Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zullen Zaterdag 24 dezer des namiddags te 3.56 (stadstijd) aan het Centraalsta tion te Amsterdam aankomen. Z. D. H. de Hertog van Mecklen burg en H. D. H. de Hertogin van Mecklenburg worden Woensdag a. s. ten paleize Soestdijlc verwacht. PRINS HENDRIK. Men schrijft uit Barneveld aan het „Hbld." Zaterdag bracht de Prins der Ne derlanden een bezoek aan de1 Hout vesterij Kootwijk, behoorende tot het Staatsboschbeheer. Na eerst de ont ginningen nabij Kootwijk in oogen- schouw te hebben genomen, werd een bezoek gebracht aan de ontginningen nabij Groot-Boeschoten. EERSTE KAMER. De Eerst eKamer komt Dinsdagmid dag te 3 uur weder bijeen. HULDEBLIJK. Aan den secretaris-generaal van het departement van justitie Jhr. Mr. van Beijma, die dit ambt wegens zijn benoeming tot lid van de Eerste. Ka mer der Staten-Generaal heeft moe ten neerleggen, werd door de ambte naren van dat dep. een fraaie, mas sief zilveren inktkoker aangeboden. Minister Loeff kwam persoonlijk van hem afscheid nemen en kondig de hem de benoeming tot Comman deur in de Oranje Nassau-Orde aan. PRESIDENT STEIJN. Aan het einde dezer maand ver trekken de heer en mevrouw Steijn uit Nederland om er zeer waarschijn lijk vóór hun terugkeer naar Zuid- Afrika niet meer te komen. De oud president zal eerst nog eenigen tijd met mevrouw Steijn te Güntherstal bij dr. Berns verblijven, om zich daarna te Parijs op raad van prof. Winkler onder behandeling te stellen van een massage-specialiteit. AFRIKAANDERS IN NEDERLAND. Zaterdag zijn met de Kenilworth Castle te Southampton aangekomen de heeren commandant Kretzinger, ds. van Heerden en.H. J. Poutsma, allen uit den Vrijstaat. De heeren ko- men ook in ons land over verschil-1 lende belangen van de Boeren spre ken. VROEG GENOEG. Reeds Vrijdagavond zaten meer dan twintig personen, moerendeels vrou wen, op het Binnenhof bij den toren, toegang gevende tot de Ridderzaal, om plaatsen bezet te houden, met het doel ze te verkoopen. voor de plech tigheid der opening van de zitting der Staten-Generaal door H. M. de Ko ningin, op aanstaanden Dinsdag. Naar men zegt, hebben enkele per sonen reeds van Dinsdag of Woens dag jl. af zich in de nabijheid van 't gebouw der Ridderzaal opgehouden, om de voorste plaatsen naar de tri bune bezet te houden. Des nachts woi*- den de posten niet verlaten. Zaterdag zijn ze evenwel in den loop van den dag weder naar huis gegaan nadat zij van bevoegde zijde verno men hadden, dat 't best kon zijn, dat al hun wachten vruchteloos zou we zen, aangezien, eerst a. s. Dinsdagoch tend zal worden beslist waar de queue der toeschouwers naar de publieke tribune zal worden opgesteld. deze in beweging. Gelukkig had hij nu de tegenwoordigheid van geest, vlak op zijn buik te gaan liggen. De trein ging toen over hem heen, zon der dat hij eenig letsel kreeg. Hij had, toen de laatste waggons over hem heen gingen, vreeselijk benauwde oogenblikken gehad en alle moeite moeten aanwenden om te blijven lig gen, daar een soort van zuiging hem telkens, zoo 't hem voorkwam, van den grond oplichtte. PRETTIGE HUWELIJKSREIS. Een huwelijksreisje, dat heugen zal, heeft naar het N. v. N. meldt dezer dagen iemand uit Amsterdam gemaakt. De reis ging naar Zwitser land, doch toen het jonge paar te Bazel aankwam en in een hotel zijn intrek had genomen, kreeg het wel dra bezoek van de politie, die ver moedde, dat zij nihilisten of anarchis ten waren en het tweetal meenam naar het bureau. Daar konden ze hun. identiteit niet naar genoegen van den commissaris aantoonen, een beroep op den Nederlandschen consul baatte niet, en de commissaris stelde ten slotte het paar voor de keuze om óf in verzekerde bewaring te blijven, tot dat nadere inlichtingen, uit Nederland waren ontvangen, óf de grenzen over gezet te worden. Daar het eerste hun niets