niet tèn uitvoer gelegde straf heeft opgelegd. Gelijksoortig zijn twee strafbare fei ten indien zij beide zijn genoemd in hetzelfde artikel van Titel XXXI van het Tweede Boek, of beide zijn om schreven in een van de in hetzelfde artikel van dien Titel vermelde arti kelen of in hetzelfde artikel van het Derde Boek. Art. 14 quater. Door den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het college of het kantongerecht dat de niet ten uitvoer gelegde straf heeft opgelegd, wordt deze ten uitvoer ge legd, zoo spoedig mogelijk nadat hij, hetzij uit eigen hoofde, hetzij ingevol ge het vorige artikel, kennis heeft be komen van eene veroordeeling als in artikel liter is omschreven. Artikel 14 quinquies. Door den amb tenaar van het openbaar ministerie bij het college of het kantongerecht, dat de niet ten uitvoer gelegde straf heeft opgelegd, die, hetzij uit eigen hoofde, hetzij ingevolge artikel 14ter, kennis heeft hekomen van de omstan digheid, dat de veroordeelde zich slecht gedraagt, wordt, indien de in gevolge artikel 14bis gestelde termijn alsdan nog niet is verstreken, binnen zes dagen de beslissing gevraagd van ■dat college of kantongerecht of de opgelegde straf zal worden ten uit voer gelegd. Dezelfde ambtenaar is bevoegd, zoo lang de ingevolge artikel 14bis gestel de termijn niet is verstreken en het college nog geene beslissing heeft ge geven of de opgelegde straf zal wor den ten uitvoer gelegd, de voorloopi- ge aanhouding te hevelen van den veroordeelde ter zake van eenig an der misdrijf dan het bij artikel 314 strafbaar gestelde. Dit bevel tot voorloopige aanhou ding blijft van kracht totdat de rech ter zal hebben beslist of de opgelegde straf zal worden ten uitvoer gelegd of totdat vóór die beslissing en inge volge artikel 14bis gestelde termijn mocht verstrijken. Artikel 14 sexies. De rechter geeft zijne overeenkomstig .het vorige ar tikel gevraagde beslissing, indien de veroordeelde overeenkomstig het twee- j de lid van dat artikel is aangehouden en zich niet tevens uit anderen hoofde in verzekerde bewaring bevindt, bin nen acht dagen nadat zij is gevraagd en anders binnen eene maand daarna. Beveelt de rechter dat de opgeleg de straf zal worden ten uitvoer ge legd, dan geschiedt de tenuitvoerleg ging zoodra mogelijk. Beslist de rech ter in tegenovergestelden zin dan be veelt. hij, indien de veroordeelde is aangehouden, zijne onmiddellijke in vrijheidstelling ten ware hij uit ande ren hoofde in verzekerde bewaring 1 behoort te blijven. De tenuitvoerlegging kan niet meer worden bevolen indien inmiddels "de ingevolge artikel 14 bis gestelde ter mijn is verstreken. De tijd, door den veroordeelde inge volge het bevel tot voorloopige aan houding vóór de tenuitvoerlegging in verzekerde bewaring doorgebracht, wordt bij die tenuitvoerlegging in mindering gebracht." DE KAMERVERKIEZING. Ofschoon sommige afdeelingen der S. D. A. P, en Volksvereenigingen in het district Franeker, mr. P. J. Troel stra den aangewezen candïdaat von den voor de Kamerverkiezing in 1905, was de meerderheid een andere mee ning toegedaan. Men vond het beter een partijgenoot, in Friesland wo nende, te candidateeren, te meer om dat in de districten Leeuwarden en Weststellingwerf wel eens Machten gehoord worden door het wonen der afgevaardigden in Holland. Als can- didaat is nu gekozen ds. v. d. Heide, predikant te Engelum. (N. R. Ct.) BEELDSPRAAK. Wij lezen in „Het Centrum" ,,De heer Troelstra, die al eens,,het zwaard van Damocles" aan een... ka beltouw liet hangen, verklaarde gis teren aan het slot zijner redevoering, „dat het koren, dat minister Kuyper gestadig in den socialistischen molen brengt, door de sociaal-democraten zal worden