NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang No. 6525 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 7 OCTOBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PIER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem031% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arronaiesemu.! Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per r^gei. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubticité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA. Vrijdag 7 October. Italiaansch Opera-Quintett Concert in de Soc. „Vereeniging" 8 uur. In deze agenda worden ver gaderingen, uitvoeringen enz. koste loos vermeld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. Aftreden van den heer Hofland. In ons vorig nummer is medege deeld, dat de heer J. Hofland heeft bedankt als lid van den Gemeente raad. Dit besluit heeft de heer Hofland, zij het dan ook met leedwezen, ge nomen, omdat zijne drukke bezighe den het hem onmogelijk maakten, het ambt waar te nemen zooals hij dat wenschte. De heer Hofland werd in 1899 tege lijk met andere democratische leden, de heeren Modoo, Schram en Groot, in den Raad gekozen en zou dus met hen in 't volgend jaar aan de beurt van aftreding zijn geweest. Hoewel hij bij zijne candidaatstel- ling werd aanbevolen als de ragebol, die de spinnewebben wel eens uit den Raad wegvegen zou (een toespeling op zijn weelderigen haardos) heeft zijn arbeid in den Raad aan die hoog gespannen verwachting niet geheel beantwoord. En dat was ook niet mogelijk. Er is geen sterveling ter wereld, die in staat is om in de ma nier van besturen van een gemeente in korten tijd ingrijpende verande ringen te brengen, om de eenvoudige reden, dat wie buiten zulk een be stuur staat veelal niet weet, waarom vele dingen geschieden zóóals ze ge schieden en dat er heehvat is, dat om allerlei goede redenen niet an ders kan. De ervaring leert dan ook, dat wie onder hooggestemde leuzen in Gemeenteraden worden gebracht, altijd zonder uitzondering de in hen gestelde verwachtingen teleurstellen. Niet dat het den heèr Hofland in 1897 aan vechtlust ontbrak. Hij ver scheen in den volsten zin des woords als oppositieman. zoo zelfs, dat de gewone vormen tegenover anderen hem maar moeilijk afgingenhet „mijnheer" wilde hem soms maar moeilijk uit de keel, en tegen een interruptie van een spreker die aan 't woord was en niet naar zijn zin sprak, zag hij niet op. Nauwelijks in den Raad voerde hij duchtig het woord, sprak in 1899 al dadelijk over de belasting, overeen ongeval in de Lange Veerstraat en het subsidie aan de Wilhelmina-naai- school in 1900 over d& brugwach ters, het gasthuis, de politie, het re glement van orde, het rijÏÏen met automobielen, het slachthuis, de openbare speelplaatsen. Een bonte rij voorwaar. In 1901 was zijn werkzaamheid geringer, in 1902 klom ze weer, om in 1903 als 't ware met een schok te dalen. Inder daad was de heer Hofland in de laatste anderhalf jaar op de verga deringen geen getrouwe comparant. Gedeeltelijk wegens een geschil, an derdeels om zijn bezigheden, in de kruidenierswinkels, die hij in de Spaarnwouderstraat en in 't Schoter kwartier drijft, ontbrak hij vaak op de Raadsvergaderingen, zoodat dan ook zijn heengaan nu een verstan dige daad is geweest. De heer Hofiand had zitting in de Commissie voor de gemeentebedrij ven en in die voor de bezwaarschrif ten inzake de plaatselijke direete be lasting, waarvan hij de vergaderin gen getrouw bijwoonde. In de laat ste had hij meermalen gelegenheid, de beweringen van klagende belas tingschuldigen recht te zetten en tot hun juiste waarde terug te brengen. In den Raad was hij een eigenaar dige figuur. Het baardelooze gezicht en het krullende haar gaven hem het uiterlijk van een jongeling en wanneer zijn roep„Meneer de veur- zitter" door de Rpadszaal klonk, wist men al van te voren, dat er een speech te wachten stond vol jeugdig vuur. Wat hem dan het meest ter harte ging was de verhouding vaïi de gemeente-werklieden tot hun supe rieur „hun onmidderlijken