4*/ NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 7HAARLEM'S\ DAGBLAD ÉEi KWARTJE TWEE KWARTJES 22e Jaargang. No. 6507 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTEN TI ËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondis c;;d. Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JÓNES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UTT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. INHOUD. BLAD A. Nabetrachting van den Ge meenteraad. Buitenlandsch Over zicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenl. en Gemengd Nieuws. BLAD B. Gemeenteraadsverslag van Haarlem. Oorlogsvaria, Gemengd Nieuws en Rechtszaken. NABETRACHTING van den Gemeenteraad. Een raadsvergadering vol merk waardige gevallen, of liever gevalle tjes, soms tragisch, soms komisch, precies een komedie, 't Begon al min of meer tragisch, toen de burgemees ter het heengaan van den hoofdcom mies P. J. Smit meedeelde, zonder voor de 45 dienstjaren van dezen ambtenaar een enkel woord van lof over te hebben. Het bestuur van de Electrische Spoorweg-Maatschappij zal hetraads- verslag dezen keer wel niet met ge noegen lezen. Het had gevraagd om ontheffing van de bepaling, dat vóór den aanvang van de exploitatie der lijn Amsterdam-Zandvoort de Tempe lierstraat moest worden verbreed. In haar adres aan denRaad klaagde de Maatschappij er over, dat een van de eigenaars een veel te hoogen prijs vroeg. Vandaar dat de Maats, ver zocht, goed te keuren, dat die verbree ding geschieden zal binnen 3 jaar, hetzij door minnelijken aankoop van den grond of door onteigening. B. en W. waren daarvoor wel te vinden, onder voorwaarde, crat de Maatschappij ƒ25 per M. "aan de eigenaars zou aanbieden, met vergoe ding van alle kosten. Een minderheid van het Dage- lijksch Bestuur was hiertegen, omdat er geen onderhandeling die zoo ge noemd kon worden, met de eigenaars was gevoerd. Die minderheid bleek te wezen Dr. H. D. Kruseman. Voor de zonderlinge verwarring die nu ontstond dient de lezer dit alles te weten. De heer Kruseman stelde voor, de zaak aan te houden, opdat de directie alsnog met de eigenaars onderhande len zou. Hierover staakten de stem men en volgens de wet zou du» m de volgende vergadering weer over dit voorstel gestemd moeten worden. De heer Thijssen deed evenwel opmerken, dat daarmee feitelijk het uitstel zou zijn verkregen, dat de helft van den Raad juist niet gewild had. Onder zulke omstandigheden, zoo meende hij, bestond er geen voorstel tot uit stel meer en kon de Raad rustig gaan beraadslagen over de hoofdzaak, het voorstel van B. en W. Na uitvoerige discussie waarin al de rechtsgeleerde leden zich doden hooren en Mr. Bijvoet zich schaarde aan de zijde van Mr. Thijssen, ter wijl Mr. van Sty rum en Mr. Spoor van een andere opinie waren, sloot de voorzitter de debatten. Dit was vol strekt niet naar den zin van de eene helft van ons juridisch Raads-gewe- ten. Mr. Bijvoet stelde heropening van de debatten voor, hetgeen met 15 tegen 13 stemmen, dus maar precies op 't kantje, werd toegestaan. De heer Thijssen stelde daarop voor, de beraadslagingen over het voorstel van B. en W. voort te zetten, maar zonder succes. Met 19 van de 28 stemmen verwierp de Raad dat voorstel. Toen was 't uit en voor dien middag voor goed uit Het practische bezwaar van dit uit stel is nu, dat de electrische spoor weg-maatschappij die toch al niet veel fortuin bij haren aanleg heeft, nog 14 dagen langer moet wachvvi. Toen kwam de quaestie over de boden en hunne traktementsregeling. De heer Hugenholtz wilde geen onder scheid tusschen boden en hulpboden .