Binnenland. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder arriveer de Dinsdagavond te 6.31 aan halte Soestdijk. Hare Majesteit was verge zeld van baronesse Van Ittersum en jhr. Van Tets. De burgemeester van Soest was ter begroeting aanwezig. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN HEUTSZ. Het Handelsblad" schrijft Wanneer dit nummer van het „Handelsblad" in Indiê wordt aange bracht, zal de nieuwe Gouverneur- Generaal daar na enkele uren het oppergezag aanvaarden. Zal hij dan kunnen beantwoorden aan de groote verwachtingen, welke hij, de man van initiatief en van doortasten, heeft opgewekt bij allen die zijne handelingen tot dusver heb ben gevolgd? De toekomst zal het leeren. Wij moe ten ons thans bepalen tot het uitspre ken van den wensche, dat zijne land voogdij land en volk van Indië tot zegen zal zijn. Het is eene zware taak, die hem wacht. Geheel Nederland zal met groote belangstelling waarnemen, hoe hij haar Vervult; of het hem geluk ken zal, een einde te maken aan rou tine en bureaucratie en menigen nog bestaanden misstand op te ruimen of hij in staat zal zijn, over onze ko loniën een frisschen .versterkenden wind te doen gaan. Thans eert men hem als de man, die in Atjeh alles ten goede deed keerenzal men later, indenzelfden geest, kunnen spreken van den man. die als Gouverneur-Generaal al zijne voorgangers overtrof? Wij hopen het hartelijk, tot heil van moederland en koloniën, enwij hebben er goeden moed op. Ieman'1 als generaal Van Heutsz kan veel, en zal niet rusten voordat hij het doel bereikt dat hij zich voorstelt. PRESIDENT STEIJN. President Steyn met echtgenoote en twee dochtertjes is Dinsdagavond om kwart over acht van Duitschland aan het Centraalstation te Utrecht aan gekomen. Met een open landauer werd de reis naar Baarn omstreeks half negen voortgezet. Het publiek, hetwelk niet op de hoogte was met de komst van den president, doch wegens diens bekende gestalte hem spoedig herkende, groet te beleefd en liet een krachtig hoera J hooren, toen hij wegreed. LANDBOUWFEESTEN TE ENKHUIZEN. Gisterenmiddag werden de feesten te Enkhuizen geopend met de plech tige ontvangst van het Hoofdbestuur der Ho 11. Mij. van Landbouw. De voorzitter der afd. Enkhuizen, de heer J. Zijp Kz. hield een toe spraak, waarmede hij de tentoonstel ling opende. In deze rede zette spr. uiteen, dat het doel van deze tentoonstelling is een poging om de belangen van land bouw en veeteelt te bevorderen. Dat dit noodig is bewijzen wel de ongun stige toestanden ten platten lande. De beste middelen om hierin verbetering te brengen zijn beter onderwijs en sneller verkeer en vervoer. Nadat de voorzitter van het Hoofd bestuur, de heer Vas Visser, het ten toonstellingscomité had dank gezegd voor hetgeen het tot stand heeft ge bracht ging men het tentoongestelde bezichtigen. Van de bekroningen vermelden wij alleen de volgende namen Afd. Bijenteelteen eerste en twee tweede prijzen toegekend aan Kel- tings Bijenpark te Santpoort. Afd. Akkerbouween tweede prijs aan P. S. Zijlmans, Haarlemmermeer (suiker- en mangelwortelen voor vee voer), een 2de prijs aan C. Uitendaal te Hillegom (vroege aardappelen) en een 2e prijs aan Wed. Jan Lommers- se Azn. te Hillegom (mooiste verza meling vroege aardappelen). PROF. HUGO DE VRIES IN AMERIKA. Het „Nieuws v. d. Dag" bevat het bericht, dat aan Prof. Hugo de Vries door de universiteit van Chicago het Eeredoctoraat is verleend. Dit docto raat is voor alle faculteiten hetzelfde en de titel is: „doctor of laws" L. L. D." DE POLITIE OP HET INT. SOC. CONGRES. (Zie ..Amsterdamsche Raad" 2e Blad). Aan den heer Tak wordt op ver zoek verleend tot den Burgemeester de volgende interpellatie te richten „Is het u bekend, dat de afdceling recherche der Amsterdamsche politie