NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6488 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)4, de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES I BLADZIJDEN. INHOUD. BLAD A. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenlandsch en Gemengd. Nieuws. BLAD B. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. Koloniën en Feuilleton. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOGE Nog altijd komen er geen besliste tijdingen. We moeten het met ge ruchten voor lief nemen en nog wel met geruchten, die zoodra ze zijn ge uit. weer dadelijk worden tegenge sproken. Geloofwaardig is alleen, dat de Ja panners Zondag een heftlgen aanval hebben gedaan op het Russische cen trum langs den spoordijk en op hun rechtervleugel, in de nabijheid van den Gouden Heuvel, maar daarna verliest zich alles in het nevelig rijk der fantasie. Te Tsingtau liep het ge rucht al, dat Port Arthur genomen was, maar onmiddellijk daarop werd dat weer tegengesproken. Wel zijn de Japanners zoo overtuigd van den na derenden val der vesting, dat zij te Tsjifoe, onder leiding van den con sul, gelden verzamelen om die ge beurtenis recht feestelijk te vieren. De quaesiie t« Sjanghai is gebleven in het stadium, waarin zij verkeerde namelijk dat der onze kerheid. De Askold en de Gromovoi mochten tot den 23sten in de haven blijven, maar toen de Chineesche gou verneur hen op dien dag sommeerde om te vertrekken, bleven zij rustig liggen en deden niets. De gouver neur deed daarop.... evenveel. Alleen de consuls der vreemde mogendheden kwamen dien middag bijeen. De Russen kunnen niet verstandi ger doen, dan kalm in de haven te blijven. Ze zijn precies als een muis, die in zijn hol is gevlucht omdat daarvoor de kat haar zit op te wach ten komt ze er uit, dan wordt ze opgepeuzeld. Buiten de haven ligt de vloot der Japanners om de twee Rus sische schepen in den grond te bo ren. Een andere moeilijkheid, het gebeurde met de Hipsang heeft, zooals men weet, tot een nader onderzoek door het Marinehof aanlei ding gegeven. Zijn rapport is nu verschenen en daarin wordt verklaard, dat een Rus sische torpedoboot jager, thans geble ken zijnde de ,,Raztorpus", ontmoette het Britsche stoomschip Hipsang" met ontstoken en helderbrandende lichten en de Britsche vlag in top. Bij het aanbreken van den dag vuur de de Russische torpedojager grana ten op het stoomschip, waardoor en kele passagiers gedood of verminkt werden. De Hipsang" stopte onmid dellijk. doch het Russische oorlogs schip lanceerde een torpedo, waardoor het Engelsche schip zonk. Aan boord van de .Hipsang" was geen contrabande, en er waren geen Japanners op het schip. Het Hof vestigt de aandacht van de departementen van handel en van buitenlandsche zaken op het feit, dat het stoomschip, hoewel het met de noodige voorzichtigheid en in den goeden koers voortging, door een tor pedo getroffen en tot zinken gebracht werd. zonder dat daarvoor eenige be hoorlijke reden of oorzaak bestond. OORLOGSVARIA. WAT ER VAN WERD. Het is nu dus weer het oogenblik om na te gaan wat er feitelijk van het eens zoo machtige Russische oos telijke eskader is overgebleven. En het lijstje van scheepsnamen nagaan de krijgt men voor de slagschepen Cesarewitsj8 Februari door torpe do's getroffen, hersteld, 10 Augustus weer beschadigd, ontwapend te Kiau- tsjau. Retvisan 8 Februari idem, idem, hersteld na het gevecht van 10 Aug. beschadigd te Port-Arthur terugge keerd. Petropavlovsk 13 April in de lucht gevlogen door een drijvende Japan- sche mijn. Poltawa waarschijnlijk onbescha digd na het gevecht van den lOen te Port-Arthur teruggekeerd. Sebastopolidem, idem. Pereswietidem, idem. Pobieda 13 April door een drijven de mijn beschadigd, hersteld. 