De Arme Miliioiiair NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6503 Verscnijnt aageiitKs, benaive op aon- cn MAANDAG 12 SEPTEMBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiön 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenttën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Haarletnsche Handelsvereeniging. Goedgek. b\j Kon. Besl.van 12Noy. 1899. De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid dervereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prij§ stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, 'rijnzeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie, van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de' heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vastrecht van 5pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worde nbijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 6 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen e*-den in het af- geloopen jaar gegev In Maart en April .jn 59 vorderin gen tot een bedrag van 1805.90 be taald, 10 vorderingen worden afbe taald. 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aanMevrouw Schoo, Duven- voordestraat 62, C. M. Perquin, Ba- kenessergracht 34, F. M. Diesbergen, barbier, vroeger te Amersfoort wonen de, nu Paul Krugerstraat 12, C. de Jongh, leer aar Wiskunde, voorheen Ripperdapark 2 te Haarlem, nu te Zandvoort, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Een Tocht per Motorrijwiel. Onze stadgenoot, de heer A. van Altena, heeft, zooals wij reeds eerder mededeelden, met zijn motorrijwiel seconde te stoppen dn de weg was gemakkelijk ik arriveerde dus overal „een". i Zelden heeft men vreemder gezel- j schap aan een diner vereenigd ge zien, dan in het grootste Hotel van Scarboro. Een in vest en overhemd met opgestroopte mouwen, een ander met een kellnerspak enz. enz., be plaatse waren, behoefden deze geen dienst te doen, om de eenvoudige re den, dat er geen brand te bekennen was. Het was een valsch gerucht ge weest. merk „Altena", vervaardigd aan de paald vermakelijk, doch ook behage- fabriek, waarvan genoemde heer di-ijjj^ want in de zaal brandde een recteur is, deelgenomen aan de be- Jekker vuur en werd een goed diner trouwbaarheidsrit voor motor-rijwie- j opgediend, het beste van alles, daar len, die in Augustus in Engeland:wij in den regel slechts zeer matig gehouden is. 'bevredigd werden zoowel wat kwali- In het tijdschrift „De Auto", uit-telt als wat kwantiteit betreft, behal- gave J. A. Boom alhier, heeft de heerVC) -s morgens met de rekenine, die Van Altena een beschrijving van klonk altijd als een klok! dien tocht gegeven, waaraan wij hei navolgende willen ontleenen Eerst beschrijft de heer Altena hoe hij en zijn trouwe metgezel, zijn tuf tuf op de plaats van bestemming kwamen. Een gedeelte van dezen weg reed hij per motor, wat evenwel nogal 's Morgens om zes uur kregen wij „bacon and eggs", gebakken spek en eieren, wat ik natuurlijk liet staan, aan zoo iets moet men gewend zijn. Na heel veel tegenstribbelen kreeg ik dan echter wat koud vleesch los, soms ook niet en ging ik maar zóó. eenige moeilijkheden opleverde, wijl na mjj verkwikt te hebben met een men in Engeland links uitwijkt. Dit kop heerlijke thee, een stukje brood was voor den heer Altena in het be- j van den vorigen dag en wat onge- gin natuurlijk zeer lastig en vaak1 ZOuten boter. werd slechts met moeite een botsing voorkomen, waarvan de gewoonte om rechts te houden de oorzaak was. Zonder ongelukken te veroorzaken werd evenwel de plaats, bestemd voor het afrijden, bereikt. Maandagmorgen 22 Augustus had de afreis plaats van het Avenue Road Regentspark te Londen. Alle mede dingers vertrokken tegelijk. Reeds dadelijk vormde de drom zich in een lange streep, alle 45 deelnemers