Kwartjes-Advertentiën NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Éénmaal voor Een kwartje. Driemaal voorTwee kwartjes 22e Jaargang. No. 6504 Verschijnt dagelijks, behaive op zon= en Feestdagen. DINSDAG 13 SEPTEMBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van A 'vcrtentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oènérale ie Publiciti Etrangère O. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Parijs, Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. OORLOGSVARIA. NOG EENS LIAO-JANG. Een nieuwe en verrassende kijk op het resultaat van den negendaagschen etrijd om Liao-jang, welke eindigde met de bezetting der stad door de Japanners, wordt gegeven door den oorlogscorrespondent van de New- York Herald, Willmot Lewis. Deze vertrok onmiddellijk na den intocht der Japanners binnen Liao-jang, uit het Japansche leger, legde te paard een alstand van 70 mijl af, stak daar na in een open Chineesche jonk over naar de Chineesche kust ter hoogte van Sjan-hai'-kwan, om ten slotte, na een wandeling van nog een goede 20 mijl te Sjan-hai-kwan aan te landen en van daar zijn telegram te verzen den. Al deze moeiten en inspanningen waren noodzakelijk, wegens de bui tengewoon strenge censuur, waaraan de Japansche leger-autoriteiten de be richten der oorlogs-correspondenten onderwerpen. Willmot Lewis dan geeft een aan eengeschakeld relaas van den grooten, hardnekkigen slag, waarbij wij hier ter plaatse niet nader zullen stilstaan. De val van Liao-jang wordt doorhem als volgt beschreven ,,Den geheelen 2den September werd onafgebroken gevuurd door de voor uitgeschoven Japansche infanterie, die bij een aanval, ondernomen ge durende de schemering, nog enkele randjes nam. Dit bracht blijkbaar weinig verandering in den toestand, want de verdediging van de derde de- fensielijn door de Russen was prach tig, en het feit, dat Koeroki niet kwam opdagen, was van groot na deel voor de Japanners. Deze staat van zaken duurde twee volle dagenen het scheen, of het vuur der Japansche artillerie èn in fanterie geen uitwerking had op de trouwe Russische verdedigers. Soms scheen een batterij tot zwijgen te zijn gebracht en dacht men dat de een of andere ramp had plaats gehad, maar spoedig braakte zij weer nieuwe sal vo's uit, die groote werking deden. Van uit hun redoute stortten de Rus sen met zeer korte tusschenpoozeneen vreeselijken kogelregen uit op de Ja panners in de loopgraven daar buiten. Van tijd tot tijd voerden de Japan ners een bestorming uit, doch steeds moesten zij, gedecimeerd door een hagelbui van kogels, terug. En zoo duurde het gruwelijke bloedbad voort den geheelen 2en en 3en September tot den morgen van den vierden. Dien laatsten dag, nog vóór den middag sloegen de vlammen uit het spoor wegstation en verspreidden zich met angstwekkende snelheid, groote rook kolommen uitstootend, waardoor zelfs de beroemde Pagode aan het gezicht onttrokken werd. Maar zelfs uit dien rookpoel braakten de Russische bat terijen dood en verderf op den vijand Toch kroop de Japansche infanterie steeds dichter naar de Russische linie. De brand scheen te verminderen toen de avond begon te vallen. En nooit was er een indrukwekkender slagveld-panorama, dan door de groo te vlakte vóór mij werd geboden, toen de zon wegzonk te midden van de vlammen en het kanongebulder. De duisternis viel, en de Russische bat terijen waren tot zwijgen gebracht, ofschoon in de stad nog steeds ge weervuur werd gehoord, dat echter pondenten werd aangezegd, dat de pondenten wer daangezegd, dat de Japanners in de stad waren, en dat hier en daar nog straatgevechten plaats vonden met het handjevol Rus sische infanteristen, die in de stad waren achtergebleven. De stad viel laat in den avond. De Japanners hadden een negatieve over winning behaald. Zij