Binnenland HOFBERICHTEN. li. M. tie Koningin-Moeder brengt hedenmiddag te 2 uur een bezoek aan Utrecht en zal don de Industrie- en Huishoudschool voor meisjes op de Nieuwegracht met een bezoek ver eeren. Het verblijf van koningin Wilhel- mina op het landgoed Dobbin zal vier weken duren. In het woonhuis zijn thans alle vertrekken, de keuken in cluis, ingericht, zoodat de Koningin daar hare vorstelijke bloedverwanten eenige dagen ten bezoek zal ontvan gen. Het weer is prachtig, en het verblijf in het mooie park dat "het woonhuis omgeeft, dientengevolge buitengewoon aangenaam. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben aan luit.-generaal graaf Du Monceau, adj.-generaal en gravin Du Monceau ter gelegenheid van hun 50-jarig huwelijksfeest ten geschenke gegeven ieder een zilveren candela- bre, welke cadeaux, vergezeld van een bloemstuk en onder overbrenging der gelukwenschen van het Konink lijk Echtpaar, werden aangeboden namens II. M. door kapitein graaf Du Monceau, adjudant, en uit naam van den Prins door kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haere, zijn adju dant. EEN WETTELIJK VASTGESTELD SLUITINGSUUR. Het Comité ter verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal het volgende adres verzonden. Geeft eerbiedig te kennen J. Cor- nax, Voorzitter, waarnemend Secre taris van het „Comité ter verkrijging van een. wettelijk vastgesteld slui tingsuur voor winkels en magazijnen" te Amsterdam en domicilie kiezende te zijnen huize Nicolaas Beetsstraat 83, Amsterdam, in dezen persoonlijk optredende namens 14000 bij onder staande organisation aangesloten per sonen, zijndeAmsterdamsche Be- stuurdersbondBond van Ned. Boek- verkoopersbedienden, Afd. Amster dam Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, afd. Amsterdam Ned. Barbiers- en Kappersbond (Pa troonsorganisatie). afd. Amsterdam Ned. Barbiers- en Kappersbedienden- denbond, afd. Amsterdam; Kruide niers- en Fijnevleeschwarenbedien- denvereeniging, te zamen uitmakende bovenvermeld Comité dat. hij met belangstelling heeft ken nis genomen van het ontwerp-Ar- beidswet 1904 dat hij ten zeerste toejuicht dat daar mede de eerste stap is gezet op den weg naar wettelijke bescherming van het winkelpersoneel dat hij echter met kracht er bij Uw College moet op aandringen de noo- dige wijzigingen en aanvullingen te doen. welke het hierheen leiden I. dat de arbeidstijd van winkel-en magazijnbedienden beneden de acht tien jaar niet langer dan 8 uur per etmaal moge zijn. met dien verstan de, dat door hen in geen geval later dan tot 6 uur 's avonds mag worden gewerkt 2. dat de arbeidstijd van winkel-en magazijnbedienden, niet langer dan 10 uur per etmaal moge zijn, met dien verstande, dat de onafgebroken rust tijd niet korter mag zijn dan 12 uur en de schafttijd niet korter dan 2 uur per dag: 3. dat voor het gebeele personeel zitplaatsen in den winkel aanwezig moeten zijn 4. dat winkels en magazijnen niet later dan 9 uur 's avonds mogen zijn. behoudens onvermijdelijke uitzonde ringen. Eene breedvoerige toelichting is bij liet adres gevoegd. 'S RIJKS MUNT. De groote schoorsteen ten dienste der ovens van 's Rijks munt te Utrecht een tiental jaren geleden gebouwd, was sedert lang niet in een toestand zooals hij moest wezen. Groote scheu ren zijn ontstaan, die het ergste deden vree zen. Een voorloopig onderzoek door den gemeente-inspecteur over het bouwen den heer Breebaart, had dan ook ten gevolge, dat een nader onderzoek volgde van den inspecteur van 's rijks wege, dat het onmiddellijk ?top zet ten van de machines meebracht. Intusschen zijn door den directeur van VRijks Munt, den heer A. L. II van den Wall Bake, verdere maatre gelen genomen ter voorkoming van mogelijke