is, zegt, dat wat hij gedaan heeft niets anders is geweest dan zijn plicht en dat hij zijn plicht heeft kunnen Vervullen, dankt hij in de eerste plaats aan God, die hem zog. voor spoedig heeft gemaakt en in de twee de plaats aan den Kerkeraad, welke spr. gelegenheid gegeven heeft, om zijn onderwijs goed in te richven. Nadat het kinderkoor nog een Danklied had gezongen, evenals het Welkomstlied gedicht door den heer Ed. van Bilderbeek, onder wijzer aan de school en de heer Tim mer de aanwezigen had bedankt voor de belangstelling, werd de officieels huldiging gesloten. Na Arbeid Kunst. Het fanfarekorps „Na Arbeid Kunst", bestaande uit werklieden van de Haarlemsche Katoen-Maatschap pij, gaf Zaterdag in besloten kring een uitvoering in de Kleine Vereeni ging- Verschillende muziekstukken wer den ten gehoore gebracht, die aan toonden, dat het korps onder leiding van zijn bekwamen en onvermoeiden directeur, den heer J. Blad, een ern stige studie had gemaakt. Na ieder nummer viel den uitvoe renden een luid applaus ten deel. De uitvoering der muziekstukken werd afgewisseld door het optreden van enkele specialiteiten, van het be kende gezelschap, staande onder di- rectie. van de heeren Zwartverwer en Van der Lugt. Mej. Betsy, Holland- sche soubrette bracht eenige aardige liedjes ten gehoore, terwijl de heer Henry eenige komische voordrachten ten beste gaf, en ook het Hollandsch duettisten-paar zich liet hooren. Ook de muzikale clown Belly, die eenige sterke staaltjes van zijn muzikale kennis en handigheid liet bewonde ren, had veel succes. De uitvoering werd besloten door een gezellig bal, onder leiding van den heer J. B. Bongers, wat een waardig slot voor de welgeslaagde uitvoering was. Kleine Vereeniging. De Kleine Vereeniging wordt te klein, en kan niet alle personen meer bevatien die Zondags willen genie ten van de specialiteiten-voorstelling. Aan velen moest de toegang ontzegd worden wegens plaatsgebrek. Het ge zelschap onder directie van de hee ren Zwartverwer en van der Lugt had ook thans weder een enorm succes. Melpomene en Thalia. Het genootschap „Melpomene en Thalia" opende Zondagavond haar speelseizoen in den Schouwburg met de opvoering van „De Zwarte Dok ter", tooneeïspel in 7 taf ere den, naar het Fransch van Anicet Bourgeois en Dumanoir, door J. W. Hoek. Deze eerste voorstelling slaagde uit stekend en had veel succes. De hoofd- rollen waren in goede handen, en ook 1 het vertolken der andere rollen liet j niets te wenschen over. Vooral iiet spel van den zwarten dokter, Fabien - de Mulat, viel zeer te roemen. De aanwezigen, allen leden „Melpomene en Thalia", die den ge-1 .heelen Schouwburg vulden, genoten! zeer onder de vertooniug van net stuk; en na elk tafereel klonk een xuid ap plaus als een welverdiende nulde aan de spelers. Feu gezellig bal onder leiding van den heer J. B. Bongers, besloot de goed geslaagde voorstelling. Al b er ding k T h ij m. Zondagavond vierde de Rederijkers kamer ,,J. Alberdingk Thijm", onder- afdeeling van de Afd. Haarlem van den Ned. R. Kath. Volksbond in het Brongebouw haar 12 '1/2-jarig bestaan. Zij deed dit door het opvoeren van een tweetal stukjes: „De Schutters vau St. Pietersdorp" en „Een woelige Maandagmorgen". De Voorzitter, de heer A. Kromhout, opende deze uitvoering met een toe passelijk woord, waarna de Muziek vereniging, onder leiding van haar ijverigen directeur, den heer C. Lief heid,die haar welwillende medewer-1 king had toegezegd, met een prachtig 1 programma den avond inzette. Een 8-tal nummers werd ten gehoore ge- bracht, welke door goede uitvoering en prachtig samenspel, geheel tot hun recht kwamen en den aanwezigen eenige genotvolle oogenblikken ver schaften. Hierna voerde de Rederijkerskamer de beide stukjes op, waartoe zij haar beste beentje had voorgezet, en waar mede zij dan ook zeer veel bijval in- oogstte. In de pauze werd door het Afdee- lingsbestuur, dat bij deze gelegenheid was uitgenoodigd. bij