Binnenland. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen tijdens hun bezoek aan Amsterdam Maan dag 26 September de voorstelling bij wonen van de Koninklijke Vereeni- giug Het Nederlandsch Tooneel. ONDERZOEK NAAR HET VADERSCHAP. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging en aanvulling van enkele artikelen van het Burgerlijk Wet boek, ter opheffing van de bezwaren waartoe het bestaande voorschrift be treffende het onderzoek naar het va derschap aanleiding geeft. Blijkens de Memorie van Toelich ting schept het enkele feit der ge boorte, naar het tegenwoordige recht, geenerlei rechtsband tusschen ouders en natuurlijk kind. Eerst nadat het natuurlijk kind erkend is, ontstaat tusschen kind en erkennereen soort gelijke, zij het ook veel zwakkere, re latie als tusschen het wettig kind en zijn ouders. En als de erkenning niet vrijwillig plaats heeft, kan het na tuurlijk kind die afdwingen. Of nu dit stelsel, voorzoover het de verhou ding tusschen moeder en kind regelt, in allen deele gelukkig mag heeten, kan in het midden blijven. Zeker is het, dat het voorzoover de uitsluiting van de gedwongen erkenning ten aan zien van den vader betreft, onder gee- ne voorwaarden mag worden prijsge geven. Tenzij men de grondslagen van gezin en maatschappij zou willen ver wrikken. moet den rechter de be voegdheid onthouden blijven, in de plaats van den vader de erkenning van een kind uit te spreken. Treft dus den wetgever geen verwijt dat hij de gedwongen erkenning ten aanzien van den natuurlijken vader uitsluit, hij is daarom niet vrij van schuld. Aan het kind en terecht eene actie tot erkenning tegen den vader onthoudend, verzuimde hij het eene actie te geven, waarmede het zijnen vader kon dwingen zijn meest elementairen natuurlijken plicht te vervullende opvoeding en het on derhoud van het kind (mede) te be- J kostigen. Deze immers is voor het leven van het kind verantwoordelijk. Dat leert de rechtsovertuiging gelijk zij zich in de mensclielijke samenleving uit spreekt dat leert niet minder de na tuur, die bewijzen te over levert, dat het verband bestaat krachtens hooge- ren wil. Het is op deze gronden dat de Re geering voorstelt in het Burgerlijk Wetboek den regel op te nemen, dat de vermoedelijke vader (onder zekere voorwaarden) gehouden is de kosten van het onderhoud en de opvoeding van het kind te dragen, althans med-e te dragen (art. 334a nieuw.) Aan de regeling van de rechtsposi tie der natuurlijke kinderen in ons te- genwoordig recht, raakt het ontwerp nietalthans zij blijft ongewijzigd. Slechts voert het ontwerp daarnaast een nieuw beginsel in het enkele feit der afstamming verplicht den vader i tot onderstand tegenover het kind (art. 344a nieuw). Het feit der afstam ming zal dus als het ontwerp wet wordt, tot twee acties kunnen aan leiding geven lo. (tegen de' moeder) tot de actie tot gedwongen erkenning (art. 343)2o. (tegen den vader) tot de actie tot veroordeeling tot verschaf fing van onderhoud (art. 344a). Elke dier acties heeft een geheel verschil lend doel. D® eene strekt tot het er langen van eene rechterlijke uit spraak, die zal werken als eene vrij willige erkenningde andere is ge richt op het verkrijgen van materiee- len onderstand. Tusschen art. 342, lid 1 (oud) en art. 344a (nieuw), bestaat geen strijd. Toch is om den schijn van strijd, die uit de te ruime be woordingen van art. 342, lid 1 zou kunnen worden afgeleid, te voorko men. de uitdrukking ..het onderzoek naar het vaderschap' vervangen door de woorden ..de rechtsvordering tot inroeping van staat', d. i. tot ge dwongen erkenning (is verboden). Het ontwerp geeft het natuurlijk kind eene actie tot onderstand tegen den vermoedelijken vader. Voert het daarmede in onze bestaande wetge ving iets nieuws in, aan den anderen kant hergeeft het daarmede aan het natuurlijk kind een recht, dat het vroeger, vóór de Fransche wetgeving hier te lande kracht kreeg. uaarHol- landsch