De HI. Yaa Dot's BescMtfaliriBt Verhooging der Glasprijzen B. ENGELENBERG, Doelstraat, Haarlem. Brandverzekering- Maatschappij. lruïssiraat9. Assurantiekantoor, 9 9 it 9 9 ren kant konden een paar dagen voor het gevecht de troepen geen eten krij gen, omdat niet alle formaliteiten vervuld waren. Bij Tasjisjao weffeerde een kwartiermeester zelfs munitie voor het geschut af te geven, omdat de aanvraag niet volmaakt naar den vorm was. Ook van andere zijde wordt ge klaagd over de slechte organisatie bij het Russische leger. Generaal Gern- grosz wees den correspondent van de „Russki Invalid", het orgaan van het departement van oorlog, op de dwaas heid dat voor zijn infanteriekorps hem reservisten van de ruiterij, de artille rie en zelfs van de marine waren ge zonden, met wie hij niet weet wat hij zal aanvangen. Rechtszaken. OVER EEN PROCLAMATIE VAN PRESIDENT KRUGER. Ter terechtzitting van het tweede kantongerecht te Amsterdam, d.d. 25 Juli j.l., was ten verzoeke van J. van Dalsem, wonende te Pretoria, in Transvaal, en M. Smits, wonende te Zierikzee. gedagvaard R. van der Wal, schilder, te Amsterdam woon achtig. Eischers vorderden van hem een bedrag van 192. met. rente en kosten wegens achterstallige huur penningen over 8 maanden (1 Novem ber 1899—1 Juli 1900i. van de kamel en keuken in de Skinnerstraat op erf No. 656 te Pretoria, door gedaagde, toen hij nog tc Pretoria woonde, van eischers in huur gehad ad twee pond per maand. Bij zijn antwoord bestreed gedaag de deze vordering door een middel van niet-ontvankelijkheid op te wer pen. zich beroepende op een pro clamatie van President Krugcr. uit gevaardigd in October 1899 en gepu bliceerd in do Transvaalsche Staats courant van Woensdag 1 November 1899, No. 1072. Bij die proclamatie was overwogen, dat door het afkon digen der krijgswet in 1898 en het, dientengevolge geheel of gedeeltelijk staken van de verdiensten van het publiek in het algemeen, het noodza kelijk geworden was. een bepaling vast te stellen omtrent de invorde ring van huurgelden voor woonhui zen, plaatsen of gedeelten van plaat sen onder verhuur en huur. Geprocla meerd werd daarom o. m., dat van den datum der afkondiging dier krijgswet tot bare intrekking toe dc eigenaars of verhurders van woon huizen in geen geval het recht zou den hebben eenige huurpenningen te eischen van hunne huurders en dat na de intrekking der krijgswet verhaal op eenige dier huurgelden niet mo gelijk zoude zijn. Door de eischers werd bij repliek de geldigheid en wettigheid dier pro clamatie betwist, als zijnde in strijd met de grondwet der voorma lige Zuid-Afrik. Republiek. De uitspraak in deze zaak, welke Maandag zou plaats hebben, is dooi den kantonrechter aangehouden tot Maandag 19 dezer. vervangend afdeelingsconsul de heer J. Broerse, allen te Amsterdam, die ook allen de benoeming aannamen. De heer Koolbergen, tot heden plaatsvervaugend afdeelingsconsul, bracht nu verslag uit over 1903. Hier uit bleek, dat het aantal inrichtingen, met den A. .N W. B. in oetrekking, steeds toeneemt. Het aantal Bonds- café's en -hotels in Noord-Holland steeg van 107 tot 122, rijwielherstel lers van 110 tot 186, hulpkisthouders van 81 tot 87. Bovendien zijn aange steld 15 motorherstellers, 12 Bonds- photografen en 5 benzinedepóts. Het aantal geplaatste voetpompen steeg van 81 tot 115. Het aantal wegwijzers bedraagt thans 174, terwijl eerlang weer meerderen geplaatst worden. Bij de rondvraag werd gewezen op den oertoestand rond Amsterdam op het gebied van tollen. Aan het hoofd bestuur werd" in overweging gegeven, zich in dezen in contact te stellen met de afdeelingen Nieuwer-Amstel van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en van den Nederlandschen Boerenbond. Zeer werd ook geklaagd over het begrinten der wegen in het heem raadschap van den Amstel op onge legen tijden, zooals dit jaar in het