NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6506 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. V00r emeente?n W8ar ee" Agent 8cves,«d ,s <kom der 3Q Wgffly Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Francoper" post door' Nederland I T I I I I I T - I I I I I 1-65 tfy Kleine advertentiên 3 maai plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers f ■fWèjet&fëSwJHr t" Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37}., y de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREB00M. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advcrtentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. INHOUD. BLAD A. I)e Coöperatie bij de Hol landsche Spoor. Buitenl. Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haar lem en Omstreken. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. BLAD B. Oorlogsvaria. Rechtszaken en Gemengd Nieuws en het nieuwe Feuilleton De Terugkeer van Sher lock Holmes. NATIONALE ZANGWEDSTRIJD TE 's-GRAVfeNHAGE. Foto's van den grooten Nationa- len Zangwedstrijd te 's-Graven- hage, van „Jacob Kwast" te Wag- num, van „Onderlinge Oefening", de feestvierende Haagsche veree- niging, enz., zijn opgenomen in het Geïllustreerd Zon dagsblad van deze week. Afbeeldingen betrekkelijk den Oorlog, en hoogst interessante platen van actuëelen aard, zoo mede kunstplaten, sieren deze af levering, welke uitermate fraai is. Het Geïllustreerd Zondagsblad is bij den uitgever van deze cou rant tegen den zeer geringen prijs verkrijgbaar. De Coöperatie bij de Hollandsche Spoor. Er is in de laatste weken in ver schillende bladen heelwat geschreven over de coöperatie onder het personeel van de Hollandsche Spoor en het verzet, dat daartegen van den kant van de winkeliers wordt gevoerd. Die tegenkanting is begonnen bij de ne ringdoenden te Almelo, die besloten hebben niet meer door de Holland sche Spoor goederen te verzenden, een voorbeeld, dat al spoedig o.a. in Amersfoort navolging heeft gevonden. Eigenaardig genoeg heeft men over deze quaestie in Haarlem nog maar weinig gehoord. Toch is zij ook voor onze gemeente van groot belang. Hon- derde arbeiders van de Centrale Werk plaats, die tot dusver hunne waren betrokken of betrekken bij de winke liers, vallen in de termen om aan deze coöperatie mee te doen. Een deel van onzen handeldrijvenden middenstand kan dus tegenover deze coöperatieve beweging niet onverschillig blijven, daar zij den bloei van hunne zaken ernstig bedreigt. Wat wil de coöperatieve vereeni- ging? Hare statuten geven daarop het antwoord. Zij bestaat niet enkel uil een ver- bruiksvereeniging, maar beoogt bij voorbeeld ook de beoefening van sport-, tooneel en muziek. De Holl. Spoor geeft haar een subsidie en heeft een gedelegeerde in hare vergaderin gen. Rechtstreeks gaat zij dus niet van de Maatschappij uit, maar hare tegenstanders hebben toch zeker geen ongelijk, wanneer zij een zeer nau- wen band zien tusschen de Maat schappij en de vereeniging en bewe ren, dat zonder den steun van het bestuur der Maats, de coöperatieve vereeniging onmogelijk zou kunnen Aan het lidmaatschap worden aller minst bezwarende voorwaarden ge steld. Personen van 17 jaar en ouder vallen daarvoor in de termen en moe ten een zeker aantal aandeelen ne men, dat afhangt van bun inkomen. Wil bijvoorbeeld iemand die 600. 