recht bezat. Het Fransche recht van vóór de revolutie kende trou wens ook deze actie tot onderstand. KONINKLIJKE BESLUITEN. Benoemd met ingang van 1 October tot inspecteur der registratie en do meinen van de tweede klasse in de 7e divisie (Hilversum), J. Maassen, thans inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse voor den ambulanten dienst; tot inspec- teur der registratie en domeinen van de derde klasse in de 31ste divisie (Zutphen), J. J. van Steenbergen, thans inspecteur der registratie en domeinen in de 39e divisie (Heeren veen). voeding en alcoholisme, door Mar i tine ittop-Koning (Amsterdam.) In- I vloed van de arbeidersorganisatie op het alcoholisme, door H. Spiekman (Rotterdam)Arbeidsduur en drank misbruik, door mr. H. Tasman (Am sterdam) Verband tusschen maat-; schappelijken welstand en het alco holisme, door A. H. Gerhard (Am sterdam) Nachtarbeid en Drankge bruik, door Ff Mol ('s-Gravenhage) Invloed Van het alcoholisme op de vorming van misdadige jeugd, door prof. G. A. van Hamel (Amsterdam). Den 29en October zal te Amsterdam ter gelegenheid van het congres eene propaganda-feestvergadering worden gehouden, waarop mr. M. Mendels de feestrede zal uitspreken. STAATHUISHOUDKUNDE EN STATISTIEK. De Vereeniging voor de Staathuis houdkunde en de Statistiek zal een algemeene vergadering houden op Zaterdag 1 October des voormiddags te elf uur in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, te Utrecht. De agenda vermeldt o.m. de benoe ming van twee leden van het bestuur wegens de periodieke aftreding van mr. N. G. Pierson en dr. C. a. Ver- rijn Stuart (alleen de laatste herkies baar ingevolge art. 7 der Statuten de benoeming van nieuwe ledenen de behandeling der prae-adviezen van de heeren mr. J. Baron d'Aulnis de Bourouill, U. G. Schilthuis, A. H. Jannink en J. van Dusseldorp A.Mzn. over de vraagis wijziging van de handelspolitiek hier te lande wen- schelijk DE TIVOLI-SCHOU vv BURG AFGEKEURD. Naar wij vernemen, werd voor eenige weken door een commissie van assuradeuren te Rotterdam een be zoek aan de verschillende schouwbur gen gebracht, ten einde na te gaan welke voorzorgsmaatregelen in deze gebouwen tegen brand waren en wor den genomen. Wat zij in den Tivoli-schouwburg aantroffen, kon hun tevredenheid niet wegdragen. De afscheiding van het tooneel van de zaal, de inrichting van j nooddeuren, de weinige voorzichtig heid tevens die bij het gebruik van licht en vuur in acht werd genomen, waren even zoovele factoren die as- suradeuren zeer ontstemden en hun aanleiding geven verschillende verbe teringen aan de hand te doen en een aantal voorschriften te geven. Bij herhaald bezoek is gebleken dat geen dier wenke'n is opgevolgd, waar om assuradeuren hebben meegedeeld, j dat zij weigeren dezen schouwburg te j verzekeren. In dit geval gaan stappen tot be- I veiliging van het publiek dus niet van het gemeentebestuur, maar van assu-1 radeuren uit. (Hbld.) j schillende commissiën en werden daar door den heer Van Glabbeek, burge meester van Etten en Leur, voorge steld aan jhr. M. A. Snoeck van Hintham, kamerheer in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin, die H. M. bij de plechtigheid verte genwoordigde. De heer Heerma van Voss, voorzit ter van het Uitvoerend Comité, nam daarna het woord. Op het terrein zelf was de heer J. B. Meerkerk feestredenaar. De heer Snoeck verrichtte de onthulling. Het beeld is ontworpen en vervaar digd door den heer Bart van Hove. Het beeld zelf is van zwaren zand steen en geplaatst op een arduinen voètstuk, het geheel heeft een hoogte van 3.50 M. Van Bergen is gekleed in een schip- perspak, zooals dit nog op Urk be waard is gebleven. Hij heeft de lin kerhand in de zij en omvat met de rechter een roer. (Het origineel be rust in het Stedelijk Museum te Bre da). Het geheel maakt een uitmunten den indrukhet gelaat teekent vast beradenheid en kalmte, terwijl de plooien en de losheid