Binnenland. GENERAAL VAN HEUTSZ. De audiënties in het Hotel de Twee Steden door den nieuw-benoeraden gouverneur-gen. van Ned.-Iudic, v. Heutsz te verleenen zijn gisteren aan gevangen. Gisteren waren o. m. ter audiëntie de heeren G. F. Lucardie, lid van den Raad van Beheer der Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij; A. Klontje, militair commissaris in Zeeland te Middelburg; Gelderman, voorzitter van de vereeniging ter be vordering van de katoencultuur in de Ned. Koloniën, te Hengelo Van Gor- kurn. gedelegeerde in Nederland van den Bond van geneesheeren in Ned. Indiëgeneraal-majoor Jhr. v. d. Goes, en een deputatie van het Aard rijkskundig Genootschap. Ook de gouverneur van Curasao, jhr. De Jong van Beek en Donk, met verlof hier te lande, zal zijn opwach ting bij den generaal maken. ONDERSCHEIDING. In verband met de vergadering van de British Association heeft de uni versiteit te Cambridge Maandag gra den verleend aan een aantal uitste kende geleerden en anderen, w. o. de heer Pierson, de Nederland- sche oud-minister, Minister Balfour en een aanzienlijk gezelschap waren bij de plechtigheid tegenwoordig. NASSAU-ORANJ E-FEESTEN TE BREDA. Hedenmorgen namen de feesten ter herdenking van het 500-jarig bestaan van het Doorluchtig Huis van Nas- sau-Oranje, als Heeren en Baronnen van Breda, een aanvang. Om 8i uur werd het feest geopend met een muzikalen omgang te paard door de stafmuziek van het 3de reg. veld-artillerie, aangeboden door het officierenkorps, nadat vooraf de klok ken geluid waren en het carillonspel over de veste had weerklonken. Te 2 uur was er een plechtige open bare raadsvergadering, waartoe ook uitgenoodigd waren de burgemeesters der vroegere baronie-gemeenten, als mede de feestcommissie. Verder zou er van 2i tot 4'/* uur muziekuitvoering, door de stedelijke schutterij plaats hebben en een ten toonstelling van de teekening voor het op te richten monument. Het ont werp voor dit monument is vervaar digd door Dr. P. J. H. Cuypers. Het avondprogramma vermeldt illuminatie van de Groote Markt, muziek- en zanguitvoeringen en een avondfeest in het Noorderkwartier. STATEN VAN OVERIJSEL. Men schrijft uit Den Haag aan 't Hbld. Als vaststaand kan thans worden aangenomen, dat de Staten van Over- ijsel ter verkiezing van leden der Eer ste Kamer deze week niet zullen wor den bijeengeroepen en meer dan waar schijnlijk ook niet deze maand. TERUGKOMST VAN EEN RIDDER. Dinsdagmorgen te halfvijf kwam te IJmuiden binnen het stoomschip Ko ning Willem II, van de maatschappij Nederland, aan boord hebbende een repatrieerend detachement Oost-Indi sche troepen, waaronder de sergeant der infanterie H. A. van Seeters, rid der van de Militaire Willemsorde 4de klasse. Reeds door den kapitein G. P. Wijnmalen te IJmuiden verwelkomd, werd het detachement te Amsterdam opgewacht door den garnizoenscom mandant kolonel K. van der Wal, den kapitein Verheull, als vertegenwoordi gers van het 7e regiment infanterie, en door de regimentsmuziek. welke de nationale liederen speelde, die met ge juich door de manschappen begroet werden. Kolonel Van der Wal sprak het de tachement en voornamelijk den rid der van Seeters hartelijk toe en her innerde er aan, dat deze zijn eeretee- ken verdiend heeft bij de vermeeste ring der vijandelijke positie in de Paja Reubee, toen hij onder hevig vuur van den vijand bij den storm aanval de tweede op den wal en in de benting was. Bij die gelegenheid redde hij bovendien met gevaar voor eigen leven zijn luitenant Watring. Ook bij een tweede gelegenheid, den 8sten Maart 1901, bij de vermeestering van een sterkte, was hij onder de eersten, die, door slechts enkelen ge volgd. op den vijand los ging en hem terugsloeg