Zwitsersche pillen van den Apotheker Richard Brandt Afschaffing van Alcohol- houdende Dranken. De afdeeling Haarlem van de Ne der]. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken zal een huishoudelijke vergadering houden op Donderdag 15 September a.s.. des avonds 8 uur precies, in het gebouw „Humanitas", aan de Kinderhuis- vest 1. Op de agenda komt o.a. voorbe spreking Zangkoor (gelegenheid tot aanmelding voor het lidmaatschap). Zangnummers te zingen door mej. Schoorl. Bestuursvoorstel in zake Reglc- ments-herziening. Verkiezing van een bestuurslid we gens het verkiezen van den heer v. d. Have tot voorzitter; id. van een lid van de Noord-Hollandsche Propagan- da-Commissieid. van een lid van de Propaganda-Commissie van de afdee ling en van twee leden van de Com missie tot reglements-herziening. Het ledental der afd. bedraagt thans 122. Stremming verkeer. Van 12 tot 22 Septetnber zal het vervoer voor rij- en voertuigen, op het gedeelte van de Kleverlaan, begrepen tusschen het eindpunt onder Bloemen- daal en den meest Westelijken zij weg naar de terreinen van de Eerste Kemienier Bouwmaatschappij, ge stremd zijn. Stal A. A. van den Berg ver kocht. Men schrijft ons Aanstaanden Vrijdagnamiddag te 2 uur zullen te Woestduin de harddra vers van bovengemelden stal publiek worden verkocht. De heer Van den Berg alhoewel noode heeft hiertoe besloten, ten eerste door het min betrouwbare van sommige pikeurs, en ten tweede door het z. i. onrechtvaardig disqualificee- ren o.a. j.l. Zaterdag van Chilouez eene meening, welke door de Ned. Sport en andere bladen wordt ge deeld. Vele liefhebbers van draverijen zul len dit besluit met leedwezen verne men. Een opruiming toch van zoo'n goed voorzienen stal is voor dezen tak van sport een gevoelig verlies. Verkocht zullen wordenUssana, Mascotta, Isabella, Belwood, Chi louez, Chilo, Medium, Mazeppa, Cy clone, Luitenant en Majoor. Boven dien nog de twee-jarige Little Me dium van Mile. Amber uit Lena Me dium) en Robertus (van Alaward uit Fedalma. Niet te vinden. Toen J. J. Kollaard als verdacht van poging tot inbraak in een siga renwinkel in de Barrevoetestraat, in de gevangenis zat, sprak de Haar- lemsehe Rechtbank hem vrij en ge lastte zijn onmiddellijke invrijheid stelling. En nu 'tHof het gevoelen dezer Rechtbank niet hdeft gedeeld, en K. heeft schuldig bevonden aan het misdrijf, hem teil laste gelegd, en zijne onmiddellijke gevangenne ming heeft gelast, nu is de vogel ge- Vlogen. Niettegenstaande de ijverige na sporingen door de Haarlemsche en Amsterdamsche politie, heeft men tot dusverre nog geen spoor van K. kun nen ontdekken. Vermoed wordt, dat hij Woensdag den dag der uitspraak toen hij nog te Haarlem en Amsterdam is ge zien, dadelijk na 't vernemen van het vonnis naar Antwerpen is vertrok ken, alwaar zijn vriend De Wilde, die ook nog eenige maandjes te goed heeft, zich eveneens ophoudt. Is dit dus werkelijk het geval, dan heeft hij daar den tijd wij meenen 15 jaren om op 't verjaren van zijn vonnis te wachten. Druk vervoer. Door het bijzonder gunstige na- jaarsweder was het vervoer per spoor gisteren vrij drukvele der locaal- treinen moesten hier of t.e Amster dam worden versterkt, terwijl nog enkele extra-treinen reden. De Amsterdamsche water leidingen, die bij de Liebrug boven water liggen, doch aan de Zwetbrug als zinkbuizen in het water, zullen ook bij laatstgenoemde plaats daar boven gebracht worden, waartoe de wei'kzaamheden reeds zijn begonnen. Volksweerbaarheid. Zooals bekend is, aldus lezen wij in het „Hbld.", zullen binnenkort de schutterijen ophouden te bestaan en vervangen worden door de „Land weer". Daar deze laatste onderhou den zal worden door hét Rijk. zullen de verschillende gemeenten', die thans haar schutterij moeten bekostigen, een uitgaaf besparen. Een groot aantal weerbaarheids-, schiet-, scherm- en gymnastiekveree- nigingen te Haarlem