NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Onder Betoovering 22e Jaargang. No. 6521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 3 OCTOBER 1904 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>f „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is liet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangcre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3JMS Faubourg Montmartre. DERDE BLAD. Stadsnieuws Tentoonstelling. Vanaf 1 tot 15 October zal in de Rotonde van het Museum van Kunst nijverheid te I-laarlem eene verzame ling moderne, Fransehe prentkunst worden tentoongesteld, die uit een zestigtal etsen in kle.uren bestaat, waarbij werk van de beste der jon gere artisten, die zich op dit gebied bewegen, vertegenwoordigd is. i liet procédé van dit werk is zeer uiteenloopend, zoodat het moeilijk valt omtrent de techniek bijzonderhe- den mede te deelen, daar zij geheel van individueels opvatting afhanke-j lijk is. Omtrent zeven jaar geleden was Charles Maurin een der eersten, die etsen in kleur vervaardigde en werd al spoedig gevolgd door Eug. Delatre, zoon van den bekenden drukker. Dc groote aantrekkelijkheid dezer gekleurde etsen, waaronder van de eerste meesters voorkomen, is oor zaak, dat ze ten zeerste worden ge apprecieerd, ofschoon men moet er kennen, dat het zuiverder standpunt van de ets, zooals die door Whistier, Millet, Haden en anderen werd opge vat, eenigszins verlaten is. Zondag is de toegang kosteloos. De Kleine Vereemiging. Zondag 2 October wordt er in het gebouw :,De Kleine Vereeniging" weder een schitterende specialiteiten voorstelling gegeven. Zooals men uit het programma m de advertentie-kolommen afgedrukt, kan zien, treden onder leiding van de heer-en R. Zwartverwer en J. v. d Lugt uit Amsterdam een aantal uit stekende specialiteiten op, waaron der een 83-jarige voet-équilibrist, de heer Van Os, de oudste artist van Nederland. Men ga er heen Uit de Omstreken. HEEMSTEDE. J u b i 1 Heden, Zaterdag, viert de heer P. .1. Staal onder zeer vele blijken van belangstelling zijn 25-jarig jubiléum als hoofd der O. L. School alhier. i Vanmorgen half tien werd de juin-, laris in de keurig versierde vestibule der school ontvangen, door het on derwijzerspersoneel en werd hein door de scholieren een welkomst-: lied toegezongen. Namens de leerlingen werd den ju bilaris een hanglamp aangeboden, terwijl de onderwijzers en oud-onder wijzers hem zes salonstoelen offreer den. Tel elf uur maakten B. en W. hun ne opwachting bij den jubilaris en werd hem door den Burgemeester namens den Raad; met een toepasse lijk woord een keurige zakportefeuil- le met inhoud aangeboden. Des middags te 3 uur vervoegden zich ten zijnen huize eenige lddcn der Commissie uit de ingezetenen, en werden den heer Staal bij monde van den heer A. C». A. baron Collot d' Escury, voorzitter dier Commissie, twee fauteuils aangeboden, benevens een flink bedrag in geld. Hedenavond 9 uur brengt de mu- ziekvereoniging „Eensgezindheid" hem eene serenade. Moge het deii heer Staal gegeven zijn nog vele jaren in zijne nuttige betrekking werkzaam te zijn. Binnenland. IJMUIDEN. Ofschoon van uit Amsterdam ge meld, als A M 63 is hier onder den naam „Pluto" weder een nieuwe stoomtrawler in de vaart gekomen. Door het Haarlemsch Tooneel, di rectie Bouwmeester, zou hier in Café Cycloop „Groote Stadslucht" opge voerd worden, maar de voorstelling is uitgesteld moeten worden tot er eerst een tweede ijzeren noodtrap aan gebracht is. BEVERWIJK. Baden. In het Douche Badhuis aan den rf0t onderwijzeres aan de bijzonder. Koudenhorn zijn in de afgeloopen schooi voor Christ. Nat. onderwijs al week 812, en aan dat aan het Leid- hier is benoemd mej. Saakje Kuiler, sche Plein 802 haden genomen. te Amsterdam. Aantal bezoekers.. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand September bezocht door 587 belang stellenden, terwijl uit de aan het Mu seum verbonden boekerij 185 hoek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land gezonden werden. Stemming voor notabelen. Den J5den> October zal dei stemming plaats hebben voor notabelen der Ned. Herv. Kerk. Stemgerechtigden kunnen dien dag stembiljetten ont vangen bij den koster der Groote Kerk. De bewaarschool, die tot nu toe gehouden werd in het wijk- lukaal vau Ds. Knottenbelt, zal eer lang gevestigd worden in het. lokaal Ridderstraat 24. Tot lid van het be stuur is gekozen de heer Jonker, in plaats van den heer Bremer, die als zoodanig bedankt heeft. Bidstond. De bidstond voor de Zondagsschool der Ned. Herv. Kerk zal 17 October a.s. worden gehouden, waarbij Ds. Weener als voorganger zal optreden. Tot predikant bij de Ned. He Gemeente alhier is beroepen de lieer B. Baljon, candidaat te Rotterdam. ZANDVOORT. Alhier is door de politie naar Am sterdam overgebracht een 12-jarige jongen, genaamd T. W. B., die alhier rondzwierf en opgaf zijne ouderlijke woning te zijn ontloopen, omdat bij boos was, dat hij op school niet eene hoogere klasse was overgegaan. Donderdagavond werd in het Hotel Driehuizen eene vergadering gehou den door de afdeeling Zandvoort der Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", waarin de beschrij vingsbrief voor de eerstdaags te Am sterdam te houden algemeene verga dering werd behandeld en daarom trent besloten,'dat de afgevaardigde geheel met de voorstellen van het. hoofdbestuur kan meegaan. Heden zijn de laatste patiënten uit het Badhuis voor Minvermogenden vau hier vertrokken en wordt liet ge bouw voor dit seizoen gesloten. HET VERTREK VAN HET KONINK LIJK ECHTPAAR UIT AMSTERDAM. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn Vrijdag om tien uur pre cies weder naar 's Gravenhage ver trokken. Op het perron waren, behalve de burgemeester, de drie Amsterdamsche kamerheeren in buitengewonen dienst en eenige militaire autoriteiten, als mede de heeren van der Wijck en Nierstrasz van de H. IJ. S. M. aan wezig. Den burgemeester en den drie ka merheeren drukten de Koningin en de Prins de hand. Onder de hoera's der menigte, op het achterste gedeel te van het perron toegelaten, vertrok de trein. Te 's-Gravenhage werden de Ko ningin en de Prins verwelkomd op het perron vóór het vorstelijk pavil joen door generaal van der Goes, waarnemend gouverneur der residen tie, en dr. Mouton, wethouder, waar nemend burgemeester. H. M. droeg een fraaien bouquet. De velen, die op het stationsplein stonden, juichten het Koninklijk Echtpaar toe. In een gesloten galarijtuig reden Koningin en Prins langs Stationsweg, Wagen straten, Veenestraat, Hoogstraat en Noordeinde naar het Paleis. De burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis van de ingezetenen dat H. M. de Koningin hem heeft op gedragen Haar gevoelens van innige dankbaarheid aan de burgerij over te brengen voor de zeer hartelijke ont vangst, welke Haar bij het bezoek aan de hoofdstad is te beurt geval len, en voor de vele blijken van ge hechtheid en trouw aan Haar en Haar Huis betoond. IT. M. de Koningin heeft 2000 ge schonken aan de Vereeniging van armbesturen, te verdoelen onder de volgende bij haai* aangesloten ver- eenigingenR. K. Oude Armenkan toor, Diaconie der Evangelisch Lu- thersche gemeente, de diaconie der Hersteld Luthersche gemeente, die der Waalsch Hervormde gemeente, die der Doopsgezinde gemeente, het Nederlandsch Israëlitisch armbestuur het Portugeesch Israëlitisch armbe stuur, het Genootschap Liefdadigheid naar Vermogen. Daarin zullen verder ook meedeelen de diaconie der Ned. Herv. Gem. en de Diaconie der Gere formeerde kerken, naar den maatstaf der cijfers van op heden door elk dezer instellingen geregeld onder steunde personen. H. M. heeft voorts f 500 