10 Aug. [getroffen en beschadigd te Port-Ar- thur teruggekeerd. Van de gepantserde en beschermde kruisers Bayan bij de sortie van 28 Juli be schadigd, nam geen deel aan het ge vecht van 10 Augustus. Dianabeschadigd te Saigon bin- nengeloopen. Pallada 8 Februari getorpilleerd in de haven van Port-Arthur, nam deel aan het gevecht van 10 Augus tus en keerde in de haven terug. Askoldna het gevecht van 20 Augustus met groote schade te Sjang hai binnengevallen. Waryagden 8sten Februari ge zonken te Tsjemoelpo na het gevecht buitengaats. No wik meegevochten 10 Aug., 20 Aug. op de kust gedreven en vergaan bij het eiland Sakhaline. 'Boyarin 19 Februari bij Dalny op een drijvend© mijn gestooten en ge zonken. Van het Wladiwostok-eskader ge pantserde kruisers Grornoboi in gevecht 13 Augustus beschadigd en naar haven terugge keerd. Russia idem, idem. Rurik idem, in den grond ge boord. Bogatyr in Mei voor Wladiwostok vergaan. DE LANDMIJNEN VAN PORT-ARTHUR. Do „Daily Telegr." geeft de volgen de schildering van de uitwerking van een springende landmijn gedurende een der laatste Japansche aanvallen. Terwijl de Japanners naderden vertoonde geen enkele Rus zich en geen kanon of geweer werd afgescho ten. Het eenige geluid van schieten kwam van de vijandelijke tirailleurs, het geknetter der Japansche artillerie en de dreun van hun infanterie. Plot seling volgden een reeks ontploffin gen elkaar op, vergezeld van een wolk puin. Bij elke ontploffing ontstond een wijde scheur, dan vlogen de stukken hoog de lucht in en de grond was bezaaid met ledematen. Slechts eenige minuten te voren rukte een schitterend leger kalm nader als op parade. Het vernuftige toestel werkte' eenige seconden en daarop was het een afgrijselijke slachting met stapels misvormde dooden en doodskreten." DE DRIJVENDE MIJNEN. Dezer dagen is te Hamburg aange komen de bemanning van het aldaar' thuisbehoorende stoomschip Tiberius, I dat voor Wladiwostok op een drijven- de mijn is geloopen. De Tiberius was een splinternieuw schip van 2800 ton. Het kwam den lOen Juni voor Wladiwostok aan en daar de loods nog niet aan boord was, werd heel langzaam opgestoomd. Tegen vier uur voelde men plotseling een zvvaren slag. Aan stuurboord wa ren door een ontploffing, die het wa ter huizenhoog opwierp en stukken steenkool en scherven ijzer op dek slingerde twee ruimen lek geslagen: men was op een drijvende mijn ge loopen. De kapitein^gaf bevel de red dingsbooten uit te zetten, hoewel het schip nog drijvende bleef. Intusschen was het water in een der opengesla gen ruimen in vijf minuten tijds 25 voet hoogook het andere ruim vulde zich snel. De bunkers stroomden ook vol en hoewel de pompen met alle macht aan 't werk werden gesteld, zij konden de watermassa's' niet ver zwelgen. Eensklaps verscheen er een sloep met een Russisch officier, die aanbood het schip door de mijnen te geleiden. De haven van Wladiwostok werd be reikt, maar toen was de toestand zoo dat het schip op strand moest worden gezet om zinken te voorkomen. In de machinekamer stond het water toen 15 voet en de pompen weigerden. De Russische overheid nam het schip nu over, terwijl den kapitein van de Ti berius een orde werd geschonken. Ene week later overkwam een ande re Hamburgsche boot. de China, het zelfde ongeluk, maar hier was het lek zoo groot, dat het schip in tien minu ten zonk. Vier man verdronken. De overige bemanning redde zich naar een der Russische fortenmen maak te zich daar klaar om op hen te gaan schieten in de meening, dat er Japan ners aankwamen, maar gelukkig werd de vergissing tijdig ontdekt. Per spoor gingen de zeelui van Wla diwostok haar Petersburg, een reis met hindernissen. Nu eens reisden ze eerste klasse, dan in beestenwagens en soms reisden ze heelemaal niet om dat troepentransporten den weg ver sperden. JAPANSCHE VOLHARDING. Een kenschetsend verhaal voor de hardnekkigheid en onverschrokken heid der Japanners geeft de „Daily News" van een soldaat die in één week tijds tot 3 maal toe op verschil lende punten trachtte de spoorlijn te vernielen, en na daarin