hebben nu het plan opgevat om van deze omstandig heden partij te trekken. Zij zullen zich binnenkort met een adres tot den Raad hunner gemeente wenden met verzoek om aan hen een gedeelte van dit dan bespaarde geld toe te kennen als subsidie voor hunne oefe ningen, die. evenals die der schutterij zullen strekken tot de verhooging van stads- en landsweerbaarheid zoodat de gelden h. i. voor vrijwel hetzelfde doel bestemd zijn. De Kleine Vereeniging. In het variété „do Kleine Vereeni ging" was het Zondagavond, toen het Specialiteiten-gezelschap onder direc tie van de heeren Zwartverwer env. d. Lugt, een voorstelling gaf, weder bijzonder druk. Een aangenaam afwisselend pro gramma hield de aanwezigen bezig. Vooral het optreden van den heer en mevrouw Hormonso, fin de Siècle- duettiston, had veel succès. De aanwezigen hebben zich zeer ze ker geamuseerd, wat duidelijk op te merken viel aan het luide applaus, dat telkens door de zaal klonk. Haarl. Voetbal Bond. Zaterdagavond vergaderde de Haar lemsche Voetbal Bond. Eenige be stuursleden werden ge- en herkozen. Het bestuur is nu als volgt samenge steld J. A. Rijkens, voorzitter. J. A. Jon ker Jr., vice-voorzitter. J. Hulshoff Pol. secretaris, W. J. A. van Ouwer- kerk, penningmeester, R. v. d. Wou- de, L. van Lennop en H. van Looy, commissarissen. Binnenland. TWEEDE KAMER. Naar de „Ass. Crt." verneemt, aan vaardt prof. mr. M. W. F. Treub de candidatuur, hem door de Burger- kicsvereeniging Assen aangeboden. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat ten gevolge van het ontslag van den heer mr. J. J. Willinge eene verkiezing moet plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Assen, heeft goed gevon den te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 27 September e.k.de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 4 October, en de herstemming, zoo noodig, op Dins- dac 11 October e.k. („St.-Ct") UIT DE STAATSCOURANT. Benoemdtot burgemeester der ge meente Drongelen, Hangoort, Gan- soijen en Doeveren en der gemeente Heesbeen Eethen en GenderenM. A. Boll, secretaris dier beide gemeenten: tot burgemeester der gemeente Put- tershoek. G. A. van Driel, secretaris dier gemeentetot burgemeester der gemeente Beets en Oudendijk, H. Stamtot burgemeester der gemeente Krommenie. J. C. P. Mosseltot bur gemeestor der gemeente Franeker, J. Dirkstot burgemeester der gemeen te Odoorn, J. G. Borgesiustot burge meester der gemeente Berghem, J. J. van Erptot burgemeester der ge- meent© Oss, R. F. F. M. Barge, bur gemeester der gemeente Cuyk en St. Agatha, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag uit laatstgemel- de betrekking. PRESIDENT STEIJN. Het officieele bezoek van President Steyn aan Utrecht, dat indertijd is af gelast wegens den dood van President Kruger, is thans vastgesteld op Vrij dag 16 dezer. President Steyn had Zaterdagmid dag t© 3 uur een consult met den hoogleeraar Winkler, die hem ook bij zijn vorig bezoek aan Amsterdam on derzocht heeft. (Tel.) SPOORWEGARTSEN. De „Ned. Ver. van Spoorweg-art sen" zal 15 September e.k. in het American-Hotel" haar 29ste alge- meene vergadering houden. Behalve de gewone huishoudelijke zaken ko men dan aan de orde de rapporten der commissies betreffende het bera men van maatregelen voor reiniging en desinfectie van spoorwegmateri aal betreffende d© herkeuringen van oog en oor, na infectie-ziekten en be treffende het invullen en afgeven der ziektebriefjes. Verder zullen voor drachten worden gehouden door dr. G. Waller over de ziekten der arbei ders bij spoorwegbruggenbouw door pneumatische fundeeringen, caisson- ziekten genaamd en door den heer F. W. C. de Grave, arts te Bameveld. over den invloed van den nachtdienst op het organisme. MAATSCHAPPELIJKE TOESTAN DEN EN ALCOHOLISME. Het hoofdbestuur der Nederland- sche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholische Dranken heeft