brieksbezitters hunne gronden tot niet aanneming der voorstellen mede. Eerstens willen ze het artikel 2 van het vredesvoorstel van 22 Juni 11., dat thans uitgevallen is. weer ingelascht hebben, welk artikel luidt ,,De wederaanneming der stakende arbeiders zonder recht op een vroege re bekleede positie, zal geschieden volgens vrijen wil en behoefte der brouwerijen, en na aanmelding in do lijsten der werkzoekenden. Evenwel zullen vóór de stakers, geen andere arbeiders meer worden aangesteld". Ook willen de werkgevers artikel 5 niet aanvaarden, daar ze dit verne derend achten. Dit luidt..Voor de arbeiders die niet binnen 4 weken weder zijn aan gesteld. betalen de brouwerijen de helft der ondersteuningen, die op twee derde van het vroegere loon bepaald worden. Tot dit doel wordt een fonds gevormd, dat beheerd wordt dooreen commissie, bestaande uit drie verte genwoordigers der arbeidsgevers en drie vertegenwoordigers der arbeidne- mers. De betaling der ondersteuningsgel den geschiedt door deze commissie aan het bestuur der stakers." (Hbld.) Binnenland. HET LEK VAN DE „GELDERLAND". Een medewerker schrijft aan het „Soer. Hand." Gisteren is de kruiser „Gelderland" in 't dok alhier opgenomen, teneinde vast te stellen, welke schade door haar stooten op een rif van het eiland Bras opgeloopen is. Zierhier een kor te beschrijving van het gebeurde. De commandant der Javadivisie en de commandant van de „Gelderland" be vonden zich op de stoombrug, toen deze, in kielwaterlinie gevolgd door de „Utrecht", door de smalle en moei lijke passage tusschen de eilanden Bras en Xassi zou varen. Die passage is in 't smalste gedeelte slechts 130 M. breed, aan de eene zijde is het vaarwater schoon, d. w. z. dat men er geen riffen of ondiepten aantreft, ter wijl zich aan den anderen kant onder water vrij ver een ondiepte uitstrekt. Gewoonlijk staat er een sterke stroom Dicht bij dat smalste gedeelte werd veiligheidshalve vlak langs de schoo- ne zijde van het vaarwater gehouden, al te vlak langs, naar de meening van den divisiecommandant, op wiens bevel de commandant wat uitstuur de, d. w. z. iets meer de andere niet schoone zijde van het vaarwater be gon te houden. Kort daarop voelden de opvarenden het schip dreunen en onregelmatige korte schommelingen maken, wijzende op steenen, waarna het schip gewoon kon doorstoomen, het was blijkbaar reeds over het rif gehobbeld. Het ongeval stelde den commandant in het gelijk en den di- j visiecommandant in het ongelijk, het geen deze op ruiterlijke wijze erken- j de. Toen men voelde, dat er een on geval plaats had, werd spoedshalve een sein en slechts één vlag gehe- schen, om de „Utrecht" te waarschu-| wen „ik kan niet manoeuvreeren", waarop de „Utrecht", in het nauwe vaarwater niet kunnende uitwijken, haar machines op halve kracht zette en. niets wetende van het ongeval, recht achter de „Gelderland" op het-, zelfde rif stootte doch door haar min dere snelheid minder schade opliep. Na het ongeval werden op de „Gel derland" onmiddellijk maatregelen getroffen, om het eventueel in het schip stroomende water tegen te hou den, namelijk door het sluiten der waterdichte deuren. Binnen ander halve minuut was dit geschied. Een ieder der opvarenden verdient lof voor de wijze waarop hij na het ongeval zijn plicht deedalles ging zoo kalm in zijn werk, alsof men oefening hieldeen toevallig aan boord vertoe vende dame, die eerste geweldig ge schrokken was, kwam door die volko men kalmte weder tot bedaren en scheen zelfs geen besef te hebben van hetgeen had kunnen gebeuren. Onder-! tusschen werd vastgesteld, dat do „Gelderland" een zwaar lek moest hebben, dat het schip tien ton water per uur maakte, hetgeen gemakkelijk door de aanwezige pompen verwijderd kon worden. Nu de „Gelderland" droog staat, is het interessant eens een kijkje te gaan nemen. De kiel, bestaande