ongelukken, door het doen stutten en houwen van een flink si ei gerwerk rondom den geheelen schoor steen. Voor het geregeld doen voortzetten van den dienst van 's Rijks Munt "s een locomobiel besteld bij den heer Smulders, die, na verkregen Ven ning van B. en W., Zaterdagavond na elf uur zou mogen vervoerd wor den. Tengevolge van het breken van de as van het voertuig is het gevaarte eerst gisteren te bestemder --plaatse aangekomen. Ook zijn door den directeur dusda nige maatregelen, getroffen, dat zelfs de losse werklieden in dienst aan 's Rijks Munt, hoewel met een korto ren arbeidsdag van 94 uur, hunne werkzaam lieden kunnen blijven uit voeren. Niettemin blijft het geheele ceval voor dezen een zeer onaange naam sch adepostje. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN PHILIPPINE. In den gemeenteraad van Philip pine gaat het soms vreemd toe. De burgemeester, die tevens secretaris ;s, kan het niet vinden met den raad en daardoor vallen er van beide zijden soms harde woorden. In de laatste raadszitting opende dc- burgemeester de vergadering met eenige hatelijkheden te zeggen aan het adres van het raadslid W ijnc, en toen deze het woord vroeg om daarop te antwoorden, werd hem dit niet verleend. Aan de arde kwam toen de vasistrl- ling van de gemeenterekening over 1903. De voorzitter zegt, dat in de vorige raadsvergadering de rekening niet isi goedgekeurd; maar dat de raad toch verplicht is zulks te doen. De heer Wijne vraagt het woor i doch het wordt hem geweigerd. Nog eens vraagt de heer Wijne het woord. De burgemeester slaat met zijn ea rner en zegt: Wijne, je moet zwij gen, of ik zal andere maatregelen ne men". De wethouder De Mulder zegt, dat hij er tégen is om alles van de reke ning goed te keuren. De voorzitter: De Muider' Je hebt niks te zeggen. De burgemeester brengt het voor stel in omvraag; het wordt aangeno men met 4 tegen 3 stemmen. Het slot der namiddagzitting, waar in de begrooting voor 1905 verder werd behandeld, was mede merk waardig. De heer De MulBurgemeester, zou ik ook een afschrift kunnen krijgen van hetgeen u van een briefje hebt afgelezen bij het begin der raadszit ting ten laste van den heer Wijne De burgemeesterBedoelt u dat briefje? Dat zal in de courant ko men. De lieer De MulDan verzoek ik u ook. dat u het woord zal verleenen aan den beer Wijne. De heer Wijne Burgemeester, >k zal zeer kort zijn. Was dat niet voor gevallen in het begin der raadszit ting, dan was de raad voornemens geweest u op eenige punten te wijzen, om daardoor eene betere verstand houding te verkrijgen, maar nu u op zulk een wijze te werk gaat. schijnt dit niet mogelijkdaarom stel ik voor den secretaris te ontslaan en verzoek li dit in omvraag te brengen. De burgemeesterWelke gronden zijn daarvoor De heer Wijne Burgemeester, ais wij een anderen secretaris zullen hebben, die allee zal aanteekenen en notuleeren, wat in den gemeenteraad verhandeld wordt, zal er stellig ver betering komen. De burgemeester weigert het voet stel in omvraag te brengen en zegt. dat de raad zulks niet kan zonder toestemming van H. M. de Koningin. De heer Wijne Burgemeester, dit laatste weten wij en wij zullen dit verzoek ook doen dus, burgemeester, daarom verzoek ik u nog eens mijn voorstel in omvraag te brengen. De burgemeesterIk doe bet niet. je kunt me wederom aanklagen. De voorzitter sluit daarop de ver gadering. DE INGESTORTE HUIZEN. Velen zullen zich herinneren de in storting der huizen op de Da-Costa- kade te Amsterdam, waarbij een achttal werklieden kwetsuren bekwa men. Naar aanleiding hiervan droeg de justitie den architecten Posthumus Meyjes, Berlage en Moen een onder zoek naar de oorzaak der instorting op. Deze deskundige commissie heeft den