oegin van Mei. Betreffende het wielrijderspad op den Overtoom werd gewezen op de onpraciische plaatsing van hoornen en lantaarnpalen en op de onbekend heid van de politie met de bestem ming van dit pad. Met een woord van dank aan de aanwezige consuls sloot de voorzitter de vergadering, waarbij hij toezeg ging deed, de verschillende opgewor pen bezwaren aan het Dagelijksch Bestuur van den Bond te zullen over brengen^ weduwe "voor eenige onkosten 20 roe bels betalen. Den dag daarop moest de duivëï uitgedreven worden, want de overledene had nu niet bepaald een deugdzaam leven geleid. Dit kost te 40 roebel. Na eenige dagen ver scheen de clairvoyante weer, zette midden in de kamer een éénpootig tafeltje en daarop een beker de we duwe beval zij drie dagen te bidden. Na drie dagen kwam de vrouw op nieuw en beval 500 roebels en eenige voorwerpen van waarde onder den beker te leggen. „En nu", zeide de geheimzinnige, „brandt levendel in de kamer, morgen kom ik terug". Toen zij den volgenden dag terugkwam, zeide zij gebeden op en bedekte den beker, waaronder geld en kostbaar heden lagen, met een doek. „Nu is alles klaar", sprak zij toen, „brandt vandaag nog levendel, mor gen krijgt u antwoord". De weduwe deed den geheelen nacht geen oog dicht. Bij het krieken van den morgen stond zij op en trad naar het éénpootige tafeltje. Met bevende handen hief zij den beker in de hoogte en vond op de plaats waar het geld gelegen had een stuk papier, waarop geschreven stond: „Ik wensch mijn opvolger veel genoegen, als hij, niettegenstaande je domheid, toch met je trouwen wil." EEN EIGENAARDIG VONNIS. Een niet onaardige bijdrage tot de wijze waarop wel eens vonnissen fn elkander gezet worden, werd gister ochtend voor den Hoogen Raad ge leverd. Het betrof een persoon, door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot fb boete of 4 dagen hechtenis we gens het vervoeren van een haas in het veld in gesloten jachttijd zonder voorzien te zijn van een jachtacte of eene bijzondere machtiging tot ver voer. De kantonrechter had bekl. ontsla gen van rechtsvervolging daar naar zijn oordeel het vervoer van wild bin nen 14 dagen na de sluiting van den jachttijd mag geschieden, ook zonder jachtacte of machtiging tot vervoer. Deze rechtsvraag kon echter naar advocaat-generaal mr. Ort in zijne conclusie opmerkte door den Hoo gen Raad niet beslist worden, aange zien het vonnis der rechtbank uit an deren hoofde zou moeten worden ver nietigd. In dat vonnis n.l. waarbij op het verzet van bekl. het verstekvonnis dier rechtbank was bekrachtigd, stond te lezen„overwegende, dat de ver klaring van den wederom als getuige gehoorden verbalisant door niets is ontzenuwd". En nu bleek uit het pro ces-verbaal der terechtzitting dat niet alleen geen getuigen gehoord waren, doch zelfs het openhaar ministerie en beklaagde uitdrukkelijk verklaard hadden af te zien van het hooren van nieuwe getuigen. Overigens merkte adv.-gen. op dat bij het vonnis ook ten onrechte de opbrengst van den inbeslaggeno- men haas in plaats van den haas zelf was verbeurd verklaard. Geconcludeerd werd ambtshalve tot vernietiging van het vonnis met ver wijzing naar het gerechtshof te 's-Her- togenbosch. Uitspraak 10 October. Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws. PERS - CONGRES. Zondag is te Weenen het interna tionaal perscongres geopend. Onge veer 500 deelnemers, afgevaardigden van alle Staten, kwamen met hun da mes aan. Uit Berlijn kwam met vele andere schrijvers en journalisten ook de tooneeldichter Ludwig Fulda. Vele openbare en particuliere gebouwen waren met vlaggen versierd. Bij de opening waren o. m. tegenwoordig de aartsgroothertog Rainer. de minister president dr. Von Körber, de minis ter van buitenlandsche zaken graaf Goluchowski, eenige andere ministers, gemeentelijke autoriteiten, vele Ka merleden en een groot aantal