NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 65LI verscnijnt dagelijks, oenaive op /-on- cii WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1904 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Ceïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA A1AR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangérc G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3ll'is Faubourg Mohtmartre. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. INHOUD. BLAD A. De Leerplichtwet in de Praktijk. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit, Haarlem en Omstreken. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. BLAD B. Van de Boekentafel. Oor- logsvaria. Brief uit Berlijn. Bin nenlandsch Nieuws. Koloniën en Feuilleton. De Leerplichtwet in de Praktijk. Een der op het oogenblik meest be sproken artikelen van de Leerplicht wet is art. 29„De gemeenteraad is bevoegd bij verordening te bepalen, dat, onder bij die verordening te stel len voorwaarden, ambtenaren der po litie gemachtigd zijn, een kind, dat zij gedurende de schooltijden op den openbaren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leerlingen het kind behoort." Dat dit artikel juist nu besproken wordt, is het gevolg van het uitspre ken der wenschelijkheid, dat tot een dergelijke verordening door den Raad van Haarlem zal besloten worden. En die wenschelijkheid is uitgesproken lo. door de Commissie B tot wering van schoolverzuim in haar verslag over 1903, waar zij zegt onder haar „Algemeene opmerkingen" „De Com- „missie acht het hier de plaats om. „de wenschelijkheid uit te spreken, „dat voor deze gemeente gebruik „worde gemaakt van de bevoegdheid, „den Gemeenteraad gegeven bij art. „29 der wet op den Leerplicht, om „n.l. bij verordening de politie te „machtigen kinderen, die gedurende „de schooltijden bij den openbaren „weg worden aangetroffen, te bren- „gen naar het Hoofd der school, tot „welker leerlingen zij behooren. „Een aanmerkelijk deel toch van „de verzuimen, waarvan de oorzaken „aan de Commissie bekend werden „(12 van de 46) moest toegeschreven „worden aan onwil der kinderen, en „in de meeste gevallen verklaarden „de ouders, niet bij machte te zijn „dergelijke verzuimen te voorkomen, „omdat de huiselijke omstandigheden „niet gedoogden de verzuimers tel- „kens naar en van school te brengen „en te halen, of ook, om de kinderen „voortdurend te controleeren. „Een voorschrift, als bedoeld bij „art. 29 der Leerplichtwet, zou naar „de meening der Commissie zijne „werking niet missen, en het wille-1 „keurig schoolverzuim zeer zeker be- „perken, ook ten opzichte van kinde- „ren, die nu thuis gehouden worden „voor „huishoudelijke bezigheden" „(boodschappen doen, enz.)". Tot zoover dit versla ggedeelte door de Commissie B uitgebracht. En tot een zelfde meening moeten ook de bei de andere Commissiën gekomen zijn. Immers, Commissie A deelt in haar verslag over hetzelfde jaar 1903 mede, dat van de 159 gevallen van betrek kelijk schoolverzuim door haar be handeld, 23 gevallen werden toege schreven aan onwil der leerlingen en 37 gevallen aan onverschilligheid van of verwaarloozing door de ouders. Al- zoo brengen die oorzaken in te zamen 60 van de 159 gevallen de leerlingen op de straat. En wat Commissie C betreft, zal het duidelijk zijn, dat waar haar Voorzit ter, de heer Van de Kamp, als Raads lid een voorstel heeft meenen te moe ten indienen, om een besluit van den Raad te dezer zake uit te lokken, deze Commissie voorzeker daarover van gedachten gewisseld heeft, al kan het moeilijk juist gegaan zijn als een der plaatselijke bladen heeft doen opne men, dat door die Commissie aan den heer Van de Kamp de opdracht was verleend om een dergelijk voor stel in te dienen. Als leden eener Commissie tot wering van schoolver zuim kunnen zij toch onmogelijk aan een medelid een opdracht geven, die hij als lid van den Raad heeft uit te ■voeren. Toch, al is het niet volgens een op bracht van Commissie C, heeft de heer Van de Kamp gemeend, om