monde van haar Voorzitter, den heer Guskens, die deze Vereeniging met eenige toe passelijke woorden, namens zijn me debestuurders, feliciteerde, een cou vert overhandigd, waarvan de inhoud moest bestemd worden tot bijdrage voor een nieuw vaandel. Een duur potje bier. Men bericht ons Zaterdagavond dronk een reeds be schonken bezoeker een glas bier in een herberg aan IKrom. Na zich aan het vocht te goed gedaan te hebben, overviel hem de slaap. Toen hij uit zijn (lutje ontwaakte, kwam hij tot de ontdekking, dat hij 10 gulden miste. Een hevige woordenwisseling ont stond daardoor, die tengevolge had. dat de man de herberg uitgegooid werd. Uit wraak sloeg hij nu een ruit in, en droop onder het uiten van scheldwoorden en vloeken af. Gymnastiek. Voor het examen Vrije- en Orde- oefeningen der Gymnastiek, die den ISen October a.s. alhier aanvangen, hebben zich opgegeven 73 mannelijke en 212 vrouwelijke candidaten. Eervol ontslag. Aan onzen vroegeren stadgenoot den heer Chr. J. van Walchren, is op zijn verzoek als burgemeester der gemeente Kortenhoef, eervol ontslag verleend. Met 1 Januari 1905 is eervol ontslag verleend aan den opzichter van de centrale werkplaats J. Riphagen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal op Donderdag, den lSden October 1904, des namid dags te half acht uur. Punten van behandeling 1. Stemming over het voorstel van, B. en W. tot plaatsing van petroleum- 2. Besluit betrekkelijk de rooilijn langs Belvédère. 3. Besluit tot verhoogïng van het maximum van heffing van den Hoof- delijken Omslag. 4. Missive met ontwerp besluit der Commissie voor de Parken en Plant soenen i. z. adressen der Eerste Ken- nemer Bouw-Mij. 5. Idem i. z, de adressen van Jhr. Mr. P. Te ding van Berkhout en A. P. v. Waveren. 6. Benoeming van leden voor de Commissie voor de Parken en Plant soenen. i 7. Adres Eerste Ned. Electriciteit- Maatschappij. 8. Adres Wed. R. Nieuwenhuis. 9. Mededeelingen en ingekomen stukken. BENNEBROEK. Zondagmorgen werd door een jon- gen in de Bennebroekerlaan alhier een gouden broche gevonden, wat door een inwoner voor een goring bedrag van hem werd gekócht. De politie heeft echter liet gevon den voorwerp in beslag genomen. De eigenaar kan zich dus bij den veld wachter vervoegen. HEEMSTEDE. Het onderzoek over de verlofgangers der Landweer zal voor deze gemeente gehouden worden te' Haarlem op den Doelen; en wel: Donderdag 3 Nov. a.s. voorm. half tien uur, de verlof gangers, die in 1903 tot de Landweer zijn overgegaan en des namiddags te half twee zij, die in 1904 tot de Land weer zijn overgegaan. HILLEGOM. De klok of binnenketel van den gashouder, die de vorige week niet in orde was bevonden, nadert zijn vol tooiing zeer langzaam. Om de lekken te herstellen moest de binnenketel worden opgeheschen, doch wegens het gebruiken van te weinig kettingen (er werden er slechts vier gebezigd) is de ketel naar om- laag gevallen. De ketel is door een firma te Schoon hoven aangenomen en aan een Belgi sche firma uitbesteed. De Belgische werklieden hebben hun congé gekre gen en nu zal de gashouder door i Duitsche werkkrachten in orde wor den gebracht. De aannemer is per deurwaarders- exploit gesommeerd tot betaling der geldboeten en het in orde opleveren van den gashouder. De heer M. v. B. is tot de onaange name ontdekking gekomen, dat in den tuin van den heer P. de G., alwaar hij zijn aardappelenpet had liggen, deze geheel is leeggehaald. De politie stelt een onderzoek in. IJMUIDEN. De visschers, die hier Zondag met hun haringloggers binnen gekomen zijn, klaagden allen over het slechte weer, dat zij dezer dagen hadden moe ten doorstaan. Allen hadden zij be-1 langrijke schade aan zeilen en aan netten, die stuk gebrokeri waren of geheel verloren gingen. Van één werd gezegd, dat het verlies, daardoor ge leden. wel f2000 bedroeg. Ook waren verscheidene vaten haring stukgesla gen of overboord gespoeld door de buitengewoon woelige