van het gewaad eene natuurlijke aanschouwing ge ven van een varensgezel. Op de voorzijde van het voetstuk staatTer herinnering aan Adriaan van Bergen en zijne kloeke mede schippers van Leur, onthuld 8 Sep tember 1904. Het dankbare nage slacht. Op de rechterzijde 4 Maart 1590 wist Adriaan van Bergen met zijn turfschip 70 soldaten van Prins Mau- rits' leger binnen Breda te brengen. Op de achterzijde Door deze moe dige onderneming kwam Breda, de oudste bezitting der Nassau's in de Nederlanden, weder in de macht van Maurits. Op de linkerzijde Met de inneming der vesting Breda opende Maurits de reeks schitterende wapenfeiten, waardoor de zaak der Spanjaarden weldra hopeloos stond. Op den ondersten rand van het beeld zelf staatAdriaan van Ber gen. Oin het geheel bevindt zich, op eeni ge meters afstand, een ijzereen hek en, tussschen dit en het standbeeld zijn bloemperken aangelegd. Onder het voetstuk, aan de achter zijde, is eene oorkonde ingemetseld. trokken't was een mengelmoes van planten en vruchten en knollen, een drabbige massa, waarvan ze elkaar op 't laatst de resten in 't gezicht smeten. De kerels, dikke, gewiekste venten, zongen hun hoogste lied en maakten de hengels klaar, om te visschen, en de zoo goed als spier naakte kinderen huilden of sprongen als kakkerlakken tegen je op om een cent Zoodra er weer een nieuwsgierige arriveerde werd hij letterlijk door de bende bestormd. Dien aanval hadden wij natuurlijk ook te verduren. D'r kwamen van tusschen het publiek weg stiekum een paar bruingezichten op ons af. Twee kinderen, met pracht-oogen en hagel witte tanden, het eenige mooie, dat aan hen viel te bespeuren, sprongen tegen de fiets op en grienden om een cent. Er kwamen heel wat kijkers bij het kamp en dus materiaal voor den troep om te schooien. Maar de Zigeu ners gingen ook de stad in. En de po litie houdt dit zij ter geruststel ling gezegd wel een oogje in 't zeil. vrij groote schip droeg het stroo te hoog boven water. Een paar waag halzen gingen met een roeiboot te wa ter, ze wilden dwars door de blauwe vlammetjes heenvaren, maar hoog-op sloegen de felle vlammen rondom het bootje en de drieste bemanning zocht een goed heenkomen. Steeds verder, onder de brug door, vervolgde het vuur zijn weg door het natte element. Het gevaar werd dreigender; het vuur naderde reeds de fabriek Albion, in welker nabijheid verscheidene geladen sche pen lagen. Juist toen het vuur een diep geladen turfschip had bereikt, doofde het langzamerhand uit in een plek met open water, een ..wak" in het schuim-ijs. Voorloopig is 't gevaar voorbij. Het vreemde geval heeft, een ernstige bijdrage geleverd tot het besef van de noodzakelijkheid om paal en perk te stellen aan de verregaande veront reiniging van het Pekelder diep. EEN HEIRLEGER VAN WESPEN. Op het tentoonstellingsterrein van de land- en tuinbouwschool te Enk huizen, waren Woensdagavond zoo veel wespen, dat een kraampje mei zoetigheden gesloten moest worden wegens het heirleger van die diertjes dat. op de taartjes, chocolaadjes en suikergoed afkwam. EEN BRUTAAL STUKJE. Uit den Tivolischouwburg te Rot terdam zijn 48 trijpen bekleedsels van zittingen en ruggen van stoelen ge stolen. TWEEDE BLOEI. Bij den landbouwer v. L. teTonsel, onder Harderwijk staat een appel boom voor den tweeden keer inbloe:. 't Is een eigenaardig gezichtterwijl er nog rijpe appels^ aan den boom hangen, komt overal de nieuwe bloe sem te voorschijn. BANKBREUK. Woensdag zijn in het huis van den gefailleerden aannemer Schuttler te Termunterzijl goederen aan het fail lissement onttrokken, begraven ge vonden en door de politie in beslag genomen. GELD ZOEK. Vermist1 bruiulederen portefeuil le, inhoudende 5 bankbiljetten van 1000, 5 bankbiljetten van 100, 2 muntbiljetten van 10, eenige van 60 en van f 40; tot een gezamenlijk bedrag van f5970. De commissaris van politie in de 4e afdeeling te 's-Gravenhage, ver zoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. AAN