval in de staking veroor-! Best Gerorge; zorg er voor, dat gevoed worden, maar slechts mot o-o rröör» nunbiniii-A., t?» i beetjes tegelijk. zaakte een verschrikkelijke opgewou-1 fe &e©n ongelukken krijgt, denheid onder de werklieden. Een der Z1C" twee directeuren in den machinisten, een man. dien ik als ln*w. Budd kende, door do staking broode- ?7.*el loos geworden, verdronk zich en zijne Mijnheer Mark Finsbury en Mr. kinderen. j Lethbourne. Nu, goeden nacht en Onder de stakers, die de maatschap-1 80ed succes 1 pij niet meer wilde aannemen, bevond Daar de baanwachter met zijn Iedereen weet. dat wij de hoogte omkeerde, riep ik Tim L-umaim gepeild had, had ik hoop zonder stop pen to kunnen doorrijden. Wij waren nog ongeveer twee mij len van Graysand en mijn kameraad wierp nog wat kolen in 't vuur. Ik wierp een blik in de duisternis om een lichtstraal van den afstandswij zer op den weg te ontdekken en kwam eindelijk tot het besluit, dat ik ge makkelijk door kon rijden, terwijl nog het beste gedeelte van den weg voor ons lag. Terwijl ik mij voor een oogenblik ik denk dat we Jim, kameraad, het doen zullen. van het water binnen den stoomketel kunnen bepalen door middel van een glazen buis buiten den ketel Ik was sprakeloos van verbazing „het peilglas" dat het verminderen van hetgeen ik toen zag. Jim bukte van het water aanwijst. Elk oogen-j zich om de kolen wat naar voren te blik beschouwde ik dit glas, toen wij j kalen en achter hem, op don tender, zich een neef van dezen armen man groen lichtje had gesignaleerd en hiji door den kouden winternacht verderstonden twee mannen met maskers a»! cfhnniiininadov tuiaii Vnviio gefloten had. onondo ik d« rAcrnln- r^rïAn T.nno-Tpam lonOTunm vermin, voor 't gelaat en eer» blinkend voer en zijn schoonbroeder, twee kerels «©Boten had, opende ik d© regula-reden. Langzaam, langzaam vermin- Jackson en Budd genaamd; de eene I©ur en reden wij langzaam weg. J derde het water in den stoomketel was machinist, do andere stoker op' Nu. mijnheer Mark Finsbury en Mr. zeer langzaam. Ik liet een weinig een onzer groote expres-treinen. De-Lethbourne waren do twee doodelijke meer binnenstroomen en zeide tot zen warende leiders der staking ge- j vijanden der stakers geweest en het Jim weesthet waren roekelooz© perso-Uvas voornamelijk hunne schuld, dat i Hoe staat het mot hot water in nen en het was bekend, dat zij wraak Jackson en Budd en andere belha-j liet reservoir? hadden gezworen, zoowel voor dem©ls ontslagen waren. Op 't oogen-; Hij klauterde over de kolen enkeer- handelwijze der maatschappij als blik kan ik u niet zeggen of zij het de binnen eenige minuten terug, voor den tragischen dood van hun 1 verdienden, daar met uitzonderingEr is niets te missen, kameraad, bloedverwant. Meer dan eens had van deze twee en eenige andere, niet Denkt ge, dat ze het doen zal? men inderdaad verdenkingen gekoes-1 getracht was gewold te plegen. Wan- terd, dat zij getracht hadden treinen n©er er twee menschen waren tegen te vernielen, doch daar zij tegen het I de ontslagen stakers een wrok einde van het jaar verdwenen sche nen te zijn, dacht men dat zij, even als zoovele andere stakers, die geen werk meer konden krijgen, uit hot land waren vertrokken om werk te zoeken in do koloniën. Jackson had den grootsten afkeer van mij gekregen, omdat ik eens, bij gelegenheid van een meeting door machinisten on stokers gehouden, zijns zienswijze tegensprak. Den vol genden avond, toon ik met mijnwerk klaar zijnde, in do nabijheid der loodsen kuierde, ontmoette ik hem toevallig. Hij stapte op mij toe en zeide Ogij denkt, dat ge gisteren avond zeer knap zijt geweest, is 't niet Maar laat mij u zeggen, dat het juist do sluipers en vleiers zijn, die al deze ellende over ons brengen. G ij z ij t op uwe machine gebleven, niet waar Zorg er voor, dat gij niet een dezer dagen tot uw eigen dood r ij d t. Op het oogenblik zelf, dacht ik er weinig over na. Ik was echter wat meer bezorgd bij het nazien van mij ne machine vóór wij afreden en ook bij het rijden zelf, maar daar alles kalm verliep, vergat