tijdens het hier in Augustus gehou den Internationaal Socialistisch Con-: gres speciaal onderzoek heeft inge steld naar op dit congres aanwezige Russische afgevaardigden. En zoo dat mocht gebeurd zijn op last der auto riteiten der Rijkspolitie, is dan over dit bijzonder gebruik van de diensten der gemeentebeambten met u in over leg -treden?" De heer Tak zegt dat op het con gres een aantal Russen en Polen wa ren, meerendeels uitgewekenen, die hun land waren ontvlucht.Opgemerkt is dat deze menschen naar hun wo ning werden gevolgd door individuen, die vreemde talen spraken. Wanneer de Russische regeering hier haar agenten zendt, is daar niets aan te doen. Maar toen is een nieuw geval gekomen van de congresleden werd met toestemming van het congres-be stuur een photographie genomen doch de Russische portretten werden uitgewischt, opdat de uitgewekenen in het. land hunner woning geen last zouden ondervinden. Maar daarna is tot driemaal toe bij den photo graaf om inlichtingen ge vraagd. doch den rechercheurs wer den inlichtingen geweigerd. De schijn' is gewekt, dat de Amsterdamsche re chercheurs de uitgewekenen hebben gevolgd en naar hun identiteit is ge- vorscht door de recherche. Is dat zoo dan i> in Nederland iets nieuws inge voerd. dat hier nog niet bekend was en men gaat dan vreezen dat de za ken als in Pruisen spr. wijst op het Koninesberger-proces westelij ker zullen komen.. Hiertegen nu zul len de sociaal-democraten zich steeds verzetten en, blijkens de inlichtingen der pers is men v>- ''«rgeliike vervol gingen hier niet gediend. En als de zaak is uitgegaan van de Rijkspolitie, dan is do vraag of van de recherche is gebruik gemaakt met toestemming van het hoofd der gemeente Amsterdam en dient reke ning eehouden met art. 9 van het Kon. Besl. 1851. Het kan den burge meester zeker niet onverschillig zijn hoe de ambtenaren der gemeente-po: litie worden gebruikt en spr. eindigt dan zijn vragen te stellen. De Voorzitter zegt, dat hij, den bur gemeester, niet verplicht is reken schap te geven van de handelingen der politie voor de uitvoering van Rijkswetten, doch zooals de vraag nu gesteld is, wil hij wel antwoorden om uit den weg te ruimen de meening alsof de politie hier handlanger zou zijn van de buitenlandsche politie. Spr. verwonderde zich dadelijk van de zaak hoorende, toen hij van ver lof terugkwam, dat iets gebeurd zou zijn, als beweerd werd. De Russen, zijn volstrekt niet behandeld naar be-1 grippen, die elders heerschen. De Am sterdamsche politie heeft tegenover de Russen niet anders gehandeld dan' tegenover andere vreemdelingen krachtens de Vreemdelingenwet i Er was geen aanleiding om met spr. in bijzonder overleg te treden tegenover vreemdelingen van een be paalde nationaliteit is niet anders ge handeld dan tegenover anderen; er is geen sprake van dat de Vreemde lingenwet op de eene natie anders wordt toegepast dan op de andere. De heer Tak merkt op, dat de heer Batelt tot tweemaal toe de portretten vroeg en er zelfs bijvoegde„Kun je ze nog niet eens nemen in de zaal, wat het kosten moet komt er niet op aan Waarom deed de heer Batelt die vragen Is dit alles buiten den burgemeester omgegaan Heeft de Rijkspolitie buiten u om er den heer Batelt op afgezonden De handeling van de plaatselijke politie was toch zeker raadselachtig. Twijfel blijft nu nog bestaan. Krijgt spr. geen duide lijk antwoord, dan worden klaarheid en zekerheid nog niet gekregen en vraagt men zich nog af, waarom de photo's der Russen driemaal op één dag werden gevraagd. De Voorzitter zegt, dat hij over speciale handelingen niet wenscht te spreken. Zou de heer Tak meenen, dat, als men iets voor had met pho- tographeeren, de chef der recherche den photograaf-partijgenoot des hee- itn Tak die zou gevraagd hebben In