uit een strook staal, dikker dan do an dere platen, waarvan een schip opge bouwd is en nog op bijzondere wijze tegen indrukken gesteund is overeen lengte van ongeveer 40 M. min of meer gedeukt, waardoor hier en daar verbindingsnagels gesprongen zijn. Verder vertoont de huid aan een zij de van de kiel hier en daar ingedruk te plaatsen met gesprongen nagelga ten. tot ongeveer op 4 M. afstand van de kiel. Verder ziet men in de kiel plaat twee gaten. Natuurlijk is het verband van het schip het geraamte als het ware, in wendig zwaar beschadigd, zoodat het herstellen der schade op f 200.000 wordt geschat, terwijl voor de „Utrecht", buiten de dokkosten, te Singapore, aan herstellingen 40.000 dollars is betaald. Men vraagt zich allicht af hoe het mogelijk is, dat een lek schip een reis van acht etmalen maakt, met slechts weinig minder dan de gewo ne dienstvaart. Dit is een gevolg daarvan, dat een oorlogsschip voor- Zien is van een dubbele bodem, diy waterdicht is en bovendien verdeeld is in een aantal kleinere vakken, die ieder op zichzelf waterdicht zijn. AANTAL AUTOKARREN. Alléén in Noord-Holland zijn 1450 autokarren gedomicilieerd. Dezer da gen is dat nummer met rijbewijs af gegeven, en ingetrokken nummers worden bij nieuwe aanvragen 't eerst uitgegeven, zoodat er werkelijk 1450 in omloop zijn. VEGETARIËRS. De Nederlandsche Vegetariërsbond zal Zondag 28 Augustus a.s. zijn jaar vergadering in do openlucht houden in de uitspanning Warnborn bij Arn hem. Mr Franc Pearce uit Portsmouth zal spreken over Vegetarisme. De ver gadering zal om 11 uur aanvangen. DE GOUVERNEUR-GENERAAL. De benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indié zal aan hen, 1 die hem over dienstzaken wenschen I te spreken, daartoe de gelegenheid geven op Dinsdag, Woensdag enDon- derdag 23, 24 en 25 dezer, des mid dags van 2 tot 5 uur, in liet hotel de Twee Steden (Buitenhof te 's-Gra- venhage). (In de bekendmaking, die voorkwam in de vorige St.ct. waren de iatums vpxkeerd opgegeven. St.ct. Bij Kon. besl. van 10 dezer is be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau Z. D. H. van de Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch. KLEINE DIEVEN. Twee jongmaatjes bij een drukkers firma te 's-Graveuhage hadden weder rechtelijk zich in 't bezit gesteld van coupons, die door een handelsfirma worden afgegeven aan hare clientèle, die ze later tegen bons kan inruilen voor winkelwaren of reistochtjes. De moeders der jongens hadden van die wederrechtelijke toeëigening misbruik gemaakt om zich in 't bezit te stellen der aan de coupons verbonden voor deden. De veelvuldige aanbieding wekte argwaanhet bedrog werd ontdekt en de zaak is in handen der justitie. In October zal het Theologisch Ora torisch Studentengezelschap „Secor- Dabar" (Gedenk het Woord) te Utrecht zijn 60-jarig bestaan herdenken. Dit zal op feestelijke wijze geschie den door 't houden eener reünie op 11 October, daar 8 October, de dag der oprichting, op een Zaterdag valt. De feestcommissie bestaat uit de heeren J. C. V. van Bemmel, praeses, C. B. Wesenhagen, ab-actis, G. J. G. de Bel, fiscus, A. II. Couvée, vicarius, J. A. Barbas en B. ter Haar Romeny. In 't begin der volgende maand zal een meer uitgewerkt plan van feest viering worden bekend gemaakt. BUITENKANSJE. Een buitenkansje is aan acht werk lieden van het personeel der rijtuig- fabriek van den heer Spijker aan den Amsteldijk te Amsterdam te beurt ge vallen. Samen hadden zij een half lot in de Staatsloterij, waarop de f 25.000 gevallen is, zoodat zij thans met hun achten een goede f 10.000 te verdeelen hebben. DE MISLUKTE ZELFMOORD. De man, die eenige dagen geleden bij zijn overbrenging naar den Haag uit den trein gesprongen is en zich daarbij verwond heeft, is in zooverre hersteld, dat hij uit het ziekenhuis naar het huis van bewaring konwors den