- boden moesten ze allen he eten «n in de tweede plaats vond dit Raadslid dat de verhoogingen voor de hulpbo den niet om de 4, maar om de 2 jaar behoorden te worden gegeven. Het eer ste denkbeeld verwierp de Raad. On derscheid moest er blijven bestaan. Ën het voorstel over de verhoogingen moest wel verworpen worden, om- 'dat, eigenlijk zoo'n beetje in het voor- hijgaan. het voorstel van B. en W.. waarin van 4 jaarlijksche verhoogin gen stond, al was aangenomen. An ders zouden verschillende leden dé&r nog wel wat voor gevoeld hebben. De heer Hofland, niet voor een klein tje vervaard, stelde kalmweg voor, dat de Raad op zijn besluit terug zou komen, maar dat was den heer Rasch toch wat kras. „Stem dan lie ver", raadde hij aan, „tegen als aan stonds het voorstel van B. en W. in zijn geheel in stemming komtEn zietoen die stemming kwam, werd het voorstel aangenomen. Begrijpe wie kan. Met dezen zonderlingen loop van zaken waren de rariteiten nog lang niet aan een eind. Het bleek, dat B. en W. de strekking van 't adres van den R. K. Volksbond niet hadden be grepen. Het College meende, dat ge vraagd werd om gemeentewerken spoedig te doen uitvoeren en adres sant bedoelde, dat er spoedige be schikking zou worden genomen op aanvragen om te mogen bouwen. En daar werd eens even een grieven- cahier opengedaan. Wat men allang in de hoekjes kon hooren brommen, maar nooit eens flinkweg en ronduit in den Raad werd gezegd, kwam nu eens voor den dag. Eerst was het de heer Hugenholtz. die klaagde over den langzamen gang van zaken. Waar blijft bet slachthuis Waarom heeft de bestrating van de Kleverlaan zoolang geduurd Waar blijft de scholenbouw Zelfs een kleine repa ratie, zooals die van de kap aan 't museum, komt niet klaar. Hebben we, zei de heer Hugenholtz niet genoeg ambtenaren? Of doen ze hun plicht niet? Toen kwam de heer Rinkema. Zijn bezwaar lag een anderen kant uit. Er is een ontwerp van een uitbrei dingsplan der gemeente. Komen er nu aanvragen van particulieren om te mogen bouwen, die met dat ont werp in strijd zijn, dan worden ze telkens maar weer voor 4 weken uit gesteld. Dat gaat niet aan. Laat de Raad dan dit ontwerp definitief vast stellen, dan weten aanvragers waar ze aan toe zijn. En op welken rechtsgrond, vroeg de heer Modoo nog even, worden die plannen telkens en telkens uitgesteld? Hij kreeg geen antwoord. Trouwens, het antwoord van den vooi-zitter was juist niet overtuigend. Deze wees op de noodzakelijkheid van gezette en zorgvuldige behandeling der bouw plannen, op het dossier over de Kle verlaan, dat in 't kastje ligt, maar waarnaar de leden niet omzien (o hé, mijne heeren en betoogde ten slotte, dat een algemeen verwijt van laks heid moest worden afgewezen. Wat het abattoir betrof verwees de voorzitter naar de Commissie van voorbereiding. Daar stond de beer Stolp dadelijk op de bres en ant- woordde, dat e i n d e 1 ij k het bestek voor dat geboutt zoowat klaar is, met een nadruk op- 't woord eindelijk, die blijk gaf. dat ook dit Raadslid niet tevreden was» Dit bleek nog duidelij ker, toen hij er aan toevoegde, dat het de Commissie van bijstand ge troffen had, dat in 't voorjaar niet meer werken waren uitgevoerd. „Wil u zoo goed zijn, mij op te geven welke?" vroeg de burgemeester. „O, dat k'an ik wel dadelijk doen", antwoordde de heer Stolp en noemde de scholen aan de Linschotenstraat en aan de Botermarkt. In de volgende vergadering zal de Voorzitter hierover inlichtingen ge ven. Toen volgde een discussie over ver meerdering van stembureaux. Ver schillende leden wilden die, opdat de arbeiders tusschen 12 en2 niet zoo ver zullen behoeven te loopen en vlugger kunnen gaan stemmen. B. en W. wil den er niet aan. Andere leden cijfer den zorgvuldig uit, dat er tijd genoeg was. 