NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. I 22e Jaargang. No. 6497 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 5 SEPTEMBER 1904 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^|" de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIE N: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemc:,; Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. INHOUD. BLAD A. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. BLAD B. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenlandsch en Ge mengd Nieuws. „DE ZATERDAGAVOND" als Derde Blad, met Zondagsbrieven, Natuur historische Wandelingen. Haarlem mer Halletjes. Rubriek voor Kinde ren. Schetsjes en Allerlei. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG. Hoewel het nog niet duidelijk is hoe de strijdende partijen bij Liao-jang er precies voor staan, blijkt toch zoo veel wel, dat het bericht van giste ren, als zou Liao-jang zijn genomen, voorbarig was. Wij hebben in ons vo rige overzicht dat reeds gezegd. Wel schijnt het, dat de Bnsseu zijn teruggedrongen. Daartoe concludeeren de telegrammen van beide zijden, hoewel natuurlijk de gevolgtrekkingen verschillen. In Rus land beschouwt men het retireeren der Russen als een deel van het plan van Koeropatkin, dus als een vrij willig achtei'waarts gaan, in Japan is men geneigd de achterwaai'tsche beweging der vijanden voor een door de Japansche wapenen bevochten ze ge aan te zien. Generaal Koeropatkin seinde Don derdag aan den Czaar Het gevecht, voornamelijk een artillerie-duel, werd den geheelen dag voortgezet. De Rus sen waren verplicht terug te trekken op den rechtervleugel, waar de Ja panners verschillende stellingen be zetten. Het spoorwegstation wordt ge troffen door de projectielen. De dienst takken zijn meer noordelijk onder dak gebracht. De legermacht van Koeroki rukt voort op den noordelijken oever der Taiseho. De Russische verliezen bedroegen in de beide dagen 5000 man." Uit geloofwaardige bron komt het bericht, dat de telegraphische verbin-. dingen met Liao-jang nog geregeld in gevecht is onbekend. Slechts weinig bijzonderheden worden meegedeeld over de vervolging van den Russi- schen rechtervleugel. Blijkbaar trek ken de Russen langzaam en steeds strijdend terug. En da.n volgt een ruiterlijke erken ning van nog onvolkomen succès en van zwaar verlies „Officieele berichten melden, dat de Russen Vrijdagmorgen Liaojang nog bezet hielden. Gemeld wordt, dat de Japanners reeds meer dan 25.000 dooden en gewonden hebben." Om Port-Arthur wordt niet meer zoo verwoed gevoch ten. De Japanners hebben er nu plot seling in jonken een troepenmacht aan land gezet en een paar kust- forten bemachtigd, die de Russen zeer zwak hadden bezet en waaraan zij dus weinig waarde hechtten. De Japanners waren slechts in staat klein geschut mee te nemen de Russen trokken snel terug achter een haastig opgeworpen wal van zware balken en stalen platen, en verde digden hardnekkig den weg naar de stad. Een kleiner fort, meer westelijk ge legen, werd eveneens genomen. De Japanners kregen versterking, die met vlotten aan land werd ge bracht bij Liandisjan, waar een he vig gevecht geleverd wordt. De Rus sen hernamen Hysjan en wisten zich te handhaven te Polisjwang, vanwaar de Japanners verdreven werden. Het schiereiland Tijgerstaart wordt heftig beschoten; de aanval van de zeezijde en van het westen wordt krachtig voortgezet. 26 Chineesche jonken met le^ns middelen voor de vesting zijn door de Japanners buit gemaakt. In Tokio fantaseert men nu, dat Port-Arthur einde September vallen zal. Bericht wordt, dat de gezant van Korea te St. Petersburg van zijn ambts is ontheven. De man moet er geen pleizierige betrekking hebben gehad. OORLOGSVARIA. EEN BEZOEK BIJ ADMIRAAL TOGO. De oorlogscorrespondent van de „Daily Telegraph" heeft, bij zijn be zoek aan de Ellioteilanden, op de „Mandschoe Maroe" gelegenheid ge- De berichten uit Japansche zijn ietwat uitvoeriger. Gemeld wordt uit Tokio De Japansche linkervleugel begon Vrijdagmorgen bij het aanbreken van den dag de Russen naar Taitscho op te dringen, terwijl