zee. HEEMSTEDE. In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft er een poging tot inbraak plaats gehad in een nieuw gezet hol len schuurtje, van J. W. Barnart. te Vogelenzang, staande op het land De Cronje Voor de eerste maal waren in dat schuurtje bloembollen, geborgen. De inbrekers zijn waarschijnlijk ge stoord. Vrijdag 7 October, tusschi n twaalf en één uur. is in de woning van de weduwe Heiloo een onbekend persoon binnen geslopen, die, na een koffer, staande in de keuken, te hebben open gebroken en daaruit een klein bed-ag aan geld te hebben genomen, op de i. nr Vt n eenige kinderen de vljc -, inam, waarna bij spoorloos verdween. SANTPOORT. Met 1 Nov. zal een der gemeente veldwachters uit IJmuiden naar Sant poort overgeplaatst worden ter ver vanging van den veldwachter Pane, die den dienst verlaat. Bij het examen te BenneJkom. van wege de vereeniging tot bevordering der Bijenteelt, is het diploma uitge reikt aan mej. Sillevis, te Santpoort- Verleden week zijn op het landgoed ..Duin- en Kruidberg" bij een jacht partij door vier jagers 300 stuks wild geschoten. Door de Vei'eeniging van Landbou wers alhier is de levering van pl.m. 175.000 zuivere lijnzaadkoeken opge dragen aan de Ruhrorter Oliefabriek te Amsterdam, voor f 9.45 per '100 K.G. SLOTEN. Bij den veehouder Verhoef in den Bovenkerkerpolder zijn in een der jongste nachten 29 meest volwassen konijnen tegelijk ontvreemd. ZANDVOORT. Om deel te nemen aan het herha- lingsonderwijs alhier, cursus 1904 1905 hebben zich 23 leerlingen aange meld en wel 12 jongens en 11 meis jes. De heer J. Th. Sehuhmacher, 'hoofd van School B, heeft de. benoe ming tot hoofd van de herhalings school aangenomen. Binnenland „ONTBODEN" DOOR DEN MINISTER. De Haagsche Kroniekschrijver in de N. Gron. Ct. meldt De mede deeling, door den premier in de Eerste Kamer gedaan over het „ontbieden" van een der directeuren van het Haagsche correspondentie bureau voor dagbladen, ter zake van het bekende communiqué over de onF binding der Kamer, heeft een staartje. Tegen morgenavond zijn de leden van den Haagschen journalistenkring tot eene vergadering bijeengeroepen om dit feit in verband met de waardig heid der pers te bespreken. Mr. A. KERDIJK. De beer mr. A. Kerdijk gaat, naar Het Vad. verneemt, Den Haag voor goed verlaten. Hij vestigt zich 1 Nov. a.s. te Laren en trekt zich geheel uit het politieke leven terug. ARBITRAGE. De eerste zitting van het scheids gerecht van het Permanente Hof van Arbitrage in het geschil tusschen Ja pan en Frankrijk, Engeland en Duitschlarid betreffende het heffen van belasting voor Japan van gebou wen, in de concessie aan vreemde mogendheden verleend (welke vrij van belasting waren verklaard krachtens de oude contracten), zal gehouden worden op Maandag 21 November, des voormiddags te 11 uur, in hei gebouw van het Arbitragehof in Den Haag. Deze eerste zitting zal vermoedelijk uitsluitend gewijd zijn aan het con- stitueeren van het rechtscollege en liet voorlezen van de gewisselde stuk ken. EENE NIEUWE PARTIJ. Naar de N. R. Ct. verneemt hebben eenige heeren zich vereenigd om po gingen In het werk te stellen tot het vormen eener Nationaal-Historische partij, waarvan het beginsel-program binnenkort zal worden bekend ge maakt. De poging gaat aanvankelijk uit van de heeren Jhr. A. van den Brandeler te Baarn, mr. M. W. J. Fockema te Arnhem, A. F. R. E. baron van Haer- solte van den Doom te 's-Gravenhage, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten te Utrecht, jhr. mr. W. H. Hoeufft te Middelburg. Prof. dr. F. J. L. Kramer te 's-Gravenhage, vice-admiraal N. Mac Leod te Rijs wijk (Z.