overgebracht. Gedurende zijn ver blijf in het ziekenhuis is hij voortdu rend onder bewaking van de politie geweest, daar men vreesde, dat hij zou trachten zich van het leven tebe- rooven. ONTROUWE KANTOORLOOPER. De manufacturier H., uit het Hang te Rotterdam, liet Donderdagavond door zijn zoon ten kantore van de fir ma R. M. en Zn. aan de Zuidblaak bezorgen een portefeuille met wissels, bij hem in den loop van den middag in bewaring gegeven door K. F. H„ wonende op de Gedempte Slaak en wissellooper in dienst dier firma. De man had gezegd terug te zullen ko men, nadat hij even met zijne vrouw uit geweest was. Hij verscheen even wel niet en daarom liet H. de porte feuille terugbezorgen. Het kantoor der firma R. M. en Zn. verlatende, had de wissellooper K. F. H. voor een bedrag van f 11,000 aan wissels ter incasseering medegekregen en toen nu do portefeuille terugbe zorgd werd, ontbraken 10 wissels, tot een gezamenlijk bedrag van 1248.17. Dit geld is door den wissellooper ont vangen, maar niet afgedragen. De po litie, hiermede in kennis gesteld, tracht hem op te sporen, en daarom is van wege het politiebureau in de Pauwensteeg zijn signalement ver spreid, met verzoek tot aanhouding. De verdachte was vroeger tramcon ducteur. INBRAAK TE ROTTERDAM. Ten huize van mr. J. Hanegraaf, ambtenaar van het openbaar ministe rie bij het kantongerecht, wonende Vijverlaan 72 in het Park Honingen te Rotterdam, is gisternacht ingebro ken. Toen een der familieleden Vrij dagmorgen in de villa kwam opzijn dagelijkschen inspectietocht, omdat de bewoner met zijn gezin uitstedig is, vond hij onder meer in een der ka mers het buffet geopend en een aan tal étuis waarin zilverwerk was ge borgen, ledig over den grond ver spreid. Men neemt aan, dat de inbre kers het huis aan de achterzij de zijn binnengedrongen, waar zij het luik der deur van de tuinkamer met een beitel hebben geforceerd. Daarna is de ruit vernield en werd het mogelijk de sluiting der deur te verbreken. Bij ontstentenis van den heer Hanegraaf, die telegrafisch is op de hoogte ge steld, Kon nog niet worden vastgesteld wat gestolen is. OOK BRUTAAL. In het Rotterdamsch Nieuwsblad komt onder correspondentie het na volgende aan de Redactie gezonden stukje voor De redactie verzoekt dat de in zender van het onderstaand Ingezon den Stuk zich nader bekend make. Mijnheer de Redacteur! Hot bericht van de inbraak op de Voorhaven 106 dient verbeterd. Wij waren met ons drieën en hebben ook niet getrapt maar als fatsoenlijke in- brekers het paneel uitgesneden. Door onvoorzichtigheid van een onzer is' het mislukt, maar wij hopen eerst-! daags de geheele brandkast met in boedel te komen halen. Een der Paneelzagers. P. S. Jammer, dat die peren nog zoo hard waren." DUUR BETAALDE STROOPERIJ. Dezer dagen werd door eenige per sonen een vossengat opgegraven in het Veenigerveld, onder Zuidwolde (Zuid-Drente), waarin naar aller waarschijnlijkheid een vos zich zou ophouden, te oordeelen naar de lucht, die er van uit dat hol kwam. Ze groe ven het geheele hol uit, en wat von den ze?... Een hond, die een konijn was uagekropen in het hol en niet meer terug had kunnen gaan. Deze had zijn strooperij wel duur be taald ONGEOORLOOFDE GRAP. Te Delft heeft een straatjongen een grapje uitgehaald, dat, indien hij gesnapt ware geworden, voor hem on aangename gevolgen had kunnen heb; ben. Toen het stationspersoneel het druk had, daar pas een trein uit Rot terdam was aangekomen, gaf hij op eens met een fluitje een signaal. Do machinist haalde zijn handel over, deed op zijn beurt de stoomfluit gil len en de trein zette zich in beweging tot verbazing van conducteurs en an deren, die niets begrepen van wat gebeurde, maar, vlug als de wind, de nog open portieren dichtklapten en deels in den bagagewagen spron gen, deels verbluft bleven staan. De knaap had het