aanlokte, kozen de jongelui het laatste en, vergezeld van een paar gendarmes, werden zij in een wag gon 3e kl. over de Duitsche grens ge bracht. Ze hebben toen maar afgezien van een reis door Zwitserland en zich per expres-trein naar Ostende bege ven om van den schrik te bekomen. DRIFTIG. In de gemeente Weststellingwerf heeft de ruim 60-jarige B. zich ten gevolge van huiselijke twisten voor de oogen van vrouw en dochter een kogel door het hoofd gejaagd. HOF VAN ARBITRAGE. De eerste zitting van het Scheids gerecht van het Permanent Hof van Arbitrage in het geschil tusschen Ja pan eenerzij ds, Frankrijk. Engeland en Duitschland anderzijds, betreffen de eene belastingquaestie, zal uiter lijk 28 November in Den Haag gehou den worden. De zaak. waarom het gaat, komt in het kort op het volgende neer Door Japan zijn eertijds aan ver schillende mogendheden landconces- siën uitgegeven, in nabijheid van ha vens enz. De oudste betrekkingen met Japan had wel Nederland, dat in vroegere eeuwen, zijn vlag heeft zien wapperen op het eiland Decima. Krachtens het oude beginsel der ex territorialiteit waren deze concessiën geheel belastingvrij, terwijl van 4e verleende concessiën eeuwigdurende contracten waren opgemaakt. Intusschen is de Japansche regee ring, sinds het geheele landsbestuur volgens Westersche begrippen is ge moderniseerd. begonnen belasting te heffen van de gebouwen, die zich thans op die verschillende concessiën bevinden, aangezien h. i. zulks dooi de bedoelde eeuwigdurende contrac ten geenszins wordt belet. Tegen deze zware belastingheffing komen thans de drie bovengenoemde Europeesche mogendheden in verzet. Ofschoon zulks niet formeel is ge stipuleerd. is het toch als zeker te be schouwen. dat de andere mogendhe den, wier belang bij dit geschil is be trokken. omdat zij ook indertijd zulke concessiën van Japan hebben verkre gen, o. a. Nederland en de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika, zich bij de uitspraak in dit geschil zullen nederleggen. Door Japan is tot arbiter in deze quaestie benoemd de Japansche ge zant te Parijs Ichiro Motono, door Frankrijk, Engeland en Duitschland prof. Louis Renault te Parijs, terwijl dezen tot derden arbiter, tevens voor zitter, hebben gekozen G. Gram, gou verneur der provincie I-Iamar, in Noor wegen. Door de Japansche regeering is aan gezocht om als haar vertegenwoordi ger op te treden Baron Descamps. Belgisch Minister van Staat en arbi ter voor dat land in het Arbitrage hof. RELLETJES TE ZAANDAM. Sedert de bekende anarchist Kloos terman Zaterdagsavonds op de markt geschriften te koop biedt en daarbij propagandistische redevoeringen houdt, die, vooral in den laatsten tijd, in het bijzonder tegen de katho lieken, welken godsdienst hij volgens eigen verklaring vroeger zelf heeft beleden, zijn gericht, hebben de laat sten een contra-beweging op touw gezet, die bestaat in het colporteeren met anti-socialistische en anti-anar chistische brochures. Hierdoor steods in sterkere mate de Gedempte Gracht het tooneel geworden van groote volksverzamelingen, die hei karakter droegen van betoogingen ©n anti-betoogingen. De avond van Zaterdag echter over trof die van vorige marktavonden. Tegen negen uur arriveerde uit Amsterdam een gezelschap propa gandisten van misschien wel 50 per sonen, die met horden, waarop te le zen stond ..Weg met de schandaal- colportage, lees de geschriften van de Christelijke actie" de stad rond liepen, met luide stem hun brochures aanbevelende. Spoedig formeerden zich groepen tegenstanders, die, hot vrijheidslied zingende, de mannen van de Christe lijke actie overal volgden. Ter hoogte van de „Bullekerk" in de Westzijde kwam het tot een bot sing en begon een debat met vuisten. De "reclameborden en ook xle dragers hadden het hard te verantwoorden. Door het optreden van de politie werd erger voorkomen en konden