achter elkander. Jap. reed voorop met een vaartje van 65 K.M. in het uur, hierop volg de Dutchman. Na een uur rijdens waren de rijders reeds een verkeerden weg ingeslagen, doch spoedig hierop werd de goede teruggevonden. Kort hierop moest reeds een deelnemer stoppen, door dat hij bij een scherpe bocht tegen een muur aanreed. Den eersten dag gebeurde er verder niets bijzon ders. Alleen bleef Jap. op den grooten weg, die inmiddels bereikt was, ach ter', en daar er goed „gepost" werd. bleef ik, zoo schrijft de heer Altena, maar doorrijden. In een stadje op een gladde be sproeide keibestrating, zwaar heu vel op, moesten wij stoppen en weer beginnen. Zoo was iedei-. Maandag morgen om negen uur al bek-afen ontevreden. Enfin, men komt alles over en dus ook een heuvel. Tot Yarmouth ging alles goed en werden wij goed gecontröleerd. In Yarmouth ging het echter „raar". Er w-as geen plaats voor de motors en geen commissie. In een paar minu ten kwamen andere rijders binnen en gingen wij plaats zoeken. Wij kwamen onder in een garage, die ontruimd werd en zoo was de zaak gezond. Wij hadden een zeer genoe- gelijk diner in het Aquarium. Den volgenden morgen had ik pech, ik hoorde het kraken, een groote spij ker in mijn achterband. Repareeren en vooruitIk mocht echter niet in halen, doch kon het niet ook, want dien dag had ik zes spijkers, zegge zes, in mijn achterband, en heeil ori gineel, vier er van in de laschdrie maal moest ik er een spijker afhalen omdat een andere puncture er vlak naast of er dwars door gekomen was. Ik was zoo gelukkig een kamer in hetzelfde hotel te krijgen, waar het diner was, zoodat ik heel weinig tijd verloor. Woensdag, dreigende lucht en nu en dan een drop. O, wee Tien minuten na den start kwam het water naar omlaag als uit een gieter en na een half uur als uit een sproeiwagen. Het regende den geheelen dag dat het goot. Dien dagj was ik zeer gelukkig, ik had seen (Wordt vervolgd). Stadsnieuws. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordracht leeraar Gym nasium. Ter voorziening in de vacature van tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium, ontstaan door het vertrek van den heer Dr. C. H. Brink man, heeft het College van Curato ren de volgende voordracht opge maakt 1. W. L. Nolke, Doctorandus in de Wis- en Natuurkunde 2. Dr. J. A. Vollgraff. Wild rijden. In verband met hetgeen wij voor eenige dagen schreven over het wilde Binnenland. Mr. J. G. GOEKOOP. Het was Vrijdag een feestdag voor mr. G. J. Goekoop, sinds 9 September 1879, dus vijf-en-twintig jaar, lid van. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Hem werd in de vergaderzaal van fietsrijden door Haarlem's straten, le- r,.,, 7„--j v.ü zen wij thans in Haarlemsch Adver- de'GadZuitRolland b.) -ia Crt..* ui monde van den Commissaris der Ko- SXende ZaterdaB 10 SePl- het ningin. mr. I. G. Patïjn, een hulde- blijk aangeboden bestaande uit een voor voetgangers dan Automobielen, dTlravïïf^"nïeëef'ge: genHlarmennAorIer vred^m^6 iS"sche,lk Tan het colle»'' van Gadepu- në. Jï» ë.ië „„a". i teerden en de verdere leden van Pro- 71'. a halm reden. 9 n vincialo Staten van Zuid-Holland met de R^ahs rliAf een motorfietsen vlie! i den Srit,ler en den hoofdingenieur de Raaks rijdt een motornets in vne vau clen waterstaat, benevens eenige rijder had niët gebeld De be"oud-leden van Gedeputeerden en den r f, .