uit zijn stelling. De kolonel drukte den ridder de hand en wenschte hem het beste, nu hij in de burgermaatschappij terug keert. REIS VAN PIETER SPA. Een der leden van de uitvliegclub Ons Huis van Ons Huis in de Rozen straat te Amsterdam, deed aan ,.De Echo Maandag het getrouw relaas van de wederwaardigheden, die de club op haar reis. Zondag, naar Baarn. over de Zuiderzee, had. of liever op de terugreis, want de heen reis liep zond?r bijzondere inciden ten af. Maar terug Het bleek dat de kapitein van de „Eensgezindheid", een boot der ree- derij Goekoop. die in de week op Pur- merend pleegt te varen, in deze dre ven ten eenenmale onbekend was. terwijl zijn kompas bovendien on klaar was. En zoo geviel het, dat men. om 7 uur 's avonds uit Baarn vertrokken, een uur later op de Zui derzee hulpeloos rondzwalkte. Ilct vuur, dat men in zicht kreeg, kon wel Harderwijk zijn, verklaarde de kapitein, die heg noch steg, bij wijze van zeggen, meer wist, en maar ijve rig peilde en met den machinist over legde om ten minste maar niet aan den grond te varen. Na eenige uren dwalen kwam weèr een licht in zicht, dat bleek het licht van de. om 7 uur verlaten monding van de Eem te zijn I Het was inmiddels twaalf uur des nachts geworden. Aan boord heersch- te onder de 150 passagiers, mannen, vrouwen en kinderen, een stemming van onrust, die men zich ook zonder nadere omschrijving wel zal kunnen denken. Tegen het voornemen van den ka pitein om maar op stroom te blijven liggen tot het krieken van den dag, openbaarde zich een zóó krachtig ver zet, dat van dit plan afgezien en de Eem werd opgevaren, tot zoover dat ging, want al spoedig was de weg versperd door de ophaalbrug, waarbij in het holle van den nacht geen bruggeman te requireeren was. Het eind der lijdensgeschiedenis was, dat mep den tocht door het nachtelijk duister te voet naar Baarn ondernam, en vandaar Maandagoch tend 7 uur naar Amsterdam vertrok, afgetobd, slaperig en vol verontwaar diging over de reederij, die den plei- zierreizigers dit koopje had geleverd. JUBILé. Don 25en September zal prof. mr. W. van der Vlugt den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren aan de Uni versiteit te Leiden bevorderd werd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift,,De Gerechtsstaat vol gens de leer van Rudolf Gneis". Wei nig maanden later, op 14 Januari 1880 aanvaardde hij het hoogleeraarsambt aan genoemde Universiteit met een redo over,,De Wetenschap der Ge rechtigheid STELENDE SCHOOLJONGENS. Voor een paar dagen hebben wij bericht dat in het gebouw der open bare school in de Violenstraat te Gro ningen, inbraak en diefstal was ge pleegd. Het onderzoek van den recher cheur Van der Korst heeft aan 't licht gebracht, dat de jongen, op wienhet eerste vermoeden was gevestigd, en die reeds verhoord was, maar ont- kend had, inderdaad de dader is ge weest. Harm L., zegt de P. C. Crt., zoo heet de 15-jarige bengel, wonen de in de Kleine Kruisstraat, heeftom de daad te volbrengen, niet alleen inbraak gepleegd, hij heeft bovendien een valschen sleutel gebruikt, om in het lokaal te komen, waar het hoofd der school eenig geld bewaarde. Een maal in dat lokaal zijnde, kon hij de kast gemakkelijk epenen met den sleutel, die er naast hing. Drie keer heeft hij het misdrijf gepleegd en in het geheel ongeveer f 10 gestolen. Hij heeft volledig bekend. Het gestolene had hij verstopt. De jongen was reeds vroeger van leelijke dingen verdacht geweest, maar met den strafrechter had hij tot nu toe geen kennis ge maakt. De vader van den jongen heeft het gestolen bedrag gerestitueerd. NOG EEN NAAKTLOOPER. Men schrijft aan de Res.bode Sedert eenige dagen is er ook een naaktlooper, die zich ophoudt tus- schen de dorpen Sassenheim en. War mond, waar begrijpelijkerwijs dat weerzinwekkende persoontje volop be sproken wordt. Van hem wordt het volgende verteld Hij rijdt overdag op een fiets, neemt overal een kijkje en is direct bij nadering verdwenen. Hij is ge kleed is een licht zomercostuum en witten hoed en heeft enkel maar bo- venkleeren aan. 