hadden Liao- jang bereikt, over velden bezaaid met lijken en langs gebouwen, die totaal leeggehaald waren. Zij kwamen een van alles beroofde stad binnen. De terugtocht der Russen moet bui tengewoon ordelijk in zijn werk zijn gegaan, want letterlijk niets was ach tergelaten. Levensvoorraden en spoor- wegmaterieel was meegevoerd. De Japansche verliezen hebben vol gens een gematigde schatting 20.000 man bedragen, die der Russen 15.000. Het Japansche leger moet zeker een maand te Liao-jang blijven om nieu we voorraden en ammunitie" te krij gen, en de uitgeputte manschappen te laten bekomen. De Russen trekken zich terug op een nieuwe, basis. Het plan der Japanners is, voor zoover het essentieele punt betreft, mislukt, want de Russen moeten Koe roki hebben tegengehouden, en men deelt mij mede, dat de Russische troe pen via Moekden naar Karbin trek ken, wat kan worden opgevat als een bewijs, dat Koeropatkins voornemen om het gevecht niet te hervatten, zal worden volvoerd. Dat dit zijn plan was, blijkt uit de gebeurtenissen der jongste veertien dagen. Generaal Koeropatkin heeft den op- marsch der Japanners gestuit meteen kleinere macht dan de hunnehij heeft den Japanners vreeselijke ver liezen toegebracht. En dezen hebben in ruil daarvoor twee locomotieven, vier kanonnen en vijftien gevangenen in handen gekregenterwijl zij daar enboven voor steeds grootere moei lijkheden komen staan." Tot zoover de beschouwingen van Willmot Lewis, die zich denkelijk een te rooskleurige voorstelling heeft ge vormd van de wijze, waarop de Rus sen hun terugtocht hebben volbracht. Zóó gladjes en kalmpjes als Willmot Lewis meent, is het op den grooten weg van Liao-jang naar Moekden voor de Russen niet gegaan. Ook He meening, dat de Japanners te Liao-jang minstens een maand zou den moeten rusten om zich te her stellen, is reeds door de feiten weer legd. Maar dat de door de Japanners behaalde voordeelen met de door hen gebrachte offers te duur zijn gekocht, zullen velen met den Amerikaanschen dagbladcorrespondent volkomen eens zijn. Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent.) DRUK BEZOEK. PRESIDENT STEIJN. DE VERLOVING VAN DEN KROONPRINS. Berlijn, 8 September 1904. Langzamerhand worden de blin de" huizen weer „ziende" in de voor namere w ken der stad, waar op vele plaatsen, soms in geheele straten huis aan huis, gedurende verscheide ne weken tal van huizen met hunne neergelaten jaloeziën op de verschil lende verdiepingen een verlaten en doodschen indruk maakten. Bijna alle „partijen", zooals de bewoners van een huurhuis familiesgewijs ge noemd worden, hadden gedurende de vacantie aan hun woning den rug toegekeerd om in de bergen of aan het strand een verjongingskuur te ondergaan. Vogels en bloemen had men „en pension" gedaan bij vogel koopman en bloemist en, alvorens in de hoogbepakte Taxameter te stappen, den portier op het hart gedrukt, toch vooral goed op de woning te letten. En de huiscerberus in de portiers woning, die soms erg lastig en eigen gereid kan zijn en als hij er kans toe ziet, graag den baas speelt in huis, had genadig beloofd, wat van hem gevraagd werd in de stellige ver wachting, dat zijn belofte hem geen windeieren zou leggen. Zooveel macht als zijn Parijsche collega, die alle bewoners controleert, daar niemand een huissleutel heeft als hij, alle brieven en kaartjes voor W'ij hebben een belangrijk besluit genomen. Van 15 September a.s. af zullen wij namelijk plaatsen Kwartjes-Advertentiën. Alle Advertentiën, die betrekking hebben op VRAAG- en AANBOD, zooals Huizen te buur of te koop ge vraagd of aangeboden, Personeel, dat gevraagd wordt of zich aanbiedt, alles wat door particulieren zooal eens te koop wordt gevraagd of aangeboden: een hond, een fiets, een kat, een naaimachine, een papegaai, een schuit, een