ik Jackson en de staking. koesterden, dan waren het mijnheer Mark Finsbury en Mr. Lethbourne. Ik wil u niet met technische zaken plagen, maar ik durf veronderstellen, dat gij weet, dat het met het bestu ren van een machine evenals met an dere zaken gaat er zijn vele ma nieren om er me do om te gaan. Ma chinisten hebben hunne eigen manier van handelen locomotiefs zelfs die van dezelfde constructie verschil len zóóveel in „het rijden" dat, waar iemand die zijn machine verstaat, haar alles kan laten doen, zij voor een ander onhandelbaar is. Ik moest deze machine de overige 110 mijlen rijden met de voorraad water, die ze in had. Het was een machine, die ik nog slechts enkele malen gereden had, zoodat ik haar nog niet grondig kende. Zoodra ik kon, zette ik den handel terug, totdat ze op No. 1 van de in kepingen op den sector stonddat wil zeggen, ik sneed de toevoer van stoom, die in de cylinders gestuwd wordt, af, en werkte op die manier door haar „uit te zetten". Ik schroef de ook mijn injector dicht (het appa raat, waardoor het water uit het re servoir op den tender in den stoom ketel wordt gedreven) totdat de toe- Ja, ze zou het doen als ze de Flying Star" was, maar nu kan ik er niets van zeggen. Tn alle gevallen kunnen wij tot Graysand rijden en dan kunnen wij nog verder gaan. Help eens een handje, Jim Wij reden het station Boxford bin nen. Er waren dien avond weinig reizi gers op het station. De conducteur kwam een oogenblik naar voren en vroeg of wij van plan waren te Gray sand te stoppen. Ik zei hem, dat ik zulks wel dacht, doch in dat geval zou fluiten. Jim bukte zich om het teeken tot vertrek te geven en toen „Voorwaarts De machine pufte hard en wij gingen opnieuw de duisternis van den nacht In. Toen hij zijn hoofd binnen trok, zei hij Wel, dat is zonderling 1 Wat is er Wel, ik zou gezworen hebben, dat ik een kerel in de remwagenzag gaan, vóór de trein vertrok. Ën de conducteur? Oh ij was het niethij sprong achter op den trein, juist toen w'j het station verlieten. Het is wel vreemd, zei ik. Wij dachten er echter niet meer aan, daar al onze krachten vereischt werden om de machine te rijden. Nadat Jim nogmaals het reservoir voor 't gelaat en een blinkend voor werp in iedere hand. Jim, kijk uitriep ik, toen zij op hem sprongen en een hunner hem met zijn wapen op het hoofd trof. Ik kende mijn plicht en keerde mij om, teneinde uit alle macht te rem men en te fluiten, maar zij waren binnen een oogenblik op mij toege schoten en vóór ik wist wat er ge beurde, werd ik bij den arm gegre pen ©n waron twee pistolen op mijn hoofd gericht. Het is niet goed, zei een hunner met een stem, die mij bekend toe scheen, dat moeten wij niet doen. Ik poogde los te rukken. Houdt u stil. of wij schieten. Mijne handen werden mij op den rug getrokken en waren spoedig ge boeid. In minder dan geen tijd bonden zij mijne beenen samen met een stuk I touw en maakten zij mij vast aan de leuning van het trapje, dat zich aan] de machine bevond. Op datzelfde oogenblik stond mijn' kameraad op. Nu naar den anderen gek, zei de schelm, die tevoren ook gesproken] had en de arme Jim was, weldra ge bonden en aan het andere trapje vast de eerste spreker. Op ditzelfde oogen- Jim, kameraad hoefa al- blik ligt hij op den vloer veilig vast-, les is op sssskrak! sssss3s gebonden, of mijn naam is niet... Wie kan het beschrijven De stop Jackson! riep ik uit. iwas gesmolten. Stel u de stoomketel Ja, Jackson! gilde hij, op mij voor, vol stoom met een enorme span- tocloopende. terwijl hij zijn masker jning, die in het vuur spuit en do ver- afdeed. Het hindert niet, dat ge zulks schrikkelijke ontploffing, toen de fwec weet, want ge zult nooit de kans heb ben er een woord over te reppen, of het moet zijn tegen den duivel. Ik heb echter geen zin lang met je te staan praten. Stook het vuur nog eens op, kameraad De andere wierp voortdurend kolen in het vuur, met een handigheid, die bewees, dat hij zulk werk gewoon was. Een regen vonken steeg uit den schoorsteen, terwijl een onheilspel lend gesis mij vertelde, dat de stoom door de