de rechtervleugel in de nabijheid van Heijingtai streed. De Japansche verliezen sedert 29 Augustus worden officieel geschat op tienduizend man. De Russen waren begonnen Don derdagmorgen vroeg terug te trek ken uit de stellingen, die zij rechts en in het centrum voor Liaojang in namen. Bij edn poging om op den rechteroever van de Taitsche-rivier over te gaan, geraakten zij in groote verwarring. De Japanners vervolgden hen, maakten de Russische kanonnen buit en beschoten met de Russische granaten het stationsgebouw te Liao jang. In den loop van Vrijdag dwong ge-; neraal Okoe's leger bij het aanbreken van den dag, tegen den Russisclien rechtervleugel on het centrum van de zuiderlinie oprukkend, de Russen: hunne stellingen op te geven en te rug te trekken. De vervolging werd voortgezet. De resultaten van deze vervolging en van den heftigen slag aan de oostelijke linie, waar Koeroki een Russische strijdmacht, die Liao jang beschermde, aangreep, zijn nog onbekend. Het opgeven der stellingen op den rechtervleugel en in het centrum van de Russische zuiderlinie brengt den Russischen linkervleugel in gevaar. Maar de strijdmacht daar is sterk, en zou zich kunnen beschermen en uit de moeilijke positie redden. De vraag of Liaojang bezet is, is nog niet opgelost. In de officieele berichten wordt zij niet aangeroerd. De aanval van Okoe is, naar ge meld wordt, een nachtelijke verras sing geweest. Het lot van de groote massa van het terugtrekkende leger, aldus nhi- losopheert men in Tokio, hangt af van de dapperheid van den linker vleugel. Voordat hij terugtrok, ver sterkte Koeropatkin zijn linkervleugel in oostelijke en noordelijke richting, in de hoop Koeroki's opmarsch ie stuiten en zijn verbindingslijn te be schermen. Het grootste gedeelte van de troepen, die deze lijn moeten be schermen. schijnt in de nabijheid van Hayingtai, dat Koeroki Donderdag morgen te 11 uur aanviel, samenge trokken te zijn. Het resultaat van Ir HOE DE JAPANNERS IN STILTE WERKEN. Als een bewijs van de voorbeelde- looze geheimhouding, die de Japan- neezen in aclu weten te nemen, ver meldt de oorlogscorrespondent van de Daily Telegraph, dat hij den 24en Juni, met de „Mandsjoe Maroe", een bezoek gebracht heeft aan de haven van Haidzjoe. Niemand had tot dus ver ooit van die haven gehoord, en de kaarten wijzen land aan op de plek waar ze zijn moest. Maar toen men een nauwe spleet tusschen de rotsige eilandjes aan de Westkust van Korea doorgevaren was, bevond men zich in een groote watervlakte, aan de landzijde door hooge bergen be schut. En nu bleek, dat de Japansche regeering deze haven reeds tijdens den vorigen oorlog met China ge bruikt heeft als maritieme basis, en dat ze in dezen oorlog een verzamel plaats geweest is voor de transport schepen die uitgezonden werden. Maar niemand in Europa heeft in al die ja ren iets geweten van het bestaan der Japansche oorlogshaven Hai-dzjoe op de Koreaansche kust. STADSNIEUWS. gebruik zijn en nimmer onderbrokenb.ah, admiraal Togo te zien en te spreken. Admiraal- Togo is van mid delbare grootte, hij droeg een een- bron voudigwit uniform, waarop, alseenig versiersel, de orde van de opgaande zon bengelde. Hij heeft een vriendelijk, doch ern stig gezicht, dat spreekt van voor zichtig handelen, van vèr vooruit zien het gezicht van een man, die niets op het spel zet, en, als hij het vermijden kan, den vijand geen gele-, genheid aanbiedt; een vertegenwoor diger der maatschappelijke richting en een denker, iemand, die gehoor zaamd wordt zonder dat hij altijd; een streng heerschersgezicht zet. Admiraal Togo is 56 jaar oud. Hi] heeft zijn opvoeding in Engeland ont vangen, maakte den Japansch.Chi- neeschen oorlog mede als kapitein en werd bij het einde van den oor log schout-b'j-nacht. Hij heeft bruine oogen onder een hoog en breed voor hoofd bij laat zijn oogen langzaam, bijna schuw in de ronde dwalen, maar hij ziet toch alles. Hij heeft een witte snor en een kortgeknipten wit ten baard. Met hem sprekende, komt men aanstonds tot de overtuiging, dat men te doen heeft met een waar lijk groot man. Hij vermeed