vermalen tot voedzamen geestesspijs voor de arbeiders." En toch zijn de volgelingen van mr. Troelstra slecht te spreken over den minister en bestoken zij hem in woord en beeld. Hoe ondankbaar Leger en Vloot VESTINGBEGROOTING. Totaal dezer begrooting is 1.129.000 Met den meesten ernst is overwogen of niet reeds in 1905 zou kunnen wor den aangevangen met een snellere voltooiing van de kringstelling van Amsterdam. Het is den minister van oorlog ech ter gebleken, dat de toestand van 's lands geldmiddelen zulks niet toe laat, daarbij ook in aanmerking ne mende de uitgaven, die voor de ver wapening der bereden artillerie ge vorderd worden. Er zal dus met de afwerking van deze kringstelling worden voortge gaan op de wijze, die in de laatste jaren gevolgd is. Van de uitgetrokken gelden is o.a. 409.000 bestemd voor de voltooiing van de forten bij Marken-binnen en bij Aalsmeer, 300.000 van een totaal van 568.600, voor het afwerken van de forten bij Kudelstaart en bij de Kwak el en 100.000 voor öc voltooiing van het fort bij Hoofddorp. Stadsnieuws. Plechtige installatie. Vrijdagmiddag had in het Paleis van Justitie de installatie plaats van den nieuwbenoemden president van de Haarlemsche Arrondissements Rechtbank, Mr. J. W. Losecaat Ver meer. Deze plechtigheid werd door vele belangstellenden bijgewoond. Aanwezig waren alle rechters en plaatsvervangende rechters, de offi cier en subst. officier van Justitie, de griffier en plaatsvervangend griffier, benevens een groot aantal advocaten en enkele deurwaarders, alsook de oud-presidenten der Rechtbank, Mr. W. A. 't Hooft en Mr. J. de Clercq van Weel. Het eerst werd het woord gevoerd door den Officier van Justitie, Mr. A. A. Pélerin, die ook namens den subst. Officier. Mr. .T. de Vries van Does- burgh, den nieuw benoemden presi dent de verzekering gaf, dat het Par ket met groote voldoening de keuze van H. M. de Koningin had verno men, daar deze een zeer gelukkige is en in het waarachtig belang van de Haarlemsche Rechtbank. Spr. sprak den wensch uit, dat de aangename verhouding die er bestaat tusschen liet College van rechters en het Par ket. zou worden bestendigd. Ten slotte richtte spr. eenige waar- deerende woorden tot den afgetreden president, Mr. de Clercq van Weel, wiens diensten door H. M. de Konifcg- in zoo juist gewaardeerd zijn door de hooge onderscheiding, hem te beurt gevallen. Hierna nam Mr. Losecaat Vermeer het woord; Hij bracht dank aan H. M. de Koningin en den Minister van Justitie voor de hooge onderschei ding.. Voorts maakte spr. den wensch kenbaar, dat de goede verstandhou ding steeds in de Haarlemsche Recht bank zou blijven voortduren. Ook spreker zou daar gaarne toe blijven medewerken. Nadat Mr. Losecaat Vermeer nog eenige woorden van hulde en waar deering had uitgesproken tot den af getreden president Mr. de Clercq van Weel. installeerde hij zichzelf als voorzitter. Hierna werd nog het woord gevoerd door Mr. C. G. von Reeken namens de rechters en door Mr. Th. de Haan Hugenholtz namens de advocaten, waarna de buitengewone zitting werd gesloten. Voordrachten over V o 1- kenlcunde. Het bestuur van ,.Ons Huis" te Hil versum heeft onzen stadgenoot, den heer J. B. A. Saeijs, uitgenoodigd ge durende den aanstaanden winter eenige voordrachten over volkenkun de te houden. Aanstaanden Woens dag begint de heer Saeijs zijne serie met eene behandeling van „het Dar winisme". Feestavond Stadhouder Willem JH. Nader vernemen wij, dat bovenge noemde feestavond, waarvan de voor bereiding met groote zorg geschiedt, een historisch karakter zal dragen en gegeven zal worden in de eerste dagen van November. SPORTPRAATJE. Bespreking van de Zondag ge speelde wedstrijden voor