veiligheidsklep ontsnapte. Ben je klaar, vroeg Jacfcson aan zijn makker, dien ik aan zijn li chaamsbouw als Budd meende te her kennen, ofschoon hij geen oogenblik zijn masker afdeed. Wij zullen nu gaan, vervolgde- hij en deze twee vriendjes hier zich maar een weinig met hun ritje laten amuseeren. Na dit gezegd te hebben, sloot hij den regulateur. De trein verminderde langzamerhand in snel heid. Toen keerde hij zich naar mij toe. Gij weet goed wat u te wachten staat. Ik en mijn makker, die zich achter met den conducteur hebben bemoeid, zullen van den trein sprin gen wanneer deze voldoende in snel heid is verminderd, het zou echter jammer zijn, hem te doen stoppen daarom zal ik den regulateur openen vóór wij van den trein springen, en dan zult gij met uwe machine den dood tegemoet rijden. Er liggen nog ongeveer elf mijlen vóór u en dan het eindstation het einde Gij. uw lafhartige makker Finsbury en Lethbourne zullen bij het verbrijzelen der machine omkomen. Ja. ge deedt beter, uwe gebeden op te zee-gen en eens te denken aan Charles Budd en zijn kinderen. Heden is het onze dagGereed ze is nu prachtig in snelheid verminderd. Ik zal fluiten om onzen makker te waar schuwen van den trein te springen Kom Budd. spring van de machine Ik zal er het laatst opblijvenAdieu, een aangenaam ritje De trein had thans een snelheid van ongeveer vijf mijlen in een uur. Jackson sprong van den trein. Ik zal nooit onzen angst in deze verschrikkelijke oogenblikken verge ten, toen onze machine voortsnelde met een steeds vermeerderende snel heid. Jim en ik trachtten los te ko men, maar het was eene vergeefsche poging. Zij hadden de deur van het vuur- kanaal een weinig open laten staan, zoodat een straal licht naar buiten kwam. Eén mijl en de snelheid vermeer derde steeds. Tien mijlen verder een weinig meer dan 10 minuten en de ver schrikkelijke verbrijzeling zou plaats hebben. Wij vlogen door het kleine station Hartwell negen en een hal ve mijl vijftig mijlen in een uur het was vreeselijk en de smoor- klep was slechts een paar voet van mij verwijderd, maar het was onmo gelijk die te bereiken. Jim, kameraad alle hoop is ver dwenen God zegent u God zegent,... stil Goeden he mel George, er bestaat nog kans Wat, Jim? in Hemelsnaam, wat? Zie eens naar het peil- g 1 a s. kameraad! Ik keek. In een oogenblik begreep ik zijne bedoeling. Er was geen water meer te zien. Als het water maar bijtijds op is God geve het, Jim Hier moet ik u een kleine uitleg ging geven, die u onze toestand hel der zal maken. Een gedeelte van den stoomketel ligt over het vuurkanaal. Vlak boven het vuur bevindt zich in den wand van den stoomketel een looden stop. Wanneer liet water tot onder den top van den stoomketel daalt, doet de hitte van het vuur de. plug smelten, alle stoom in den stoom-] elementen elkander ontmoetten. Wij waren blind en aan de grootste hitte blootgesteld. Massa's stoom ontsnap ten door de deur van liet vuurkanaal en doodden ons bijna. Maar met de pijn dezer foltering keerde tevens liet gevoel van leven in ons terug. Min der en minder werd de snelheid van den trein, tot dat hij niet ver van het eindstation stopte. De bevroren pomp van Boxford had ons gered. UIT DE VERLEGENHEID. Gast: Vooreerst is de soep kokend heet en ten tweede vind ik er een kin dertrompetje in! Wat beteekent dat? Kellner: Ja, ikdenkvoor't naast, dat de kok gedacht heeft: de soep is zoo heet we zullen er meteen iets bij doen, om door te blazen. BEGELEIDING. U heeft uw zoon op de universiteit bezocht, mijnheer? Wat studeert hij Psychologie geloof ik. Wat is dat? Ja, dat weet ik niet precies; maar dit weet ik weldat er verschrikkelijk veel bier bij gedronken wordt. X-STRALEN. Een patient komt bij een speciali teit en laat zich door middel van X- stralen onderzoeken. 