's Avonds ontdoet hij zich van dat weinige goed en ver toont zich dan in Adamscostuum, maar te pakken krijgen kunnen ze hem niet. Hij beschikt over een vlugheid, die aan het ongeloofelijke grenst, zoodat in minder dan geen tijd hij gekleed op het rijwiel is verdwenen. Dezer dagen ging de man ongekleed de wagens van Zigeuners binnen, die te Warmond gekampeerd waren. Een wilde jacht van met messen gewapen de Zigeuners viel door zijn vlugheid en rijwiel, in het voordeel uit van den naaktlooper. VERGIFTIGDE BOOMEN De burgemeester der gemeente Drachten liet een nieuwe villa bou wen aan de noordzijde van deze plaats. Hij vroeg aan den gemeente raad eenige boomen aan den straat weg, vóór die villa staande, te mogen rooien, doch dit werd geweigerd. Nu kwijnen die boomen, evenals die, staande voor de tweede Christelijke school, voor welker stichting de bur gemeester zich interesseerde. De heer Wcber opperde nu het vermoeden, dat die boomen opzettelijk vergiftigd waren, om ze te doen sterven en stel de voor een streng onderzoek in te stellen. Daartoe werd besloten. AANRANDING. Uit Tilburg meldt men aan de „N. R. Ct.": Op den Bredaschen Weg had Dins dagmiddag een brutale aanranding plaats. Twee dames, mejuffrouw C. H-, dochter van een hotelier uit Til burg, en hare vriendin, mejuffrouw B. S. uit Venlo, per fiets stadwaarts keerende, werden plotseling door ze keren KI. uit de Stokhasselt aange grepen. van de fiets gerukt en onder bedreigingen om geld gevraagd. Toen mej. C. II- hem daarop een gulden wilde geven, greep hij eensklaps haar portemonnaie en maakte zich daar mede uit de voeten. Toevallig pas seerden twee te Rijen gestationneerde marechaussees dien weg. Gewaarschuwd door den heer J., opzichter der gemeentewerken te Til burg, togen zij op onderzoek uit en hadden spoedig de voldoening KI. te arresteeren, die zwaar geboeid naar Rijen is overgebracht. ONDER VERDENKING. Door den officier van justitie te Rot terdam, mr. Josselin de Jong, verge zeld van den rechter van instructie jhr. mr. van Weyler, is een gerechte lijk onderzoek ingesteld in de woning van den agent in assurantiën, A. H. W. Vergoed, aan den Diergaardesin gel no. 8 aldaai5, alwaar Donderdag avond onder vreemde omstandigheden brand woedde. Het resultaat van het onderzoek was, dat Vergoed overgebracht werd naar het huis van bewaring. Hij was verzekerd bij de Schiedamsche Brand- verzekeri ng-Maatsch appi j PROCESSIEGANGERS. Men meldt uit Oss aan de N. R. Ct.: Maandagmorgen is nabij Uden de extra-trein voor processiegangers op de gewone tram geloopen, waardoor materieele schade werd veroorzaakt, alsmede vertraging in den dienst. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Naar wij vernemen is het on geluk in het geheel niet aan onop lettendheid van het gewone tramper soneel te wijten, doch aan onnauw keurige instructiën van hooger hand. TWIST. Maandagnamiddag ontstond er twist tusschen een metselaar en een opzichter op het bouwwerk aan de Prins Frederik Hendriklaan aan het Frankenslag te Scheveningen, over gemaakt metselwerk. Een timmerman nam de partij op van den metselaar, hij ging den opzichter te lijf en bracht hem een zware hoofdwonde toe. Ook aan de polsen werd hij ver wond. Aan de Ziekenverpleging werd de verwonde voorloopig verbonden. Vol gens verklaring van den geneesheer, die den opzichter later behandelde, is