den Nedcrlandscheh Voetbalbond. Aankondiging van de wed strijden voor Zondag. Stand van de1 Westelijke' eer ste klasse competitie van den N. V. B. Heerlijk weder begunstigde Zondag de openingswedstrijden van den Ne- derlandschen Voetbal-Bond. Het was een voetbaldag. bij uitnemendheid, zooals deze helaas maar heel zelden voorkomen. De zes aangekondigde wedstrijden voor de' Westelijke eerste klasse-com petitie werden alle gespeeld. H. F. C. won op haar terrein aan de Spanjaardslaan van Sparta uit Rotterdam met 51. De H. F. C. kwam uit met hetzelfde elftal als het. vorige seizoen, alleen was Pcreira's plaats ingenomen door Hesselink terwijl ook de opstelling eenigszins gewijzigd was. Te oordcelen naar het spel van Zondag, belooft de H. F. C veel voor dit seizoen. Het elftal zit goed in elkander, is samengesteld uit beste krachten en er zit „pit" in. Al leen troffen wij Zondag geen vol doend samenspel aan terwijl ook het op de goal schieten van de voorhoede nog niet was, zooals het zijn moet. Oefening kan evenwel veel doen, en ik twijfel er niet aan, of de H. F. C. zal een uitstekend figuur maken in dit seizoen. Jammer genoeg kan ik ditzelfde niet van Haarlem zeggen. Het' elftal dat zij Zondag tegen Hercules in het veld bracht, was slecht, vandaar ook haar zware nederlaag van 9—1. H. B. S. speelde te Rotterdam te gen Rapiditas, welke wedstrijd door de Hagenaars gewonnen werd mot 5—2, niettegenstaande zij onvoliedig waren. Ajax ging in Amsterdam te gast( hij R. A. P.. van wie de Leidenaars wonnen met 31. De nieuwe eerste klasse club D. F. C. uit Dordrecht zette haar seizoen goed in. door Velocitas uit Breda te slaan met 41. Voorwaar eon sterk' stukje De beide Haagsche clubs H. V. V. en Quick speelden gelijk spel 22. Ook Quick, eveneens pas eerste klas se, hield zich uitstekend. Voor Zondag staan er wederom zes wedstrijden op het programma van de Westelijke eerste klasse compe titie. Was Zondag het veld van H. F. C. aan de Spanjaardslaan de verzamel plaats van de Haarlemsche voetbal liefhebbers, aanstaanden Zondag zul len dezen optrekken naar het terrein aan den Schoterweg, om getuige te zijn van den eersten thuiswedstrijd van Haarlem. De Roodbroeken zul len dan een bezoek krijgen van Ra piditas uit Rotterdam. T-ïet is te ho pen. dat zij zich beter houden dan tegen Hercules, en ditmaal de palm. der overwinning behalen. II. F, C. gaat dien dag naar s-Gra- venhage, om laar in het strijdperk te treden tegen de li. V. V. Ook haar wenschen wij een zegepraal toe. Voorts staan er voor deze compe titie nog de volgende ontmoetingen op het programma Roti e r da in Sparta- Hercules (Utrecht). "s G r a.v e n li a g o I-I. B. SD 1 C. (Dordrecht). I Leiden: AjaxQuick ('s-Graven- hagö). Breda: VelocitasR. A. P. (Am- sterdam). De wedstrijden voor de Oostelijke eerste klasse competitie zulien Zon dag aanvangen. De volgende ont moetingen zijn aangekondigd Enschedé: Prinses Wilhelmiiv-i -Utile Dulci. N ij m e g e li QuickG. V. C. A r n li em VitesseWilhelmina. Er is dus Zondag heel wat te doen op sportgebied. Als het weder nu maar medewerkt AMATEUR. Rechtszaken BANKBREUK. Voor de Vijfde Kamer der Recht bank te Amsterdam stond Donderdag terecht de 27-jarige Aart Spaargaren' loodgieter, Eerste Oosterparkstraat te Amsterdam, beklaagd dat hij den 20sten Juli 1.1. in staat van faillisse ment verklaard, ter bedriegelljke ver korting zijner schukleischers, den 23stenJuli d.a.v. aanzijn curator mr. R. Kranenburg niet heeft opgegeven twee bedragen (ƒ17.40 en 75.33), die hij nog: had te vorderen en niet heeft verantwoord twee bedragen 60 en f 15.) Beklaagde ontkende aldus gehan-. deld t© hebben om zichzelf té be- .voórdeelen. Het passief in