een con gres georganiseerd over het verband tusschen maatschappelijke toestanden der arbeidende klassen en het alco holisme, dat op 29 en 30 October 1904 in het gebouw Eensgezindheid", Spui te Amsterdam zal worden gehouden. Het hoofdbestuur van bovengenoem de vereeniging droeg de voorbereiding van het congres op aan een commis sie uit zijn. midden en mocht verder op zijn verzoek de medewerking on dervinden van de Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij, den'Vrijzinnlg- Democratischcn Bond, den Bakkers- gezellenbond en den Bond van Neder- landsch© Gemeentewerklieden, die elk een vertegenwoordiger in het congres comité aanwezen. Secretaris-penningmeester van het congres is de heer Arie H. Willemse, (Abstederdijk 293, Utrecht. Uit de vele onderwerpen, opgegeven door organisaties, zijn de hieronder genoemde onderwerpen ter behande ling gekozen. Zij zullen worden be handeld door de achter de onderwer pen genoemde inleidersVerband tusschen volksvoeding en alcoholisme, Martin© WittopKoning, van Amster dam Invloed van de arbeidersorgani satie op het alcoholisme. H. Spiek man van Rotterdam Verband tus schen maatschappelijken welstanden 't alcoholisme, A. H. Gerhard, van Amsterdam; Nachtarbeid en drankge bruik, F. Mol, van 's-Gravenhage Arbeidsduur en drankmisbruik, mr. H. J. Tasman, van AmsterdamMis dadige jeugd en alcoholisme, prof. G. A. van Hamel, van Amsterdam. Op Zaterdag 29 October zal te Am sterdam, ter gelegenheid van het congres, een propaganda-feestverga- dering worden gehouden, opgeluisterd door muziek en zang. De feestrede zal worden uitgesproken door mr. M. Mendels. PRIJSVRAAG. Het bestuur van den Nederland- schen Bond van Handels- en Kan toorbedienden Mercurius heeft de vol gende prijsvraag uitgeschrevenDe vakbeweging van handels- en kan toorbedienden, met betrekking tot de vakorganisatie in het algemeen. De beantwoording dezer prijsvraag is opengesteld voor leden en niet-le- den van den bond. KELLNER - VEREENIGING. Over de organisatie van hotel- en restaurant-geemployeerden ,,de Gen- fer Vereeniging" schrijft de N. C. De Genfer-vereeniging is een mach tige organisatie. Het is met de kell- ners, echte „polyglotten", als bijv. met de variété-artisten, die bij hun zwer vend leven eveneens groote behoefte hebben aan een krachtige vakorgani satie. De vereeniging is internatio naal, d. w. z. bestaat uit tal van groo te nationale organisaties, terwijl het hoofdbestuur elke vijfjaar van zetel verwisselt. België en Holland staan onder een te Brussel zetelend bestuur. Een uitstekend weekblad in viertalen verschijnt in 6500 exemplaren. Hier te lande telt de vereeniging drie afdeelingen te Amsterdam, Rot terdam en Den Haag( met Schevenin- gen). In Duitschland heeft <je vereeniging reeds een eigen vakschool, die tegen 600 M. per winter de candidaten in de edele vakkunst bekwaamt. Bij ver schillende groote stoomvaart-maat schappijen bedong de vereeniging op de passagegelden 20 pet. reductie. Ook keert ze haar leden op vijftigja rigen leeftijd een pensioen uit .van 200 frs. en betaalt jaarlijks daaraan een half millioen gulden. Wanneer men deze lieden zoo ern stig over hun vak hoort redeneeren, begint men toch wel in te zien, dat er meer in „zit", dan de leek er in ziet. „Geen vak", zoo beweren ze, dat lichaam en geest so in Anspruch nimmtze trippelen per dag meer o veel meer dan Rotterdam—Den Haag vice-versa en moeten in vier talen geheugen-werk verrichten, zoo iets, als wijlen Kreps en zijn dochter. Is de kellner intelligent, dan kan hij het in zijn vak ver brengen, maar oud wordt hij niet. Vakgenooten boven de 50 jaar behooren reeds tot de groote uitzonderingen. De vereeniging telt niet minder dan 30 bureau's tot plaatsing, die gratis of voor zeer gering bedrag voor leden en niet-leden werken. Als leden der vereeniging worden slechts aangenomen lieden van onbe sproken gedrag kellners, koks, direc