le Amsterdammers nog heelhuids liet station bereiken. Kloosterman zelf was dien avond niet op de markt verschenen, of schoon hij, naar men verzekerde, reeds des middags te Zaandam ge zien was. Tegenstanders verzekeren nu, dat hij lont geroken heeft. („Hbld.") ONGELUKKEN. Zaterdagochtend had aan het IIol- landsche spoorstation te 's-Graven- hage een ernstig ongeluk plaats. Bij het achteruitrijden van trein 312, die te 9 uur 2 van daar naar Amster dam vertrekt, is de ploegbaas B.. die ter hoogte van het goederenbureau aan wegwerken bezig was, aangere den, met het gevolg dat de ongeluk kige zeer verminkt onder den trein werd uitgehaald. Een zijner armen werd onmiddellijk door dr. Van Dom melen afgezet, en ook zal hij vermoe delijk een zijner beenen moeten mis sen." Bij werkzaamheden aan een ge deelte van den Bergtoren te Deventer is de loodgietersknecht der firma H. te Deventer gevallen. Hij wist zich echter vast te grijpen en bekwam slechts eenige wondjes aan den arm. De dokter maakte zich in den be ginne over deze verwonding niet on gerust, doch 8 dagen geleden verer gerde de toestand zoo, dat opneming in het ziekenhuis noodig bleek. Za terdagavond echter is de man onder hevige pijnen overleden, hoogstwaar schijnlijk tengevolge van bloedver giftiging. Rechtszaken HOOGE RAAD. De Advocaat-Generaal bij den Hoo- gen Raad, mr. Ort, concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van den Algemeenen Bond van Ne derlandsche Marinematrozen tegen het door het Am ster damsch e Hof be vestigde vonnis der Rechtbank te Alkmaar, 'waarbij de Bond was ver vallen verklaard van zijn rechtsper soonlijkheid en een liquidateur door de Rechtbank was benoemd. Uitvoerig ging advocaat-generaal na wat het karakter is van een pro ces tot vervallenverklaring der rechtspersoonlijkheid on kwam daar bij tot de slotsom, dat die vordering, door het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank tegen den Bond ingesteld, is een publiekrechtelijke vordering, niet een burgerlijke actie, ook niet een. strafactie. Wel geschiedt de wijze van berech ting der vordering'op de wijze van het strafgeding, worden daarbij als leiddraad zooveel mogelijk gevolgd de voorschriften van het wetboek van strafvordering, maar de actie blijft een daad van het Staatsgezag, pu bliekrechtelijk. Vandaar dat de cas satiemiddelen. die uitgingen van de gedachte dat er hier was een straf actie. hun feitelijken grondslag mis ten, terwijl zij den advocaat-generaal ook overigens ongegrond voorkwa men. Uitspraak 28 October a.s. zachtst uitgedrukt, niet netjes ge-1 noemd mag worden. Bekl. beweert, dat, als er sprake van rancune is, deze bij een ander dan bij hem gezocht moet worden. In deze zaak waren 16 getuigen ge dagvaard. Tegen beklaagde, die niet was ver schenen, ging verstek. Mr. H. P. de Wilde deelde mede, dat hij zich namens de beleedigde partij civiele partij stelde. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de luitenant-kolonel ten stelligste de mededeelingen, van Jhr. Brantsen te gensprak. Ook uit de mededeelingen van de andere militaire getuigen werd het door Brantsen beweerde in geen enkel opzicht bevestigd. Het O. M., mr. Schaepman, zegt, dat het op zijn zachtst uitgedrukt bevreemding wekt dat beklaagde niet aanwezig is, te meer waar hij in de ,,N. R. Crt." schreef over het lang uitblijven van de dagvaarding. Men had mogen verwachten, dat beklaagde was verschenen om zich te verdedigen op de stukken in de „N. R. Crt." Op dit oogenblik is nog raadselachtig hoe hij heeft waarge nomen liet zingen van den socialisten- marsch door een geheel bataljon. Het bewijs in de zaak is door de beken- tenis van beklaagde en het verder ge- blekene geleverd. Spr. gaat vervolgens de dagvaarding na en laakt, zeer de houding van Brantsen tegenover lui- i tenant-kolonel Koek en betoogt dat hier smaadschrift aanwezig