Sport en Wedstrijden DE ZILVEREN VOETBAL. De commissie voor deze wedstrijden deelt mee, dat de verleden jaar be loofde nieuwe zilveren, voetbal, geheel gelijk aan den vorigen, door den schenker tot haar beschikking is ge steld. De commissie is bereid de wed strijden te houden op Zondag 4, 11 en 18 September, op het Schuttersveld te Rotterdam, daartoe door het ge meentebestuur aan haar afgestaan. De Ned. Voetbal-Bond heeft echter, met het oog op de nieuwe competitie, be zwaar gemaakt tegen een datum later dan 15 September. De commissie kan harerzijds Zondag 28 dezer niet over het terrein beschikken. Zij heeft daar om den 18den Juli het bondsbestuur verzocht de vier clubs, die 18 Sep tember nog aan zouden zijn, van competitie-wedstrijden te wil len vrijstellen. Daarop is tot heden geen antwoord ontvangen. De com missie is er nu, in overleg met haar medelid, den Bondsvoorzitter, toe overgegaan de wedstrijden als boven uit te schrijven, echter onder voorbe houd van de inwilliging van haar ver zoek door het Bondsbestuur. Bij af wijzing gaan de wedstrijden niet door. Alle eerste-klasse-clubs en de kam pioenen der tweede-klasse hebben het recht van deelneming ZWEMMEN OVER HET KANAAL. Betreffende de 3 Engelschen die zul len trachten het Kanaal tusschen Do ver en Calais over te zwemmen, verne men wij dat Haggerty hedenochtend om 5 uur zijn tocht hoopt aan te van gen. Holbein 12 uur later ea Greasley Zaterdagochtend. De leeftijden en gewichten der zwemmers zijnGreasley 38 jaar, 76 kilo'sHaggerty, 42 jaar, 71 kilogr. 150, en Holbein 43 jaar, 87 kilogr. 780. Greasley, de snelste zwemmer, hoopt zijn doel in 13 14 uren te he reiken, Haggerty in 15 16 en Hol bein in 20 tot 22 uur. Eigenaardig zijn de verschillende aanbiedingen die de zwemmers met het oog op hun toer, van Engelsche zijde ontvingen. Zoo boden zich 187 zwemmers aan om hen te vergezellen, 37 fabrikanten van „patent foods" hunne producten, verder 14 gencesheeren, 2 verpleeg sters, 1 bediende van stoombaden, 2 kellners om hen in het water te be dienen, 16 amateur-roeiers met boo ten en nog eenige anderen. (Hbl.) Lawn-tennis. Vrijdagmorgen vingen de wedstrij den van de Haarlemsche Lawn-tennis Club aan. Gespeeld werden de volgen de partijen Heeren-Single. Eerste ronde Jhr, W. van Wickevoort Crommelin slaat W. Palthe met 61, 64Jhr. Tli. Prins van Westdörpe wint van Jhr. O Gevaerts van Simon shaven met w.o.E. Bredt slpat W. J. Boe ken Jr. met 63, 60Jhr. Mr. J. W. Schorer slaat Jhr. M. Teding van Berkhout met 62, 64 J. F. Sol slaat L. Schalkwijk met 6,2 6—4; M. Putman Cramer wint van B. met w.o. Mr. J. van Buiten slaat Jhr. B. de Jong van Beek en Donk met 64, 75 B. J. Ledeboer wint van A. met w.o. O. P. N. Blom slaat „Looper" met 6—4. 4—6, 6-4. W.o. beteekent tegenpartij niet op gekomen. Heeren-Single. Eerste ronde Ch, le Poole wint van J. de Quay met w. o. J. G. Heldring slaat Jhr. G. L. Scho rer met 57, 6—4 en 75. Jhr. Mr. R. van Lennep slaat A. van Ogtrop met 6—0, 62 G. B. A. Kesster slaat G. Scheurleer met 0—6, 33 ret. L. Sassen wint van J. G. de Hoop Schef- fer met w. o. Jhr. H. van Sminia wint vaii A. Chabot met w. o. Tweede ronde Jhr. Th. Prins van Westdörpe slaat Jhr. W. Van Wicke voort Crommelin met 62. 60 J. F. Sol slaat Jhr. Mr. J. W. Schorer met 6—4, 64; Jhr. Mr. R. van Lennep slaat Mr. J. van Buiten met 62, 6—1G. B. A. Kessler slaat L. Sas sen met 2—6, 75 en 62. Dames-Single. Eerste ronde Mej. L. H. Dolleman slaat mevrouw M. Enno met 6—4, 6—1Jonkvr. A. van Styrum slaat Jonkvr. J. van Styrum met 6—3, 4—6 en 61 mej. E. Dolle man slaat mej. C. A. Kluyver met 6—3. 6-4. Dames-Double. Tweede ronde me vrouw M. Enno en mej. J. Dolleman slaan Jonkvr. A. van Styrum en J. van Styrum met 86 en 7o. Heeren-Double. Tweede ronde J. G. Heldring en O. P. N. Blom slaan Jhr. G. L. Schorer en M. Putman Cramer met 6—3. 