't Werd een pieterige discussie, waarvan een toehoorder wel denken moestals er om een stembureau meer gevraagd wordt, waarom geeft men het dan niet? Kosten noch moeite worden er door veroorzaakt en de werkman-kiezer heeft er zijn ge mak van. Eerst op 't laatst kwam het hooge woord er uitB. en W. willen wachten tot na de grensregeling. Dit gaf den doorslag. Met 18 tegen 11 stemmen werd besloten, aan den Mi nister te schrijven dat wijziging of uitbreiding der stemdistricten niet noodig of wenschelijk is. We hebben dus nu weer eens het woord grensregeling hooren noemen. Langzamerhand krijgt dit woord een duffen klank, als van iets dat lang geleden is, zooiets als mastodont of megaliosaurus of een ander voorwe reldlijk dier. Toen kwam er een tragi-komisch geval. Er moest een Regent van het St. Elisabeth's gasthuis benoemd wor den, in de plaats van Mr. van Stralen. Op de voordracht stondenMr. Pijn- acker Hordijk en Mr. P. Tjeenk Wil link. Toen de stembriefjes waren op gehaald en de burgemeester met de oplezing beginnen wou, vroeg de heer Van de Kamp het woord en zei, dat blijken zou, dat verschillende leden niet op den heer Pijnacker hadden gestemd, niet om zijn persoon, maar omdat zij meenden, dat de gemeente secretaris beter deed, dergelijke func- tiën niet te bekleeden. Bij 't oplezen van de namen was 't om beurten„Pijnacker Hordijk, Tjeenk Willink"de stemmen staakten, beiden hadden er veertien. Volgens net reglement van orde moest geloot worden. De burgemees ter vouwde twee papiertjes, elk met één naam er op, in tweën en liet den heer de Haan Hugenholtz trekken. Mr. Pijnacker was de uitverkorene. Met uw welnemen", zei nu de heer Bijvoet, die loting is niet volgens de verordening geschied. De briefjes moe ten in vieren gevouwen worden en de Secretaris moet er een~"trekken." En alzoo geschiedde, 't Geval bad nog gekker kunnen wezen, wanneer n.l. de heer Pijnacker zelf 'had moe ten trekken. Daar hij evenwel met verlof is viel die taak aan den heer Van Bilderbeek te beurt, die den heer Tjeenk Willink trok. De Raad scha terde het uit. Ik heb al hooren zeg gen, dat de heer Willink onder deze omstandigheden de benoeming niet aannemen zal. Als dat zoo is, zijn we ver van huis, want de heer Pijn acker zal na het gebeurde zeer stellig een benoeming niet meer wenschen. Toen volgde de benoeming van le den der vaste Com missiën, een plech tigheid die anders eindeloos pleegt te duren, maar nu betrekkelijk gauw afliep, daar de heer Hugenholtz op 't denkbeeld was gekomen ze alle te gelijk te doen. Nooit werd een van zijn vroegere voorstellen met zooveel enthousiasme begroet als dit. De samenstelling van de Commis sies bleef gelijk. Alleen voor de tram commissie was er een lid noodig. Bij derde stemming werd de heer Modoo benoemd tegenover den heer Van de Kamp. Van den ijver en de geschikt heid des heeren Modoo zal ik niets dan goeds zeggen, maar hij heeft het al druk. Waarom dan den heer Van de Kamp niet benoemd öe meerder heid van den Raad doet zeer vreemd en zeer onverstandig door dezen vol- ijverigen man stelselmatig uit de Raadscommissies te weren. Het ge meentebelang wordt daarmee niet gediend. Kwart voor zessen gingen we naar huis. Het zal mij benieuwen, wan neer de proef met deze miserabele zaal zal zijn afgeloopen en wij weer terugkeeren naar de zaal op 't Stad huis, die wel kleiner, maar veel aan genamer is, dan de banketbakkers- taartedoos, die de zaal op 't Prinsen hof wordt plaatst dagelijks: Advertentiën van Vraag en Aanbod (geen Winkel-Annonces) voor - - - per plaatsing - - - - - - DRIEMAAL, mits binnen een Week, voor te zamen.- - Grootte der Adv. «kS. hoogstens 6 regels. Betaling a Contant. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG. Van het oorlogsterrein komt op dit oogenblik zoo goed als geen nieuws. Alles wat dagelijks wordt overgeka- beld handelt over oude gebeurtenis sen. want nieuwe gevechten hebben niet plaats. Ziet slechts wat Koeropatkin seint „Ik heb geen enkel rapport over gevechten ontvangen. Het vijandelij ke leger vertoont niet de minste roerigheid. Men heeft het bivouakvan een Japansch detachement ontdekt bij het dorp Bendiapoedsa, 36 K.M. ten Zuidoosten van Moekden." De Generalissimus heeft dus thans gelegenheid genoeg om eene treurige bezigheid to vervullen wij bedoelen het overseinen van de ellenlange lijs ten van gesneuvelden en gewonden in de laatste gevechten hetgeen dagelijks door hem regimentsgewijze wordt opgegeven. Deze lijsten beves tigen ook den vroeger gemelden dood van generaal Martson. en eene ver wonding van generaal Oganowiski. Over de ellende door de Russische troepen bij hun terugtocht geleden, komen thans nog eenige mededeelingen van een oog getuige. den Rus Nemirowitsj Dants- jenko, die als volgt een en ander be schrijft. Hij zat in een spoorwagen, die tot eetgelegenheid was ingericht. Aan beide zijden rukten de Russen langs de spoorlijn. Wat wil je, vriend? O, geef me wat brood. Men wil hem geld geven, maar dat weigert de verhongerde soldaat. Daar heb ik niet aan, geef me eon stuk brood, we hebben in twee dagen niets gegeten. De soldaten wankelen op hunbee- nenhet is niet alleen de vermoeienis en omdat ze negen dagen lang geen rust hebben gehad, maar vooral het gebrek aan voedsel, dat ze nauwelijks meer staan kunnen. Alle officieren en soldaten in den wagen verdeelen hun brood, maar steeds komen er anderen langs, al maar smeekende om wat eten. Een ordonnans rijdt op hen toe en smeekt evenals de soldaten. Nadat hij wat genuttigd heeft, waagt hij nog meer. Toen men wei gerde. zeide hij Het is niet voor mij, maar voor mijn kapitein. Laat hij dan zelf komen. Dat kan hij niet van zich ver krijgen. Men geeft hdm wat brood envleesch mee. De kapitein valt er op aan in de verte en salueert en wuift uit dankbaarheid. Ja., zelfs generaal Mistjinko zelf, door Ojama onlangs geheel ten onrechte voor gesneuveld verklaard, stuurt iemand af, om wat eten voor henme wagen... Een officier, ziek en rillend van de koorts, kan niet meer etenhij heeft dagen lang op wat thee geleefd, hij neemt een been zonder vleesch en knaagt er aan als een roofdier. Welk een ellende Ook andere berichten spreken over niets anders dan over ellende en ont bering. Zoo seint een ander oorlogscorres pondent ..In Mantsjoerije regent het maar voort. Zondagnacht heeft in den om trek van Moekden een storm gewoed en de wegen waren in zulk een staat van ontbinding, dat men bijna niet begrijpt, hoe nog de legers zich heb ben kunnen verrodren. Door de ont zaglijke concentratie van troepen te Moekden zijn de voorraden levens middelen sinds lang uitgeput. De win kels zijn leeg en men kan zelfs geen thee meer krijgen. Handelaars in le vensmiddelen, die het leger volgen, hebben, tengevolge van de gebrekki ge transportmiddelen bij den terug tocht liet grootste deel hunner voor raden verloren. Bovendien laat de uit rusting der manschappen alles td wenschen. Uit Port-Arthnr komt nog van 28 Augustus het vol gende bericht van generaal Stössel aan den Tsaar De Japanners beproefden in den nacht van den 27sten t* 3 uur onder zeer herige onweersbuien opnieuw onze stellingen op den linkervleugel, zoowel als het fort en het gebergte van Oedjantsjan aan te grijpen. De aanval werd op alle punten terug geslagen. Onze verliezen zijn onbe duidend 3 man werden gedood, 2 officieren en 98 man werden gewond. De gewonden zijn allen in veiligheid gebracht en worden met zorg ver pleegd. De lijken der Japanners wor den door ons weggedragen; de vij and werkt ons echter daarbij tegen en vuurt op hospitaal-soldaten, die uitgezonden zijn onder de vlag van het Roode Kruis. Op 2 September berichtte generaal Stössel, dat in den nacht voor dien dag de vijand de heuvels, den Lan gen Berg en de naburige versterkin gen