is. j De eisch luidde twee maanden ge- j vangenisstraf. De raadsman der beleedigde partij, rnr. H. P. de Wilde, eischte een gul- i den schadevergoeding, waar de ge- j leden schade niet kan worden uitge- drukt in geld en het hier slechts het beginsel geldt. Uitspraak 27 October. Kerk en School. Door den minister van koloniën is P. C. Kappetein ter beschikking ge steld van den Gouverneur-Generaal van Neder]andsch-Indië, om te wor den benoemd tot onderwijzer der der de klasse bij het openbaar Euro- peesch lager onderwijs daar te lande. Uit de Arbeiderswereld VOLKSONDERWIJS. Het hoofdbestuur der vereeniging Volksonderwijs heeft aan hare afdoe- lingen en correspondentschappen een circulaire gericht, waarin het mede deelt, dat het besloten heeft op een nader te bepalen datum een buiten gewone algemeene vergadering te be leggen, waarin wijziging van de wet op het lager onderwijs en wat daar uit als arbeid voor de vereeniging voortvloeit, de geheele agenda zal vor men. Het hoofdbestuur dringt er nu bij de afdeelingen ten zeerste op aan in deze dagen afdeelingsvergaderingen te beleggen, (liefst openbare en zoo noo dig onder medewerking van gelijkge zinden) en daarin sprekers te doen optreden, die de wijziging van de wet op het 1. o. inleiden. In verband hiermee en met het oog op de algemeene vergadering wenscht het hoofdbestuur de afdeelingen in ovei-weging te geven, in de eerste plaats nauwgezet na te gaan lo. in hoeveri-e de door de regec'ring voorgestelde wijzigingen van de wet op het L. O. een deugde lijke ontwikkeling van ons lager on derwijs in het algemeen in den weg zullen staan 2o. welke gevaren de openbare school dreigen bij het tot wet worden van. het door de huidige regeering in gediend ontwerp 3o. in welk opzicht deze wijzigingen in strijd zijn met de beginselen en het streven van onze vereeniging. BRANDEN. Te Mantinge nabij Westerbork (Dr.) zijn twee boerderijen afgebrand de eene bewoond door W. Peeks, eige naar H. Thijn, en de andere door J. Kinds, eigenaar L. Bazuin. Men ver diept zich in gissingen omtrent het ontstaan van_ dezen brand. Bij Peeks is alles verbrand, behalve de levende have, met uitzondering van 30 scha pen en 10 varkens, en bij Kinds even eens, behalve 7 schapen en 1 geit. Door het spelen van eenige kinde ren met lucifers, is te Ilpendam de schuur, gevuld met hooi en stroo van den landbouwer J. Ruin, tot den grond afgebrand. Er kon niets ge red worden. Alles was verzekerd. HET MES GEVONDEN. Op de Gedempte Glashaven te Rot terdam heeft de werkman W. N., wo nende in de Nieuwe Kerkstraat, het met bloed bevlekte scheexmes gevon den, waarmede de gedetineerde Dehrer zijn vrouw in d© Korte Wa genstraat den hals afgesneden heeft. Het mes, dat als het eigendom van Dehrer liei'kend is, is bij de justitie gedeponeerd. Dehrer heeft erkend het scheermes in een riool te hebben wil len gooienblijkbaar is het 'daai'bo- venop blijven liggen. GEVAARLIJKE POSITIE. Een boerenarbeider uit Vierhouten, die van zijn werk huiswaarts keerde, J vond aan den overweg Uij 't station! Nunspeet een goederentrein staan, die hem noodzaakte daar te wachten. I Eenigen tijd daar vertoefd hebbende j en niet bemex-kende, dat er aanstal- ten voor 't vertrek van den trein ge- maakt werden, begon hem dit te ver-' velen en besloot hij zijn weg te ver volgen. door onder den trem door te kruipen. Toen hij aan dat voornemen xxitvoering gaf en halverwege juist on der den trein was gekomen, kwam AANRANDING VAN EER EN GOEDEN NAAM. Voor de Rechtbank te Arnhem kwam Zaterdag in behaixdeling de aanklacht van luitenant-kolonel J. H. Koek, thans te Bergen-op-Zoom, tegen Jhr. Vivian Brantsen, te Rheder- steeg. Aan laatstgenoemde wordt ten laste gelegd, dat hij in twee door hem in den loop vaxx September en December 1903 in De Steeg (gemeente Rheden) geschreven en op zijn verzoek in de ,,N. R. Crt." geplaatste artikelen op zettelijk 4e eer en den goeden naam van den luitenant-kolonel J. H. Koek, destijds bataljons-commandant van het le bataljon van het 8e regiment infantex-ie te Doesburg, heeft aange rand. In het eerste stuk in de N. R. Ct. schreef de beklaagde, dat hij geduren de de vei'vulling van zxjn militieplich ten te Doesburg in 1902 zich er over vei'wonderd heeft, dat het mogelijk was, dat door een geheel bataljon, in tegenwoordigheid van meerderen van allerlei rang, uit volle borst den so- cialistenmarsch en dergelijke liederen werden aangeheven, zonder ook maar een syllabe van pi*otest. „Nu is" naar bekl. verder schrijft „naar ik verneem, bedoelde bat.-commandant muzikaal, en heeft hij wellicht uiteen muzikaal oogpunt geen bezwaar te gen dergelijke liederen; toch geloof ik, dat men verstandiger zou doen, waar het 't zingen van socialistische liederen betreft, alle muzikaal gevoel op zijde te zetten en de zangers daar van ernstig te bestraffen, hoe mee- sleepend hun tonen ook voor den mu« zikalen bataljons-commandant mogen klinken." Naar aanleiding van gevraagde in lichtingen aan den Minister van Oor- log bij de behandelixxg van de Staats- Begrooting, schreef de Minister in zijne Memorie van Axxtwoord o.a., dat bij het ingestelde onderzoek gebleken is, dat hier op onwaardige wijze een smet wordt geworpen op het leger. De antecedenten van dexx ondei'teeke- naar van dat stuk wijzen er op, dat hier meer gedacht moet worden aan rancune over eene opgelegde straf, dan wel aan eene poging om uiting te geven aan een rechtmatig; gevoel van ergernis. Te meer valt dit te be treuren, nu dit komt van iemand, van wien men, afgaande op zijne opvoe ding. dergelijke handelwijzen niet had mogen verwachten. Op dit stuk antwoordde Jhr. Brant sen met te zeggen, dat het onderzoek niet getuigde van de waarheidsliefde van hem, die het geleid heeft. Hij constateert, dat de bataljons-comman dant te Doesburg zich door minder edele gevoelens jegens hem heeft la ten leiden om eexx slecht getuigenis van hem af te leggen, wat, op zijn STAKINGEN IN NOORD-ITALIE. Vrijdagavond trokken sterke troe- ipen stakers door de straten en dwon gen met geweld de kooplieden hun i winkels te sluiten. Er hadden botsin- igen plaats tusschen de stakers en dc gewapende macht. Een beambte, vijf agenten, twee karabiniers en twee stakers werden gewond. Te Monza is de algemeene staking geproclameerd om te protest.eeren te" gen het voorgevallene te Buggexa, j waar de soldaten de wapens gebruik- ten tegen d© stakers, die hen met steenen wierpen. De „algemeene sta king" is nog weinig uitgebreid, maar gaf aanleiding tot eenige geweldda digheden te Genua. Te Rome is van de staking weinig te merken. VOOR DE ALGEMEENE WERK STAKING. Zondagmiddag werd te Nijmegen in den tuin der Vereeniging een mee ting gehouden voor de algemeene Werkstaking. Naar schatting namen er een duizend mannen en vrouwen aan deel. Onder andere werden opge merkt de banieren der vereenigingen van vrije socialisten uit Amsterdam, Den Haag. Zwolle, Deventer, dan de Amsterdamsche afdeeling N.' S. en B. B. der vereeniging van dok- en veemarbeiders, de Nederl. Federatie van Sigarenmakers en tabaksbewer kers, de afd. Amsterdam van denAlg. Meubelmakersbond, de steenhouwers- vereeniging Eendracht maakt Macht te Amsterdam, en de bouwvak-sjou- werlieden-vereeniging Bijtijds Ont waakt. Sprekers waren de heeren Methö- fer, Kolthek, Luitjes en Reinders, die allen een lans braken voor de alge meene wei'kstaking, door hen ge noemd het meest krachtige wapen om zich te ontworstelen aan den druk van het kapitalisme. Laatstgenoemde verving den heer F. Domela Nieu- wenhuis, die te Rome is voor het wereldvrijdenkei'scongres. De bijeenkomst werd opgeluisterd door de muziek- en zangvereenigingen „Excelsior" en „Geluk door Vrijheid" uit Enschedé, de gemengde