ven was van een te Antwerpen ver moord persoon. Men sloep toenter tijd echter geen geloof aan den brief en nam er verder geen nota van. Nu echter blijkt, dat hij waarheid bevat heeft. Als de anonymus nu maar eens meer vertelde. Uit de Arbeiderswereld DE WERKSTAKING TE MARSEILLE De Temps bericht dat te Marseille een consortium van reeders en onder nemers en werklui is gevormd, niet het doel een einde te maken aan den bestaanden toestand van onzekerheid, waarin het havenbedrijf verkeert. De leiding zal in handen zijn van 10 ree- ders, 5 ondernemers, 5 opzichters en 57 werklui. Deze zullen in opdracht hebben de wederzijdsche belangen te behartigen en daardoor stakingen te voorkomen. Er zal aan de werklui en opzichters presentiegeld uitgereikt worden voor het t dverlies bij elke vergadering, waaraan ze deelnemen. Ook zal voor de werklui een pensioenfonds, een ziekenfonds en dergel ke instellingen meer geschapen worden. De daartoe benoodigde gelden zullen gevonden worden door heffing van i procent belasting op alle transporten. De president van de Kamer van Koophandel heeft Zaterdag de afge vaardigden van de werklui ontvan gen. Er schijnt eenige kans dat de werklui de vroeger door de patroons aangeboden voorwaarden zuk»u aan vaarden. Heden zou een bijeenkomst van vertegenwoordigers der beide partijen plaats hebben. Ondertus- schen handhaven de dokwerkers die ook in staking zijn, hun looneisch van 6 francs per dag. Het scheepsverkeer tusschen Corsi ca, Algerie en Frankrijk staat natuur lijk thans geheel en al stil en daar mee is de zoo belangrijke aanvoer van ooft, druiven, graan, olijven en vijgen totaal afgesneden. Omgekeerd ontstaat in Algerie gebrek aan meel. Handelaren in Zuidvruchten schat ten de schade op 100.000 francs per dag. Op Corsica is het gebrek aan meel al oorzaak geweest, dat het mi nisterie van oorlog de kazernevoorra- den aan de bevolking is gaan ver- koopen. Uit de Pers. HET OVERIJSELSCHE CONFLICT. Nog steeds wijden de bladen arti kelen aan de vraag of de Eerste Ka mer op 20 Sept. a.s. al of niet volle dig behoort bijeen te komen. Het „'ïlandelsblad" zegt aangaande dit politiek geschil het volgende: De Grondwet, de Kieswet en de Provinciale wet, bevatten voox-schrif- ten omtrent de verkiezing. Die voor schriften; moeten worden nageleefd en dit geschiedt niet, zoolang de regee ring voor zooveel van haar afhangt de verkiezing der leden uit Over- ijsel onmogelijk maakt. En van haar hangt het inderdaad af. Immers de Staten eener provincie mogen niet in buitengewone vergadering bijeenko men, tenzij krachtens een koninklijk besluit. Men heeft beweerd, dat de regeering dezen plicht reeds heeft vervuld door, na de ontbinding, machtiging te ver- leenen tot dergelijke buitengewone vergadering, ook te Zwolle. Het is niet hare schuld zoo zeggen haar vrienden dat die vergadering we gens het heengaan der helft onmach tig is geweest tot de benoeming over te gaan. Zij wascht haar handen in onschuld Men vergeet bij deze redeneering echter, dat de helft tot haar uittocht werd gedwongen door de volkomen onbillijke weigering der andere helft om te wachten tot de Staten weder voltallig waren geworden. De regee ring had behooren te toonen boven dergelijke kleingeestige partijberek? ning te staan, door tot een nieuwe vergadering machtiging te verleenen nadat de vacature was aangevuld. Het blad betoogt verder, dat art. 11/ der Kieswet niet is nageleefd. Dit art. bepaalt, dat de vergadering der Staten binnen 30 dagen moet worden bijeengeroepen, indien ontslag, over lijden of andere redenen oorzaak zijn van de onvolledigheid der Eerste Ka mer. Daarna vervolgt dit blad Wel is de vergadering der Staten van Overijsel bijeengeroepen als uit vloeisel der ontbinding. Zij heeft toen niet tot een verkiezing geleid. Met welk gevolg? Dat er voor Overijsel nog altijd drie plaatsen open z n in de Eerste Kamer, en wel opengeval len op 3 Augustus 1904, omdat toen de verkiezing niet is