teuren. gérants, secretarissen, boek houders en portiers, die beschikken over een diploma van voltooiden twee jarigen leertijd of een gunstig ge tuigschrift over driejarigen arbeid, en een gezondheids-attest kunnen over leggen. Ook slaagde de vereeniging er reeds in, in dit vroeger verachte vak het moreele peil niet onbelangrijk op te voeren. Waarlijk.... soms.... soms is de zwij gend-buigende Jan een nog interes santer wezen dan de aanmatigend- nijdig-ongeduldig op zijn tafeltje klop pende koffiehuis-bezoeker, die hem ge biedt. STOOMTRAM. In de memorie van toelichting op de gemeentebegrooting voor 1905 wordt het vooruitzicht geopend op het tot stand komen van den aanleg van een stoomtramweg te Maastricht van de Maasbrug langs de O. L. Vrouwe kade en het Villapark naar de voormalige Tongersche poort en van daar langs de begraafplaatsnaar Montenaken. Dit plan, waartoe reeds sedert jaren pogingen zijn gedaan en waardoor een directe tramver binding met Tongeren wordt gekre gen, was telkens afgestuit op bezwa ren van de Belgische maatschappij van buurtwezen, de exploitante van de lijnen Glons en Maseijck, die niet genegen was het korte lijntje Maas- tricht-Montenaken te exploiteeren. Nu men er echter aan is gaan denken om de lijn te verlengen tot in het centrum der stad bij de Maasbrug en om aldus zoowel de nieuwe lijn als de bestaande lijnen midden in het verkeer der stad te voeren en in ver binding te brengen mét de scheep vaartkanalen naar Luik en 's-Bosch. heeft de exploitante betere aanbiedin gen gedaan. Men hoopt thans tot overeenstemming te komen. De kosten van aanleg zijn geraamd op f 50.000. TRAMSTORING. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Zaterdagmiddag was te ongeveer vijf uur het verkeer op alTe tramlijnen gestoord, men vermoedt veroorzaakt door „kortsluiting" in de centrale. Een kwartier later was alles weer in orde. MILITAIRE CENSUUR. Naar door militairen wordt mede gedeeld, heeft de plaatselijke com mandant van het garnizoen te 's-Gra venhage een order uitgevaardigd, waarbij het aan soldaten der land- en zeemacht verboden wordt zich Zon dag op het meeting-terrein (de alge meen kiesrechtdemonstratie) te bege ven of zich in den optocht te voegen. Een patrouille van 22 man, onder aanvoering van een officier, zal voor de handhaving van deze order zor gen. LUPUS. Bestraling met de lampen van Fin- sen, destijds te Rotterdam op zeer be scheiden voet begonnen in een bene denhuis in de Witte de Withstraat, door Dr. C. W. Bollaan heeft op Lu pus veel succes gehad. In het sedert verstreken jaar heeft di\ Bollaan nu van alle kanten veel steun ondervonden. Er is een Veree niging tot bestrijding van Lupus in Nederland opgericht, die de kleine in richting van den medicus onder zijn leiding overnam en uitbreidde, en daarnaast heeft zich een Vereeniging tot steun van Lupuslijders gevormd. Er kwam ruim elfduizend gulden aan giften in, waaronder bijdragen van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder en van Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Hendrik, en de jaarlïjksche contributies stegen tot 1480. Inmiddels is de inrichting der Ver eeniging overgeplaatst naar een rui mere woning in de Kortenaerstraat, grenzende aan de particuliere kliniek van den directeur. En nu is het aan tal Finsen-lampen tot negen uitge breid, waardoor dagelijks van 's mor gens halfnegen tot 's middags half- vijf Lupuslijders worden bestraald, ge holpen door elf verpleegsters, die de drukglazen richten en het licht re gelen. Uit heel het land stroomen de zich vroeger ongeneeslijk wanende patiën ten toeheden hadden er zich totaal 380 nieuwe lijders persoonlijk om be handeling aangemeld, maar er kun nen er niet meer dan 140 in geregel de bestraling worden genomen. Ter besparing van kosten worden dan van verre gekomen behoeftigen somtijds zes dagen achtereen behandeld, om daarna weer