zahgver- eeniging „Excelsior", uit Arnhem en het Metaalbewerkers-mannenkoor uit Amsterdam. Er werd met verschillende geschrif- ten druk gecolporteerd. Een infante rist verkocht „Legergruwelen" (Ni- colaï Palkin) van Leo Tolstoï. Feesten van de H. F. C. Zooals wij reeds ixx ons nummer van Zaterdag mededeelden, vingen de feesten ter herdexxking van het 25-ja- rig bestaan van de Haarlemsclie Football-Club (H. F. C.) Zaterdag aan met een Reunie-dixxer in het café restaurant De Kroon. Dos Zondags werden op de terrei nen van de club aan de Spanjaards laan onderlinge wedstrijden gehou den, onder leiding vaxx een jury, be staande uit de heeren A. G. van Wa- veren, M. C. T. van Lennep, F. Al- ting du Cloux, F. H. J. Holdert en M. I-Iulshoff Poll. Het terreixx was door vlaggen en wimpels versierd, terwijl het zachte najaarszonnetje zijn stralexx uitgoot over de groene vlakte en dexx feestc- lijken aanblik daardoor zeer ver hoogde. Om ongeveer tien ixur vingen de wedstrijden, die door een groot aan tal kijklustigen werden bijgewoond aan. De uitslag was als volgt Doeltrappen, waaroxxder wordt ver staan van een afstand van 12 meter schieten op het door touw in vakken verdeelde doel. De 1ste prijs werd ge wonnen door II. Francken Jr., 2de door A. Spiering, 3de door Jhr. W. G. L. van Spengler, 4de door Jhr. J. G. A. van Spengler, 5de door A. C. Tyde- man. Drijven met een voetbal tusschen twee evenwijdige lijnen. Op tijd over afstand van 10Ö meter. 1ste prijs ge wonnen door K. C. A. Valken, 2de door J, M. Holtz. 3de door L. van Gogh, 4de door II. Seignette. Drijven met een voetbal zig-zag tus schen paaltjes over een afstand van 50 meter. 1ste prijs gewonnen door L. van Gogh, 2de door J. W. A. Rut gers v, d. Loeff, 34e door E. H. Boiss-- vain. 4de door J. Witkop. Ghymkana-racés, uitsluitend voor adspiraxit-leden. Kruiwagexx rijden. 1ste prijs gc wonnen door H. W. de Voogt, 2de door J. W. A. Rutgex's v. d. Loeff. Zakloopen1ste prijs gewonnen door J, W. A. Rutgers v. d. Loeff, 2de door A. I-I. G. Fokker. Mastklimmen 1ste prijs gewonnen door E, F. van Sachtelen, 2de door R. Ouax'les van Ufford, 3de door A. ten Gate, 4de door A. I-I. G. Fokker. Hinderniswedloop: 1ste prijs gewon nen door W. de Coningh, 2de door C. A. van Lennep, 3de door A. H. G. Fokker De wedstrijd touwtrekken voor se niores vervielde daarvoor bestemde prijzen werden beschikbaar gesteld voor een gecostumeei'den wedstrijd, en als volgt toegekend 1ste prijs ge wonnen door E. I-Ioldert (mooi cos- tuum). 2de door C. A. J. Mooy (moox costuum), 3de door A. M. va,n Manen (grappig costuum), 4de door C. A. van Lennep (grappig costuum), 5de prijs J. Spiering (mooi costuum). Op het terrein werd hierna de lunch gehouden, waaraan door velen werd deelgenomen, j Vervolgens had de gecostumeerde voetbalwedstx-ijd plaats. Dit mini- Sport en Wedstrijden VOETBAL. De Nederlandsche Voetbalbond opent 25 September a.s. zijn seizoen, het geen met het oog op de uitbreiding der 1ste klasse competitie dit jaar een week vroeger is dan gewoonlijk. Voor dieix dag zijn de volgende ontmoetin gen vastgesteld 1 e Klasse. HerculesHaarlem, Utrecht, G. W. Dijxhoorn, scheidsrechter. H. F. C.Sparta, Haarlem, H. J. Willing, scheidsrechter. Quick—H. V. V.. Den Haag, J. Ph. Reijers, scheidsrechter. R. A. P.Ajax, Amsterdam, M. Bi-ouwer, scheidsxechtex*. D. F. C.—Velocitas, Dordrecht, ÏT. P. Salomons Jr.. scheidsrechter. Rapiditas—H. B. S„ Rotterdam, J. G. Koster, Scheidsrechter. 2 e Klasse. D. V. S.