geschied, en de buitengewone vergadering werd ge sloten of wil men, opengevallen nadat de volle 40 dagen voor de ver kiezing, na een ontbinding voorge schreven. waren afgeloopen, d. i. op 1 September. Wat was nu de plicht der regeering geweest? Zij had óf op 2 September machtiging behooren te verleenen om binnen 30 dagen een nieuwe vergade ring te houden ter voorziening in de ..om een andere reden" (art. 117 le lid der Kieswet) opengevallen plaat sen. Deze dagen zijn thans wel al voor bij, maar enkel omdat de regeering verzuimd heeft de wet tijdig toe te passen. Dit ontheft haar echter niet van den grondwettiger. en wcttelijken plicht alsnog te zorgen voor de aan vulling der Eerste Kamer. Ton spoe digste behoort zij machtiging te ver- leenen om de Staten van Overijsel in buitengewone vergadering te doen bij eenkomen, om krachtens art. 117 le lid der Kieswet de drie om ,,een an dere reden" (dan de met name opge somde) opengevallen plaatsen te ver vullen. Reeds nu treft haar het rechtmatig verwijt dat zij nagelaten heeft aan dit voorschrift uitvoering te geven, nadat de machtiging, ingevolge de ontbinding verleend, tot geen uit komst had geleid. Elke dag verder uitstel is een grief te meer tegen de regeering, bepaaldelijk tegen den mi nister van binnenlandsche zaken, tot wiens taak o.a. de stipte uitvoexing van de Kieswet behoort. De Haagsche Briefschrijver der „Zaanlandsche Coudant" is zelfs van oordeel, dat men een strafrechterlijke vervolgens moet instellen tegen den Miixister van Binnenlandsche Zaken en wel op grond der wet op de mi- nisterieele verantwoordelijkheid en van art. 355, 4o en 356 Wetboek van Strafrecht, waarvan het eerste met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren, met of zonder ontzetting van actief en passief kiesrecht, de hoofden van ministeriëele departementen be dreigt „die opzettelijk nalaten uitvoe ring te geven aan de bepalingen der grondwet of andere wetten of alge- meene maatregelen van inwendig be stuur van den Staat of van zijn Kolo niën of bezittingen in andere wereld- deelen, voorzoover die uitvoering we gens den aard des onderwerps tot hunne miuisterieele departementen behoort of uitdrukkelijk hun is opge dragen" en waarvan het tweede arti kel bepaalt, dat „met hechtenis van ten hoogste zes maanden worden ge straft de hoofden van ministerieele departementen aan wier grove schuld te wijten is, dat de in art. 355 no. 4 omschreven uitvoering wordt nagela ten". Tot dergelijke strafvervolging voor den Hoogen Raad, kan de Kroon en kan de Tweede Kamer last geven. Ook andere liberale bladen bevatten artikelen in denzelfden geest. Leger en Vloot. Bij Kon. besluit van 23 Augustus wordt lo. met ingaxxg van 1 October a.s. a. ingesteld de betrekking van hoofd der opleiding van jongens tot matroos en hiermede belast de kapi tein ter zee A. L. Boelen b. de kapitein-luitexxant ter zee P. O. J. Verschool', eervol ontheven van het door hem gevoerde bevel over Pu*. Ms. logementschip „Buffel" c. met het bevel over Hr. Ms. structieschip „Van Galen" belast de kapitein ter zee A. L. Boelen voor noemd en d. Hr. Ms. logemexitschip „Buffel' uit dienst gesteld en toegevoegd aan Hr. Ms. instructieschip „Van Galeu" 2o. met ingang van 18 October a.s. a. uit dienst gesteld Hr. Ms. korvet „Prins Maurits der Nederlanden" dienstdoend wachtschip te Amster dam; b. de kapitein-luitenant ter zee G. F. Tydeman eervol van het bevl over dien bodem ontheven c. de kapitein ter zee J. B. Sxxeth- lage. comnxandant van Hr. Ms. in structieschip „Admiraal van Wasse- naer", gehandhaafd in het bevel over dezen bodem in de nieuwe bestem ming van wachtschip te Amsterdam. Sport en Wedstrijden. WIELRENNERS-CONGRES TE LONDEN. In het Salisbury Hotel te Londen werd dit jaar het congres van den wereldwielrexmei'sbond de „Union Cycliste Internationale" gehouden, waarop de navolgende landen vei'te- genwoordigd waren Amerika, Ar