6—2Fr. Breitenstein en Jhr. Th. Prins van Westdörpe slaan L. Schalkwijk dn X. IJ. met 6—0, 6—2. WIELRIJDEN. De amateur-wielrenner J. de Jager, te Amsterdam, en de professional J. Sybrands zijn gedisqualificeerd we gens liet deelnemen aan eon 10K.M. wedstrijd te Hoorn. De Jager zal eerst 15 Juni 1905 aan eenigen wed strijd mogen deelnemen en Sybrands zal dit jaar niet meer mogen rijden. Wielrenners en baandirectiën worden in hun eigen belang gewaarschuwd tegen bedoeld tweetal uit te komen dan wel op hun banen te laten starten aangezien hierop disqualificatie volgt. Tucht moet er wezen en voor onze tegenwoordige renners is het zaak, dat do N. W. B. met ijzeren hand regeert, anders blijft er van hei renwezen al zeer weinig over en is het met het prestige van. den N. W. B. gedaan. DE GORDON - BENNETTBEKER. Nog geen twee maanden zijn na de Gordon-Bennettwedstrijden verloopen of reeds zijn door de Fransche A. C. uitdagingen ontvangen van Engeland en van Italië. Ook Duitschland en Oostenrijk zullen natuurlijk wel mee doen, maar in Duitschland doet zich nog een eigenaardige quaestie voor. De Duitsche Automobielclub wil na melijk weer, evenals verleden jaar, twee plaatsen voor de Mercédès re serveeren en om de derde plaats een „Auswahlrennen" doen houden. Ver leden jaar was Mercédès van die ..Auswahlrennen" uitgesloten, en daar alle andere fabrikaten, op Opel- Darracq na, zich terugtrokken, kwam deze firma voor de 3e plaats in aan merking, echter zonder resultaat. Het plan bestaat dit jaar ook Mercédès tot den voorwedstrijd toe te laten. Het is mogelijk, dat de Gordon- Bennettwedstrijd het volgend jaar in Savoy e plaats vindt. Baron Rothschild heeft tijdens zijn verblijf te Aix-les- Bains als gedelegeerde van de Auto mobile Club de France met het ge- I meentelijk bestuur over de zaak ge- sproken. Men spreekt van een par cours Aix-les-Bains, Chambéry, Al- bertville, Cennecy. Aix-les-Bains. Van andere zijde wordt als wed-, strijdterrein genoemd een parcours in de Pyreneeën en wel Tarbes, Lourdes, Argèles. Pierreflitte, Luz. Barèges, le Tournaiet. Bagnêres, Tarbes. een af stand van 120 K.M. over goede, rech te wegen. Er zou slechts één neutra lisatieplaat? komen. Maar zoover is men nog niet. De voorzitter van de Fransche Sport Commissie, de heer René de Knyff, heeft nog kort geleden aan een vertegenwoordiger van l'Auto verteld, dat er omtrent een wedstrijd terrein nog niets beslist was. Letteren en Kunst. Uitslag der prijsvragen, het vorig jaar uitgeschreven door de Groep Ne- derlandsch Indië van het Algemeen Nederlandsch Verbond De Raad van Beoordeeling der inge komen antwoorden ter mededinging in de prijsvraag eerste soort heeft als haar gevoelen te kennen gegeven dat geen der ingekomen antwoorden ge heel voldoet aan de gestelde eischen en op grond daarvan vermeend, geen eersten prijs le mogen toekennen, doch het Groepsbestuur voorgesteld in de plaats van een lsten en een 2den prijs, twee 2de prijzen uit te reiken. Van de ingekomen antwoorden wer den door haar „Een Indisch Letter- praatje" door Papageno en „De Stom meling" door Coöperatie, als de beste beschouwd en voorgedragen voor die prijzen. Het Groepsbestuur heeft dien overeenkomstig zoowel aan Papageno als aan Coöperatie toegekend een 2den prijs, doch het eenmaal voor prijzen beschikbaar gestelde bedrag niet willende verminderen, beide prij zen bepaald op een bedrag van ƒ112.50. Wat betreft de prijsvraag 2de soort heeft de Raad van Beoordeeling der daarop ingekomen antwoorden, den eersten prijs toegekend aan „Iets over Opvoeding" door Sisinglon en den tweeden prijs aan „De Jeugd van Djl- min" door Emira en verder ter uit geving aanbevolen met uitkeering van een schadeloosstelling van 