voor een poos rust te rug te keeren naar huis. De gemiddel de tijd van de bestraling is één uur, soms echter worden zij, ter bespoedi ging van het genezingsproces, drie uur achtereen aan het licht blootge steld. Ongeveer tachtig patiënten in de maand worden kosteloos geholpen, de overigen betalen gemiddeld f 1 per keer, maar voor menigeen, die de kuur langen tijd moet volhouden, blij-1 ken de kosten helaas nog te bezwa- rend te zijn, zoodat er dringende be hoefte aan meer financieelen steun blijft bestaan, waarom ook reeds bij gemeente, provincie en Staat is aan geklopt. Zeer ernstige, verouderde ge vallen heeft de directeur geleerd met meer succes eerst met X-stralen te behandelen, daardoor treedt wel geen genezing in, maar de patiënten ko men er door in een stadium dat de huid beter de lichtstralen van de Fin sen-lampen in zich opneemt. Dr. Bollaan is nu ruim een jaar bezig met deze licht-therapie. en over het algemeen zijn de resultaten zeer gunstig. Er zijn gevallen van verras send spoedige genezing, andere pro cessen duren langer, maar worden ten slotte toch tot stilstand gebracht, en tot nu toe is er slechts één patient onder behandeling, waarvan de won den niet genezen. De heilzame methode van Finsen heeft thans dus ook in ons land haar zegenrijken invloed begonnen, en hoe grooter de steun wordt, aan de ver eeniging verleend, des te meer onge- lukkigen kunnen er door het licht tot genezing van hun rampzalig lichame lijk en maatschappelijk lijden worden gebracht. NIEUWE BELASTINGEN. Te Zaandam stellen B. en W. den Raad voor de verordening op de pu blieke vermakelijkheden in dezer voe ge aan te vullen, dat voortaan ook aan belasting zullen onderhevig zijn muziekdoozen, gramophone's, phono- grafen en dergelijke automaten waar voor de heffing per maand van 1.50 tot f 7.50 bedraagt, al naar gelang de grootte der lokalen waarin ze worden bespeeld. BRANDEND BOUWLAND. Nabij Beerta staan -nog maar steeds stukken bouwland in brand. Dat duurt nu al ongeveer 6 weken en de brand breidt zich nog uit, hoe ook gewerkt is en wordt, om het vuur te blusschen. Een paar voet in den grond woekert het vuur. Daar zit nl. veen. Dikke rookwolken stijgen op en de grond braakt soms vlammen. In de nabijheid liggen vrouwen te aardap- pelkrabben. Ze hebben het wel eens hard te verantwoorden. Een koffie- vuurtje krijgen ze nu echter al heel gemakkelijk aan den gang. Daarvoor wordt maar een stuk vuur uit den grond gehaald. Groote gaten zijn daarin al ontstaan. ONGELUKKEN. De stoomtram van Zutphen heeft onder Warnsveld een kar van den landbouwer T. aangereden, die uit een zandweg den straatweg opkwam, waar toen juist de tram passeerde. T. is doof en bemerkte de tram te laat. Het paard werd meegesleurd en was spoedig dood. T. heeft een been ge broken en is naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd moeten worden. Door de Westlandsche stoomtram bij de inmaakfabriek te Loosduinen werd een driejarig kind overreden en vermorzeld. De machinist had van het ongeval niets bemerkt. De heer H. A. van der M., procu ratiehouder te Scheveningen van de firma Scheurleer en Zn., is op den Nieuwen Badhuisweg bij het Gevers Deynootplein onder een rijtuig ge raakt, doordien hij, gezeten op een rijwiel, voor een ander voertuig wilde uitwijken. Zwaar verwond aan het hoofd werd hij in Hotel Bristol bin nengebracht en daar werd hem de eerste "hulp verleend door den bad arts dr. C. M. Hartog. In zeer ernsti- gen toestand werd hij daarop per raderbaar naar zijne woning in de Keizerstraat gebracht. VAANDELUITREIKING. De correspondent van 't „Hbld." te Bameveld schrijft Nadat reeds te kwart vóór drie eenige rijtuigen met hoogwaardig- heidsbekleeders de Legerplaats te Mil- ligen waren binnengereden, kondig de te 3.10 een roffel de komst van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan. Per rij tuig tot nabij het remonte-depót gere