's jaars verdient, lid der vereeniging worden, dan moet hij één aandeel nemen van ƒ5.Een vijfde gedeelte daarvan, dus in dit geval één gulden, moet binnen een half jaar na de toe treding als lid worden gestort en de betaling van het overige moet pas geschieden binnen twee jaar na den dag der toetreding. Het lid behoeft evenwel deze vier gulden niet in con tanten te storten, want. zegt art. 55, alinea 5„Het Hoofdbestuur is be- „voegd en het desbetreffende lid is „alsdan verplicht, de volstorting op „de aandeelen te doen plaats hebben „door tegoedschrijving van rente en „van eventueel door hem in de ver- „bruiks-instelling te behalen winst." Op die aandeelen ontvangt elk -a een rente van 4 procent. Bovendien moet elk lid een jaar- lijksche contributie betalen, naar den maatstaf van het jaarlijksch salaris, die bijvoorbeeld voor iemand met een inkomen van ƒ600.jaarlijks ƒ1.30 bedraagt. Wij gaan de talrijke bepalingen omtrent de regeling van onderdeelen stilzwijgend voorbij. Voor ons doel zijn de bovengenoemde de voornaam ste. In korte woorden komt het hierop neer, dat met steun en medewerking der Holl. Spoor een coöperatie be staat, die in de voornaamste plaats verbruiksvereeniging is en waaraan haar geheele personeel, zonder forma liteiten en met zeer geringe kosten kan deelnemen. Men heeft slechts te bestellen wat men wenscht en van een hoofdmaga zijn te Amsterdam komen, keurig ver pakt, de waren gratis perspoor door het geheele land aan hun adres. Kosteloos wordt de verpakking weer teruggezonden. Door den grooten, centralen inkoop worden door het Béstuur de laagste prijzen bedongen, waarvan dus de afnemers profiteeren. Dat de winkeliers dit met leede oogen zien is volkomen begrijpelijk. Hun bestaan, door onderlinge con currentie toch al moeilijk genoeg, wordt door dezen krachtigen mede dinger niet weinig verzwaard. Had den zij tot dusver alleen met de Haar- lemsche vakgenooten te rekenen, thans komt een van alles voorzien Amsterdamsch magazijn op hun ter rein en kan hun concurrentie aan doen, omdat het alles kosteloos per spoor verzenden kan. Hierin ligt, men begrijpt het, juist de felheid der mededinging. Wanneer een gewone Ainsterdamsche winkel suiker of boter per twee, drie of vijf pond in Haarlem wou gaan leveren, dan zou hij juist om de kosten van vervoer dat plan spoedig moeten op geven. Het is dus het gratis vervoer, dat het bestaan van de coöperatieve vereeniging der Hollandsche Spoor mogelijk maakt. Hierin ligt dan ook de sleutel van het verzet door de neringdoenden op touw gezet, al hebben zij tegen de Holl. Spoor ook nog andere grieven „Door het verleenen van belang rijke subsidie, het toestaan van vrij „vervoer der verbruiksartikelen, floor „het. aanwijzen van haar ambtena ren (chefs enz.) tot het in ontvangst „nemen der orderboekjes enz., door „het afhouden van het door het perso- „neel verschuldigde aan winkelwaren „van hun salaris en door verschillen- „de andere faciliteiten tracht deze „Maatschappij haar personeel, door „middel van de Coöperatieve Ver- „bruiksinstelling „Voor Allen der H. „IJ. S. M.", voordeelen te verschaffen „ten koste van den Handeldrijvenden „Middenstand." Tegen deze opsomming valt niet veel te zeggen. Hoe men de zaak ook bekijkt, deze coöperatie, uitgaande van een machtige Maatschappij met eén grööt personeel, is voor den win kelier, tot wiens clientèle dit perso neel behoort, een zware slag. Natuurlijk kan men de zaak ook van een ander standpunt bezien, dat van den arbeider, die er van profi teert. Voor hem is niet in de eerste plaats de vraag, of de winkelier kan bestaan, maar of hij zelf er beter van worden kan. Krijgt hij zijn waren goedkooper, ontvangt hij zélfs nader hand'nog een gedeelte van wat hij betaald heeft als winstaandeel terug, dan is er voor hem alle aanleiding om aan de coöperatie deel'te nemen. De Hollandsche Spoor ten slotte ziet in deze coöperatie een middel om haar arbeiders aan zich te binden door hun het leven zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Is daar in begin sel iets tegen Men zou zeggen in tegendeel. Wanneer er betoogd wordt, dat de Maatschappij daarmee haar personeel kluisteren wil in den on- gunstigen zin van het woord, dan schijnt die beschuldiging voort te spruiten uit politieke overwegingen en dient zij in elk geval nog nader te worden bewezen. De lezer, die ons tot hiertoe volgde, ziet nu al, dat er