dames. De voorzitter der internationale persvereeniging Wilhelm Singer open de het congres met een rede, waarin hij keizer Frans Jozef en de vreemde souvereinen dank zeide omdat zij zich op het congres lieten vertegenwoordi gen. Daarop huldigde hij groothertog Rainer als beschermer van kunsten en wetenschappen. Deze begroette het conga-es uit naam van den Keizer. De volgende spreker was minister Von Körber, die de pers hulde bracht als succesvolle leermeesteres van de me nigte, als veroveraarster en beheer- scheres der wereld. De pers moet de politieke hartstochten bestrijden en vaderlandslievend zijn. Uit naam van de stad Weenen sprak de burgemeester dr. Lueger. 's Middags werd een rijtoer gedaan de lange stoet van honderden rijtui gen werd in de straten van Weenen met groote belangstelling en vreugde begroet. 's Avonds waren de journalisten op verzoek van den Keizer aanwezig bij een gastvoorstelling in de hofopera, waar Die Fledermaus" opgevoerd werd. NIEUW SOORT OPLICHTERIJ Een wijnkooper te Parijs wilde zijn zaak overdoen en als kooper meldde zich op zijn kantoor op den Boule vard Beaumarchais een deftig heer aan als graaf Louis de Bourgade. rentenier, wonende te Bourg-la-Reine. De .graaf' had vertelde hij een zoon. die bezigheden hebben moest en voor hem wilde hij de zaak koo- pen. De heeren werden het spoedig eens en weldra was de verkoopacte in optima forma gereed. De wijn kooper vroeg zijn opvolger ten eten en deze nam de uitnoodiging aan. Hij werd intusschen voorgesteld aan alle klanten, die in de zaak kwa i men en elk tracteerde hij op wijn. zoodat het er dien dag vroolijk toe ging. Vooral aan het diner was het gezellig en hoe meer wijn er gedron ken werd, hoe luidruchtiger men werd. totdat de politie ten slotte eens kwam kijken, wat er aan de hand was. Daar was de pret ineens uitde agenten herkenden in den ..graaf" een oplichter, die al menigeen tot zijn dupe had gemaakt en daarom bi de politie gesignaleerd stond. In zijn notitieboekje vond men een geheel lijstje van handelaren, die hun zaken wilden overdoen en waar hij natuurlijk voornemens was hetzelfde spelletje te spelen, dat op den „Bou levard Beaumarchais aanvankelijk zoo goed geslaagd was. j ALGEM. NED. WIELRIJDERSBOND. In het Americain-Hotel werd ieon- dag de algemeene vergadering gehou den van de afdeeling Noord-Holland van den A. N. W. B., onder voorzit terschap van den heer G. A. Pos te Baarn, lid van het Dagelijksch Be stuur. Tegenwoordig waren 15 consuls en 3 stemgerechtigde leden. Bij de opening bracht de voorzitter een woord van lof aan het adres van den heer K. H. Bos, die zoo lange jaren op voorbeeldige wijze de belan gen van den Bond als afdeelingscon sul had behartigd, doch nu door on gesteldheid verhinderd was, die func tie langer waar te nemen. Deze woor den werden met luid applaus begroet. Daarna werd tot secretaris van deze vergadering gekozen ere heer P. G. C. Hendrikse, tot afdeelingsconsul de heer J. van Koolbergen en totplaats- DE LEVENDE MENSCH VAN BINNEN. De X-stralen hebben al is hier en daar de opinie wat teleurgesteld, om dat niet alle beloften vervuld zijn go-1 worden, waarvan optimistische heet-1 hoofden in den aanvang spraken der menschheid, der natuurvveten-- schap en der geneeskunst heel wat ge bracht. Vooral de geneeskunst heeft van de geheimzinnige lichtbron der Kathode-stralen geprofiteerde, en me nig vreemd voorwerp in het lichaam, j of menig been-kwetsuur, of verwon ding, is alleen met behulp dezer stra-j len geconstateerd kunnen worden. Prof. Ricder, hoogleeraar in de morphologie en physiologie te Mün- chen, publiceert nu in de „M. Medi- zinische Wochenschriff' een en ander over eene nieuwe toepassing der Röntgenstralen. Rieder heeft opge merkt, dat men door patiënten ba sisch bismuthnitraat (een onschade lijk zeer bekend pharmaceutisch pre paraat) in te geven, men 't