den, stegen de Vorstelijke personen aldaar uit en kwamen te paard de legerplaats binnen. De Koningin zag er in Haar groen amazonenkleed met hoogen hoed zeer goed en opgewekt uit. Met den Prins, die de generaalsuniform droeg aan Haar zijde, reed H. M. langs de troepen, die bataljonsgewijze opge steld waren, naar het Koninklijk Pa-! viljoen, dat met prachtige varens en planten omringd was. In dit pavil joen merkten wij, behalve een aantal dames en heeren der hofhouding, o. m. den minister van oorlog, gene raal Bergansius, op. Alvorens tot de plechtigheid over te gaan, begaven H. M. en de Prins zich eenige minuten in een gesloten lent, die naast de tenten voor de hoofdofficieren gelegen was. Vermelden wij nog, dat H. M. een breede oranjesjerp droeg. Alsnu werden de troepen in carré geformeerd, waarna onder tromge roffel en het spelen van het Wilhel mus het uit te reiken vaandel nader werd gebracht en door generaal Snij der. inspecteur der infanterie, van de hoes ontdaan en voor H. M. werd geplaatst. Terwijl H. M. nu het vaan del vasthield, sprak Zij met een voor ieder duidelijk verstaanbare stem on geveer de volgende rede uit „Officieren, onderofficieren en sol daten van het 9e regiment infante rie Het is een beteekenisvol en ge wichtig oogenblik voor uw korps en Ik ben overtuigd, dat gij den ernst hiervan gevoelt. Gij ontvangt name lijk thans uit banden van uw Opper bevelhebster dit vaandel. Op u rust! nu de ernstige taak de eer van dit vaandel als een kostbaar kleinood steeds hoog te houden en hieraan trouw en gehoorzaamheid tot in den dood te zweren. NieuwT is nog het 9e regiment en nieuw is ook dit vaan del. maar toch weet Ik, dat de eer hiervan steeds hoog gehouden zal worden. Niet alleen zoolang God ons den vrede schenkt, maar ook in da gen van beproevingen, rust op u de ernstige plicht dit vaandel te bescher men en te strijden voor wat ons allen het dierbaarst is, namelijk ons zelf standig volksbestaan. En moogt ge geroepen zijn. wat God verhoede, dit te beschermen, zij het zelfs ten koste van uw leven, dan zal men ook van u kunnen getuigen, dat gij uw plicht gedaan hebt. „Voor Koningin en Va derland" staat op dit vaandel.Schaart u daaronder en geve God dat het u dan voere ter overwinning." Na deze onder doodelijke stilte uit gesproken rede. reikte H. M. het vaandel aan kolonel De Veer over. Hierna werd door generaal Snijder tot 11. M. een woord van dank ge richt voor de hooge eer, die het 9de regiment heden heeft mogen onder vinden. Hoewel dit regiment nog jong is, is het toch ongetwijfeld bezield met dezelfde liefde voor Koningin en Vaderland, waarvan de oudere regi menten zoo vaak blijk hebben gege ven. „Manschappen, zoo eindigde ile generaal, beantwoordt de u te beurt gevallen eer met een „Leve de Ko ningin, hoera Dat aan dit bevel met veel geest-, drift gevolg gegeven werd, behoeft voorzeker niet betoogd. Na deze plechtigheid onderhield H M. zich meermalen met Minister Bergansius. Juist na de uitreiking viel een enkel regendropje uit de wat buiig uitziende lucht. Thans kregen wij een prachtig militair schouwspel te zien. De aan wezige troepen defileerden voor F M. de Koningin, die het militair sa luut met een buiging beantwoordde Gedurende het defileeren stond kolonel De Veer naast het Koninklijk Paviljoen. Toen de laatste troepen voorbij wa ren, begaven H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zich naar een met zes paarden a la daumont bespannen rijtuig en verlie ten te 4.10 de Legerplaats. Zondagochtend had er in de leger plaats te Milligen een godsdienst oefening plaats in de open lucht, waarbij de hofprediker ds. Van der Flier de plechtigheid leidde. H. M. de Koningin, Prins Hendrik en het gevolg woonden den dienst bij en hadden plaats genomen voor de tent, waar de predikant zijn rede hield naar aanleiding van Exodus 17 15B. De troepen stonden er om heen ge schaard en alle