inmiddels raad zaam gevonden zijn verblijf aan het hek tijdelijk te verlaten. De dienst doende politieman zou hein waar schijnlijk anders hebben beduid, dat grappen ook haar bedenkelijke zijde hebben. EEN POTVISCH IN HET NET. De Scheveningsche logger, schipper D. A. Pronk, van Gebrs. De Niet, rap porteerde bü zijn binnenkomst te Scheveningen, dat hij de vorige week, toen hij voor het laatst voor zijne te rugreis zijne vlet uitgezet had, des morgens een ongewone hevige bewe ging daarin bemerkte, die zich tel kens herhaalde. Toen hij daarop zijne vlet binnen haalde, hing in hc-t ach- terste gedeelte een groot zwaar voor werp, dat nader bleek een buiten gewoon groote visch te zijn. Deze visch had zich in twee a drie volle dige netten ingewoeld, zoodat hij daarin den dood vond. i De bemanning zag geen kans het monster aan boord te halen en moest hem laten schieten, waarmede een vijftal netten met touwen en toebe-' hooren verloren ging. Volgens de schatting van den schip per was de visch 60 ad 70 voet lang en 20 ad 25 voet in omvang. Hij noemde het een potvisch van het grootste soortvoor zoover hij den visch boven water te zien kreeg was de rug met witte en gele vlekken be- dekt. Waarschijnlijk zal het een Noordkaper van het grootste soort of, bonte visch zijn geweest. HEMELVAARTDAG GEEN ZONDAG. De Kantom-echter in Kanton 1 te Rotterdam besliste dat Hemelvaart- dag niet als Zondag kan beschouwd worden, te meer omdat in de alge- meene scheepszaken en de rijnvaart conditiën alleen sprake is van Zon dag en christelijke feestdagen niet ge noemd worden. Mitsdien werd den schipper, die be taling van een overlegdag had gevor derd omdat op Hemelvaartdag niet was gewerkt en dat niet als wettige verhindering wilde beschouwen, zijne vordering toegewezen. Koloniën. DELI SPOORWEGMAATSCHAPPIJ. Omtrent de op 1 dezer voor het pu bliek verkeer geopende lijn Timbang Langkat Tandjong-Poera der Deli- spoorwegmaatscftappij schrijft deDelt Courant het volgende Het deel dat 1 Augustus ln publiek gebruik gesteld wordt, is het midden stuk van de lijn Timbang Langkat Pangkalan Berandan. Het eerste deel, tot Stabat, 22J K.M. lang, is reeds een poos in gebruik, het laat ste deel, Tandjong PoeraPangkalan Berandan, weer 20 K.M., komt pas eind van dit jaar gereed. Daartus- schen liggen de 24| kilometer, waar van morgen de feestelijke inwijding plaats heeft. Het is op verzoek van den Sultan van Langkat. dat de voltooiing van dit baanvak thans reeds feestelijk ge vierd wordt. Tandjong Poera en het grootste deel van Langkat is hierme de aangesloten aan het net van de Deli Spoor. De Sultan ontving verle den week een salonrijtuig ten ge schenke. i De lijn loopt van Dindjey tot de Wampo»rivier over vlak terrein, dat voor den aanleg geen moeilijkheden opleverde. Over de rivier is een brug gèbouwd van twee spanningen, ieder 60 meter lang Voorbij de Wampoe komt 8 kilome ter afwisselend moerassig en heuvel achtig terrein. Dan wordt de grond weer vlak tot de ondernemirig Tama- ran, waar opnieuw een moerassig stuk komt, tot de Batang Serangan- rivier. Die aanleg in dit moeras heeft veel moeite gekost. Ek moest drie maal zooveel grond worden aange voerd als men berekend had, omdat de spoordam telkens weer wegzakte in den drassigen bodem. Met de 60 me ter lange brug over de Serangan-rl- vier is 't ook niet voordeelig gegaan. 