dit faillis sement bedroeg ƒ1600, het actief zal als alles terechtkomt, ƒ600 a ƒ800 be dragen. Het O. M„ mr. Besier, eischte ver oordeeling tot 4 maanden gevange nisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. A. A. ,T, Salm, wees o.a. op eenige ver zachtende omstandigheden in deze zaak, o.a. dat de beklaagde een ge failleerde was zonder alimentatie en dat de beklaagde oen gunstig verle den achter zich heeft. Het kwam pleiter voor, dat de be klaagde niet gehandeld heeft ter ver korting der1 rechten zijner schulcl eischers, maar ter verkorting van de rechten der debiteuren, wat niet strafbaar is. PI. vroeg vrijspraak voor bek)., die door de maand preventieve hechtenis, die hij onderging, reeds genoeg ge straft is. 12 October, a.s. uitspraak. ONTOEREKENBAAR. lil Juni van dit jaar stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht een meubelmakersknecht, die in dienst van zijn patroon bij verscheidene1 klanten meubelen haalde, welke ge repareerd moesten worden, en deze beleende ten eigen bat.e. De verdedi ger van beklaagde, mr. G. Parser, vroeg een onderzoek naar beklaagde's geestvermogens, en de rechtbank be val bij haar 'vonnis zulk een onder zoek. Tot deskundigen werden be noemd prof. dr. C. Winkler en dr. -J. W. Jacobi. In hun uitgebreid rap port kwamen zij tot de conclusie, dat bet gepleegde feit den beklaagde niet kon worden toegerekend wegens de gebrekkige ontwikkeling zijner ver-; standelijke vermogens, waarbij eene! ziekelijke storing zich paarde. Donderdag diende de zaak weder voor de rechtbank. De deskundigen bleven bij hun uitgebracht rapport volharden, en zeiden zelfs in hunne conclusie versterkt te zijn, omdat he klaagde na het opmaken van het; rapport herhaaldelijk aan toevallen heeft geleden. Het O. M. requireerde ontslag van rechtsvervolging, op grond dat beklaagde niet strafbaar is uit hoofde der redenen, in het rap port genoemd, en plaatsing van be klaagde in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van hoogstens één jaar. Mr. Parser, de verdediger, sloot zich bij dit requisitoir aan, waarna liet vonnis werd bepaald op Dinsdag aanstaande over 8 dagen. NA DE STAKING. Het O. M., jhr. mr. Bosch van Oud- Amelisweerd, bij de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, eischte tegen den sigarenmaker Corns, van den Heuvel, een gevangenisstraf voor den tijd van zes weken ter zake van mishandeling van den sigarenmaker H. G. Doornaar, dien bekl., toen hij uit Amsterdam te Hilversum aan kwam om daar op een sigarenfabriek waar gestaakt werd, werk te gaan verrichten, bij den arm gepakt en hevig in dien arm geknepen had. 11 October a. s. uitspraak. Post en Telegraaf. ONGEHUWDE VROUWEN BIJ DEN POST- EN TELEGRAAFDIENST. Door mevr. SchöfferBunge en mevr. RutgersHoitsema is bet on derstaande adres aan H. M. de Ko ningin aangeboden. Geven eerbiedig te kennen onderge- teekenden, vertegenwoordigende het nationaal comité in zake wettelijke regeling van vrouwenarbeid, bestaan de uit le. Ned. Vrouwenbond t. Verhoo ging v. h. zedelijk bewustzijn; 2e. de Alg. Ned. Vrouwenver. „Arbeid Adelt"; 3e de Vereeniging v. Vrou wenkiesrecht 4e de Alg. Apothekers- bediendenbond5e. de Vrouwenclub der Rott. Buurtver. 