geschonken aan het politiefonds en J 50 aan het onderlinge diamant slijpers-weduwen- en weezenfonds. hem persoonlijk ondervraagd" enz. En later „lk heb den chef van dat corres pondentiebureau bij mij ontboden en hem gevraagd hoe hij er aan geko men was". De minister „ondervraagt" een me de-minister, „ontbiedt" een journa list Terecht vraagt het Hbld. of dit „niet wederom het bestaan toont van een geestesrichting, die aan een Groot vizier past, maar niet aan een mi nister van het Koninkrijk der Neder landen, in den jare 1904." Een volgend maal zal de geweldige denkelijk incognito reizen onder den naam Ali Pacha Abraham ibn Kuy- per. BEPROEFDE LIEFDE. Een waterdrama met een vroolijk begin en een gelukkig einde had op het Meppelerdiep bij Meppel plaats. Een pas geëngageerd paartje ging op dat kanaal spelevaren. De kano werd uitgezet en weldra hadden bei den plaats genomen. Maar het bootje kantelde en beiden gingen in het kille nat kopje onder. Gelukkig was Jaap een goed zwemmei en wist, hoewel met veel inspanning, Anna en zich zelve te redden. Bij een boer werden beiden van droge kleeren voorzien en kwamen behouden bij de familie te Meppel terugzij gekleed als een Staphcrster Jenne en hij als een dito Harm. DIEFSTAL. In de oxportslachterij aan den Hoek van Holland werden in de laatste dagen aanhoudend diefstallen ge pleegd, zonder dat het de politie mocht gelukken den dader in han den te krijgen. Eindelijk heeft een rijksveldwachter den 20-jarigen P. N. welen te arresteeren, terwijl hij op punt stond met een logger naar zee te vertrekken. Xa een voorloonig ver hoor bleek hij de ware schuldige te zijn. Hij is naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. BRAND TE ALKMAAR. Donderdagavond omstreeks zeven uur is er brand uitgebroken in bel huis, bewoond door J. W. Boersen, warmoezier, wonende aan den Om val, op ongeveer 20 minuten afstand der stad. Dadelijk rukte, een drietal spuiten ter blussching uit. Het per ceel lag tegen de grensscheiding tus- schen Alkmaar en Oudorp, onder laatstgenoemde gemeente, van welke de spuit mede aanwezig was. Hetge- heele perceel met achtergelegen schuur is in de asch gelegd. Er :s belangrijk verlies, omdat eene aan zienlijke hoeveelheid bloembollen ver brandde. Assurantie dekt echter de schade. LEVENSMOEDE. Uit beginsel maakt de Nederland- sche pers over het algemeen geen melding van gevallen van zelfmoord, tenzij er een misdaad aan is vooraf gegaan of zeer bijzondere omstandig heden aanwezig zijn. De volgende zelfmoord, door de ..Limburger Koerier" vermeld, mag echter wel een plaatsje vinden „Het paard van den heer S, werd gistermorgen dood in den stal gevon den. Het had door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt." RIJKE VANGST. De schier wonderdadige visch- vangst op liet Oudkerkster meer waar men eenige dagen geleden eene kleine 400 pond blei ving heeft zich herhaald en ditmaal met nog verras sender resultaat. Men bracht het nu tot 695 pond. En nog scheurde het net niet, ofschoon in één trek meer dan 300 pond blei werd buit gemaakt. Evenals vroeger hield men eene rijke uitdeeling onder de dorpelingen, die in grooten getale deze eenige vissche- rij bijwoonden. Een amateur-pbotograaf kwam. juist van pas, om van het buiten gewone schouwspel een „kiekje" te nemen. Naar verluidt gaat men er een prentbriefkaart van maken DE MEESTER VAN NEDERLAND. Tiet Hbld. vestigt de aandacht op eenige uitiugen van dr. Kuyper in de Eerste Kamer bij de bespreking van het bekende officieus-verschijnende dagbladbericht omtrent de ontbin ding. De minister zeide o.a. „lk heb een officieel schrijven ge richt tot een van mijn ambtgenooten, BRAND TE STOLWIJK. Donderdagnacht werd er brand ontdekt in liet kerkje der afgeschei den gemeente, waarin sedert Zon dagavond niemand geweest was. La ter"echter toen de brand gebluscht