STUKKEN VAN DEN RAAD. Gemeente-financiën. Ingekomen is een missieve van de Commissie van Bijstand in het be heer der Gemeente-financiën, waar in deze Commissie mededeelt, dat zij de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der ge meente over het dienstjaar 1903, die aangeeft als ontvangsten f2.968.116.58 en uitgaven 2.895.903.19i. dus slui tende met een batig saldo van f72.213.38i. heeft onderzocht, waarbij geen bedenkingen bij hare voorloopi- ge vaststelling zijn gerezen. De Com missie adviseert alzoo deze rekening vast te stellen. Bezoldiging ambtena Ba en W. achten het voor de 4e. Af deeling (Belastingen), meer als bij eenige andere afdeeling ter Secreta rie, gewenscht. dat wisseling in het personeel der ambtenaren zooveel mo gelijk wordt voorkomen. Voor een goede bewerking van het kohier voor de plaatselijke belasting naar het in komen immers wordt een mate van bekendheid met persoonlijke en plaat selijke toestanden vereischt, die eerst na jarenlange studie en arbeid wordt Terwijl vóór het jaar 1900 de deur waarders grootendeels belast waren met de samenstelling van het kohier voor de plaatselijke belasting, die toen een jaarwedde van f900 genoten, moest om overwegende redenen van hun hulp afgezien worden, en is hun werk overgedragen op Secretarie klerken, aan welke een aanvangssala ris van f 500 werd toegekend. Teneinde de stabiliteit van dit per soneel beter ie verzekeren is door B. en W. herhaaldelijk aangedrongen op verbetering der financieele vooruit- zichten dier klerken. B. en W. waren aanvankelijk van meening, dat die gewenschte verbete- j ring voldoende zou bereikt worden door het aanstellen van twee hoofd- i klerken, thans achten zij het wen- schelijk. om een afzonderlijke rege-1 ling te treffen voor die personen, die zich meer in het bijzonder bezighou den met het verzamelen van gegevens voor den aanslag. B. en \V. achten het wenschelijk voor deze ambtena ren, wier werkkring zooveel van dien der andere ambtenaren verschilt, een afzonderlijken titel in liet leven te roepen, b. v. ..belasting-beschrijvers". en hun een salaris toe te kennen van f600 tot ƒ1000, terwijl het voorts in' de bedoeling ligt. om bij het aanstel- len van nieuwe ambtenaren geen extra-toelage voor slijtage der klee-1 deren meer te verleenen. Voorts stellen B. en W. voor, om het maximum van de bezoldiging der j boden en hulp-boden te verhoogen, omdat zij overtuigd zijn, dat dat met het oog op de gewijzigde levensom- I standigheden billijk is te achten. Daarom bieden B. en W. den Raad tot vaststelling aan een verordening tot wijziging van de verordening, re- j gelende den rang, het getal en de be-! zoldiging der ambtenaren, boden en hulp-boden ter Gemeente-Secretarie. Artikel 1 dier verordening zal dan luiden Het personeel der Gemeente-Secre- j tarie bestaat uit een hoofdcommies tevens chef van de Secretarie; één commies-redacteur, j en verder zooveel ambtenaren, ver- deeld in commiezen, adjunct-commie- J zen, hoofd-klerken, klerken en belas- ting-beschrijvers, als op het voorstel van B. en W. door den Raad zal worden bepaald. Aan artikel III wordt tusschen ad- junct-commiezen en hoofdklerken toe- gevoegdde belasting-beschrijvers, i f 600—1000. De derde alinea van art. 5 wordt gelezen Hetzelfde verhoogingsstelsel geldt voor de belasting-beschrijvers, hoofd-1 klerken en ambtenaren boven dien rang, met dien verstande, dat daarbij f 100 in plaats van f 75 treedt. Art. 9 wordt gelezen De aan de Secretarie toegevoegde boden genieten een jaarlijksche be-j zoldiging van f750 tot f900, de hulp-, boden een van f 600 tot f 700, met dien verstande a. dat zoowel de boden als de hulpboden bij hunne in diensttre- ding worden aangesteld op de mini mum-bezoldiging, die na vier jaar telkens met f50 wordt verhoogd tot het maximum is bereiktb. dat, in dien de aanstelling in den loop van een dienstjaar is ingegaan, de vier jaren gerekend worden te zijn aange vangen op 1 Januari van het daarop volgende