sef', zooals hij placht te zeggen. Meer dan eens heeft hij het daarover met den voorzitter aan den stok gehad en liet werkliedenreglement, (dat al maanden geleden door den Raad aangenomen en nu nog niet in wer king getreden is) vindt zijn aanlei ding in een motie van den heer Hof land. Wij hebben dus nu in den Gemeen teraad twee vacante plaatsen te ver vullen. Ter vereenvoudiging van het werk, zoowel op 't stadhuis als voor de kiesvereenigingen, zou het zeker wenschelijk zijn, wanneer de burge meester de beide verkiezingen uit schreef op één dag, waartoe- des te meer aanleiding is omdat wijlen de heer Beijnes en de heer Hofland zit ting hadden voor hetzelfde district, het derde. Ten slotte nog dit. In Juli 1905 zou de heer Hofland periodiek afgetre den zijn. De redenen van drukke werkzaamheid die hem nu noopten tot het nemen van ontslag, moeten dus wel zeer dringend zijn geweest, dat hij het natuurlijke einde van zijn mandaat niet heeft afgewacht. Buitenlandsch Overzicht DE OOKLltG In de omgeving van Moekden heb ben nu onophoudelijk voorposten-ge-, vechten plaats. Op 4 October seinde j generaal Sacharof aan den Generalen' Staf te Petersburg „Den 2en October trachtte, tegen zonsondergang, een Japansch esca-j dron tot twee malen toe de linie der.; Kozakken-veldwachi tusschen Tsoe- antssoeandjan en Findjapoe te door-; breken. Beide pogingen bleven zon- i der succes. Tegen den middag greep een vijandige voorhoede-af deeling, ter sterkte van ongeveer één bataljon en twee of drie eskadrons weer het geheele front van de voorposten van 1 een Kozakken-regiment aan. De schermutselingen duurden tot den avond. Generaal Mischtschenko zond den Kozakken hulp. De vijand werd daarop over de geheele linie terug- geslagen en trok terug op den weg naar Sjalioechetse, door de Russische cavalerie achtervolgd. In de door de Japanners verlaten stellingen vonden de Russen vele pa tronen, equipementsstukken en be- noodigdheden voor den gezondheids- dienst. j Aan Russische zijde werden, twee of- ficieren en twee Kozakken gewond. j Op denzelfden dag ondernam devij- i and ter sterkte van anderhalf batal- jon en één eskadron, in drie groepen j verdeeld, een marsch tegen onze voor. I postenlinie tusschen de Hoen-rivieren de spoorweglijn. Tegen den avond werd de opmarsch met behulp van 1 een gezonden compagnie tot staan ge- bracht. Een Kozak werd gedood, één I gewond. I In de buurt van Tsjantan, op den rechteroever van de Hoenho dreef op denzelfden dag een onzer patrouilles twee veldwachten van den vijand uit een, waarbij drie Japansche dragon- ders gevangen genomen werden. Maarschalk Oyama is in zijn rap- i port aan den Japansch en generalen staf soberder. Hij seintEen afdee- ling van de Japansche voorhoede, be staande uit een compagnie infanterie en een eskadron cavalerie, greep den 2en October 60 Russische ruiters aan, die Paopfingtoen. 13 mijlen noorde lijk van Liao-jang en 9 mijlen weste lijk de straat naar Moekden bezet j hielden, en verspreidde hen. De Japanners zetten de verkenning in de buurt voort en werden aange vallen door 230 Russische ruitere. Na een kort gevecht trokken de Japan ners terug, zonder verliezen te lijden. De Russen verloren ongeveer 30 man. In het front van het Japansche le ger is geen verandering gekomen." Van den kranigen generaal Von Stössel zijn te Petersburg weder een tweetal telegrammen ontvangen, die 23 en 30 Sept. uit Port-Arthur aan den Czaar werden gezonden. Daaruit blijkt, dat eene bestorming gedurende vier dagen door de Japan ners voortgezet, door de heldhaftige troepen werd afgeslagen. De vijand leed ontzaglijke verliezen. Van 19 September tot des morgens 5 uur op 23 September beschoot de vijand ons hevig en deed hij stormloopen tegen het noordelijke en westelijke front van de vesting en de vooruitgescho ven verschansingen. Alle aanvallen werden echter afgeslagen. Alleen ver-! meesterde de vijand twee redoutenbij den tempel en de waterleiding, die echter door granaten volkomen on.