1 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6503 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon= en Feestdagen. MAANDAG 12 SEPTEMBER 1904 ML ARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: St?!* Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - K20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 4 n - a .-i gemeente) 1.30 y?V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland I 1.65 0/ v) Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers JJJï ijVRedactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 L, ykAj de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibls Faubourg Montmartre. DIT BLAD BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. INHOUD. BLAD A. Vijf en veertig jaar in de Ge meente-Administratie. Hoogere Bur gerschool en School voor meer uit gebreid lager onderwijs. Buitenl. Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. BLAD B. Een Tocffc'pér Motorrijwiel. Stads-, Binnenl., Gemengd enSport- Nieuws, en slot van het Feuilleton. „DE ZATERDAGAVOND", als Derde Blad, met Zondagsbrieven, Haar lemmer Hajletjes. Natuurhistori sche Wandelingen. Rubriek voor Kinderen. Schetsjes en Allerlei. Van 15 September a.s. af zullen wij kleine Adverten tiën van Vraag en Aanbod plaatsen voor Eén Kwartje, ter grootte van hoogstens 6 regels. Driemaal vooi-Twee Kwar tjes te zamen, mits de plaat singen geschieden binnen een week. Succes door steeds klim mende oplaag en groote ver spreiding verzekerd DE ADMINISTRATIE. Hoogere Burgerschool EN SCHOOL VOOR MEER UITGE liREI 0 LAGER ONDERWIJS. (Ingezonden.) Is het te verwachten, dat eene hier te stichten school voor meer uitge breid lager onderwijs een belangrij ken invloed zal hebben op het aantal leerlingen der H. B.-scholen met 5-en 3-jarigen cursus? Omtrent deze vraag, die zeker op dit oogenblik belangstelling verdient, heb ik overleg gepleegd met den direc teur van laatstgenoemde scholen, die mij bereidwillig de noodige stof heeft verschaft, waarvan ik onder eigen verantwoordelijkheid gebruik mocht maken en die mij aanleiding geeft tot de volgende beschouwingen, welke ze ker in ruimen kring overweging ver dienen. In de geschiedenis van het onder wijs in deze gemeente, gedurende de laatste dertig jaren, zal men wel licht het antwoord op de bovenge stelde vraag vinden. In 1874 stond men hier voor de vraag, over te gaan óf tot het maken van parallel-afdeelingen op de H. B. School met 5-jarigen cursus, öf tot het stichten van eene nieuwe school. De overweging dat het groot verschil in maatschappelijken werkkring, waar toe de leerlingen der H. B.-Scholen worden opgeleid, de aanneming van hetzelfde leerplan niet wenschelijk maakte, dat er m. a. w., vele leerlin gen op deze school waren, die men meende, dat daar niet hoorden, leid de tot het stichten eener H. B. School met 3-j. C.. met een schoolgeld van 140 per jaar. Deze school zou voor zien. zoo verwachtte men, in de be hoeften der zonen van dat groote deel der burgerij, dat door nering en handel, door administratieve werk zaamheden en meer eenvoudige tech nische bedrijven, een zeer gewichtig element der maatschappij vormt en dat met korten leertijd en een minder uitgebreide opleiding hunner kinde ren. vaak moet en kan volstaan. Déze verwachtingen werden niet vervuld. In 1877 moest men besluiten tot het maken van parallel-afdeelin gen aan de H. B.-School met 5-j. C. en bij Raadsbesluit van "10 Maart 1880 werd besloten de H. B.