't Spijt mij mijnbeer, zegt deze maar ik kan u niet verder behandelen. U hebt naar ik zie maar zes gulden in uw portemonaie en mijn tarief is twintig. BEPROEFDE VRIENDSCHAP. Student Schralendonk. Mag ik u mijn besten vriend voorstellen? We hebben samen jarenlang vreugde, leed en één paar laarzen gedragen. ETIQUETTE. Mevrouw.Zeg, Marie wat betee kent dat,hier in de salon te niezen? Daar heb je toch de meidenkamer voor! VANDAAG NOG NIET. Zeg, man, we moeten er ernstig aan denken, zuinig te worden. Goddank. Daar doe ik graag aan mee, En wanneer zullen wij be ginnen? Morgen. Vandaag moet ik mijn zomertoiletten nog koopen. A. De melodieën van deze ope rette schijnen mij zeer gezocht te zijn? B. U vergist u, mijnheer.Ze zijn gevonden!! WEER EEN VERSTROOIDE PRO FESSOR. Dokter.- broken! Professor. Is het een gewone of een tiendeelige breuk -Uw zoon heeft zijn armge- EEN DURE VROUW. Je kunt niet begrijpen, hoeveel geld mij mijn vrouw kost. Jouw vrouw? Ja, vandaag heeft ze mij weer zóó geërgerd, dat ik minstens vijf glazen bier jnoet drinken, om weer tot bedaren te komen. NIET GOED BEGREPEN. Een burgemeester, die in tegen woordigheid van het pas gehuwde paar de huwelijksakte wil schrijven, maar den juisten datum niet goed weet, zei, toevallig de bruid aanzien de. 't Is immers de vijfde? Pardon burgemeester, antwoord- Wel voor den hemel, zeg ons wat j ge met ons doen wilt, waagde ik te j zeggen. Dat zult ge spoedig zien. ant- j woordde de andere, terwijl hij de i oven opende. De arme Jim was van zijn schrik bekomen en riep mij toe Houd moed, kameraad De con ducteur zal ons wel met de rem red-1 den, als hij bemerkt, dat er iets niet in den haak is Zoo, zal hij dat doen? grijnsde ketel spuit op het vuur en er bestaat; de de jonge vrouw, 't is eerst mijn creen kans meer. dat de machine dien geen kans meer, dat de machine dien dag nog lijdt. Zeven mijlenDe groote machine schudde en daverde van inspanning en wij konden de gloeiende asch, door den sterken wind opgedreven, over ons hoofd zien vliegen. Zou het water nooit verder dalen Vijf mijlen Nog een weinig ver der en 'tzou te laat zijn, want zelfs wanneer de plug smelt, zou de groote snelheid ons nog veel verder rijden, nadat de stoom was uitgewerkt. Vier mijlen tweede. BIJTENDE POOTEN. Jantje komt huilend naar zijn va der toe loopen. Wat is er gebeurd? vraagt deze. Het kind toont hem zijn openge krabde hand en zegt snikkend. Ml- net de poes heeft mij met haar poot gebeten In Amerika, het land waar men «enerzijds tracht op elk gebied 't vol maakte steeds meer te naderen anderzijds in domme achteloosheid de meest eenvoudige veiligheidsmaat regelen vergeet, zooals bij de ram,, met de „Generaal Slocum" weer eens treffend gebleken is, heeft men den laatsten tijd welgeslaagde proeven genomen met onderzeescho belsigna- len. Heeft men tegenwoordig in de draadlooze telegrafie een uitstekend middel gevonden, om zelfs in den diksten mist aan boord der schepen voeling te houden met de kust oï de 6chepen in de buurt, de geluiden- telegrafio onder water vult dit mid del gelukkig aan. Ons plaatje geeft een idee van de werking. Aan boord van de lichtschepen en van uit de vuurtorens langs le kust zijn onderzeesche klokken in bewe ging te brengen. Op de in zee varende schepen nu, zijn geluidontvangers aangebracht, aan- elke zij van het schip en op zeer grooten afstand bleken de klokgelui den hoorbaar in die geluldontvangers, welke als telefonen met de stuurka- mer in verbinding staan. Daardoor wordt het voor de be stuurders der schepen mogelijk om ONDERZEESCHE GELUIDENTELEGRAFIE. zelfs in den diksten mist te weten of zij de kust naderen en in verband met de sterkte en den klank der bel- geluiden te weten, hoever zij zich van een bepaald punt bevinden. Op die manier kan menige stranding worden voorkomen. Ook op varende schepen zouden zulke klokken kunnen worden aange bracht, zoodat ze evenals de draad looze telegrafie, bij mist, wederzijd- sche nadering kenbaar maken en al dus aanvaringen kunnen worden ver meden. Zoowel op grootere als kleinere kustvaartuigen in Amerika moet de inrichting met succes werken. ...;'A2Ï?3 UIT JAPAN. Het ontschepen in een der Japansche havens van gewonden, door den uitstekenden hospltaaldienst ter zee, waarover Japan beschikt van 't oorlogsterrein teruggebracht.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 8