HOOGE RAAD. HINDERLIJK VOLGEN. Mr. J. Limburg, advocaat te 's-Gra- venhage, pleitte eene quaestie betref fende ..hinderlijk volgen". Het betrof een persoon, door de Haarlemsche rechtbank in hooger beroep ontslagen van rechtsvervolging ter zake van dit misdrijf, daar niet ten laste was ge legd dat dit hinderlijk volgen was geschied met een of meer anderen. En volgens de rechtbank stelt art. 426 bis Strafwetboek alleen strafbaar het hinderlijk volgen door iemand die alléén loopt. Mr. Limburg verdedigde deze uit spraak tegen het tegen dit vonnis door den officier van justitie ingesteld cassatieberoep. Voor het ondenkbaar geval dat de Hooge Raad het vonnis van de Haar lemsche rechtbank mocht vernietigen, drong pleiter er op aan dat de Hooge Raad niet aan den gerequireerde de maximumstraf zou opleggen van één maand hechtenis, hem door den Haarlemschen kantonrechter opge legd. De werkstaking was uitgebroken bij de meubelfabriek der firma P. De beklaagde was staker bij die firma en is later door haar teruggenomen, terwijl deze zeer tevreden over hem is. Het openbaar ministerie zal in deze belangrijke quaestie morgen conclu sie nemen. Een beroep op liefdadig heid. Bij vonnis van di Arrond.-Recht bank te Haarlem van 11 Augustus werd Isaac Schuitevoerder in staat van faillissement verklaard. Het zal velen onzer lezers bekend zijn, dat deze heer vroeger als ..Au gust de Domme" aan het circus van Oscar Carré verbonden was, en toen de bezoekers van dat circus avond aan avond deed schudden van het lachen door zijn toeren en leuke kwinkslagen. Die goede tijden van August tie Domme zijnevenwel voorbij. Dooreen ongel ukkigen samenloop van omstan digheden, buiten eigen schuld, is Schuitevoerder in armoede geraakt en ziet met angst den ouden dag na deren. Na afloop van het faillisse ment zal hij, die het gansche Neder- landsche publiek vermaakte, niets meer bezitten en niet weten op welke wijze den kost te verdienen. Door den curator in zijn faillisse ment, Mr. H. C. Obreen, wordt thans een beroep gedaan op de liefdadig heid van zijn vroegere vereerders. Genoemde heer belast zich gaarne met de ontvangst van giften, strek-' kende tot levensonderhoud van het echtpaar Schuitevoerder. Moge zijn streven slagen en mogen velen gehoor geven aan dit verzoek J u b i 1 Den 8sten October a.s. hoopt de heer C. Voeteling, agent van politie le klasse alhier, den dag te herden ken waarop hij voor 25 jaar bij het politiecorps in dienst trad. Wegens de audiëntie van H. M. de Koningin, waarheen ook de officie ren van het regiment infanterie gin gen, hadden heden geen regiments oefeningen plaats. Echter zullen hedennacht de oefe ningen worden hervat. Om 2 uur zal worden uitgerukt ter wijl de oefeningen gehouden zullen worden in den omtrek van Spaarn- dam en Santpoort. In hooger beroep. P. Aalbersberg, te Haarlemmer meer, is in hooger beroep gekomen van het vonnis der Rechtbank alhier d.d. 15 September 1904, waarbij hii is veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf, wegens het plegen van on zedelijke handelingen. Brandstichting. T. aan de Vijfhuizen, wiens huis en inboedel Zondagnacht door brand is vernield, is Maandag j.l. door de po litie te Haarlemmermeer naar Haar lem getransporteerd en ter beschik king van den officier van justitie ge steld. Na verhoor door den rechter commissaris is de man echter weder op vrije voeten gesteld. Gevonden voorwerpen. Een zilveren medaillon waarin twee portretten, een zwarte ceintuur. Botsing. Maandagavond zijn twee wielrijders