ELKANDER GEHECHT. In de gemeente Opsterland is een paartje in den echt verbonden, waar van èn bruid èn bruidegom ieder 75 jaar oud zijn, terwijl beiden eerder twee keer zijn gehuwd geweest. Aan leiding tot het huwelijk is de vrees, dat, indien ze eventueel niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien en oen hunner of wel beiden in het arm huis terecht mochten komen, zij dan verhinderd zijn in de gelegenheid om samen te wonen, gelijk nu reeds se dert eenige jaren het geval is ge weest, dewijl de bruid als huishoud ster fungeerde bij den bruidegom. De gehechtheid aan elkaar noopte hen1 dus om in het huwelijk te' treden. KAMER VAN ARBEID VOOR WIN KEL- EN GROSSIERSBEDRIJVEN. Bij Kon. besulit is bepaald dat voor de gemeente 's-Gravenhage eene Ka mer van Arbeid wordt opgericht, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de winkel- en de grossiersbedrijven, voor zoover die niet zijn of zullen worden vertegenwoordigd in eene andere Kamer van arbeid, waarvan het gebied zich over de gemeente 's-Gravenhage uitstrekt. De Kamer zal den naam dragen van Kamer van arbeid voor de winkel en de grossiersbedrijven te 's-Graven hage." In de Kamer zullen 10 leden zitting hebben. CONGRES. Het congres ter bespreking van het verband tusschen maatschappelijke toestanden der arbeidende klasse en het alcoholisme wordt in vier zittin gen op Zaterdag 29 en Zondag 30 Oc tober gehouden to Amsterdam. De volgende onderwerpen worden behandeld Verband tusschen volks- DE POLITIEK IN DEN RAAD. Drie antirevolutionaire Raadsleden te Amsterdam, de heeren de Vries, Fabius en ter Haar, zijn in Raads- commissiën, waarvan zij leden waren, niet herkozen. De Amsterdamsche redacteur van de N. R. Ct. geeft de reden daarvan op. „Er moeten", schrijft hij, „voor de meerderheid in den Raad wèl overwe gende redenen zijn geweest, tot het uitbrengen van een votum, dat tot allerlei gissingen moet leiden, no^h bevorderlijk aan de waardigheid des Raads in zijn geheel, noch aan die der drie uitgeworpen heeren. Maar er kunnen twee redenen worden aan- gevoerd voor de handelwijze van de meerderheid van althans een over- wegendo fractie dier meerderheid, want niet allen hebben er aan mee gedaan. De eene is, dat de commis- sies allengs, in hare samenstelling, een overwegend antivrijzinnig karak ter dreigden te krijgen, wat met na- j me ten aanzien der onderwijscommis sie bezwaar zou kunnen opleveren de tweede, dat een deel der liberale meerderheid het oogenblik gekomen achtte, op dezo wijze van zijn verzet te doen blijken tegen een toeleg van de rechtsche fractie, om, na afspraak in daartoe belegde vergaderingen, één lijn van handelen te trekken met be- trekking tot de in den Raad te be- handelen zaken en zich bij stemmin- gen vast aaneen te sluiten en zoo doende hij de behartiging van het gemeentebelang in den Raad de leden van de Club te binden aan politieke overwegingen en afspraken. Niet alle Raadsleden van de kerke lijke partij zijn tot die Club toegetre den, maar men mag het ervoor hou den, dat de heeren Fabius en De Vries er de mannen van invloed en gezag in zijn. Staat dit een en ander met het gebeurde in verband, dan is daarin niets meer te zien dan een il- lustratie van het spreekwoord Wie kaatst moet den bal verwachten. Het was voor de vrijzinnige fractie, die zich nu ook eens bij afspraak had; verbonden, een quaestie van ver weer STANDBEELD VAN ADRIAAN j VAN BERGEN. De gemeente) Leur vierde Donder dag feest ter eere vaneen zijner dap pere voorzaten, den schipper Adriaan van Bergen, die zulk een groot aan-1 deel had' in het geschiedkundig feit, dat het best bekend is onder den j naam van de verrassing van Breda door middel van een turfschip. Leur zag er keurig uit en was j stampvol om het zeldzame feit derj onthulling van een standbeeld bij te wonen, vooral omdat het nu betreft den man. waarop ieder Leurenaar trotsch is. Dat het zoover gekomen