jaar. In art. 11 wordt a. in de eerste re gel het jaartal 1904 vervangen door 1905b. achter het woord ambtena ren ingevoegd de woorden boden en hulpboden. Ten slotte stellen B. en W. voor te bepalen, dat de verordening met 1 Januari 1905 in werking treedt. Pensioenen. Ingevolge de wet. betreffende de pensioenen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, is pen sioen verleend aan L. H. Dolleman, weduwe F. H. H. Doffegnies, direc teur van het Postkantoor te Haarlem, f600: M. L. Teunis, wed. J. Krom, Rijksklerk 3de klasse ten kantore van de hypotheken en van het kadaster te Haarlem, ƒ165. Binnenland. De afdeeling Haarlem on Omstreken van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal Donder dag 1 September 1904, 's namiddags te 8 uur vergaderen in ,,De Koren beurs". Onderwerpen ter behandeling: 1. Mededeelingen. 2. Rekening en Verantwoording der Afdeeling over 1903. 3. Benoeming van twee afgevaar digden ter Algemeene Vergadering te houden te Enkhuizen op 7 September 1904. 4. Punten van beschrijving voor die vergadering. Daarna kostelooze verloting (alleen voor de leden, die bij den aanvang der vergadering en tevens bij de ver loting tegenwoordig zijn). Benoemd tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Zutphen dr. C. Deknatel, leeraar aan het instituut Prins alhier. Tot onderwijzer aan de Groen van Prinsterer-school is benoemd met in gang van 1 Oct. do heer L. Bredeveld onderwijzer te Halfweg. HOFBERICHTEN. De erfgravin von. Iirbach arriveerde Maandag om 6.21 te Baarn. H. M. de Koningin-Moeder met twee prinsesjes haalde haar af. Generaal Van Heutsz en zijn echtgenoote vertoefden van elf tot vier uur in het paleis der Ko ningin-Moeder. Op den verjaardag van 11. M. de Koningin zal ten paleize het Loo een groot gala-diner worden gegeven. EERSTE KAMER. De heer Waller heeft thans bericht gezonden, dat hij de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor Zuid-Holland heeft aangenomen. DE PRINS. Wij lezen in het „Dagbl. v. N. Bra bant" Zoopas had ik een gesprek met eenige leden van het koninklijk per soneel. Hun dagtaak was afgeloopen en zij dronken gemoedelijk een potje Brabantsch gerstenat. Heb je wel opgemerkt, vroeg er een aan den ander, dat ze hier haast overal roepen Leve de Prins, naast het „Leve de Koningin" Nu. dat had de ander juist opge merkt. En hij had het ook al gezegd, tegen die en die, collegaas. Allen hadden ze er blijkbaar prei in. De Prins schijnt erg in de gratie bij jullie, informeerde ik. Och, mijnheer, 't is toch ookzoo'n goeie man. Ik wou, dat de menschen dat eens zoo wisten en ondervonden als wij. De Prins kijkt wat norsch en nou denken de menschen, dat hij van binnen is als van buiten. Maar dat.is: niet zoo. Is hij niet goed voor ons de spreker wendde zich tot zijn ge zellen. En toen poogden er twee, drie te gelijk te vertellen. Van de verbete ringen door den Prins voor het per soneel tot stand gebracht. Van de loonsverhoogingeii, een was er, die j f 400 opslag in eens had gekregen, j Van een betere regeling der diensttij-j den, van het opheffen der diverse, kleinigheidjes, die sleur waren gewor den en maar lastig waren. „Eens kwam de Prins in de woning van een ouden tuinman. Mijn paarden wonen nog beter dan gij, had hij toen! gezegd. En een uur later hadden de timmerlieden hun orders en nu woont; de oude in een keurig, koket wo ninkje in het groen." Maar hoe kwam de Prins bij dien ouden tuinman? Was dat toevallig?! Op een wandeling misschien? Waarachtig niet. De Prins was eens gaan zien, hoe die oude woonde, i 1-Iij stelt zich persoonlijk op de.hoogte van de omstandigheden, waarin zijn personeel leeft. En dan brengt hij I overal verbeteringen aan, waar die! noodig zijn. j Toen we in Sorrento waren, viel i een ander in, had ik eens 'n uitstap- je met den Prins gemaakt, naar een naburige plaats. We hadden nogal j veel en zwaar gereden en de Prins j had ergen eetlust, naar hij zeide. Nou j ik ook, en ik verzweeg het niet. Toen we aan het hotel aankwamen, bracht de Prins mij eerst waar ik wezen1 moest en hij ging persoonlijk naar den hotelhouder om hem te zeggen, dat ik goed te eten moest hebben. I Ja, ja, zoo is hij, vielen de an-J deren bij. Dat is echt. Ik vroeg, wat de Prins wel van de Bossche feesten zei. Ja, dat wisten ze natuurlijk niet. U moet niet denken,1 dat wij op elk oogenblik van den dag zoo maar een praatje kunnen houden met den Prins. 