5 October van het vorige jaar sloeg een bandjir met veel drijfhout de houten stelling weg, waarop de bo venbouw werd geconstrueerd. Men moest toen in Europa nieuw ijzer werk bestellen om de brug te kunnen voltooien. Het verdere traject leverde geen moeielijkheden meer op. Alleen was het terrein te Tandjong Poera zoo laag, dat 60.000 kubieke meters grond bij Kwala Pessilam moesten uitge graven worden en naar Tandjong Poera gebracht voor ophooging van het spoorweg-emplacement aldaar. Omtrent de voortzetting van de lijn tot Pangkalan Berandan kunnen wij nog mededeelen, dat de weg reeds is voltooid en, nu het traject tot Tan djong Poera in gebruik gesteld wor den kan, met het aanvoeren en leg gen der rail,s een aanvang wordt gemaakt. EEN GEVAARLIJK LAND. Twee Maleiers van Panti waren zoo verhaalt de „Sumatrabode" in een bosch druk in de weer om bosch producten te verzamelen, toen ze uit het kreupelhout door een tijger be sprongen werden. Vluchten was in het dichte woud onmogelijk, en bei den zochten hun heil in een boom, hetgeen echter slechts één hunner mocht gelukkende ander was zoo door angst bevangen, dat hij niet vlug genoeg naar boven kon klaute ren en door den tijger met een enke len klauwslag naar beneden werd ge worpen. Het gegil van den ongeluk kige was ontzettend, en zijn makker poogde hem te redden door eveneens hard te schreeuwen en den tijger zijn gereedschappen en stukken hout naar den kop te werpen, maar niets hielp: hij moest werkeloos en machteloos aanzien, hoe de tijger zijn ongelukki- gen makker, als een kat de muis knauwde en beet, in stukken scheurde en toen naar het dichtst van het woud sleurde. De streek van Panti staat reeds se dert jaren als een tijgerland bekend maar tegenwoordig moeten de konin gen des wouds daar meer dan bar huishouden. Het is nu geen zeldzaam- heid, hen reeds een paar uren voor i zonsondergang den grooten weg tus- i schen Rau en Loeboek-Sikaping op hun doode gemak te zien overste ken. natuurlijk tot grooten schrik der inlanders, die zich tegen dien tijd dan ook niet meer op straat wagen. Een inlander in die streek, die zich 's morgens omstreeks 5 ifur naar een niet ver van zijn woning gelegen bosch begeven had, om doerians voor de pasar te halen, welke vruchten hij reeds daags te-voren onder een boom had opgezameld, zag ter plaatse aan gekomen, hoe een tijger hem reeds vóór was en smakelijk bezig was eeni ge doerians te verorberen, van welke vrucht tijgers groote liefhebbers zijn, terwijl een nijdig gebrom van 't dier te kennen gaf, dat de stoornis hem zeer onaangenaam was. De koopman maakte ijlings rechtsomkeert en holde naar huis terug. Letteren en Kunst. Inhoud T ij dsch riften. Het Tijdschrift voor Armenzorg en Kinderbescherming van 20 Augustus bevatUitbesteding van weezen door Armbesturen en Diaconieën, doormej. Jac. Snethlage, en verder de gewone rubrieken Binnenland Ziekenzorg en Uit de Pers. No. 34 van Eigen Haard bevat het slotstuk van „Ooiiogspel", door J. F. de Witt; „Over hei en heuvel aan den rand der Veluwe", door Jer.de Vries (geïll.)een vervolg van „Uit het le ven van een volkskind", door Marie Sparnaay een reproductie van Paul Söborg's „Oogsttijd" en een vervolg stuk op „De Rijks-Tuinbouwschool te Wagcningen", door J. van Slooten. No. 38 van „Op den Uitkijk", bij blad van De Aarde en haar Volken, geeft een artikel over de „Verkorting van den weg naar Indië", een ver volgstuk van „Het Vilayet Monastir in Macedonië" en verschillende klei nere artikelen. No. 34 van Floralia bevatNo. 2 van „Snijgroen", een artikel over „Het practisch nut der Plantkunde voor den Land- en Tuinbouw- en Bloemencultuur", van Ds. L. M. De Boereen artikel over de buiten- plaats „Gooilust" te 's-Gravenland en verder de gewone rubrieken. Het bijvoegsel Avicultura geeft ar tikels over „Visschen", ,-,Boerenkip- pen", „Eenden op een beperkt ter rein", „Zaden voor Kanaries" en „Een Ornithologische Excursie op Schiermonnikoog". Sport en Wedstrijden. Lawn-tenni' s. Stand op heden Heeren-Single. Eerste rondeL. Blijdenstein slaat D. J. Steyn Parve met 60, 60. Tweede ronde Ch. Ie Poole slaat E. Bredt met 36, 85 en 63 J. G. Heldring slaat M. Putman Cramer met 63, 3—2, retB. J. Ledeboer slaat Jhr. H. v. Sminia met 61, 61. Derde rondeJhr. Th. Prins van Westdorpe slaat Chr. Ie Poole met 61, 6—3Jhr. Mr. R. van Lennep slaat G. B. A. Ivessler met 61, 60. Dames-Double. Eerste ronde Mej. L. H. Dolleman en Mej. E. Dolleman slaan Mevr. Koek en Mej. Ie Court Onderwater met 61, 61. Tweede RondeMej. L. H. Dolle man en Mej. E. Dolleman winnen van Mej. C. A. Kluyver en Mej. N. N. met w.o. Heeren-Double. Eerste ronde. G. B. A. Kessler en G. Scheurleer slaan Ch. Ie Poole en Mr. J. van Buiten met 6—4. 