schoolverzuim te weren zijn voorstel In te dienen. Zeker, ook Commissie C heeft treu rige ervaringen op dit gebied. Nog niet zeer lang geleden kwam het op een vergadering dier Commissie voor, dat een moeder, die een zwaren strijd te voeren heeft met de zorgen des le vens, met tranen in de oogen aan de Commissie vroeg, wat zij nog wel zou kunnen beproeven om haar jongen in het rechte spoor te houden. Kastij ding, wegbrengen naar- en halen van school, belooning gedurende één week getrouw schoolbezoek, onthouding van iets prettigs enz., alles was door haar beproefdmaar de jongen werd zoo gemakkelijk door een kameraadje meegetroond naar andere plaatsen, waar geen Christelijke en maatschap pelijke deugden worden beoefend. Wat dan? Geregeld wegbrengen naar school Welke moeder, die al leen aan 't hoofd van een gezin staat is daartoe in staat gezwegen nog van de vaak onmogelijke plaatsing van leerlingen aan scholen, die op een goed kwartier afstands van de scholen gelegen zijn. In vele gevallen verwacht Commis sie C heil van de uitreiking van een contróle-boekje aan zulke ouders, op dat dezen door de afstempeling ervan door den klasse-onderwijzer op de hoogte blijven van het al of niet be- zoeken der school. Waar de samen werking tusschen ouders en school zeker niet betwijfeld mag worden, moeten ook zulke boekjes het hunne bijdragen, maarzij halen de een maal zeer onwillige leerlingen niet van straat en brengen ze niet in school. Dan omgezien naar een meer af doend middel en dat geeft artikel 29 der Leerplichtwet aan de hand. Bre da heeft en waarschijnlijk meerde re gemeenten in ons land de veror dening reeds vastgesteld. Moge spoe dig Haarlem door de aanneming van het voorstel-Van de Kamp volgen Hoewel wij ons hier in détails van uitvoering niet willen verdiepen, is het toch wenschelijk een bezwaar dat geopperd zal worden, al dadelijk te ondervangen. Het is dit, dat de taak aan den gewonen surveilleerenden politieagent niet zal kunnen worden opgedragen, daar deze maar zoo niet zijn standplaats of zijn wijk verlaten mag om spijbelaars naar school te brengen. Er zullen dus politiemannen voor dit werk moeten worden «afge wezen en dat zal geld kosten Men zal wèl doen zich met dit be zwaar geen vrees te laten aanjagen. Wij achten het volstrekt niet ondenk baar, dat aan een paar rechercheurs de taak met succes wordt opgedragen. Onze spijbelaars immers zijn meeren- deeLs op enkele, bekende plaatsen te vindenop 't Stationsplein, bij de Brouwersvaart, op de Botermarkt (vooral 's Maandags) en horribile dïctu op 't Leidscheplein. Als de visscher weet waar hij de visch van gen kan, gaat het visschen vlug van de hand. En móest voor dezen arbeid al een paar man extra worden aan gesteld, dan zouden wij meenen, dat de uitgaaf wèlbesteed was. Alvorens deze beschouwingen te ein digen zij hier nog vermeld, wat om trent de bedoeling van den wetgever staat in „De Leerplichtwet" door C. A. Zelvelder, districts-schoolopzi,ener te Heerenveen „Art. 29). De in dit artikel aan den „gemeenteraad gegeven bevoegdheid, „om bij verordening te bepalen, dat, „onder bij die verordening te stellen „voorwaarden, ambtenaren van poli- „tie gemachtigd zijn, een kind, dat zij „gedurende de schooltijden op den „openbaren weg aantreffen, te bren- „gen naar het hoofd der school, tot „welker leerlingen het kind behoort, „moet volgens de memorie van ant- „woord eenvoudig het karakter dra- „gen van goede zorg. Het geldt dus „alleen ten aanzien van kinderen, üte „op den openbaren weg worden aan getroffen en is bepaaldelijk tegen het „straatslippen" gericht. De minister „verklaart in de tweede memorie van „antwoord hieromtrentvermits hier „dikwijls met plaatselijke omstandig heden en behoeften moet worden re- „kening gehouden, en ook om de „goede werking der bepaling te ver zekeren, is het beter de regeling <el- „ve aan het gemeentebestuur over te „laten. De vraag, of de bepaling uit- sluitend betrekking moet hebben op „kinderen, die zonder geleide of zwer- „vend op den