1 Nu, dat begreep ik ook wel. Maar toch vertelde een der palfreniers nog, I gehoord te hebben, hoe aardig de Prins het gevonden had, dat een der onderwijzers aan den weg naar Heus- den zijn schoolkinderen had opgesteld in den vorm van een W en een H. De Prins houdt toch zooveel van kinde- j ren, mijnheer. Hij kan er haast even leuk mee babbelen, als de Koningin. En hij moet er toch zoo'n spijt van hebben, dat al die kindertjes zoo nat geregend zijn gisteren. j Ik had pas gehoord, dat de Prins aan den stationschef te Apeldoorn had gezegd, dat deze maar geen loopers moest uitleggen, als hij, de Prins, al- leen eens op reis ging. Dat was niet noodig. Als de Koningin erbij was, j zou het wat anders wezen, natuurlijk, j Of dat waar was, vroeg ik. Ze wisten het niet, maar ze meenden, dat het best waar kon wezen. Want zoo was hij net, zoo eenvoudig, en zoo heeli niet gesteld op veel uithaal. Of hij goed Hollandsch spreekt O ja, mijnheer, beter zelfs dan de Koningin-Moeder. We stonden er allen verbaasd over, dat hij het zoo gauw had aangeleerd. En met de Koningin spreekt hij ook steeds Hollandsch. Het hoort wel niet precies bij het verslag, maar me dunkt, dat velen toch heel graag zooveel goeds van den Prins zullen lezen. Daarom schreef ik bovenstaand gesprek op. GOUVERNEUR - GENERAAL VAN HEUTSZ. Aangaand© liet vertrek van den Gouverneur-Generaal Van Heutsz uit Nijmegen, seint men aan 't Hbld. Reeds vroeg had zich voor het Oranje-Hotel het muziekkorps der in fanterie opgesteld, terwijl een talrijk publiek, zoowel voor het hotel als voor liet station en op het perron aanwezig was. Onder aanbieding van eenige rui kers en het spelen van het Wilhel mus verliet de gouv.-generaal en fa milie het hotel, vergezeld van den kapitein der Indische marechaussee I.a Gordt Dillie, terwijl mevr. Van Heutsz werd begeleid door den over-j ste van het Indische leger P. H. van, der Wedden. De heer Van Heutsz was gekleed in groot generaals-uniform met de ster van het Grootkruis. J Op hei perron waren aanwezig de militaire en civiele autoriteiten, on der wie werden opgemerktde gar nizoenscommandant, overste Van Stein Cailenfelsde majoor der kolo- niale-reserve, Doorman de comman dant van het Nijmoegsch Vrijwilli gerscorps, kapitein Schoenmakerde oud-generaal van het Indische leger Schneider, de oud-gouverneur van Atjeh, Laging Tobiasde wethouder Quack, (bij afwezigheid van den bur gemeester)^; het Eerste-Kamerlid Dob- belmann. Voorts alle officieren zoo wel van het garnizoen als van het Indische leger daar ter stede met ver lof. gepensioneerden enz. De dochter van majoor Doorman overhandigde een keurigen ruiker aan mevrouw Van Heutsz. Na het wisse len van enkele handdrukken en on der de tonen van het Wien Neêr- landsch Bloed zette de trein zich in beweging naar Soestdijk. De geest drift van de Nijmegenaars uitte zich door luide hoera's. DE TROON VERPLAATST. Nu de grafelijke zaal op het Bin nenhof hare voltooiing eindigt en 20 September a.s. als Troonzaal bij de opening der Kamers zal dienen, zal de volgende week de in de vergader zaal der Tweede Kamer overbodig ge worden troon met kroonliemel uit liet gebouw worden weggenomen. De daardoor vrijkomende ruimte achter de ministerstafel zal voorloo- pig worden benut om de groene tafel meer achterwaarts te plaatsen, waar door het midden-gedeelte der zaal verruimd kan worden. Op de eerste lijst van de door het „Kath. Soc. Weekblad" geopende in schrijving voor het Stichtingsfonds van de Katholieke Sociale Actie is voor ƒ3005 