25.aan den schrijver „Ieder denkt het zijne" door Soekakerdja „De Bewoners van het oude Java" door al Qisjah „Ja- vaansche Arbeiders in Suriname" door Javanenvriend. Het Groepsbestuur heeft die beslis sing aanvaard en besloten tot ere uit gifte der drie laatstgenoemde ant woorden, aan ieder der schrijvers waarvan een schadeloosstelling van 25.zal worden uitgekeerd. EEN MUZIKAAL WONDERKIND. Wij hebben gemeld dat een jongen van twaalf jaar, Florizel von Reuter, een opera zou componeeren op een tekst van Carmen Sylva, „De Jonk vrouw van Orleans" geheeten. In een brief van de koningin aan haar com- ponistje komen o.a. de woorden voor: Zeer spoedig, dat beloof ik jo, zal de tekst klaar zijn. niemand zal de muziek er voor schrijven, dan jij, mijn geliefd kind. Want je bent rein, jij bent een engel en begaafd als geen tweedo musicus. Je mama, koningin Elisabeth. Isaye, de beroemde violist, die den kleinen Florizel les heeft gegeven, noemt hem het grootste genie, dat hij ooit ontmoet heeft. De jongen heeft reeds een sympho- nie, een vioolconcert, een quartet en vele stukken voor orkest en viool ge schreven. Gemengd Nieuws. MERKWAARDIG VERHAAL. In den „San Francisco Examiner" vindt men het volgend echt-Ameri- kaansch stukje ..Grace de Geus die geëngageerd is (volgt portret.) Gelukkig besluit van een roman. Een Washingtonsche schoone gaat trouwen niet een zoon van Hollands Eersten Minister en voornaamsten magistraat onder Wilhelmina. Everett (Wash.), Juli 13. Een onge woon aardige roman zal hier zijn toppunt bereiken binnen eenige da gen door het huwelijk van een van Washingtons mooiste meisjes met den zoon van Hollands Eersten Minister en voornaamsten magistraat. Het jonge meisje is mej. Grace de Geus van 2720 Pine-straat. Zij is de doch ter van Constabel de Geus. Anton J. Craayo-Kuyper is de naam van den jongen man. Hij is de zoon van H. L. Craayo-Kuyper, die voor zijn leven de plaats inneemt van Eersten Minis ter en voornaamsten magistraat van Holland onder koningin Wilhelmina. Het tehuis der Craayo-Kuyper-fami- lie is te Nijmegen, provincie Gelder land, aan de rivier de Waal. De zoon is driegen-twintig jaren oud en kwam in do Vereenigde Staten anderhalf jaar gelede om zijn eigen fortuin te bouwen. Hij is een jaar lang in betrekking geweest bij een lood-maatschappij^te Everett, Wel op gevoed en van een goede verschijning was hij populair bij beide geslachten en onder zijn vrienden van de Natio nale Garde wordt hij gemeenzaam de „Graaf" genoemd. Voordat hij in dit land kwam, behaalde hij een graad aan de Utrechtsche universiteit en werd later de eerste magistraat van Zutphen en luitenant bij de Holland- sche reserve-garde. „Ik had ruzie met mijn vader en dat was de reden, dat ik naar Ame rika ging", zeide hij, sprekend over zijn zaken. „Na eerste magistraat van Zutphen geworden te zijn, verzocht ik mijn vader mij minister temaken in een der districten. Hij weigerde en ik verliet het huis. Ik had ongelijk, want mijn vader laat zich door niets beïnvloeden dan door een streng plichtsgevoel." De Zutphensche Courant meent hier een Guden bekende te hebben weer gevonden Vergissen wij ons niet, zegt de Zutph. Ct., dan hebben wij hier te doen met een jongmensch, dat een paar jaren geleden niet eerste ma gistraat van Zutphen. maar jongste beambte op de secretarie te Warns- veld was, en voor zoover wij weten nóch familie van dr. Kuyper (laat staan, zijn zoon), is nóch recht heeft op een academischen graad. Een re serve-garde bestaat hier niet. De be doelde jonge man was hier lid van een schietvereeniging. Hij vertrok in 1903 naar Amerika om redenen, die hier nog versch in het geheugen lig gen, en die niet hijster eervol voor hem waren. Leeftijd, voornamen en herkomst kloppen met de gegevens van den burgerlijken