ëiw! i. a.toud-eommissaris der Koningin mr. if h! hioS V? v^iiirtéin i Fock- ,n een hartelijke toespraak ver- Iff"? klaarde mr. Patijn dat de wijze w aar- toen een andere fiets even snel en ook zonder bellen kwam aanrijden en nu de personen die daar waren haast omver reed. In beide gevallen maak ten de fietsers zich uit de voeten. op de heer Goekoop zijn ambt ver vulde, het voor leden van Prov. Sta ten tot een waar genoegen maakte de zen dag niet onopgemerkt te laten Als men niet strentrer toeziet on voorbijgaan en daarom wenschten zij Als men niet strenger toeziet op hem de verzekering te geven van hun ne waardeering en hoogachting voor niet. omdat dc ouders zeer goed wé ten, dat, om te kunnen monsteren, een bewijs moet worden overgelegd, dat de jongens aan de leerplichtwet hebben voldaanwaaraan door den waterschout stipt de hand wordt ge houden. Op vele scholen zijn dan ook de gevallen van absoluut schoolverzuim veel talrijker dan het vorige jaar. De vrees om met den strafrechter in aanraking te komen, schrikt de ouders niet af. Zij, die de wet over treden, maken zich niet druk over de boete of de gevangenisstraf, die hun na afloop van het vischseizoen wordt opgelegd. Wat de boete betreft, die kan best af van hetgeen zoo'n jongen gedu rende de haringvisscherij heeft ver diend. Enkelen geven echter de voor keur aan één of twee dagen „zitten" In den winter, als de visscherij voor velen toch stilstaat, kan die boete gemakkelijk verdiend worden. 't Spreekt van zelf, dat er onder de visschers ook goedgezinden zijn, die zich houden aan het wettelijk voor schrift. maar voor hen was de wet eigenlijk niet noodig. snel rijden, op fietsen zonder bel of hoorn of 's avonds zonder lantaarn, dan zou lt wel kunnen zijn. dat het publiek zelf aan dien ergerlijken toe stand een eind maakte. Zelfbehoud zou er toe dwingen." Wijziging Stemdistricten. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken zijn B. en W. uitgenoo- digd, om den Raad de vraag voor te leggen of wijziging van de bestaande indeeling van deze gemeente in stem districten, noodig of wenschelijk voor komt, daarbij uitgaande van het be ginsel, dat zooveel mogelijk zorg ge dragen moet worden, dat elk kiezer binnen twee uur zijn kiezersplicht moet kunnen vervullen. B. en W. geven den Raad in over weging, waar aan genoemden eisch in deze gemeente is voldaan, Z.Exc. te antwoorden, dat een wijziging in de stemdistricten in deze gemeente den Raad niet noodig of wenschelijk voorkomt. Begrafenis J. H. Hübner. Wij lezen in de N. R. Ct. Een groote schare vrienden en be kenden, onder wie vele werklieden, stonden heden op „Zorgvliet" ge schaard om de groeve van wijlen den heer J. H. Hübner, in leven mede- firmant van de Naamlooze Vennoot schap voorheen Roelofsen, Hübner en Van Santen. Vele prachtige kransen i en bloemstukken dekten de baar. j Aan het graf werd het woord ge voerd door den heer W. Feninga, president-commissaris der Vennoot schap, die den overledene schetste als een zeer sympathiek man, die geen grooter geluk kende dan ieder om zich heen tevreden en blijde te zien. Bo vendien bezat hij een. krachtige en ergie, waardoor hij veel tot stand kon brengen. j Daarna spraken de heeren J. Funke, directeur, en P. H. Ritter, hoofdre- j dacteur van het Nieuws van den Dag. De eerste deed uitkomen wat het zijn onvermoei^en arbeid, er aan her innerd, dat hij zonder aan zien des persoons heeft mede gewerkt tot onpartijdige uitvoering van beslissingen en toepassing van wetsvoorschriften en hij zulk een be langrijk aandeel heeft gehad aan het geen in die 25 jaren is tot stand ge bracht. Aan mevrouw Goekoop, die bij de huldiging tegenwoordig was, werd een fraai bloemstuk aangeboden. Het geschenk ging vergezeld van een album met de namen der deel nemers. Mr. Goekoop betuigde zijn diepge voelde dankbaarheid en zeide o. a. dat zijn dienen van belangen van Zuid-Holland in de eerste plaats te danken was aan den steun, de mede werking en het vertrouwen steeds in zoo ruime mate van mannen van vroeger en van thans ontvangen. Sport en Wedstrijden WAAR BLEVEN DE GELDEN? Hooger beroep. In ons nummer van Vrijdag deelden wij reeds mede, dat de visscher H. C. Hartman, die