openbaren weg worden „aangetroffen, blijve evenzeer ter be- 1 antwoording van het plaatselijk be- bijzonderheden bekend geworden, af komstig van prins Radziwill en lui tenant Christoforof. bij hun aankomst te Tsjifoe medegedeeld. Met onbeschrijflijke woede zel den zij eenig in de geschiedenis, werd gestreden. De Japanners wier-, pen zich in de bajonetten als waan-| „stuur. Ter voorkoming, crat naar „school worden gebracht kinderen, -„die verlof hebben, zal het gewenscht „zijn, dat het hoofd der school hun „een verlofkaart geve. Dit zal de „praktijk wel invoeren of kan in de „verordening worden opgenomen „zoo noodig aan de openbare onder- wijzers worden voorgeschreven." En hiermede heil het voorstel-Van de Kamp Buitenlandsch Overzicht l>Ë OORLOG Nog is niet met zekerheid te zeggen, waar de eerstvolgende groote veld slag tusschen de beide reuzen-legers zal plaats hebben, doch naar alle waarschijnlijkheid zal Moekden, wel de eerste plaats weder zijn, waar het, bloedig tooneel van den strijd zich zal jlen schieten en maakte er zoo een zinnigen en in hun diepe colonnen j groeven de bommen vreeselijke vo ren. Telkens als zij in de Russische li- nien kwamen, hadden afschuwelijke worstelingen plaats, waarin zelfs ge wonden streden tot zij dood vielen. Men heeft vijanden gevonden aan el kaar geklemd, de tanden in eikaars j keel en de vingers in de oogen, zóó de eeuwigheid ingegaan. Bij den laatsten aanval werd de 9e Japansche divisie in twee kolon- nen, elk van een brigade aangevoerd. De eersten verzwakten onder den stortvloed van ijzer en nu beval de commandeerende generaal der 2e, op afspelen. De oude gravenstad der Chineezen zal ook niet ontkomen aan den ver woesting-, ellende- en ontbering-bren genden krijg, want de Russen moeten besloten hebben Moekden niet in den steek te laten, doch het tot het uiter ste te verdedigen. eind aan. De haat was zoo fel,dat wanneer zij j voor den vijand stonden, de Japan- j ners de vuist schudden en vloekten, t Toch zijn er oogenblikken van ont- spanning, van scherts bijna. Op een dat het zwaar regende, was een Een conferentie, die Koeropatkin ^,00te 'roe» bijeenge-j met zijn generaals Mevendorf en schaard Sn den voet van een hoogte Tlftjerkmaier had, deed dit belangrijke j 'K £1 besluit nemen. De Russisch linie von, gij zit hoog en droog, komt eens hier om onze plaats in te nemen thans is het uw beurt, nat te wor den". De aanval is zoo verwoed en de ver dediging zal zoo bloedig zijn, dat als Port-Arthur wordt genomen, er zon- j der eenigen twijfel een algemeeue slachting strekt zich nu een twintigtal kilome- meters van Moekden Oostwaarts langs het dal van de Hun-ho uit en men verwacht, dat men het eerst in bot sing zal komen met Koeroki's leger, dat van de Zuid-Oostzijde komend, het dichtst genaderd moet zijn. Intusschen werkt men te Tieling, hard om ook deze plaats tot een zal worden aangericht aan welke wei- sterk strategisch punt te maken. Voor nigen zullen ontkomen. Reeds schij- het geval, dat de Russen na een veld-! de omstreken een geweldige; slag ook Moekden zouden moeten ont-' slachtplaats, waar duizenden lijken' ruimen, evenals Liao-jang, wil men de vergaan, die men niet heeft kunnen stellingen te Tieling gereed vinden om wegvoeren. De stank is zoo sförk, dat den Japanners dadelijk weer tegen-! de Russische soldaten zich de neus- stand te kunnen bieden. gaten met kamfer dicht stoppen. Hieruit blijkt dus ook weer, dat °P de vraag of de officieren dach- Koeropatkin met alles rekenschap1 ten- dat Port-Arthur genomen zal houdt en zijn veldtochtsplan van alle j worden, antwoordde prins Radziwill kanten beziet en overweegt. i „Nooit Ook de strijd van Liao-jang heeftChristoforof verklaarde ..Ik verwed dit bewezen, en getoond dat Koero- j mijn hoofd dat de stad niet binnen patkin's taktiek boven die der Japan I een maand zal genomen worden. ners uitmunt. Daarna.. ik ben geen profeet." Het doel der .Japanners toch was om de Russen bij Liao-jang het front! mobiltseering te houden, terwijl generaal