officier van justitie rapport uit gebracht van haar bevindingen, en in dat rapport staat niets, naar men ver neemt, dat den eigenbouwer J. A. Klein beschuldigt Deze is met dit voor hem gunstige resultaat van het onderzoek door den officier van jus titie in kennis gesteld. Intusschen is weer met den opbouw der ingestortte perceelen begonnen nu naar een door het bouw- en woning toezicht gewijzigd ontwerp, waarbij de poortopeningen tusschen de on derstukken niet meer gewelfd, maar met zwaar ijzer overbrugd zijn, en waarbij de belasting /an dezen niet massieven muur (die instortte) sterk is verminderd, dóórdat de licht- en luchtkoker, daarop gebouwd, nu van lichte excelsior-piaten in plaats van steensmuren wordt opgetrokken. OMNIBUS IN DE SLOOT. De omnibus, rijdende tusschen Gouda en Schoonhoven, is Woens dagochtend te Vlist, onder Haas trecht, van den dijk in de sloot gereden. Van dc tien passagiers ver dronk eene vrouw, genaamd De L. uit Bnntepa? (gemeente Vlist'. Omtrent dit ongeluk kan nog het volgende worden gemeld De omnibus, die om half zeven uit Schoonhoven was vertrokken, was genaderd tot in de zoogenaamde Fransche laan in de gemeente Vlist, toen een der paarden schrikte voor een aan den weg liggenden stapel nieuwe telegraafpalen. Terwijl de koetsier G. v. Jeveren. moeite deed het paard tot rust te brengen, brak een der strengen "en stortten paard en omnibus van den weg in een slootje aan de westzijde. Terwijl bin nen in de omnibus de passagiers door elkander rolden, had de koetsier de tegenwoordigheid van geest de ruilen van den wagen stuk te "trappen, waardoor de passagiers nu een voor een uit hun benarde positie konclen worden verlost. Allen waren er vrij goed afgekomen, alleen mej. De Jong, uit Bonrepos, die achter in den wagen zat en daardoor de laatste der geredden was, had opgehouden te leven, hetzij door den schok van het rijtuig, hetzij dat anderen op haar zijn gevallen en zij op deze wijze is doodgedrukt. De paarden kregen geen letselvan het rijtuig was de disselboom gebro ken. Na aankomst op de plaats des onheils van den ondernemer van 'den omnibusdienst, den heer J. N. Both, werd het gerij naar Gouda vervoerd, terwijl de passagiers hunne .reis niet voortzetten, maar voorloopig te Vlist verbleven. ONSTUIMIG WEDER. Zaterdag in den vroegen- morgen vertrok de stoomboot Maria met een sleep van 10 ijzeren zolderschuiten uit Amsterdam over zee naar Zwolle. Het inmiddels opgekomen en onstuimige weder veroorzaakte een. zeer slechte reis. Ier hoogte van Marken reeds geraakten zeven schuiten op drift en 't kostte veel moeite deze weder aan te koppelen. Dwars voor Elburg gingen opnieuw zes schuiten verloren, waar na de kapitein het raadzaam oordeel de met de vier overige de reis voort te zetten naar Kampen. Kapitein de Groot van de postboot Minister Havelaar, op reis van Urk naar Kampen, ontdekte de onbeheerd drijvende schuiten, bracht eerst de post naar Kampen en actief als altijd stoomde hij onmiddellijk full-speed" weder naar zee, waar hij des avonds het buitenkansje had vijf schuiten te kunnen oppikken, (een van het zestal was op het Kamper zand gedreven, waarop de Havelaar zich niet kon wagen). Zondagmiddag ging de Maria naar zee, ten einde de laatste schuit te zoeken, doch deze was inmiddels door twee Vollenhovensche visschers ge vonden. Na getroffen accoord inzake het vindrecht, lag het lOtal schuiten ver zameld Maandagmorgen te Kampen voor den wal, vanwaar ze nu naar Zwolle gesleept zijn. VEREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Een vergadering van vrijzinnige Hervormden is, naar „Het Vad. meldt, te Rotterdam bijeengekomen met het doel tot een provinciale ver- eeniging te geraken. Besloten werd een vereeniging