was en dat mocht spoedig geluk ken 'bemerkte men, dat de houten, wanden en sommige kussens met pe troleum overgoten waren. Kwaadwil ligheid is dus blijkbaar de oorzaak geweest, doch niemand begrijpt de aanleiding tot. deze lage daad. Niets is er geassureerd. Dicht bij liet kerkje 'staan een hooischelf en een oude, met. riet gedekte boerenwo ning. DUUR DRINKWATER. In Friesland is het gebrek aan drinkwater op sommige plaatsen zoo groot, dat een emmer regenwater met 8 tot 14 centen betaald wordt. Regen bakken van kerkgebouwen werden voor algemeen gebruik afgestaan, maar de toeloop was zoo groot, dat ook deze spoedig leeg waren. TECHNISCHE REIS. De hoögleeraren Dijkxhoorn, dr. Van Swaay en Franco, benevens de assistent Tl. ter Meulen, alle van de Polytechnische» School, zijn lieden van hun reis naar St. Louis, te Delft teruggekeerd. OUDE KANNEN. Woensdag j.l. waren op den Tur kenburg te Dongen eenige kinderen aan het spelen. Zooals gewoonlijk groeven ze in het zand en maakten daarin gangen en holen. Bij die ge legenheid kwamen twee fraaie geheel gave stoenen kannen te voorschijn van blijkbaar zeer ouden datum. De eene draagt, o. rn. de wapens van Brabant en Gelre de wapens op de anderen afgebeeld zullen wel familie wapens zijn. Uit de Arbeiderswereld WERKSTAKING AAN DE HEMBRUG Donderdagavond ontving de com missaris van politie te Zaandam een schrijven van den uitvoerder der nieuwe Hembrugwerken (firma Arnst Co.) met bericht, dat een 30-tal werklieden van den onderbouw der Hembrug tot werkstaking waren over gegaan. Aan die stakers werd onmid dellijk hun loon uitbetaald. Het werd door velen echter in ontvangst geno men onder bedreigingen aan het adres der directie. Vernomen werd, dat de stakers Vrij dagochtend half zes weer op 't werk zouden komen om wanorde te stich ten en zoo mogelijk de goedwilligen mede tot staken aan te zetten. Op verzoek zoowel van den ingenieur de Kanter als van de genoemde directie zijn Vrijdagochtend om vijf uur eenige polïtïe-agenten tot handha ving der orde en tot bescherming van de goedgezinden naar de Hembrug ertrokken. Vrijdagochtend vroeg meldden zich negentien nieuwe werk lieden aan, maar zij werden door de stakers overgehaald zich terug te trekken, zoodat één ploeg van het beton-werk stil staat. Van de stakers zouden er wel weer aan den arbeid willen gaan, maar zij durven niet, uit vrees voor onaangenaamheden met hunne collega's. De kwestie loopt over loonsverhooging van drie tot vier gulden per zes uur arbeid, dien men tevens tot vijf uur wil zien vermin deren .door verandering van het drie- ploegen-stelsel in een van vier ploe gen. Ongeregeldheden vallen er niet voor. Gemeente- en rijkspolitie is op het terrein en het plaatselijk arbeids secretariaat heeft zich in de kwestie gemengd. ZAKKENROLLERS. Om de zakkenrollers op hccterdaad te kunnen betrappen, hebben eenige rechercheurs te Amsterdam zich ge durende de dagen van hul. koninklijk ■bezoek verkleed als glazemvasscher, huisknecht, palfrenier en machinist. ONGELUKKEN. Gisterenmorgen is er tusschen dc stations Hocnsbroek en Nuth een kar op den spoorweg aangereden. De voerman en zijn paard werden dood. BRANDEN. Te Noordmcer bij Den Ham is de landbouwerswoning van G. Bloemen dal afgebrand. Eenig vee en iets van den inboedel werd gered. De schuur, een kalf, een geit en de oogst ver- brandde. Do inboedel was laag verzekerd. DE MATROZENBOND. De vergadering van den A. N. D. B. heeft besloten gehoor te geven aan een verzoek van den Matrozenbond, om financieelen steun. De voorzitter van den A. N. D. B. vertrouwde, dat de gelieele vakbeweging dit voorbeeld volgen zou. Rechtzaken. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Vrijdag had zich voor de vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden de 20-jarige tim mermansknecht Gerardus Marinus van Gerven, wien valschheid in ge schrifte met gebruikmaking daarvan, tweemaal gepleegd, was ten laste ge legd, onder de verzwarende omstan digheid van recidive (wegens ver duistering en valschheid in geschrifte onderging de beklaagde reeds zes maanden gevangenisstraf). Volgens de dagvaarding maakte hij op 6 Juni j.l. een geschrift op, waar in werd verzocht aan den brenger ervan mede te geven eenige opgesom de timmermansbenoodigdheden. Dit geschrift onderteekende hij met de namen„A. J. van Eisden p. o. G. v. d. Coolwijk", welk aldus valschelijk Feuilleton. r-S door FRANK FRANKFORT MOORE. Uit het Engelseh. 6) Er brandde vuur in den haard, on do scherpe geur die er uit opsteeg, zei haar, dat er turf in brandde. De kamer vertoonde veel sporen van den rook van 't kokenmaar Claire was niet in een stemming om kieschkeurig te zijn, en in weerwil van een. men gelmoes van onaangename odeurtjes en van de zwartberookte muren, scheen de kamer haar het behagelijk- ste vertrek toe, dat zij ooit was bin nengekomen. Zelfs haar moeder uitte een zucht van voldoening. De oude man was bezig zijn rok weer aan te trekken en de mouwen van zijn overhemd weer om te slaan, toen Mevr. La Roacho en haar doch ter binnenkwamen. TTij^scheen wat verschrikt, dat men hem overrompel de, terwijl hij niet in groot tenue was. Maar spoedig geraakte hij weer op zijn gemak en legde een vuile hand daar, waar zijn hart moest zit ten. Die vuile vingers bevielen Claire; zij vertelden haar, dat hij aan 't ko ken was geweest. Lieve dames, riep hij uit, hoe zal ik mij verontschuldigen over alle on gelukken van dezen nacht? De be dienden zijn niet te vinden, hoe ik ook naar hen zoek, en dan die hate lijke winkelier de zalm is niet be zorgd, en de hertebout is zeker aan een verkeerd adres gekomen. Het spijt mij meer dan ik zeggen kan, want Alphonse mijn kok, mevrouw heeft zijns gelijken niet in het klaarmaken van een pastei. Ik zou liet kunnen besterven van schaamte, dat ik u zulken boerenkost moetvoor- zeten als dit, maar.... i Hij maakte een handgebaar en baalde zijn schouders op. Kon er iets lekkerder zijn dan 1 dan Claire keek naar den schotel aan het hoofd van de tafel, maar zij behoefde niet lang in twijfel te zijn, wat de inhoud was. Tusschen de ver schillende odeurtjes, die in de kamer hingen was dat van gebraden spek het voornaamste. Spek, lieve, Iersch spek is be roemd, zelfs tegenover de fijnste ge rechten. wordt het niet versmaal. Wij versmaadden ook een reepje niet, toen wij als jonge losbollen te Crockford nachtpartijen hielden. Het Iersch© klimaat is buitengewoon gunstigvoor het klaarmaken van spek, zooals u, hoop ik, zal opmerken. Mevrouw, mag ik u mijn arm geven, wil u aan mijn rechter hand zitten, dan zal Mejuf frouw La Roache tevreden moeten zijn met mijn linker maar dat is liet. dichtst bij 't hart, lieve laat dat u troosten. Hij bood Mevr. La Roache zijn arm aan, terwijl hij haar dochter over zijn schouder een knipoogje gaf. De tafel waggelde, en de stoelen j waren haast niet meer te gebruikenj maar toen Claire bemerkte, dat er een half brood lag naast den schotel, waarop het spek lag. werd zij min-, der kieschkeurig dan ooit. Toen zij het spek had geproefd, had zij niets anders meer noodig voor haar souper dan brood. De stukjes: spek, die Mr. Sullivan gebi*aden had, waren niet te eten. En er was geen thee. Toen zij het waagde naar thee te vragen, was Mr. Sullivan beleedigd bijna verontwaardigd. Nooit zou gezegd worden, ver- klaarde hij. dat hij zijn geëerde gas-: ten zulk bocht als thee aanbood. Neen, hij vleide zichzelf, dat hetgeen hij uit den kelder gehaald had, haar zou bevallen. De whisky was zoo goed als zij maar eenigszins konden verlangen. Maar toen zij daarvoor bedankten, toonde hij geen grootor teleurstelling dan toen zij het spek onaangeroerd lieten staan. Haar weigering was