driëerlei standpunt in de zaak kan worden ingenomen, al naarmate van de belangen, die ieder persoonlijk tot de zijne maakt. Den winkelier, die vreest dat hem een deel van zijn debiet zal ontgaan is 't waarlijk niet kwalijk te nemen, wanneer hij met alle middelen daar tegen tracht te waken. Den arbeider 't niet euvei te duiden, dat hij op zijn beurt zijn voordeel zoekt en der Maatschappij kan men er geen ver wijt van maken, dat zij de belangen van haar personeel met hare eigene tracht te vereenzelvigen. Vandaar dan ook, dat in den ge- voerden pennestrijd alleen partijen aan het woord zijn. In den beginne zelfs een aandeelhouder van de Maat schappij, die het bijzonder ergerlijk vond, dat de Almeloosche Hanaeis- vereeniging als Weerwraak geen goe deren per Holl. Spoor meer ontvangen of verzenden zou. Deze verontwaardiging nu lijkt ons vreemd. I-Iet is nu eenmaal in de we reld zóo gesteld, dat iedereen begun stigt wien hij lijden mag. Niemand koopt bij w'e hern nadeel toebrengen. Zoo is het dan ook volkomen men- j schelijk en verklaarbaar, dat de no- j ringdoenden te Almelo, toen zij be- langrijke schade ondervonden of voor zagen van een daad der Hollandsche Spoor, op hunne beurt uitzagen naar een anderen expediteur. In dezen stand van de zaak wagen wij ons overigens niet aan een con clusie. De tijd zal leeren, waar het heen gaat. Zal mettertijd,, zooals sommigen voorspellen, de vereeniging hare leden toch niet voor lage prij zen kunnen blijven bedienen? Dan zal de winkelier spoedig zijn klantjes terug zien keeren. Of zal inderdaad blijken, dat de arbeider er wel bij vaart? Dan zal de winkelier op mid delen van verweer dienen te zinnen, die meer directe waarde hebben, dan het dreigement van den boycot. Mis schien vindt .hij dat middel eveneens in de coöperatie. Misschien kan hij, onder den drang der omstandigheden, er toe komen kleine bezwaren op zij te zetten, luttele vooroordeelen te overwinnen, om met zijn vakgenooten te komen tot gezamenlijken inkoop, die hem in staat stelt te leveren tot lageren prijs. Zoo zou hij de Holland sche Spoor met haar eigen wapen be strijden. En als tve ons niet zeer ver gissen, dan is daarmee vroeger al, toen deze coöperatie nog niet dreigde, een begin gemaakt. Misschien gaat dit kleine plantje van winkeliers-coö peratie nu in de verdrukking groeien. Rusland heeft wel eens een succesje noodig. En dat te meer, als waar is wat nu gemeld wordt, dat generaal Zassoulitsj, die bevel voerde over een deel der achterhoede, aan den over kant van de Hoën met 3000 man ge vangen is genomen. Overigens hebben de diplomaten weer werk aan gedachtenwisseling over de Lena den Russischen kruiser, die te San Francisco binnengeloopen is. De correspondenten der Engelsche bladen in de Vereenigde Staten sei nen dat de Amerikaansche regeering den te San Francisco binnengeloopen Russischen kruiser zal behandelen, gelijk Duitschland en China met de Russische oorlogsschepen in Oost- Azië hebben gedaan. De Lena zal ont takeld moeten worden als zij langer dan een e'ftnaal blijft om kolen en proviancLin te nemen. De Amerikaan sche regeering zal stellig niet dulden dat d.e Russen jacht maken op Ame rikaansche koopvaardijschepen. De Lena moet ook niet voornemens zijn, Engelsche en Amerikaansche schepen op contrabande te onderzoeken, maar toch maakt men zich in reederskrin- gen ongerust. Telegrammen zijn reeds naar Jokohama verzonden om naar Amerika vertrekkende stoomschepen tegen te houden. Stadsnieuws. Buitenlandsch Overzicht D£ OORGOO. Reuters correspondent, die tijdens den slag te Liao-jang in het hoofd kwartier van de Russen was, heeft een verhaal gedaan, waaruit blijkt, dat niet alleen de Japanners, maar ook de Russen en Chineezen in die stad aan 't plunderen zijn geweest. Hij seint daarover Toen de half verhongerde Russische troepen vernamen dat de stad ont ruimd moest