op te richten, die zal trachten aaneen sluiting van alle vrijzinnige Hervorm den in de provincie te verkrijgen en door godsdienstonderwijs en god- dienstprediking in hun geest op plaat sen, waar daarin binnen de Ned. Herv. Kerk niet wordt voorzien, en door het verspreiden van vrijzinnig- godsdienstige iéetuur hun beginselen te verbreiden. Een voorloopig bestuur is gekozen, dat per circulaire de verschillende vrijzinnige Hervormden zal opwekken toe te treden en op allerlei plaatsen te trachten afdeelingen te stichten. Later zal dan een algemeene vergade ring gehouden worden Tot algemeen secretaris is voorloo pig benoemd ds. Van Papendrecht te Sliedrecht. EENE ONTPLOFFING. Uit Colijnsplaat wordt aan de ,,M. Ct." gemeld: Dinsdagavond heeft bij Glasjesnol op een benzine-motor der oestervN- seherij Yerseke. eigenaars de heeren Plantsoen en Bannet, eene ontplof fing plaats gehad, waarop de schip per, ofschoon aarzelende, aan don wensch zijner knechts toegaf en het! vaartuig verliet. Enkele oogenblikken later had een tweede ontploffing plaats, denkelijk door het springen van liet rescrvoii waarop het schip in do diepte ver dween. De motor was verzekerd, ofschoon laag. DIAMANTENDIEFSTAL. De juweliersfirma S. J. Asscher in de Sarphatistraat te Amsterdam s onlangs tot de ontdekking gekomen, dat in den loop van enkele jaren ten haren nadeele een aantal diamanten, waaronder enkele kostbare, zijn ge stolen. Zij heeft daarvan aangifte ge daan bij de politie en door de recher che wordt thans een uitgebreid onder- i zoek ingesteld, in de eerste plaats na tuurlijk onder het personeel. De chef van hei personeel heeft daarin ver moedelijk een bewijs van wantrou wen in zijn toezicht gezien en zijn ontslag genomen. KOELE ZELFMOORDENAAR. Woensdagmorgen 6 uur vond te Rotterdam een brugwachter, toen hij den Westersingel passeerde, een hoed en een jas in het gras liggen meteen adreskaart van een kleermaker, waarop met potlood geschreven was: „Alhier hedennacht verdronken". Onmiddellijk werd gedregd en het lijk opgevischt van den kleermaker F. C. H. S. wonende aan de Bosch laan te Rotterdam Hij is overgebracht naar de loods voor drenkelingen te Croosv.'rjR. AANGEMELD. De 2e luit. der inf. W. F. de J„ se dert 2 Juni uit het garnizoen te Ber- gen-op-Zoom vermist en wien men aanvankelijk meende dat Lij on der het spelevaren in een roeibootje verdronken was, heeft zicJ), naar do ,,N. Rott. Crt." meldt, aldaar aange meld en is in het militaire hospitaal opgenomen. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Woensdagmiddag werd door de electrische tram aan het einde der Rozengracht te Amsterdam een kind van ongeveer 6 jaar aangereden en nogal ernstig gewond. De tram had zijn vaart reeds eenigszins vermin derd toen eensklaps het kind de lijn overstak. Volgens ooggetuigen ware de kans, dat het kind ongedeerd ge bleven was. grooter geweest wanneer de wagen voerder van de electrische rem gebruik gemaakt had, doch dit nuttig instrument mag op last van den directeur slechts in het uiterste geval gebruikt worden en vandaar dat de bestuurders slechts zelden .gele genheid hebben haar te bezigen en huiverig zijn haar in werking testel len. STEUN GEVRAAGD. Het bestuur der 3 Octobervereeni- ging zal met toestemming van den burgemeester lijsten doen circuleeren voor de weduwe van het slachtoffer bij het ongeluk tijdens den optocht vanwege de vereeniging Maandag ge houden. De vereeniging teekende zelf voor een bedrag van 100. Ook de redactie van het Leidsch Dagblad opende voor haar een in schrijving. waarop aardige bedragen binnenkomen. AFSCHAFFING NACHTARBEID. In een te Leeuwarden door het plaatselijk comité voor de afschaffing van den nachtarbeid in het bakkers bedrijf