gentinië, België, Duitschland, Dexie- marken, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland (de heer J. Heek), Spanje, en Zwitserland. De voorzittei', de heer E. de Beuke- laer (België), deelde mede, dat een brief was ingekomen van den secre taris-penningmeester, den heer Bruz- zone (Italië), waarin deze bedankte voor zijn betrekking, waarop zich eenige discussie, ontspon 'met ïxet oog op de nog steeds door de aangesloten landen te vorderen rekening en ver antwoording der in 't vorige jaar te Kopenhagen gehouden wereldkampi oenschappen. Het batig saldo in kas zou thans 1818 francs bedragen. De Italiaansche afgevaardigde Ca- rozzi stelt de aanwezigen tevreden, door voor de schulden van zijn land genoot boi'g te blijven, mits de af doening der gelden niet vóór het vol gende congres behoeft te geschieden hetgeen door de vergadering wordt aangenomen, terwijl de heer Carozzi zoolang tot secretaris-penningmeester benoemd wordt. Evenzoo werd aangenomen het voorstel van de „Un. Cycliste Int.", om het voordéelig saldo, verkregen bij de wereldkampioenschappen, ter stond na afloop der wedstrijden on der de verschillende landen te ver deden, zoo zulks eenigszins mogelijk is. Dit jaar kan dit niet wegens de overeenkomsten met de Crystal Pa lace-directie. Het voorstel van het Eng. „Nat. Cyclists Union" om aan beroepsrijders die aan de wereldkampioenschappen deelnemen, in 't vervolg geen hoogere vergoeding te verschaffen daxx die hunner eigen honden, geeft aanlei ding tot langdurige bespx-ekingen. die eexxigen tijd worden afgebroken door de „National Cyclists Union", waar bij het als gewoonlijk niet aan gezel ligheid ontbrak, tot om 2 uur het congres werd voortgezet. Waarschijnlijk daardoor eenigszins milder gestemd, werd eindelijk het voorstel-Rousseau (Frankr.) om den wielrenners en gangmakers, door de verschillende bonden aangewezen, reis- en verblijfksten toe te staan, aan genomen. Zij zullen dan echter gehou den zijn aan de kampioenschappen deel te nemen en mogen in die week niet in andere wedstrijden uitkomen. Tot leden der financieels commissie voor de wedstrijden werden benoemd de heeren Kalom. Breton en Chereau. terwijl bij de verdeeling van het even tueel batig saldo der nu gehouden kampioenschappen bepaald werd, dat Nederland in aanmerking zal komen voor 3 gedeelten. Besloten werd het volgende jaar de wereld-kampioenschappen in België te verrijden en. wel te Antwerpen. De- datum voor het congres dat in 1905 te Parijs gehouden aal worden, werd op den 2en Zaterdag in Februari be paald. Over de quaestie der motoren voor gangmaking op de banen kon xnen het niet eens worden, terwijl ten slotte met 26 stemmen vóór, 24 tegen en 18 blanco besloten werd ieder land in deze; vrij te laten. Op een aanklacht van den Ameri- kaanschen rijder Walthour werd de wielex-baan te Dresden gedisqualifi- ceerd, daar de directie in gebreke was gebleven hem de verschuldigde gel den uit te keeren. De disqualificatie zal duren totdat deze geldquaestie vereffend is. Hiermede waren de belangrijkste werkzaamheden van het congres, dat zich over 't algemeen door een vrij goede verstandhouding onderling ken merkte, geëindigd. „DE AUTO". „De Auto", tijdschrift gewijd aan de belangen van Automobilist en Mo torcyclist, officieel orgaan van de Ne- derlandsche Automobiel Club en van de Nederlandsche Motorwielr dersver- eeniging, bevat ditmaal behalve de of- ficieele mededeelingen van bovenge- ixoemde vereenigingen iets over de automobxelfeesten die op 6 September tusschen den Haag en Scheveningen gehouden zijn. Vborts zijn er ver schillende lezenswaardige en leerrij ke artikelen in voor den Automobilist en Motorcyclist. Hieronder noemen wij vooral een artikel met het op schrift Het Stofprobleem, hetgeen in een volgend nummer vervolgd zal worden, en dan het reisverhaal van den heer A. van Altena, alhier, die deelnam aan de betrouwbaarheidsrit voor motorfietsen die in de vorige maand in Engeland gehouden werd, en waar het motorrijwiel „Altena" zulk