de hoofdwonde levensgevaarlijk. De metselaar bevond zich 's avonds reeds in verzekerde bewaring. De eigenlijke dader was gistermorgen nog niet in handen der politie. ONDERZOEK OP LOOD. Verleden week had aan de afdeeling vuurwerkerij van de munitiefabriek aan de Hembrug een geneeskundig onderzoek plaats naar den schadelij ken invloed van de looden vloeren, die in sommige vertrekken aanwezig zijn. Hiertoe werden zooveel mogelijk werklieden uitgenoodigd, welke in die vertrekken werken, om een paar drop pels bloed voor dit doel van zich te laten afnemen. Dit is de tweede maal, dat een der gelijk onderzoek plaats heeft, terwijl de eerste maal aan enkele werklieden eenige vragen werden gesteld en naar hun tanden werd gekeken. DOOR STOOM VERBRAND. Te Weidum was Maandag, naar de ,,L. C." meldt, een werkman in de zuivelfabriek bezig met het uitbikken van een der stoomketels. Door een schromelijke vergissing werd door een jong bediende een der kranen van de stoomleiding geopend, waardoor de stoom toegang tot den ketel kreeg. Onmiddellijk ging de kaars uit, die S. K. bij zijn werk als verlichting ge bruikte en zat hij in den ketel opge sloten. Na onderscheidene vergeefsche pogingen gelukte het hem eindelijk in de duisternis rondtastende den uitgang te vinden. Op zijn jammerlijk geroep kwam van alle zijden hulp opdagen, doch te laat. Een groot deel van zijn lichaam was met brandwonden be dekt, vooral de handen en armen za gen er vreeselijk uit. Door het perso neel der fabriek werden de eerste verbanden gelegd, waarna de onge lukkige per wagen naar zijn woning is vervoerd, waar hij onder hevige pijnen des avonds is overleden. BRANDEN. Zondagochtend, tusschen 3 en 4 uur, ontstond bij Jacobus van de Kamp in het Nijkerkerveen brand, waarvan het gevolg was, dat zijne woning, schuur, bergen met hooi en koren, een varkenshok met drie vette varkens, een vet kalf, inboedel en landbouwgereedschappen in de vlam men opgingen. De koeien en paarden konden gered worden. Alles was ver zekerd. Oorzaak onbekend. In den nacht van Maandag op Dins dag is de stoomwattenfabriek van de firma H. Lasonder, te Enschedé door onbekende oorzaken uitgebrand. Stoommachine en ketel bleven behou den. Verzekering op beurspolis dekt de schade. ALWEER DE DRANK. Een 40-jarige kantoorbediende te Amsterdam, die reeds eenige dagen onder den invloed van sterken drank verkeerde, viel in zijn woning van de trap. Per rijtuig naar het Binnengast huis vervoerd, bleek hij bij aankomst aldaar reeds overleden. KRASSE BEPALINGEN. Een aantal slagers te Dieren en Velp hebben een adres aan Gedepu teerde Staten van Gelderland gericht, waarin verzocht wordt niet goed te keuren het artikel der verordening van de gemeente Rheden, hetwelk in houdt, dat de bestaande slagerijen in de bebouwde kom der gemeente bin nen vijf jaar, te rekenen van 1 Janu ari 1905, moeten worden opgeruimd. ONGELUKKEN. Een noodlottig toeval maakte Dins dagmorgen te Bolsward een einde aan een jeugdig leven. Terwijl een 14-ja- rig meisje huiselijke bezigheden ver richtte en daartoe onder meer ook eenig hout en turf van den zolder haalde, gleed de ladder uit, juist toen .zij zich daarop bevond, met het ongelukkig gevolg, dat zij het even wicht verloor, van de ladder viel en met het hoofd op de steenen in de gang terecht kwam. Bewusteloos werd zij opgenomen, terstond een dokter ontboden, die hersenschudding vermoedde en een half uur later moest de dood worden geconstateerd. Maandagmorgen is te Leur de vee handelaar Van Munsteren, door het misstappen door het zolderluik geval len. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Letteren en Kunst. MUURSCHILDERINGEN. Bij het afbikken van de muren der Ned. Herv. Kerk te Hasselt komen aan den noordelijken en den zuide lijken gevel een drietal muurschilde ringen bloot te liggen. Twee er van, zegt de „Zw. Ct.", rood van kleur, bestaan uit eenige figuren. De derde is een geslachtswapen, uitgevoerd in okerkleur. Naar het schijnt, zullen er nog meer teekeningen bloot komen. Kerk en School. De minister van binnenlandsche za ken brengt ter kennis, dat de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het middelbaar on derwijs (met uitzondering van die voor het hand- en rechtlijnig teeke nen en boetseeren, de gymnastiek, de Hoogduitsche en Engelsche talen, de landbouwkunde, de tuinbouw en hout teelt) en die voor het lager onderwijs in de wiskunde dit jaar in de maan den November en December en zoo noodig in de laatste helft van October zullen worden gehouden. Zij die zich aan deze examens wen- schen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 September e.k. bij het depar tement van binnenlandsche zaken aanmelden. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Crt. no. 198. De Vereeniging van gymnastiekon- derwijzers in Nederland heeft zich per adres tot den minister van bin nenlandsche zaken gewend met het verzoek, in de regeling der vakken van onderwijs aan de gymnasia zoo danige wijziging te brengen, dat de gymnastiek daarin als verplicht leer vak worde opgenomen. Rechtzaken. HINDERLIJK VOLGEN. Voor de rechtbank te Arnhem is in hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Wageningen be handeld de zaak van een-en-twintig sigarenmakers te .Wageningen, die ter zake van overtreding van art. 428 Wetboek van Strafrecht (hinderlijk volgen) tot drie dagen hechtenis wa ren veroordeeld. In Mei j.l. had er een. werkstaking plaats aan de siga renfabriek der firma Van Rijn en De Vries te Wageningen. De 21 beklaag-" den staakten en begeleidden de drie niet stakende sigarenmakers op hun weg naar en van de fabriek. Dit be gon ten slotte de niet-stakers te ver velen, en zij vroegen vervolging eerst van drie, later van, alle volgers we gens hinderlijk volgen. De recher cheur van politie Stachhouwer ver klaart, dat de burgemeester hem ge last heeft te zeggen, dat het dicht op de hielen volgen niet meer mocht voorkomener moest steeds een af stand van vier £t vijf meter in acht worden genomen, anders zou een ambtseedig proces-verbaal volgen. De beklaagden, die op twee na ver schenen waren, ontkennen gehoord te hebben, dat de niet-stakers verzoch ten het volgen te staken. De burgemeester van Wageningen verklaart, dat hij zich absoluut niet herinnert, dat hij aan Stachhouwer aanwijzing heeft gegeven omtrent den in acht te nemen afstand, alleen heeft hij bij dezen aangedrongen op hand having van orde en rust. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. J. Mendels td Zaandam, vroeg ontslag van rechts vervolging, subsidiair oplegging van geldboete. De rechtbank te Assen veroordeelde den 16-jarigen H. v. d. W., te Veen oord, die op 18 Juli den 63-jarigen Johannes ter Luin met een mes dood stak, tot 10 maanden gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechtenis. Sport en Wedstrijden. WIELERKAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Zondag 28 Augustus a.s. zullen te Amsterdam de eindbeslissingen wor den verreden van het „kampioen schap voor Nederland", uitgeschre ven door den „Nederl. Wielerbond". Ook zal dien dag verreden worden een 50 K.M.