-A. V. V., Den Haag, L. Spier, scheidsrechter. mer mag zeer zeker het aardigste van het geheele programnxa geixoemd worden. De verkleedingen waren zeer aardig, enkele willen wij opnoemen. Een halcer met kind stond in de I eene goal, terwijl een oixde vroxxw i de plaats tusschen de andex-e palexx i had ingenomen. Voorts zagen we er nog een belachlijken dikken heer in ..lordskleedij", een duivel in 't' rood gekleurd met langen staart, een jong meisje, enz. enz., te zamen 22 man. De prijzen voor dezen wedstrijd werden als volgt toegekend 1ste aaxx J. Witkop (grappig costuum), 2de aan R. v. d. Woude (grappig costuuml, 4de aan E. Boissevain (mooi cos tuum). Toen doze wedstrijd geëindigd was, werd de gecomhineex'de Hockey- en Voetbalwedstrijd gespeeld tusschexi bet le elftal van de Hockey- en Ban- dy-Club ..Haarlem en Omstreken" en het, le elftal van de H. F. C. Voor de rust werd hockey gespeeld en hierna voetbal. Om ongeveer vijf uur waxen de wedstrijden geëindigd. Des avonds had in de tooneelzaal van De Kroon de uitreiking der prij zen plaats. Tevens werd het tooneel- stukje „De winnende Goal" opge voerd. wat veel succes had. De feestexx ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de H. F. C. mo gen uitstekend geslaagd heieten, en zullen nog lang in aangename herin nering blijven. L a w ix te n n i s. Zaterdag en Zondag werden op d< banen van de'Haarlemsche Lawn-ten- nis-Club de wedstrijden gespeeld om den van Prosser-beker, uitgeloofd door den Nederlandschen Lawn-ten- nis-Bond. Medegespeeld werd door de heeren J. Boon. Broese van Groenow. Van TTaeften, Th. Mundt, A. Dolleman, Jhr. mr. R. van Lennep, Verkerk, Rocrue, mr. J. Lieftinck, v. d. Wall, P. Plager, Van Ogtrop, Jhr. mr. J. W. Schorer. Schalkwijk, Breitenstein Wurftain, Beukema, Jhr. Prins van Westdorpe, Blijdenstein. In den beslissenden wedstrijd kwa men uit de heei'en Jhr. nxr. R. van Lennep en Beukema. De match werd gewonnen door den heer Beukema, zoodat deze dit jaar eigenaar van den Van Prosser-belter is, teiwijlJhr. mr. Van Lennep de premie behaalde. Handboogschieten. Zondag hield de handboogschiet- vereeniging „Vooruitgang zij jpns Streven" te Santpoort, op de huiten- plaats „Sparenberg" een concours in handboogschieten. De uitslag was als volgt1ste prijs H. J. Klauwers, met 79 p.2de prijs A. Schippers, met 77 p. 3de prijs A. Manders, met 73 p.4de prijs A. Castanje, met 60 p.5de prijs J. Lo kerman, met 59 p. 6de prijs C. Snv't met 48 p. 7de prijs J. Westendox-p, met 36 p. 8ste prijs J. Wesselma, met 14 p., alles in 8 schoten. De Rozenprijs werd behaald door Joh. van Esch, met 3 rozen. PAARDEN. De volgende Belgische paaiden zul len Zondag 25 September op de ren baan te Woestduin loopen„Miss Bouncex-" van A. Mai'quet, „Pasto rale" van Ch. Picquet, „Lockout" en „Cherokee" van G. Jackson, „The Jay" en „Sokol" van Bax-on Lunden. Korfbal. Zondagmorgen trok het tweede 12- tal der Haarlemsche Openlucht-spel- Club naar Amsterdam, om een com petitiewedstrijd te spelen tegen het tweede 12-tal van D. T. V., aldaar. De Haarlemmers brachten, als naar gewoonte 6 dames en 6 heeren in 't veld, doch daarbij waren 10 invallers, j Het spel verried maar al te zeer, dat j deze nog weinig a.an elkaar en aan het spelen op wedstrijden gewoon wa ren. Toch wisten ze de overwinning te behalen en wel met 13 tegen 7 pun ten. Tot nog toe heeft dus H. O. C. in klasse B. der serie-wedstrijden geen enkele match verloren en staat num mer één. Courses te Bergen. Onder begunstiging van heerlijk zo merweer is Zondag door de „Kenne- mer Spox-tcIuB" de voorlaatste mee ting gehouden op de prachtig gele gen baan te Bergen. Het sportlievend publiek had zich dan ook niet ongetuigd gelaten en was in grooten getale opgekomen. Precies te half twee luidde de bel en verschenen in de baan Chisel- hampton (Mew) 68 K.G. en Tiger Lily II (Killick) 65 K.G. Meer deelnemers verschenen niet alhoewel er acht paarden waren ingeschreven. Welis waar was dit een kleine teleurstel ling voor liefhebbers van een „groot veld", doch het feit dat twee paar den het geheele parcours, 3600 Meter, afleggen als het ware beugel aan beu gel en heide fraai springen, vergoedde dit weer. Alhoewel het in het rechte eind schijnt dat