5-8, 6-3. Tweede rondeJhr. Mr. R. van Len nep en J. F. Sol winnen van Jhr. O. Gevaerts van Simonshaven en Jhr. C. Michiels van Verduynen met w.o. Jac. Dekker en J. X- Jannette Wa len winnen van L. Sassen en N. N. met w.oG. B. A. Kessler en G. Scheurleer slaan Jhr. B. de Jong van Beek en Donk en „Looper" met 7—5, 62L. Blijdenstein en B. J. Lede boer slaan A. van Ogtrop en J. G. de Hoop Scheffer met 63, 62. Derde ronde Jhr. Mr. R. van Len nep en J. F. Sol slaan Jac. Dekker en J. L. Jannette Walen met 60, 61. Mixed-Double Open. Eerste ronde Jhr. Mr. R. van Lennep en Mej. L. H. Dolleman winnen van N. N. en Jonk vrouw J. van Styrum met w.o.J. Palthe en Mevr. M. Enno slaan J. F. Sol en Mej. M. Vas Visser met 3—6, 6—3, 6—3. Mixed-Double Handicap. Eerste ron de": J. G. Heldring en Jonkvr. J. van Styrum winnen van Ch. Ie Poole en Mej. A. A. met w.o. Tweede rondeJhr. Mr. J. W. Scho- rer en Mej. L. II. Dolleman winnen van J. Palthe en Mej. X. Y. met w.o. W.o. beteekenttegenpartij niet op gekomen. W a t e r-P o 1 o. De Haarlemsche Water-Polo-Club, onder de zinspreuk „Heerlijk Ver kwikt Gezonde Beweging", zal Zon dag 28 Augustus hare laatste compe titiewedstrijd spelen voor den Neder- lundschen Zwembond, en wel tegen „De Jonge Kampioen", van Amster dam. Deze wedstrijd zal plaats heb ben in de zwem- en badinrichting van den heer A. A. Sprenger aan de Hout-, vaart. Cricket. De Haarlemsche Cricket-Club „üfcod en Wit" zal Zondag 28 Augustus op! haar terrein te Heemstede haar laat- ste competitie-wedstrijd spelen voor, de competitie van den Nederland-1 schen Cricket-Bond. en wel tegen „Victoria" van Rotterdam. Hockey. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal de Nederlandsche Hockey- en Bandv-Bond dit jaar, in November wederom een Hockey-dag organiseeren, ter opening van het seizoen. Zeer waarschijnlijk zal deze dan evenals vorige jaren te Heem stede gehouden worden. Uit de Omstreken. BEVERWIJK. De jongelieden die zich in deze ge meente hebben aangemeld tot deelne ming aan het Voorbereidend militair onderricht, zullen in de gelegenheid gesteld worden dit onderricht te Uit geest te volgen. De laatste dagen is de sterfte onder de kinderen beneden de 2 jaren zeer grootin deze maand zijn reeds 16 dergelijke sterfgevallen voorgekomen. BENNEBROEK. De Raad dezer gemeente is tegen Dinsdag 23 Augustus a.s. des namid dags te 7J ure bijeengeroepen ter be handeling van de navolgende zaken. 1. Vaststelling rekening 1903. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw verkozen Raadslid. 3. Wijziging der bestaande indee ling van de gemeente als stemdistrict voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. HAARLEMMERLIEDE. Het binnenhalen van den oogst of andere werkzaamheden, daaraan ver bonden, dat bij vele regenachtige da gen ook wel des Zondags geschiedde, is thans, desgevraagd, doqr den waarnemenden burgemeester gewei gerd. HALFWEG. Maandag a.s. zal worden aanbesteed de bouw van een magazijn met be waarderswoning voor de alhier be staande afdeeling der vereeniging „Het Witte Kruis" en Zaterdag de bouw van een raadhuis voor de ge meente Haarlernmerliede en Spaarn- woude, dat alhier wordt geplaatst. De collecte voor de School met den Bijbel heeft alhier en in de omgeving ruim ƒ157 opgebracht. HILLEGOM. Vrijdagavond omstreeks zeven uur schoof de bovenlast van een hoog be laden wagen met ledige bollenkisten, van den heer Johs. Telkamp, van den wagen af op de tramrails. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, doch de tram kreeg ongeveer 15 minuten vertra ging. Eenige ingezetenen alhier zullen trachten op Koninginnedag den kin deren een aangenamen dag te berei den. Zondagmorgen zal er van hier een wandeltocht worden ondernomen naar de meeting voor het algemeen kiesrecht te Haarlem. Vertrek van de Remise 11 uur voor middags. LISSE. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben besloten voor het gebruik van motorrijtuigen ongeschikt te verkla ren lo. de Voortlaan of Akervoort- schelaan, op den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Lisse bekend als Akervoorderweg en 2o. de Vuursteeg of Viersteeg in genoemds gemeente. VELSEN. Dat het met een Noord-Westen wiod op de Velser voetbrug spoken kan, ondervond gisterenavond een koop man in room- en vanille-ijs, die met een mooi wagentje en een flinken voorraad ijs zich naar de Beverwijk- sche kermis begaf. Op de brug trof een windvlaag zoo danig het wagentje, dat de groote kap, die er op stond, er af vloog, te water geraakte en de kar op de 'brug omver woei, zoodat ook een groot deel der koopwaar verloren ging. Met een belangrijke schade kon de koopman, in plaats van naar het kermisterrein, naar huis terugkeeren. UITGEEST. De heer J. Th. Warning alhier is geslaagd voor het eerste gedeelte van het notarieel staats-examen. ZANDVOORT. Den 3den September a.s. hopen de echtelieden Arie Koper en Antje van Duijn, wonende aan de Parkveldstr. No. 5, hun vijftigjarig huwelijksfeest te vieren. Hoewel de man, 74 jaar oud, eenigszins gebrekkig is, verheu gen beiden zich toch in een "zeer goeden gezondheidstoestand. Opmer kelijk is het dat de vrouw, 75 jaar oud, nog geen enkel grijs haartje heeft. Het echtpaar heeft negen kin deren, die te zamen veertig kleinkin deren hebben, waarvan drie gehuwd ieder in het bezit van één kind. Zoo dat de jubilarissen thans bevoorrecht zijn met een drietal achter-kleinkin deren. Zeker mag dit gouden feest tot de zeldzame gerekend worden. Door den inspecteur van politie J. A. W. I-Iiebendaal en den agent van politie J. Wendorp is proces-verbaal opgemaakt tegen de buisvrouw van den bierhuishouder J. T. alhier, we gens den verkoop van sterken drank in het klein zonder de vereischte ver gunning. Vervolg Stadsnieuws. TENTOONSTELLING DER CLUB „DE TIEN". Gebouw Jansstraat 8 5. Men schrijft ons: Kunst is het scheppen van iets schoons, iets mooisWat eigenlijk schoon is Lezer, ik kan er u op wij zen... zeggen kan ik 't niet. Boven dien, schoonheid is in alle tijden en in één tijdperk voor alle menschen, toch weer verschillend Schoonheid moet gevoeldEr is een schoonheid die het gevoel geeft, alsof een vrouw, een goudstralende, verblindende I vrouw naar je toekomt, groot, over- I weldigend, dat 't hel licht wordt in 't hoofd, dat je je voelt duizelen en meetrekken dóór haar blik... dat je dagen haar gelaat aanschouwt in je zielZulke schoonheid was hier wei nig Maar er is ook een schoonheid als een mooie droom van iets liefs, iets krachtig-zachts van iets jong-frisch zóó als je voelt, wanneer je ziet moe der en kindje in lichtbeving of een hoog ver kerkgewelf met wonderkleu- ren of een achterkant van stille hui- I zen in witte sneeuw. Zulke schoonheid was hier veel. Ik ging er heen met weinig ver wachting een kunstenaar z'n kracht is z'n isolement, niet „en club" te werkenen dan allemaal uit Laren bijna... 