op de Groote Markt nabij de Jans straat tegen elkander gereden. Een van hen viel zoodanig dat hij niet meer loopen kon, en is dan ook in een koffiehuis binnengedragen. Later is hij per brancard naar zijn woning vervoerd. Hij heeft vermoedelijk het linkerbeen gebroken. Aanrijding. Een melkwagen is in de Ursula- straat aangereden door een bespan nen voertuig. De melkwagen is be schadigd, terwijl er twee bussen melk verloren gingen. Plechtige installatie. De plechtige installatie van den heer mr. I. W. Losecaat Vermeer als president van de Arrondissements- Rechtbank alhier is bepaald op Vrij dag 30 September a.s. 's middags ten 3 ure. Een jongen in brand! Hedenmorgen omstreeks 8 uur liep een ongeveer 10-jarige knaap uit de Zuidpolderstraat in de Gierstraat met lucifers te spelen. Plotseling vloog het geheele doosje in brand en in een minimum van tijd hadden de kïeeren van den jongen vlam gevat. Op zijn gegil schoten dadelijk eem- ge personen toe, die den knaap met zakken omwonden en het geluk had den het vuur te blusschen. Zijn kïee ren waren tot het lichaam toe door gebrand. doch het vuur had gelukkig nog geen brandwonden veroorzaakt. Een werkman der gemeente-reini ging kreeg bij dit ongeval eemge brandwonden aan een zijner handen. Vergadering S. D. A. P. De afdeeling Haarlem der S. D. A. P. hield Maandagavond in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging" een ver gadering, waarin als spreker optrad de heer W. P. G. Helsdingen, lid van de Tweede Kamer. Nadat de voorzitter der afd. een kort openingswoord had gesproken begon de heer Helsdingen zijn rede, getiteld ,,De ergste vijand van den arbeider", met er op te wijzen, dat de vraag, wie die vijand is, verschil lend kan beantwoord worden. De één noemt dien vijand de alcohol, een ander de tuberculose, een derde het kapitalisme; spr. evenwel kent nog ergere vijanden n.l. de anarchie en de onverschilligheid, die de arbeiders toonen voor de arbeidersbeweging. Het anarchisme vooral hier te lande wekt wantrouwen en bestrij ding onder de arbeiders zelf en belet daardoor een gunstige ontwikkeling van de socialistische beweging. De on verschilligheid is echter een veel grootere vijand en er is toch veel te doen, om te geraken uit den toestand, waarin de arbeider verkeert. Spr. schetste nu, hoe het lot van den arbeider is, eerst als kind op school, daarna als jongeling in de fabriek en eindelijk als werkman. Uit deze schildering trok spr. de conclusie, dat er nog zeer veel te doen overblijft, daarom moeten allen de handen ineenslaan. De éénling ver mag niets. Daarna besprak de heer Helsdingen eenige zaken die ten gun ste der arbeiders kunnen verbeterd wordendoor gemeenschappelijke actie. De belastingen zijn nu zoo ingericht zei spr., dat wie het minst heeft, het meest moet betalen en wie het meest heeft het minst behoeft te geven. De rijken komen er het best afdit komt door de onverschilligheid der arbei ders. Ook het militairisme werd door spr. gehekeld, waarbij hij aantoonde dat in 50 jaar tijd de uitgaven voor leger en vloot van 17 op 44 millioen gulden zijn gebracht. Ten slotte besprak de lieer Helsdin gen ook nog de inrichting van ons onderwijs, waarbij het, volgens spr., zoo geregeld is, dat voor de arbeiders het minst en voor de rijken het meest wordt gedaan. Bij deze voorbeelden meende spr. het te mogen laten, daar zij voldoende aantoonen, wat er nog door wetgeven- den arbeid kan veranderd en verbe terd worden. Maar dan moeten de arbeiders niet in hun doodeslaap blijven, zij