stand. LEVEND -VERBRAND. In de Rue de Damier te Brussel, is zekere bakkersknecht, Stroobarts, be schonken thuis gekomen, bij afwezig heid van zijne vrouw en drie kinde ren op een stoel in slaap gevallen. Hij schijnt in dien toestand te zijn omgekanteld en met de kleeren zóó in de knop van 't kookforauis te zijn blijven haken, dat hij niet los kon komen. Verbrand en verstikt vond men zijn lijk aan den kachel beves tigd. OOK EENE WERKSTAKING. In den Amerikaanschen staat Ne braska heeft een zwarte prediker een ware paniek teweeggebracht door overal aan te kondigen, dat 't einde der wereld nabij is. Hij beweert den mantel van Mozes te bezitten en voor spelt dat een vuurkolom van den he mel zal neerdalen en de aarde ver woesten. De negers, die geloof slaan aan deze voorspelling, weigeren te werken, zoodat er een soort algemeene werkstaking heerscht, onder de zwar te werklieden en bedienden, die men veel in dezen staat aantreft. BLOEDIGE HERINNERING. De Servische regeering laat de oude konak, d. w. z. het paleis, waarin Alexander en Draga vermoord wer den, afbreken. Zij hoopt door dezen en andere maatregelen zoo langza merhand de herinnering aan de gru weldaad uit te wisschen, maar die hoop zal blijken ij del te wezen. DRANKBESTRIJDERS- SECRETARIAA1 De drankbestrijders in Duitschlatni kunnen zich verheugen in een zeer practisch gevolg van den tweeden Duitschen Onthoudingsdag, te Alt»na gehouden. Door de vertegenwoordigers an 55000 leden van matigheidsgenoot schappen en de redacteuren van 11 onthoudingsgeschriften met te zameu 110000 abonnés is een algemeen drank bestrijders-secretariaat opgericht, mot het doel lo. een gemeenschappelijk handelen! te verkrijgen, waar het beginsel dei- onthouding in het parlement of in de pers wordt aangevallen, of de volks- meening moet gewijzigd worden 2o. de oprichting te verkrijgen an een door ieder drankbestrijder te raadplegen statistisch bureau 3o. in alle deelen van Duitschland wetenschappelijke voordrachten-cur sussen op te richten en te onder houden 4o. jaarlijks een onthoudingsdag te organise eren 5o. in aanraking te komen met an dere nationale en internationale drankbestrijders-vereenigingen. Een centraal bestuur is reeds geko zen. Alle inlichtingen zijn te bekomen bij den voorzitter Fr. Hahnol te Bre-j men. Naar wij vernemen, zal het alge meen secretariaat 1 October geopend worden. AUTOMOBIEL-ONGELUKKEN. Te Trouville z-eed een automobiel, toebehoorend© aan een koopman te Pa rijs, door een gebrek aan de rem in volle vaart tegen een bakkerswinkel. Door den schok werden de eigenaar en zijn vrouw, die er in zaten, op den grond geworpen met een zoo ont zettende kracht, dat zij terstond dood waren. De chauffeur en twee voorbij gangers werden ernstig gekwetst. Nabij Bernay had er een botsing plaats tusschen de automobiel van M. Abbaye en een rijtuig. Alles werd' verbrijzeld en de zeven rijders werden j erg gekwetst. Bij Saumur reed een automobiel een boerenkar omver, met het gevolg, dat de boer, die er op zat, kort daar na den geest gaf. Te Chambéry is eern automobiel door de schuld van een hond in eenj moeras gereden en te Granges is een automobiel -aangereden door den trein. De eigenaar, een fabrikant, is erg gekwetst. EEN TREIN TE WATER. Bij Buzac, in het Fransche departe ment Lot, is een uit Aurillac komen de trein ontspoord. De locomotief en twee kolenwagens vielen van een hoogte van 15 meter in de rivier. De; stoker kwam om, de machinist en een conducteur werden verwond. De personenwagens bleven op de rails, zoodat de passagiers met den schrik vrijkwamen. TE PARIJS GEWEEST ZONDER PARIJS GEZIEN TE HEBBEN. Twee jonge Bretagners uit Brest brandden sedert lang van begeerte om Parijs te zien, maar de reis was duur en zij hadden geen geld. Daarom ver zonnen