NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6498 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent l cvcstigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummersO.Ctë1^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.373<£ n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosier. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arroadisc.c: c Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per r^gel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eirangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. INHOUD. J. J. F. Beijnes. Buitenlandsch Over zicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenl. en Gemengd Nieuws. Sport en Wedstrij den. Buitenlandsch Overzicht !>E OOKiOG. Eindelijk is dan de groote strijd om Liao-jang beslist en wel in het voordeel van de Japanners. Niettegenstaande de moedige en hardnekkige verdediging door dc Rus sen, hebben zij den roet groote vast beradenheid oprukkenden Japansdien troepen het hoofd niet kunnen bieden en zijn de laatsten. Zondagmorgen 9 uur, Lioajantr binnengerukt. Alvorens de Russen vertrokken, héb ben zij echter nog den tijd gehad om het kamp en de huizen nabij hot Liao-jang'-station te verbranden. Generaal Koeropatkin seint aan den Tsaar over dezen uitslag- van den strijd het volgende In den nacht op den derde ging de vijand over tot den aanval. Hij ver meesterde de meeste der door ons bij Sikwantoen bezette stellingen. Onze troepen in deze stellingen trokken te rug naar de achterhoede-stelling op de linie tusschen Tschansoetoen en Sjetojentsi. halverwege tusschen Liao- jang c-n Sikwantoen. In denzelfden nacht trok het eerste Siberische legercorps eenige werstten westelijk terug. Het korps, dat in de laatste vijf dagen zware- verliezen had geleden, dreigde in gevaar te komen door den overmachtige» vi j and te worden omgetrokken. Onder deze omstandigheden gaf ik bevel Liaojang te ontruimen en naar het noorden terug te trekken." Of deze terugtocht werkelijk zal gelukken Of Koeropatkin zijn leger behouden te Moekden kan brengen Dit is op het oogenhlilc nog een open vraag. De Japanners hebben er veel te veel belang bij hem op de hielen te blij ven, of zijn terugtochtsweg aftesrii- den. Toch meenen wij veilig te mogen aannemen naar de thans ingeko men berichten van den correspondent der ..Matin" te Petersburg - - dat men den slag van Liaojang niet als een ramp voor het Russisehe leger zon beschouwen, aangezien de terugtocht in het veldtochtsplan van Koeropat kin voorzien was. ware het niet dat generaal Stn.ckelberg. ..de bevelen van Koeropatkin verkeerd uitleggende, te ver westwaarts van Liaojang was go- gaan en zich door de Japanners liet omsingelen, die aldus het le Siberi sche legerkorps hebben verpletterd" dat de Russische veldheer nog de vol le beheersching over zijn troepen beeft en in regelmatige» terugtocht is, waarbij hij heldhaftig eiken stap verdedigt, doch elk nieuw succès dei- Japanners zou den terugtocht ineene bloedige nederlaag veranderen. Over enkele dagen zullen waar schijnlijk .meer bijzonderheden over dezen terugtocht te vermelden zijn thans alleen, zegt een zeer klein tele grammetje van Zondagavond 9 uur uit Tokio, dat noch het aantal Rus sen, dat er in slaagde van Liao-jang te ontkomen, noch het aantal Russen door Koeroki ingesloten, aldaar be kend is. Te Tokio is men er echter al vast van overtuigd, dat de ondergang van Koeropatkin s armee bezegeld is, dat het begin van het eind daar is, en dat de ..débacle" reeds is begon nen. Vrijdagavond heeft Tokio reeds feest gevierd, zooals het sedert het uitbreken der vijandelijkheden nog niet heeft gedaan. Een reusachtige fakkeloptocht bewoog zich uren ach tereen door de hoofdstraten. Groote doeken. waarop „Koeropatkin's vlucht" uitgebeeld stond, werden in processie rondgedragen, en ten slotte verzamelde zich een reusachtige volks menigte voor de schitterend verlich