verhinderd te zijn, telkens ontkwam. Ten slotte waagde hij weer een poging. Hij reed 's nachts als boerenarbeider verkleed met een terugkeerenden transport trein mede en liet er zich onderweg afvallen. Daarop begon hij zijn ver nielingswerk, waarin hij echter bij tijds door een Russische kozakkenpa- trouille gestoord werd. Hij slaagde er in aan zijn vervolgers te ontkomen en vluchtte in een naburig bosch, waar men hem zorgvuldig bleef be waken. Het bleek dat hij een of meer handlangers had, want eenige dagen l_ater kwam hij geheel gewapend weer te voorschijn om op dezelfde plek nogmaals zijn geluk te beproe ven, waarschijnlijk meenende dat men hem op dezelfde plaats niet meer zou verwaohten. De kozakkenhoofd- man, die van deze gewoonte der Ja panners op de hoogte was, had echter die plek laten bewaken met het ge volg, dat de Japanner juist door een kogel getroffen werd op het oogen blik, dat hij een dynamietpatroon op den spoorweg wilde leggen. Ofschoon zijn verwonding hem niet verhinder de te vluchten, gaf hij er de voorkeur aan, den vijand het hoofd te bieden en verdedigde hij zich met waren hel denmoed, tot hij door de overmacht werd neergeschoten. Kapitein Hoffman, de Duitsche ma rine-attaché die pas i*it Port-Arthur te Kiao-tsjou is aangekomen, vertelt dat de Russen de vreemde attaché's met veel voorkomendheid hebben be handeld, maar hun geen vergunning hebben gegeven om plaatsen op te zoeken vanwaar zij gevechten op zee konden waarnemen. De marine-attaché's waren in het begin van Augustus gelogeerd in de batterijen van het Tijgerstaart-schier eiland beneden den zeespiegel, zoo dat zij niets hebben kunnen zien van den slag van 10 Augustus. De bom men zijn dikwijls boven die battérij gesprongen, maar de toestand schijnt te Port-Arthur een keer te hebben genomen. Het garnizoen heeft er alle aanvallen, zelfs de hevigste, afgesla gen. Sedert Zondag duurt het vechten onophoudelijk voort. De Japanners ondervinden een onoverwinnelijken afkeer daar zij in de stinkende lucht van de lijken van hun gevallen kame raden moeten oprukken. De Japanners hebben bijna 36.000 man verloren. Stadsnieuws. Muziekprogramma's. 32e Muziekuitvoering, op Woens dag 24 Augustus, des avonds te 8 uur door het Haarl. Muziekkorps, dir. luit.-kapelm. C. P. W. Kriens. 1. Marsch aus „Ein Sommernacht- straum", Mendelssohn 2. Ouverture „Robespierre", Litolf3. Zweite Polo naise, Liszt: 4. „Souvenir de Masse net", Fantaisie, Coenen5. Ouverture „Les Dragons de Villars", Maillart 6. Walzer aus „Der Bettelstudent", Millöcker; 7. a. Entr'act de l'opéra „La Colombe", Gounodb. Schwedi- sche Bauern-Hochzeitsmarsch, Söder- mann 8. Ballet de l'opéra „Les Vê- pres Siciliennes" Verdi. Orgelbespeling in de Groote- of St.. Bavokerk alhier op Donderdag 25 Aug. 1904, des namiddags van 23 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fu ga, J. S. Bach; 2. Recordare, uit 't Requiem, Mozart3. Sonate, No. 3, A. Guilmanta. Allegro maestoso b. Andantec. Allegro, con brio 4. Elsa's Brautzug zum Münster, R. Wagner; 5. Aria uit „Paulus", Men delssohn. Een gedenkwaardig feit. Den 4den October a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat Mejonkvrouwe A. J. M. Teding van Berkhout een aanvang maakte met het verplegen van zieken in hare woningen te Haarlem en te Bloemendaal, waaruit de stichting van het Diaconessenhuis is voortgekomen. Technische Vriendenkring. De Vereeniging „Technische Vrien denkring!' alhier zal a.s. Zondagmor gen eene excursie houden naar de Gemeente-Lichtfabrieken. Eene bij zonderheid. Men schrijft ons Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat bij een bewoner van den Scheepmakersdijk een hond 13 jongen 'er wereld heeft gebracht. ELECTRISCHE SPOORWEG. Uit den Harskamp terug. Men heeft ons gevraagd, zoo schrijft Dinsdagmiddag keerde, zooals wij de Tel., wat de dikke kabeldraad be-reeds in 'tkort modedeelden, het hier