moeten ontwaken en in de beweging treden, om het leger der strijders te doen groeien. Van het debat werd gebruik ge maakt door een tweetal anarchisti sche propagandisten Van Staveren en Spaan, die den heer Helsdingen aan vielen over hetgeen hij over de anar chie had gezegd. Ook debatteerde nog de heer Van Tricht, iemand van voor uitstrevende christelijke beginselen, o.a. over den schoolstrijd. Na beantwoording van de debaters werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Z e i 1 w e d s t r i j d. Door den heer F. W. Baron van Tuyll van Serooskerken te Velsen is aan verschillende eigenaren van zeil jachten in ons land een üitnoodiging gezonden om deel te nemen aan een onderlingen zeilwedstrijd, die gehou- - den zal worden op Zaterdag 1 Octo ber in de haven van IJmuiden. Bij genoegzame deelname zal ge- noemde heer voor dezen wedstrijd een prijs beschikbaar stellen. Betere verlichting. Naar wij vernemen hebben de be woners der Ridderstraat zich gewend tot het Dagelijksch Bestuur dezer ge meente, ten einde betere verlichting in genoemde straat te kunnen verkrij gen. Loonsver hooging. N,aar wij vernemen zal met ingang van 1 Oct. het loon van het personeel der E. N. E. T. aanmerkelijk worden verhoogd, eene mededeeling, die door de betrokkenen voorzeker met vreugde zal worden begroet. Be h an deling der gemeen- te-begrooting. Vrijdag vergaderen de drie af dee lingen van den gemeenteraad, n.l. des morgens, des middags en des avonds, om de ingediende gemeente- begrooting voor 1905 in behandeling te nemen. Op audiëntie. Hedenmorgen zijn B. en W. van deze gemeente op audiëntie geweest; bij de Koningin ten Paleize te Am sterdam. 'tWas dus een vergissing, dat de Raadsvergadering juist om de audi ëntie op heden en niet op Woensdag werd gehouden. Faillissementen. Bij vonnissen van de Rechtbank al hier zijn heden in staat van faillisse ment verklaard Johan Heinrich Koek, koffiehuishouder, Passage te Zand- voort. H, van der Werff, kruidenier te Haarlem. In beide faillissementen Refchter- Commissaris Mr. A. van de Koppel Gzn. Bij vonnis der Rechtbank alhier van 27 September 1904 is opgeheven hst faillissement van J. G. van der Ploeg, tuinder te Heemskerk, welk faillissement was uitgesproken 13 September 1904. Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. Maandagmorgen om kwart voor tie nen reden H. M. en de Prins naar het Centraalstation om H. M. de Ko ningin-Moeder en den Hertog van Mecklenburg en Gemalinne, die Am sterdam kwamen bezoeken, te ontvan gen. De menigte, die achter de afzetting op het perron stond, ontving het Vor stelijk Paar weder met een luid ge juich. Op het perron waren vele auto riteiten aanwezig. Kort nadat de Ko ningin en de Prins op het perron wa ren aangekomen kwam de trein, die de Hooge Bezoekers uit Baarn over bracht. De begroeting der Vorstelijke bloed verwanten was zeer hartelijk. De Ko ningin en de Prins omhelsden de Ko- niqgin-Moeder, waarna zij de aan wezige autoriteiten aan den Hertog en de Hertogin voorstelden. Nadat de Vorstelijke personen «enigen tijd met de aanwezigen ge sproken hadden, gingen zij het Pa viljoen binnen en bestegen spoedig daarna de rijtuigen. Het Hertogelijk Paar reed naar de Heerengracht, waar de schilderijen- verzameling-Six werd bezichtigd. H. M. de Koningin en de Prins re den, vergezeld van de Koningin-Moe^ der naar het Paleis terug. Dadelijk daarna verlieten H. M. en de Prins weder het Paleis, om een bezoekte brengen aan de Wester Suikerraffina derij, waar pl.m. 700 mail werk zaam