geteekend. DE FRIESCHE LIBERALEN. Een van de medewerkers van „De Telegraaf" in Friesland schrijft aan zijn blad Ik had het genoegen een onderhoud te hebben met een liberaal van naam in het district Franeker, aan wiens invloed het voor een groot deel te danken is, dat de vrijzinnigen in dat district bij de stemming van leden van de Provinciale Staten de over winning behaalden. Nadat hij mij in den breede had verteld op welke manier de vrijzinni gen in dat district de overwinning hebben behaald (die, volgens hem reeds vaststond in de maanden Ja nuari en Februari, toen de kiezerslijs ten moesten opgemaakt worden, bij welke gelegenheid de vrijzinnigen nog een 500-tal kiezers van hunne kleur op de lijsten wisten te brengen) ver klaarde hij, dat het in Friesland vóór of tegen Kuyper was gegaan en dat men van plan was die leus ook voor het volgend jaar aan te heffen. Van den beginne af aldus ver volgde hij hebben wij, vrijzinnigen van elke schakeering, van conserva- tief-liberaal tot sociaal-democraat, ons vroegtijdig met elkaar weten te verstaan. Wij zagen in, dat we el kaar noodig hadden, om Friesland voor de vrijzinnigen te behouden. Het verzet van Troelstra, die tegen de coalitie was, sproot hoofdzakelijk voort uit het wantrouwen, dat de sociaal-democraten tegen de liberalen hadden, doch de uitslag heeft bewe zen, dat dit geheel misplaatst was, omdat Jansonius de liberalen zeer weinig ontliep in het stemmencijfer. Franeker kan dus, wat een samen gaan hij den a. s. stembusstrijd be^ treft, als voorbeeld dienen voor het geheele vrijzinnige land en heeft fei telijk den weg gewezen, die de vrij zinnige partijen bij de a. s. Kamer verkiezing hebben in te slaan en met pathos voegde hij er aan toe, dat Friesland steeds op politiek gebied Holland den weg heeft gewezen. Ik maakte de opmerking, dat een eventueele samenwerking niet zoo ge makkelijk in Holland zou gaan, waar de partijen scherper tegenover elkaar staan dan in Friesland dat de aristo cratie en industrieel en niet licht een sociaal-democraat zullen steunen. „Dat is geheel onjuist", viel hij weer in. ,,U moet niet denken, dat de par tijen in Franeker in 't bijzonder en in Friesland in 't algemeen niet fel elkaar bekampen, en men denkt er dan ook geen oogenblik aan een fu sie tot stand te brengen, die van eeni- gen blijvenden aard is. De liberaal stemt bij eerste stemming den libe raal en de vrijzinnig-democraat sociaal-democraat hunne candidaten. doch, waar wij in den laatsten strijd vooraf konden berekenen, dat door deze wijze van optreden geen succes te behalen is, oordeelen wij het dit maal beter direct samen te werken." „Maar het praatje, dat de Holland sche partijen scherper tegenover el kaar staan, is, ik herhaal het, zoo misleidend mogelijk. Denkt u, dat het ons geen moeite gekost heeft om de aristocratie, die bijv. sterk rondom Harlingen zetelt, aan het verstand te brengen, dat het haar plicht was alle geschil op zij te zetten en op den so ciaal te stemmen? Ook dat heeft ons maanden werkens gekost en dat be hoorde men in Holland ook te begrij pen. Onze tegenpartij heeft ons daar in immers steeds zoo uitstekend tot voorbeeld gestrekt Afstappend van de Statenverkiezin gen, wenschte ik wel te vernemen wat hij dacht van de aanstaande Kamer verkiezingen. zoowel voor Friesland als geheel Nederland. Hij wilde den tijd niet vooruitloopen, maar zag den toestand voor Friesland niet donker in. ..Doch de strijd zal hevig worden; Franeker zal er nog maar kinderspel bij zijn", ging hij voort. „Wij zijn reeds lang begonnen ook hiervoor geen middel onaangewend te laten. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat. het district Harlingen weer voor de liberalen komt, want vele Chris- telijk-Historischen zijn hier allesbe halve met de richting, die dr. Kuy per het schip van staat wenscht te doen inslaan, ingenomen. Als de libe ralen dan een gematigd man alsmr. De Kanter als candidaat stellen, dan kan er misschien een zetel heroverd worden. (De liberaal Bouman legde het immers af tegen den chr.