duidt, die langs één zijde van den in garnizoen zijnde 3de bataljon van weg, waarover de electrische spoor het 10de Regiment Infanterie, dat ge- AmsterdamHaarlem zal rijden, door durende een week deelnam aan de een rij palen gedragen wordt. Dit ismilitaire legeroefeningen in den een voedingskabel. Harskamp, terug. Het geval kan zich voordoen, dat) Met den trein, komende uit de de stroom, die uit de Centrale in het, richting Amsterdam, arriveerde de electrische arbeidsnet wordt gelaten, troep ongeveer drie uur. op zekeren afstand van de Centrale, Bij het binnenrijden van het sta- stel op 5 K.M. b.v.. niet meer vol-|tlo.n hieven de landsverdedigers een doende is, om de wagens in bewegingluid hoera aan, blijk gevende dat al- te brengen, wijl onderweg een zeker deel van den stroom door weer stand van het koper en andere om standigheden verloren gaat. Daar om worden van uit de Centrale kar bels van grootere doorsnede dan de draad van het arbeidsnet gelegd, waardoor aan dit net op zekeren af stand nieuwe energie wordt toege voerd. len verheugd waren weder in de stad hunner inwoning te zijn aangeko men. Het muziekkorps verwelkomde de soldaten met vroolijke muziek. Talrijke belangstellenden, vrienden en bekenden waren aan het station aanwezig, ter begroeting der terug keerenden. Nadat de troep opgesteld was, werd er naar de kazerne aan den Kouden- t rvr*,1 iidcii uc KiizGiiic aan Qcii xvouneii- i gemarcheerd, Voorafgegaan door grond, dan zijn zij geïsoleerd, boven den grond is dit niet noodig. Op sommig© punten, waar de elec trische spoorweg de in den grondlig gende buizen van de waterleiding kruist, werden de waterleidingbuizen door sterk gewelde stalen buizen ver vangen. Dit is geschied, omdat volgens de opinie van de autoriteiten der Am- sterdamsche waterleiding de oude buizen niet sterk genoeg zijn, om den schok door het spoor in den grond te weeggebracht, te verdragen. Deze opi nie wordt echter niet gedeeld door sommige andere autoriteiten, die dan ook de vervanging van gedeelten van de waterleidingbuis door die sterke gewelde stalen buizen onnoodig be schouwen. Zooals wij dezen zomer mededeel den, is om dezelfde reden, het niet blootstellen aan schokken door den spoorweg, een der groote watertrans- portbuizen aan den Haarlemmer straatweg meer naar het midden van den weg verhaald, ten einde ze ver der te verwijderen van de spoorweg rails die langs den zuidelijken berm van den weg loopt. Er liggen in den weg twee buizen, een oude al van een halve eeuw herwaarts dateerende en een nieuwe buis van veel grootere capaciteit. De verlegde waterleidings- het muziekkorps, dat vroolijke mar- schen blies, en omstuwd door talrijke nieuwsgierigen, werd de weg daar heen afgelegd. Een arm dier en een onver schillige meester. Dinsdagavond omstreeks 6 uur werd in de Groote Houtstraat een zwarte doeshond door de tram overreden. De eigenaar, die den hond blijkbaar kwijt was, riep hem, waarna het dier vóór de tram om, wilde overste ken. Ongelukkig was de hond niet vlug genoeg, zoodat het arme dier met den linker voorpoot onder het wiel der tram kwam, waardoor dit lichaamsdeel werd afgereden. Luid jankende bleef de zwaar gewonde 'does liggen. Wie nu gedacht zou hebben, dat de eigenaar het gewonde dier dadelijk zou hebben opgenomen, heeft het glad mis. Doodkalm, alsof er niets gebeurd was, liep hij door tot groote ergernis van eenige dierenvrienden, die meer medelijden voor het trouwe dier koes terden. Een hunner nam den hond op en legde, deze op het trottoir voor de woning van den heer Westerveld. De politie deed vervolgens pogingen om Püü den zwaar gewonden menschenvriend buis is dé oude, die langzamerhand .<n een karretje te leggen, wat niet in den veenachtigen grond weggezakt200 gemakkelijk ging, daar hij iede- was, zoodat zij op sommige plaatsen'"en keer wilde bijten. Eindelijk slaag- meer dnn 2 meter uit de as van den i d® de Pollt,<> er 111 onl d<m h™d ,r"1''1! weg lag. Van deze gelegenheid heeft waf?en knjgen, waarna h.] werd ift. -Zr~.