-School met 3-j. C. op te heffen en een nieu we school te stichten. Of deze nieuwe school tot het lager of tot het middel baar onderwijs zou behooren, dit werd voorloopig in het midden gela ten, maar zij zou worden ingericht overeenkomstig de eischen, die het meer uitgebreid lager onderwijs stelt. Een directeur en drie leeraren, allen mannen uit het lager onderwijs voort gekomen. werden met het geven van het onderwijs belast. Alleen voor natuurwetenschappen en voor teeke nen werden afzonderlijke leeraren be noemd. Toen deze leeraren allen te vens bevoegdheid hadden tot het ge ven van middelbaar onderwijs voor de vakken, waarvoor zij waren aan gesteld en omdat men meende, dat het verkrijgen van een getuigschrift bij het einde van den driejarigen cur sus, waaruit bleek, dat de leerlingen het onderwijs aan eene middelbare school hadden gevolgd, voor de mees te leerlingen van groot belang zou zijn, werd de school, op 1 September 1880, geopend onder den naam Hoo gere Burgerschool met driejarigen cursus, ter opleiding voor Handel en Nijverheid. Voor het afleggen van be paalde examens zouden de leerlingen niet worden opgeleid. Het onderwijs in talen nam eene ruime, dat in wis kunde eene beperkte plaats in op het programma van het onderwijs. Ook deze school kwam niet tot bloei. Terwijl het aantal leerlingen der H. B.-School met 5-j. C. van 1881 tot 1887 klom van 96 tot 169, moest de Commissie van Toezicht in haar ver slag over laatstgenoemd jaar vermel den, dat „de school ter opleiding voor Handel en Nijverheid een kwijnend leven leidt." In 1888 besloot men het leerplan te veranderen. „Ten einde aan deze school", zoo schrijft de Commissie van Toezicht in haar verslag over dit jaar, „een meer uitgebreiden werkkring te ver zekeren. wenscht men aan leerlingen, die daartoe verlangen te worden op geleid, de gelegenheid te openen, zich tot verschillende examens, in het bijzonder ook voor leger en vloot, te bekwamen." Ook deze maatregel had niet het verwachte gevolg. Bij Raadsbesluit van 4 Juli 1894 werd de school ge plaatst onder het bestuur van den directeur der H. B.-School met 5-j. C. Hierin zag men het voordeel, dat leerlingen, die niet de geschiktheid blijken te hebben, om op den duur het onderwijs aan laatstgenoemde school to volgen, in overleg met de betrokken ouders, zonder examen en zonder omslag, op de school met 3-]. C. kunnen worden overgeplaatst. Tevens werd bepaald, dat het on derwijs gedurende de eerste beide leerjaren geheel hetzelfde, zou zijn, als dat, hetwelk de leerlingen der H. B.-School met 5-j. C. gedurende, de beide eerste leerjaren ontvangen. Dit wordt door vele ouders zeer of) prijs gesteld, omdat zij de beslissing over de bestemming hunner zonen nu twee jaar kunnen uitstellen zij kunnen daarbij partij trekken van hetgeen ervaring en het overleg met den di recteur hun omtrent de geschiktheid hunner zonen, voor een of ander doel. leert. Feitelijk bleef dus van de H. B.- School met 3-j, C. niets anders over dan eene afdeeling der derde klasse, die eindonderwijs ontvangt. Mocht men besluiten tot het opheffen van de H. B.-School met 3-j. C„ dan heft, men niets anders op dan deze afdee ling, die dit jaar 19 leerlingen telt. een getal, grooter dan vroeger ooit bereikt is. Op het aantal leerlingen, dat thans de H. B.-Scholen met 5-en 3-j. C. bezoekt, zou dat geen of na genoeg geen invloed uitoefenen. Be doelde leerlingen zouden dan de der de klasse der H. B.-School met 5-j. C. bezoeken, omdat dit hun ook toegang geeft tot de Handelsschool te "Am sterdam. tot de spoorwegmaatschap pijen en tot andere betrekkingen. Onder de 665 jongemenschen, die gedurende de laatste 5 jaren toelating hebben gevraagd tot de H. B.-scholen met 5- en 3-j. C., waren slechts 21. die voor plaatsing op de H. B.-School met 3-j. C. in aanmerking wenschten te komen, derhalve gemiddeld van de 133 candidaten per jaar slechts 4 5. Dus nagenoeg allen werden aan gemeld voor de H. B.