gehouden vergadering, is be sloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer, waarin adhaesie wordt betuigd met het aan genoemd Regoeringscollege door den Frieschen Bakkersbond gezonden adres, houden- i de verzoek tot afschaffing van den nachtarbeid. Het plaatselijk comité is daarna ontbonden verklaard. (L. C.) VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Woensdag is naar het Huis van be waring te Zwolle, op last van den of ficier van ustitie. overgebracht H. H. C. C., ontvanger van het waterschap Vollenhove, verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering. BRAND. Bij den landbouwer H. van Delden te N.-Beerta is Maandag een poging tot brandstichting gepleegd. Op deii zolder lag een kool vuur, die daar natuurlijk gebracht is. De dienst meid werd direct het huis uitgejaagd. De politie doet onderzoek. Uit de Arbeiderswereld STAKING DER GLASBLAZERS. In eene Woensdagochtend door de stakende glasblazers te Delft gehou den vergadering werd besloten op den eisch van de patroons, om uiter lijk Vrijdagochtend het werk te her vatten, niet in te gaan. De eigenaar der glasblazerij ,,De Struisvogel", te Nieuwerkerk a. d. IJssel, verlangde gisteren van zijn blazers, dat zij een soort flesschen zouden gaan blazen, die vóór de sta king op andere fabrieken werden ver vaardigd. Dit weigerden alle blazers; zij wilden hunne collega's van de an dere fabrieken op die manier niet on derkruipen. De werkzaamheden aan „De Struisvogel" liggen nu ook stil. Rechtszaken VERGIFTIGING. Op 27 April overleed in "nét bot Ruig te Rotterdam een dame aan ver giftiging. Bij onderzoek bleek toen. dat baar door den apotheker M au stra een fleschje was afgeleverd, in houdende Venolum, Glyeerinum en water, ieder voor een derde, en waar van door haar een lepel vol was in genomen. Hei geval had zich als volgt toen. dragen. O') 25 April liet zij dr. Heintz ont bieden. die een kleine operatie nou- dig oordeelde. Hij schreef een recept voor bovenstaand middel met op schrift op het etiquette „voor den doctor". Dit werd door den apotheker Wapstra afgeleverd.Het middel moest, dienen voor het reinigen der in-' inenten. Na gebruik werd het fleschje door den doctor uitgespoeld. .Op 27 April zeide de doctor, dat de patiënt wonderolie moest innemen, en gaf tevens een recept voor pillen. De juffrouw gaf het ledige fleschje de. en de apotheker vulde het op nieuw. maar gaf de olie in een ander fleschje. Dadelijk werd liet vergif 'ingenomen, met liet gemelde uood-( lottig gevolg. De apotheker had zich Dinsdag voor liet tweede kantongerecht te Rot terdam te verantwoorden wegens liet afleveren van een geneesmiddel zon der recept. De inspecteur der volks gezondheid noemde het een slechte gewoonte van de dokters om te zeg gen, laat hetzelfde nog maar eens klaar maken, evenals van de apothe kers om, wanneer een particulier mei een fleschje of doosje komt. steeds hetzelfde middel weder af te leveren. Deze slechte gewoonte bestaat zoo wel in het'binnen- als buitenland. Hot gevaarlijke daarvan toonde hij met verschillende voorbeelden aan. Ook meende hij, dat zulk cdn handelwijs in strijd met de wet is. De ambtenaar van het O. M.. die de vervolging had aangebracht lei- wille -van het beginsel, eischte ƒ2.50 boete, subs, 1 dag. Beklaagde meende echter niet m strijd met de wet te hebben gehan- deld en vroeg vrijspraak. Uitspradk over 14 dagen. LETSEL DOOR SCHULD. Voor het Gerechtshof te Amster dam is in hooger beroep behandeld de zaak van den grondwerker .Jacobus de Vreng. die door de Amsterdam sche rechtbank tot 45 dagen gevange nisstraf werd veroordeeld ter zake van het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een ander zoodanig licha melijk letsel bekomt, dat