NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6505 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1904 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37,11 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. INHOUD. BLAD A. Geen Werk. Buitenl. Over zicht. Oorlogsnieuws. De Gemeente- begrooting voor 1905. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenl. en Gemengd Nieuws. BLAD B. Stads-, Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. Uit de Pers en Koloniën. GEEN WERK. De afd. Haarlem van den Nederl. R. K. Volksbond heeft aan den Raad verzocht, om spoed te maken met het uitvoeren van gemeentewerken, die in voorbereiding zijn en Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen ter afdoe ning, omdat zij reeds in die richting werkzaam zijn. Een dergelijk antwoord heeft de burgemeester al eens gegeven, toen een van de Raadsleden in de verga dering hetzelfde verzoek deed. ,,Het College", zoo verklaarde toen de Raadsvoorzitter, „heeft geen aanspo ring hiertoe noodig!" Wij voor ons zullen het tegendeel niet beweren. Het is ook trouwens niet denkbaar, dat B. en W., den toe stand kennende, niet alles zouden doen wat in hun vermogen is om het werk dat de gemeente maken moet, ten spoedigste te doen aanbe steden. Het verzoek van de afd. Haar lem van den R. K. Volksbond moge aansporen tot nog meerderen spoed, niet alleen van B. en W., maar van allen in onze gemeente-administratie, die er iets toe kunnen bijdragen. Want waarlijk, de toestand is benauwd en de toekomst bang. Na een zeer stillen zomer waarin weinig kleine en geen groote bouw werken zijn voorgekomen, is nu reeds in September, zoo goed als algeheel© werkloosheid in de bouwvakken inge treden. Aan welken kant van de stad we ook zien, overal rusten troffel en hamer. Een paar huizen op den Ko ninginneweg, een enkele verbouwing hier en daar is alles. Buiten Haarlem, in de omstreken, is 't al niet beter. Met den drukken bouw van enkele jaren geleden in Bloemendaal is 't af- geloopen, ten minste voorloopig. Af en toe wordt er een enkele villa aan besteed, maar voor een bevolking van ambachtslieden, zooals die in de goe de dagen van drukke, bouwerij en daarmee gepaard gaande hooge loo- nen, zich in Haarlem heeft neergezet, is dit onbeduidend. Voor slechts wei nigen is werk, de meesten hebben het niet. Groote aannemers in Haarlem, die vroeger eenige werken tegelijk uit voerden en daaraan in 't najaar door werkten totdat de vorst het onmoge lijk maakte, om daarna naar den dooi te haken, die de voortzetting van den arbeid weer mogelijk maken zou hebben op dit oogenblik niets omhan den. Af en toe moeten zij van 't perso neel, dat toch al klein is, nog afdan ken, omdat ook het zoogenaamde burgerwerk uiterst schaars is. Kleine vertimmeringen aan huis, een kamer er bij, een nieuwe serre, een schuur, al die „klusjes" zooals het heet, die de timmerman "en aannemer rekende tot zijn burgerwerk, zijn zeldzaam de menschen zijn zoo zuinig als ze maar kunnen. Na alles wat er gebeurd is, behoe ven we ons over dezen treurigen toe stand niet te verwonderen. Enkele jaren geleden werd er gebouwd bij massaas. Speculanten die geen cent bezaten, kochten grond en gingen daarop huizen zetten. De grondeige naar verlangde voorloopig geen geld hij zou wel betaling ki-ijgen, wan neer de hypotheek gesloten was wat kon hem voor kwaads gebeuren? Alles wat er op zijn grond gebouwd werd, verhoogde daarvan immers de waarde en de overdracht had niet plaats vóór de hypotheek gesloten en de Êooper dus in 't bezit van con tanten gekomen was. De hypotheekbanken van hun kant deden grif zaken. Hooge sommen wer den op de huizen gegeven, soms meer dan de heele bouw kostte. Maar toen al die nieuwe huizen geen huur ders konden