-School met 5-j. C„ in sommige gevallen met de me- dedeeling. dat men gaarne twee jaren met. het nemen eener beslissing wilde wachten, om daarna met aan leg, geschiktheid en andere omstan digheden rekening te kunnen hou den. Hiermede is het duidelijk, dat de aanwezigheid eener school voor meer U. L. Onderwijs in deze gemeente geen invloed van beteekenis op het aantal leerlingen der H. B. Scholen met 5 en 3jc. zou uitoefenen, want de leerlingen die zich voor H. B. School met 5 j. c. aanmelden, gaan niet naar een school voor M. U. L. onderwijs. Ook de geschiedenis, hierboven me degedeeld. van de H. B. School mte 3 j. c. vooral die der H. B. School ter opleiding voor Handel en Nijverheid bewijst wel, dat hier aan dit soort van onderwijs groote behoefte be staat. Ouders, die voor hunne kinderen gaarne van eene school voor meerU. L. onderwijs partij zouden trekken, wenschen meestal eene voorbereiding voor een bepaald examen of een be paald vak. waarvoor de kennis van al de vakken, op een H. B. School onderwezen, niet vereischt wordt. Inj zulke uiteenloopende behoeften kan;, eene openbare school bezwaarlijk i voorzien; dat kunnen alleen bijzonde-1 re scholen. Zulke scholen worden veelal bezocht door leerlingen, be stemd voor leger en vloot, voor pos terijen en telegraphie, voor ambtena ren bij de belastingen en bij de re gistratie enz. Sommige van deze leer lingen kunnen in enkele vakken zamenlijk onderwijs ontvangen, andere niet. Om te voldoen aan de bijzondere behoeften kunnen zij nu eens in deze, dan weder in andere groepen worden verdeeld. Het hoofd eener bijzondere school kan dat alles schikken en plooien naar eigen goed vinden .met reglementen en veror deningen heeft hij niet te maken. Het aantal te onderwijzen vakken en de samenstelling van het onderwijzend personeel, brengt hij in overeenstem ming met de eischen van het oogen blik. zonder dat hij iemand daarom trent iets te vragen heeft. Bij het openbaar onderwijs is dit anders hier heeft het hoofd der school, om dergelijke wijzigingen te kunnen aan brengen, af te wachten de besluiten van den Gemeenteraad en alles, wat daaraan vooraf gaat. Zou het met het oog op het voor gaande wel geraden zijn over te gaan tot het stichten eener zelfstandige school voor meer U. L. Onderwijs, die toch zeker een school met driejarigen cursus zou moeten zijn, en die slechts zeer weinig van de vroegere school ter opleiding voor Handel en Nijverheid zou kunnen verschillen Zulk eene school bestaat, naast eene H. B. School nergens althans voor korten tijd was dit het geval. Verstandiger schijnt het uitvoering te geven aan de voorstellen der Com missie van Toezicht op het Lager On derwijs. Het stichten van eene tweede opleidingsschool tot het middelbaar en gymnasiaal onderwijs met drie ver- volgklassen, is ongetwijfeld een min der kostbare maatregel, die in alle behoeften kan voorzien. Men zou kun nen beginnen met eene zevende klas se, om een volgend jaar een achtste klasse en dan een negende klasse daaraan toe te voegen. Op het aantal leerlingen der H. B. Scholen met 5 en 3 j. c. zou ook zoo danige school geen invloed van be teekenis hebben. Dat ouders hunne zonen bij voorkeur naar een H. B. School zenden, al staan er andere scholen voor hen open, dit ligt, dunkt mij, voor de hand. Op 12 of 13 jarigen leeftijd is van aanleg en geschikt heid voor een of ander beroep of be drijf meestal zoo weinig te zeggen, zijn er nog zoo zelden bepaalde wen schen en neigingen, waarmede de ouders rekening hebben te houden, dat zij eene beslissing dienaangaande gaarne tot later vaststellen. Dit kun nen zij met gerustheid doen als zij hunne zonen het onderwijs van eene II. B. School laten volgen de kennis en ontwikkeling daar verkregen, stel len hen in staat verschillende wegen op te gaan. Bovendien worden aan het getuigschrift, ook aan dat, bij het einde der leerjaren aan eene H. B. School met 3 j. c. verkregen, voor rechten toegekend, die eene school voor meer U. L. Onderwijs hun niet kan geven. Ongetwijfeld zijn er op elke H. B. School enkele leerlingen, die beter deden eene school met beperkter leer plan te bezoeken. Nu zegt men wel, dat zulke leerlingen niet op eene H. B. School hooren. Maar als zij aan de gestelde eischen voldoen, wie kan hen dan weren? Zij, die dit zeggen, zou den waarschijnlijk als ouders van zul ke kinderen, oolcal stonden er andere wegen open. deze obk op eene H. B. School plaatsen, in de hoop hen langs dien weg een toekomst te verzekeren, die meer aan hunne wenschen "beant woordt. v. d. V. Haarlem. 