tijdelijke ziekte en verhindering in dc* uitoefe- ning zijner beroepsbezigheden ont staat. Beklaagde was onder-aannemer van het betonwerk voor de trappen der in aanbouw zijnde school aan de Oude Schans. Dit werk liet hij, voor zooveel den bovensten trapvorm betreft, 7 tot 91/2 meter boven dein beganeii grond, uit voeren op een houten formeel, rus tende op twee houten richels, die langs elk der trapmuren waren ge maakt en daartegen werden geklemd door tusschen die richels aangebrach te houten stempels, zonder dat dit formeel op eenige andere wijze werd gesteund. Het formeel had moeten gedragen zijn door stutten en deze hadden op hun beurt moeten rusten op een balk, waarvan beide uitein den in de trappenmuren hadden moe ten zijn bevestigd. Toen bet onvol- I doende formeel, waarop de beton in vloeibaren, toestand moest worden ge- stort, 'met ruim 2000 kilo bet.on werd bel&st, schoot een der houten richels uit en viel het geheele getimmerte met de zich daarop bevindende werk lieden ineen. De opperman P. Abbo kreeg bij dien. val ernstige kneuzingen aan de spieren van den achteronderarm, ter wijl de grondwerker F. van Grim bergen door de op heqn neerstortende materie aan de rechter lange rug- spjeren eveneens ernstig werd ge kneusd, door welke omstandigheid zij geruimen tijd verhinderd zijn gewor den hun beroepsbezigheden te ver richten. Al de gehoorde deskundigen waren 'ter over eens, dat de genomen voor zorgen onvoldoende waren. De ge meente-opzichter Lefebre zegt order te hebben gegeven om te stutten, maar bekl heeft dat, naar hij zegt, niet gehoord. De zaak werd geschorst tot het hoe ren van verdere getuigen. Sport en Wedstrijden Paarde n. Dc vos-merrie Marine, van Entrai- neur en Marina, vroeger het eigen dom van den heer Korthals van Schooten, thans dienstpaard van den le-luit. der huzaren hr, Godin de Beaufort, gedetacheerd aan het Kei zerlijk en Koninklijke Reitlehrer Insti- tut te Weenen, behaalde de vorige week met bovengemelden luitenant in het zadel, hoewel zwaar gehandicapt met een gewicht van 83 KG., den lsten prijs in de groote militaire Sirez- steeplechase te Holies in Hongarije, zijne vijf concurrenten met vele leng ten slaande2de was baron Franz von Astrenberg's Per-Putz, 74^ KG. 3de luit. Szu konitz's Kovia, 69^ KG. (Ned. Sp.) Harddraver ij te Lisse. Aan de Woensdag gehouden hard draverij te Lisse namen 8 paarden deel. Eerste prijs 250 „Sador II", eige naar H. K. Glas Jr. te Loppcrsum, be rijder J. Ensing2e prijs ƒ75 „Dawn- light", eigenaar J. Koster te Heem stede, berijder de eigenaar3de prijs 25 „Phyllis", eigenaar H. de Goede Sr. te Beemster, berijder C. Bier.' Troostprijs ƒ50 David A. van Stal De Goede, Pui-merend, berijder G. J. de Goede. De eigenaar van „Wilhelmina II', J. J. Matze te Bennebroek, werd ge- disqualificeerd en kreeg ƒ100 boete, wegens „trekken". Aan den parapluie-race voor hitten en ponies, afstand 400 Meter, met een keerpunt op 200 Meter, namen Spaar den deel, le Prijs 40, De Vlieg, vos merrie van J. Nijssen, Santpoort, be reden door den eigenaar; 2e prijs ƒ25 Robert br. ruin van D. van der Wiel te Alfen, bereden door den eigenaar; 3de prijs 15 Blesse, br. bles, van L. A. Prins te Noordwijk, berijder T. van den Berg. VERZEKERD. Het beroemde Engelsche renpaard Pretty Polly van majoor E. Loder, dat naar Parijs vertrekt om Zondag deel te nemen aan den Prix du Gon- seil Municipal, is in verbaad hierme de tegen ongelukken verzekerd voor 1 millioen francs. Dit paard is favo riet en staat 5 .2 genoteerd, het draagt 57^ K.G. en zal gereden worden door den Amerikaanschen jockey D. Ma- her; W. Lane, die de merrie altijd ge reden heeft, is door een ernstig onge luk verhinderd. De andere Engelsche concurrenten zijn