vogelkooi, kortom alles waar over men in de courant zoogenaamde kleine advertentiën pleegt te doen plaatsen, (uitgezonderd Familieberichten, gewone winkeliers-advertentiën, annonces van aanbe steding, publieke verkoop, vermakelijkheden e. d. m., worden geplaatst ter grootte van hoogstens 6 regels: (te plsateet! in één week:) Elke regel meer 5 cent meer. Welk een enorme prijsvermindering dit is kan men nagaan, als men weet, dat tegen woordig een enkele advertentie van 6 regels CO cent kost. Thans zal één advertentie Een kwartje, 1)RIE adver tentiën te zamen twee kwartjes kosten. Wij zijn hiertoe gekomen, omdat onze steeds ^3^ stijgende oplage dezen voor het publiek zeer voordeeligen maatregel mogelijk maakt. De advertentiën moeten bij aanbieding betaald worden. Voor buiten is toezending van postwissel of postzegels noodig. De advertentiën worden dagelijks aan onze Bureaux GROOTE HOUTSTRAAT 55 en Z.-B. SPAARNE 6 aan genomen. Door onzen zeer grooten lezerskring, die zich nog voortdurend uitbreidt, is het succes van deze adverten tiën verzekerd. DE ADMINISTRATIE. de bewoners beneden in ontvangst neemt, en op z'n gemak kennis neemt van den inhoud der briefkaarten en met nieuwjaar een zware belasting heft van de bewoners in den vorm van groote fooien, heeft de Berlijn- sche portier wel niet. Elk bewoner heeft zijn eigen sleutel, de brievenbe stellers bezorgen do post geregeld tot op de hoogste verdieping, maar toch kan een portier het bewoner of bezoe ker erg lastig maken. Zoodra een bezoeker er in zijn ook niet „herr- schaftlich" genoeg uitziet en zich toch vermeet, de voordeur binnen te stap pen en over de breede loopers naar boven wil klimmen, komen portier, vrouw of dochter als een nijdige spin uit hun meestal half sousterrain naast de statie-hoofdtrap gelegen kleine portierswoning schieten om den be zoeker, die een pakje draagt, naar de achtertrap te verwijzen, bestemd voor de dienstboden en loopers van winkels en magazijnen. Hoewel in Berlijn al degenen, die tot de „Gesellschaft", de toongevende kringen, wenschen gerekend te wor den, zich in de vacantie-maanden als 't ware verplicht voelen, op reis te gaan, ook de categorieën, wier kas tegen een dergelijke aderlating aller minst bestand is, kan Berlijn in de zen tijd toch onmogelijk een dooie stad genoemd worden, al sluiten ook eenige schouwburgen hunne deuren. Wanneer de bewoners er op uittrek ken, komen de provincialen en bui tenlanders in drommen opzetten. De De provincialen willen de veel be sproken Siegesallee en al de nieuwe standbeelden toch wel eens zien. Hoe langer hoe meer wordt Berlijn met omstreken een sterke magneet voor den vreemdeling. Zelfs gedurende de snikheete dagen en weken van de afgeloopen maand Augustus waren hotels, hotels garnis en chambres garnis, zooals „gemeubileerde ka mers" in de officieele taal genoemd worden, meer dan vol. Niet minder dan 102.595, dus ruim honderd dui zend vreemdelingen hielden hier in Augustus verblijf. In Amsterdam wordt dikwijls steen en been geklaagd over he tgeringe reemdelingenbe- zoek. Of zich in onze hoofdstad, viermaal kleiner dan Berlijn, ruim 25.000 vreemdeliugen gedurende de gloeiende Augustusdagen hebben op gehouden, betwijfel ik dan ook sterk. Daarvoor levert Amsterdam al te weinig gelegenheid tot verstrooiing. Er is bijna niets te doen in den zo mer. Een paar keer in de week een concert, in Artis en Concertgebouw, en men is vrijwel au bout de son latin. Vreemdelingen, die niet spe ciaal hun studie maken van musea, weten niet wat ze met hun vr en tijd in Amsterdam moeten aanvangen. Dezer dagen vertelde me nog een Zaanlander, dat een Engelsche han delsvriend, die in Amsterdam vertoef de, hem „gesmeekt" had, toch den Zondag over daarheen te komen, daar hij zich anders alleen zoo doo- delijk zou vervelen. Onder