is. dankt men aan het initiatief van den heer S. J. C. Heerma van Voss, wonende aldaar, on verder aan de groote me dewerking, die hij hij de uitvoering van het denkbeeld vond, zoowel bij de leden van het Vorstelijk Huis. als bij de tegenwoordige en vroegere in woners van Leur, onder welke laat- sten vooral genoemd moet worden de heer Van der Poest Clement. Te 13/4 uur verzamelden zich in het daarvoor bestemde lokaal de ver EEN FORT TE KOOP. Naar wij uit goede bron vernemen, moet bij het domeinhestuur het voor- j nemen bestaan om het fort Ramme-1 kens weldra in publieke veiling te koop aan te bieden. („Midd. Ct,") I „WATERBOOMEN". In de bosschen van Gaasterland heeft de zoogenaamde „waterboom", waarin volgens getuigenis van de oudste ingezetenen altijd water stond het tegen de aanhoudende droogte af- gelegd hij i§ droog. In de bekende i bosschen van Olterterp staat ook zulk j eon boom hij maakt deel uit van de vermaarde hoomengroep „De 12 Apostelen". In dien boom staat nog altijd wa ter, niettegenstaande de slooten al daar 11/2 a 2 meter lager, geheel droog liggen. C.N. Ct.") GEARRESTEERD. Door de politie te Vlissingen is ge arresteerd de 19-jarige D. H. T., ver dacht van diefstal van verschillende, nogal belangrijke geldsommen op fcfcn der aldaar gevestigde kantoren waar hij klerk was. Het jongmensch, dat reeds een vol ledige bekentenis moet hebben afge- j legd, leidde de laatste maanden een leventje als „vroolijke Frans", en had overal het gerucht verspreid, dat hij i een belangrijke som uit de loterij had getrokken, hetgeen bleek een leugen te zijp. (M. Crt.) BEROUWHEBBENDE ZONDAAR. De Minister van Financiën ma&Kt bekend, dat ten behoeve van 'a Rijks schatkist uit Apeldoorn zijn ontvan- j gen twee bankbiljetten elk groot 100 en een bankbiljet groot f 60, samen j f260, ter voldoening van te weinig betaalde bedrijfsbelasting over vorige jaren, terwijl in het begeleidend schrijven, waarbij deze bankbiljetten werden ingezonden, het bedrag als ƒ280 was vermeld. BRAND TE ZAANDAM. De correspondent van het „Hbld." te Zaandam schrijft Donderdagavond om ongeveer 8 uur sloegen plotseling de vlammen uit het dak'van het huis aan den Zuiddijk, tegenover de Wilhelminasluis, waar in de heer P. C. van der Werve het slachtersbedrijf uitoefende. Toen de brand in het achtergedeelte van het huis uitbrak, bevond de heer v. d. W. zich in den winkel om klan ten te bedienen. In een oogenblik tijds sloegen de vlammen naar bui ten. Een kwartier te voren was de heer v. d. W. nog achter in de rookerij geweest. Hij had de lamp-laten staan, terwijl de hond in het zaagsel lag te slapen. Niet onmogelijk is het dus dat deze lamp door den hond omge worpen is. Spoedig deelde het vuur zich ook mede aan het belendende perceel, toe- behoorende aan den heer W. Kieft, waarin de heer D. Braak een sigaren winkel dreef. Ook dit huis leed duch tig. De achterzijde en het dakbrand- de geheel af. Van dit perceel is niet veel meer dan het front over. Boven had de heer L. Walch gemeubileerde kamers. Van den inboedel kon niets gered worden. Het bovengedeelte van het perceel, waarin de slagerij gevestigd was en dat in zijn geheel toebehoorde aan den heer A. J. van Dam te Utrecht, werd bewoond door den heer P. Len selink, die bij het uitbreken van den brand afwezig was. Ook de koffiebranderij van den heer R. Köhne werd door het vuur aange tast, doch bleef nog behouden. Van het perceel naar de Noordzijde, waar in de „Nieuwe Sluisbar'" gevestigd is leed alleen het dak een weinig, ter wijl behalve dit gebouw, ook het huis van den heer J. Huibrechts be langrijke waterschade beliep. Goede diensten werd bij dezen brand bewezen door de motorbrandspuit, die niet twee krachtige stralen nevens vele gemeentelijke en vrijwillige spui ten aan lie»t blusschingswerk deel nam. De toeloop van nieuwsgierigen was ontzettend groot, wat ten gevolge had dat soms het blusschingswerk er door werd belemmerd. Politie