Zinfandel en Ypsilantide eerste wordt gereden door Mornington Can non. Het topweight wordt gedragen door Caius (64 K.G.) van Edmond Blanc. Letteren en Kunst De groote Spaansche actrice Maria Guerrero is door het omvallen van een automobiel tusschen San Sebas tian en Biarritz tegen een boom ge slingerd, en heeft een hersenschud ding gekregen. Kerk en Schooi VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS. De Staatscommissie voor de reor ganisatie van het onderwijs heeft eene sub-commissie ingesteld, om haar voor te lichten omtrent eene eventueele reorganisatie van het voorbereidend' hooger onderwijs. Tot leden dezer sub-commissie wer den benoemd de heerenprof. dr. A. A. W. Ilubrecht te Utrecht, prof, dr. J. S. Speyer te Leiden, prof. mr. G. A. van Hamel te Amsterdam, J. Kraus, hoogleeraar, directeur der Pol. School te Delft, dr. A. W. van Geer, gymnasii rector te Groningen dr. Th. van Aalst, idem te 's-Graven- hage, dr. R. van Oppenraay, rector R. K, Gym. te Amsterdam, dr. H. J. Flipse, conrector ger. gym., te Am sterdam dr. H, F. Jonkman, direc teur Rijks H. B. S. te Utrecht; dr. H. Brongersma, directeur der H. B. S. te HaarlemG. C. Hoogewerif, direc teur der H. B. S. te Hilversum, en dr. R. Gorten, directeur der R. .K. H. B. S. te Rolduc. EXAMENS. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het candidaatsexamen" in de f - diten door den lieer N J v. Such telen, het propaed. med. examen dooi den heer T. B. Philips, en hel 1< natuurk. examen door dc heeren J. Hoekstra, A. K. Kok en C. H. 1 ten Horn. Gemengd Nieuws EEN AFSCHUWELIJKE VROUW. Te Hamburg is een proces begon nen, zooals er in dezen omvang slechts zelden een voor een Duitsche rechtbank gediend heeft. Op de bank der beschuldigden zit Elisabeth Wiese geb. Berkefeld, een vrouw van 45 jaar, die vroeger het beroep van vroedvrouw heeft uitgeoefend, be klaagd van vijfvoudigen moord, het vergiftigen van haren echtgenoot, herhaalde pogingen tot moord, hei koppelen van hare eigen dochter, van meineed en verleiding tot meineed en ten slotte nog van het plegen van ernstige valschheid in een authentieke akte. Vrouw Wiese had al een bewogen verleden achter den rug, toen zij ongeveer 5 jaar geleden uit Hannover te Hamburg kwam en hier in vereeniging met haren man on hare dochter Paula Berkefeld iu de Wilhelminenstrasse een mooie woning betrok, welke een zeer hooge huur deed. Daar vestigde zij zich als „kinderverpleegster". Zij adverteerde daartoe in couranten binnen en bui ten de stad op in het oog loopende wijze, om arme dienstmeisjes en an dere vrouwen die zich van de zorg voor kinderen wilden ontslaan, te beloven dat zij hunne kinderen, tegen betaling van een som gelds in eens, zou aannemen. Zij kreeg een grooten toeloop niet al leen uit de mindere klassen, maar ook van dames van den hoogsten stand. Zoo nam zij o.a. een kind aan van een dame uit de beau mouue van I-Iannover tegen een som van 4000 mark, terwijl tegelijkertijd de. vroed vrouw die als tusschenpersoon dienst deed, een belooning van 1000 mark kreeg. Ook minder gegoede klanten wist de beschuldigde heel wat geld afhandig te maken. Toen de man van vrouw Wiese vond dat zij het te bont ging maken, moet zij hem met vergif uit den weg geruimd en zich tegelijkertijd in het bezit gesteld hebben van qe op hem gesloten levensverzekering, waarom zij zich in de eerste plaats wegens het vermoorden van haren echtgenoot to verantwoorden heeft. In de tweede plaats wordt zij beschuldigd van het vermoorden van vijf kinderen. Zij heeft namelijk, ofschoon zij aan alle hare klanten een uitstekende verple- ging van de „aangenomen" kinderen beloofde, in werkelijkheid ernstige misdrijven met deze wichten ge pleegd. De mooiste werden