is. De fabriek was keurig met groen en bloemen versierd. Aan de eene zijde van den ingang stonden 250 werklieden met hun banier en aan de overzijde hunne vrouwen en kin deren. Toen de Koninklijke stoet aankwam werd hij met hoera's begroet. De heer M. C. P. Barbe, directeur der fabriek, ontving Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid en leidde Hen naar de directie-kamer, die in een keurig ontvang-salon was her schapen en waar de commissarissen der vennootschap de Hooge Bezoekers hadden opgewacht, en terwijl men nu voortschreed naar de eigenlijke ont vangzaal, zong het zangkoor uit de werklieden onder leiding van den di recteur W. Hespe, Koningin en Prins het Wilhelmus toe. In den salon was een portret opge hangen van H. M-, omgeven door 180 gloeilampjes, die bij het binnentreden werden ontstoken'. In de ontvang-kamer stelde de heer Barbe aan H. Majesteit en den Prins voor de commissarissen der vennoot schap, terwijl een kleindochtertje des heeren Veltman der Vorstin een wel komstruiker aanbod. Nadat de'heer Veltman, president commissaris, in korte woorden de sui kerbereiding had uiteengezet, werd de fabriek bezichtigd. H. M. stelde zeer veel belang in de werkzaamheden het geen bleek uit de vragen die zij den directeur deed. Nadat den Hoogen Bezoekers ineen geïmproviseerde salon eenige verver- schingen waren aangeboden, reed men naar het Paleis om den lunch te gebruiken. Vóór den lunch reed H. M. de Ko ningin-Moeder naar de Prinsengracht waar de inrichting van de „Vereeni ging voor Ziekenverpleging", waar van H. M. Beschermvrouw is, met zeer veel belangstelling werd in oogenschouw genomen. Om kwart voor twee reden de hofrijtuigen an dermaal voor, om H. M. de Koningin met Hare Hooge Gasten naar de Por- tugeesch-Israël. Synagoge te bren gen. De synagoge was prachtig versierd. Zooals bij groote plechtigheden ge bruikelijk is waren alle lichten ont stoken, hetgeen een bijzonder plechti- gen indruk gaf. Nadat het Vorstelijk Gezelschap door den voorzitter der Gemeente, den heer J. Teixeira de Mattos verwelkomd was en bloemen waren aangeboden, werd de synagoge bezichtigd. Vooral trokken de aandacht de Wetsrol van Mozes, waaruit een ge deelte werd yoorgelezen, en de gou den sieraden voor den eeredienst. Door den voorlezer werd een gebed uitgesproken voor de Vorstelijke Per sonen. Nadat de bezoekers hun namen in het „gulden boek" hadden geschreven werd 'de synagoge verlaten en reed de stoet naar de werf der Ned. Scheeps bouwmaatschappij, waar het Hooge Gezelschap zich bij H. M. en Z. K. H. voegden, om een tocht op het IJ te maken. Terwijl de Koningin-Moeder met Hare Gasten de synagoge bezichtigd had, bezochten de Koningin en de Prins de Ned. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel, die in verschil lende afdeelingen bezichtigd werd. H. M. schonk aan het ziekenfonds der arbeiders een bedrag van f500. Toen kwam het Vorstelijk Echtpaar op de werf der Ned. Scheepsbouw- Maatschappij. Ook deze inrichting werd met de grootste belangstelling in oogenschouw genomen. Voor het on dersteuningsfonds schonk HL M. 250. Langs een hellend plankier kwam het gezelschap door de werkloods, waar alle arbeiders aan den arbeid waren, in de machineloods en van daar aan den wal, alwaar een ha venstoombootje der firma Zurmuhlen gereed lag om den tocht op het IJ te maken en de havenwerken te bezich-1 tigen. Bij aankomst aan de De Ruyter- kade reed H. M. de Koningin-Moeder dadelijk naar het Centraal-Station, om weder te 4.42 naar Soestdijk terug