worden, werden zij tuch teloos, plunderden de Chineesche en Europeesche winkels, en vernielden wat zij niet konden meenemen. Zij vonden veel sterken drank en toen zij dronken waren, maakten zij zich aan andere uitspattingen schuldig. Nadat de Russen weggetrokken wa ren, sloegen de Chineezen tot plunde ring over, en toen de Japanners inde stad kwamen, die vijf dagen gevoch ten hadden zonder ander voedsel dan droge rijst, voltooiden zij het vernie lingswerk, de particuliere woningen plunderende. De soldaten zijn nu bui ten de ommuurde stad teruggetrok ken, waarin men slechts met een bij zondere pas wordt toegelaten. De berichtgever van de Daily Mail seint uit Tientsin, dat de Russische generaal Linjewits met 50,00ë0 man Noordoost Korea is binnengetrokken en zoodoende de verbinding van den Japanschen legeraanvoerder Koeroki met Feng-wang-sjeng heeft afgesne den. Als dat waar is (we weten, dat voorzichtigheid tegenover de oorlogs berichten past) dan is Koeroki in een lastige positie. De vraag is dan maar alleen, of de 50.000 Russen sterk ge noeg zullen zijn, om hun voordeel te handhaven. Muziekprogramma. 28e Muziekuitvoering, op Woens dag 14 Sept. 's avonds van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. Kriens. 1. Haarlemsche Schutterij-Marsch, Kriens. 2. Ouverture „Oberon". Weber. 3. Serenade voor Piston-Solo, Eilen- berg. Uit te voeren door den Heer Speets. 4 Fantaisie de l'opérette „Robinson Crusoë", Offenbach. 5. Ouverture „La Muette de Porti- ci", Auber. 6. „La Chanson des Nids". Solo voor twee Klarinetten, Buot. Uit te voeren door de Heeren Nel en Borlée. 7. Rondo voor Piccolo. Solo. Don jon. Uit te voeren door den Heer George Schmidt. 8. Fantaisie de l'opérette „Madame Angot", Lecocq. Overreden. Hedenmorgen had een treurig on geval plaats in de Groote Houtstraat tegenover de Anegang. Een fietsrijder, die uit de Anegang kwam rijden, slipte en kwam té vallen, juist op hetzelfde oogenblik, dat een trouwstoet passeerde. De jonge man, zekere Schipper, uit Zaandam, een handelsreiziger, ge raakte daardoor onder één der rijtui gen. dat over zijn lichaam ging. Kermende van pijn werd hij opge nomen, bij den drogist, den heer Veen binnengebracht en vervolgens per brancard naar het Gasthuis ver voerd Tegen den koetsier werd proces verbaal opgemaakt. Volgens oogge tuigen had hij best een weinig kun nen „uithalen" en daardoor het on geluk kunnen voorkomen hetgeen vol gens het beweren van den koetsier onmogelijk was. Zijn toestand was hedenmiddag be vredigend, hoewel niet geheel zonder zorg. Chr. Nat. Werkmansbond. Op de negende Jaarvergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond, welke heden Woensdag 14 en Donderdag 15 September te Zwolle in het gebouw De Harmonie, Groote Markt, wordt gehouden, komt o. m. aan de orde het voorstel der Afd. Haarlem, luidende De Bond drag© zorg. dat leden, die elders werk zoeken, zooveel mogelijk door de Afd. ter plaatse, waar zij zich bevinden, met raad bijgestaan wor den en zoo noodig ook worden ge steund of van een reispenning worden voorzien. De gymnastiek-en scher*m- vereeniging „de Wilhelmina-Garde" viert Zaterdag 17 September haar vijf jarig bestaan, door het geven vaneen feestelijke bijeenkomst in het gebouw St. Bavo. Het programma ziet er zeer goed uit en het belooft een aangena- men avond te zullen worden. Tot lid-consultant van het Bataaf sch genootschap der proef ondervindelijke wijsbegeerte is be noemd de heer Dr. M. Greshoff. al hier. EEN KIND VERBRAND. Dinsdagavond ongeveer kwart voor achten brak er brand uit op een zol der van het perceel Witte Heeren- steeg No. 11. waarin een kruide nierswinkeltje van den heer Van der Krogt is gevestigd. De man, die in zijn vrijen tijdtiin- mermanswerlt verricht, bewaarde op dien zolder zijn krullen en spaanders. Hoe deze in brand zijn geraakt, is nog niet opgehelderd, daar