manschappen waren voorzien van den tekst der lieperen, die gezongen werden. Na afloop der godsdienstoefening, die ruim een half uur geduurd had, speelde de muziek het Wilhelmus en moest het publieic de legerplaats verlaten. De Konink lijke familie maakte, nadat de troe pen waren afgemarcheerd, te voet een wandeling door het kamp om de tenten en versieringen in oogen- schouw te nemen, bezocht ook het hospitaal, waar de reconvalescenten gelogeerd zijn en keerde eerst te ruim half twee op het paleis terug. De Prins was in de generaalsuniform de Koningin in een zalmkleurig toi let. DE MOORDENAAR VAN VENLO. Zaterdagmorgen is, naar de Venl. Crt. meldt, te Venlo bericht ontvan gen, dat een zekere J., gevangenbe>- waarder in het tuchthuis te Brauwei- ler, die op gevangenen, welke op een weg bij Bracht werken, toezicht heeft, aldaar is aangehouden onder zware vermoedens den moord te Venlo ge pleegd te hebben. Hij stond met de vrouw sedert lang in ongeoorloofde betrekking. Het touw moet van eene hangmat uit den gevangenwagen afkomstig zijn. VRIJDENKERS. Op de Zondag te Utrecht gehouden vergadering, bijgewoond door afge vaardigden van tien verschillende vrij denkers-vereenigingen en groepen uit het land en waarop van nog vier vereenigingen sympathiebetuigingen waren ingekomen, is met algemeene stemmen besloten pogingen in 't werk te stellen tot het stichten eener fede ratie van alle vereenigingen, die uit sluitend of naast andere doeleinden, de vrije gedachte willen bevorderen. In den loop van dit jaar zal eene bijeenkomst worden belegd tot vast stelling der statuten voor de federatie. (N. R. Crt.) MOORDAANSLAG. Te Geldrop is zekere J. M. onver hoeds aangevallen door de gebroeders G. en K. C. en met een bijl en mes vreeselijk aan den hals en rechterarm toegetakeld, terwijl door een der aanranders bij de vlucht van hun slachtoffer nog twee revolverschoten op hem gelost werden, welke geluk kig hun doel misten. Bij zijn thuis komst had J. M. uit de hem toege brachte wonden reeds zooveel bloed verloren, dat voor zijn leven gevreesd werd. Een der daders, die reeds de wijk naar Duitschland had ondernomen, werd nog juist voor het vertrek van den trein waarin hij gezeten was, door de politie te Roermond gearresteerd. VRIJE GEMEENTE. Ds. P. H. Hugenholtz Jr., voorgan ger van de Vrije Gemeente te Amster dam, herdacht Zondag zijn TOsten verjaardag. Na een overzicht te heb ben gegeven van zijn levensloop en van de redenen die hem brachten tot de stichting van de vrije gemeente, eindigde spreker met een woord van dank aan allen, die hem in zijn vaak moeilijke taak ter zijde hadden ge staan. Koor en gemeente brachten eenige liederen ten gehoore. In een namiddagbijeenkomst werd den beminden voorganger in intie- men kring een huldeblijk aangebo den. Letteren en Kunst. NOORD-NEDERL. OPERA. Wij lezen het volgende overzicht van het personeel voor het speelsei zoen 1 Oct. 190415 April 1905, ver bonden aan de Noord-Nederl. Opera, directeur de heer Davind Koning Jr. Dames-solisten. SopranenM. C. Duyse, Th. J. van Hulzen—Bakels, C. Engelen—Sewing, Amélie Lebrun, mevr. Berckmans en A. van der Mo len. Alt-mezzo-sopranenAntoinette Sohns, Ar ensCallemien, Betsy Wie- laert, Helena Helmering, A. Lange- rak. Kleine partijen B. Mathijse Isaacks, Corn. v. d. Burg, Joh. Strik- kersEkeler, C. Krol. Heeeren-solisten Tenoren Desiró Pauwels, R. van Heuüe, M. Vigeveno, J. Deville, Karei Berckmans en W. B. Overdijk. Bas-baritonsJ. M. Orelio (na zijn terugkeer uit Indië). L. de Backer, P. Verhevden, A. Alexan ders, Heythekker, F. H. van Duinen en J. Maas. Kleine partijenA. Moo rings, A. Hille, L. Haarman, P. van O est. Hoofdregisseur: Alex. Baalborn2e regisseur, A. Overgaauworkest meesters Franz Rumpel en C. Dok- kum (terwijl met nog een orkest meester wordt onderhandeld)solo en koorrepetiteur Arn. de Leeuw; con certmeester H. Hoffmann. Het orkest