te gebouwen van den generalen staf, waar met spanning gewacht werd op nieuwe overwinningstelegrammen van Oyama. Maar al hebben de Japannors nu ook de overwinning bevochten, zij hebben deze zeer duur betaald. Gewoon weg afschuwelijk is Maarschalk Oyama's definitieve ze gepraal bij Liao-jang. Van de nog geen kwart millioen Japanners, die reeds sedert 23 Aug. tegen de Russi sche stellingen optrokken, waren er den 2den September reeds over de 25000 of meer dan één op iedere 10 man, gesneuveld of gekwetst. En nog was toen het doel van Oyama niet bereikt, nog hadden de Russen hun verbindingslijn naar het Noorden vrij. Want voor en aleer Koe roki zijn omtrekkende beweging kon voltooien, moesten de hoogten van Hayentai, 15 mijlen Noord-Oostelijk van Liao-jang worden genomen, van welke punten de Japanners den spoor weg met hun kanonnen konden teis teren. En die hoogten zijn thans ver overd, maar vraag niet tot welken prijs Koeropatkin is op dit oogenbliknog steeds in telegrafische gemeenschap met Moekden. Wel heeft een Japan- sche granaat de telegraaftoestellen in het kantoor te Liau-jang vernield, maar de Russische generalissimus verzendt nu zijn dépêches uit Ankhe, dat ongeveer 20 K.M. ten Noorden van Liao-jang is gelegen. Dat daardoor wellicht groote ver traging ontstaat, blijkt wel hieruit, dat thans eerst een telegram geda teerd 2 September uit Moekden is ontvangen, meldende, dat de Russi sche artillerie te Liao-jang flink ge holpen werd door luchtballons, door de Russen opgelaten zuidoostelijk van Liao-jang, welke hen in staat stelden de plaats te bepalen van de Japan- sche batterijen. De Russen werden gedwongen een aantal kanonnen achter te laten, om dat zij niet instaat waren dit geschut, te vervoeren ten gevolge van cle mod- der. Woensdag vielen de Japanscho gra naten op het spoorwegstation te Liao-jang op de brug over de Taitse- rivier, zelfs bereikten enkele granaten Yentai. Daar de spoorweg bijna uitsluitend gebruikt werd voor hospita al-treinen en het vervoer van Japansche gevan genen, zijn deze laatsten jammerlijk uitgeput. Velen hebben in twee dagen geen voedsel gehad gedurende dien tijd zijn hevige regens gevallen, die de verschansingen met water vulden, de kleeren en schoenen doorweekten. Over het beleg van Port-Arthur komt het volgende bericht, afkomstig van een Chinees, vermeldende, dat de Japanners in den nacht van den 29en Augustus de Russen verrasten bij Paloeng-shan. Zij namen de stelling en brachten zware verliezen toe aan de verdedigers. Den volgenden morgen vielen de Japanners herhaaldelijk de vesting Ehrloengshan aan. doch werden te ruggeslagen met een verlies van meer dan duizend man. In den morgen van den 31en Augus tus deden de Japanners een stormaan val op een fort in de nabijheid van Ehrloengshan, en dwongen de Rus sen tot den terugtocht. Nadat de Japanners echter bloot gestaan hadden aan het vuur uit de Russische forten zeven uur lang, moesten zij zelf terugtrekken. Het bombardement duurt onophou delijk voort. De Czaar weet zijn dapperen te loonen. Ziehier slechts wat cle Keizer aller Russen nu weer heeft gedaan. Wegens uitstekend gedrag tegen over den vijand zijn tot luitenant- generaal bevorderd de generaal-ma- joor Alexejef. commandant van de 5e Oost-Siberische divisie. Rennenkampf. Gerngross en Von Fock. Luitenant-generaal Lenewitsj is we gens uitstekend gedrag in den dienst bevorderd tot generaal der infan terie. De Czaar verleende vprder aan den generaal-majoor Mistscbenko een met brillanten versierde gouden-sabel, mot inscriptie, wegens zijn moed getoond bij het terugslaan van de Japansche aanvallen op 23, 26 en 27 Juli. J;;pa sch Koreaan»cl» e overeenkomt. De tekst van de overeenkomst den 22en Augustus te Seoul onderteekend door de vertegenwoordigers van Ja pan en Korea, is gepubliceerd. De financieel o en diplomatieke raadslieden der Koreaansche regee ring toegewezen in dit verdrag