zij een list. Tegen den avond slopen zij in een waggon eerste en tweede klasse van den trein die des nachts naar Parijs zou vertrekken en verborgen zich op het water-closet. Even later stelde de trein zich in be weging en in den beginne ging alles goed. Nu en dan rammelde wel eens een passagier aan de deur van liet cabinetje, maar trok zich bescheiden terug als hij bemerkte dat deze geslo ten was. Ten slotte echter begonnen de passagiers te morren over het voort durend bezet zijn van een comparti ment dat bij eenigszins langdurige reizen bepaald onmisbaar zijn kan. De conducteur werd er bijgeroepen, maar onze jonge Bretagners wachtten zich wel de deur te openen en daar men bij nacht geen slotenmaker krij gen kon, berusten conducteur en pas sagiers in het geval totdat zij te Parijs kwamen. Daar werd het W. C. door een slotenmaker geopend" en men vond de twee plezierreizigers, die lang niet voor hun plezier uit waren, want zij werden in een lokaal van het station opgesloten en met een volgen den trein teruggezonden. Zij waren te Parijs geweest zonder Parijs gezien te hebben. FI ETS-DRAMA. Plaats van behandelingGang in deftige woning, stille straat. Da tum Vrijdag. Uurnegen n.m. Personen Zoon des huizes; Stem van binnenWeldoener, die onbekend wenscht te blijven. lste bedrijf. Zoon komt thuis op een nikkel stralende Vierkleur. WH voertuig oppoetsen. Stem van bin nen Kom je nu eerst thee drinken? Zoon gehoorzaamt stom van bin nen. Zet volgzaam splinternieuw voertuig ongepoetst stegen wand Hangt, splinternieuwer hoed over stuurstang. Af. Schaduw van weldoener, die onbekend wenscht te blijven valt door het openstaand raampje der voordeur. Achter het tooneel geluid als van het. inschenken van thee. 2de bedrijf. Weldoener, die on bekend wenscht te blijven, kijkt door raampje voordeur. Beziet Vier kleur-rijwielen. Beziet oude fiets daarneven. Kijkt naar beide tege lijk. ZuchtSteekt hand door openstaand raampje. Draait van binnen deurknop om. Treedt han dig binnen. Kijkt nog eens naar oude fiets. Kijkt naar beide tege lijk. Zucht! Fluistert teeder te gen Vierkleur „Ja, ik zal je voor hem oppoetsen, hoor J" Neemt pet van zijn hoofd. Drukt haar aan zijn lippen. Neemt van splinternieuw rijwiel splinternieuwen hoed. Drukt hem op de slapen. Geleidt nikkei- fonkelende Vierkleur naar buiten. Werpt langen blik op oud rijwiel. Weifelt nog even. Trekt voordeur zachtjes aan. 3de bedrijf. Sterk licht valt uit cle kamer. Zoon des huizes komt in de gang. Trapt plotseling met één voet hard op den grond. Trekt den anderen op en blijft zoo met han den open voor de borst eenige secon den staan als.op één voet aan den grond genageld. Stem van binnen Wil je nog thee Res.bode. PRO FORMA GETROUWD. Te Manchester stapte Maandag een paartje om een eigenaardige rede in het huwelijksbootje. Het waren een neef en nicht, die een legaat, hun door een rijken oom vermaakt, slechts dan deelachtig konden worden, wan neer ze zich samen in den echt lie ten verbinden. Daar in hun harten geen sprankje liefde voor elkaar te vinden was, be sloten ze, als offer aan god Mammon, hun oom ter wilïö tc zijn en enkel pro forma to trouwen, terwijl ze na de huwelijksinzegening elkander, on middellijk den rug toekeerden en zoo spoedi" mogelijk weer- wettelijk den ken te scheiden. ZWARE BRANDEN. Uit Hongarije zijn zware branden te vermelden. In de stad Gyöngyös in het comitaat Heves zijn vijfhonderd huizen verwoest. Veel vee, graan en voeder is in de vlammen omgeko men. Van het plaatsje Kissuts-Neustadt zijn drie honderd huizen in de asch gelegd. Zes personen zijn bij den brand omgekomen. Bijna de geheele bevolking is dakloos. Koloniën. CURAgAÖ. In een plechtige zitting van den Kolonialen Raad op Zaterdag 23 Juli j.l. legde de heer Muller, door