-wedstrijd met motor- gangmaking, waarin zal mede-dingen de wereldkampioen Piet Dickentman. Deze komt reeds Donderdag te Am sterdam met twee reuzenmotoren en vier bestuurders. HOLLANDSCHE ZWEMMERS IN HET BUITENLAND. Op de Alster te Hamburg hadden Zondag internat, zwemwedstrijden plaats, waaraan ook de heer Otto Veerhoff, uit Amsterdam, met succès deelnam. Op de 150 meter (met 5 keerpun ten) behaalde hij den lsten prijs in 5 min. 31 sec. en ook in het „Senior Schwimmen", afstand 150 meter, id. id. den lsten prijs in 2 min. 26 2/5 sec. ATHLETIEK. Door den heer W. W. Wakker werd Zondag j.l. het Nederlandsche re cord voor hardloopen over 5 kilome ter en 5 Eng. mijl (8045 meter) verbe terd onder controle van de „Ned. Athletiek Unie". De 5 kilometer op naam van J. W. van Ham met 18 min. 214/5 sec. liep hij in 17 min. 16 2/5 sec. en de 5 Eng. mijl op naam van J. Schut met 30 min. 214/5 sec., in 26 min. 313/5 sec. STEEDS SNELLER. Te Parijs op de Pare des Princes- baan won Bruni den 1-uur-wedstrijd met motorgangmaking, in dien tijd afleggende 84 kilom. 330 meter2. Walthour, 71 kilom. 664 m. De Ame rikaan Leander kwam na de 20 kilo meter te vallen, zoodat hij van ver deren strijd moest afzien gelukkig scheen hij geen levensgevaarlijke ver wondingen opgedaan te hebben, of schoon hij bewusteloos werd wegge dragen. De 1500-meter-wedstrijd met voor- gift won Rettich (5), 2e Bouma (60), 3e Miquel (60). 10 kilometer motorrijwielen 1. Mo- reau in 6 m. 242/5 sec., 2. Anzani, 3. Bertin. De intern, wedstrijd, 666 meter, won Poulou, 2. Mathieu, 3. Thuar. Course de Primes1. Bourotte, 2. Rettich, 3. Miquel, 4. Heller, 5. Stol. Gemengd Nieuws. KATHOLIEKENDAG. Te Regensburg is de 51ste Katho liekendag bijeen gekomen. De Duit- sche katholiekendagen dagteekenen van 1848. Binnen de muren van Re gensburg is vroeger van 1 tot 4 Octo ber 1849 een katholiekendag gehou den. Er waren toen echter maar 153 afgevaardigden. Thans rekent men op een bezoek van tienduizenden deel nemers. De jonge graaf ArcoZinneberg, lid van de Beiersche Eerste Kamer, heeft de uitnoodiging tot bijwoning van den tegenwoordigen katholiekendag afgeslagen. Graaf Ballestrem, de voorzitter van den Duitschen Rijksdag, is we gens familie-omstandigheden verhin derd. Van de hoogere geestelijkheid heb ben echter, volgens de „Germania", toegezegd dat zij zullen verschijnen v. Stein, de aartsbisschop van Mun- chen Caputo, de nuncius, op recht- streeksche lastgeving van den Paus; Matthaeus Dvornik, aartsbisschop van Zaragraaf Majlath, bisschop van Zevenbergenen Dowelly, wij bisschop ter Dublin. De hertog van Norfolk heeft uit naam van de Engelsche katholieke unie een afgezantschap van edellie den naar den katholieken-dag afge vaardigd, en ook vele Franschen zul len aan de vergadering deelnemen. VERMOORD. Van het Amerikaansehe oorlogs schip „Olympia", dat in de haven van Villefransche ligt, werd sedert 5 Augustus een stoker vermist, Henry Michell genaamd, wiens lijk thans is opgehaald. Het was bijna naakt en droeg sporen van geweld, die aan toonden, dat de man vermoord was. De commandant van de „Olympia" had geen verlof gegeven aan de be manning om aan land te gaan en nu vermoedt men dat de ongelukkige sto ker 's avonds van den 5en Augustus naar den wal heeft willen zwemmen, en dat hij onderweg is opgevangen door dieven die in een roeiboot za ten, hem afgemaakt en uitgeplunderd hebben. De politie stelt een gestreng onder zoek in. VEELBELOVENDE KINDEREN. De Parijsche politie heeft een jon gen van 12 jaar gevat-, die met een meisje van elf samenleefde en haar dwong in zijn onderhoud te voorzien door bedelen en arbeid. Deed ze haar plicht niet, dan roste hij het kind af. Beiden waren uit de ouderlijke wo ning ontvlucht. EEfr WERELD-POLITIE-UNIE naar het model van de wereld-post unie, wordt naar het Berl. Tagebl. verneemt door de politie-autoritei- ten in verschillende steden der aarde voorbereid. In Duitschland, Oosten rijk, België en Nederland wordt te genwoordig met veel ijver propagan da voor dat doel