de vreemdelingen, die in Berlijn neerstrijken, staan de Russen in de eerste rij. Vroeger beschouwden zij de stad als niet veel meer als een „doorgangshuis" op de reis naar Parijs en Nizza, maar tegenwoordig vindt de hoofdstad van Duitschland hoe langer hoe meer genade in hun oogen. Zij zijn tot de conclusie geko men, dat liet „sich auch leben lasst" hier en dat aan aumusementen van allerlei aard, rijke restaurants etc. evenmin gebrek is als in Parijs. Niet minder dan 6126 Russen waren verle den maand hier, in verhouding echter nog veel meer Denen (1168) en Zwe den (1094). Holland leverde met 658 personen ook een sterk contingent, slechts iets minder dan Frankrijk, van waar 693 personen arriveerden, tégen 4035 uit Oostenrijk, 1071 uit Engeland. 461 uit Zwitserland, 232 uit Italië, 364 uit de Balkanstaten, 257 uit Noorwegen en 237 uit België. In de afgeloopen week heeft de stad een illustren gast geherbergd. Daar toe uitgenoodigd door de Berrijnsche sectie van den Alldeutschen Verbond (een kleine vrij-konservatieve, anti-se- mitische partij), vertoefde hier gedu rende een dag of acht president Steijn met familie en adjudant. Te zijner eer had een ontvangst voor genoodig- den in kleinen kring plaats, doch op uitdrukkelijk verzoek van den presi dent volgde hierop geen officieel ban ket. daar (le reconvalescent zich nog zeer in acht moet nemen en zijn han den nog niet volkomen in zijn macht heeft. Onwillekeurig denkt men bij dit bezoek terug naar de eerste dagen van December 1900, toen de oude Kruger zijn weg naar Berlijn niet kon vervolgen, en zich genoodzaakt zag, in Keulen van koers te veranderen, en naar de drie onvergetelijke Octo- berdagen van 1902, de dagen van het bezoek der met overweldigend enthou siasme ontvangen Boeren-generaals. Van opgewondenheid was ditmaal natuurlijk geen sprake. Men had de komst van den president opzettelijk geheim gehouden; slechts enkele bla den, de zoogenaamde „nationale", zooals Deutsche Tageszeitung enTag- lische Rundschau, waren een dag te voren er van verwittigd, doch op de bureaux van den Lokal Anzeiger, die anders overal als eerste met z'n neus bij is, vernam men eerst den volgen den dag wie in het Westminster hotel was afgestapt. De gasten werden in kleinen kring met veel distinctie en hartelijkheid ontvangen, doch het groote publiek, dat een paar jaar ge leden „aus Rand und Band" zou zijn geraakt tijdens of kort na den oorlog, wanneer president Steijn naar Berlijn was gekomen, nam uit den aard der zaak weinig notitie van don gast, zoo als trouwens ook in de bedoeling lag van hem zei ven en zijne gastheeren. In keurige equipages doorkruiste f het gezelschap gedurende eenige da gen de stad, doch slechts door weini gen werd de president herkend. Op zijn uitdrukkelijk verlangen reden de gasten den 2en September ook naar de vlakte van Tempelhof, waar de Keizer in gezelschap der Keizerin, verscheidene groothertogen, prinsen en prinsessen de jaarlijksche herfst- parade inspecteerde van de gecombi- Een Tocht per Motorrijwiel. (Vervolg). Van Scarbow naar Doncaster over al No. 1 tot Wakefield, daar werd naar Engelsch gebruik om 5 uur ge stopt voor thee. Ik kwam 1, dus ging 1. reed een mijl en... stop. Iets wat ik nog nooit had gehad gebeurde de opsluiting van mijn ontsteker was losgeloopen en zat in liet ontstekings kastje. Ik zou 'er dat ding eens gauw weer opdraaien, maar jawel, de draad wou niet meer pakken eindelijk, na een goed half uur, toen er niets meer van de rijders te zien was, kreeg ik hem te pakken. Alsof het een levend wezen was, een paard bijv., zei ik tegen mijn motor„ziezoo, nu wat je kunt rrr...t Ik heb nog nooit zóó hard gereden, van Wakefield naar Doncaster 41 K.M. in 36 minuten en 15 seconden, ik passeerde een trein heuvelaf en stoof voorbij de 31/2 en 3 