vinden en de bouwers dus buiten staat waren, de hypotheek rente te voldoen, werden de banken zelf door den nood gedwongen, eige naars van de perceelen en zagen met schrik in, dat zij slechte zaken ge maakt hadden met deze huizen, waar van er velen vlug weg met fantasie specie, een half steensmuurtje en een balksysteem la zwavelstok in elkaar getooverd en verder met een aardig deurtje en een licht verfje aantrekke lijk gemaakt waren. Hadden ze zich vroeger mild ge toond, nu hielden ze de koorden van de beurs krampachtig vast. Er was haast geen geld meer te krijgen. En dat zal nog wel een poos zoo moeten duren omdat in verschillende kwartie ren tal van huizen leegstaan en vele andere verhuurd zijn voor een te la gen huurprijs. De toestand is dus ongezond en vóórdat die zich weer hersteld heeft zullen de hypotheek banken tot het gemakkelijke crediet van vroeger niet te bewegen zijn. Waarom er dus nu weinig aange nomen werk is, wordt hierdoor dui delijk. De malaise die er heerscht, werkt vanzelf ook op het zoogenaam de burgerwerk terug, maar hiervoor bestaat bovendien nog een andere OMPzaak. „Bij de financieele rampen van 1903", zei ons een vakman, „werden 't eerst getroffen de menschen die geld te vorderen hadden. Maar 't meest getroffen worden nu zij, die geld schuldig waren en nu langza merhand aan de curatoren hun schuld moesten betalen. Familieleden en vrienden kwamen hierbij te hulp. Is 't wonder, dat dus nu velen zich beperken in de uitgaven, die niet on afwijsbaar noodzakelijk zijn?" Dit alles is terug te brengen tol dat eene, veelbeteekenende woord ma laise. Ja, er heerscht in Haarlem malaise. Intusschen is met het aanwijzen van de oorzaken van de wonde, een kwetsuur nog niet genezen. En het zal hier wel zijn zooals bij zooveel an dere ongesteldhedende tijd alleen kan ze helen. Nu en in de naaste toekomst is er in Haarlem voor de bouwvakarbeiders niets te hopen. Te recht gaat wie buiten werk kan vin den, al is 't dan ook niet in zijn vak, liever heen. Maar dat is niet voor iedereen mogelijk en daarom is de noodkreet van den R.K. Volksbond om werk zoo pijnlijk waar en zoo treffend. Het staat er benauwd voor. De ge meente kan niet veel doen, maar wat zij doet is al zooveel gewonnen. Twee scholen kunnen weldja worden aanbesteed. De bouw vaif 't slacht huis, waarop al vroeger gehoopt is, zal nu toch eindelijk kunnen begin nen. De plannen zijn, naar we hooren, klaar. Welnu, laat men dan ten spoedigste met deze werken beginnen ners zeer teleurgesteld over het mis lukken van het plan om den slag bij Liao-jang tot een beslissend gevecni. te maken en het tegenwoordige Man- tsjoerijsche leger te vernietigen. Verder wordt daarin gemeld, dat de Japanners echter op alle mogelij ke manieren versterkingen m voor raden zenden in noordelijke richting. Zij gebruiken booten voor het ver voer op de bijrivieren van de Liao, terwijl nllo wegen en zijpaden vol zijn met inlandsche kruiwagens met graan en ammunitie beladen. Alles er op, dat dei Japanners van plan zijn, een beslissenden slag op Russisch grondgebied aan te ne men en zoo mogeliik af te dwingen. Zulk een slag zou dan waarschijnlijk plaats hebben op eenigen afstand ten noorden van Moekden in verband met den tijd. dien de Russen noodig heb ben om versterkingen tc- ontvangen. De Japanners, die geloofden dat de Russen gebruik maakten van dum- dum-kogels. naar aanleiding van sommige kwaadaardige verwondin gen, beweren nu daarvoor bewijzen te hebben, daar zij bij Liao-jangeeni- ve dum-dums gevonden hebben. Het bewijs is echter niet afdoende. Onafgewerkte vaste bruggen maken den indruk, dat de Russen den spoor- we- vernielen, doch de lijn is overal ongeschonden. De Russen zijn blijk baar voornemens terug tc keeren. plakten langs