Tiger Lily winnen zou, weet Mew dezen heftigen aanval mooi te wex'en en bezorgt hij den heer Bultman de overwinning met Chlsel- hampton. Tot. niets genomen. Thans volgde een Record-Heat-dra- verij voor paarden met een minimum record van 1.43. Minimum afstand 1600 Meter. Aan den start verschenen Robert See Steele (1672 M.), Abdul Ameer (1660 M.), Troubadour (1648 M.)Colombine (1612 M.) en Goudmijn (1600 M.) le heatColombine in 2.37 2/5, Trou badour in 2.37 3/5 2e heatGoud mijn in 2.38 4/5; Abdul Ameer in 2.39 4/5 3e heatGoudmijn in 2.38 4/5 Abdul Ameer in 2.41. De heer Crommelin woxx dus met Goudmijn den eersten prijs en de heer Schuijl een welverdienden tweeden prijs met Abdul Ameer. Tot. niets genomen. De Ada-pi'ijs een wedren op de vlakke baan voor paai'den van 2 jaar en ouder volgde nu. Deze prijs werd betwist door drie mededingers Billiton 66 K.G. (Wienert), Tiger Lily 61 K.G. (Sayce) en de nieuweling Ne ger, eig. Stal Creutz, 52 K.G., (Bx-oom). Na het vallen van de vlag gaat dit trio in snelle pace goed aangesloten af, doch Billiton is spoedig aan het hoofd en heeft de course gewonnen in fraaien stijl door Wienert gereden. Tiger Lily een goede tweede en Ne ger geen mooie derde. Tot. niets genomen. Nummer vier van het pi-ogramma, de Van Borselen-prijs, een harddra verij 4erde klasse voor Nederlandsche paarden met geen beter record dan 1.51, gaf een veld van negen paarden. Vóór dit nummer geloopen werd, was op het bord aan de Bestuurska mer bekend gemaakt: „De paarden van den stal A. A. van den Berg ver kocht met inschrijvingen aan Stal Opja en zullen onder de kleuren van dien stal loopen." Minimum afstand 1600 Metei'. Het negental bêstond uitLouise, (1775 M.), Miss Obrien (1775 M.), Czari na (1750 M.) Mascotta (1725 M.), Graaf Jan (1700 M.) Bella (1675 M.) Emmy (1650 M.), Alaward II. (1625 M.) en Vogel (idem). Na een mooien strijd passeerde het eex-st de eindpaal Loui se (Doeleman) op de hielen gevolgd door Czarina (J. de Boer) terwijl Miss Obrien een goede derde was. Gemaakte tijd van Louise 3.09 4/5. Tot. placé 11.50, ƒ11.50 en /17.5a Nu volgde een Verkoopswedren vlakke baan (afstand 1300 Meter) voor paarden van drie jaar en ouder, welke te koop waren gesteld voor /1500. Vijf van de acht ingeschreven paar den verschenen op het appèlChatter Mag 56£ K.G. (Mc. Cord), Mob Orator 50?r K.G. (Sayce), Lady of the Lake, 54| K.G. (Broom), Lord Kyle, 55 K.G., (Killick) en Starerazer, 551 K..G (Threlfell). Dit nummer was zeer interessant en wij beweren niet te veel als wij zeg gen, dat de superioriteit van den jockey, den heer Bultman deze over winning heeft bezorgd. Threlfell ons compliment. De uitslag was als volgteerste Stax-gazer, tweede Lord Kyle en Chat ter Mag derde. Tot. niets genomen. De winner, voor ƒ800 te'koop ge steld, wex-d hij opbod voor ƒ1075 ver kocht aan den heer Kieviet voor den heer Bultman. De Van Brederode-prijs gaf weder om een mooi veld van elf paarden te zien. Dit was een Handicap-Harddra verij tweede klasse. Minimum afstand 2000 Meter. De opstelling was als volgtMiss Maggie en Taboiie (2000 M.). Ussan- na, Czarina en Phyllis (2025 M.) Nel- la (2050 M.), Don Carlos en Debutant (2100 M.) Caid (2125 M.) Held (2150 M.) en Prinses Charlotte (2175 M.). 7 Favoriet waren Held en Debutant en als outsider genoot Nella veler ver trouwen. Het eerst passeerde echter de eind paal Czarina tweede Held, en Debu tant. een galoppeerendo derde. Gemaakte tijd van Czarina 3.37. Tot. placé ƒ22.— ƒ7.50 en ƒ7.50. Waarom Debutant niet werd gedis- qualificeerd, voor zijn slechte draven en de derde prijs niet werd toegekend aan Phyllis die geen stap eruit ge weest was en een zeer mooie vierde was, begx-ijpen wij niet goed. Het slotnummer voor liefhebbers van schoon draven het interes santste nummer was nu aan de beurt.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2