alle ge maaktheid en deed zich voor als een bescheiden man, die belang stelde in de kleine aangelegenheden van zijn bezoekers. Af en toe kwam er een matte trek op zijn gezicht, wat ge makkelijk verklaai-baar is na de vermoeienissen van een oorlogsd'.enst van zes maanden. Hij sprak weinig meer dan eenige taktvolle welkomstwoorden. Ofschoon admiraal Togo goed Engelsch spreekt gaf hij er de voorkeur aan, door be middeling van kapitein Takeraba, Ja pansch te spreken. „Ik beschouw het als een groote eer", zeide hij met zachte stem, „dat gij gekomen zijt om mij te bezoeken, en ik heet u har telijk welkom." Daarop nam hit een glas wijn en dronk op het welzijn zijner bezoekers. Toen ging de admiraal weer zitten. Een aantal vertegenwoordigers der pers werden hem voorgesteld, hij ver telde hun, dat hij zich beter voelde dan ooit in dezen tijd van het jaar., doch dat hij natuurlijk de vermoeie nissen van den oorlog wel voelde, te meer, omdat hij zelden meer dan vijf uren sliep. De kajuit van Togo is een eenvou dige kamer, gemeubeld met twee stoe len en een tafel. De bezoekers namen persoonlijk af scheid van den admiraal, die hen met hartelijke handdrukken vaarwel zei- de en zich gewillig door allen liet kieken. Serenade. Zooals wij reeds mededeelden is bij Koninklijk besluit van 29 Augustus Adriana, Timmermans (moeder Bona- ventura), overste van liet Wees- en Armenhuis, genaamd St. Jacobs- Godshuis, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dat deze onderscheiding in Katholieke krin gen met vreugde begroet is gewor den, begrijpt een ieder, die weet dat de overste zeer bemind is, en veler sympathie en hoogachting verwor ven heeft in den langen tijd, dat zij aan genoemde stichting verbonden is Om uiting te geven aan die gevoe lens van hoogachting en waardeering bracht de muziekvereeniging „St. Cae- cilia", directeur de heer Liefljeid onderafdeeling van den Nederland schen R.-K. Volksbond Vrijdagavond een serenade aan de eerwaarde moe der. Op de binnenplaats van liet ge sticht, die met een groot aantal lam pions een feestelijk aanzien had ge kregen, hadden de muzikanten plaats genomen. Tevens waren daar gezeten de ver pleegden en de weeskinderen uit het gesticht met de zusters, terwijl enkele regenten, rectors en oud-weezen mede aanwezig waren. Moeder Bonaventura gezeten in de bestuurskamer voor het geopende raam, luisterde met volle aandacht naar het muziekkorps, dat zijn pro gramma aanving met de beide volks liederen „Wilhelmus" en „Wien Neer- landsch Bloed". Nadat deze stukken zeer verdienste lijk waren uitgevoerd, trad de heer Guskens. voorzitter van den R.-K. Volksbond, naar voren, en hield een korte toespraak tot de eerwaarde moe der. In welgekozen woorden wenschte spr. moeder Bonaventura geluk met de hooge onderscheiding, haar ten deel gevallen, en vertolkte de groote blijdschap, die daarover heerscht in de Katholieke kringen van Haarlem. Tenslotte sprak de heer Guskens den wensch uit. dat het moeder Bonaven tura nog vele jaren gegeven moge zijn om aan het hoofd van deze stich ting te staan, tot heil van talrijke wcezen en armen dezer gemeente. Nadat de muziekvereeniaïun- nog enkele vroolijke opgewekte stukken had doen hooren, die door de aanwe zigen, en niet het minst door de wee- zen en de verpleegden, met veelge noegen werden aangehoord, trad de heer A. F. Grijseels naar voren, en dankte in een toespraak namens eerwaarde moeder voor de haar ge brachte hulde. Tevens sprak hij de beste wenschen uit voor den R.