te keeren. De Hertog en de Hertogin reden met de Koningin en den Prins mede terug naar het Paleis en zullen te 5.20 naar Soestdijk gaan. BEZOEK AAN DEN SCHOUWBURG. Een talrijk en gedistingeerd gezel schap was Maandagavond in den Stadsschouwburg aanwezig bij de ga lavoorstelling, die door H. M. de Ko ningin en Prins Hendrik zou worden bijgewoond. Om kwart over acht kwamen de Koninklijke bezoekers aan den schouwburg, waar zij werden ontvan gen door de heeren G. de Wijs, voor zitter van den raad van beheer, die H. M. een bloemruiker aanbood, gene raal Vrancken en De Marez Oyens, vertegenwoordigers van de Stads schouwburg-Maatschappij. Toen het Vorstelijk Echtpaar de smaakvol ver sierde Koningsloge binnentrad, ver hieven de aanwezigen zich van hun zetels en speelde het orkest het Wil helmus. H. M. was gekleed in e&« roze zij den gala-toilet en droeg een brillan- ten diadeem en het collier, dat deel uitmaakte van het nationaal hulde blijk. De Prins was in generaalsuni form. Dadelijk na het plaats nemen der hooge gasten, rees het scherm ter op voering van Durand en Durand, blij spel in drie bedrijven van Valabréque en Ordonneau. Het spel der acteurs was te roemen. Vlot werden de drie bedrijven ten too- neele gevoerd. Om kwart over tienen was de voor stelling afgeloopen en verliet het Vor stelijk Echtpaar den schouwburg, uit geleid door dezelfde heeren, die bij de ontvangst aanwezig waren. -* Socialisten en Oranjemannen heb ben het gisterenavond een oogenblik met elkander aan den stok gehad. Reeds vroeg in den avond zwierven ze rond, bij troepjes. Opgeschoten jongens, hossend en fluitend, zingend het „vrijheidslied" en de „Internatio nale". En andere jongens hosten en zongen van „Nieuwenhuis-mot-zak- kies plakken" en „Oranje boven leve Wilhelmien." 't Was om half tien in de Kalver- straat dat de twee troepen elkander ontmoeten. De menschenstroom was een oogenblik gestremd. Ze stonden dreigend tegenover elkaar en zongen hun liederen. Toen ging 't er op. Armen zwaaiden, petten en hoeden vlogen af. Er werd geklopt. Er ont stond een paniek. Al de KalverstraaE- menschen keerden zich tegen de „In ternationalen", die in verwarring vluchtten in een steegje. Die van „Oranje-Boven" renden hen na. De Kalverstraat-menschen nieuwsgierig, i schoten te zamen tot een kluwen vóór den ingang van 't steegje en juichten. „Hoera Oranje Bovenwerd er ge roepen. En eenigen der „Internatio nalen" in de verwarring achtergeble ven en zich omringd ziende van vijan den, juichen mee, bleek van klopvrees, om te ontgaan de spiedende blikken, om zich te, redden „Oranje bo ven Binnenland KAMERVERKIEZING TE ASSEN. De katholieken hebben besloten voor de Tweede Kamer de candida- tuur van den heer H. Bos Kz., die door de anti-revolutionnairen is ge steld, te steunen. Naar het „Hbld." verneemt, zal noch deze candidaat, noch de sociaal-democratische, Ds. Van der Heide, als spreker optreden. DE A. N. D. B. Uit het Maandagmiddag uitge brachte verslag blijkt o.m., dat vóór de uitsluiting pl.m. f170.000 in kas was, waarvan ƒ140.000 beschikbaar, terwijl de uitsluiting den A. N. D. 1'. 