den spoorweg procla maties aan, waarin zij de Chineezen waarschuwen, dat zij gestraft zullen worden indien zij de lijn beschadi gen. Ook dit telegram laat het dus vrij wel in 't midden, waar de eerstvol gende slag zal geleverd worden. De correspondent van de „Birshe- wija Wjedornosti", die zich te Tie- daar uit in hun woning gevonden papieren blijkt, dat beiden Japansche marine-officieren waren, die spion nendienst deden Een niet minder gelukkige ontdek kingvoor de Russen is te Port-Artnur gedaan. Daar werd onlangs een geheime bergplaats ontdekt, door Chineezen vóór den Cliineesch-Japanschen oor log aangelegd, waarin 60.000 tot 100.000 granaten, een paar honderd oude Krupp-kanonnen, die nog bruik baar zijn. een groote hoeveelheid kruit van goede kwaliteit en naar b- weerd wordt ook een groot aantal geweren en patronen werden geven den. OORLOGSVARIA. De Japansche regeering protesteer de door middel van haar consul te San Francisco tegen het langer dan 24 uur in die haven vertoeven van het Russisch transportschip ..Lena". De Russisch-Chineesche Bank te Moekden is geslotenook de stedelij ke autoriteiten maken zich gereed de stad te verlaten. De Japanners hebben na de bezet ting van Yentai de kolenmijnen daar in brand gestoken. De Japansche luitenant-kolonel Ha- segawa. van de keizerlijke garde, zal bevorderd worden tot generaal en be noemd tot militair gouverneur van het deel van Mandsjoerije. dat door de Japanners bezet is. In de gevechten om Liao-jang heeft i.i„j A,. 111 uc «vetmcii um ang neeii, ling ophoudt, seint aan zijn blad de zich het Wyborg_ regiment, waarvan voor de Ru^en met zeer ^Mdigeii- Keizer Wilhelm chef is. bijzonder on- de tijding dat de Japanners zeei snel dersc}iei(ien Het bestormde de stellin- vooruitrukken, en hun omtiekkende bj- «ikwantoen en verdrepf Kop bewegingen uitmuntend geheim we-jHet reg'meS Het helpt den Russen.weinig, sein. Z'°X hij, of zij al vermeerdering van troe pen krijgen, want de Japanners krij gen versterkingen uit Inkau. Boven dien bedreigt Koeroki door een flank- marsch naar het noorden voortdurend onze verbindingen af te snijden. Op deze wijze zal het initiatief tot ban der wie twee officieren en 152 gewon den. waarbij de kolonel en nog twee officieren. De Duitsche Keizer heeft aan het regiment zijn gelukwenschen gezonden. Bedragen de verliezen der Japan ners bij Liao-jang 17539 man, het Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG. Het eenige belangrijke nieuws, dat heden van het oorlogsterrein komt, is wel de mededeeling aan de „Daily Telegraph" uit Liao-jang geseind, dat Koeroki's legerkorps teruggeroe pen is en thans op vijf mijlen ten noordoosten van Liaojang kampeerk en die aan hetzelfde blad uit Simmin- ting gezonden, inhoudende de tij- ding, dat de Tsaar aan Koeropatkin bevdl gaf Liao-jang tot eiken prijs te hernemen. Het één staat dus bepaald met het ander in verband. Zeer waarschijn lijk zal dus ook de eerstvolgende groote veldslag wederom om Liao-jang worden uitgevochten, hoewel andere berichten daarentegen er meer op wijzen, dat het eerstvolgende treffen bij Moekden of Tielin, ten noorden daarvan, zal plaats hebben. Hoe dit zij, op het oogenblik is daarvan nog niets met zekerheid te zeggen, want de berichten over de operaties der verschillende troepen- afdeelingen brengen heel weinig nieuws. Sedert Donderdag schijnt er niet meer te zijn gevochten. Van die gelegenheid schijnt maar schalk Oyama gebruik gemaakt te hebben om Liao-jang. alwaar hij zijn hoofdkwartier gevestigd heeft, lang zamerhand in een moderne Japansche stad te herschapen. Volgens het Reuter-telegram van 11 September, dat deze laatste mede deeling behelsde, zijn ook de Japan delen in de handen der Japanners,Russi5Che, departement van oorlog