- i bruikbaar waren gemaakt. De water- j leiding zelf is door de Japanners ver nield. De laatste aanval op den Hoo-1 gen Berg werd hedenmorgen te vijf j uur afgeslagen. Daar had de vijand reeds verschansingen bezet, en ma xims naar boven gebracht waarmee hij ons beschoot, Generaal Kondra- tenko zond een luitenant met sap- peurs en vrijwilligers onder bevel van een kolonel af, die bommen met pyroxylin gevuld, iu de stellingen der Japanners wierpen en deze verniel- j den. De Japanners vluchtten in pani-j schen schrik, vervolgd door vrijwilli-( gers van het 5e regiment onder een kapitein. De verliezen der Japanners' bedroegen meer dan 10.000 man. Do troepen strijdden heldhaftig; vooral onderscheidde zich het vijfde regi- ment. Op den 30sten Sept. seinde de ge- neraal, dat na de bloedige aanvallen, van 19 tot 23 Sept. een betrekkelijke stilstand is ingetreden. Thans rukt de vijand langzaam voorwaarts. Her haaldelijk worden uitvallen gedaan. De stemming onder de troepen is uit stekend. Dagelijks komen gewonden uit de hospitalen naar het front te rug. Telegrammen uit Wladiwoatok melden, dat de bevolking naar de stad terugkeert, waar het leven nu zijn gewonen gang weer gaat. Intusschen laten de middelen van gemeenschap nog zooveel te wen- schen over, dat de stad aan de land zijde bijna afgesloten is van Europa. Het zout bijv. kost 1 roebel 20 kope ken per pond, vroeger 55 kopeken zoo gering is de aanvoer geworden, j Ook in andere opzichten heeft dit deel van Ruslands gebied te lijden van den oorlog. Het werk in de goud- j velden, wordt sterk vertraagd wegens gebrek aan arbeidskrachten. UIT ANDERE LANDEN. DE REGENTSCHAPSQUAESTIE IN LIPPE. Volgens den correspondent van de Frankfurter Ztg. te Detmold, heeft de Keizer den 26sten September uit Ro- minten aan graaf Leopold van Lippe- Biesterfeld het volgende, zeker niet van welwillendheid overvloeiende, te legram gezonden „Ik betuig u mijn deelneming met het overlijden van uwen heer vader. Daar de rechtspo- sitie in geenen deele helder is, kan i ik een aanvaarding van het regent- schap uwerzijds niet erkennen en laat ik ook de troepen den eed niet afleg gen. Wilhelm I. R." Bij de vroegere geschillen over de erfopvolging in Lippe-Detmold heeft de Keizer ook steeds aan den kant van de Schaumburgers gestaan. Victoria van Pruisen, een zuster des Keizers, is gehuwd met prins Adolf, den, broer van den regeerenden vorst van Schaumburg-Lippe, Bij de indiening van de voorstellen betreffende de regentschapsquaestie in den Landdag van het vorstendom Lippe verklaarde minister Gevekot, dat de Regeering vasthoudt aan de wet van 189S. Ook de manifestatie des Keizers had geen bindende kracht. Slechts indien de macht zou zegepra len, zou de Regeering gedwongen kun nen worden af te zien van hetgeen zij als recht beschouwt. De Regeering had vertrouwen, dat de Bondsraad zich verzetten zou tegen de inbreuk op de rechten van Lippe en spoedig een onpartijdige rechtbank zou in-; stellen, die de quaestie der troonop- i volging in rechtvaardigen zin zou op-l lossen. Nooit zou de Regeering een inbreuk op de zelfstandigheid van het vorstendom toelaten. De voorstellen werden hierop ver- wezen naar een bijzondere eommis- sie. die onmiddellijk bijeenkwam. De beraadslagingen in den Landdag worden Vrijdag voortgezet. EEN OVERVAL IN PORTUGEESCII WEST - AFRIKA. De minister van marine deelde Woensdag in de Kamer van afge-j vaardigden mede. dat een Portugee-! sche troepenafdeeling, 499 man sterk, door oproerige Cuanamas i# overval len, toen zij de Cunene, in Portu gee sch Zuid-West-Afrika, wilde over steken. Van de Portugeesche troepen werden 254 man gedood en vijftig ge-1 wond. De Portugeesche afdeeling stond on-1 der bevel van den kapitein der genie Coaogniau, oud-gouverneur van Mos- saniedes. Onder de ge do oden bevinden zich 15 officieren en 13 onderofficieren. De hoofdcolonne, waartoe het overvallen detachement behoorde, nam aan het gevecht deel, maar leed geen ver liezen. DE AMERIKA ANSCHE VREDES CONFERENTIE UITGESTELD. Een telegram uit Washington aan, de „World" meldt, dat niet officieelOj