een uitstekend succes had. Het tijdschrift is zooals gewoonlijk met talrijke foto's versierd, waaron der eenige aardige volgplaatjes van een mislukte vrijerij per motorfiets met aanspanwagentje. KNOEIERIJEN BIJ DRAVERIJEN. Naar wij vex-nemen heeft hpt Hard draverij-comité der Nederlandsche Harddraverij- en Renvereenigihg ver schillende rijders en eigenaars van harddravers gestraft, naar aanleiding van geknoei en inhouden van paai den in de draverijen te Groningen op 28, en te Leeuwarden op 31 Augustus. Het publiek, dat in hoofdzaak de du pe wordt worde van deze oneerlijk heden, zal zeker met genoegen verne men, dat het genoemde comité nu eens krachtige maatregelen daartegen gaat nemen. Naar aanleiding der ge beurtenissen te Leeuwarden is de rij vergunning ontnomen aan de rijders H. K. Glas Jzn. te Loppersum, B. W. Schippers, Rotterdam en Tj. Witte- veen, Bergen. Ten gevolge ven het geknoei met Allouez te Groningen, waarvoor de eigenaar Gj. de Witii en het paai'd werden gedisqualificeerd, is de toegang tot allq banen van ver eenigingen, die rijden onder de regle menten der Ned. Harddraverij- en Renvereeniging, ontzegt aan Tjepstra te Stiens, die, naar wij vernemen, de hooge weddenschappen op Prinses Charlotte moet hebben afgesloten voor de in die zaak betrokken perso nen. (,,Pr. Gr. Ct."). MEETING TE WOESTDUIN. IngeschdeYen paarden voor de Mee ting te Woestduin op Zaterdag 1Ü Sep tember 1904. Rennen. I. Duinprijs. Wedren op de vlakke baan, voor inl. paarden van 2 jaar en ouder. Prijzen f 450, 50 en ƒ25. Afstand 1400 Meter. Billiton, Zeeland, King Edward, Reseda, Tiger Lily, Kempred, Goud geld, Freule. II. Kurhaus-pidjs. Verkoopswedren op de vlakke baan voor paardeix van 3 jaar en ouder, die te koop gesteld zijn voor f 1500 Prijzen f600, f50 en f25. Afstand 2400 Meter. Intreprid, Parsimony, Cherokee, Wisp, Bedhampton, Tonsure, Kilt II, Consort, Marked Man, Copperas, La dy of the Lake. III. Groote Clingendaalsche Steeple Chase, voor paarden van 4 jaar en ouder. Prijzen f600, f100 en f50. Handicap. Afstand 4200 Meter. Le Cid, Cher Amour, Lyndon Green, Tonsure, Sal Volatile, Patricks Ball, Berthus, Sweet Rosy. Draverij en. I. Fokkersprijs. Recordharddraverij voor Nederlandsche hengsten en mer- riën van 3^ en 4-jarigen leeftijd. Prijzen ƒ500, f150, f 75 en f25. Goudm n, 2725 M. Dops, 2650 M. Albertine 2625 M., Chilouez 2525 M., Czarina, &£25 M.Apollo, f 2400 M. Marie P, 2400 M., Cora II, 2400 M. WUhelmijntje 2400 M„ Bella 2400 M. II. Najaarsprijs. Handicap. Prijzen f600, flOO en f50. Isabella, de Luitenant, Anselor, Ward, Uncle Sam's Pride, Don Qui- chotte, Controleur, Ulpia, Vaixban, Abdul Ameer, Mondragon, Continent, Nerva, Uranie, Ducaat, Yum-Yum, Debutant. Uckfield. III. Sluitings-prijs. Handicap voor paarden die in 1904 in een harddra verij, uitgeschreven door de N. H. en R. V., gestart zijn en geen eersten prijs door die Vereeniging in 1904 uit geloofd, gewonnen hebben. Prijzen f400, f 100, f 75 en f25. Bellwood, Ussanna, Schabernack, Nettie Bruen, Anselor, Ward, Red- star, Moquette, Belle Bay, Trouba dour, Robert See Steele, Controleur, Lady B, Prinses Charlotte, Mondra gon, Achilles. Nerva, Don Carlos, Ave- nir, Antoinette, Ducaat, Debutant, Conrad. Gemengd Nieuws. DE UITWERKING VAN TORPEDO'S. Een Engelsch tijdschrift bevat van de hand van een correspondent .te Nagasaki een beschrijving van den toestand, waarin de Japansche trans port-stoomboot „Sado Maru" op2Juli in genoemde haven aankwam, nadat zij op 16 Juni door twee. torpedo s was getroffen. Tot dusver is men zelden in de gelegenheid geweest, de uitwerking van torpedo's op onge pantserde schepen waar te nemen, en daax'om zal men uit dit geval nuttige lessen kunnen trekken. Het schip werd op beide zijden in het midden door torpedo's getroffen, en de beschadiging was zoo verschrik kelijk. dat het haast als een wonder is te beschouwen, dat het schip nog boven water koxx gehouden worden. Toen de „Sado Maru" te