-hist. ds. Schokking)". ,,Of Franeker voor de liberalen be houden zal blijven, is moeilijk te zeg gen. De sociaal-democraten hebben hier aardig bres geschoten. Zijn onze gegevens juist, dan heeft ds. Van der Heide veel kans de candidaat te wor den der sociaal-democraten. Tietjerk- steradeel. Talma's district, kan ook door de vrijzinnigen heroverd wor den, als ze hun beste beentje maar voorzetten". .,Ons doel is natuurlijk weer zoo veel mogelijk samenwerking tusschen de vrijzinnigen van alle kleur te krij gen en niet alleen voor Friesland, maar voor het gansche land". „En die samenwerking acht ik niet onwaarschijnlijk. Eenige liberale lei ders der vrijzinnige partijen van alle schakeering, waarin aangedrongen wordt op het gemeenschappelijk op treden bij den a. s. stembusstrijd. Zij stellen zich voor een vergadering te beleggen, waarin tot deze coalitie wordt besloten en een gemeenschap pelijk program van actie wordt vast gesteld". Hiermede was het onderhoud feite lijk afgeloopen. Doch eer ik vertrok, had de Friesche liberaal nog iets te berde te brengen, een verwijt aan de partij-bladen. „Naar mijne meening", aldus ein digde hij, „hebben de vrijzinnige bla den, van liberale tot sociaal-democra tische, te weinig aandacht geschon ken aan de overwinning in het dis trict Franeker. Zij hadden haar da delijk als voorbeeld moeten stellen en dat zij dat niet gedaan hebben, be wijst, dat zij m. i. den politieken toe stand nog niet genoeg begrijpen. Ik hoop, dat zij het nog zullen doen". kampioensprijs voor tweespannen hackneys. Niet alleen de paarden zullen uit munten, maar men zaj ook enkelen der beste rijders van den bok kunnen bewonderen. Het vierspan met coach van mej. Ross zal weder gereden worden door den heer Mills, die daar mede in Juni van dit jaar te Londen zoo werd toegejuicht. De paarden van den heer Winans zullen worden gereden door den heer Vivian Gooch. Behalve dat aan de groote springcon coursen op 30 Aug. en 1 Sept. door een groot aantal Nederlandsche en buitcnlandsche officieren zal worden deelgenomen, zullen voor het eerst daarin in ons land uitkomen de voor naamste stallen van springpaarden in Frankrijk, van de heeren Henry Lcclercq en A. Wignolle. Gisteren werd bericht ontvangen, dat mej. Ross met een der paarden, die zij ook hier zal voorrijden, te Belfast op 19 Aug. den kampioens prijs en de gouden medaille behaalde. HYPOTHEEKBEWAARDER IN SURINAME. In de kolonie Suriname is vacant de betrekking van hypotheekbewaar der. Voor die betrekking komen bij voor keur in aanmerking surnumerairs der registratie en candidaat-notarissen. Hij, die tot dat ambt benoemd wordt, geniet eene jaarwedde van ƒ5000, ingaande den dag van vertrek uit Nederland naar de kolonie, als mede een gratificatie voor uitrusting, gelijkstaande aan het bedrag van twee maanden traktement. De benoemde zal hebben te stellen, desverkiezende in Nederland, borg tocht tot een bedrag van 6000. Hij zal op het tijdstip der benoe ming den ouderdom van 25 jaren moeten hebben bereikt. Sollicitanten naar deze betrekking hebben zich vóór 1 Oct. 1904 bij op gezegeld papier geschreven request te wenden tot het departement van Ko loniën, afd. West-Indische zaken, on der overlegging van bescheiden be treffende hunne bekwaamheid, van een bewijs van voldoening aan de wet op de nationale militie en van een na heden door den burgemeester der woonplaats van den sollicitant afge geven bewijs van goed zedelijk ge drag. Nadere bijzonderheden bevat de „St.