-K. Volksbond en zijne muziekafdeeling. Voorts bracht spr. nog een woord van dank aan H. M. de Koningin, voor de verleende onderscheiding aan dd eerwaarde moeder; eene onder scheiding. die niet alleen moedor Bo naventura geldt, maar indirect ook de geheele stichting. Op sprekers ver langen werden hierna nog de be'de volksliederen gespeeld, waarmede de aanwezigen met volle borst instem den. Onder dit zingen kwam de gede coreerde nog even op de plaats kij ken, en werd daar begroet met een luid ..hoera" en een „lang zal ze leven Door de muziekvereeniging werden hierna nog eenige stukken gespeeld, waarmede de serenade geëindigd was. Prachtig weder begunstigde deze uitstekend geslaagde huldebetoogine. die buiten het terrein ook door vele belangstellenden werd bijgewoond. Zang en Vriendschap. Vrijdagavond hield de Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap hare gewone jaarvergadering, onder voor zitterschap van den heer Mr. J. B. Loman. Na de opening door den president werd het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer T. C. Niep- haus en de stand der financiën mee- leeld door den penningmeester, den heer K. van Eden. Op voorstel van 't bestuur werd be sloten het bestuur, thans 9 leden groot, uit te breiden met 2" nieuwe leden en daartoe aangewezen de hee- ren J. W. Daudeij Hzn. (vaandrig) en W. P. van der Toorn. De aftreden de bestuursleden, de heeren Loman, Franse en Loots, werden allen herko zen en namen de benoeming aan. De liedertafel die 130 werkende le den telde, werd dezen avond met 29 zangers, die zich hadden aangemeld, uitgebreid en is dus nu 159 werkende leden sterk. Medegedeeld werd, dat op den 31sten Aug. aan H. M. de Koningin een telegram van gelukwensch is ge zonden, dat met een dankbetuiging is beantwoord. Tot eerelid der liedertafel werd be noemd de heer W. Ezerman, organist van de Groote Kerk, wegens zijn ver diensten ten opzichte van de vereeni ging. Oogstfeest Leger des Heils. Gisteren reden wagens sommige bespannen met paarden en gemend door een soldaat van het leger des Heils door en om de stad, met het opschrift: „Leger des Heils. Jaar lij ksch oogstfeest. Die zich den Ar men ontfermt. Leent den Heer" eener zij ds, en aan de andere zijde „Oogst- feest. Wilt ge ons helpen Alle gaven bestaande uit groen, fruit enz. enz. zijn welkom." Wij zagen meerdere wagens alle rij kelijk voorzien met groenten en fruit alle door „Het Leger"-goedgezinden geschonken. Of er ook nog enz. enz. geschonken is weten wij niet, doch zoo niet dan zullen de groenten en fruit wel enz. enz. opgebracht heb ben. Schoolbaden. Men schrijft ons Maandag 5 September zal er een aanvang gemaakt worden met de dik wijls besproken schoolbaden. Voorloo- pig zullen er alleen van gebruik ma ken de leerlingen der beide scholen op het Leidsche Plein en die van school C, Wijde Geldelooze Pad. De baden zulen gebruikt worden na de schoolurende leerlingen der Tweede Tusschenschool komen op Maandag en Vrijdag tusschen 4 en 6 uur; die der Derde Tusschenschool op Dins dag en Donderdag eveneens tuschen 4 en 6 uuren die van school C des Woensdags en Zaterdags van 2 tot 4 uur. Ieder kind krijgt een kaart van 12 baden, die na elk bad wordt afge stempeld, zoodat het personeel der school kan nagaan, of het bad al of niet door den leerling genomen is. In het geheel hebben zich tot nu toe van de drie genoemde scholen 530 leerlingen aangemeld, die gebruik wenschen te maken van die school baden. 't Is opmerkelijk, dat zoo velen nog bang zijn voor een frisch had. Ver scheidene leerlingen, zelfs der hooge- re klassen, zeiden, dat zij van hunne ouders niet mochten gaan baden, en onder die velen waren er dikwijls, voor wien het juist zeer noodig was. Photo'sBeleg v a n H a a r 1 e m. Ons wordt verzocht mee te deelen, j dat Zondag 4 dezer in de etalage van de firma Prent van den Berg in de Groote Houtstraat, photo's van het beleg van Haarlem zullen worden uitgestald, vei'vaardigd door de hee ren Schouten, Zwartser, van Zetten, Bakker, Flier ,Gerzon, Groot en Flo rijn, beroeps- of amateur-photografen. UITSLAG EXAMENS. Meisjesschool voor M. O. met 5 j. c. Toegelaten tot de 1ste klasse E. Bekkers E. van der Crab A. Dernent; H. EngelbertsC. Eijssen; D. Gosler C. Schouten A. Weerts E. Semster; tot de 3de klasse T. Swaan; tot de 4de klasse J. v. Spengler tot de 5de klasse M. Schönstedt,. Baden. In het Douche-Badhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloopen week genomen 860 baden, in dat aan het Leidscheplein 367. Onderscheiding. Den heer M. A. Laboyrie, eigenaar van het bekende parapluie-magazijn is de hooge onderscheiding ten deel gevallen, benoemd te worden tot Hof leverancier van H. M. de