derdaad als de chef der recherche zulks deed, dan zou spr. hem geen riag langer aan het hoofd van dezen d5enst laten. Spr. kan den heer Tak. verklaren, dat het niet in de bedoe- hng der politie hier ligt te handelen zooals de heer Tak meende, dat ze deed De heer Tak neemt die laatste ver klaring gaarne aan, al neemt hij het bewijs door den Voorzitter genoemd, niet aan; de recherche is hier ter ste de wel voor meer raadsels blijven f laan. Met de verklaring des voorzittersin '1 algemeen is spr. tevredenals de Amsterdamsche politie zich niet je gens de Rijkspolitie zal leenen tot de bedeelde diensten, dan is spr. gerust. De interpellatie is geëindigdde vergi dering wordt gesloten. OVERIJSELSCHE QUAESTIE EN DRANKWET. De hoefijzer-correspondent van het Hbld. te 's-Gravenhage seint Wij hebben goede redenen om aan te nemen, dat zoowel de Overijselsche quaestie als die van het al of niet vervallen zijn der Drankwet nog een onderwerp van bespreking in den mi nisterraad moeten vormen en dat van den uitslag dier bespreking onder an deren zal afhangen of de Staten van Overijsel nog ter verkiezing zullen worden opgeroepen. PROV. STATEN VAN X.-HOLLAND. De heer T. Sanders heeft ontslag ge nomen als lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. De heer Sanders voegt aan deze mededeeling het vol gende toe „Waar de taak, die ik mij sedert 1880 had gesteld om te trachten, zoo mogelijk iets bij te dragen tot de ontwikkeling van het stads- en buurt- verkeer, vooral in Amsterdam en in N.-Holland, thans geheel is volein digd en waar de omstandigheden er toe hebben geleid, dat ik in de Staten de belangen van het verkeer niet lan ger kan bevorderen op de wijze als niij het meest gewenscht voorkomt, heb ik gemeend, dat de tijd gekomen is om mijne plaats voor een ander in te ruimen." BEURSTERREIN EN DAM. Uit Amsterdam wordt aan de „N. CL" gemeld Uit goede bron vernemen wij, dat ten Stadhuize het plan bestaat om met het oude-beursterrein vraagstuk tegelijkertijd de aloude Dam-quaestie tot een oplossing ie brengen. Het Commandantshuis, de sta-in-den-weg, is eindelijk ten doode opgeschreven, de doortrekking van het Rokin in het plan opgenomen, terwijl het ook in de bedoeliner ligt de leeflijke oude huisjes tusschen Vijgendam en Vischsteeg door aankoop op te ruimen. De bestemming van het oude-beurs- terrein staat intusschen nog niet vast. Wel staat vast dat een of ander plan van aankoop en bebouwing nauwer zal moeten voldoen aan esthetische dan aan financieele eischen. De op brengst van het verkochte stuk grond (voor het geheel wordt een milïioen gevraagd) zal dan aan de oplossing der Dam-"uaestie ten koste worden gelegd. Bovenstaande mededeelingen zuilen intusschen zeer velen bevredi gen. Wél verre van de zaak op de lange baan te schuiven, wordt de quaestie van beursterrein en Dam ge zamenlijk behandeld om ze tegelij kertijd tot oplossing te kunnen bren gen. èn esthetisch èn financieel. En voor een goede en bevredigende op lossing van beide waagstukken waarbij met zóóveel omstandigheden valt te rekenen hebben de Amster dammers nog wel wat geduld over. Dinsdagmiddag werden door een postbode, die den 's-Gravenweg pas seerde, bij de spoorbaan gevonden een aantal briefkaarten en papieren, welke bleken toe te behooren aan den architect den heer Ed. G. A. Fol, van wien zij werden ontvreemd Za terdag jl. in den politiepost aan de Beurs. Kinderen waren er mede aan het spelen. Het taschje was niet in hun bezit. HET VERDRONKEN MEISJE. In verband met het vinden van het lijk van het meisje, C. Suurland, in de Schie te Rotterdam, wordt thans het onderzoek in eene andere richting geleid. Doóderdag jl. namelijk kwam een bewoner van den Bergweg op een der politiebureaux aangifte doen, dat hij in den nacht van Woensdag op