't zouden wel navolgers van Alb. Neuhuys zijn en die weer la Israels... terwijl in kunst indivuduali- teit op karakter duidt. Maar ik vond i een club, die alleen om financieele j macht eendracht heeft en ik vond le den die trachten een eigen weg te I gaan en niet a la.... Deze tentoonstelling is voor ons, waarlijk niet verwende. Haarlemmers een bezoek meer dan waard. Het ge- I tuigt van een jong-krachtig streven, van vaak veel aanlegsoms van be lovend talent, van een liefdevol zoe ken naar stemming en kleur, som9 naar een grijpen naar accoorden, die te ver reiken. Ik raad ieder, die van kunst houdt, sterk aan dit nog te gaan zien. Er zijn de heeren E. van Beever, die. slechts met twee stukken vertegenwoordigd is„La- rensch Binnenhuis' vertoont een vrij goede teekening, maar een goed ge voel voor kleurharmoni© ontbreekt de twee figuren doen niet, maar po seeren, bovendien zijn zij in geen ver band. Er zijn m. i. ook te veel doode plekken in dit stuk! Zijn „Bloemen" zijn niet rein (dat zijn bloemen al tijd), niet zuiver van teekening, de achtergrond is niet vergenoeg er af en is onrustig. Di© groene test is- goed. H. T. de Court Onderwater, die zoo wel in „Larensch Intérieur" als ini „Larensch Dal" (Aquarel) onbelang rijke gedeelten te sterk en belangrij ke partijen te zwak heeft, De aquarel i3 knap werkmet meer stemming dan 't eerste, hoewel met minder mooie kleuren. Frans Deutman, wiens „L's Binnen- huis" en „Kindje slaapt" zeer zwakke I gedeelten laat zien (die blauwe rok- i ken, die kinderwagen) wordt mij in i „Met moeder mee" en „Naar de kip pen" veel sympathieker. Hierin is een zoeken, vaak een vinden, van een l aardige kleurharmonie in 't groen, terwijl de figuren als in een loover- intérieur, goed geteekend en vooral 't eene, pittig zijn. Dezelfde fijne kleurtjes vond ik in „Oud Huisje te Blaricum". Zijn portret was onbedui dend, net Haverman, maar slapper, zonder eigen opvatting. Johan Gebhard, bij wiens Ooster- sche stukken tegen mijn wil een glim- lach volgde op het mompelen van den naam één onzer allergrootsten, wiens „Arabische keuken" ik 't best, zijn „Slacht" onbeduidend en zijn ets „Bij den Marabout" 't Ieelijkst vond door de lichtverdeeling, de breeds lichtvlakken, als platte lappen voor I hel? somber-donker er achter. August le Gras met ,,Gooisch8 Koe stal" (pastel) goed geteekend, moois levendige koekoppen, maar te donker in vreemde lichtaanbrenging, met ds pastel „Koeiekop" hol van kleur maar zuiver geteekend. Zijn „Woestijnstad" kan ik wat realiteit der kleuren be treft, niet beoordeelen de combinatis was vrij goed. „Reiger in- 't riet" is 1 evenals „Koeiekop" goed van kleuren teekening. 't Best, en nu werkelijk zeer mooi, was van rustige ligging, I droomende stemming, zacht glooiend in teer-paarsche tinten zijn „Gooischs Heide', die deinde, fijn, onder een pracht*luchtZijn „Bij den Paarden stal" vond ik 't minst. J. van Schooien, wiens luchten mij te zwaar lijken! Dat ééne van hem I „Oud Buurtje te Deventer", was I klaar stralend van heilig fel licht zeer bijzonder„Oud Torentje te De venter" was mooi stemmingsvol, zijn Molens vrij goed ('t water excellent). Zijn Amsterd-amsche Buitenwijk, uit een vroegers periode beviel mij wei nig- Jhr. J. C. Snoeck, de schilder van kerk-intérieurs. Deze zoekt, en vindt, voor alles mooie toon I Een zuivere teekening en, hoewel meer phantas- tische dan reëele kleuren, maken zijn stukken tot 't mij meest sympathieke. Door stralende ramen daalt 't zonne- schijnsel néér over peilers en vloeren, wegwazend in de verte, verdroomend onder de bogen, of het schatert aan tegen de pilaren, klaterend valt het neer, daverend door de verre gewel ven. De vormen gloeien in den licht- brand ineen, komen aan, bouwend de wijde ruimte. Een enkel menschje wandelt er... de ruimte lijkt er ruimer doormaar 't doet er niet goed, en weggelaten, ware 't schilderij nog grooterDan nogde vloer als voor grond, is vaak te donker. H. J. Wolter ten slotte, vind ik in „Gracht te Brugge" koud, en licht loos, in „Erf te Laren" onbeduidend maar in zijn „Dooi" zeer schoon. Dit groote doek verbeeldt de witte sneeuwplekken hangend nog aan de somber-roode dakpannen van arme woningendit stuk is ijzig-koud maar hoe goed is dit hier. Het- ver-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2