inlichtingen zijn ingewonnen door de Ver. Staten bij hun vertegenwoordi- gers in Europa, en dat deze de over-j tuiging hebben gevestigd, dat presi-| dent Roosevelt op hot oogenblik geeni geschikten tijd uitkoos tot het bijeen roepen eener Vredesconferentie. Het plan zal dienovereenkomstig blijven rusten tot het einde van den Rus- sisch-Japanschen oorlog. OORLOGSVARIA. DE WAPENSTILSTAND VOOR PORT - ARTHUR. Men verneemt nog eenige bijzon derheden over den wapenstilstand, die de vorige week voor Port-Arthur heeft plaats gehad. Reeds vroeger hadden de Russen verlof gevraagd de do oden, die bij de fortmuren bij stapels lagen, te mo gen begraven. De Japanners weiger den dit en schoten zelfs op de Rus sen. wanneer dezen een gewonde hulp wilden' brengen. Daarbij dient opge merkt, dat bijna alle gevallenen, die daar bijeen lagen. Japanners waren. Men kreeg toen de afgrijselijke ver halen te lezen van het onduldbaar gezicht, dat de verdedigers op deze lijkenstapels hadden en van de af schuwelijke lucht, die over de stad woei. Gelukkig schijnt men overeengeko men te zijn, om den dooden ten min ste de laatste eer van een begrafenis niet te onthouden. Zelfs had deze met eenige plechtigheid plaats. Men be groef de dooden met militaire eer en. onder het spelen der Russische en Japansche volksliederen. En zoo wer den ongeveer 2000 lijken, die voor het rneerendeel in vergevorderden staat van ontbinding verkeerden, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een afschuwelijke bijzonderheid is, dat de Russische en Japansche hospi taalsoldaten eerst troepen gieren moesten verjagen. CHINEEZEN IN JAPANSCHEN DIENST. De „Birshewija Wedomosti" ont vangt uit Moekden het bericht, dat de Japanners Chineezen aanwerven voor den krijgsdienstuit die Chinee- sche troepen worden geheele afdee- lingen gevormd, die den naam krij gen van Chineesche vrijwilligers-mi- litie. Zij worden met oude Meji-gewe- ren bewapend. RUSSISCHE ARTILLERIE VERSTERKINGEN. Een zwaktepunt van liet Russische leger is tot heden steeds geweest ue artillerie. De Japanners hadden, niet zoo zeer in qualiteit, als wel inquan- liteit het overwicht wat dit legeron derdeel betreft. Men heeft zich echter bij den gene ralen staf sedert moeite gegeven in dit opzicht verbetering aan te bren gen. Reeds in den slag bij Liao-jang scheelden de cijfers niet zoo aanzien lijk meer als bij vorige ontmoetingen. Vooral aan rijdende bergartillerie was echter gebrek, docli uit Sebastopol en Kief zijn in den laatsten tijd versterkin gen gezonden, terwijl de vorming van nieuwe batterijen gelast is. Elke bat terij krijgt, haar eigen park en is sa mengesteld uit snelvuur berggeschut. De nieuwe stukken zullen veellichter zijn, wat het bezwaar der weinige be wegelijkheid der Russische artillerie voor een goed deel zal opheffen. Ook de zware artillerie voor het offensieve is uitgebreid. Wat men in Oost-Indië heeft werd door technici als feitelijk verouderd materiaal be schouwd, en het staat beneden de Ja pansche zware artillerie. In Juli is men nu begonnen met twee regimen ten uit de Russische garnizoensplaat sen met moderner geschut voorzien naar het oorlogsterrein te zenden. Elk regiment bestaat uit 4 batterijen van 6 houwitsers. G eenspannige munitie karren. 118 vierspannige munitiewa gens, 5 officieren, 226 man. 167 paar den. Ook wordt een nieuw Oost-Sibe risch luchtschippersbataljon gefor meerd. Stadsnieuws Stads Armen- en Zieken huis. Zooals onze lezers weten is dooi de gemeentelijke deskundigen een plan ingediend voor een nieuw Stads- Armen- en Ziekenhuis, berekend op 200 verpleegden, dat circa 3 ton zal kosten. B. en W. hebben dat aan den Raad overgelegd,"maar er bijgevoegd, dat zij het plan te duur vinden. Wij we zen er op, dat de Raad, wanneer hij aannam dat een nieuw gebouw noo- dig was, niet met zulk een verkla ring toe kon, maar dieper in de zaak zou moeten doordringen. Dit nu heeft de heer Rinkema ge daan door een voorstel in te dienen om een prijsvraag uit te schrijven voor een plan van een gebouw, ge schikt