Donderdag, omstreeks half twee, was aangerand door 3 personen, die hem mishandelden en beroofden van 2 bankbiljetten van f 25. Noch d© daar surveilleerende poli- tie-agenten, noch een particuliere nachtwaker op de Schiekade Wz. had-i den evenwel iets van een aanranding1 bemerktzoodat deze haast ongeloof lijk voorkomt. In denzelfden nacht en terzelfder plaatse, in den omtrek van de Schie kade Wz.. moet het meisje Suurland op een of andere wijze te water ge raakt en verdronken zijn. Tusschen beide gevallen wordt thans verband gezocht. Intusschen heeft de bewuste per soon, naar men verneemt, verzocht, aan de zaak verder geen voortgang te geven en de aanklacht van aanran ding ingetrokken. De politie heeft zich evenwel de zaak aangetrokken. Bij de aanranding zou de bewoner van den Bergweg licht verwond zijn in het aangezicht. Dinsdag had onder zeer groote deel neming op de begraafplaats te Croos- wijk de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van het meisje C. Sum-land, op zoo raadselachtige wijze in de Schie te Rotterdam ver dronken. Ds. Van Velo, predikant bij de Gereformeerde Kerk B, sprak aan de groeve een treffend woord, er op wijzende, dat men bier stond aan de groeve van een slachtoffer, van het werk der duisternis, waarvan de mis dadiger zich misschien onder de toe hoorders bevond. Hij richtte woorden van troost tot de diep getroffen ouders, broeders en zusters, en een ernstig woord tot de omstanders. De broeder van de overledene sta melde, door droefheid vernietigd, een woord van dank. Diep getroffen verliet men den doo de n akker. DE KANONNEN VAN DURGERDAM. Naar men aan de „Zw. Ct." mede deelt, is het bericht, betreffende de overbrenging van kanonnen uit Dur gerdam, ontleend aan het N. v. d. D.',, geheel bezijden de waarheid. In de eerste plaats zijn het geen kanonnen van 24 bij 35 c.M., doch kanonnen van 24 c.M. L/35 (d. w. z. kanonnen, die 35 maal hun kaliber lang zijn). Ten tweede worden die 'kanonnen niét overgebracht, omdat de grond te Durgerdam niet tegen den schok kan, doch omdat de gewichtige stelling van Den Helder dringend verbetering harer bewapening vereischt en de beide thans overgebrachte kanonnen voor die stelling een bruikbaar ver mogen hebben. Voor Durgerdam zijn ze in verband met de vóór deze bat terij t© verwachten vaartuigen weel de. Hier lean men met veel lichter geschut volstaan. FEDERATIE VAN VRIJDENKERS- VEREENIGINGEN. Zondag 11 September zal te Utrecht, op initiatief van 't hoofdbestuur van de vereeniging De Dageraad, eene bij eenkomst worden gehouden, met het doel, te geraken tot stichting van eene „Federatie van vereenigingen, die zich ten doel stellen de bevordering der vrije gedachte, tot zedelijke en verstandelijke ontwikkeling van den mensch." Te dien einde zijn alle vrijdenkers- groepen in Nederland uitgenoodigd afgevaardigden te zenden. SCHANDELIJK. Bij Remagen (Duitschland) werd een vrouw door een automobiel over reden en doodelijk verwond. Het Köl- ner Tageblatt meldt, dat deze auto daarop in razende vaart over den straatweg naar Sinzig reed. Het paard van een gendarm, die den automo bilist wilde aanhouden, ging bij het zien van het voertuig op "hol, doch de beambte wist nog juist de auto te ont wijken. Verder ging het voertuig, dat op het halt roepen van den gendarm nog sneller werd aangezet. Bij het station werd een hond overreden, ter wijl de menschen ternauwernood het leven redden. Bij een der straten was de spoorwegovergang afgesloten, zoo dat de automobiel omkeerde en we der den straatweg insloeg. De gen darm reed in g©strekten galop het voertuig achterna en arresteerde den automobilist, toen de auto door oen defect aan de machine tot stilstand kwam. De automobilrst was de heer W. J. Jochems, uit Den Haag. Hij wilde een hoogen