door den kantonrechter veroordeeld is wegens het „des nachts vïsschen in gesloten vischtijd", van dit vonnis in hooger beroep is geko men. Thans kunnen wij daaraan nog toevoegen, dat dit hooger beroep is ingesteld, om een hoogere gerechtelij ke beslissing in deze zaak te krijgen, en het doel is dan ook, om, wanneer ook de Rechtbank het feit strafbaar stelt de zaak voor het Gerechtshof te brengen. De visscher H. wordt in deze zaak door een groot aantal visschers, wier belangen er eveneens mede gemoeid zijn, gesteund. Ten kantore van den correspondent der Ned. Bank te Veendam kwam on langs een der werklieden van de coöperatieve aardappelmeelfabriek De eerste deed uitkomen wat liet i VL ildervank en omstreken, 0111 voor Nieuws in Hübner verliestde laatste de directie een bankbiljet van f 1000 prees „dat leven vol van kracht en;te verzilveren. De man ontving daar- vvil, om te volbrengen wat de geest I voor f 700 aan specie en 300 aan voorschreef". Vooral was Hübner eenpapier. Hij heeft den zak op de fa- eerlijk man. en bezat hij den grootenbriek afgegeven waar het met direct zielenadel om blijde te zijn als het 1S nageteld. Later kwam men tot. de anderen coed eine ontdekking, dat er ƒ300 aan ontbfak. anderen goed ging. Namens de werklieden sprak de ge zel Wolf. De oudste schoonzoon van den over ledene dankte namens de familie voor de bewezen eer. Loos alarm. Vrijdagmiddag omstreeks half drie uur werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in de Cornelissteeg. Hoewel eenige spuiten geen I en de ladderwagen oogenblikkelijkter Muziekprogramma. Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 11 Sept. 1904, des namiddags van 21/2 tot 4 uur, door het Haarl. Muziekkorps, Dir. luit.-kapelm. C. P. W. Kriens. 1. „Bajados.Marsch. Hume. 2. Ouverture „Indra". Flotow. 3. Valse Caprice, Rubinstein. 4. „Terpichore". Fantasie-Ballet, Ganne. 5. Ouverture „Le Cheval de Bronze" Auber. 6. Paraphrase über das Lied „Ich bitt' euch, liebes Vögelein.", Co enen. 7. Grande fantasie de l'opéra „La Reine de Saba", Gounod. Tot op dit moment is het bedrag niet terecht gekomen, trots het ijve rig onderzoek van de politie. Verschil lende personen zijn door den rechter commissaris gehoord. MOEILIJKE GETUIGEN. Het is bekend, met hoeveel onwil, vooral ten plattenlande, vaak de ge tuigen voor de rechtbank de waar heid spreken. Dit bleek weder te Tiel, waar in een zaak van eenvoudige be- leediging een der getuigen op alle vragen antwoordde „Heeren, ik ben koopman, ik houd me er buiten („Tel.") GEBREK AAN ZEEJONGENS. Dit jaar is er te Scheveningen ge brek aan zeejongens voor de vis- schersvloot en het gevolg daarvan is dat vele knapen, die nog leerplich tig zijn, toch maar zijn gaan varen. Gemonsterd wordt door de knopen Voetbal. De eerste ronde voor den „Zilve ren Voetbal" te Rotterdam wordt Zondag a.s. voortgezet en verder de 2de ronde aangevangen. De ontmoetingen zijn als volgt vastgesteld SpartaD. F. C„ HerculesQuick (Den Haag), Beerschot F. C. (Antw.) H. V., V„ Rapiditas—Velocitas. W i e 1 r ij d e n. Voor de kampioenschappen van „D* Bataaf", die 18 September en 2 Oc tober worden gehouden, hebben thans al ingeschreven Harie Meijers, Guus Schilling, Jan v. Gent. K. Vrouwes, J. Stol, Arie Bouma, W. Mulder en anderen als sprinters, en als stayers Piet Dickentman, Bruno Salzmann, Yvan, Kobus Vróuwes: J. Hoorn. Wil lem Mulder on anderen. Op den boulevard de la Sauvenière, te Luik, is gisteren een motor-fiets rijder in volle vaart tegen een petro- leumwagen gereden. Hij was onmid dellijk dood. AUTOMOBIELEN-TENTOON STELLING TE BERLIJN. Een groote automobielen-tentoon stelling wordt door de „Duitsche Au tomobielclub" van 419 Februari a.s. te Berlijn georganiseerd in de gebou wen en op de terreinen van de per manente Kunsttentoonstelling nabij de Thiergarten en het Lehter Bahn- hof. De oppervlakte bedraagt 14.000 vierk. meter, waarvan er 9000 voor de inzenders beschikbaar blijven. De tentoonstelling zal o.a. bevattdn: Automobielen ten dienste van per sonen en goederenverkeer, ambulan ces, het leger- en gemeentewerken 2e. Motorrijwielen. 