is samengesteld uit 50 musici, het koor bestaat uit 48 dames en heeren. De heer Maurits Vigeveno, leerling van den heer en men. Morello, zal als gast zijn medewerking verleenen. HOE SARAH BERNHARDT HAAR VACANTIE DOORBRENGT. Sarah Bernhardt is op weg naar Berlijn, om nieuwe lauweren te beha len. In hare vacantie heeft zij er de lichaamskrachten voor opgedaan. Dan staat Sarah eiken morgen, on verschillig hoe het weer is, tusschen vijf en zes uur op en gaat op jacht om acht uur komt zij thuis om een krabbennet te halen en waadt dan een paar uren al visschend in de zee. Dan volgt bad en toilet. Om half één gebruikt zij een warm ontbijt en houdt dan siesta. Zij heeft bepaalde uren bestemd tot uitrusten en die slaat zij dan ook niet over. Na haar dutje leest zij. Van vijf uur tot 't middagmaal speelt mevrouw Bern hardt lawn-tennis. Na afloop van het middagmaal ein digt zij den goed besteden dag met musiceeren en babbelen. In deze dagen is elke toespeling op den schouwburg verboden. Als de zee voor haar ligt in haar volle pracht, wil zij van geen tooneelstukken hoo- ren. Haar werk bestaat dan uit het inademen van frissche lucht, is ge wijd aan haar gezondheid, en in deze heerlijke vacantie doet zij dan de frissche krachten op, noodig voor het seizoen van inspanning, dat haar wacht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 cents per regel. r j m .pi I vmm m1 Sedert 45 jaar^nebben zich in Holland bij de Doktoren en bet publiek de over de ganaehe wereld bekende, en vooral door do vrouwen gezochte doen kennen, sla een zeker werkend, aan genaam, absolunt onschadelijk, en daarby goedkoop buis middel bij Verstopping, gepaard met onwelzijn, maagpijn, opris pingen, gebrek aan eetlust, loomheid in de ledematen, sleeht humour, bloedaan- drang naar het hoofd en de borat, hoofd pijn, hartklopping, duizelingen, benauwd heid, lever en galaandoeningen enz. Zij zijn onovertroffen voor de Zuivering van het Bloed. Sedere dooa van de echte Apotheker Rich. Brandt's Zwitsenehe Pillen draagt een wit Kruis op een rood veld. Zij zijn verkrijgbaar k F. 0.70 bij den Hoofddepothouder voor Nederland F. E. van Santen Kol ff t» Botterdam, Te Haarlem bij P..RAASSEN, Koningstraat. Sport en Wedstrijden Wielrijden. De wereldkampioenschappen. Zaterdagmiddag zijn op de banenj van Crystal Palace te Londen dewed-1 strijden om de wereldkampioenschap pen geëindigd. In de eerste demi-finale van den wedstrijd om het berocpsrijders-we reldkampioenschap op 2 kilometer sloeg Henri Mayer (Duitschland), j Jenkins (Wales) en Willy Arend (Duitschland). In de tweede demi finale sloeg Lawson (Amerika) Bixio (Italië) en Otto Meyer (Duitschland). En in de derde demi-finale lietThor- wald Ellegaard (Denemarken) Harie Meyers (Nederland) en Rutt (Duitsch land) achter zich. In den eindrit van dit nummer re den dus Henri Meyer, Lawson en El-I legaard. Winner werd Lawson. Elle-> gaard was tweede. De eindrit van den wedstrijd om! het amateurs-wereldkampioenschap op 2 k5lometer had tot uitslag1. Hurley (Amerika), 2. Reed (Enge- i land), 3. Benyon (Engeland). Een match tusschen Lawson en Hurley op 2 kilometer werd gewon- j nen door Lawson. De wedstrijd om het amateurs-we reldkampioenschap on 100 kilometer had tot uitslag 1. Meredith (Enge-1 land), in 1 uur 35 min. 30 4/5 sec. (we- reld-record) 2. Pett (Engeland) 3. Olley (Engeland). DE DOODENSPRONG PER AUTOMOBIEL. De zoogenaamde „Saut. de la mort", die na de „looping the loop" per rij- wiel en per auto reeds haast weer van het programma der variétés en circussen verdwenen is, wordt thans te Breslau in het Kaiser Wilhelm Park" «in een automobiel vertoond. Een zekere Toni Leonardi rijdt met I een auto van een helling van 45 gra den, maakt dan een wenteling van 15 meter in de lucht en komt vervol gens op een baan, die 11 meter ver- j iwijderd is, terecht.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2