ï.zwe treer e d en. men tevens gebruik gemaakt, om, waar dit noodig bleek, eenige herstel lingen aan d© buis aan te brengen. In 't belang van_de spoedig© vol tooiing van den weg, ware het intus schen wenschelijk geweest, dat men eenige maanden vroeger met dezen ar beid begonnen ware. weggereden. Dit ongeval veroorzaakte een nigte volks. Ongeluk met motorfiets. Gisteravond omstreeks 7 uur trof den heer J. L„ architect te Haarlem, Toen wij in December van 't vorige i?indfliifkmnsterdamrHL'kmn,aS Zanl^o^litaSl. Doordat eenhond fl« M" tusschen zijn motorfiets terecht kwam aliai l i- a P g mede" tuimelde hij over het hoofd heen en afl. n Bden J °,°k, 0 "Hheeft waarschijnlijk den linkerpols dacht op het zware profiel van de gebroken rails dezer lijn Een deskundige deel-1 Hij is binnengedragen in het café de ons dezer dagen mede, dat (leze van ^en heffr y0sse, waar het eerste zware rails gekozen zijn om zoo weinig verband werd gelegd, waarna de heer mogelijk electrischen stroom verloren l per as naar zijn woning werd ver tik iofnn noot, 1 te laten gaan. Zooals men weet, wordt de electri sche stroom door een beugel uit den bovengrondschen draad naar den mo tor onder den wagen gevoerd, van- voerd. Wedvlucht. Zondag 21 Aug. 1904 hield de Ver. daar naar de wielen en keert hij uit van Postduivenliefhebbers „de Lucht- de wielen door de rails naar de dyna-1 gids" te Haarlem, goedgekeurd bij mo terug. Toch gaat nog een deel van Kon Besluit een wedvlucht met jon- T. U,1 ?- m ™Ten ge duiven van Mons, afstand 219 K.M. volgens onzen deskundige noemt men. de kleine stroompjes, die uit den Fr"Z6n T behaald als hoofdstroom in den grond afdwalen, Vf>föt (kasprijzen) vagabondeerende stroomen; een zeer ■le J. Kroon 11 uur 51 m. 35 s.2e. teekenende naam. |A. Groen 1215—23; 3e H. Keerwolf Hierop lettende, heeft men rekening 112—16—334e G. Zomerdijk 12—23—37 te houden meteen ander verschijnsel. 5©. S. van Bracht 12—23—41; 6e J. dat men electrolyse noemt den meer-1 IIessels 12-26-30 7e W. v. d. Goes deren of minderen invloed van den12_27_31 1 Rrackhof 1*'_29—9- 9e electrischen stroom op metalen en an- in' t dere stoffen S. v. Boekhoven 12—37lo10e J. Zoo heeft de ervaring geleerd, dafc] Rudolf 1490 lie C. Zomerdijk, lood zeer sterk door een electrischen stroom wordt aangetast, gegoten ijzer zeer weinig, staal daarentegen weer veel meer, hoewel minder dan lood. Wat leert ons dit Dat men in een terrein, waarin vagabondeerende elec trische stroompjes kunnen voorkomen, dus in de nabijheid van een electri sche spoorlijn b.v., niet bij voorkeur looden buizen moet leggen, maarlie ver buizen van gegoten ijzer moet kie zen, of prefereert men, met het oog op het weerstandsvermogen, buizen van staal, dan zorge men er voor, dat ze goed geïsoleerd worden. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland zal op Donderdag 15 September worden aanbesteed Het. verruimen van het Noordzee kanaal en het maken van boordvoor- zièningen tusschén zijkanaal B. en de westzijde van de bocht bij de Buiten huizen en tusschen de zijkanalen C. en F., een en ander deel uitmakende van de verbetering van het Noordzee kanaal, ingevolge de wet van 24 Juli 1899. Raming f 394.000. 3—22—: De duiven die deelnamen aan het Provinciaal Concours van Mons wer den getoond als volgt le duif A. Groen (12 u. 15 m. 23 s.); 2e dezelfde 3e dezelfde4e G. Zomer dijk 5e I. van Bracht6e J. Hessels; 7e W. v. d. Goes8e J. Broekhof9e S. v. Boekhoven10e J. Broekhof11e S. van Boekhoven 12e G. Zomerdijk; 13e J. Hessels 14e J. Broekhof 15e J. Hessels16e I. van Boekhoven17e dezelfde; 18e A. Groen, 19e dezelfde; 20e J. Broefhof21e dezelfde (1 uur 15 min. 58 sec.) De eerste prijs voor de eerst aan- gewozen duif werd behaald door A. Groendé 2e aangewezen door H. Keerwolf de prijs voor de 