gemaakt. De unie moet beoogen eene samenwerking der verschillende staten inzake politie- aangelegenheden. Uit de Omstreken. HEEMSTEDE. CONCOURS VAN TREKHONDEN. De Nederlandsche Vereeniging tot Verbetering van den trekhond had zooals wij reeds in het kort meldden een wedstrijd uitgeschreven voor trekhonden. Op het landgoed Ipenrode aan den Wagenweg te Heemstede waren der tig exemplaren opgekomen, waarvan er eenige, daar zij onder de maat waren, niet werden toegelaten. Over het algemeen was de qualiteit slecht. Er waren talrijke inzendingen van honden die absoluut niet deugen voor trekhond. Ook waren sommige honden door hun bouw ongeschikt, om als trekhond te dienen. Bovendien laat de behandeling en de voeding dikwijls zeer veel te wenschen over, wat aan de beesten wel was te be merken. Dit concours heeft dan ook weer eens bewezen, dat het hoog tijd wordt dat de Provinciale Staten van ons gewest eens een goede verordening samenstellen, waardoor aan dezen ergerlijken toestand een einde wordt gemaakt De honden werden eerst los en daarna aangespannen gekeurd. De heer Seegers, die de keuring ver richtte, reikte de prijzen, welke in geld bestoncfen, uit aan de volgende houders van trekhonden Reuen le. Prijs J. Blokker, Hoofd dorp 2e. prijzen Ennema, Sassen heim, en P. Schröter, Haarlemfè. prijzen E. Besseling, Haarlem, enN. Laar, Haarlemmermeer4e. prijzen D. v. d. Rijp, Hillegom, en N. v. d. Eist, Lisse. Teven2e. grijs L. Jonkheer, Hil legom 4e. pnjs P. Grijman, Heem stede. De andere prijzen konden niet wor den toegekend. Eenspannen2e. prijzen P. Grij man, Heemstede, en B. Bos, Heem stede 3e. prijzen J. Goossens, Haar lemmermeer, en J. Blokker, Hoofd dorp 4e. prijzen Ennema, Sassen heim, en E. Besseling, Haarlem. De eerste prijs werd niet toegekend. MeespannenAlleen een vierde prijs kon uitgereikt worden en wel aan P. Klaver, Hillegom. De prijzen waren: la, prijs f3.50; 2e. prijs f2.50; 3e. prijs fl.50 en 4e. prijs f 1. De houders van niet-bekroonde hon den kregen elk f0.50 voor tijdver lies. Bovendien gaf de heer Seegers in vele gevallen raad. hoe men de hon den moet behandelen en verzorgen, zoodat aan de Vereeniging die den wedstrijd uitschreef, een woord van lof toekomt voor deze poging om het lot van den trekhond te verbeteren. Bij Kon. besluit van 8 Aug. 1904 is goedgekeurd het Raadsbesluit waar bij het wettelijk maximum der inde- ze gemeente te verleenen vergunnin gen tot verkoop van sterken drank in het klein wordt verlaagd en tot 1 Ja nuari 1906 vastgesteld op 22. Gisteravond ontstond nabij hetBul- lenhofje twist tusschen een minnend paartje, die zoo hoog liep, dat het meisje in de daar aanwezige sloot sprong. Haar beminde sprong haar onmiddellijk na en mocht de voldoe ning smaken haar op 't droge te brengen. HALFWEG. Was gisteren aan de jongere kinde ren der openbare school een plaat selijk feestje bereid, heden maaktJtt de oudere onder behoorlijk geleide een tochtje per spoor en tram naar Muiderberg. LISSE. Door een vergissing meldden wij - gisteren, dat de heer P. H. J. G. van Manen benoemd was tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen, dit moet echter zijn de heer W. N. du Rieu, ontvanger derzelfde midde len te Vianen c. a. SLOTEN. Op de Dinsdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 197 paarden. Handel geringprijzen f 70 f205. VELSKN. Een groote menschemnassa had zich Dinsdagmorgen omstreeks half negen verzameld voor het huis van zekeren Vlefcterman te IJmuiden, in afwachting van de vreeselïjke dingen die ze maar al te zeer verwachtte. Want wat was er gebeurd Bedoeld huis werd bewoond door een gezin, waarin vooral de laatste dagen de rust en eensgezindheid veel te wen schen overliet; ja. zelfs was de vrouw met de kinderen reeds naar hare ouders gevlucht, maar toch 's avonds weer alleen teruggekomen. Dinsdagmorgen nu, bracht haar zuster de kinderen terug, maar he laas, hoe zij belde en klopte, geen spoor van leven was er binnenshuis te ontdekken, en zij wist dat de man dien nacht uitgevaren was. 