-Ct." No. 194. OUD-PRESIDENT STEYN. Maandag te half zeven kwam te Rotterdam aan het stoomschip „In- gerid", aan boord waarvan president Steijn en familie in gezelschap van den heer A. G. Kroller, chef der firma Wm. H. Müller en Co. terugkeerde van de reis door Noorwegen. Deze reis welke ongeveer vier weken duurde werd van Oxelosund gemaakt met het s.s. „Grangesberg", door de zorgen der firma Müller geheel daarvoor in gericht. Na een bezoek aan Lapland werd de reis langs de kust voortgezet tot Bergen waar met de „Ingerid" de terugreis werd aanvaard. President Steijn die er zeer goed uitzag, ver klaarde dat de reis hem goed had gedaan en hij er zeer over voldaan was. Door de firma Burger Co., fee ders van de „Ingei'id" aan boord be groet, roemde de heer Steijn ook ten zeerste de terugreis aan boord van het genoemde schip. Ter zijner eere was het schip ook bij aankomst gepavoi- seerd. De heer Steijn en familie heb ben de reis direct voortgezet naar hunne villa te Scheveningen. RIJKSKRANKZINNIGENGESTICHT TE MEDEMBLLK. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat aan bo vengenoemd gesticht te vervullen is eene betrekking van hoofdverpleegster waaraan aanvankelijk eene jaarwed- de v*»" '350 is verbonden, met genot van vrije huisvesting, voeding, ver pleging. vuur en licht. Ongehuwde personen, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, behooren zich daartoe vóór 1 September 1904 te vervoegen bij den geneesheer-directeur dier inrichting, op werkdagen des namiddags tu: schen 2 en 4 uur. („St.-Ct.") INVOERRECHT OP KLOMPEN. Men schrijft aan de ,,N. R. Ct." De klompenmakers in Oost-Vlaande- ren zijn. zooals we reeds vroeger meldden, zeer verstoord over het in voerrecht van 3 gld. per 100 kilo klompen, door onzen Minister voor gesteld in de nieuwe tariefwet. Ni-et tevreden met het adres, dat zii naar hun Minister van Buitenlandsche Za ken gezonden hebben, vergaderen zij nu en dan om deze quaestie, die door hen een levensquaestie genoemd wordt, te bespreken. Thans is beslo ten den werk- en nijverheidsraad bij een te roepen. Deze Raad mag slechts in zeer dringende gevallen bijeenge- roepen worden en dan nog alleen met toestemming van den gouverneur der provincie en de leden der Bestendige deputatie (bij ons Gedeputeerde Sta- I ten genoemd). Deze toestemming is verkregen en a.s. Zondag zal de Raad bijeenkomen. Dan zullen de middelen I besproken worden, die kunnen die nen om het Nederlandsche staatsbe stuur over te halen, het voorgestelde invoerrecht in te trekken of ten min ste te verminderen. Mocht de Neder landsche Minister daartoe niet geno gen zijn, dan zal aan de Belgische Regeering voorgesteld worden, als weerwraak een invoerrecht te heffen op Delftsch aardewerk, Hollandsche steentjes en parketvloeren, die bij groote hoeveelheden uit Nederland in Oost-Vlaanderen worden ingevoerd. RUSSISCHE SPIONNEN Naar Het Volk in een hoofdartikel schrijft, moeten de Russen, die het so cialistisch congres to Amsterdam bij woonden, zijn achtervolgd door spion nen. En de Amsterdamsche politie heeft aan die Russische spionnen handlangersdienst bewezen. Er was een fotograaf in het gebouw, een par tijgenoot, die met voorkennis van de congrescommissie enkele opnamen zou nemen. To tdezen heeft Batelt, de chef der Amsterdamsche recherche zich gewend met de vraag om de Rus sen te fotografeeren, „u moet maar opgeven, wat het kost". Anders ge zegd, op geld komt het niet aan. Deze man, toen een handlanger der Rus sische bloedhonden-politie, vond een flinke weigering natuurlijk." „Maar wij zouden toch wel eens even aan de Amsterdamsche burgerij willen vragen, of zij ermee ingeno men is dat de door haar betaalde politie op die manier in dienst wordt gesteld van den tsaar, en aan den burgemeester van Amsterdam, of de recherchedienst waarvoor hij verant woordelijk is, met zijn medeweten voor Russischen speurderdienst is ge bruikt." CONCOURS HIPP1QUE TE S-HAGE. Met zekerheid kan nu reeds gezegd worden, meldt het Hbl., dat de inzen dingen voor het Concours Hippique, Park Zorgvliet, 30 Aug3 Sept., in quaJiteit en aantal die van 1903 in de Maliebaan nog verre zullen overtref fen. Uit het buitenland zullen minstens 150 paarden aan de verschillende wedstrijden deelnemen, voorname lijk in de klassen van handels-, tuig en springpaarden. In de klassen der tuigpaarden zul len de beste uit Europa mededingen en