en schutterij waren soms niet bij machte het pu bliek op behoorlijken afstand te hou den. Eerst toen een slang van de motor op de menschenmassa gericht werd. week deze terug. Te half tien was men den brand meester. Alles was verzekerd. HET VERDRONKEN MEISJE. Uit de verklaring, afgelegd door de 17-jarige M. v. H.. te Rotterdam, de vriendin met wie het in de Schie ver dronken meisje C. S. op den avond van Koninginnedag is uitgeweest, blijkt, meldt de „N. R. Ct.". dat bei den elkander dien avond te ruim 8 uren in den Doele aantroffen. Daar hebben zij zich eenigen tijd opgehou den in het gezelschap van een cfer muzikanten van het Duitsche muziek korps, dat in den Doele op dien avond een concert gaf, en vervolgens zijn zij ook gebleven bij het vuurwerk, dien avond aldaar afgestoken. Zoo dicht stonden zij, gekheid makende met een paar heeren, bij dat vuur werk, dat een politieman het noodig vond hen wat achteruit te laten gaan. Dien avond om half elf, toen bei den na afloop zouden vertrekken, zei- de C. S. tot hare vriendin„ik blijf nog wat", waarop de 17-jarige M. v. H. alleen weggegaan is; zij heeftC. S. daarna niet meer gezien. ZIGEUNERS. Het N. v. h. N. schrijft over een be zoek van Zigeuners aan Groningen het volgende Onze stad heeft weer bezoek gekre gen van een troep Zigeuners. Ze kwa men uit de richting van Peize en moe ten, naar luid der berichten, door den burgemeester van Roden over de grens dier gemeente zijn gezet. De horde kampeert ook nu weer aan den Peizerstraatweg, even over het spoor. Het is een troep van meer dan der tig menschen met een 5-tal wagens en eenige knollen van paarden bij zich twee der voertuigen zijn gewo ne tentwagens, de drie andere heb ben veel weg van een Drentschen ,,linnen"-wagen. Het is een raar, vuil volkje, deze Zingari. Ze leven, naar de volksmond zegt, van diefstal en bedelarijhet zijn dus ongenoode gasten, overal waar zij komen. Doch men denke niet dat zij daaronder lijden. Men behoeft dan ook slechts kort in hun kamp te vertoeven, om het tegendeel te kun nen constateeren, doch men lette dan op zijn zakken Toen we ze opzochten, waren ze aan den maaltijd. De vrouwen hurkten om den ketel boven het. vuur, de man nen stonden er bij en de kinderen duwden mekaar in de sloot. Wat ze aten. daarvoor zouden onze huisdie ren wellicht den neus hebben opge HET PEKELDER DIEP IN BRAND! Woensdagavond om ongeveer 8 uur wierp te Oude-Pekela nabij de car- tonfabriek Ceres, een schipper, die zijn pijpje had opgestoken, een nog brandenden lucifer buiten boord in de vaart, die, sedert de fabrieken hier maar ongestoord hun afval daar in laten vloeien, een breed, onbe dekt en stinkend riool is geworden en die vooral dezen zomer tengevolge van den lagen waterstand bijzonder zwaar bedekt is met een vuil geel groene, grauwe, \ieze massa, waarop het stuifzand, de afgevallen boom bladeren en zelfs zwaardere voorwer pen rustig blijven liggen. Een lichte ontploffing volgde, blau we vlammetjes schoten her- en der waarts tusschen het schuim door en weldra stond een deel van het Pekel der diep gewoonweg in brand. Pogingen om de vlammen te doo- ven, mislukten. Eenige schippers beproefden met boomen de vlammen uit te slaan, doch dan volgden telkens hevige ex plosies. waarbij de vlammen wel een meter hoog en zelfs meer opflikker den. Ze lekten langs de zijden van een met stroo geladen vaartuig, ze ver hieven zich een paar voet hoog boven 't water, de menigte zag onder adem- looze stilte toe. hoe 'twel zou afloo- pen, maar gelukkig, 'tging goed. het ONGELUKKEN. Een ernstig ongeluk had Woensdag middag plqats op de Steenfabriek van den heer v. d. Eist, te Hurwe- nen bij Zaltbommel. Een twee-jarig kind van den ovenbaas Van Druneii, viel in een put, waarin de gloeiende asch van een der ovens was gestort. Wel werd het kind spoedig uit den put gered, maar toch bleek overbren- j ging naar een geneesheer te Zalt- j Bommel noodzakelijk. Zoowel