de man op liet oogenblik, dat de brand uit brak, beneden aan het werk was, en beweert, niet op dien zolder geweest te zijn. De. vrouw van Van der Krogt was op het moment, dat de brand uit brak, met een dochtertje boodschap pen doen één der kinderen was be neden. een ander deed een bood schap voor den vader, terwijl er vier op een aan de straat uitkomend bo venkamertje sliepen. Nauwelijks had de vader den brand bemerkt, of hij snelde naar bo ven om zijn kinderen te redden. Een dikke rookwolk vulde toen reeds het slaapvertrek der kleinen, de vlammen sloegen uit het dak en hadden de trap naar boven reeds aangegrepen, zoodat ook zijn terug weg was afgesneden. Zijn eerste werk was nu het raam in te slaan, en de kinderen één voor één aan de buren en andere ter hulp gesnelden toe te werpen, hetgeen in den dichten rook een zeer moeilijk werk was. In duister tastte de vader steeds rond. en had het geluk achtereen volgens 3 kinderen te redden. Door do duisternis en in zijn overspannen toestand zag de man niet wat hij voor de vierde maal uit het raam wierp, doch hijzelf was in de stellige overtuiging, dat dit zijn vierde kini was geweest. Vlug liet hij zich daarna ook uil het raam zakken, want het was reeds meer dan tijd. daar ook het slaap vertrek flink begon te branden. Buiten gekomen, vertelde hij dan ook aan de inmiddels aangekomen brandweerlieden, dat alle kinderen gered waren en niemand zich meer in de woning bevond. Door de aanwezigen werden intus- schen eveneens pogingen aangewend om het huis binnen te dringen, ten einde nog te redden, wat er te redden viel. Zoo kwamen o.a. een paar om standers, Van Wunnik en Bottu, hel huis binnen, doch toen zij boven ge komen waren, konden ook zij niet meer terugvan redden was geen sprake en zoo klommen zij op het dak, waarna zij een goed heenkomen zochten door zich langs de dakgoten naar beneden te laten zakken. Van Wunnik bekwam hierbij een wond aan zijn hand. Met een tweetal slangen bond 'de brandweer nu vrij spoedig den strijd met de hoog-opslaande vlammen aan en binnen weinig tijd had zij de kracht van het alles vernielend ele ment gebroken, en was het reeds mogelijk de geheel uitgebrande ho ven-voorkamer langs een ladder bin nen te gaan. De commandant der Brandweer, die zich het eerst in het bedreigde perceel begaf, stelde dra een onder zoek in. in de beide bedsteden, doch ontdekte tot zijn ontsteltenis, dat zich daarin nog een donker voorwerp be vond. Bij nader onderzoek bleek hem, dat 't het ecnigszins verbrande lijkje van een kind was. In allerijl werd nu Dr. van Linden Tol ontboden, doch deze kon niet anders dan den dood door verstikking constateeren. Z. i. had het knaapje de 4-jarige Jan Simon geen pijn geleden, maar was het vóór het vuur zijn lichaampje aanraakte, door den dikken rook reeds vóór goed ingeslapen. Ook de rustige houding en kalme gelaatstrekken deden vermoeden, dat het knaapje kalm was Heengegaan. Een vreeselijk ding was nog. om deze tijding aan de ouders, die nog steeds in de meening verkeerden, dat alle kinderen gered waren, mede te deelen. De hoofdinspecteur van politie, de heer Nolthenius. belastte zich met deze treurige zaak. en met veel tact deelde hij der moeder de droevige ge beurtenis mede. Hoewel zij met de meeste voorzigtigheid er op was voor bereid. barstte de moeder bij't hooren der tijding in luide jammerklachten uit. 