6e. de Ver. v. Hoofden v. Openbare Bewaarscholen te Rotterdam ;7e. de Ver. t. beharti ging van de belangen der vrouwen; 8e. de „Vrije Vrouwenvereeniging" en 9e. de Nat. Ver. v. Vrouwenarbeid, gesteund door de volgende groepen van personen en vereenigingen le. De vrouwel. ambtenaren v. h. post- en telegraafkantoor te 's-Gra- venhage2e. den Bond v. Rijkstele- phonisten 3e. den Ned. Bond van Adsistenten der Posterijen en Telegra phic 4e. den Ned. Bond van Handeis- en Kantoorbedienden „Mereurius" 5e den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland6e den Alg. Magazijn- en Winkelbedien- denbond in Groningen 7e den Vrou wenbond in Groningen8e. de Ned. Vrouwenver. „Tesschelschade" 9e de Ver. t. verbetering v. d. maatsch. en d. rechtstoestand der vrouw in Ne derland 10e. de Ver. v. Adjunct-In specteurs en Adjunct-Inspectrices v. d. Arbeid11e de Ver. „Maatsch. Be langen" te Delft; 12e den Bond v. Ned. Onderwijzérs en 13e de Ver. „de Op standing en het Leven"; dat zij met groote teleurstelling ken nis genomen hebben van het Kon. Besluit van 2 Maart j.l. No. 50, waar bij bepaald is a. dat in art. 11 v. h. Kon. Besl. v. 6 Juni 1900, No. 101, onder „vrou wen", die voor het vervullen van be trekkingen bij den post- en telegraaf dienst kunnen worden benoemd, zijn te verstaan: „ongehuwde vrouwen"; b. dat aan vrouwel. ambtenaren, die in het huwelijk treden, eervol ont slag uit den dienst zal worden ver leend en dat zij, op grond van de hierne vens te vermelden overwegingen, vol eerbied den wensch uitspreken, dat het Uwe Majesteit moge behagen ge noemd besluit spoedig weer in te trekken. Letteren en Kunst. Het Weener Operette"gezelschap, im presario Heinrich Zeiler, dat in Octo ber een reeks voorstellingen in ons land zal geven, bestaat uit 8 solo zangeressen en 8 solo-zangers het koor uit 24 dames en 18 hoeren. Ka pelmeesters zijn Adolf Ferron, Victor Heller en A. Stalla. Vermoedelijk zal als eerste voorstel ling Fledermaus van Johann Strauss worden gegeven. Kerk en School „De Bode" maakt den uitslag be kend van 't referendum over de motie van liet hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, in zake de subsidieering van 't bijzonder onder wijs. De motie luidt De „Bond van Nederlandsche On derwijzers", overwegende, dat de staat, die een school geheel of voor een belangrijk deel bekostigt de plicht heeft en de bevoegdheid moet hebben, alles, uit die school te weren, wat hij in strijd acht met het algemeen staats- of maatschappelijk belang, met' dien verstande, „dat de onderwijzer zich onthoude van iets te leeren, te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersden kenden", van oordeel, dat aan deze voor waarden alleen voldoet de openbare neutrale school, kennis genomen hebbende van de voorstellen dezer regeering tot be- jangrijke verhooging van de siibridu* aan de bijzondere school, die aan de boven omschreven eisch niet voldoet en niet voor allen toegankelijk is, ziet in die subsidieverhooging een niet gerechtvaardigde bevoordeeling van een gedeelte der burgerij, in strijd met het algemeen maatschap pelijk belang, acht de voorstellen onaannemelijk en besluit met kracht tegen dit ont werp en tegen iedere subsidie aan de. bijzondere school te ageeren. Uitgebracht2488 stemmen. Voor 1039 stemmen. Tegen 1295 stemmen, j Blanco 154 stemmen. Zoodat de motie is verworpen. Aan de stemming is deelgenomen door 173 afdeelingen en 6 algemeene leden. Geen uitslag van de stemming kwam in van de afdeelingen Wedde, Bellingwolde, Grootegast, Franeker. BoTsward, Menaldumadeel, Bellen, Armen, N.-W. Veluwe, Oosterheek, Barneveld, Zuilichem. Doorn, de drie Egmonden, Wognum, Alblasserdam, Katwijk, Schoonhoven, Gorinchem, Brielle, Ossen'drefcht en Den Bosch. Enkele van deze afdeelingen zon den bericht, dat zij besloten hadden, de motie niet in stemming te bren gen. Uit Zuid-Afrika Aan eene particuliere correspon dentie uit Johannesburg aan het „Hbld." dato 5 September, ontlee- nen wij het volgende, waaruit blijkt welke treurige toestanden daar thans heerschen. De correspondent schrijft o. m. Voor de zooveelste maal is er we der een epidemie van misdaden en zelfmoorden in Zuid-Afrika te con- stateeren geweest. Tö Pretoria heeft de vertegenwoordiger van een groot handelshuis zijn vrouw vermoord, door haar eerst te vergiftigen en daarna door het hoofd te schieten. 