446.000 heeft gekost, zoodat men zich drie ton heeft moeten verschaf fen. Bij het beëindigen van den strijd was de A. N. D. B. niet van geld ontbloot, maar den strijd nog langer te laten voortduren, ten einde nog grootere voordeelen te behalen, ware bij de gunstige voorwaarden, die ue- dongen konden worden, „gokken" geweest. BEZWEKEN. Te Noordwelle (Z.) dronk een 2 1/2- jarig kind in een onbewaakt oogen blik uit een ketel met kokende koffie, waardoor het zich inwendig zóó brandde, dat het den volgenden dag onder de vreeselijkste pijnen be zweek. EEN SCHIP GESTRAND. De Brusselsche correspondent van het „Hbld." seinde gisteren: De stoomboot „Anversville", komen de van den Congo, is gistermorgen gestrand op de zandbank „Springer vlakte" in de Schelde tusschen Vlis- singen en Ter Neuzen, tijdens een dik ken mist. Vier lichters zijn vertrok ken uit Antwerpen. In den namiddag is het schip weer vlot geraakt. SPOORWEGDIEFSTALLEN. Het onderzoek naar de verschillen de spoorwegdiefstallen van goede ren, die te Rotterdam overgeladen moesten worden, nemen steeds groo tere afmetingen aan er komen hoe langer hoe meer gestolen karpetten, loopers, linnen en lijfgoed te voor schijn. Zoo werd Zondag door de jus titie een pakhuisje ontdekt in de Schavensteeg no. 8, waar de dieven een magazijn hadden en de gestolen goederen opborgen. Behalve de beide bestellers van de Hollandsche Spoor bevinden zich me de in arrest een bierhuishoudster, wonende aan het Hang en de vrouw van een vleeschhouwer uit dezelfde straat, alsmede een reiziger H. v. D„ alle drie verdacht van heling van ge stolen goederen. Alle vijf zijn ter beschikking der justitie naar het parket overgebracht. Veel gestolen goed is aan Spaansche matrozen verkocht, die inmiddels ver trokken zijn. MOORDAANSLAG. Het is Zondagavond te Maastricht weer mis geweest, schrijft de „L. K." De beide bekende partijen, Pieter- straters en Raamstraters, zijn weer bezig geweest. Natuurlijk behoeven de bewoners van de Pieterstraat of de Raamstraat zich dit niet bepaald aan te trekken, het zijn de twee hier ter stede be staande vijandige clubs, die aldus bij overlevering genoemd worden, al wo nen de vechtersbazen ook in heel andere straten. Ter aanduiding dus der individuen, welke weer op het oorlogspad zijn geweest, herhalen we de Pieterst.ro- ters waren wederom slaags met de Raamstraters. En ditmaal met zeer noodlottig ge volg. Te 10 uur n.l. is in een algemeene vechtpartij zekere Rassin (Raamstra--; ter) levensgevaarlijk gewond door ze keren K. (Pieterstrater) welke hem met een mes de borst doorboorde. Onmiddellijk naar Calvariënberg vervoerd, werd de getroffene daar vu behandeling genomen, doch de ge- neesheeren. hebben geen hoop hem in het leven te houden. Sedert Zondagavond is zijn toe stand stationair, doch is en blijft hoogst bedenkelijk. In den loop van den nacht is de dader aangehouden en in verzekerde bewaring genomen, i De zaak is nog in onderzoek, zoo dat wij voor heden met deze mede- deelingen moeten volstaan. Ongetwijfeld zal ditmaal met de grootste gestrengheid worden opge treden tegen den dader, wat iederen stadgenoot niet anders dan verheu gen mag. daar wellicht door voor beelden te stellen er eens voor goed een einde zal komen aan deze ellen dige veete, die nu reeds zoo herhaal delijk de aanleiding is geweest van botsingen. Volgens bij rlen burgemeester um Rilland ontvangen bericht, is M. Blok, sergeant-tamboer in Oost-Indië, ver moord. SCHIPBREUK. De te Groningen woonachtige fami- liën J. Suk en H. Rozema hebben, na zes maanden tusschen hoop en vrees geleefd te hebben, thans de treurige zekerheid gekregen, dat de schoener „Drie Gebroeders", kapitein T. Suk, op de reis van Schotland naar Noor wegen is vergaan, waarbij de kapi tein, zijne vrouw en drie kinderen, be nevens de verdere bemanning hun graf in de golven hebben gevonden. Een schoolgaand kind was' te Gro ningen achtergebleven. SLACHTOFFERS. Voor