borgtocht stellen, doch dit werd geweigerd. MISHANDELING. Aan de „Ass. Crt." wordt uit Nieuw- Weerdinge geschreven Een zeer ernstige mishandeling had Zondagavond in de naburige „dik- broeken" plaats. Zekere Martje O., een meisje van pl.m. 20 jaar, was op bezoek bij H. V. aldaar, welke ge huwd is met een oudere zuster van Martje. Al spoedig werd de flesch duchtig aangesproken en kregen V. en Martje twist, welke zoo hoog liep, dat V. het meisje met stoelen en an der huisraad allervreeselijkst sloeg, eu haar dientengevolge vele ernstige wonden toebracht, waardoor zij be wusteloos neerviel. Geneeskundige hulp moest dadelijk worden ingeroe pen. Hare toestand is dan ook zeer bedenkelijk. V. is den volgenden mor gen onmiddellijk in hechtenis geno men door de marechaussees te Val- thermond. KINDERMISHANDELING. Een geval van ergerlijke kinder mishandeling is te Amersfoort bij ze keren B. ontdekt. De dupe hiervan was een door dien man aangenomen meisje uit Utrecht, ongeveer 8 jaar oud. Een ooggetuige deelt mede, dat, toen het kind onderzocht werd, ar men en rug geheel blauw waren, ten gevolge van lichamelijk letsel. Thans is zij opgenomen in het Doorgangs huis van de Maatschappij tot opvoe ding van weezen in het huisgezin, op Zandbergen, bij Amersfoort. Tegen B. is een strafvervolging ingesteld. EEN NIEUW ZIEKENHUIS. Dinsdag is te Amsterdam het nieu we ziekenhuis van de Gereformeerde Vereeniging voor ziekenverpleging in de Terhaarstraat aldaar plechtig ge opend. Een groot aantal belangstel lenden, waaronderde vertegenwoor digers van den kerkeraad der Gere formeerde gemeente, was aanwezig. Ds. de Gaay Fortman, voorzitter van het bestuur, hield eene openings rede en een koor voerde eene cantate uit, getoonzet door den heer A. C. Willeumier, op woorden van ds. D. J. Karssen. VERGIFTIGE BESSEN. Te Goirle (N.-B.) op het gehucht Bakervond is het elfjarig dochter tje van den landbouwer v. d. H. ten gevolge van het eten van vergiftige bessen overleden. BRANDEN. In den vroegen morgen van Dins dag is er te Hilversum brand uitgebro ken in een perceel aan de Lange- straat, bewoond door den rijwiel-han delaar H. van Veen. De brandweer, spoedig aanwezig, werkte met een drietal slangen, wat niei verhinderde, dat het perceel geheel afbrandde. De voorhanden rijwielen werden bijtijds gered, gelukkig ook de in het maga zijn aanwezige benzine, maar de ver dere inboedel ging verloren. Ook de aangrenzende huizen bekwamen veel brand- en waterschade. De inboedels zijn verzekerd op beurspolis, de hui zen bij onderlinge Maatschappij. De oorzaak van den brand is onbekend. Maandagavond brak te Zalt-Bom- mel een felle brand uit in het pakhuis en magazijn van manufacturen en beddegoed van den heer B. van Dijk aldaar. Wegens gebrek aan water, ontstaan door het leeghalen der pom pen en brandputten, liet het geval zich ernstig aanzien. Met hulp van de stoompomp van de Zalt-Bommel- sche Brouwerij, die het water uit de rivier haalde, werd echter in den nood voorzien en kon men den brand meester worden. Het pand brandde geheel uit; de belendende huizen bleven behouden. De bekomen schade aan gebouw en goederen wordt gedekt door verzeke ring bij de Tielsche Brandwaarborg Maatschappij. Gistermorgen om 11 uur brak door onbekende oorzaak brand uit te Win terswijk in een blok huizen bewoond door 5 gezinnen. In een kwartier tij ds was het geheele blok uitgebrand. De inboedel heeft men grootendeels in veiligheid kunnen brengen. Een huis was verzekerd bij deArn- hemsche. een huis bij de Haarlem- sche, een huis bij De Jongh Co., en een inboedel bij de Tielsche Brand- assurantie-maatschappij. Terwijl boer S. v. d. Veen Maandag te Twijzel op visite was, ontstond in de door hem bewoonde boerderij te Kollumerzwaag, in eigendom behoo- rende aan