1-Iij sloeg vervolgens de hand aan zichzelven, doch werd nog levend naar het hospitaal vervoerd. Verduistering; van gelden en de daaruit ontstane moeilijkheden bewogen hem tot de daad. Een paar dagen daarna benam een jong Afrikaner te Pretoria zich het leven. Te Port Elisabeth en Pieter- maritzburg kwamen in dezelfde week dergelijke gevallen voor. Zulk een aantal zelfmoorden in onze niet tal rijke gemeenschap wijst, vooral daar het zich eenige malen per jaar her haalt, op een ongezonden toestand. Op den Witwatersrand hadden twee opzienbarende diefstallen plaats, een paar dagen na elkander. Te Johan nesburg werd voor tweeduizend pond aan juwelierswaren gestolen en op het station Elandsfontein, het druk ke kruispunt van spoorwegen, werd zeshonderd pond in contanten uit de brandkast geroofd. Brutale misdaden en roekeloos ge weld worden hoe langer hoe minder zeldzaam in Zuid-Afrika, zonder dat er iets blijkt van de aanwezigheid van staatslieden, die de bekwaamheid en den wil bezitten, om in te grijpen! in de maatschappelijke verhoudingen, welke ongetwijfeld daarvan de oor zaak zijn. Een der schitterendste zeepbellen op het gebiel van mijnspeculatie is in de afgeloopen week gebarsten, met den val der Coronation-aandeelen. I-Iet Coronation Syndicaat hield zich bezig met het prospecteeren in het, district Heidelberg en bezat ver schillende opties op plaatsen in dat district. Hoe teleurstellend het resuh taat van mijnoperaties in Ileidelbérg in het verleden ook geweest is (be halve in twee mijnen te Nigel) 'ni men zich toch de laatste jaren gou den hergen gedroomd van de werk zaamheden der Coronation Maat schappij. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGF.N a 30 cents per regel. VERSCHRIKKELIJKE NACHTELIJKE FOLTERINGEN. De ondervinding van een inwoner van Rotterdam. Jeukende, benau wende, dolmakende aambeien. Hoe veel slapelooze nachten hebben zij u niet veroorzaaktWelk een doods angst gedurende den dagTe ver geefs hebt gij een groot aantal voor gewende middelen gebruikt en toch bestaat er een echt geneesmid del voor, leer hetgeen een uwer land- genooten, de heer M. van Donk, wo nende Almondestraat 96 te Rotter- da mzegt: Sedert vijftien jaren heb ik gedurig aan bloedende aambeien geleden. De pijn en de jeuking die ik veelal had, is moeilijk te beschrijven en ten allen tijde heeft mij deze hin derlijke kwaal veel last veroorzaakt. Ik weet dat vele rnenschen die uit In- dië terugkeeren met deze kwaal aan gedaan zijn, en het zal hun een blijde boodschap zijn wanneer zij vernemen dat er voor hun ziekte een genees middel bestaat. Ofschoon ik met het oog op de langdurigheid van mijn on gesteldheid niet veel hoop op herstel had, verschafte ik 'me'toch een 'doaaje Foster's Zalf en tot mijn groote hlijds.chap zag ilc na een paar dagen mijn kwaal verdwijnen en in minder dan een week was ik er geheel van verlost. Gaarne zal ik eventueel© lij- ■ders hierover nader inlichten. Verzeker u dat men u de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die de heer van Donk gehad heeft. Zij is te Haar lem verkrijgbaar bij den heer J. VAN GULIK, Zijlstraat 98tegen 1.75 per doos of 10.per zes doozen. Franco toezending na ontvangst van post wissel. OORLOGSVARIA. EEN RUSSISCH FABRIKANT OVER DEN OORLOG. Een correspondent van den Temps heeft op een boot op de Wolga een Russisch fabrikant gesproken, die zeer mismoedig was gestemd. „Deze oorlog ruïneert ons", zeide hij. „Gij weet met welke moeilijkhe den wij te worstelen hebben en hoe wij gedwongen