enkele weken keerden uit Ede naar Amerika terug de landbouwers Klaas Bos en P. van Domselaar, vroeger geëmigreerd. De familie heeft thans de mededeeling ontvangen, dat bij het groote spoorwegongeluk, dat onlangs uit Amerika werd gemeld, beiden slachtoffers zijn geworden. Bos werd gedood en van Domselaar zeer ernstig gekwetst. Een landver huizer uit Wageningen, die zich bij hen bevond, moet mede omgekomen zijn. INBRAAK. Eenige dagen geleden werd door een bewoner van de Laan Copes van Cattenburgh in Den Haag bij de po litie aangifte gedaan, dat 's nachts in zijne woning was ingebroken. De po litie hield kort daarop twee personen aan, als verdacht deze inbraak te hebben gepleegd, en Zaterdag jl. zijn de aangehoudenen, die volledig be kend hebben, naar het Huis van Be waring overgebracht. De aangehou denen waren in den bewusten nacht over een tuinmuur in de Suriname- straat geklommen, en hadden zich door een kelderraam toegang ver schaft tot het perceel aan de Laan Copes. Verder dan den kelder konden zij echter niet komen, aangezien de deur aan de buitenzijde was geslo ten. In den kelder hadden zij zich echter flink te goed gedaan aan wijn en vleesch, en bovendien hadden zij nog een paar flesschen wijn medege nomen. 't Is niet voor de eerste maal, dat de aangehoudenen met de justitie in aanraking komen. BRANDEN. Zondagavond half twaalf werd brand ontdekt in een hooischelf, staande op het terrein van een olie molen aan het Strikstrak aan de Rotte, gemeente Hillegersberg. De Rotterdamsche spuit 46, staande onder Nieuw Terbrugge, aan de over zijde van de Rotte, werd dadelijk met een pont overgezet, doch toen zij aan stalten maakte om te blusschen werd dit door de bewoners van Hillegers berg belet waarom de brandmeesters vreezende voor erger, besloten maar geen hulp te verleenen. Eerst een half uur later kwam de spuit van HTlegersberg, doch toen was alles reddeloos verloren. Ir. de vlammen zijn omgekomen 2 koeien, en 20 kippen, terwijl 8000 K.G. hooi en 3 wagens, alsmede ver schillende landbouwgereedschappen, vernield zijn. Vermeer was slechts laag verze kerd. De opstallen behoorden aan Jac. Visser te Hillegersberg. Te Zaandam is in den nacht van Zondag op Maandag ongeveer half- twee een woonhuis aan de Oranje straat, bewoond door A. P. C. Gron- grijp en in eigendom toebehoorende aan de weduwe Blikslager, door on bekende oorzaak tot den grond afge brand, zonder dat er iets kon gered worden. De bewoners, man, vrouwen kind, konden nog bijtijds ontkomen. Toen zij door hét schreien van hun kind wakker werden, stond het dak reeds in volle vlam. Alles was verzekerd. Zondagmorgen is in 't veen van den heer J. Takens Mellema van Win schoten en gelegen te Winschoter- Zuiderveen, een erge brand uitgebro ken. Op dit veen staat veel turf. De brandweer is derwaarts vertrokken. De brand moet door een jongen aangestoken zijn. ONGELUKKEN. Te Jubbega viel met een geladen ge weer de 14-jarige v. d. B. van een muur. Hij kreeg het schot in de borst en was dadelijk dood. Rechtszaken HOOGE RAAD. De Hooge Raad heeft aan de Twee de Kamer doen toekomen de volgen de lijst van aanbeveling van zes can- didaten voor de vacature van een Raadsheerplaats, ontstaan door het eervol ontslag verleend aan den Raadsheer mr. A. J. Clant van der Mijll 1. Mr. S. Gratama, rechter in de Arrondissements-rechtbank te Rotter dam 2. Mr. A. .J. L. Nijpels, Raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem 3. Mr. J. H. van Goor, Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam 4. Mr. P. C. 