KoerokiVan het 8ste legerkorps onder bevel I een onverwachten aanval deed op hun j van luitenant-generaal Mylof is thans; linkerflank en hun terugtocht naar j jn vollen gang. Dank zij de nieuwe, j i,langs) den spoorweg zou afsnijden. bepalingen door den Czaar gelast, ge-: Dit plan faalde alleen door de tak-, schiedt het onder de wapens komen i tiek van generaal Koeropatkin. die; thans met volmaakte kalmte. De! \ertrouwde. dat de helft van zijn le- oudere lichtingen zijn slechts in klei-i ger \an divisien sterk genoeg zou, nen getale opgeroepen, de opgeroepe- de Japanners ten Zuiden van nen zelf behooren tot alle kringen. _e .^e h°}idem terwijl de an de-Men verwacht eiken dag den Czaar. De Japanners zijn reeds genoodzaakt hun reserve op te roepen. Tot aanvulling van de sterk ge dunde rijen der legers in Mandsjoc- rije en bij Port-Arthur en om opge wassen te zijn tegen Koeropatkin. wanneer hij zijn versterkingen uit Europa ontvangen zal hebben. De landweer bestaat uit omstreeks 120,000 man van 30 tot 40 jaar. waar uit men binnen één maand 8 nieuwe marschvaardige divisiën hoopt te heb ben samengesteld. De Mikado had wel gelijk, toen hij vóór eenigen tijd seinde: ..Het einde van den oorlog is nog ver." UIT ANDERE LANDEN. De werkstaking in ITALIë re helft zijn linkerflank en den alles- beheerschenden spoorweg dekte. De macht te Liau-jan^ was zoo flink opgesteld en bezat zulk een vei- ligen terugtochtsweg over de rivier, dat deskundigen het verstandige van de gevolgde gedragslijn op waarde zullen weten te schatten. In elk geval werden de berekeningen der Japan ners verijdeld want zij verwachtten bij hun omtrekkende beweging opeen betrekkelijk zwakken tegenstand. Er zijn teekenen, dat de R.ussen, hoewel een stellige poging doende om de Ja panners te verslaan, vreesden te veel op het spel te zetten om" een beslis- senden slag te moeten opleveren... Hoewel zij kleine troepen met groote! „tt auttyt^t* t .„nrw beslistheid tegen de hoogte (bij Si- kwantoen) wierpen beproefden de i Russen niet ernstig. Koeroki's liniënj te doorbreken. Hun niet-doorzetten bewijst, dat zij zich onthielden van is zoo goed als geëindigdin de iedere belangrijke beweging, die hunhoofdsteden loopen de trams en de terugtocht in gevaar kon brengen. rijtugen weder, en zijn alle fabrieken Maar eindelijk zal toch ook i weer aan den SanS 5 in enkele kleine- A re plaatsen blijft het nog woelen en aan dat terugtrekken gisten. een einde moeten komen, en danHoezeer ook gelukt als spontaan eerst bij het leveren van een flinkenprotest een politiek protest, poging slag, zal men over de sterkte en hoe-bet omverwerpen van het ministe- danigheden van beide legers naar('ie Giolotti en tegelijk verzet tegen juistheid kunnen oordeelen. inmenging van de gewapende macht 1 in arbeidsgeschillen nractisch is Een correspondent van de Jour-j ook deze ..algemeene werkstaking" al nal die den Russischen Veldheer op j evenmin mogelijk gebleken als vroe- 13 dezer tijdens een bezoek aan de gere krachtDroeven van dien aard. Koningsgraven te Moekden ontmoette, Op de spoorwegen mislukte zij. daar zeide van generaal Koeropatkin. dat; de beambten eenvoudig aan het uil - hij zeer vroolijk gestemd was. Bij het gegeven wachtwoord geen gehoor gesprek, dat de correspondent met j gaven en dienst deden. Met luttele hem had, merkte de generaal het vol- uitzonderingen ging overal in Italië gende op het spoorwegverkeer zijn gang. „U hebt reeds verschrikkelijke ge-; Te Parijs heeft men zich over de beurtenissen meegemaakt. Wanneer u beweging nogal ongerust gemaakt, eenigen tijd bij het Russische leger De rechtstreeksche telefoon- en tele- wilt blijven, zult gij nog andere zien. graaf-verbindingea met de steden van dat verzeker ik u." Noord-Italië waren grootendeels ai- Dat. gezegde slaat dan wellicht op gesneden. De Fransche leden van het den beslissenden grooten slag. die Vrijdenkerscongres bleven onderweg binnen een afzienbaar tijdperk zal naar Rome steken, worden, gestreden. Koning Peter van