Koningin. Gevonden voorwerpen. Een jongensjas een portemonnaie met eenig geld; een zak met eenig geld een zak met sleutels en een snuif doos een wit glacé handschoeneen bruinen kindermanteleen lederen schooltasch een gouden dameshorlo ge een vaarboom een gouden ring en een nikkelen horlogeketting een kinderhandschoentje een knipmesje; een zilveren remoijtoirhorlogeeen fox-terrier; een zwarte fantasie-hoed. Bekeurd. Een bierhuishouder is bekeurd we- i gens het doen houden van eene rau- ziekuitvoering in zijne tapperij, zon- j der de vereischte vergunning. eene voorziening omtrent, motorrijtui gen zwaarder dan 2000 K.G. heeft uitgelokt, kunnen beperkingen in hot belang van de gesteldheid der wegen inderdaad verdedigbaar zijn. Met het oog hierop wordt bevoegd heid tot sluiting thans ook toegekend in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid der wegen en voor dit geval raadpleging der webbeheer ders gevorderd. Overeenkomstig het geen de practijk met stelligheid heeft geleerd, dient deze bevoegdheid be perkt te blijven tot rijtuigen hoyen zeker gewicht, dat in den regel ver moedelijk op niet minder dan 2000 a 2500 K.G. zal zijn te stellen. Aan het ontwerp, dat nader gewij zigd, opnieuw wordt aangeboden, is toegevoegd een in rood bijgewerkt exemplaar van het ontwerp van 1 Maart j.l. Voor nummering van rijwielen, door sommige leden verlangd, gevoelt de Minister zeer weinig. Bij nader inzien is verlaging van de leeftijdgrens voor het verkrijgen van rijbewijzen tot veertien jaar voor gesteld voor motor-tweewielers. Zij. die zeventien jaar of ouder zijn. zullen een algemeen rijbewijs ontvangen, terwijl voor jongeren het bewijs beperkt zal zijn tot tweewie- Iers. Verlaging van de toegelaten maxi mum-snelheid van 40 K.M. per uur voor motorrijtuigen of rijwielen zou enkel leiden tot vermeerdering van het getal onnoodige veroordeelingen. Doch viel hier, zooals de H. R. had uitgemaakt, te denken aan een straf rechtelijke vervolgine. dan dienden het 4e. 5e en 6e middel om te betoo- gen. dat de straf van vervallen ver klaring in art. 10 wet van 1855 be doeld. niet meer bestaat omdat zij niet is gehandhaafd in art. 3 der wet tot invoering van het Wetb. van Strafrecht; dat de strafactie is ver jaard. en dat niet de Rechtbank te Alkmaar, maar de kantonrechter te Den Helder de eenig bevoegde rech ter was. Adv.-gen. Ort zal over 14 dagen con clusie nemen. j In hooger beroep, j Door J. Sprokkelenburg alhier, die i door de Haarlemsche Rechtbank tor s' zake van diefstal werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, is van dit vonnis hooger beroep aangetee- kend. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. W ij ontvingen het pros- pectus der Haarlemsche Meisjes- I school voor particulier onderwijs, di recteur de heer L. van der Wille Jr., waaruit o.a. blijkt, dat mej. B. Wes- terveld zal optreden als onder-direc trice en dat les zal worden gegeven door leeraressen en leeraars met Mid delbare bevoegdheid en universitairen graad. Aanrijding. Op de Kaasmarkt alhier werd he den een aangespannen paard aange reden door de Electrische tram. Het j dier viel en bekwam eenige bloedende wonden aan cfe achterpooten. Overreden. Vrijdagavond om acht uur werd een jongen, op de Bakenessergracht door een paard en wagen overreden. De jongen wilde de straat oversteken, struikelde en kwam te vallen. De koet sier van het voertuig kon door de vaart niet meer uitwijken of stoppen met het noodlottig gevolg, dat de jongen met beide beenen onder de wielen terecht kwam, waardoor be langrijke verwondingen ontstonden. Door voorbij gangers werd hij op een stoep gezet, verbonden en daar na naar het ouderlijk huis in de Vrouwesteeg gebracht. Door het Gerechtshof te Amsterdam is S. Brandjes te Lands meer in hooger beroep veroordeeld ter zake van wederspannigheid tot eene gevangenisstraf van twee maan den. De Rechtbank alhier had dezen be klaagde veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. Brandjes heeft zich nu in cassatie voorzien. j Moto r r ij tuigen en R ij w i e- 1 e n. I Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag naar l aanleiding van de nieuwe overvve- I ging in de afdeelingen van het wets- ontwerp tot regeling van het verkeer j op de wegen in verband met het ge- I bruik van motorrijtuigen en rijwielen. Dat den Minister van Waterstaat, i wegens zijn streven naar een vrucht- dragend gemeen overleg en het aan- j vaarden van de gevolgen eener ver- fan derde zienswijze, van verschillende zijden waardeering ten deel viel, wordt door hem op prijs gesteld. Het heeft hem teleurgesteld' zijn be- j leicl in dit opzicht door sommige le den misprezen te vinden. Deze leden hebben zich echter een minder juiste j voorstelling gevormd van dengedach- tengang des Ministers aangaande het onderzoek van rijtuigen en bestuur ders. De vrij algemeene instemming met jhet gewijzigd ontwerp geeft hem bïi- i zondere voldoening. Het vraagstuk van centralisatie (voor gewone rijwielen is nader nauwgezette overweging genomen, j Opname van cle rijwielen, waartoe jhet voorstel zich inderdaad vrij ge- makkelijk blijkt te leenen, wordt i thans voorgesteld. j De aanvullingen ziin van eenvou- digen aard, daar de Minister geene j nummering van rijwielen voorstelt, j De Minister betoogt, dat de vrees Ivoor sluiting van wegen ter wille hunner gesteldheid yqor niótorrijtui- i gen in het algemeen geen voedsel vindt in de practijk. Slechts voor de nog zoo zeldzame rijtuigen van ongewoon zwaar ge wicht. als de omnibus met harde banden, die in 1S9S eenige wegen in Drenthe heeft beschadigd, en aldaar DE ONTBINDING VAN DEN MATROZENBOND. De Hooge Raad had zich gisteren voor de tweede maal bezig te houden met de quaestie of de Alg. Bond van Nederlandsche Marine-matrozen al dan niet op de juiste, wettelijke wijze ontbonden was. na van zijn hoeda- nigheid van rechtspersoon te zijnver- vallen verklaard. I Men herinnert zich, in 't laatst van 1902 begin 1903 hadden in het offi cieel orgaan van den Bond „Het An- j ker" min of meer gepeperde hoofd- en andere artikelen gestaan onder spre kende opschriften als„De kroning van koning Edward en het Ned. Ma rinepersoneel". „Wacht jc voor zulke vrienden", „Het licht onder do koren maat". „Tollenaar als zondaar". „De actie der transportarbeiders". Al het welk don officier van justitie aan leiding had gegeven ineen request aan zijn Rechtbank te vragen de verval len verklaring van den Bond en de benoeming van een vereffenaar, op grond dat de Bond was afgeweken van zijn bij K. B. goedgekeurde sta tuten. Het was do eerste maal, dat op grond van art. 10 der wet van 1885 (op het recht van vereeniging en ver gadering) een dergelijke vordering werd gedaan or was geen antecedent; en dus laat het zich verstaan, dat de rechter, eerst do Rechtbank to Alk maar, later in appèl het Hof te Am sterdam, zich niet kon vereenigen met den weg door het parket ingesla gen om de ontbinding der vereeni ging te hereiken. Hof en Rechtbank waren van oordeel, dat dit niet moest geschieden bij een verzoekschrift aan de Raadkamer ingediend, maar dat de zaak moest worden aanhangig ge maakt door een dagvaarding en be handeld ter openbare terechtzitting weshalve de officier niet ontvankelijk werd verklaard, waarop deze in cas satie ging. De H. R. gaf Rechtbank en Hof ge- j lijk de actie tot vervallenverklaring eener vereeniging, zoo besliste de H. R., is een strafactie, maar moet wor den berecht door den burgerlijken rechter. 's H. Raads uitspraak ontmoette in rechtsgeleerde kringen nog al tegen- j spraak en natuurlijk was de zaak nog niet uit. De Officier te Alkmaar sloeg den weg in door den Hoogen Raad aan- I gewezen, thans met liet door den Of ficier gewenscht gevolg de Rond werd vervallen verklaard, gou liqnidateur werd benoemd het Hof te Amster dam bevestigde dit vonnis. Vandaar cassatie waarin Vrijdag namens den Rond door rnr. Ed. Phi lips uit Amsterdam een 6-tal cassatie middelen werden voorgesteld 2 er van betreffen den vorm en zijn hier van minder belang het 3e middel be handelt nogmaals de vraag wat de aard is der vordering tot ontbinding eener vereeniging en de wijze waarop

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1