Nagasaki aankwam, was de achtersteven van het schip 31 voet gezonkenwat be- teekent dat het water bijna den bo vensten rand van het dek bereikte. De levensmiddelen, vleesch en groenten van allerlei aai-d. die het schip be vatte. waren natuurlijk door het wa ter bedorven, en tengevolge daarvan stegen uit het ruim zoo vreeselijke dampen op, dat slechts een paar uur aaneen kon wordexx gearbeid, toen de lading gelost moest worden, eer de „Sado Maru" in het dok gebracht werd. Velen van de» Chineesche koelies, die daarvoor werden gebezigd, wer den ziek en moesten in het hospitaal ter verpleging worden opgenomen. In het midden van het schip vond men een lek van 28 voet lengte en 17 voet breedte. De stuurboordmachinee waren voor een deel blootgelegd, en de buizen, ketels, enz. waren samengesmolten tot een onontwarbaren chaos. Al deze schade was door ééxx enkele torpedo aangericht. Op de andere zijde had een tor pedo een plek getroffen, waar de kolen opgestapeld lagen, en hier had de scheepswand veel grooteren wéér- stand geboden. Het lek was kleiner, i en gladder uitgesneden dan op stuur boordzijde. De leer, die men hienxit trekken kan, is deze, dat een torpedo, als zij een zij het ook betrekkelijk zwakken wand treft, niet zooveel schade aan richt, als zich achter den wand iets1 bevindt, dat zekeren elastischen weer stand kan bieden. Daaruit blijkt.dat een torpedo juist voor eon slagschip met reusachtige pantserplaten bijzon der gevaarlijk is. NEW-YORKER POLITIE EN AUTOMOBILISTEN. Aangename politietoestanden heer- sclien in de omgeving van New-York. Te Patchogue op Long Island, in den staat New-York, vuurde onlangs een politieagent zijn revolver op de ban den van een automobiel af, die har der reed dan de desbetreffende ver ordening toestondde kogel door boorde den wand der carosserie en viel voor de voeten van den heer John Foley, den eigenaar van de auto, neer. Deze verklaart, dat hi| het geroep van den politieman om langzamer te rijden, niet heeft ge hoord. Onder de automobilisten heeft het geval natuurlijk groote opschud ding teweeg gebracht en allen vinden het gedrag vaxx den orde-bewaarder .meer dan schandelijk. De politie daar entegen beroept zich op den door rechter Cornell gegeven raad om op automobilisten, die met gevaar ver oorzakende snelheid rijden, te vurexx Zoowel de rechtsgeleerden als de aanhangers der autö-sport spreken een eenparig afkeurend oordeel over deze raadgeving uit, die er slechts toe diens om onwetende menschen tot daden van geweld te leiden, in do meening, dat zij daarvoor toch niet gestraft zullen worden. De „New-York Herald" heeft aan de quaestie een hoofdartikel gewijd en betoogd, dat èn rechter Cornell èn de politiedienaar moeten worden op gesloten en een voorbeeldig streng'1 straf ondergaan. Dat de zaak echter «ook een humo ristische zijde heeft, bewijst het vol gende voorval. Twee leden van de New-Yorker Au tomobiel-Club ondernamen, in zware wapenrustingen uit de 15de eeuw gestoken, dezer dagen een tocht per auto van Herald Square naar het- po litiebureau van het derde district, om den geduchten rechter Cornell op te zoeken en hem vergunning te vra gen voor het dragen van dit nieuwe beschermingscostuum. Een van de automobielen was lichtgroen, de an dere blauw geverfd en op beide wa ren vlaggen aangebracht met het op schrift „Vrienden van rechter Cor nell sell ietn iet". Daar achter Cornell geen leestcc- ken stond, konden natuurlijk de vooi*- bijgangers lezen wat ze wilden (na melijk óf „vrienden van rechter Cor nell. s.v.p. niet schieten" óf „vrien den van rechter Cornell schietniet alsof deze zoo heette. Velen uit heUpubliek zetten een verwonderd.gezicht, maar de meesten lachtexx hartelijk om de grap. Vijan delijkheden werden niet ondervonden tot de „kogelvrije brigade" tusschen de voerlieden en wagens in de Chris tie Street kwam. Daar regende het steenen en knuppels, gelukkig zon der dat iemand noemenswaard letsel kreeg. Toen de