de wed. Kramer te Wir- dum, brand. Aan blussching viel niet te denken. De spuit van Westergeest was wel aanwezig, doch kon wegens gebrek aan water weinig of niets uit richten. Daar de brand in de schuur was begonnen, kon nog een deel van het meublement worden gered, doch overigens ging alles in vlammen op. Een paar varkens werden nog gered. Alles was verzekerd, gedeeltelijk te Gouda, gedeeltelijk bij „Achtkarspe- len". Omtrent de oorzaak, zegt de „L. Crt.". verdiept men zich in gis singen. Uit de Arbeiderswereld. STAKING TE MARSEILLE. In verband met de staking te Mar seille heeft de voorzitter van de „Pe ninsular and Oriental Company" ver klaard, dat wanneer hierin niet spoe dig verandering komt, hif zich tot zijn spijt gedwongen zou^zien de schepen voortaan naar Genua te dirigeeren. De broodbakkers te Marseille heb ben de bevolking doen weten, dat zij aan het einde van deze week door hun voorraden heen zijn en niet meer kunnen bakken. Te Cannes is het brood opgeslagen ten gevolge van de staking te Mar seille. Dagelijks komen nog schepen te Marseille aan, die, daar zij niet ge lost kunnen worden, terstond weer zee kiezen naar andere havens De republikeinsche meerderheid van den Conseil Général van het departe ment Bouches du Rhóne heeft eene motie aangenomen, waarin de regee ring er op gewezen wordt, dat het huidige conflict niet anders als van politieken aard is, gericht tegen de regeering en verzoekt daarom, dat deze met kracht tegen de reeders zal optreden. Waar deze heeren in de staking niet anders zien dan de hand van de na tionalisten, wordt door anderen de meening verkondigd, dat er vreemde lingen achter zitten, die Marseille trachten te ruïneeren, ten voordeele van andere'Middellandsche Zee-ha vens. Kerk en School. Het internationale Oud-Katholieken congres te Olten (Zwitserland) heeft besloten, dat het volgende congres in Nederland zal worden gehouden. Leger en Vloot. KON. MILIT. ACADEMIE. Met wijziging van de aankondiging in de Ned. Staatscourant van Woens dag, 31 Augustus en Donderdag 1 September 1904, no. 204, komen voor, een plaatsing bij de Koninklijke Mi-: litaire Academie tegen 16 Sept. e. k. in aanmerking voor a. Infanterie hier te landeW. F. K. Bischoff van Heemskerck, W. A. de Bruyn, M. J. G. E. Lestrade, P. J. van den Briel. J. B. de Jong, W. Doeff. P. C. Geus, F. D. M. H. A. van Aelts, H. Voorwalt, J. J. Rutgers, H. H. Thoden van Velzen, D. van Beusechem, J. H. Janssen, C. Ie Roy, H. Schmiedeman, H. A. M. Daal- meyer, J. de Vries, H. Pols, M. F. Cayaux, H. A. Luppes, C. C. L. Schip pers, W. R. Kempers, J. C. Inklaar, J. J. H. Smeenk, C. van Lennep, V. W. van Gogh, A. W. Koningh b. Cavalerie hier te landeP. J. Boogaert. jhr. J. A. Roëll, jhr. S. P. F. Meyer, M. J. J. Simons. c. Artaillerie hier te landeH. F. Mertens. J. A. Teyinck, E. C. de Haan, J. C. de Klerck, H. J. Derks, A. de Leeuw, G. Dekker, J. C. Klerk, A. H. Schimmel, C. J. A. Enorn, G. A. van Hulstijn, J. P. Brasser. A. Cromwin- ckel. G. P. Grangeré Molière, A. V. M. J. M. Goulweg, A. L. F. van Kuyk, V. A. baron Bentinck, L. P. Schmidt, G. F. H. Giesbergen d. Genie hier te landeH. Riedel, J. J. C. E. Rückert, A. P. Enklaar, C. Thomesse e. Infanterie in Ned.-Indië R. E. P. Maier, A. A. D. Bouwhoff, M. J. van Andel, J. H. Fuchler, W. K. H. Feuvilletow de Bruyn, P. Eenhoorn, E. Snoek, A. Hellen, A. A. de Rijk, J. C. Neys f. -Cavalerie in Ned.-Indië B. J. Onderwater g. Artillerie in Ned.-Indië J. Boot, A. W. van den Berg, M. C. Hoen- kamp. F. J. T. C. Siegmund, A. R. W. Gey van Pittius, H. P. van Tem men; h. Genie in Ned.