zijn respectievelijk Magata, directeur van het douane-bureau te Tokio, en Ste vens, adviseur bij de Japansche lega tie te Washington. De overeenkomst bepaalt, dat Ko rea geen onderhandelingen zal aan- knoopen met vreemde mogendheden, zonder eerst de Japansche regeering geraadpleegd te hebben. OORLOGSVARIA. heden mede over de gevechten, die hij bijwoonde. Hij verhaalde o. a., dat generaal Keiler gedood werd door; con bom, die boven zijn hoofd barst te, waardoor hem meer dan 100 ko- EEN ONDERHOUD MET GROOT VORST BORIS. De Petersburgsche correspondent van de ..Matin", Gaston Leroux, is wederom eens op een interview uit geweest. Ditmaal bij grootvorst Boris, die gelijk reeds werd meegedeeld, vóór eenigo weken naar Rusland te ruggekeerd is. Leroux reisde den vorst tot Okoelofka tegemoet. Boris kwam daar aan met denzelfden wag gon. waarin hij in Koeropatkin's hoofdkwartier bij wijze van tent de nachten doorbracht. De waggon was ter bescherming van de inzittenden te gen aanvallen der Tsjoengoezen ge heel gepantserd. De grootvorst deel de den journalist tal van bijzonder gels in de borst drongen Natuurlijk1 was de gewonde onmiddellijk dood. 1 Na Port-Arthur verlaten te hebben, i begaf de grootvorst zich naar het hoofdkwartier van generaal Koero patkin, waar hij twee maanden bleef, om daarna deel uit te maken van den staf van generaal Keiler en werk- zaam deel te nemen aan den strijd. Den 4en Juli onderging grootvorst Boris den vuurdoop aan de zijde van! generaal Keiler. Volgens zijn adju dant, vorst Demidof. gaf de groot- vorst blijk van groote koelbloedigheid. Zes dagen later nam hij deel aan hetj gevecht onder generaal Hertsjelman. De bommen vielen rechts en links van! hem neer. EEN VERGELIJKING. De groote veldslag bij Liao-jang houdt een record door den langen duur. Twaalf dagen lang zijn daar een half millioen mensehen gewik- keld in een strijd, waarvan het einde nog niet is gemeld. Nog is de lijst van de verliezen niet vol en reeds telt zij duizenden slachtoffers. Maar al is de uitslag niet geheel bekend, dit feit vermindert geenszins de waarde van onderstaand overzicht, ontleend aan de „Figaro", dat van de bloedigste gevechten onder Napoleon en in de latere oorlogen de sterkte van de J deelnemende legers en de verliezen geeft Slag van Austerlitz '2 Dec. 1805) Franschen Oostenrijkers en Russen, t 80,000 man 90,000 man Verliezen7.000 man 20,000 man Slag van Eylau (8 Febr. 1807) Franschen Russen 70,000 man 75.000 man Verliezen: 15.0 j0 man 25,000 man Slag van Wagram. 6 Juli 1809) Franschen Oostenrijkers 150,000 man 150.000 man Verliezen 16.000 man 24,000 man Slag van Moskowa (7 Sept. 1812) Franschen Russen 130,000 met 140,000 met 600 kanonn. 600 kanon». Verliezen 30.000 man 60,000 man Slag van Leipzig '15—19 Oct, 1813 Franschen Verbondenen 180,000 man 310.000 man Verliezen 25.000 man 45,000 man Slag van Sadowa 2 Juli 1866) Pruisen Oostenrijkers 220 000 m. met 200.000 rn. met 780 kanonn. 700 kanonn. Verliezen9,000 man 23.000 man Slag van St. Privat [U Aug. 1870) Franschen Duitschers 120,000 m. met 200.000 m. met 450 kanonn. 720 kanonn. Verliezen 12,000 man 15,000 man Slag van Sedan (1 Sept. 1870 Franschen Duitschers i 120.000 m. met 180.000 m. met 430 kanonn. 550 kanonn. Verliezen 14.000 man 13.G00_ma»t De bloedigste slag is geweest die van de Moskowa. waar officieren en soldaten in gelijke verhouding vielen en aan weerszijden 50 generaals wei den gedood of zwaar gewond. En te Leipzig heeft do geweldigste botsing van den modernen tijd plaats gehad. Daar werd drie dagen lang gevochten door meer dan 450.000 man. Met de zen slag vertoont de veldslag van Liao-jang de meeste gelijkenis. Wat de adjudant over DE PLANNEN VAN KOEROPATKIN meedeelde, is wel vermeldenswaard. Men heeft veel over deze plannen ge sproken, maar niemand kent ze, be halve misschien de Czaar. Men weet nog slechts, wat hij heeft aangekon digd. nl. dat hij