twee vrienden eindelijk het politiebureau bereikten, deelde een der klerken hun mede, dat de heer Cornell door een achterdeur het ge bouw had verlaten. Er werd niet bijgevoegd of hij ook kennis had ge dragen van het ophanden zijnde be zoek KWAKZALVERIJ. De kwakzalverij is een schandelij ke zaak, volgens de geleerde wereld, doch menig kwakzalver verdient veel geld. Deze situatie gaf aanleiding tot het volgende vermakelijke verhaal, dat een gewezen chef van den Parii- schen veiligheidsdienst aan den „Fi garo" vertelde. Toen hij nog in functie was, werd hem gerapporteerd, dat een individu in een der meest bevolkte faubourgs van Parijs hét waagde om menschen te genezen, zonder daartoe wettelijke bevoegdheid te hebben. Hij liet daarom den kwakzalver op zijn bureau komen Zeg eens, vriend, zeide hij, gij schijnt voor alle diploma's een groote minachting te hebben Volstrekt niet, mijnheer, mag ik u hierbij mijn diploma's overleggen Maar ik smeek u, zeg aan niemand, dat u ze gezien heeft. Eix de arme man vertelde zijn ge schiedenis. Toen hij zijxx examens had gedaan, vestigde hij zich als dokter. Gewoonlijk laat de praktijk zich dan nogal lang wachten, doch in dat geval was hét ergerde praktijk bleef weg en de man was vrijwel be zig te verhongeren, toen eön geniaal idéé hem door het hoofd schootzijn xxaam veranderen, in een andere buurt gaan wonen en daar met alle blijken van ongeoorloofde uitoefening der geneeskunde de praktijk begixxnen. Ik geef hun niets dan de offi- eieele geneesmiddelen... soms maak ik hen zelfs beter. Nog een paar jaar, dan kan ik kalm gaan leven, maar om '6 hemelswil, mijnheer, vertel hun niet. dat ik werkelijk een dokter ben Een menschenkenner NIEUWE OORLOGSLEENING. Uit Brussel^fneldt men aan de „Dai ly Telegraph", dat de geheime onder handelingen. die reeds verscheidene weken aan den gang zijn tusschen Duitsche bankiers on den Russischen minister van financiën, op het punt zijn van slagen. Het bedrag derxxieu- wc leening zou ongeveer duizend mil- lioen francs zijn eix in wijze van uit gifte gelijken op de jongste uitgifte van Russische schatkistbons aan de Parijsche Beurs. Het moet vaststaan, dat de condi ties voor de Duitsche bankiers niet voordeeliger zullen zijn dan die, wel ke aan het Fransche publiek zullen zijn gesteld. In geen geval zou de rente hooger zijn dan vijf percent. Een telegram uit Brussel aan de Londénsche „Standard" geeft hetzelf de nieuws. EEN KLOEKE DAAD Te Camberwel (Londen) is Donder dag met veel plechtigheid door den burgemeester eene eerepenning uitge reikt aan een tien-jarigen knaap, Charles Harvey, die een achtjarig ka meraadje uit het Surreysch Kanaal gered had. Bovendien is hem een zil ver horloge en een som gelds geschon ken en heeft het bestuur zijner school besloten zijn kloeke daad op eene ge denktafel te „vereeuwigen". Aardig is het, dat de jongen pas in October 1.1. begon te leeren zwemmen. NIEUWE ZIEKTE. Er heerscht in Londen op het oogen- blik een ziekte, die de geheele genees kundige wereld te denken geeft. Zij gelijkt op influenza door zekere symp tomen verkoudheid in het hoofd en algemeene vermoeidheid, maar de pa tiënten, door de nieuwe ziekte aange grepen, hebben gedurende den nacht van slapeloosheid te lijden, terwijl zij over dag geheel en al versuft zijn. Allerlei soorten van menschen wor den er door aangetast, en men telt reeds meer dan duizend gevallen. Vol- gene sommige geneesheeren zou de ziekte een gevolg zijn van de hitte van dezen zomer en liet beste genees middel een verblijf aan de zee zijn. Maar dit is natuurlijk niet in het bereik van alle zieken. DE GEVLUCHTE PRINSES. Alle mogelijke en onmogelijke ge ruchten zijn over het tegenwoordig verblijf vaxx prinses Louise van Ko- burg in omloop. Vooral de Duitsche bladen wijden nog geheel©kolommen aan de romantische schakingsgeschie- denis. Nog steeds wordt naar alle kanten onderzoek gedaan, doch tot heden is het nog niet gelukt eenig spoor van de