zijn, hetzij ons per soneel, hetzij onze productie te ver minderen. Maar wat gij misschien niet weet, is, dat de banken een pa niek hebben te dooi'staan en dat het krediet binnen de nauwste grenzen is samengedrongen. De crisis is hard voor ons. Gij kunt er op aan, dat de Japanners Port-Arthur zullen nemen. Ik spreek niet van de millioenen,. die daar in zee werden geworpen; maar deze nuttelooze vestingzullen wij willen heroveren „Ik weet niet of wij daarin slagen zullenin elk geval zal eerst dan de crisis in vollen ernst beginnen. De oorlog zal daardoor tot in het onein dige. worden gerekt en wanneer hij eenmaal beëindigd is, zelfs ten onzen gunste, zal hij ons ontzaglijke som men blijven kosten. De bouwvallen zullen weder opgebouwd moeten wor den en wij zullen ons moeten vesti gen in dit Mandsjoerije, dat wij tot dusver slechts in leen hadden. Wij zullen niet langer willen Wootstaan aan een verrassing; de militairen zullen dan vrij spel hebben hoe de honderd-millioenen dan zullen sprin gen „Bovendien zal een machtige vloot gevormd moeten wordenzullen de wapenen hernieuwd, de forten aan de westgrens opnieuw voorzien moeten worden, die thans van stukken en troepen is ontbloot. In één woord, wij die ons verheffen, de bevorderaars te zijn van den wereldvredewij die vreedzaam leefden in het bewustzijn van onze kracht, wij zullen dienaars worden van de alles omvattende be geerte van enkelen. Het is dan ge daan met nuttige spoorwegen, met aanmoedigingen, die der nijverheid werden gegeven en die men aan den landbouw had beloofd. Dit Port-Ar- thur zal onze ondergang worden..." Uit verschillende bron wordt nu verzekerd, dat mem voor den vrede niets te wachten heeft van den per soonlijken invloed van Tsaar Nico- laas. De Tsaar heeft besloten, zoo schrijft de Petersburgsche correspondent van' het „Petit Journal", tot een nieuwe krachtsinspanning. Toen hij een wa penschouwing hield van de reservis ten te Odessa, heeft hij verzekerd, dat de vrede slechts mogelijk zal zijn, indien Japan Rusland's voorwaarden aanneemt. Het ..Journal de St. Pétersbourg" zegt, dat alle pogingen, die in het belang van bemiddeling aangevoerd worden, ten doel hebben, Japan voor een verpletterende nederlaag te be waren. Men weet thans dat de brief van den Tsaar aan generaal Grippen- berg zoo moet opgevat worden, „dat er slechts één middel is om Rusland vrede te laten sluiten met een aan matigenden en verraderlijken vijand, namelijk een beslissende overwin ning." Te Petersburg is nu bekend gewor den hoe Von Stössel in Port-Arthur de tijding van den slag bij Liaojang en den terugtocht van Koeropatkin ontving. Chineezeu met exemplaren van de „Japan Times" werden dooi de Japanners doorgelaten, wellicht gezonden, om aldus de belegerden op de hoogte te brengen van deze on gunstige gebeurtenissencv was zorg gedragen, dat een en ander de noo- dige kleur had ontvangen en zeker niet in het voordeel der Russische wapens. De „Novi Krai" drukte <*eni- ge gedeelten af, en. vandaar, dat het blad door den commandant geschorst werd. Om den zinkenden moed er weer in te brengen gaf Von Stössel een dagorder uit, waarvan het slot luidt „Weet dat de gebeele wereld de oogen op u gericht heeft! Te midden der oogenhlikkelijke tegenslagen moet Port-Arthur de rol behouden, die voor haar is weggelegd Rusland's roem handhaven, opdat het eind zal zijn de vernietiging van zijn vijanden! Wij zullen het niet zijn, die toege ven» Het was deze dagorder, die prins 'Radziwil, die onlangs verschillende belangrijke mededoelingen aan de oorlogscorrespondenten deed, aan den Tsaar had te doen toekomen. Om het smokkelen van berichten in en uit Port-Arthur mot behulp van jonken te verhip