't Ergste werd gevreesd, buren en belangstellenden, allen vol deelne ming natuurlijk verzamelden zich voor de deur en op hun aanraden werd de politie met het geval in ken nis gesteld. Nogmaals werd er gebeld en ge klopt, steeds harder, maar geen ant woord van binnen, totdat ten einde raad de deur door een smid moest worden geopend, en men naar binnen snelde, om zich op de hoogte te stel len van den toestand. Doch wat wachtte hen daarde vrouw reeds dood gewaand gewekt uit een rustigen slaap, door het onge- wenschte bezoek van politie en nieuwsgierigen. IJMUIDEN. Onder directie van den heer C. Planteydt Tzn. is Dinsdag weer een nieuwe stoomtrawler in de vaart ge bracht onder den naam „Gerbrig" en gemerkt IJ M. 101. In den morgen is het vaartuig aan het proefstoomen en visschen geweest en in den namiddag is het voorgoed ter vischvangst uitgevaren. Nadat het Gemeentebestuur verlof had bekomen meer dan 600 kinderen op de openbare- school te mogen toe laten, zijn de nieuwe leerlingen, die nog op plaatsing wachtten, opgeno men, zoodat nu de school 632 leerlin gen telt. BEVERWIJK. Gisterenavond heeft zich een zekere J. S., een oppassend persoon, gehuwd en vader van eetn kind, door een re volverschot van het leven beroofd. Omtrent de redenen, die hem tot deze treurige daad leidden, verkeert men in het duister. Do kermis had dit jaar een zeer kalm verloop in vergelijking met an dere jaren. Vermoedelijk is dit voor een gedeelte te danken aan de tal rijke gelegenheden, als café-clian- tants, paardespellen, comedie, enz., om den avond „binnen" door te bren gen, waardoor op straat betrekkeiyk wefciig drukte was. BENNEBROEK. Den 6en October a. s. zal het 121 jaar geleden zijn, dat Ds. J. A GertH van Wijk te Bennebroek het predik ambt aanvaardde in deze gemeente. Kantongerecht. (Zitting van Woensdag 24 Augustus). Voor het Kantongerecht werden he den verschillende verzet-zaken behan deld. Joh. Kazenbrood van Santpoort was o.a. in verzet gekomen tegeneen viertal vonnissen van f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis wegens stroo- perij. Hij had verzet aangeteekend, omdat hij de boeten graag wilde be talen, maar daartoe niet in staat was. Daarom verzocht hij mindere geld boeten. De ambtenaar van het O. M. vroeg evenwel bekrachtiging van de vonnissen, wijzende op de ongunstige reputatie van Kazenbrood, die een onverbeterlijk strooper is, die de3 winters met zijn kameraden Joosten en Zwartlaar in de omstreken van Santpoort niets anders doet dan stroo pen. Een ander verzet-zaakje was dat van H. Franken, vroeger te Haarlem gewoond hebbende, doch thans te Breda. Deze was bij verstek veroor deeld tot 5 dagen hechtenis wegens openbare dronkenschap en het maken van nachtrumoer. De in verzet geko- mene vroeg met het oog op zijn werk zaamheden de oplegging eener geld boete. Aan dit verzoek werd voldaan, de ambtenaar van het O. M. eischte thans f 7 boete, te vervangen door 4 dagen hechtenis. Hierna werd in behandeling geno men de uitgestelde zaak tegen H. C. Hartman, die op 5 Mei bekeurd was wegens het peueren in verboden visch- water. De beklaagde, een slachtoffer der bekende April-staking, beweerde, dat hij met een stok gevischt had zonder wormen, aangezien hij alleen slechts wilde beproeven, of het hem mogelijk was om het peuren te lee- ren. De beide Rijksveldwachters, die

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2