3e. Motorbootett», 4e. Afzonderlijke deelen van automo bielen, onderstellen rijtuigwerk, mo toren enz. 5e. Kleeding, litteratuur, kaarten, teekeningen, enz. In de zalen bedragen de kosten 30 mark per vierk. M. en 25 mark id. langs de muren. Op het buitenterrein zijn de kosten 10 mark per vierk. M.. terwijl de dubbele houten vloer voor 3 4 mark per vierk. M. berekend wordt. Feuilleton. Naar het ENGELSCH. 42) Droefgeestig klonk zijn stem, ter wijl hij die laatste woorden sprak. Is u daar wel zoo heel zeker van Haar toon van spreken, maakte dat hij vol belangstelling, bijna vol hoop opkeek. Heeft zij u alles verteld? Komt u met een boodschap van haar? Neen, geen boodschap, maar wel met goed nieuws. Dr. Berletta heeft haar zooeven gezegd, dat zij weer in 'staat zal zijn haar arm te gebruiken. Dat is goed nieuws zei Harold spontaan, en uit de volheid van zijn hart. Toch kwam er even later weereen wolk op zijn gelaat. Ja. zei hij langzamer, het is goed nieuws, zelfs voor mij, nu daar mee mijn laatste kans is verdwenen. Heeft u geen plan haar met dit gunstig vonnis geluk to wenschen? Tk weet, waar u haar kan vinden, als ai er belang in stelt. Dat heeft nog wel den tijd tot morgenochtend. Gelukwenschen en afscheidswoorden passen goed bij el kaar, en ik was toch niet van plan als een dief in den nacht weg te sluipen. Gelukwenschen moeten dadelijk op een gelukkige gebeurtenis volgen. Ik heb haar al gefeliciteerdzij wacht bepaald op uwe wenschen. Zij heeft het pad langs den heuvel ge nomen dat naar de rivier leidt, je weet wel. Harold lachte scherp. Ik denk, dat zij er mij niet dank baar voor zijn zou, als ik hetzelfde deed. Het aanschouwen van een afge wezen minnaar is meestal niet zoo heel aangenaam. Als alle afgewezen minnaars den slag hadden om het ijzer te smeden, terwijl het heet is. zouden vele hun ner niet langer afgewezen zijn. Ik heb nooit geweten, dat u zoo veel van raadsels hield. Contessa. U heeft gelijk zij hooren niet bij mij en bovendien, wij verliezen er maar tijd door, en deze minuten zijn. kostbaar. Luister eens De vrouw, die je twee dagen geleden afwees, meen de, dat zij veroordeeld was een ver lamden arm te houden en haar trots, waarvan zij ruim voorzien is, wilde niet, dat uw liefde vermengd zou zijn met medelijden. Heden meent diezelf de vrouw, dat zij weer in staat zal zijn dien arm te gebruikendaar door weet zij nu. dat als zij zichzelf weggeeft dat gebeuren zal ten koste van een groote opoffering. Neen ik weet, dat u de logica van dat argu ment niet kunt volgen dat komt omdat u een man is en ik kan dat wel, omdat ik een vrouw ben. Daar om zeg ik u in ernst, spreek met haar, terwijl zij in deze stemming is wacht niet totdat ze is opgekoeld wacht niet totdat blijkt of Dr. Beried ta zijn belofte gestand doet zelfs medische autoriteiten kunnen falen, niet waar Maar. als je haar een maal gewonnen hebt, dan is het voor altijd want Agatha doet nooit iets ten halve. Mag ik hopen op iets. dat mij nog al eens geweigerd is? Toen ik eerst aanzoek om haar hand deed in Londen, zeide ze mij, dat zij gehuwd was met Kunst. Ik dacht, dat mijn mededinger dood was en nu vertelt u mij van zijn wederopstanding en in één adem geeft u mij toch weer hoop. Ik vertel u in 't geheel niets, be halve. dat Agatha op 't oogenblik op het pad langs den heuvel wandelt, mogelijk zit zij reeds op een derstee- nen aan den rivierkant. Ook wil ik er uw aandacht op vestigen, dat na deze regendagen