H. M. de Koningin aangewezen als waarn. gouverneur van Curasao gedurende de afwezigheid met verlof van den gouverneur, in handen van den voor zitter van den Raad, den bij het re- geeringsreglement voorgeschreven eed af. De voorzitter van den Raad, hulde brengende aan den gouverneur, die gedurende zijn driejarig bestuur ge toond heeft met ijver de belangen der kolonie te behartigen, en nu om drin gende familieredenen zich genood zaakt ziet voor eenige maanden naar het moederland met verlof te vertrek ken, drukte den wensch uit, dat het doel van den gouverneur, herstel van gezondheid zijner echtgenoote, ten volle bereikt moge worden. Verder wensch te de voorzitter den heer Mul ler geluk met de hooge onderschei ding hem te beurt gevallen. Deze laatste dankte in de eerste plaats H. M. de Koningin voor de op hem gevallen keuze, sprak zijnerzijds' ook de beste wenschen uit voor een volledig herstel van Vrouwe de Jong van Beek en Donk en riep de mede-I werking van den raad in, de verzeke-' ring gevende, dat hij als waarne mend gouverneur zijn beste pogingen zal aanwenden tot bevordering van den bloei en cle welvaart der kolonie, tijdelijk aan zijn zorgen toever trouwd. VERGIFTIGING VAN RUNDEREN. Het op Java verschijnende blad „Mataram" meldt Het is in den laatstdn tijd meerma len gebeurd, dat runderen of karbou wen van den kleinen man in Djokja en wel bijzonder in de afdeeling Goe- noeng Kidoel, lijdende werden aan1 een onbekende ziekte. Deze ziekte was wel niet doodelijk, maar de dieren werden toch ongeschikt om te werken. Natuurlijk werd de inlander hier door in ongelegenheid gebracht, wijl hij met een zieken karbouw of sappi niets verdienen kon. Wel trachtte hij met de gewone in- landsche geneesmiddelen het dier te doen herstellen, doch te vergeefs. Het zieke dier bleef kwijnen en de kleine man kon den aard der ziekte niet achterhalen. Ten einde raad besloot hi< dan zijn karbouw of sappi van de hand te doen, maar wijl het voor ar beid niet geschikt was, bleef alleen de weg naar de slachtbank over. De inlandsche slachters toonden ook niet veel bezwaren te hebben om dit ziekelijke vee te) koopen en voor een prijsje kwam het in hun bezit. Nu en dan waren er ook wel andere liefhebbers om dit zieke vee te koopen, doch de slachtbank was ook in deze gevallen al spoedig 'het einde. Wij zeiden hierboven dat dit ver schijnsel bijzonder in Goenoeng Ki doel werd waargenomen, doch ook in een andere afdeeling kwam het wel eens voor. Allengs is het vermoeden gerezen, dat hierbij kwade praktijken in het spel waren en door een politioneel onderzoek, dat de heer Schagen van Soelen. assistent-resident van Goe noeng Kidoel heeft laten instellen, werd dit vermoeden bewaarheid. Tiet is gebleken dat enkele personen er een schandelijke kostwinning van maakten door hier en daar eenig ver gift te mengen in het gras, dat tot voedsel voor sappis of karbouwen was bestemd. De hoeveelheid vergift was voor de_ dieren niet doodelijk, doch zooals boven gezegd is, werden zij toch ziek en tot werken ongeschikt. De met den aard der ziekte onbe kende eigenaars zagen zich dan ten slotte genoodzaakt aio beesten goed koop van de hand te doen en wel aan de schuldigen (inlandsche slach ters) of aan hun handlangers. Dat cle schuldigen een geduchte straf zullen ondergaan, hieraan twijfelen wij niet. Uit Zuid-Afrika. DE NIEUWE KERK. Den 18en Juli heeft generaal Botha te Pretoria den hoeksteen gelegd voor de nieuwe kerk der Nederduitse!» Her vormde Gemeente. Het woord voer den generaal Botha, A. D. W. Wol- marans, ouderling der gemeente, prof. dr. Muller en ds. Goddefroy, predikanten der gemeente, en ds. M. Postma, van de Gereformeerden. Ook waren er afgevaardigden van Veree- nigde gemeenten. De heer Wolmarans zeide, volgens de „Volksstem", o.a. Het