geheele spijsverteringskanaal door kathode- stralen kan illumineeren. Rieder ziet maag, darmen, enz. in volle actie. De maag ligt niet horizontaal, maar staat scheef, soms zelfs verticaal, als hij in volle actie is. Men kan de grootteer van 't bost beoordeelen na een copieu- zen maaltijd. Zonder eten is de maag klein, en in elkander geschrompeld. Rieder geeft belangrijke bijzonder heden over het verloop der spijsver tering, over maagvervormingen bij vrouwen. Hij heeft met bismuth nitraat dunne-darm-photografieën ver kregen, waarop de kronkelingen bijna plastisch uitkomen. Hij hoopt voor den allernaasten tijd, dat het resul taat zijner ontdekking zal zijn, dat men de oorzaken der blindedarmont steking nader op het spoor komt. UIT DE ZUIDPOOLSTREEK TERUG. Na drie jaren arbeids is de „Dis covery" thans te Portsmouth terug gekeerd. Het personeel der expeditie I werd op de hartelijkste wijze vérwel- komd. In Engelsche wetenschappelij ke kringen is men van oordeel, dat de onderneming zoowel uit geologisch •als uit geographisch oogpunt zeer be langrijke uitkomsten heeft opgele verd. De „Discovery" heeft tot dusver onbekende streken ontdekt, die eeu Iwaar antarctisch vasteland vormen j Kapitein Scott, chef van de expedi- tie, is tot 82 gr. 17 zuiderbreedte door- I gedrongen. Hij heeft een bergachtige I streek ontdekt, die zich uitstrekt tot i op 83 gr. 20. Daaruit mag men op- maken, dat het land zich tot de Zuid pool toe uitstrekt, in een reeks van hooge bergen. De kosten der expedi- tie worden begroot op circa zes ton. Van de vijftig man, die drie jaar ge ileden vertrokken, is één door een on geval om het leven gekomen. Alle I anderen bevinden zich in den beste1!! j welstand. De „Morning" en de „Terra Nova" gingen de „Discovery" indertijd zoe- i ken en de drie schepen kwamen uit. April j.l. in Nieuw-Zeeland aan. 1 Koning Edward heeft gelast, dat eene nieuwe medaille zal worden ge- slagen voor diensten, in poolstreken bewezen. De officieren en de leden der equipage van de „Discovery" zul len deze medaille ontvangen. Amsterdamsche Hypotheek - Waarborgmaatschappij, Gevestigd te AMSTERDAM, Heerengracht 196 Opgericht 2 Jan. 1896. Waarborg- en Reservefonds f 407.260.84. Voor zoover de voorraad strekt, zijn bij niet aitlootbare gewaarborgde 4 pCt, Hypothécaire Obligation van bovengenoemde Maatschappij, in stukken van f 1000.f 500.en f 100.tegen beurskoers,; verkrijgbaar ten kantore der Mij. en bij bare vertegen woordigers; alwaar tevens Prospectussen en Inlichtingen worden verstrekt. DE DIRECTIE. Afdeeling: Broodfabriek. PAUL KRIIGERKADE. TELEPHOON No. 791 noodigt U beleefd uit p r o e f te nemen met haar diverse Broodsoorten. De uitstekende qualiteit wordt algemeen zéér geroemd en heeft het debiet in zeer korten tijd enorm doen uitbreiden. Het brood wordt verkocht tegen den gewonen prijs van 7 Va Cent per Brood van Va Kilo. Bij ieder Brood ontvangt men een penning. Men beware deze penningen in speciale trommeltjes welke gratis worden verstrekt. Honderd penningen worden ingewisseld tegen één-galden. De goede reputatie die wij met al onze artikelen hebben verworven is een waarborg voor de uitste kende hoedanigheid van onze Broodsoorten. Vraagt prijsopgaaf voor lavering van SPIEGEL VENSTERGLASwegens grooten voorraad tegen billijke prijzen. DE HAARLEMSCHE OPGERICHT ia 1846. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke preuiién allo Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en bet ontploffen van gas, ook ai heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. T. C. NIEPHAUS, Nassaulaan 27rood. BRAN*- SPIEGELGLAS- TRANSPORT- (ZEE-, RIVIER- en LAND-) CASCO- ONGELUKKEN- LEVENS- WATERLEIDINGS- SCHADE- INBRAAK- POST- WASCH- BORG- NERING- KRIJGSDIENST- BAGAGE- RIJWIEL- HAGEL- PENSIOEN- CLAIRVOYANCE! Een jonge weduwe, in Warschau, was opnieuw verloofd. Haar aan staande man wilde den datum van het huwelijk vaststellen en zij zelve had daar niets op tegen, maar wilde alleen te voren de toestemming van haar overleden man hebben. Zij ver telde dit tegen haar familieleden, die haar uitlachten. Maar op zekeren dag kwam er een vrouw bij haar, die zeide clairvoyante te zijn en naar verzekerde, dat zij er wel voor 'zorgen zou, dat de echtgenoot antwoord gaf. Zïj verlangde voorloopig 50 roebels voor haar werk. Den volgenden morgen moest de Algemeen N fa Soiiede en flinke AGENTEN gevraagd. Eijne vette Edammer T. A. D O Si N E E, KL Houtstraat 82 Machinale Tleeschsntjdery Alleen een krachtig man, in het genot zijner volle gezondheid, heeft succes, wekt bewondering, en is in staat invloed uit te oefenen, waar anderen zich vergenoegen met lijdzaam afwachten. Begaafd met sterke zenuwen, sterke spieren, het geheele lichaam krachtig en gezond, zonder pijnen, zonder zwakheden, ziedaar den normalen toestand waarin volgens de wetten der Natuur een ieder man behoorde te verkeeren. Degene die een geregeld leven leidt, die zieh heelt weten te onthouden van alle verzwakkende buitensporigheden, ontwikkelt een wilskracht, een persoonlijk magnetisme, waar- door hij het hoogste sucees zal bereiken. Allen die zoo iemand leeren kenuen, hetzij mannen of vrouwen, zullen onder zijnen invloed komen, en zich tot hem aangetrokken voelen. Hij alleen heelt den echten vrijen oopopslag, die als 't ware zegt„In mijn leven is niets verborgen 1" Lezer, indien gij de noodige energie mist, indien gij tengevolge van jeugdige afdwalingen of van buitensporigheden op rijper leeftijd, lijdt aan machteloosheid, loozingen, zenuwachtigheid, rugpijn, aderbreuk, enz., dan behoort I \l/s gij geen tijd te verliezen, maar zonder talmen een doelmatig middel aan te wen- Jwir denzoo niet, dan zijt gij veroordeeld van dag tot dag zwakker te worden. De ELECTRISCHE CEINTUUR „HEBCÜLEX" Dr. SANDEN (Model 1904) is een speciaal geneesmiddel tegen de verzwakking bij den man. Men draagt dit toestel zonder eenigen hinder 's nachts om het middelzoodoende ge neest men gedurende den slaap, lederen dag wordt een weinig nieuw leven in het organisme uitgestort, en weldra gevoelt men zieh weder een man i onder de mannen. Een voor een verdwijnen de verschijnselen van uw kwaal, de kracht neemt langzamerhand de plaats in van de zwakte, en met den terugkeer van uwe gezondheid en flinkheid van vroeger, gaat gij een nieuw en gelukkig leven in. Iedere zwakke man, die gedurende twee of drie maanden Dr. SANDEN's Eleo- trische Ceintuur zal gedragen hebben, met inachtneming onzer voorschriften, zal onze woorden kunnen staven. DB BROCHURE MET BESCHRIJVING GRATIS. Schrijft nog heden om onze Brochure met beschrijving, die n gratis en franco per keerende post wordt toegezonden. Alle consult omtrent uw geval gratis. Indien gij in de nabijheid van Amsterdam woont wordt gij dringend verzocht ons persoonlijk een bezoek te brengen aan ons Bureau, waar gij de Ceintuur zult kunnen be- zichtigen en onzen Dokter zult kunnen raadplegen, alles absoluut kosteloos. Iedere Ceintuur wordt geheel compleet geleverd, voorzien van Dr. Sanden's Stroom- regelaar, van antiseptische schijf bedekkingen en van de verschillende andere onderdeelen, die ons uitsluitend eigendom zijn. Duizende personen zijn reeds genezen, waarom zoudt gij niet tot het aantal behooren lederen dag kunnen wij nieuwe getuigschriften toonen, met naam en adres, van mannen i en vrouwen uit alle werelddeelen. Beleefd verzoek bij het aanvragen der Brochure„De Gezondheid teruggevonden in de Natunr", den titel van dit Blad te willen vermelden Adres voor brieven en bezoeken Dr. A Ma SANDEN ELECTRIC BELT Co»y Damstraat 3, le Etage, Amsterdam Geopend aUe werkdagen van 9 tot 6 nur, en 's avonds van 8 tot 10 uur, 's Zondags van 9 tot 12 nur.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6