de i beentjes als armen en handjes waren' zoo ernstig gebrand, dat voor 't leven van den kleine wordt gevreesd. Even vóór het aangaan der school te Oudenhoorn ontdekten Donderdag-j namiddag de kinderen in eene sloot langs het schoolgebouw een paar bo-! ven het water uitstekende klompjes. De terstond toegesnelde onderwijzers' haalden een 31/2-jarig meisje uit het, water. Alle aangewende pogingen, ook j van den inmiddels ontboden en spoe- dig aanwezigen geneeskundige uit Zuidland, om de levensgeesten weder op te wekken, bleken vruchteloos. i Donderdag was de 17-jarige Dirk Mos in de leerlooierij van de firma Schuurman en Klinkert te Meppelbe-| zig bossen mos te verpakken in de nabijheid der hak-machinehij strut- j kelde en werd door de tanden der machine gegrepen, waardoor zijn hoofd mee ronddraaide, hetwelk to- taal verpletterd werd. De ongelukki ge was onmiddellijk dood. Omtrent het spoorwegongeluk tus schen Richterich en Aken, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, deelt de ,,L. K." nog mede Een naar 't station Templerbend (Aken) toerijdende Hollandsche goe derentrein van Maastricht naar Aken wachtte kort buiten het station op't signaal, dat hij 't station kon binnen rijden. Zoodra dat signaal gegeven werd, zette de trein zich in beweging, doch op 'tzelfde oogenblik kwam in volle vaart de met twee locomotieven be spannen personentrein uTt Dusseldorf aan. die te 9 uur 8 in 't station Temp lerbend moet binnenloopen. Deze trein bestond uit 23 wagens en zat stampvol reizigers. Dank zij der groote tegenwoordigheid van geest van den machinist der eerste locomo tief is 't ongeval niet nog grooter ge worden dan het reeds was, doordat de man in de duisternis den goede rentrein eerst op 't laatste oogenblik bemerkend, onmiddellijk tegenstoom zette en door middel van 't noodsig naal den machinist der tweede ma chine waarschuwde. Zonder zich lang te bedenken spron gen zij daarop béiden van hun ma chine af en op 'tzelfde oogenblik be wees een oorverdoovend gekraak, dat de botsing had plaats gehad. De geheele omgeving was als bij tooverslag een toonbeeld van ver warring geworden, waar niet weinig toe bijdroeg het vreeselijke hulpge schrei van de talrijke zich in den trein bevindende vrouwen en kin deren. Tntusschen bleek, dat de voorste machine van den Dusseldorfer trein omgevallen was en dwars over de rails lag, terwijl de twee laatste wa gens van den Hollandschen goederen trein totaal versplinterd waren en de ongelukkige remmer, die achter op den laatsten wagen zat en dus den schok uit de eerste hand gekregen had, onder de omgevallen locomotief gevonden werd. De verongelukte is een zekere Van der Heiden, wonend in het naburige Li mm el, gehuwd en vader van 4 kin deren. Afgezien van onbeduidende schram men en ontvelljngen van geenerlei be- teekenis, heeft zonderling genoeg geen der talrijke passagiers eenig on geluk bekomen, zoodat allen konden uitstappen en naar het vlak bij gele gen Aken wandelen. De materieele schade is nogal aan zienlijk. Het Engelsche driemastschip „John Coock" werd gistermiddag van de Heiplaat naar Zwijndrecht gesleept door de sleepbootjes „Delftshaven", „Betty" en „SnipTe Rotterdam voor de stad gekomen, werd ge zwaaid ter hoogte van de Wilhelmi- nakade, ongeveer 100 meters uit den wal, om vervolgens door de Konings haven te varen. Bij dat zwaaien moest de sleepboot „Snip", die be hoort aan de firma L. Smit en Co het groote zeilschip van achteren houdende vaart bij het zwaaien was evenwel zóó groot, dat deze sleepboot omsloeg en in de diepte verdween. Op dat oogenblik bevonden zich aan dek van de „Snip" de 25-jarige kapi tein W. Bitter, wonende te Schiedam, de 21-jarige machinist C. den Ouden, wonende te HeHevoetsluis, de 21-jarï- ge dekknecht C. Saly, wonende te Schiedam, en de 16-jarige dekjongen (leerling) M. Mathijssen, wonende te Rotterdam. Zij allen geraakten natuurlijk te water, en terwijl de kapitein