is een dag, die gemengde ge voelens van blijdschap en droefheid oplevert; blijdschap, dat we in deze tijden van druk nog den eersten steen kunnen leggen van een nieuw Gods gebouw droefheid veelal, wanneer we terugdenken, wat is geschied se dert we in '83 hetzelfde deden op het Kerkplein. Toen waren we een volk, door God vrijgemaakt, thans zijn we vreemdelingen in ons eigen land doch Christus heeft zijn kerk be waard. Te meer droefheid is er, om dat God den Mozes van dit volk tot zich heeft genomen, doch de vruch ten van het werk, door onzen presi dent gewrocht, zullen zeker niet uit blijven. Generaal Botha hoopte, dat dit ge- houw een huis mocht worden, waar in broederschap. liefde en eensgezind heid steeds op den voorgrond staan. Ook spr. verblijdt het zeer, dat de kerkeraad dezer gemeente nog maar steeds voortgaat met het oprichten van Godshuizen, want onze kerk is altoos de hoeksteten van ons volk ge-' weest, Hij hoopt, dat de kerk er toe zal meewerken, dat ons volk aan elkaar gecementeerd worde, als de steenen van dit gebouw. 't Is een tijd van denken, van op offeren, maar van werken vooral, gaat spr. voort. De voormannen moe ten het. volk in de tradities der vade ren houden. Ons volksbestaan is van God gegeven en niemand ter wereld mag het aanraken. Het volk moet groot worden op kerkelijk en maat schappelijk gebied. Het is de wensch van spr., dat de drie kerken (waarop hij ziet als één kerk, wat het volk aangaat) voort gaan, in eendracht samen te werken om het geloof zuiver te houden en vooral voor de taal, onze taal liefde in te boezemen. Wordt onze taal aan geraakt, dan ook ons geloof, ja, heel ons bestaan als volk. Al zijn we op maatschappelijk gebied achteruit ge zet. kerkelijk moeten we vooraan blij ven in ons land. Laat het "t plan zijn van ons allen om in deze dagen van hitter lijden zooveel mogelijk die gol ven van bitterheid te stillen. Wel kun nen de partijen in dit land elkaar nog niet de hand drukken, maar laten we niets doen om de golven hooger te maken. Wie zal dan voor ons zor gen Dit land is ons land bij ei-fdee! en recht, en wij gaan van dit ons volk een groot volk maken. Uit de Pers. „De Nederlander" kan nog steeds niet begrijpen, waarom eene nieuwe bijeenroeping van de Overijselsche Staten moet volgen, en waarom het een eisch van politiek fatsoen is dat zij geschiedde na de vervulling der Markelosche vacature. Waarom", zoo vraagt „De Neder lander", „moet de Kroon zich plooien naar den wil van de Overijselsche li beralen?" Het natuurlijke gevolgvan hun gedrag is, zegt het blad. dat de Eerste Kamer zonder Overijselsche af gevaardigden vergaderen zal. ..De Nieuwe Courant", hierop ant woordend, vraagt hoe of dit te rijmen is met art. 82 der Grondwet, volgens hetwelk de Eerste Kamer bestaat uit 50 leden Ligt het niet op den weg van de i Kroon om alles te doen wat zij kan ten einde den toestand door de Grond wet geboden, in het leven te roepen, zegt de „N. Ct." Kan zij ooit aan be weerd onwettige handelingen van Statenleden (wij aldn? de ..N. C." blijven die onwettigheid ontken nen) het recht ontleenen om in eene voldoende samenstelling der Eerste Kamer (namelijk van 47 leden) te... berusten. En dan wijst de „N. Ct." er verder op dat volgens art. 117 al. 2 der Kies wet de verkiezing der Eerste Kamer-. leden binnen veertig dagen na de dagteekening van hoi oiitbiti-iincsbe- sluit moet geschieden. Eu hieraan kan nog worden gevolg gegeven, daar toch de mogelijkheid eener nieuwe bijeenkomst bestaat.. En juist die bijeenkomst woroit. tot het doen van eene Keuze „door de wet" gevorderd; derhalve moet. zegt de N. Ct.", ingevolge art. der Provinciale Wet eene oproeping door den Commissaris van Overijsel na machtiging door de Kroon, gesch'e den. INGEZONDEN MËÖÈDE ELI XG E N a 