niet in ééne klasse, maar de mees te in 3 of 4 verschillende klassen zoo zijn o.a. de beroemde hackneys van mej. Ross en van den in Enge land wonenden Amerikaan den heer Walter Winans ingeschreven, ia de klassen van één-, twee-, vier- en meer spannen en tandems en voor den ALWEER DIE DRANK. De vrouw van een 73-jarigen sjou wer, wonende aan de Kromme Elle boog te Dordrecht, was de vorige week naar haar dochter te Rotterdam gegaan om daar eenige dagen te lo- geeren. De man, die anders wel een borrel lust, hield zich de eerste da gen tamelijk goed, maar ten slotte werd de eenzaamheid hem te mach tig. Een paar hulpvaardige buren kochten zijn gansche huisraad, naar beweerd wordt een fatsoenlijk spulle tje, voor de som van ƒ7 en het lieve leventje begon. Nog denzelfden avond lag de man beschonken te bed, maar de kooper van dit stuk huisraad was daar niet van gediend, legde hem op den grond om zijn roes uit te slapen, en nam het gekochte bed mee. Woensdagoch tend stak de man, blijde dat zijn we derhelft nog niet terug was, de vlag uit en maakte met een paar „vrin den" een rijtoertje. Inmiddels was vrouwlief echter te ruggekeerd en weinig gesticht over het verdwijnen van den gemeenschap- pelijken boedel, gaf zij op zoo tast bare wijze uiting aan hare boosheid, dat haar echtgenoot maar besloot er een einde aan te maken. Woensdagavond half 8 liep hij de watertrap aan het Scheffersplein af om zich in de Voorstraatshaven te verdrinken, maar een 18-jarig jong- mensch uit zijn buurt, die van zijn voornemen had gehoord, snelde hem achterna, wist hem nog juist intijds vast te grijpen en dwong hem naar de echtelijke woning terug te keeren, zegt de ,.D. Ct.". Of het daarna in die woning duchtig gespookt heeft, meldt het blad niet. KNIKKERENDE GRIJSAARDS. Een der Noord-Hollandsche dorpen levert des Zondags voor den vreemde ling, die hier toevallig doorwandelt, een eigenaardig gezicht op. Groot en klein, oud en jong, kan men na kerk tijd druk bezig zien metknikkeren. Zelfs zeer ouden van dagen houden dit gebruik in stand en over het al gemeen is de liefhebberij voor dit spel bij hen zóó groot, dat zij zich nauwe lijks den tijd gunnen om te gaan eten. Als het weer 't maar eenigszins toe laat, gaat dit zoo het geheele jaar door. Bilderdijk had wel gelijk, toen hij zeide, in een zijner gedichten „Maar de grijsheid en de wijsheid maken al tijd juist geen paar." EEN GOED WERK. In Friesland, waar het werk voor veld- en veenarbeiders niet ruim was. hebben vele landeigenaren en boeren voldaan aan het verzoek van arbei ders, om nu de waterstand laag is over te gaan tot het uitdiepen van wijken, slooten enz. De uitgebag gerde modder wordt bij de mestmen- ging gebruikt en heeft vaak meer waarde dan de onkosten van het bag geren bedragen. Hebben de arbeiders daardoor werk gekregen, menig hunner heeft nog vaak een buitenkansje, omdat in die wijken soms een aardig zootje visch, vooral paling, snoek en zeelt, gevangen wordt. Die oude wijken, met veel slijk, takken en andere ongerechtigheden, worden door de visschers met net ten vermeden. STEUN GEVRAAGD. Er heeft zich op 't eiland Texel eene commissie gevormd ter onder steuning der noodlijdenden, die in de vorige week door 't verongelukken van drie visschers broodeloos zijn ge worden. Over het geheel wordt door de bewoners mild bijgedragen, doch de commissie hoopt ook van elders gesteund te worden bij haar liefde werk. STROOPERS. Te 's-Heerenhoek is men vermoede lijk op het spoor gekomen van de me deplichtigen aan de mishandeling van de jachtopzieners Rottier en Franse in den polder Borssele. Een verdachte in die gemeente is zegt de „M. Ct." herkend aan een vingerwonde, waarschijnlijk toegebracht door hét bijten van Rottier, bij de poging van den strooper om dien jachtopziener het gelaat open te scheuren, terwijl een ander verdachte aldaar op zijn bed is aangetroffen met een kogel- wond aan het been, waarschijnlijk tijdens de schermutseling toegebracht bij het