deren, hebben de Ja panners nu zelf jonken in dienst, ge nomen en een signaal-cordon inge voerd. Voortaan worden alle jonken in Russisch en dienst dadelijk gesig naleerd en zonder vorm van proces in den grond geboord. LEGERVERSTERKING IN JAPAN. In regeeringskringen te Tokio wordt verzekerd, dat door de nieuwe dienst plicht-bepalingen de Japansche strijd macht met ongeveer 200,000 man ver sterkt wordt. HOE EEN ADMIRAAL BENOEMD WERD. Een illustratie van de allervreemd ste verhoudingen tusschen de uitvoe rende personen in Rusland levert het verhaal van de benoeming van admi raal Skrydlof. Na den dood van ad miraal Makarof verzocht Alexejef den. minister van marine Avelane telegra- phisch om de benoeming van een op volger, echter met verzoek om vooral niet Skrydlof te benoemen. En ziet, juist Strydlof werd als nieu we aanvoerder van het oostelijk es kader aangewezen De minister had er wel geen schuld aan. omdat de Czaar en grootvorst Alexis het samen bedisseld hadden maar te scherper komt de vooze toestand uit, waar een minister van marine niet geraad pleegd wordt bij de benoeming van een nieuwen admiraal. Alexejef schijnt het ditmaal niet zoo geheel mis te hebben gehad met Skrydlof niet aan te bevelen. Na het afsteken van een aantal gloeiende re devoeringen. thuis, heeft Makarofs opvolger op het oorlogsterrein nog 'niets gedaan. Gemengd Nieuws DURE KAMERS. Een .bekend Amerikaansch sports man, de millionaïr Thomac Young, heeft voor een jaar een reeks appar tementen gehuurd in het St. Regis- Hotel te New-York. Het zijn de duur ste kamers in de wereld zij kosten Young ƒ108.000 per jaar. Maar hij krijgt er ook wat voor hij ademt er gefiltreerde lucht in en baadt zich in geparfumeerde baden, alles onder de huur begrepen. Het ameublement der vijf vertrekken heeft gekost 2.400.000; ongelukkig is liet rozen houten ledi kant, dat ƒ24.000 heeft gekost, te kort voor den huurder, die zeer lang is, zoodat hij op de sofa zal moeten lig gen of met een andere legerstede ge noegen nemen. TE VOET OVER EEN MEER. Een onverschrokken Italiaansch sportman, de ingenieur Riccardo Durio te Varello, heeft dezer dagen een wandeltocht gemaakt over het Orta-meer, voorzien vair een paar toestellen in den vorm van buizen, die hij op de wijze van sneeuwschoenen aan de voeten bevestigde. Met een redelijke snelheid en zon der eenig ongeval werd de tocht vol bracht, zonder eenige hulp, ten aan- schouwe van een enorme menschen- massa. De lieer Durio zal op zijn uitvin ding patent nemen. Intusschen, zegt het „Hbld.", lijkt deze waterwandelmachine veel over eenkomst te hebben met die, welke een paar jaar geleden te Amsterdam op het IJ hij het Tolhuis en ook op andere plaatsen in ons land door een Noor vertoond werd. PRENTBRIEFKAARTEN. Van 41 om haar natuurschoon veel bezochte plaatsen in Duitschland, waar jaarlijks zomer-postkantoren gevestigd zijn, zijn in het vorige jaar 1.591.000 briefkaarten verzonden, op een kleine uitzondering na alle prentkaarten. Het record houdt de Broeken met 216.000 briefkaartendan volgen de Bastei bij Dresden, de Wartburg en het Niederwald-monument met 205.000. 175.000 en 154.000 stuks. Het slot te Heidelberg is no. 11 in de reeks met 44.000 stuks. Alleen op deze manier een on derdeel van 't geheel is dus door de prentkaarten door de Duitsche Post ƒ40.000 ontvangen. BRAND-ALARM. Door valsch brand-alarm is in een synagoge te Nicolajew een ontzet tende paniek ontstaan. Woest van angst renden de menschen over el- 4 kaar naar den ingang; vooral de vrouwen moesten het zwaar ontgel den. Het aantal dooden is nog niet vastgesteld, maar de verwonden moe ten zeer talrijk zijn.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6