meteen de oplossing van een moeilijk vraagstuker waren n.I. maar twee tumblers op tafel. Hij koos die van Claire met een compliment over haar lippen, die zeker een extra be koring aan haar glas gaven en liet tot den rand vullende, hield liij een bloemrijke speech, waarbij hij op de gezondheid dronk van zijn twee bekoorlijke gasten. Zijn twee bekoorlijke gasten werden echter ongeduldig. Zij hadden niets anders dan brood en boter te eten; zij hadden zich nog niet gewasschen na de reis, en haar oogen deden pijn van de scherpe atmosfeer van de ka-, mer. Claire begon haar belangstelling te verliezen in den vertegenwoordiger van den ouden tijdmaar er brandde vuur in de kamer, en dat gaf ten minste eenig comfort aan deze ka- j mer. Zij nam weer een snee brood, en waagde nog een paar turven op het vuur te gooien. Toen hij weer een tumbler voor zich had ingeschonken, nam de oude man de borden on het versleten tafellaken weg en haalde uit een lade een onbe schrijfelijk vuil spel kaarten. Nu zag Claire in zijn oogen het licht van den geboren speler. Nu was er niets kunstmatigs in zijn manie ren. Plotseling had hij al het interes-' santé van een antiquiteit verloren. Tlij werd de doortrapte speler, be-l geerig naar een slachtoffer. Claire had tijdens het leven"van haar vaderr genoeg spelers gezien om een diag nose te maken over de kwaal, waar aan dit oude wrak van een man, leed. Wat zullen wij inzetten wij spe len nooit hoog op 't Kasteel, zei j hij, terwijl hij begon met begeerige! vingers de kaarten te schudden, i Juist genoeg om het spel interessant' te maken. Mr. Sullivan, zei ze. mijn moe-1 der en ik hebben zoo'n buitengewoon: vermoeienden dag gehad. Wij zou-j den liever bij dit vuur den nacht doorbrengen en wenschen nu daar-j voor alles in orde te brengen. Wiluj dus naar uw slaapkamer gaan en ons' hier alleen laten? Doe uw kaarten.! maar weer in de lade. Zij sprak flink zooals een wel opgevoede moeder spreekt tot een kind. dat ongehoorzaam is. Do oude man gedroeg zich daar tegenover juist als een kind. Eerst werd hij verontwaardigd, toen onbe-' schoft, toen begon hij te klagen. Moest hij dit nu nog ondervin.- den op zijn ouden leeftijd? vroeg hij snikkend. Hij had veel ondervonden in zijn leven maar dit zette nu de kroon op alles zoo behandeld te worden door do dochter van den man, die hem zijn geheele leven vertrouwd had. Eén spelletje wilde zij niet één spelletje met hem spelen Zij mocht den inzet bepalen hij was een man van eer. Claire vond het onuitsprekelijk aan-1 grijpend, den ouden rampzaligen zon daar zoo de kaarten te zien schudden terwijl hij ze dicht tegen zijn boezem hield als was hij bang, dat zij ze hem zou willen afnemenmaar toen hij het spel kaarten op tafel gooide en do handen bevend wrong, haar smee- kende toch medelijden met hem te hebben toen hij op de knieën viel ou haar zocht over to halen, toch ééns de kaarten rond te geven om welke reden dan ook - uit liefde, als zij hot wcnschtetoen stond alles haar uitermate tegen. Zij moest hem hel pen weer overeind te komen. Hij ging met zijn hoofd op de tafel liggen en schreide. Claire hield zich flink. Zij ging naar het spel kaarten, dat op tafel lag, denkende, dat hij kalmer zou worden als zij ze weer in de lade legde. Maar op 't oogenblik, dat zij een hand uit stak naar de kaarten, gaf hij een schreeuw dat deed denken aan het gejank van een hond. als men hem zijn, heen wil afnemen. Met één hand greep hij de kaarten beet en met de andere een van de messen, dat hij dreigend ophief. Daar stond hij met zijn hoofd naar haar toegebogen, zijn oogen woest en loerend, zijn mond stijf gesloten, bet pak kaarten in zijn linkerhand half verborgen ach. ter zijn rug; in zijn rechterhand het mes en zijn rampzalig lichaam be vende van opgewondenheid. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9