blijven deze manoeuvre zal steeds stelt de Russische verliezen op 17.000 herhaald worden. Iman, waarvan 4000 gesneuvelden. I Of de correspondent gelijk heeft. is inlet te zeggen Maar dat ook de Rus- De ,aatst van i sen niet werkeloos blijven, blijkt toch I wel uit de dépeche van maarschalk FOrt-Artnur Oyama op 12 dezer naar Tokio ver-zijn van de Daily Telegr.. die van zijn j zonden, bevattende de mededeeling, Tsjifoe-correspondent verneemt: 'dat een groote macht Russische ca- De Russische zoeklichten ontdek- valerie zich vertQonde bij Pintaitzoc ten den 31en Augustus een vijandelij- ten oosten van Yentai. 1 roepen Rus- tornedovlont rliP cem miin«srhin vpt- Yentai en Moekden. j GEMraal Stösse, ,s v£m mM^ing dat Te Tokio zijn Maandag de eerste de ,v«and b6ziS is. versterkingen aan bijzonderheden ontvangen over de operaties Tan Koeroki Van Donderdag berichtte de generaal van 28 Augustus tot 5 September. i J* a"6s "?"seh was." Daaruit blijkt, dat gedurende dien 1 ,Zoo|ls ™en, Tl6' 21!J de joterwer- tijd de troepen voortdurend in strijd van Port-Arthur door de Japan- geweest zijn te midden van de groot- J)VS ..Russki Inva- ste ontbering, aangezien de Russen ,op oe^ezen- dat de Vrijdag de verbindingen hadden af- ^sting voldoend van water kan wor- gesneden. Koeroki's troepen bleven den voorzien door het distilleeren van gedurende 24 uur zonder eten of zeewater, dat door daartoe opgestel- drinken. Zij moesten zich meteen wc-: e toestellen in het militair depót kan nig droge rijst tevreden stellen. geschieden. De plaats is bomvrij ge- Gedurende het gevecht in den maakt. 80,000 gis. water kunnen al- naclit van 30 Augustus bij Ilsoekia-dus per dag verstrekt vtorden. kou maakten de Russen gebruik vanj UIT ANDERE LANDEN, zoeklichten om het terrein te verken-; Aangaande het gevecht met de He- nen' Jh /- ondertusschen een rero-s is te Berlijn het volgende te- moorddadig vuur op de Japansche lcgram uit otjosondu van 10 dezer. Vrijdagavond bezetten de Japanners bii fe%mbnbe??Sedea&ignSilaSn ^n—' Yentai^ien Sluveheeks wSjk naar troep van Samuel Maharero. dien hij hebben, dat deze zich niet verzetten zal, indien de bemanningen der Rus sische oorlogsschepen aan boord blij ven, in plaats van ingekwartierd te worden in de Chineesche verdragsha vens. VREDESPLANNEN. De internationale parlementaire bijeenkomst te St. Louis heeft beslo ten te streven naar een scheidsrech terlijk einde van den oorlog in Oost- Azië door tusschenkomst van het Haagsche hof. De afgevaardigden uit Frankrijk en Italië waren er tegen. Het voorstel, om Roosevelt dadelijk uit te noodigen, den eersten stap te doen om tot bemiddeling te komen, werd aangehouden. Volgens de New York Herald heb ben de laatste overwinningen van de Japanners in Mandsjoerije in Amerika de openbare meening gunstiger voor de Russen gestemd, vo<*ral in de Zui delijke Staten. In militaire kringen zou men het daar ongewenscht ach ten, dat het gele ras het blanke ge heel verslaatnaar het schijnt, is men bevreesd, dat Japan anders later de Filippijnen zou trachten te vermees teren. De Tribune en de Times van New-York blijven echter de Japanner bewierooken. Stadsnieuws. Aanbesteding. Op Donderdag 6 October zal door het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland worden aanbesteed bestek 178, luidende„De voorziening dei- boorden van het Noord-Hollandse.h kanaal, in drie perceelen." Raming1ste perceel f 14.000, 2de perceel ƒ9900, 3de perceel ƒ8100. Ra ming der massa ƒ32.000. In beroep. De heeren C. H. A. Jesse en C. F. Schulz, beiden te Haarlem, zijn in beroep gekomen bij den Raad van State, tegen het besluit van B. en \Y. dezer gemeente, d.d. 14 Juni 1904. waarbij hun vergunning is geweigerd voor de oprichting van eene bewaar plaats van