10 September 1904. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG. On dei' het hoofdje Oorlogsvaria zullen wij in het nummer dat Maan dag verschijnt, nadere berichten geven over den slag bij Liao-jang. Ander nieuws van den oorlog is er dan ook niet, of het moest zijn, dat uit alles blijkt, dat de Japansche berichten wel wat al te fraai zijn aangekleed. Van een groote victorie voor hen is geen sprake. Generaal Debrorofski, van den groo- ten staf te Petersburg, heeft verze kerd dat het geheele Russische leger de Hoen-ho (bij Moekdon) al overge trokken was, terwijl de Russische achterhoede nog op 27 K.M. ten zui den van Moekden stond. De generaal voegde er bij, dat men mocht aanne men, dat Koeropatkin Moekden zon der strijd zou ontruimen, 't Blijkt dat niet alle Russische troepen aan den strijd om Liao-jang hebben deelge nomen. De Russen hebben verzocht om de hulp van 20.000 Chineesche koelies. om aan de verdedigingswerken bij Charbin te helpen, maar de Chinee sche autoriteiten hebben dat verzoek afgewezen. Er heerscht trouwens bij 't volk ook een oppositie tegen het uit zenden van koelies naar Zuid-Afrika. De taotai ontvangt veel dreigbrie ven, waarin gezegd wordt, dat het Chineesche volk onkundig gelaten is van de waarheid dat de koelies veel minder verdienen dan de kaffers, dat de sterfte onder hen 25 pet is en dat zij als slaven behandeld worden. In tallooze aanplakbiljetten wordt hevig te keer gegaan tegen de Engelschen die Chineesche koelies naar Zuid- Afrika lokken met valsche voorspie gelingen. De taotai, hiernaar ge vraagd zijnde, bevestigde het boven staande, erbij voegend, dat Sjantoeng nu voor de aanwerving van koelies gesloten was, en dat geheel China ervoor gesloten zou worden, tenzij de voorwaarden van het aanwerven aan merkelijk werden gewijzigd. Overigens zijn de t-oestanden op het oorlogsterrein in Mandsjoerije niet on berispelijk. Zooals altijd komt wan neer het stormt het schuim op. De Standard verneemt uit Tientsin, dat regeeringloosheid en rooverij snel toenemen in het gebied ten wes ten van den Mantsjoerschen spoor weg, daar de overheden niets meer kunnen uitrichten. In Rusland belet de zorg over de gebeurtenissen van den oorlog niet, dat ook aan een ander gevaarlijk punt wordt gedacht. Het Staatsblad deelt mee, dat er een betrekking van grenscommissaris In Transkaukasië wordt ingesteld. Deze moet op den gang van zaken in de aan Perzië grenzende deelen van de gouvernementen Bakoe, Jelissa- wetpol, Eriwan en de Perzische pro vinciën Ardabal en Karaodal letten en in geval van onlusten de vereischte maatregelen treffen. Hij heeft o.a. voor de bevestiging der vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de be woners van het grensgebied voorstel len te doenomtrent den economi- schen toestand der grensbevolking verslag uit te brengen en oneenighe- den tusschen Perzen en Russen te beslechten. Het Staatsblad bevat ook een wet, volgens welke van nu af slechts han delsschepen van Russische onderda nen benevens die van vennootschap pen, wier leden of aandeelhouders Russische onderdanen zijn, de Russi sche vlag mogen voeren. Het overige van de oorlogsberich ten bestaat uit beschouwingen, waar aan weinig waarde te hechten is, daar hier de feiten alleen afdoende zijn en dezen zich niet laten dwingen door de geleerdheid van militaire des kundigen, die duizende mijlen van 't oorlogsterrein af achter hun schrijf tafel zitten. Tot die feiten behoort, een bericht uit THIBET waarbij gemeld wordt, dat het ver drag tusschen Engeland en Thibet ge- teekend is. De expeditie heeft