genoodzaakt was voorloopig terug te trekken. ..Wees er van overtuigd", zeide de adjudant, ..dat Koeropatkin zal wij ken. doch dat hij Liao-jang niet zal verlaten zonder den vijand gevoelige verliezen toegebracht te hebben. Hij zal niet aarzelen om, wanneer de voorzichtigheid het hem gebiedt, al strijdende terug te trekken; hij zal tot Moekden teruggaan en, zoo noo- dig, nog verderi' Eerst wanneer over eenige weken generaal Koeropatkin over een sterk leger beschikt, zal men over zijn plan nen kunnen spreken. EEN EIGENAARDIGE GEMEENTE. De oorlogscorrespondent van de Daily Chronicle deelt aan zijn blad mede op welke wijze hij en de overi ge collega's, die met het leger van generaal Koeroki optrekken, den tijd te Feng-hoang-cheng zoek brachten voor het leger zich van daar uit in beweging stelde. Daar men verwacht te vooreerst niet te zullen vertrekken werden maatregelen genomen voor een langer verblijf. De tenten werden door houten huizen vervangen en een soort van gemeente werd gesticht. Men had een burgemeester aangesteld en een gemeenteraad voor een jaar benoemd. Eenige correspondenten leg den zich op den handel toe en maak ten als ondernemers goede zaken. An deren traden als geldschieters op, of begonnen een handel in vogels, tot de oorlogswind naar deze vreedzame om geving overwaaide en Koeroki's troe pen en daarmede de oorlogscorres pondenten naar het Noorden optrok ken. De burgemeester en de gemeen teraad boden „en bloc" hun ontslag aan. Nu de Chïneesche overheid de be manningen der te Sjanghai binnen- geloopen Russische oorlogsschepen op parool naar huis wil zenden, heeft Japan aan de onzijdige mogend- lied en laten weten, dat ieder schip dat deze bemanningen aan boord nam, door de Japanners aangehou den zou worden. Een Laffan-telegram uit New-York zegt, dat het Noorsche stoomschip Fortuna, dat, met oen ondcrzeesche torpedoboot aan dek. uit New-York vertrokken was, het gevaarte ergens in de Oostzee op een Russisch schip ileeft overgeladen. Stadsnieuws. Bureaux van inlichtingen inzake de Ou ge-vallen wet. Ter voorziening in de behoefte voor de Bondsleden tot het bekomen van rechtskundig advies in zake de Onge- vallenwet, zonder dat zij daardoor in groote financieele kosten zullen ko men te vervallen, heeft het Centraal bestuur van den, „Ned. R. K. Volks- i bond" zich tot eenige bekende Ivatho- I lieke rechtsgeleerden gewend met het verzoek, op bepaalde tijdstippen zich disponibel te willen stellen voor de Bondsleden, die bij bedoelde Ongeval lenwet worden betrokken en te d;er zake voorlichting behoeven. Het Centraal Bestuur is in zijne po gingen uitstekend geslaagd, dank zij de welwillendheid, waarmede het ver zoek om bijstand door de betrokken rechtskundigen werd ingewilligd. De bedoeling is voorloopig vier In- formatie-bureaux to vestigen, n.l. te A Ikn te r, Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, en daarbij de verschil lende Afdeelingen in te deelen als volgt Alkmaar, voor de afdeelingen Alk-. maar, Edam, Helder, Hoorn, Krom- menie. Purmercnd en Uitgeest. Amsterdam, voor de afdeelingen Amsterdam, Beverwijk, Haarl Heemstede. Watergraafsmeer, Weesp en Zaandam. 's-Gravenhage. voor de afdeelingen Go ud a's-Gra venh a ge-Sch cv eningen. Leiden. Lisse, Sassen! oim. Voorhout en Voorschoten. Rotterdam, voor de afdeelingen Delft. Dordrecht. Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen on Vlissingen. Voor de afdeeling Amsterdam, waartoe ook Haarlem en Omstreken behoort, heeft zich bereid verklaard tot hot geven van advies Mr. .Tos. v. rl. Biesen, N. Z. Voorburgwal, des Za terdags van 10 tot 12 uur v.m. en voor spoedeischendo gevallen dagelijks. Gerard Z a 1 s m a n en Dirk Schöfer zullen in het volgend seizoen oen aantal sourées in de groote steden van ons land geven. De eerste zal in October a.s te Amsterdam plaats hebben. (N. Crt.) Bevorderd. Naar men ons meedeelt is de heer .1. van Dokkum. ketelmaker aan de Centrale Werkplaats der H. I.T. S. M.. bevorderd tot assistent-opzichter (op proef). J J. F. BHJ NES. f Tot ons leedwezen vernemen wi] het overlijden van den hoer J. J. F. Beijnes, lid van de bekende firma J. J. JJeijnes en lid van den gemeente raad alhier. In den vroegen morgen van Zondag is hij na een lijden van eenige we ken, bezweken aan een ongeneeslijke kwaal. .Mei groote energie en rusteloozen ijver bezield heeft hij er toe meege werkt om de zaak, die door zijn va der is opgericht, tot grooten bloei te brengen. Daartoe heeft hij jarenlang gewoond boven zijn fabriek en eerst korten tijd geleden besloot hij een aangenamer woning te betrekken en liet zich daartoe de bekende villa Wilhelmraa op den hoek van den Kampersingel en het Molenpad bou wen. Er is iets tragisch in, dat hij na al die jaren van ingespannen en voortdurenden arbeid daarvan zpo weinig genot heeft gehad. De heer Beijnes kende zijn vak niet alleen van bovenaf, maar ook in al zijn onderdeelen. Als jongen heeft hij zelf aan de bank gestaan en meege werkt. Onder den naam van Jan van den Berg. omdat hij vreesde, dat men hem onder zijn eigen naam als pa- troonszoon niet nemen zou, heeft hij o.a gewerkt aan de Koninklijke Fa briek van Stoom- en andere werktui gen. Sedert 5 Augustus 1891 mankte hij deel van den Gemeenteraad uit. Over zijn werkzaamheid aldaar herinneren wij ©r aan, dat hij over tal van on derwerpen het woord voerde. Zoo was hij een tegenstander van gemeente exploitatie der Lichtfabrieken, tracht te in 1894 te vergeefs een voorstel aan genomen te krijgen om alle agenten van politie met een gulden 's weeks meer te bezoldigen en gaf in 1895aan B. en W. een wenk, om van dc brand- verze kering-maatschappij en een bij drage te verkrijgen in de kosten van de brandweer. Bij de besprekingen van onderhan delingen mei de Holl. Spoor deed hij zicii altijd kennen als een voorstander van gemoedelijk overleg. Een motie om daartoe te geraken kreeg hij in 1896 er door. Van zijn technische kennis profi teerde de Raad, toen het College in 1896 op zijn advies afwijzend be schikte op een verzoek van de stoom tram Haarlem-Alkmaar, om te wor den ontslagen van de verplichting tot het doen aanbrengen van een vacuum- rem aan de locomotieven. Voor de- Ambachtsschool verkreeg hij in dat zelfde jaar een subsidie van ƒ800. In 1897 deed hij met do heeren Tjeenk Willink, Stolp en Sabelis een voorstel om in beginsel concessie te verleenen aan de heeren Van den Arend en van der Steur voor een elec- trisché tram naar Zandvoortin 1899 liet hij zich niet onbetuigd in de rei- nigingsquaes'tie en bij de wijziging der belastingverordening. Het geschil in 1901 over de vraag, of hij zich al dan niet tot het nemen van electrischen stroom voor kracht had verbonden, zijn onze lezers nog niet vergeten. Wij gaan daarop niet verder in, maar vermelden hier al leen, dat deze gebeurtenissen toen en nog lang daarna voor den heer Beij nes een bittere zaak zijn geweest. Nu nog. drie jaar later, deed de herin nering hem zeer. Want hij was een gevoelig man, spoedig bewogen met andermans leed en geneigd tot helpen. Dat bleek o.a. toen hij in 1896 aan de gemeente 300 stoelen schonk, ten gebruike voor 't publiek bij de concerten in den Hout en in 't Brongebouw. Het bleek ook, toen hij aan de Ambachtsschool een kostbare draaibank ten geschenke gaf. Maar bovendien gaf hij vaak aan hulpbehoevenden, van allerlei slag en zonder te vragen, tot welke richting ze behoorden. Do heer Beijnes was jarenlang lid van do Kamer van Koophandel, en van het bestuur van 't departement Haarlem der Maats, van Nijverheid, terwijl hij langen tijd de Ambachts school hielp besturen. Van bijeen komsten waar hij wezen moest ont brak hij niet dikwijls en wat hij aan vaardde. kon op zijn belangstelling rekenen. Onze Koningin heeft zijne verdien sten erkend door hem te benoemen tot. Ridder in de Oranje-Nassau orde. Hij