benzine achter het per ceel aan de De Witstraat. Gezonken schuit. Hedenmorgen is men begonnen met het lichten van de Maandag ge zonken zandschuit in den Raamsin- gel. Het is te honen, dat dit werk spoedig slaagt, want het verkeer te water ondervindt er zeer veel belem mering door. In den namiddag van den volgen-s dood m het den dag vielen de Japanners met 16 «A.Y1 Duitsphe zijde werd kanonnen de Russen aan, die ver-nj^lfe^on?; sterking gekregen haddén. De Japan-J der Herero s vlucht ners zonden een colonne vooruit vaUj^aar^1^e^13^ naar het Zuidoosten. Pensjilioe naar Pintaitsou, een de te UIT HAMBURG chement te Pintaitsou achterlatend. komt het bericht dat Prins Bismarck Zij rukten in westelijke richting op ernstig ongesteld is. en dat zijn toe- en bezetten Zondagmiddag Roemen-1 stand aanleiding geeft tot bezorgd- tsoesjan. De midden-colonne, die des bejd- e na korten tegenstand uiteensloeg. middags de hoogten ten westen van Heiyingtai bezette, was aan het ge-l. concentreerd vuur der Russen bloor-115 oproer uitgebroken. OP CORSICA. gesteld, leed zware verliezen en ken de stelling slechts met de grootste moeite behouden. De Russen onder hielden een kruisvuur op de rechter en midden-colonne. De Japansche artillerie, die een on gunstige stelling had ingenomen, leed zware verliezen. Vrijdagavond vielen 3 Russische brigades het centrum en den rechtervleugel aan en werden slechts teruggeslagen door de tijdige aankomst van de linker-colonne. Te Petersburg zijn weder een paar spionnen ontdekt. Twee Japansche handelsbedienden, te Petersburg vóc r het uitbreken van den oorlog werk zaam, en waarvan één zelfs tot de Grieksch-Katholieke Kerk was over gegaan. en met een Russische vrouw gehuwd, zijn gevangen genomen. De ..Presse" bevat een telegram van 12 dezer uit Ajaccio meldende, dat se dert Maandagmorgen de gendarmerie van Pila Canale, een dorp van 1400 inwoners, 37 KM. van Ajaccio verwij derd, in gevecht is met de bevolking. Men gelooft dat een muiterij ontstond ten gevolge van het vermoorden van een boer door een gendarme. Het. aan tal dooden en gewonden onder de aanvallers is onbekend. Het parket is met 20 gendarmes te paard van Ajac cio naar Pila Canale vertrokken. De Russische kruiser Askold heeft nu het dok te Sjanhai verlaten, en is, verhaald naar de plek, waar reeds de kanonneerboot Mandzjoer en de tor pedojager Grozowoi lagen. Het Wai-woe-poe moet ondershands van de Japansche regeering vernomen Gevechtsoefeningen. Maandag hebben de 1ste en 2de compagnie van het 3de bataljon 10de reg. een marsch-veiligheidsdienst ge houden in de omstreken van Pen- ningsvéer, Spaarndam en Santpoort. De Gemeentebegrooting voor 1905. Schieten Zandvoort. Heden hielden de manschappen der lichting 1899 en de viermaanders van 1904 schietoefeningen te Zandvoort. Tentoonstelling Heden, Dinsdag en Woensdag wordt in het café „Neuf" een tentoonstel ling gehouden van modellen van re- formkleeding en gewone ondergoede ren, georganiseerd door de samen werkende linnennaaisters (Nieuwe Keizersgracht 80, Amsterdam). De tentoonstelling is geopend 's morgens van 10—12 en 's middags van 26 uur. Wagen gekanteld. Gisterenmiddag is een beladen ver huiswagen op den Rijksstraatweg bij Halfweg van de planken die over een nog niet bestraat gedeelte waren ge legd, gereden, waardoor de zware wagen kanteldekoetsier en drie per sonen die boven op den wagen za ten, maakten vreemde tuimelingen, doch kwamen met den schrik vrij een paar kinderen in den wagen ge zeten bekwamen lichte kwetsuren aan de meubelen werd nog al schade veroorzaakt terwijl een poes bij den boedel meegevoerd, van schrik de vlucht nam De veldwachter Kroon van Zuid- Schalkwijk, heeft eenige werklieden van de aannemers der Electrische trambaan