en de machinist zich al zwemmende enkele oogenblikken boven hielden en daar na door de bemanningen van bootjes, die van den wal kwamen toeschieten, gered werden, verdwenen de dek knecht en de jongen in de diepte en verdronken. Hunne lijken werden nog niet gevonden. Inmiddels sleepte het volle drie mastschip „John Coock" de gezon ken sleepboot „Snip", met een stalen tros daaraan verbonden, een eind on der water mede tot in deKoningsha- j ven. Daar. voor de Prins Hendrik kade W.Z., werd de kabel gekapt en boven water de plaats, waar de ge zonken sleepboot „Snip" ligt. merk baar voor de scheepvaart aangewe zen. Met de hulp van eene andere sleepboot heeft de driemaster „Joon Coock" intusschen de re"is naar Zwijn drecht vervolgd. Uit de Pers. HOOGLEERAREN DER VRIJE UNIVERSITEIT. J Het volgende is ontleend aan een artikel in „De Hoeksche Waard", on der redactie van den anti-revolutio- nairen predikant v. d. Valk, welk blad de benoeming van mr. Anema aan de Vrije Universiteit te Amster dam goedkeurt, en vervolgens schrijft: Op de benoemingen van de heeren Diepenhorst en Woltjer kunneiy' wij evenwel niet stoffen. Dr. Woltjer Jr. is iemand, die een blauwen Maandag gepromoveerd is, en nog geen blijken heeft kunnen geven wat toch zeker mede een vereischte is voor een professor van bekwaamheid in het doceeren Door zijn benoeming heeft de Vrije Universiteit den Kamper koers geno men, daar iedereen weet, dat de be noemingen aan de Theologische School te Kampen voor het grootste gedeelte aan nepotisme te danken zijn. We dachten indertijd, dat een be noeming als van dr. H. H. Kuyper een uitzondering zou zijn en blijven, doch we blijken ons te hebben ver gist. Zoontjes van professoren, die een beetje in het gareel loopen, en niet al te onbekend zijn met Barthold Schwarz kunnen hun kaartjes wel al vast laten drukken met den begeer den titel. En wijst men ons op benoe mingen van Bavinck, een hoogst be kwaam man, en van Biesterveld (sie aan de Vrije Universiteit, en van lach nietHonig aan de Theolo gische School, dan antwoorden we, dat iedereen wel weet, dat die be noemingen wel demonstraties waren. I Grooter verrassing dan de benoe- j ming van dr. R. H. Woltjer was voor I ons die van mr. P. A. Diepenhorst. 1 Met zijn aanstaanden ambtgenoot Woltjer Jr. heeft hij gemeen, dat hij eerst pas is gepromoveerd aan de Vrije Universiteit. Doch wisten de heeren, die dezen Diepenhorst benoemd hebben, niet, dat stad en land is afgereisd met een en dezelfde lezing onder varieerend hoofd, een lezing, die, op de Bijbel teksten en Psalmversjes na, bijna letterlijk overgenomen is uit het be kende werk van prof. Treub Zoo'n man zal nu les geven in de Calvinistische economie 't Zou werkelijk belachelijk zijn, als het niet zoo treurig ware. Is het niet opmerkelijk, dat deze drie aanstaande hoogleeraren allen B-mannen zijn? Waren er onder de A-mannen en de Ned. Hervormden geene te vinden Zoodra wij deze benoemingen lazen, gevoelden we, wat de vloek is van enge kringetjes. Als men maar van de familie of vriendjes is, dan is men klaar. Leger en Vloot. GENERAAL STOOP. In den ouderdom van ruim 82 ja ren is in den Haag overleden de ge- pens. generaal-majoor jhr. G. B. C. Stoop. In 1842 werd Stoop benoemd tot tweede luitenant. Als kapitein was hij eenige jaren geplaatst bij het regi ment grenadiers en jagers, tot in 1868, toen hij werd bevorderd tot ma joor bij het 8e regiment infanterie. Na in 1870 te zijn benoemd tot com mandant van het algemeen depót van discipline en in 1873 te zijn opgeklom men tot den rang van luitenant-kolo nel, werd jhr. Stoop in 1876 kolónel- commandant van het derde regiment infanterie, welk bevel hij voerde tot in 1878 toen hij op zijne aanvrage werd gepensionneerd. In 1898 werd aan den oud-hoofdof ficier den generaals-rang verleend. Tot aan zijn dood toe bleef jhr. Stoop, als voorzitter van de Konink-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2