dus haar doel bereikt. Misschien staat daar mee de benoeming van den Perzischen grenscommissaris door Rusland wel in verband. Stadsnieuws. Hoog bezoek. Vrijdag werd de Tuinbouw-inrich- ting der firma E. H. Krelage Zoon o. a. bezocht door den Britschen Ge zant bij ons Hof. Sir Henry Howard met gezelschap. De Kleine Vereeniging. In het gebouw „de Kleine Vereeni ging" alhier wordt Zaterdagavond we derom eene schitterende specialitei ten-voorstelling gegeven. O.m. zullen optreden de heer en mevrouw Her- monso. fin-de-siècle-duettisten. De Tien. Woensdag den 7den September is de expositie van schilderijen der Gooi- sche schildersclub ,.De Tien" in het gebouw Jansstraat 85 alhier te 5 uur gesloten. Naar men zich herinneren zal, werd door deze club besloten het voordee- lig saldo der entreegelden af te staan ten voordeele van de algemeene ar men en zal hieromtrent rekening en verantwoording worden aangeboden aan het bestuur van „Weldadigheid naar Vermogen" t© dezer stede. Tentoonstelling. Zondag 11 September zullen in het Museum van Kunstnijverheid alhier op verzoek de werken, die van de ten toonstelling te Kopenhagen afkomstig zijn, nog tentoongesteld blijven, ter wijl de afbeeldingen van Oostersehe en Noorsche tapijten eveneens te be zichtigen zullen zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Gevonden voorwerpen: een portemonnaie met eenige plak plaatjes, een wit katoenen waschzak, een portemonnaie met eenig geld; een witte gemerkte vrouwenzak, waarin een portemonnaie en een zakdoek. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland zal op 29 September a. s. worden aanbesteed bestek 177, luidende het maken van eene beschoeide los- en laadplaats benoorden de St. Maar- tensvlotbrug aan de Westzijde van 't Noord-Hollandsch Kanaal, onder de gemeente Zijpe, met bijkomende wer ken, ten behoeve van de Pettener zeewering, behoorende tot de Rijks- zeewerken in Noord-Holland. Raming f 10.400. Raadsvacature. Het Hbl. deelt mee, dat ter vervul ling van de vacature in den Raad ont- staan door het overlijden van den heer J. J. F. Beijnes, genoemd wordt de heer J. W. A. Beijnes. Het is wel vroeg om nu reeds over een plaatsvervanger te spreken. Ove rigens kunnen wij de mededeeling van 't Hbld. bevestigen. De heer J. W. A. Beijnes zou al reeds vroeger voor een Raadszetel in aanmerking zijn ge komen, wanneer niet hij zelf dat denkbeeld afgewezen had. omdat zijn compagnon en neef reeds Raadslid was en hij bezwaar vond in de gelijk tijdige afwezigheid van de fabriek van beide firmanten. Nu dit bezwaar vervallen is zal. naar wij vertrouwen, de heer J. W. A. Beijnes wel voor het aanvaarden van een mandaat te vinden zijn. Als een bezadigd man van degelijke ken nis en ernstige opvatting, zal hij in den Raad zijn zetel waard zijn. Daar zijn candidatuur dus alleszins voor de hand ligt. veronderstellen wij, dat zij bij de kiezers van verschillende richting instemming vinden zal. De heer Beijnes is 51 jaar oud, is lid van de Kamer van Arbeid in zijn vak, lid van het Kerkbestuur zijner parochie en ondervoorzitter van de R. K. Leesvereeniging. Gevallen. Vrijdagavond is andermaal een paard voor de tram op den Kruisweg gevallen. Het arme dier bekwam eveneens eene bloedende wonde en moest buiten dienst worden gesteld. Toelatingsexamens H. B. S. Na gehouden tweede toelatingsexa men zijn nog geplaatst op de II. B. Scholen met 5- en 3-jarigen cursus. in de eerste klasse: Johanna El- singa, J. W. Bode, H. Riepma, C. W. Hartel, J. J. M. Beijnes en A. S. B. M. Rusman in de t w e e d e klasseJ. J. J. van Panhui] s in de derde klasseJ. F. Teunis, en in de vierde klasse: H. J. de Vrie. Terwijl na gehouden herexamens bevorderd zijn tot de eerste klasse: P. C. van Arkel, G. M. ten Brinke, J. van Eek, J. Hartel, A. L. Hotman, J. C. A. Ho nig, J. D. Kooreman, Th. D van Maanen. G. E. G. van Stïetz en J. D. A. van Twisk