3/4 paards. Ik It ad geen tijd op te merken hoe veel rijders en wie ik passeerde, doch vond liet vreemd vlak voor de stad den 28 paards Daimler Contrölewa- gen in te halen 'full speerik Toen ik t.e Doncaster aan het hotel The Rein deer kwam, bleek het, dat ik 15 sa- conden over mijn minimum-tijd was, en... eerst. Toen kreeg ik van Mr. Orde, secrëtaris van de Engelsche Automobielclub, in het bijzijn van 2 a 300 menschen een compliment over het loopen van mijn motor. Een vermakelijk gesprek had ik ook met een der mededingei*s, die meen de, dat ik minstens 5 of 6 P.K. had. Hij vertelde mij, dat hij slechts 31.4 H.P. had, 82 maal 85 diameter en slag, en dat hij daarom niet zoo hard kon. Het was aardig zijn ge zicht te zien, toen ik hem toonde, dat ik slechts 3 paard had, 80 maal 80 m.M. ,,I sooner should have your machine, it looks very comfortable" zei hij, en toen was het weer tijd om te vertrekken. Den volgenden dag moesten wij een plaats passeeren waar er mij veel aan gelegen was eerst door te komen, dat was Coven try. de Engelsche fietsen-, motor- en aütomobielenstad bij uitnemendheid, en ik was eerst. Honderden, neen. duizenden, voor een groot gedeelte vaklui, stonden langs de straten ge schaard, om de reeks te zien passee ren, en toen passeerde de eenige vreemdeling éérst. Er was misnoe gen en teleurstelling op de gezichten te zien en ik groeide er in. Ik had moeite mij të dwingen geen uiting aan mijn vreugde te geven, door an ders dan met een ernstig gezicht er door te rijden: Toch was ik veilig, geen seconde is er mij wat in den weg gelegd. Eindelijk door Coventry naar Warwick en daartusschen een ..heuvel" in den waren zin des woord?. Ik gaf mijn machine gauw nog een pomp olie en stormde naar omlaag van den eersten heuvel af. Op den tweeden heuvel een heele drom auto's en menschen, dat beteekende dat ik een van de allerzwaarste heuvels voor mij iiad. Ik vervroegde mijn ontst.e-1 kon ik, hoewel ik alles van mijn kar king tot het uiterste en viel compleet j vergde wat mogelijk was, niet alleen naar beneden., om plotseling uit een: niet in minimum tijd, maar zelfs niet voorover gebogen houding ineen ach-, in maximum tijd de contróle passee- Itr. roit Allac -7o 1 yetnr L-nm1' tlflphl iï," terwaartsche over te gaan. Het was daar iets Cordon-Bennett- achtigs; in een oogenblik bereikte ik den kam nog steeds in snelle vaart onder een hoera'tje zonder trappen, alle anderen trapten mee. In Warwick eerste met een drie- duimschen spijker in mijn band. Toen ik na den lunch weer op (1e plaats van het hotel kwam, stonden twee heeren op een heelen afstamt van mijn kar te praten. Zij konden haar niet zien en zagen mij ook niet. Toevallig ving ik echter eenige woor den van hun gesprek opdie waren ..What make is it?" „Dutch!" (Waar is hij gemaakt In Hol land). Ik kan het niet helpen, maar ik heb toen mijn handen gewreven ren. „Alles zal reg kom", dacht ik maar, en maakte maar weer mini mum naar Oxford, dat was echter heel anders dan eerst No. zestien O, dear Wij waren opgedund, tot ik meen van twee en twintig, de kleinste helft. Allerdwaaste pannes kon men zien, van een was de carburateur door midden gebroken gewoon onbegrij pelijk; een stuk koper 3 c.M. hoog en 7 a 8 m.M. dik, dat de flotterkamer met de sproeikamer verbindt, brak glad af, een ander had drie uitlaai- ventielen achter elkaar stuk, terwijl hij het nog nooit gehad had en nie.s bijzonders aan de motor viel te ont dekken. Het meest vervelend moest het wel alsof zij bevroren waren. Aan den voor den Bat 3 3/4 P.K. rijder zijn. start werd ik gekiekt en toen ging ikjwien na 980 mijlen serieus gereden te weg, de spijker tikte lustig tegen het j hebben, op 20 mijl afstands zijn mo- spatbord en na 500 meter stapte iktor onbeweeglijk vastslocg. at voor de reparatie. Ilc