't Was aandoenlijk haar aan te zien. Na door de buren eenigszins ge troost. te zijn, begaf zij zich naar haar overige kinderen, die bij de familie Phlippeau in de buurt waren. De vader was inmiddels naar het politie-bureau gegaan om daar in lichtingen te geven. Ook daar hield hij strak en stijf vol. dat hij vier kin deren naar beneden had gegooid, toen. men hem daarnaar vroeg. Achteraf is echter gebleken, dat de man inplaats van een kind. een zak met kruidenierswaren naar omlaag heeft geworpen. De droefenis der ouders is natuur lijk zeer groot, vooral de vader verkeert in overspannen toestand. Hij kan zich nog niet goed rekenschap van de vergissing geven. De deelne ming der buren is algemeen. Nog slechts korten tijd geleden had het arme gezin ook een kindje ver loren. Nadat de brandweer het vuur ge heel gebluscht had. verscheen de brancard, en werd het lijkje in de kens gewikkeld, naar het Gasthuis overgebracht. De familie v. d. K., voor wie dit op het oog zoo weinig heteekenende brandje, zulk een hoogst droevig ge volg heeft gehad, bracht den nacht bij familieleden op de Nassaulaan door. Verzekering dekt de geleden schade. Nog meer brandjes! Nog was de brand in de Witte Hee- rensteeg niet geheel gebluscht, toen de brandweer de tijding kreeg dat brand was uitgebroken in de melk inrichting „Hartelust" hoek Kruis straatParklaan. In allerijl werd met een gedeelte van het materiaal daarheen getrokken, doch bij aan komst bleek het vuur gelukkig reeds gebluscht. Een ketelbekleeding had vlam ge vat en was met eenige emmers water gedoofd, zoodat de brandweer onver- richterzake kon terugkeeren. Hedenmorgen om half acht ont stond er een begin van brand op de Bakenessergracht No. 52, doordat in de keuken do kachel brandde en een zak met krullen, die er naast stond, aan het smeulen was geraakt. De bewoonster was in den winkel en ontdekte een brandlucht. Met em mers water werd de brand gebluscht. Alles is verzekerd. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur ontstond brand in de bovenachterka- mer van liet perceel Gedempte Vol dersgracht 26. bewoond door de fa milie Kolmeyer. Een gedeelte van het behangsel en het plafond werd door het vuur ver nield, dat evenwel spoedig met be hulp van eenige buren gebluscht werd. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door het vlamvatten van een gasslang.van een toestel. dat brandde. Juist toen de brand ge bluscht was, kwam de familie, die een trouwpartij ten huize had. thuis van het Stadhuis. Geein pleizierige thuiskomst De Brandweer. A.s. Dinsdag zullen de sergeanten hun jaarlijksch uitstapje maken, thans naar Rotterdam en Den Haag. De vrijwilligers van Spuit 10 gaan binnenkort de Amsterdamsche brand weer bezichtigen. De Bondsring Haarlemen Omstreken v. d. Ned. Bond van Jon- gel. Vereen, op Ger. grondslag., zal een openbare vergadering houden op Woensdag 28 Sept. 1904 in de boven zaal van „Volksbelang aan den Jansweg hoek Parklaan. Op de Agenda komt o. a. voor: Het debat op de Jonge!. Vereen, door, den Heer T. Verschoor te Haarlem. „Saamhoorigheid". door den Heer S. de Jong te Velsen. Feestelijke opening. Naar men ons mededeelt zal door de Directie der E. S. M. ter gelegen heid van de opening der lijn Amster damZandvoort, een déjeuner-dina- toire aan een 300-tal genoodigden worden aangeboden. Deze feestmaaltijd zal begin October in het Brongebouw plaats hebben. Heropening. De heeren A. van der Laan Co. hebben hedenmiddag hun zaak weder geopend in de perceelen Barteljoris- straat 13, 15 en 17. Door aankoop van een tweetal per ceelen in de Smedestraat en door ver bouwing zijn aan den toch reeds groo ten winkel eenige nieuwe afdeelingen en paskamers toegevoegd, die deze zaak tot de grootste van Haarlem maken. In een volgend nummer zul len wij over deze nieuwe afdeelingen meer in bijzonderheden treden, thans willen wij alleen volstaan met de me- dedeeling dat de uitgebreide, geheel electrisch verlichte, en prachtig inge richte winkel met zijn enorme hoe veelheid keurige artikelen niet alleen de bewondering zal trekken van alle voorbijgangers, maar tevens de clien tèle in de gelegenheid zal stellen zich het nieuwste op het gebied van da mes-modes daar aan te schaffen. Gevonden voorwerpen: Een witbonte trekhond, een witha rig hondje met zwarte vlekken.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1