tot de tweede klasse: P. K. Avis, N. Beers, K. F. Beets. C. E. van Bil- derbeek. P. C. van Booren, J. van Eden, C. W. van Eelders, A. H. G. Fokker. J. A. Leyh, Henriette L. Prins, L. C. du Rieu, J. Swartbol tot de derde klasse: I. H. la Bas- tide, W. J. A. la Bastide, G. C. Kom man, C. Pernandes, D. Hartog, Loui se M. Heilbron, J Ibach. H. F. Ma- chielse, W. G. Moggenstorm, G. J. Negrijn, G. Robert. Anna v. d. Staay, A. C. Tydeman, A. J. F. Vis. W. J. v. d. Voet. en voorwaardelijkH. Francken. J. Guldemond, Magdalena Koster, Johanna F. de Langen. J. B. Pennings, J. Schouten, M. J. van Thiel tot de vierde klasse: G. H. Am- hardt Jr.. E. H. Boissevain, S. N. v. d. Berg, F. Grabjjn, J. A. van Hui zen, G. van Mussch en broek, W. H. YpesM. Eugenie Dubois, en tot de vijfde klasse: J. Leyh, J. M. I.auwerse. A. F. Oostenbroek, en voorwaardelijk A. F. Petillon. Eervol ontslag. Naar wij vernemen is aan den heer W. A. Vreede op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Directeur der Haarlemsche Melk inrichting „De Sierkan". Alweer een verlies in de paardenwereld. Vrijdagavond is het bekende ren paard „Rose Clorane", eigenaar de heer Bultman Hz., dat nog was inge schreven voor den Snippen-prijs op Zondag 10 Sept. te Woestduin, onver wachts gestorven. Voor betrekking-zoekende meisjes. Mevrouw los. Spoor te Haarlem heeft de leiding op zich genomen van het Bureau voor informatie en steun aan betrekking zoekende meisjes en vrouwen, welk bureau binnenkort door de „Rein Levensbeweging op gericht zal worden. Ontvlucht. Aan het Bureau van Politie hebben zich twee personen aangemeld, als te zijn ontvlucht uit de Rijkswerkinrich ting te Veenhuizen. Bad en. In het Douche-badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 948 baden, in dat aan het Leidseheplein 705. Ontevreden. Met zekerheid vernemen wij dat vele werkgevers (verzekerden) alhier, aangesloten bij de Eerste Onderlinge Aannemers Verzekering-Maatschappij te Zwolle per aangeteekenden brief een buitengewone vergadering ten spoe digste verzocht hebben. Als punt van behandeling wordt op gegeven .- „"De handelingen der Di rectie". Ter verduidelijking zij gemeld, dat bij adressanten ontevredenheid heerscht over het administratief be heer, daar nog niet de minste mede deeling is gedaan over den stand der zaken over het eerste boekjaar. Gaarne zou men één en ander vóór October weten, opdat men clan kan besluiten al of niet lid te blijven. Met verlof. De directeur van Publieke Werken, de heer L. C. Dumont, is Donderdag vier weken met verlof gegaan. Te w a t e r. Vrijdagavond omstreeks half zeven viel een 13-jarige jongen W. Schare- wachter van de brug der Electrisch© tram aan de Amsterdamsche Poort te water. Een paar mannen wisten den drenkeling, die reeds bewusteloos was, te redden. Na zijn levensgeesten té hebben op gewekt werd de jongen naar de ouder lijke woning gebracht. Uit de Omstreken. HEEMSTEDE. Ter gelegenheid van het_aanstaan- de huwelijk op 22 September e.k. van den heer J. Fontein met freule M. D. van Merlen alhier, prijken op de buitenplaats Boschbeek prachtige eerepoorten versierd met groen, vlag gen, guirlandes, schilden en wapens. Een en ander levert een gezicht op zooals men hoogst zelden zal aan treffen. Ook voor de stal prijkt een dergelijke eerepoort, waarop de heer van Bremer., eerste koetsier, trotsch mag zijn. Voor ieder die zich behoor lijk gedraagt is er gelegenheid een en ander te komen bezichtigen. Zeer ze ker zal dan ook een wandeling naar Boschbeek de moeite loonen en de overtuiging wegdragen dat de tuin baas de heer A. de Wilde, eer heeft van zijn werk. HILLEGOM. Donderdagavond is alhier, met aan .ankelijk 15 leden, een gymnastiok- en schermvereeniging opgericht on der de zinspreuk .Kracht door Oefe ning' Voorzitter van de vereeniging is de heer J. Elias van Dijk.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1