had zijn eigenaardigheden als ieder ander. Maar een ijverig en een nijver man is hij geweest, van goeden wil en van de beste bedoelingen en het is een tragische gedaohte, dat deze schijnbaar zoo sterke man in den ouderdom van nog geen 58 jaar, is weggenomen. Ook was de overledene „drager van het Eere-Kruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. De teraardebestelling zal plaats heb ben op Vrijdag a.s. des middags te 12 uur op <Te R.K. begraafplaats aan den Schoterweg. Aan do trambaan Amster dam—Haarlem of daarmede in ver band staande werken, werd gisteren (Zondag) op meerdere plaatsen tegen dubbel loon, gearbeid. Geen Septemberzitting. Alhoewel in de maand September soms meerdere Raadszittingen gehou den worden, weet toch bijna elkeen, die maar een weinig aan Gemeente politiek doet, „Wat of bedoeld wordt met D e Septemberzitting". Het is zeker een der vervelendste Raadszittingen in het geheele jaar. Benoemen. Loten en Stemmen zijn scheering en inslag, en alhoewel onze Haarlemsche Gemeenteraad niet ver schoond zal blijven van deze werk zaamheden. zal zulks toch niet ge schieden op de traditioneele zitting, waarop in den Lande verreweg het grootste aantal Gemeenteraden ver- gaderd. De oorzaak waarom deze Dinsdag- zitting niet gehouden wordt, is, dat i geen Wethouders of Leden van den Raad moeten aftreden, terwijl het trokken voor de afdeelingen en het j benoemen der Commissie kan geschie- den op de eerstvolgende zitting, wel ke vermoedelijk op den veertienden dezer zal gehouden worden. V e r. e e n i g i n g van d ij k g r ar ven. In de op den 2en September j.l. te Haarlem gehouden vergadering van de Vereeniging van di jkgraven, voor- zitters en secretarissen in de water schappen van de provincie. Noord-Hol land werd eene commissie benoemd jom in de eerstvolgende vergadering verslag uit te brengen over de wen- scheiijkbeid tot het benoemen van een .technisch adviseur bij eventueele 1 stichting of verandering van sToom- machines en of er ook mogelijkheid zoude bestaan om in 't groot stecn- kolen op te doen voor alle stoomge- j malen tc zamen. Stede 1 ij k Museum. Verschenen is thans de 31ste druk van den Catalogus der schilderijen in het Stedelijk Museum in Hollandsere tekst. Vooraf gaat een historische be schouwing over het Stedelijk Museum en de bepalingen, waarnaar de l>e- zoakers zich hebben te gedragen, liet boekje is zeer practisch. in alpliabeti- sehe volgorde op de namen der schil der- worden de stukken vermeld, ter wijl verschillende biografische mede- deelingen. benevens allerhande bij zonderheden omtrent de stukken zel ve. de waarde van het werkje niet weinig verheiogen. De stukken van onbekende meesters zijn onder één rubriek geplaatst, evenals een gedeelte der stukken, be- hoorende tot het legaat van mejuffr. F. A. C. van der Burch. Als aanhangsel is ton slotte eene genealogie gegeven van het geslacht Fabricius, aan welke familie ons museum zeer veel verplichtingen- lK-eft Het Museum telt thans 320 stukken. Electrische Spoor. Na den datum waarop de electrl sche spoor Haarlem—Amsterdam zou gaan rijden eenige keeren verdaagd te hebben, hoopt de directie thans de lijn tegen half September gereed te hebben voor het maken van proef ritten. Omtrent het rijden van de F.. S. M. wordt, ons van betrouwbare zijde het volgende medegedeeld De afs'tand van cle Amsterdamsche tot de Haarlemmer Poort zal worden afgelegd in ongeveer 25 minuten. Iedere 10 minuten.zal uit beide rich tingen een trein vertrekken, terwijl de laatste trein Amsterdam om onge veer 12 uren zal verlaten. De tarieven zijn reeds onderworpen aan de goedkeuring van de bevoegde autoriteiten, en zullen eerstdaags wor den bekend gemaakt. J u b i lé. D. i 27 September r- s. zal de afd. Haar van den R. K. Volksbond 15 jaar hebben bestaan, Het 10-jarig be slaan werd indertijd feestelijk ge vierd.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1