nam den bui- Te Marlborough was ik weer eens tenband af. Wel vervloekt, de spijkereerst, net als op de plaatsjes. die waarachtig weer in denzelfden lap op wij van Oxford waren gepasseerd, de lasch een lap, die reeds vier j Vrijdagavond voelde ik mij echter punctures herbergde, had een vijfde ongesteld, wat Zaterdag toenam. Nr. dwars door zich. Met geweld kreeg,Marlborough verlaton te hebben, ik hem er af (ik heb hem nog) en moesten wij een heuvel beklimmen, maakte er toen een van ik denk 12! doch daar de boel niet klaar was een bij 16 c.M., die ik over het geheele half uur in de zon staan. Ik ging tv zaakje hc-en plakte daarna proboe- al eens bij in het gras liggen, doel ren in te halen, maar jawel, het was weer een ongeluksdag of beter mil- dageven later weer een spijker, maar nu toch fatsoenlijk op een af stand van eenige centimeters. Toen li liet werd hoe langer hoe erger. Ein delijk kon ik doorgaan, on kon den heuvel opgaan, doch ik zag den hee len heuvel niet meer, het was wat men daar noemt een „bad start". Ik kwam boven, doch dood op van den heuvel af een remproef, die ik geheel werktuigelijk deed, en toen naarLpp- den, tegen den wind gelukkigdat frischte mij in zooverre op. dat ik mijn stuur weer zoowat kon houden, liet was hier niet meerwelke motor, doch welke rijder houdt het uit. Mijn machine dreunde geweldig onder mij, een hooge stofwolk, haast als van een auto, vloog op en succcs- sievelijk haalde ik de eerst gestart en in, net voor de laatste tea place kreeg ik den voorste te pakken. Na 15 mi nuten stop ging ik weg. doch moest wachten de eenige keer, dat het niet „rech" ging. Crundal op Hum- be r 2 3/4 en Williamson op Rex 3 l i P.K. waren te vroeg gestart en ik werd opgehouden. Ik snapte liet on middellijk ik mocht tot geen prii? eerst in Londen aankomen. Eindelijk kreeg ik na protest mijn kaart en vloog ik op mijn kar; ecm halve minuut later had ik 70 K.M. vaart. Er waren gec-n controles meer,- dus ik kon zoo hard gaan als de om standigheden toelieten en na eenige K.M. compleet racen zag ik den Rex blinken en een eindje verder denHum- ber. Als een tijger sprong mijn kar over den weg (deze kar had reeds lang den naam van „hardlooper"! en in enkele minuten ..had" ik hem. ..Eerst" kon ik niet nalaten te roe pen. C.rudal zei iets wat ik hier niet zal herhalen, docli het teekende zijn teleurstelling. Met woedende vaart vloog ik Lon den tegemoet, en was reeds gena derd op 8 K.M van het eindpunt, toen ik plotseling den weg voelde ..band lek", ja ..band lek", maar lóópen zal je tot het achterwiel in elkaar zakt, vóóruit Daar komt als een geroepene uit een andere straat de heer Teste, de bekende automobilist. I „Hallo mister Teste, please am I Iright for Hydepark corner ..Yes!" „I am first in the Trials, but I don "tknow the road." „1' II show you if yon like". „Thank you. but not too fast, I have punctured, make 20 milos." „Allright „Hurrah, t is the AltèmY ..Thank you sir. keep still please, halve second ..thank you,much obli ged." Ik was gekiekt, nog op mijn kar, onherkenbaar van het stof. Nu gauw een telegram naar huis„First in London", toen een cab, naar het Ho- jtel, een paar uur rusten, toen een bad. een diner in oen Italiaansch restau rant, een heel korte wandeling, en weer naar het hotel. 's Maandags moesten de machines loopen om stuk voor stuk gecontró- leerd t.o worden. ..Number one-second-three.. Num- ber twelve. Ah, the Flying Dutch man alles in orde. behalve mijn achterrem. die had ik zóó gebruikt, dat zij aangezet moest worden. Nog maals gekiekt en de Trials waren aan i hun eind. Vermeld dient te worden dat 3 machines met 3 verschillende magneto's nieuwste soort gestart wa ren en geen enkele aankwam. Dinsdagavond keerde ik blij terug.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5