voor 200 patiënten en dat niet meer dan f 160.000 zal kosten. Werkloosheid en de 10-urige actie. Vanwege het comité tot verkrijging van den 10-urigen werkdag in de bouwvakken, werd Woensdagavond in de bovenzaal van de Vereeniging een vrij goed bezochte openbare ver gadering gehouden, tei bespreking van de werkloosheid en de 10-urige aciie. Als sprekers traden op de heeren F. N. W. llugenholtz Jr. en G. El frink. De. vergadering werd, in plaats van te acht uur, om bijkans negen uur door den voorzitter, den heer Luipen, geopend, daar toen eerst een dei- sprekers kwam opdagen. Nadat de lieer Luipen het doel dei- vergadering had uiteengezet, nam de heer llugenholtz het woord. Eerst behandelde spreker de oor zaak van het verschijnsel der werk loosheid in het bouwvak. Dat er een werkloosheid is in de industrie, 's te verklaren door de over-productie der machines, doch dit is niet toepasse lijk op de bouwvakken. I Hier heeft de werkloosheid andere oorzaken. Een dezer oorzaken is hef failliet, gaan der banken in het najaar van 1903. Daardoor is liet vertrouwen in de bankiers geschokt, en- kunnen dus de bouwers geen geld meer krij gen van de geldschieters. Een andere oorzaak, die de werk loosheid in de hand v/erki, is de stel selloosheid, waarmede de laatste ja ren gebouwd is. Er is gebouwd om winst te bphalen en niet naar de be hoefte. „Kijkt eens in het Klever- park". zoo zei spr., „daar staan hon derden huizen onbewoond, daar er geen behoefte aan is." Ten slotte kwam spr. tot do conclu- sie. dat het kapitaal indirect de oor- I zaak is van de werkloosheid. Wilt gij de werkloosheid voorkomen, strijdt dan tegen het kapitalisme en maakt propaganda voor het socialisme. In een sociale maatschappij, een maatschappij van gemeenschappelijk bezit, zooals de socialisten willen, zou slechts gebouwd worden naar de behoefte en er zou dan ook geen werkloosheid heorschen. Hierna besprak spreker de lang zame uitvoering van publieke werken in onze gemeente. Verschillende staal tjes werden door den spr. aangehaald zoo de bestrating der Kleverlaan. de vernieuwing van het dak van het gemeente-museum. het openbaar slachthuis, de zesde tusschdnschool. de bouw van de school in de Tücht- huisstraat, enz. Verschillende keeren is er van en kele zijden op aangedrongen om voortgang te maken met deze en an dere werken, doch het Dagelijksch Bestuur der gemeente is doof geble ven voor deze dringende vragen. Ook moeten nog verschillende an dere gebouwen gesticht worden, zoo is er groot gebrek aan scholen, het Stadhuis moet verbouwd of uitgebreid worden, enz. Als er voortgang gemaakt werd met deze werken, dan zou er in Haarlem veel minder werkloosheid heerschen. dan nu het geval is. Dit wanbeheer en de verwaarloozing van de belan gen der arbeiders hebben wij te wij ten aan het Dagelijksch Bestuur der gemeente, aan de mannen, die dear u gekozen zijn tot leden van den R'ad. Denkt er dus wel aan bij een volgen de verkiezing, als gij weder opgeroe pen wordt ter stemming, op welke mannen gii moet stemmen om ook uw belangen behartigd te zien in den Raad. Denkt daar dan wel aan, want het. geldt uw eigen belang. 'Applaus Hierna kwam de heer Elfrink aan het woord. Deze besprak uit het oogpunt der geheele samenleving, wat er gedaan moet worden en wat er reeds gedaan is voor de steeds toenemende werk loosheid. de chronische kwaal onzer eeuw. Eerst besprak spr. de over-productie van de machine® in de industrie, dit stavende door enkele statistieken waarna spr. naging de middelen, die te baat genomen moeten worden, om deze werkloosheid tegen te gaan. Een goede vakvereeniging kan veel doen door ondersteuning der werkloozen en het stichten van reiskassen, waar door de werkzoekende in de gelegen heid is, om in andere plaatsen werk te zoeken. Ook de oprichting van een arbeidsbeurs zou uitstekend werken, mits deze op flinken voet geschoeid werd en niet, zooals onze Raad be paalde, dat de arbeidsbeurs slechts een paar keer per week eenige uren open zal zijn. Ten slotte drong spr. aan op een flinke