afschieten van een revolver. ONTROUWE KANTOORLOOPER. In Amsterdam is aangehouden de voortvluchtige wissellooner K. F. H die zich ten nadeele van de firma R. M. Z. op de Zuidblaak te Rotter dam met een bedrag van 1248.17 uit de voeten had gemaakt. Dit geld had hij Donderdag op 10 wissels geïncas seerd. Deze ontrouwe wissellooper. vroeger tramconducteur, begaf zich van Rotterdam nay Zutphen, waar hij in een café kennis maakte met een als heer gekleed persoon, met wien hii den volgenden dag naar Amsterdam trok en bij wien hij zijn intrek nam. Met het oneerlijk verkregen geld werd op royale wijze omgesprongen, zoodat hij bij zijn arrestatie, twee dagen na zijn vlucht, nog maar ƒ702 en eenige centen in zijn bezit had. ZWERVER. In een hotel te Utrecht vervoegde zich Zaterdagavond een jongmensch, die te kernen gaf daar eenige dagen te willen logeeren. Hij zag er even wel verdacht uit, zijn kleeren waren vuil en zaten slordig, enz., zoodat de hotelhouder niet alleen weigerde den jongeman te huisvesten, doch ook de politie waarschuwde en deze in over weging gaf den jongeling aan te hou den, daar hij wel vermoedde, dat een en ander niet zuiver was. De politie deed dit en bracht den verdachte naar het politiebureau, waar werkelijk bleek, dat men met iemand te doen had, wiens zonden- register niet onbevlekt was. De aan gehoudene bleek te zijn de 17-jarige D. J. C. S„ die geld had ontvreemd van zijn te Rotterdam wonenden va der, vervolgens naar Velp was ge gaan, waar hij eenige dagen in een logement vertoefde en een fiets huur de, waarmede hij naar Dieren reed. Hier huurde hij een paard en wagen en trok er mee naar Wezel. Paard en wagen werden door hem verkocht en van de opbrengst dacht hij nog eeni- gen tijd mooi weer te kunnen spelen, hetgeen echter voorkomen is door zijn aanhouding. De verdachte bevindt zich op het oogenblik in verzekerde bewaring. POSTQUITANTIES. Door den directeur-generaal is be paald, dat ingeval bij de invordering van quitantiën, de schuldenaar niet thuis wordt getroffen en geen huis- genooten aanwezig zijn om hem no pens den aard der quitanties in te lichten, zal de beambte met de invor dering belast, voortaan eene kennis geving achterlaten, welke de noodige gegevens omtrent de quitantie bevat. ONGELUKKEN. Te Leuvenheim bij Brummen werd Vrijdagmiddag door den trein van ongeveer kwart over 5 aangereden .Ie ruim 80-jarige grijsaard Ivolvoort, die, niet meer over zijne zinnen kunnende beschikken, onder het afsluithek schijnt te zijn doorgekropen en par does tegen den in volle vaart zijnden trein is geloopen, waardoor hij van den spoordijk is geworpen en in een strookje bouwland terecht kwam. Hij overleed binnen weinige oogenblik- ken. Met waardeering mag hier mel ding gemaakt worden, zegt de „Zutf. Crt.". van het treinpersoneel, dat in een ondenkbaar kort oogenblik de machine deed stoppen, den ongeluk kige, nog levend, opnam, en aan de zorgen van anderen overgaf, waarna de reis werd voortgezet. Te Valkenburg is gistermorgen een man door een automobiel overreden. De ongelukkige was terstond dood. Zondagmorgen is bij Borculo de metselaar H. L. door een trein over reden. De man was terstond een lijk. Leger en Vloot. Den 6en September zal de Koningin in de legerplaats bij Milligen aan het alsdan daar kampeerende en in 1903 te Leeuwarden, Groningen en Utrecht opgerichte 9e regiment infanterie, het nieuwe vaandel uitreiken. Het dagelijksch bestuur van den anti-sociaal-democratischen bond van Nederlandsch spoorwegpersoneel Recht en Plicht", heeft zich meteen verzoekschrift tot den Minister van Oorlog gewend, waarin het te kennen geeft, dat de verschillende vereenigin- gen van dien bond kennis genomen hebben van het Kon. besluit, waarbij militieplichtigen, die zich als vrij williger aanmelden voor de nieuw- opgerichte exploitatie-compagnie bij het Nederlandsche leger, wij worden gesteld van de opkomst onder de wapenen.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2