prinses te ontdekken. Wel werd Zondag uit Weenen aan de Matin" geseind, dat prinses Louise gevlucht was naar eexx plaats, waar het niet mogelijk zou zijn haar le ontdekken en er wordt in dat be richt geen enkele aanwijzing gegeven welk het land is, waar zij verblijft. De prinses zou zien binnenkort door een aantal bekwame geneeskundigen laten onderzoeken en deze laten uit maken of zij werkelijk krankzinnig is. Zij is van plan haar memoires uitte geven. De wettelijke vertegenwoordiger van overste Mattasitsch deelt mede, dat zijn cliënt niet de minnaar der prin-; ses is en dat het niet zijn bedoeling is met haar te gaan leven. Hij was slechts getroffen door het treurig lot der vorstin en hij voelde zich ge drongen haar te hulp te komen, me de, opdat zij hem zou helpen de ver denking van wisselveivalsching, die nog altijd op hem rust, van hem weg te nemen. Er wordt nog medegedeeld, dat dr. Pierson, de directeur van Lindenhof, de gevluchte nog tijdens haar ver blijf in Elster bezocht en dat noch hij, noch de assistent, die altijd bij de prinses was, noch de hofdame, Fraulein von Gebauer, die jarenlang in haar omgeving was, iets aan haar hebben kunnen bemerken. Zelfs in de dagen, onmiddellijk voorafgaand aan de vlucht, was niet de minste opwin ding bij haar merkbaar. Dit geeft toch blijk van een zeer bijzondere zelfbeheersching, die moei lijk bij een krankzinnige aan te ne men is. Wat Fraulein von Gebauer betreft, zij is gisteren naar Caswig teruggekeerd. Haar lot is nu niet zoo benijdenswaard. Zij begxdjpt niet hoe de prinses, die zooveel jaren haar in tiemste vriendin was, haar dit heeft kunnen aandoen. Maar het is toch zeker wel te begrijpen, dat het ver langen naar vrijheid en liefde in de prinses sterker was dan de stem der vriendschap. Prins Philipp von Koburg heeft be vel gegeven de prinses op te sporen en haar, zij het niet goedschiks dan met geweld, naar Caswig tenxg te voeren. EEN AMERIKAANSCH VERHAAL. Eeix 80-jarige boer, Gerson Marx, buiten New-York woonachtig, is ge vangen genomen, onder verdenking van zijn boerderij een waar moord hol te hebben gemaakt. Als zijn ar beiders hun loon vroegen, sloeg hij ze doodaan kooplui en venters, die op zijn hoeve kwamen, gaf hij ver giftigde whiskey te drinken en alle lijken werden op zijn erf begraven. Van vier moorden schijnt het bewijs reeds te zijn geleverd. Men gaat nu het geheele terrein om zijn huis op graven om meer „materiaal" te ver zamelen. Marx is vader van 27 kin deren en zijn tegenwoordige vrouw pas 30 jaren oud. AMERIKAANSCHE RECLAME. Een theaterdii'ecteur te New-Y'ork vroeg in een advertentie 150 meisjes met rood haar en in de meening dat het voor een ballet of iets dergelijks was, kwamen de jonge dames bij tien tallen opzetten. Verbeeldt u hare verontwaardiging, toen haar aan het verstand werd ge bracht, dat men haar alleen wilde ge bruiken als wandelende advertenties op straat. Het was zelfs zoo erg, dat de directeur het veilig achtte niet te dikwijls op zijn bureau te komen. EEN CANARD. Een Brusselsch blad weet te ver tellen, dat een Hollandsch koopman, Van Beuren, in een bosch op Java levende phithecantropen (aapmen- schen) heeft ontdekt, wonende in een nest op een boom, met ingang van 50 centimeter middellijn. Met een Ame- rikaanschen geleerde, Werdeshouse geheeten, keerde Van Beuren later naar de plaats terug en de beide man nen kampeerden drie maanden bij het nest om de zeden dezer nxensch- dieren te bestudeeren. De inboorlin gen kexxnen deze wel, en noemen ze „asch perrize". Zij zijn blijkbaar be zig uit te sterven. Zij baden dikwijls, wat de apen, volgens het blad, niet doen; zij leven naakt, maar de vrouwtjes hangen colliers om den hals, gemaakt van takjes en bessen Zij hebben eeix taal, die echter zeer arm is. Zij voeden zich met vruchten, boomwortels, vogeleieren en visch. Zij zijn bekend met het gebruik van het vuur, maar kunnen geen vuur maken. Doctor Werdehouse heeft geen de zer wezens levend kunnen vangen en wilde er geen dooden. Bewijzen voor zijn beweringen heeft hij dus niet. Het „Hbld.", waaraan dit bericht ontleend is, schrijft er bij Voorloopig zien wij in de.ze mede- deeling over de vondst van deze ont brekende schakel in de theorie van Darwin voornamelijk een poging tot het verschaffen van ontbrekende cou- ranten-copij, wat wel eens juist ge zien kon zijn. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Solo (extraboot) van Rotterdam naar Java, arriveerde 5 Sept. te La Rochelle. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, arriveerde 6 Sept. te Marseille. Plet dubbelschroefstoomschip Sin- doro, van Rotterdam naar Java, ar riveerde 6 Sept. te Port Said. Het stoomschip Koning Willem I ar riveerde 5 Sept. te Amsterdam van Batavia. Het stoomschip Koning Willem I arx-iveerde 5 Sept. te Amsterdam van Batavia. Het stoomschip Ox-ante, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 5 Sept. te Genua. Het stoomschip Rhipeus, van Bata via naar Amsterdam vertrok 4 Sept. van Port Said. Uitlotingen. 3 pCt. LUÏKSCHE LOTEN van 1860, groot fr. 100. Onaangeboden nommers vóór de Trekking van 2 Mei 1904. 35 143 154 172 357 481 482 509 550 472 580 645 648 698 849 872 1062 1083 1131 1141 1168 1190 1206 1406 14171476 1495 1583 1590 1803 1862 1885 1933 2048 2110 '2141 2162 2180 2194 2257 2292 2334 2356 236S 2420 2423 2445 2448 24882577 2620 2688 3690 2732 2749 2801 2826 2964 2975 3146 3162 3289 3337 3374 3396 3409 3452 3629 3673 3674 3737 380*2 3857 4068 4089 4184 4190 4261 4330 4331. 4377 4479 4522 4657 4683 4719 4785 4967 5032 5122 5124 5138 5152 5186 5212 5234 5285 5294 5314 5372 5406 5481 5499 5510 5538 5716 5731 5771 5931 5932 5986 6036 6113 6268 6471 6557 6596 6S51 6947 7085 7092 7161 7178 7302 7354 7412 7507 7543 7625 7627 7642 7655 7748 7757 7759 7803 7808 7817 7899 7976 7998 8024 8058 8062 8072 9031 8090 8135 8146 8155 8252 8*273 8402 8411 8517 8600 8624 8794 8911 8948 9144 9181 9251 9299 9361 9421 9433 9595 96659723. 9723 9924 9927 10270 10502 10637 10813 10922 1100*2 11032 11078 11274 11278 11356 11474 1149211516 11536 115501155211701 11704 11433 11755 1175611765 1178711990 12250 12280 12342 12365 12372 1240*2 12452 12474 12572126221280712826 1285612988 12989 1313413165 1318713245 1326013355 13374 13353 13415 1341713427 1347*2 13588 13611 13766 13800 13848 13901 1397*2 14044 14050 1405114064 1409011470 1424814331 14358 11367 1437114399 14404 14408 14413 14467 14489 14565 14705 147971496414971 15024 15046 15107 15209 15247 15285 15308 15356 15368154571559215593 15596 15641 15685 15949 1601116046 16124 16142 16144 16176 1619816205 16234163501635116597 16609 1665016712 16725 16787 16800 16928 17047 17075 17117 17218 17*233 17237 17259 17285 17286 1733S 17415 17465 17545 17595 17668 17735 17738 17S19 178241782817877 1793S 179401796218126 181391S19118*213 18219 18436 18678 18485 1852118571 18618 18891 18956 18959 19195 1928919293 19294 19295 1936619453 19468 19479 1953019548 19552 1955219585 19588 19958 20047 20017 201*23 20244 20278 *20325 20425 20628 20698 20824 20932 20947 21000 *21036 21110 *21149 21157 21239 21335 21342 *21362 21377 21385 21394 21566 21574 21590 21643 21799 21800 21840 21848 21857 22034 22116 22229 2*2*232 22293 22312 22364 22413 22462 22499 2*2567 22614 22777 22789 22885 23103 23176 23344 23377 *23404 23450 23451 23501 2352*2 *23555 23558 *23682 23692 23764 23834 23861 23973 24046 24113 14164 24211 24339 24372 24414 24531 24535 245<£1 24686 24737 24757 249*21 25049 25071 25079 25209 25346 25385 25445 25522 25574 25585 25641 2568S 25693 25823 25944 45949 25973 25979 26002 2620126303 26422 26579 26612 26689 26817 26853 26906 26907 27045 *27073 27189 27217 27300 27410 27412 27483 27528 27531 27532 27544 27595 27753 25757 27831 *27905 28002 28076 28143 28366 28376 28601 28804 28809 28965 28994 29004 29110 29325 29456 29475 29723 29676 29778 29797 29809 29864 29910

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6