aanviel. Gelijktijdig beschoot de vijandelijke artillerie zoowel deze heuvels als de genoemde versterkin gen. De voorste linies der vijandelijke scherpschutters werden door spion nen tijdig opgemerkt, waarop het vuur op de linies der scherpschutters en op de batterijen des vijands geo pend werd. Eon vijandelijke colonne volgend op de scherpschutterslinie, stiet op zelfwerkende mijnen, waarbij velen omkwamen. Na een uur was de aanval der Japanners afgeslagen. Aan Russische zijde werden 1 officier en 7 man gewond. UIT ANDERE LANDEN. De DUITSCHE afgevaardigde Singer lijdt volgens de „Vorwarts" aan een pijnlijke bloed- aderontstekimr. die hem verscheiden weken aan zijn bed zal kluisteren. Voor de socialisten is dit ongeval haast nog erger dan voor Singer zelf, want het zal moeite kosten, onder de vele leiders er een te vinden, die Singer's talent, om den komenden sociaal-democratischen partijdag voor te zitten en de debatten in het rechte spoor te houden, kan evenaren. De nieuwe RUSSISCHE minister van binnenlandsche zaken, prins Swiatopolk-Mirski, heeft aan den bekenden correspondent van de „Echo de Paris", Marchal Hutin, te Petersburg een interrieuw toegestaan en daarbij een soort van politiek program verkondigd. De minister, die bijna zijn geheele ambtelijke le ven in de provincie heeft doorge bracht, is een groot vriend daarvan en tevens van decentralisatie. Het manifest van den Tsaar van Februari van verleden jaar tot uitgangspunt nemende, wil hij de provinciale en communale stendenraden waar mo gelijk autonomie verleenen in alle aangelegenheden betreffende scholen, aanleg van wegen, lokaalspoorwegen landbouwinrichtingen, enz. Verder verklaarde hij zich een vij and van alle godsdienstvervolgingen en gewetensdwanghij meent, dat alle inwoners des rijks recht op ge loofsvrijheid hebben. Alleen, ver klaarde de prins, dat aan de Joden onmogelijk dezelfde vrijheden kun nen worden verleend als aan de or thodoxen. „Ik ben, legde hij uit, geen vijand der Joden,, maar als wij dat deden, zouden zij zich te snel ont wikkelen en spoedig te groote betee- kenis krijgen. Ik ben overigens be sloten hen met groote welwillendheid te behandelen en het lot der in el lende smachtende Israëlieten te ver zachten." Wat Finland betrof, zei de minis ter, dat die kwestie niet tot zijn ge bied behoorde. Von Plehwe had deze zaak slechts op grond van zijn vroe gere betrekkingen tot het grootvor- stendom aan zich gehouden. De prins wees overigens op de aanvankelijk zoo bevredigende eerst© ontmoetingen van den nieuwen gouverneur-gene raal, prins Obolenski, met de Fin nen. Een groote brand heeft Dinsdag avond TE MARSEILLE gewoed in een door drie straten afge sneden wijk, waar o.a. eenige zeep en kammenfabrieken gevestigd zijn. Dé zeepfabrieken hadden tengevolge van de staking groote voorraden in de magazijnen. Vier brandweerlieden werden bij het blusschen licht ge wond. Over de veroorzaakte schade is nog niets bekend. President der Rechtbank. Bij Koninklijk besluit van 10 Sep tember 1904, is met ingang van 17 Sep tember 1904 aan Mr. J, de Clercq van Weel, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van pre sident der arrondissements-rechtbank te Haarlem, onder dankbetuiging voor de in de rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. In zijn plaats is benoemd gewor den tot president, mr. I. W. Losecaat Vermeer, thans vice-president van de Haarlemsche Rechtbank. Wij teekenen hierbij aan, dat de heer de Clercq van Weel ontslag ge vraagd heeft wegens redenen van gezondheid. Mr. de Clercq van Weel, geboren in 1832, promoveerde te Utrecht 22 Juni 1856 en begon zijn justitieele loopbaan als griffier bij het kantongerecht te Zierikzee den 19den November van dat jaar. Bijna negen jaar later den lOden Juli 1865 werd hij aldaar tot kantonrechter benoemd, vertrok den 22sten October 1871 in diezelfde func tie naar Schiedam en werd den 13den Juni 1874 lid van de Haarlemsche Rechtbarjf. Op 14 Juni 1901 werd hij benoemd tot vice-president en sedert "het vorige jaar was Mr. van Weel als president opgetreden, ter vervanging"%an Mr. W. A. 