gebruikt, om dienst te doen als ondergescho ven kinderen en voor nog veel misda diger doeleinden, waarhij zij betrek kingen aanknoopte tot in Frankrijk en Amerika toe, het andere gedeelte verkwanselde zij aan zoogenaamde „engelmaaksters" de kinderen die zij daarna nog overhad, vergiftigde zij eenvoudig met morphine, wierp ze daarna in de Elbe of verbrandde ze in haar fornuis. Onder deze laat ste bevond zich ook haar eigen klein zoon, de kleine Peter Berkefeld. De buren van de beklaagde luidden herhaaldelijk bemerkt, dat er af en toe buitengewoon zwaai- ge stookt werd in de keuken en zich daarna een ondragelijke stank ver spreidde. Maar niemand verdiepte zich in de oorzaak daarvan. Pas het vinden van overblijfselen van beende ren leverde de onweerlegbare bewij zen van hare schuld. Naar andere kinderlijkjes, welke de beschuldigde in zakken naaide en later in de rivier wierp, hebben dui kers intusschen vergeefs gezocht Men heeft dus voor deze misdrijven geen bewijzen. In hoever de dochter van de beklaagde medeplichtig is, is nog niet uitgemaakt, evenmin of de hooggeplaatste personen welke vrouw Wiese beschuldigt van medeplichtig heid, in de zaak heti'okken zullen worden. De instructie is op dit punt nog niet afgeloopen. Misschien ver spreidt de behandeling van het af schuwelijke proces er wel eenig licht over. HOE MEN IN JAPAN DIEVEN VANGT. Dr. H. ten Kate, die te Nagasaki woont, verhaalt daaromtrent liet vol gende. Kort geleden vond ik bij een Ja/- pansche dame, die ik ken, een reep papier, met spelden aan den wand van haar kamer vastgestoken. Op dien reep was een ruwe afbeelding van een menschelijke gedaante met het hoofd omlaag en de voeten met spelden doorstoken, in de hoogte. Op mijn vraag, wat dit be teekende, ver telde mij de vrouw des huizes, dat er onlangs bij haar een horloge gesto len was en dat dit nu hot middel was om den dief in zijn vlucht tegen, te houden. Het poppetje stelde voor Hos- hiri Doikoku (Hoshirï is loopen, de vlucht nemen Doikoku is de god van den rijkdom een der zeven gelukgo- den). Omdat de voeten doorboord wa ren, zou nu de dief niet meer kun nen loopen en dus gemakkelijker ge vat worden. Zoolang dit niet gebeurd was, moest het poppetje in de be schreven houding blijven hangen. Ik kon niet te weten komen waar om juist Doikoku, die heelemaal geen. schuld aan de zaak had, de voeten doorboord moesten worden. Is het een maatregel om den God te dwingen den, -dief sneller te doen grijpen, of is de god van den rijkdom tegelijk die van de dieven, evenals Mercurius tevens den god der kooplieden en der dieven was. Naar ik boor, moeten dergelijke strooken papier met de afbeelding van. Doikoku erop slechts in de tem pels te verkrijgen zijn. EEN NEDERLANDER OP SAN DOMINGO VERMOORD. Een lezer van de Telegraaf te San Pedro de Maciris, op San Domingo, schi'ijft, dat de enkele daar vertoe vende Nederlanders zeer dikwijls ge molesteerd worden. Zoo werd den 3en September in San Pedro de Maciris een jonge man van 21 jaren door drie politie-agenten (Boschnegers) doodgeschoten. De da ders zijn gearresteerd, doch weder tn vrijheid gesteld en nemen opnieuw hun dienst waar. De jonge man, waarvan sprake is, Andrew Stewart genaamd en N§der- landsch onderdaan, werkte op de sui kerplantage „Christobal Colon". Om tien uur in den morgen van 3 September werd den burgemeester van San Pedro de Maciris bericht, dat vier jongelieden baadden in de ri vier de burgemeester gaf daarop on middellijk bevel, dat er politie moest worden heengezonden om hen te ar resteeren. Toen echter de uitgezon den politie den oever bereikte, waren de jongelieden reeds verdwenen. De politie-agenten. drie in getal, to-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2