vakorganisatie. (Applaus). Een der aanwezigen vroeg den laat-1 sten spreker wat z. i. de werkloozen allereerst moeten doen om verbete ring. Hierop antwoordde de heer Elfrink, dat het goed zou zijn als zij zeiven een onderlinge bijeenkomst belegden Ier bespreking van deze vraag. Ook zou het volgens spr. goed zijn. als de werkloozen z.g. werkloozen- optochten hielden zooals dat in Am sterdam in 1903 gedaan is. Jubileum. De lieer K. Javaux herdacht heden zijn zilveren jubilé als bewaarder van het Gymnasium. Om negen uur waren de curatoren, leeraren, leerlingen en eenige oud leerlingen samengekomen in de ves tibule van het gebouw, waar de heer Javaux met zijn echtgenoote, zijn beide zoons en een bloedverwant werd ontvangen. Allereerst werd de jubilaris toege sproken door den rector, den heer dr. A. H. Garrer, die er op wees, dat de heer Javaux gedurende 25 jaar zijn werk heeft gedaan met een ijver en nauwgezetheid, welke spr. en de cu ratoren zeer waardeerden. Als teeken dezer waardeering bood de spr. den jubilaris namens de leeraren en oud- leeraren een stoffelijk huldeblijk aap. Daarna voorde mr. P. Dozy, curator van het gymnasium, het woord, die den heer Javaux eveneens loofde om zijn trouwe plichtsbetrachting en hem namens het college van curatoren zes fraaie stoelen schonk. Bij monde van den heer Van Thiel, leerling der 6de klasse A, werd door de leerlingen en oud-leerlingen den jubilaris een stoffelijk bewijs van hulde aangeboden. Mej. Macdonald, leerlinge der 6de klasse A. offreerde de echtgenoote van den jubilaris nog een keurigen bloemruiker. Ter eere van het jubilé was de ka mer van den heer Javaux met groen en bloemen smaakvol versierd, ter wijl ook het koord van de bel, welke elk uur de wisseling der lessen aan kondigt, met groen omslingerd was. J u b 11 e u m. Wij lezen over een vroegeren stad genoot het navolgende bericht uit 's-Gravenhage in de „N. R. Ct." De heer M. Schuijlenberg, inspec teur der directe belastingen, invoer rechten, enz., herdacht Woensdag den dag, waarop hij 40 jaren geleden in 's Rijks dienst trad. Door het personeel der inspectie, van de ontvangkantoren en door de deurwaarders, werden den jubilaris met zeer hartelijke bewoordingen 2 fraaie etsen in eikenhouten lijst aan- geboden. De ambtenaren van deu actieven dienst vereerden den heer Schuijlenberg 'en kostbaar bronzen beeld op voetstuk. j Ook uit de kringen van den handel ontving de jubilaris vele blijken van belangstelling en zoomede van zijne ambtgenooten. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed lo. Het maken van een bijbouw aan de zuidzijde van het rijksniuseum- gebouw te Amsterdam, met daarbij hehoorende werkzaamheden en leve- rantien. Raming 70000. Ingekomen waren 26 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijnde heer J. II. v. Groen en daal te Amster dam voor f 67500. 2o. De voorziening der boorden van het Noordhollandsche kanaal, in drie I pei'ceelen. Raming perc. 1. 14000, 2. J f 9900, 3. f 8100. Massa der drie per- 1 len f 32000. j Ingekomen 23 biljetten. Laagste in schrijvers voor perc. 1. J. Olden- burg Jbzn„ Bergen, 1188Gperc. 2, J. Oldenburg Jbzn. f 9186: perc. 3 A. v. Doorn. Amsterdam, f 7098. Massa M. Daalder, Alkmaar f26978. Damspel. De aangekondigde simultaan-séan- ce had j.l. Woensdagavond in het lokaal der Damclub „Haarlem" plaats. De lieer W. van Daalen kreeg 13 mede-spelers tegenover zich, waaron der slechts enkele leden van de club. De strijd was reeds na ruim 2 uur spelens beslist, en over den uitslag kan de heer van Daalen tevreden zijn. Aan 1 medespeler slechts, den lieer Koelen Jr., moest remise gege ven worden, de overige 12 werden door den kampioen van den avond gewonneneen succes, te eervoller omdat het de eerste maal was, dat de heer v Daalen een dergelijken, vermoeienden strijd aanbood. Over het geheel werd er goed ge speeld de belangstelling van het pu bliek was niet zóó groot als de vorige keerer waren, behalve de mede spelers, weinig bezoekers.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1