de stroom hevig zijn zal en dat daarom één onvoorzichtige stap noodlottig kan zijn. Ditmaal gaf hij geen antwoord, maar keek haar ontsteld aan. Het was onmogelijk de beteekenis van haar glimlach en de uitdrukking van haar vriendelijke oogen niet te begrijpen. Als een openbajing kwam de gedachte bij hem op, dat zij meer moest weten, dan zij zeide. Wel nu, gaat u nog niet? vroeg zij met onverholen ongeduld. De mi nuten zijn kostbaar, zooals ik u reeds zei. Ja ik ga onmiddellijk. Een pet van de tafel opnemend, ging hij naar de deur, als liep hij .in een droom, toen keerde hij nog eens terug naar de plek. waar zij stond naast den halfingepakten handkoffer. Dank u. stamelde hij, dank u Als dit het begin van mijn geluk be- teekent, dan ben ik het u schuldig. Zwijgend drukte zij de hand, die hij in een opwelling naar haar had uit gestoken. Tot zichzelf sprak zij Het komt niet in hem opDie vernedering is mij bespaard, en dan kend boog zij het hoofd. Lang bleef zij staan kijken naar het nauwe pad. dat steeds minder zicht baar werd in de vallende schemering, hetzelfde pad, dat zij nu ongeveer zes weken geleden met zooveel ontroering was langs geloopen. Het was bijna donker toen zij de heide gestalten zag naderen, en of schoon er van de aangezichten niets meer te zien was. wist zij wat zij wenschte te weten, want zij liepen naast plkaar en hand in hand als een paar kinderen, wat zij ook eigenlijk nog waren. Nog even bleef zij staan, als om zichzelf goed te overtuigen; toen zuchtte zij diep, keerde zich om en liep een ander steil pad op. Onder de cypressen was alles don ker behalve de graven. Zij liep ze voorbij als werd zij met koorden ge trokken naar het midden, waar ach ter marmeren muren het eeuwige licht brandde in de zwaarder worden de schemering, rood als een wond, die niet wil genezen, in een hart, dat verscheurd wordt door de ondank der wereld. SLOTWOORD. Van Lady Bearcroft, Courthill aan Mrs. Delfield, South Kensington. Beste Fanny I Hartelijk geluk gewenscht met de nieuwe gebeurtenis. Ofschoon ik er aan twijfel, of Tottie meer dan hon derd pond weegt op een goede balans, moet zij jou zeker een zware last van 't hart genomen li ebben. Nu zij zoo tot je tevredenheid onder dak is kun je alle aandacht aan Flora wijden want ik noem Sir Augustus oen zeer goede partij, in weerwil van zijn glazen oog, en van de ietwat storm achtige halve eeuw. die hij achter zich heeft. Het is natuurlijk niet pre cies dat. wat je eens droomde ik kan mij nog niet begrijpen, dat er drie heele jaren verloopen zijn sinds die verrukkelijke veertien dagen, waarin ik mij beter geamuseerd heb dan ooit weer na dien tijd O ja, wat ik zeggen wil, heb je niet opgekeken van die laatste gril van het rad van fortuin Het is geschikt om iemand het hoofd op hol te brengen, niet waar Het einde van dien armen AJ- gy (ik heb er nooit aan kunnen wen nen hem Lord Elwood te noemen) trof mij omdat het zoo eigenaardig zoowel als tragisch was. Als een Croe sus verdrinken moet, dan kan ik mij dat niet meer gepast voorstellen dan in een gouden bad. En het was nog maar pas in orde gemaakt, maar toch veel te vroeg die domme jon gen dat was het laatste resultaat van zijn phantasie. Het was vooraf ge gaan, naar ik hoorde, door een stel zilveren meubelen en zou gevolgd worden door een spiegel, waaromheen een lijst met diamanten bezet. Algy was gewoon alles wat hij deed met zijn geheele ziel te doen on zonder twijfel heeft hij ook het millionair- zijn overdreven. Ik vernam van ie mand, die 't weten kon, dat de be roerte, die hem aan al zijn genoegens ontrukte, lang niet de eerste was bin nen de laatste twaalf maanden. Zon der twijfel moest men een buitenge woon sterk hoofd hebben om vast te

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5