2 eerst- getoonde duiven door A. Groenvoor de 3 eerstgetoonde duiven door A. Groen voor den prijs van het schoon ste resultaat der wedvlucht (voor het toonen van de meeste duiven binnen het uur na de eerst getoonde duif) door A. Groen. Wed s t r ij d van Mo t o r f i e t sen. In Engeland is een zesdaagsche ver trouwbaarheids-wedstrijd voor motor fietsen gehouden, waarbij werden aangedaan de steden Londen, Yar mouth, Stamford, Scarborough, Don- caster, Oxford en terug naar Londen, Behalve Woensdag was het voortdu rend goed weer. Twee-en-twintig machines maakten, zoo lezen wij in het Engelsche blad „The Referee", den laatsten dag van Oxford naar Londen mee. Van de 54, die op den eersten dag begonnen wa ren, kwamen er 19 te Londen terug. „These were as follows", schrijft de Referee THE ALTENA, made and ridden by A. VAN ALTENA, of Haarlem (Holland), who was actually THE FIRST ARRIVAL. De eerst aankomende was de Altena- motorfiets, vervaardigd en gereden door A. van Altena, Haarlem, (Hol land). Daarop volgen de namen van de achttien anderen, meest Engelschen. „De proef", zegt the Referee, „is zeer zwaai* geweest, vooral Woensdag de rit van Stamford naar Scarbo rough in afschuwelijk weer (atrocious weather). De firma's, wier machines de groote taak met goeden uitslag hebben vervuld, verdienen een geluk- wensch met de vertrouwbaarheid en het volkomen nut van hunne motor fietsen." Voor het merk-Van .Altena, dat on der deze besten eerste aankwam, is deze wedstrijd dus een groot succès, waarop wij als Haarlemmers trotsch mogen zijn. De heer Van Altena, die ons uit Londen het uitknipsel van The Refe ree toezendt, voegt er aan toe, dat hij de eenige was, die eon zeer langen eu steilen heuvel tusschen Coventry cn Warwick zonder hulp van de peda len heeft kunnen nemen. Hoe snel de Commissie met hare groote auto's ook reed, altijd kon de hedr Van Altena bijblijven. Natuurlijk waren alle deel nemers er op uit, om het eerst in Londen terug te zijn. Het behaalde succès rechtvaardigt dan ook zeker onzen gelukwensch aan de Altena-motorfabriek. Geslaagd. Voor het examen Fransch 1. 0. zijn geslaagd de dames J. G. van Duijn en C. A. van der Tak en de heer L. Bot, allen van hier. Toestand ernstig. Tot ons leedwezen vernemen wij dat de toestand van den heer J. J. F. Beynes zeer ernstig is. Men vreest het ergste. Vechtpartij. Op verzoek deelen wij mede dat de jongens, die in het Schoterkwartier Maandagmiddag elkander met eon bierfleschje verwondden, geen leerlin gen waren van de school in de Scho terstraat. De vechtpartij had plaats om 5 uur ongeveer, zoodat een en ander met het uitgaan der scholen niets te maken had. Ter aardebestelling. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van den heer Jhr. H. Ti ding van Berkhout, in leven directeur der Haarlemsche Bankvereeniging, onder vel© blijken van belangstelling ter aarde besteld. Onder de aanwezigen werden opge merkt eenige directeuren der Holland- sche Maatschappij van Wetenschap pen en de algemeen secretaris Prof. J. Bosscha. Aan de geopende groeve herdacht de President-Commissaris der Haar lemsche Bankvereeniging, de heerG. M. Boissevain, de groote verdiensten van den overledene. Diefstal van appelen. Door den veldwachter Heertjes is tegen een persoon proces-verbaal op gemaakt wegens het stelen van appe len uit den tuin van den heer Bre- dius. Aanranding. Naar aanleiding van het bericht van de aanranding op het Jaagpad langs het Spaarne, is het der politie gelukt, de dader in handen te krij gen, waarna hij door de veldwachters Nauta en Heertjes ter confrontatie naar Spaarndam is overgebracht, al waar hij door de vrouw en haar schoonzuster is herkend. De man i9 vervolgens naar Haarlem overge bracht. De vrouw verkeerde in zekere omstandigheden en is tengevolge van de aanranding ontijdig van een leven loos kind bevallen.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1