AmsterdamHaarlem ge verbaliseerd, op grond dat zij Zon dag aan de lijn aan het werk waren. Door Ged. Staten dezer provincie is benoemd tot lid van do Commissie ingevolge Art. 86 van de Ongevallenwet 1901 de heer J. A. G. v. d. Bergb, typograaf te Haarlem, in plaats van den heer Th. Oosterom, die deze gemeente verlaten heeft. Heden is de ontwerp-gemeentebe- grooting verschenen. Evenals het vorige jaar worden daarbij 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigen dommen berekend, 10 op die der on gebouwde en hoogstens 100 op het personeel. INKOMSTEN. Van gem een te- eigendommen. De huur of pacht van landerijen is 400 lager geraamd dan in 't vorige jaar, de opbrengst van grasverpach tingen ƒ200 lager, tienden, cijnzen en erfpachten 1500 lager dit laatste verschil spruit voort uit het verval len van erfpachten der Hollandsche Spoor. De recognitie, die kerkvoog den der Ned. Herv. Kerk voor 't ge bruik van het orgel in de St. Bavo betalen, is wegens de herstellingen van 600 tot 300 verminderd. Van belastingen. De plaatselijke inkomstenbelasting wordt geraamd op ƒ448.000, tegen 426.000 in 't vorig jaarde heffing voor entréegelden op 't museum ƒ100 hooger geraamd, met het oog op de ontvangsten in vorige jarenhet ver gunningsrecht evenwel wordt ge raamd op 750 minder, in verband met de opbrengst over 1904. Heffingen voor't gebruik van wegen enz. Voor 't gebruik van openbare wal len enz. raamt men ƒ1000 meer, voor 't gebruik van gronden ten dienste van buizen der waterleiding, kabels en buizen van de electrische centrale en de gasfabriek ƒ4800 meer; voor het verhuren van staanplaatsen voor rijtuigen 150 minder, wegens de op brengst in 1904voor haven- en kaai- geld wordt 1000 meer geraamd, en voor sluisgeld ƒ300 meer, wegens de opbrengst in 1903. Voor begrafenisrechten raamt men ƒ2000 minder, wegens de opbrengst in 1093 de schoolgelden voor lager onderwijs ƒ2200 hooger; voor mid delbaar onderwijs ƒ1000 hooger en voor hooger onderwijs ƒ500 hooger; de staangelden op de kermis ƒ2000 hooger (dus nu op ƒ13000), het weeg loon in de Waag en de marktgelden op de groentenmarkt elk '100 lager. Ontvangsten van verschil lenden aard. De opbrengst van haardasch en vuilnis enz. wordt een kleinigheid la ger geraamd n.l. op 130 minderde vergoeding van 't Rijk in de kosten van lager onderwijs ruim ƒ5000 hoo ger, wegens nieuwe scholen, die voor middelbaar onderwijs blijft gelijk, die voor hooger onderwijs is bijna ƒ350 hoogerdo uitkeering van 't Rijk is geraamd op ƒ208.000, d. i. omstreeks 1500 hooger wegens de toeneming der bevolking. Andere gewone ont vangsten op dit hoofdstuk worden ruim 1800 hooger geraamd. Rente en aflossing van geldleening voor de duinwaterleiding wordt 700 hooger geraamd, het batig saldo van die instelling op ƒ250 meer voor rente en aflossing van de gemeente lichtfabrieken raamt men ƒ76.000 meer, voor het batig saldo der licht fabrieken ruim ƒ6000 meer en voorde teruggave ten laste van de aanleg- rekening van 't openbaar slachthuis 6000 meer. Buitengewone Ontvangsten. Voor vermoedelijke opbrengst van den jaarlijkschen verkoop van door de gemeente aangekochte of ingerich te en bestemde gronden, met het doel van verkoop voor den aanbouw van belasting opbrengende huizen ƒ23.000 meer (dit is het gevolg van een vrij ingewikkelde, financieele becijfering, waarop wij hier thans niet dieper kunnen ingaan). UITGAVEN. Huishoudelijk Bestuur. De jaarwedden van de ambtenaren ter Secretarie zijn bijna ƒ.4000 hooger geraamd. Dit verschil vindt zijn oor zaak in de door B. en W. gewenschie aanstelling van een commies, die op de hoogte is van dubbel boekhouden, ter wille van een goede aansluiting van de gemeente-boekhouding met

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1