30 cents per regel. ÜTre&tiü van lang ieveD. Een Duitsch dokter houdt vol en natuurlijk zich op de statistiek basee- rende dat eene behoefte voor het lan ge leven, het huwelijksleven is. De statistiek geeft inderdaad aan dat de sterfte hij de ongetrouwde personen tusschen de 30_en 40 jaar 27 percent bedroeg, terwijl dat hij de getrouw den zulks nauwelijks 18 percent is. Op 50 personen die den leeftijd van hon derd jaar bereikt hadden heeft hij geen enkel ongetrouwd persoon ge vonden, hij heeft er niet meer ge trouwd gevonden want deze vijftig personen waren weduwnaar. Wij ge- looven dat het geheim van het lange leven door den Duitschen dokter aan gegeven minder partijgenooten zal vinden dan dat wij hic-r 'onder van een groot dokter aangeven Het bloed is het leven; houdt Uw bloed rijk en zuiver, en gij zult lang leven. Men is er zeker van dat deze theorie goed is buiten de wetenschappelijke theoreti sche aantooning die onbetwistbaar is, door de praktische aantooning die er iederen dag van geleverd wordt door de zieken die de Ping Pillen nemen. De Pink Pillen hernieuwen en verrij ken het bloed en het is wegens deze merkwaardige eigenschap dat zij de duizende genezingen verschuldigd zijn die zij bewerken. De ziekte te verdrij ven is het leven verlengen. Onder bet aantal personen door de Pink Pillen genezen, kunnen wij voegen den heer Eudes, schipper, op de schuit Jantina Rolefina te Rotterdam die schrijft Sedert 3 jaren ben ik lijdende geweest aan hevige pijnen in maag en borst, hetgeen mij deed besluiten om ook eens tot het gebruik der Pinx Pillen over te gaan. En ik heb er mij niet over te beklagen want ik ben thans weder welvarend en verricht met op geruimdheid mijn beroep van schip per. Het is door duizende attesten bewe zen dat de Pink Pillen onovertreffe- lijk zijn tegen bloedarmoede, bleek- rucht, neurasthenie, algemeene zwak te, rheumathiek, maagziekten, zenuw pijnen, heupjicht., St. Vitusdans, onre gelmatigheden der vrouwen. Prijs ƒ1.75 de doos, ƒ9.— per6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER VAN DER HULL, Drogerijen, Jansstraat 28, Haarlem. Officieele berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet Doen te weten dat bij hunne be schikking van 17 Augustus j.l. aan J. Wijtman vergunning is verleend tot oprichting van eene smederij in een gebouwtje staande in den tuin van het perceel aan het Donkere Spaaime No. 22rood Kad. Sectie D No. 5386. Haarlem, 19 Aug. 1904. Burgem. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK. 1. S. Aangefcomen Badgasten te Zandvoort. M. d'Ablany, den Haag, Pension Adrïana Clarina, 3 pers. Fam. Heukelum. Amsterdam, idem, 5 pers. Mevr. Maandag, idem, Villa War- da, 2 pers. I- en L. Warnaars, idem, idem. I. Theeboom, idem, Kerkpad, 5 p. Mej. van der Linden. Zutfen, Ho tel Driehuizen. Jongeh. C. Toekens. Zeist, Kerkstr. no. 32. T. v. d. Meulen, Hilversum, idem. Dames de Hoog, Assen, Poststraat no. 11. 2 pers. Fam. Leomeïster. Parijs, idem, 8p. A. Herzfeld, Dusseldorf. Hotel d'Orange. W. van Esveld, Amsterd., idem. W. Oskamp. Engeland. Grand Ho tel. 2 pers. Fam. Baurath. Keulen, idem. 3 p. G. Schremper, Duisburg. Villa Mon Plaisir, 4 pers. J. A. Zoetelief, Amsterdam, Villa Petronella, 5 pers. M. W. 'Saffry, Haarlem, Hoogeweg no. 72-, 6 pers." Fam. Wijnmalen, Amsterdam, Villa Geertruij, 8 pers. Jongej. L. Feith, Groningen, Villa Kijkduin, 1 pers. Jongeh. H. van Bork, Haarlem, Kerkstraat no. 32, 1 pers. E. Zangwaler, Dollken, Hotel Drie huizen, 1 pers. Dr. G. Grossman, Zürich, id. 1 pers. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Sophie ver trok 18 Aug. van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Flores, van Amster dam naar Batavia, vertrok 19 Aug. van Suez.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6