Servië verscheen Over den laatsten aanval van Zondair in den nationale,, sehomv- Port Arthur burg te door de Japanners, die daarbij ont- BELGRADO, zaggelijke verliezen leden, zijn thans waar hij onder luide toejuichingen het eerste Servische congres van ge neesheeren en natuuronderzoekers! opende. Vele buitenlandsche vertegen woordigers hielden toespraken. Een uur later opende de koning in ht_t universiteitsgebouw de eerste Zuid- Slavische kunsttentoonstelling, die hij met veel belangstelling bezichtigde. DE TOESTAND IN MACEDONIË wordt weer hachelijk. Wegens de groote opwinding in Al banië moesten de autoriteiten alle ge regelde troepen uit het vilayet Mo- nastir terugtrekken. De spoorwegen kregen bevel het vervoer der bataljons te bespoedigen. Grieksche benden, die zich naar Macedonië begeven, scheep ten zich in oo zeilvaartuigen. Turk- sche torpedobooten bewaken de kus ten. Prins George van GRIEKENLAND, de gouverneur van Kreta, heeft te Wcenen aan correspondenten van bladen verklaard dat de mogendhe den zich niet geneigd toonden de an nexatie van Kreta door Griekenland op dit oogenblik ie erkennen. Ter gelegenheid van den sterfdag van wijlen koningin Maria Henriette is Zondag in de kerk TE LAEKEN een mis gelezen, waarbij de koning van België en prinses Clementine met het geheele hof tegenwoordig waren. Prinses Louise van Coburg liet door een bloemist een bloemenkrans op het graf leggen met het opschrift ..Aan mijn zeer geliefde moeder. Eer biedige hulde. Louise 1904." Prins Bismar-ck, die sedert de laat ste dagen voortdurend bewusteloos geweest was, stierf zonder tot be wustzijn te komen na een korten doodstrijd. Het stoffelijk overschot zal Woensdag a.s. in het mausoleum TE FR1EDRICHSRUH bijgezet worden. Talrijke telegram men van deelneming zijn reeds tej Friedrichsruh ontvangen, o.a. vauj keizer Wilhelm en den koning van; Engeland. j ÓÖRLOGSVARIA HET RUSSISCHE OOSTZEE- ESKADER. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit t vertrouwbare bron, dat de oorzaak' waarom het vertrek van het Oostzee- eskader weer is uitgesteld, gelegen is l in de omstandigheid dat de admiraal liever wacht tot nog een of twee van de nieuwe linieschepen gereed zijn. Het gereedmaken van de ..Orel" zal, naar onlangs gemeld werd, nog onge- veer zes,weken duren en de verster- king die het eskader nog kan krijgen, is zeker de moeite van het wachten I wol waard. Dan zouden de Russen kunnen beschikken over een zeer sterk uit gelijksoortige moderne sche pen bestaand eskader, dat zich met het Japansche zou kunnen meten. Stadsnieuws RUSSISCHE MOBILISATIE. De Czaar heeft op grond van bij \Toegere mobilisaties opgedane erva ringen vele personen uit zijn gevolg: en eenige adjudanten naar "het mili- j tair district Odessa overgeplaatst'om bij de nieuwe mobilisaties tegen- woordig te zijn en daar als scheids-1 rechters op te treden, wanneer zich moeilijkheden mochten voordoen. Zij j moeten er voornamelijk voor waken, dat geen vaders van groote huisge-1 zinnen en slechts gezonde en sterke menschen in dienst genomen worden. Bij de overige mobilisaties, wanneer, de Czaar zich tot de naar het oorlogs- j terrein vertrekkende troepen begeven had om afscheid van hen te nemen, j waren ook de meeste vrouwen der! soldaten tegenwoordig geweest, die j zich naar den vorst toedrongen. Toen hij verwonderd vroeg wat dat1 moest beteekenen, antwoordden de! boerenvrouwen hem, dat zij onver- j zorgd achterbleven en van honger j moesten omkomen nu hun verzorgers hen gingen verlaten. De Czaar gaf daarop, gelijk wij reeds vroeger berichtten bevel bijzon-! dere regeeringscomité's op te richten, die moesten zorgen voor de achter- j gebleven familieleden. Ook in Odessa zijn deze comité's in werking getre-i den onmiddellijk na het uitvaardigen! van het bevel tot mobilisatie. De vertrekkende reservisten zijn voor het meerendeel orthodoxen, Jo-! den, Moldaviers en Duitsche kolonis- ten. Natuurlijk is de ellende in het geheele gouvernement zeer groot. Vele van het oorlogsterrein