-IndiëA. L. van der Sluys Veer, F. C. Frunau, A. C. R. van der Meer en T. H. Schol. (St. Ct.) HOOFDCURSUS. De Minister van Staat, Minister van Oorlog, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met wijziging van de 1 aankondiging in de Nedei'landsche Staatscourant' van 9 Augustus 1.1. voor een plaatsing bij den hoofdcur sus in aanmerking komen a. Voor infanterie hier te lande B. W. Th. van Slobbe, J. J. de Man. J. Detmar, A. J. Sporenburg, H.D. Buur man, P. J. J. van den Horn van den Bos, N. J. M. F. van Everdingen. H. J. Juta, M. C. van de Stolpe, G. E. A. Themann, W. Strink, .T. W. van der Lelij, A. Govers, J. P. baron van Hee- ckeren van Molecaten, W. A. deGroot. L. K. van Loon, Th. Ch. Kers, J. E. L. Sas, C. Gordijn, J. Meijer, J. Drost, J. J. Vermeulen, J. F. de Ridder, II. Mijsber- G. J. F. Scheltema, H. D. Schei'penbuyzen, A. C. Stadlander. P. H. Rugers, J. R. Pronk, J. P. Bolten, A. M. M. van Baak, C. J. Entrop, J. W. Bos, C. A. H. L. Wüst, A. de Dieu Stierling b. Voor infanterie in Ned.-Indië II J. Sasburg, O. Ch. Tulleken, F. N. F. van der Schrieck, J. M. Roos, J. Mac kenzie, J. G. M. Wastenecker, A. A. de Jong, B. Ch. B. Martens, Ch. Lan- kamp, G. A. A. von Raesfeld Meijer, S. P. Plantenga. P. C. A. Kools c. Voor administratie hier te lande: P. C. J. Tissot van Patot, M. K. Su- pheert. J. F. H. Iraël, W. A. Raat d. Voor administratie in Ned.-Indië: M. A. Hoekman, J. J. van Dam, A.Ch. van Oorschot, A. C. Lantinga, G. Sturm, L. M. van den Ende. „St. Ct." Sport en Wedstrijden ENGELSCHE CRICKETERS IN ONS LAND. Dinsdag werd de Cricketwedstrijd tusschen de St. Laurence Cricket Club en het gecombineerde elftal uu Noord-Holland voortgezet. Bij de tweede innings behaalden de Engelschen slechts een totaal van 66 runs, als volgt verdeeld Latter 10, Collins 5, Hara Lin 3, Penn 14, L. A. F. Weigall 1, E. H. V. Weigall 13, Havis 7, Green 2, Liebenrood 1, Iris- brom 5, en Bacon 5. De Hollanders waren fortuinlijker. Zij wisten hun score op te drijven tot 112 runs, waarvan v. d. Poll 11, Die- mer Kool 47, Dubois 0, Davis 0, Pos- thuma 1, Rincker 14, Brouwer 0, Schroder 21, Weerman 2, en Koolho ven 9 voor hun rekening namen. Bij de eerste innings maakten de Engelschen 132 runs, de Hollanders 127, zoodat de eersten toen 5 runs vóór waren. Bij de tweede innings maakten de Hollanders evenwel 46 runs meer dan de Engelschen, zoodat de Hollanders ten slotte wonnen met 41 runs vóór. AUTOMOBIELFEESTEN OP ZORGVLIET. In het park Zorgvliet te 's-Graven hage namen gisteren de auto-feesten georganiseerd door de Nederl. Auto mobiel-Club een aanvang. Er was zeer veel publiek en over het aantal deelnemers aan de wed strijden viel niet te klagen. Het eerste nummer der feesten was een „con cours fleuri", waaraan prachtig ver sierde tuf-tufs deelnamen. De uitslag was: le prijs A. van Hoboken van Hoedekenskerke te 's-Gravenhage2e prijs jhr. J. L. Nahuys te Limmen 3e prijs W. Jochems te 's-Gravenha ge 4e prijs Henri Enthoven te 's-Gra venhage. Hierop volgde een „concours d'adresse" door een terrein met hin dernissen. Deze hindernissen eischten veel behendigheid van de bestuurders der auto's. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs A. van Hoboken van Hoe dekenskerke 2e prijsEnglebert3e prijsVerweij, allen Den Haag. Een aardig nummer was het „Con cours au vers d'eau". Naast den berij der zat een dame, die in haar linker hand buiten het rijtuig een boordevol glas water bield. De auto moest een aangegeven weg met hindernissen rijden. De prijs werd behaald door die da me, wier glas bij aankomst nog de grootste hoeveelheid water bevatte. De uitslag was le prijs J. C. van Masken, Delft; 2e prijs O. M. Fürst, Amsterdam3e prijs W. Jochems, Den Haag, 4e prijs D. J. Willebeek le Mair, Den Haag. Veel hilariteiP verwekte het „con cours d'équilibre". De deelnemers in dit nummer moesten beurtelings met hun auto tegeu een wipplank oprij den, in het midden stoppen en trach ten binnen een zeker tijdsverloop in evenwicht te komen. De uitslag was le prijs Verweij 2e prijs W. Jochems3e prijs O. M. Fürst en 4e prijs Adrian, 's-Graven hage. Rechtszaken. HINDERLIJK VOLGEN. De Rechtbank te Arnhem bevestig de gisteren het vonnis van den kan tonrechter te Wageningen, waarbij een-en-twintig sigarenmakers wegens hinderlijk volgen tijdens een staking aan een sigarenfabriek werden ver oordeeld. De straf, drie gulden boete, werd voor sommigen tot vijf gulden verzwaard. MONTE CARLO. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond Dinsdag een man terecht, die naar Monte Carlo was gereisd om cijn geluk te beproeven, 's Mans zwager was hierover verstoord en stuurde den spelende „aangezichtskaarten" met op bet adres: „Den heer... Spe ler te Monte Carlo" en op de ach terzijde: „Veel geluk speler met je spelToen de spelende man terug kwam en niet had gewonnen, was hij woedend op zijn zwager over de ter gende kaarten en hem tegenkomende op den hoek van een straat, roste hij hem af. Deswege stond hij Dinsdag in hooger beroep voor het Hof. Op 4 Mei, des ochtends ten 7 uur, verscheen P. Hoofman, wethouder der gemeente Weespercarspel, op het erf van den Hilversumschen meent opzichter, den heer II. Klaassen. De ze sommeerde den wethouder het erf te verlaten, waaraan deze niet vol deed, zeggende, dat hij als erfgooier recht had over het erf naar de meent te gaan. Bij verdere woordenwisseling dreig de Hoofman den meentmeester met een mes en, de daad bij het woord voegende, stak hij naar Klaassen, die tijdig zijdelings uitweek en geen let sel bekwam. Het O. M. bij de Rechtbank te Am sterdam eischte wegens poging tot zware mishandeling. 4 maanden ge vangenis tegen Hoofman. „Men moet roeien met de riemen die men heeft", zegt het spreekwoord, maar dat het evenzeer waar is, dat men moet ..zeilen met de zeilen die men heeft", bleek gisteren voor de 4de kamer der Amsterdamsche recht bank. Er stond een jeugdig kantoor bediende van een groote maatschap pij te dier stede terecht, die bankbil jetten had verduisterd, omdat hij met een paar vrienden een zeiljacht ge kocht had, dat betaald moest wor den. Het drietal vrienden zeilde over de Zuiderzee naar Lemmer, waar een bankbiljet van 160 werd gewisseld. Al heel spoedig was echter de •verduis tering ontdekt en nog voor 't zeil jacht betaald was, werd beklaagde gearresteerd. Hij is een zoon van goe den huize en behoefde slechts een klein gedeelte van zijn loon thuis af te dragen. Het O. M., waargenomen door mr. jhr. Bosch van Oud Amelisweerd, eischte vier maanden gevangenis straf. Mr. Krüseman trad als verdedi ger op. DOODSLAG. Voor de rechtbank te 's-Heriogen- bosch is Dinsdag j.l. de zaak behan deld van het O. M„ contra P. J. J. te Gennep, beklaagd d.d. 1 Aug. zijn schoonzoon A. Rievers zoodanig met eenig scherp voorwerp te hebben ge stoken, dat deze nog dienzelfden dag aan de gevolgen daarvan overleed. Behalve de deskundige doctoren Hermans en Cramer, werden nog 2 ge tuigen in deze zaak gehoord en waar uit het getuigenverhoor bleek dat de verslagene bekend stond als een zeer lastig mensch en beklaagde als een oppassend man, die veel onaange naams van zijn schoonzoon had te verduren en door dezen gesard, in drift ontstoken de misdaad had ge pleegd, requireerde het O. M. tegen hem, onder verlichtende omstandighe den, een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Jhr. mr .van Meeuwen, beklaagde als verdediger toegevoegd, pleitte nog lichtere straf voor zijn cliënt en de rechtbank zal Dinsdag 13 dezer uit spraak doen. POGING TOT MOORD TE ALMELO. Voor de rechtbank te Almelo stond terecht H. B. Stoudt, oud 24 jaar, vroeger schilder te Hengelo, thans werkzaam te Ter Borg. Beklaagde, die een ongunstig ver-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2