't Hooft, Raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem; 5. Mr. J. C. de Vries, advocaat bij het Gerechtshof en de Arrondisse ments-rechtbank te Amsterdam 6. Mr. I. de Greve, Raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden. Het O. M. hij de Arnhemsche Recht bank vorderde heren tegen den heer Der Mouw (zie ons tweede blad), f150 boete of 30 dagen hechtenis. Kerk en School POL. SCHOOL. Het nieuwe gebouw voor electro- techniek en toegepaste natuurkunde, cnderafdeeling van do Polytechnische School te Delft, zal 3 October a.s. in gebruik worden genomen De opening zal niet worden bijge woond door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, maar toch met eenige plechtigheid geschieden. De hoogleeraar J. A. Snijders C.Jzn. zal n.l. een rede uitspreken. Uit de Arbeiderswereld WERKSTAKING. Uit Groningen meldt men aan de „N. R. Ct.": Bij den stalhouder Nienhuis heeft het personeel, acht personen, het werk gestaakt, wegens het straffen van een hunner, die te laat geko men was. Wij vernemen dat Nienhuis zijn stalhouderij zal opheffen. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Tot sergeant bij de voorslang van de brandspuit alhier is door B. en W. benoemd de heer L. Kohier, alhier. HEEMSTEDE. 1 Op 79-jarigen leeftijd is alhier over leden een onzer meest geachte inge zetenen, de heer A. van Rijn Tz. Ziin heengaan zal worden betreurd door velen van allen stand en rang, die nooit te vergeefs zijn raad inwonnen en tevens door de Vereeniging der Darhynisten, waarvan hij een dei- ijverigste leden was. HAARLEMMERMEER. Tal van vaartuigen, die reeds dagen geleden vastgemeerd lagen in de Hoofdvaart van Haarlemmermeer, voornamelijk te Hoofddorp, wachten de op lading, hebben zich hier en daar verspreid. Het rooien van suikerbie ten is in vollen gang. De peëen komen schoon uit den grond, zoodat ze netto verzonden worden. Proeven hebben bewezen, dat 't suikergehalte hoog is. Ontzaggelijk zijn de hoeveelheden van fijne zaden, die dagelijks uit Haarlemmermeer naar verschillende firma's gezonden worden. Het zaad is over 't algemeen mooi en levert voor de landbouwers eene flinke pacht op. SCHOTEN. In den nacht van Zondag op Maan dag hebben vernielzuchtige jongelin gen in den tuin van P. Nelis eenige sierbeelden en vruchtboomen vernield. Na een onderzoek te hebben ingesteld is het den veldwachter Heertjes mo gen gelukken de daders in handen te krijgen. Proces-verbaal is opgemaakt. Bij den opzichter van de R. K. be graafplaats, P. E. Schellings, is een vruchtboom, Bonkerwilliam, die voor de tweede maal in dezen zomer vruch ten draagtde eerste maal heeft de eigenaar ongeveer 40 Bonlterwilliam- peren afgeplukt en nu vertoonen er zich 14 van dezelfde peren aan bedoel den boom. Laatste Berichten TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Bij de behandeling van het reeds gepubliceerd adres van antwoord der Tweede Kamer bespreekt Mr. Troel stra de ontbinding der Eerste Kamer„ Spr. acht van het standpunt der Re- geeriijg de ontbinding gerechtvaar digd om zoodoende overmacht te krij gen, maar noemt de daad zuiver revo lutionair, in zooverre als de uiting van de volkswil bij provinciale ver kiezingen als aanleiding werd geno men. Die verkiezingen waren z. i. voldoende grond voor de op de Ko ningin uitgeoefende pressie. Het Ko ningschap was in de klem geraakt; spr. had er niet tegen. Doch dan moest men niet spreken van de hand having van het gezag der Kroon.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2