terugge keerde officieren verklaarden zich zeer beslist tegen het vormen van geheele legerkorpsen uit reservisten. Deze lie den zijn van hun militair onderricht meestal zeer veel vergeten. Toch wil men voorloopig nog geen goed geoe fende legerkorpsen naar Oost-Azië sturen. Voorloopige t iensln geling van de E. S. M. Wij ontvingen heden de voorloopige dienstregeling van de Electr. Spoor weg-Maats. AmsterdamHaarlem Zandvoort voor October 1904. Daar de juiste datum er nog niet bij vermeld is, veronderstellen wij, dat die nader zal worden gepubliceerd, zoodra de Directie dien zelf weet. De eerste electrische tram van Am sterdam naar Haarlem vertrekt te 6.30, daarna gaat er een wagen te 7 uur, te 7.33 en te 8 uur. Van acht uur af rijdt er om de 10 minuten een wagen tot 's avonds ne gen uur. Daarna om de 20 minuten tot twaalf uur toe. Onder deze bevinden zich tal van naar Zandvoort dóórloopende wa gens, beginnende des morgens met een tram, die 7.45 van Amsterdam vertrekt. Dan komen er tot 12 uur 's middags nog zes, en na 12 uur nog negen, die doorloopen naar Zand voort. Van Haarlem naar Amsterdam ver trekt de eerste trein 's morgens 5.33, daarna gaat er een te 6 uur, 6.30, 6.45 en 7 uur en vervolgens elke tien minuten een tot 's avonds acht uur. Vervolgens rijden de wagens om de 20 minuten, totdat de laatste te eK uur uit Haarlem vertrekt. Al deze vertrekuren zijn stadstijd. De wagens zullen den rit van Am sterdam naar Haarlem (Heerenhek) doen in den tijd van 57 minuten. De dienst Haarlem-Bloemendaal is voorloopig geregeld aldus Van Haarlem dagelijks van 's mor gens 6.45 tot 9.45 v.m. elk half uur; van 's morgens 9.45 tot 7.n.m. elk kwartiervan 's avonds 7.tot 10.30 n.m. elk half uur. Van Bloemendaal dagelijksvan 's morgens 7.tot 10.v.m. elk half uur; vau 's morgens 10.tot 7.15 n.m. elk kwartier; van 's avonds 7.15 tot 10.45 XLm. elk half uur. Op Zon- en Feestdagen (bij gunstig weer) van nam. 12.30 tot nam. 5.— elke 10 minuten in beide richtingen. De dienst op de Ceintuurbaan zal zijn als volgt Van het station der H. IJ. S. M. met aansluiting naar en van Zandvoort en Bloemendaal. Van het station H. IJ. S. M. 's morgens 8.uur in beide richtingen elke 7 minuten tot 's av. 10 uur. Na 's avonds 10.tot 10.30 spoortijd (laatsten trein van Amster dam naar Rotterdam) elke 15 minu ten. Faillissement Laane en Van Bemmol. Op 16 September 1899 had de steen- kolenhandelaar de heer J. Oudshoorn te Haarlem vau de Bankiersfirma Laane en Van Bemin el f 3000 geleend, voor welke som de heer P. Hoogeveen te Haarlem zich als borg gesteld had. De heer Oudshooru was in gebreke gebleven deze schuld te voldoen, zoo dat de borg, de heer Hoogeveen, daar voor werd aangesproken. Ook deze was in gebreke gebleven, doch beweerde, dat hij in Juli 1903, ongeveer één maand vóór het faillis sement van de firma Laane ca Van Bemmel. met het lid der firma, de heer Laane, overeengekomen was, om de schuld af te trekken van de fl0,478,88 die hij bij de firma in reke ning-courant had. Door den heer Laane werd deze overeenkomst ontkend, zoodat de cu rator van zijn faillissement, Mr. de Kanter, van den heer Hoogeveen uit betaling verlangde van deze som. Toen de heer Hoogeveen daaraan niet voldeed, vervolgde Mr. de Kanter hem in rechten. Heden werden in do civiele zitting van de Haarlemsche Rechtbank de pleidooien in deze zaak gevoerd. Namens den heer Hoogeveen trad op Mr. Goseling van Amsterdam. Het O. M. zal heden over vier we ken in deze zaak conclusie nemen. De Haarlemsche Rechtbank deed heden in civiele zitting uitspraak in de zaak van L' Union contra den curator van het faillissement der ban kiersfirma Laane en Van Bemmel. De Rechtbank wees. op eisch van het O. M de vordering van de eische- resse L Union toe. en gelastte de erkenning van deze maatschappij als schuldeischeresse tot een bedrag van f2378.78 in genoemd faillisse ment. Tot organist van de Lu- thersche Kerk Zaandam is benoemd de heer L. Robert te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1