't Hooft. De rechterlijke macht verliest in hem een bekwaam en een scherpzin- nig man. Welwillend in zijn optreden j was hij bij" uitstek geschikt voor het leiden van de behandeling van straf zaken, waarbij hij niet alleen de ge tuigen tot hun volle recht liet komen, maar ook den verdedigers hun taak gaarne gemakkelijk maakte. Te hopen is het, dat Mr. van Weel nog lang van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. De nieuwbenoemde president Mr. Losecaat Vermeer is bijna 50 jaar en sedert 1898 als rechter aan de Haar lemsche Rechtbank verbonden. Zij die met ons civiel recht van nabij bekend zijn, weten welk een ernstig en consciëntieus werker hij is. Er is dan ook wel niemand, of hij acht de hem thans te beur* gevalle» onderschei ding volkomen verdiend. Stadsnieuws. Van de buitenwereld a f- gesloten. Te Schoten woont in het z.g. Scho tergat de landbouwer Slenders, lezen wij in de Tel. Zijn perceel is omgeven door gron den van de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, en waar het bestuur dier gemeente vroeger nooit bezwaar maakte dat Slenders, om op den open baren weg te komen, over die gron den heenging, doet het dit nu wel en laat, zoowel tegen hem als tegen de personen die bij hem moeten wezen, proces-verbaal opmaken, als de gron den der gemeente worden betreden. Wat daar achter zit weet niemand, doch zal wel blijken als straks, 21 dezer, de verbalen zullen behandeld worden door den kantonrechter te Haarlem. De dominees Barbas en Van Paas- sen zijn gedagvaard als bestuurders der kerk. Een der b ij zonder inge richte 3e kl. rijtuigen, waarvan er onlangs drie aan de Holl. IJz. Sp. Maatschappij zijn afgeleverd, rijden thans in trein 62 Haarlem (Zandvoort- Nijmegen-Keulen en terug (no. 61). Besmettelijke ziekten. In de Staatscourant van heden ia opgenomen een""opgave van het -aan tal gevallen van besmettelijke ziek ten, ter kennis gekomen van den Cen- tralen Gezondheidsraad, in de week van Woensdag 7 tot en met Dinsdag 13 September 1904. Uit deze opgave blijkt dat geduren de dat tijdvak te Haarlem zijn voor gekomen 2 gevallen van diphtheritia en 1 van roodvonk. Beroep aangeteekend. Door het hoogheemraadschap van het college der uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland, ia vastgesteld eene keur voor de nieuwe Wilhelminasluis te Zaandam, welke keur door Gedeputeerde Staten van Noordholland is goedgekeurd. Men verneemt cfat burgemeester en wèt- houders van Zaandam tegen dit be sluit van Gedeputeerde Staten beroep bij H. M. de Koningin hebben aange teekend, omdat in die keur voorschrif ten zouden zijn opgenomen, die bij gemeenteverordening behooren gere geld te worden en ten deele ook reeds in de politieverordening der gemeen te Zaandam zouden voorkomen. m g e s 1 a "g e n. Hedenochtend geraakte een man die in het Zuider Buitenspaarne met een bootje aan het visschen was met een net tjnder een motorboot. De man riep „stop", maar de stuurman hoor de het niet, zoodat de visscher door het motorbootje werd medegetrokken. Het roeibootje sloeg daardoor om, doch gelukkig had de visscher nog juist den tijd om zich aan de motor boot vast te klemmen, en daarin te klimmen. Brand. In den afgeloopen nacht ontdekte een veldwachter te Bloemendaal brand in de werkplaats van de firma Poldermans en Weyermans aan de Kleverlaan. Het vuur werd door den politiedie naar met behulp van eenige buren met emmers water gebluscht.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1