-H.), mr. J. P. van Interen te Zwolle, jhr. mr. W. H. Snouck Hui- gronje te Middelburg, mr. N. G. van Taack Tra-Kranen te 's-Gravenhage, jhr. L. F. Teixeira te Mattos te's-Gra venhage, mr. R. J. de Visser te Arn hem, dr. W. C. A. baron van Vreden- burch te 's-Gravenhage en J. A. Zip t,e Middelburg. OVERIJSELSCHE QUAESTIE. Ingediend is thans bij de Tweede Kamer het toegezegde wetsontwerp betreffende de verkiezing van drie leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal door de Staten van Overijsel. De twee artikelen van dat wetsont werp luiden Art. 1. De Staten van Overijsel ver kiezen binnen dertig dagen na het in werking treden van deze wet drie leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. Art. 2. Deze wet treedt inwerking met den dag barer afkondiging. In eene toelichting zet de Regee ring uitvoerig haar in deze bekend 1 standpunt uiteen. WERKSTAKING. Er is een werkstaking bij de firma Ten Cate, boekdrukker te Enschedé, uitgebroken. De oorzaak moet gezocht worden in het volgende De firma had voor de berekening- van offerten voor hare clientèle inge voerd gedurende 11/2 jaar tot Juli 1904 den maatregel, dat de arbeiders: zouden invullen in boekjes den tijd over ieder stuk werk verricht. Dit geschiedde. Sinds Juli werd daaraan I niet de hand gehouden. Thans wilde de patroon daartoe: weder overgaan, doch stuitte daarbij op den onwil van let personeel, dat herhaaldelijk daarom verzocht, wei gerde aan dien wensch gevolg te ge ven. Toen volgde ontslag met 14 da gen, waarop allen de inrichting ver lieten. De arbeiders vinden de invul ling der boekjes niet doenlijk, daar zij telkens aan ander werk worden gezet en hebben bovendien grieven tegen het boetenstelsel, dat volgens hen alleen den patroon zou ten goede komen. GENERAAL BOOTH. In de groote bovenzaal van de So ciëteit „Harmonie" te Rotterdam, heeft generaal Booth Zondagmiddag een voordracht gehouden. Nadat de generaal op de gebruike lijke wijze door officieren en solda ten van het Heilsleger ontvangen was, werd de bijeenkomst door ma joor De Groot van Rotterdam geo pend. Brigadier Van Rossum sprak ver volgens een inleidend woord, waarin hij den generaal vergeleek met Abra ham, Mozes, Paulus en Luther. Daarna was het woord aan gene raal Booth. Bijna anderhalf uur sprak de grijsaard vol jeugdig vuur in één stuk door. Een van zijn offi cieren diende als tolk. De generaal ving aan met zijn dank te betuigen voor de vriendelijke ont vangst en sprak o. m. over het ver leden, het heden en de toekomst van het Leger des Heils. Spr. "eindigde met een beroep op den liefdadigheidszin der vergadering ten bate van de groote werken van zijn leger... HOLLANDSCHE KAAS. Door een Engelsche firma zullen, hier te lande 200,000 Goudsche kazen worden aangekocht, bestemd voor Japan en zijn leger. KWAJONGENSSTREKEN. In het Circus Variété aan het Sta tionsplein te Rotterdam hebben Delft- sche studenten Vrijdagavond op de schandelijkste wijze huisgehouden. Wel een honderdtal (naar schat ting) had plaats genomen in parterre en stalles en vooral ook vlak achter het orkest, en al heel spoedig na den aanvang der voorstelling begonnen zij zich luidruchtig en onhebbelijk te gedragen, zich niet storende aan het verzoek van den zaalchef, om de orde niet te storen. Na de pauze, omstreeks half elf, brak het tumult eerst recht los, na dat een paar van de ergste lawaai makers uit de zaal verwijderd waren. Eene soubrette werd door herhaald] gefluit het optreden onmogelijk ge maakt en een 20-tal studenten uit de stalles stormde het parterre in, waai de andere lawaaimakers zich bij hen aansloten. Het kwam nu tot eene botsing met de andere bezoekers. Een paar politieagenten, die dienst had- den, waren tegen het tumult niet op- gewassen, en er ontstond een for meel gevecht, waarbij van parapluies stokken en stoelen gebruik gemaakt ,werd. Eenige personen liepen blauwe oogen en lichte verwondingen aan het hoofd op. Een paar juffertjes vie- len flauw van den schrik, doch wer den spoedig weer bijgemaakt. Inmiddels had ook een troep gale rijbezoekers, die niet meer in be dwang te houden was, zich onder de vechtende massa gemengd, waardoor het tumult nog vermeerderd werd. Er was geen sprake van, dat de voor- stelling voortgang kon hebben. Inmiddels was de agent van politie 3e klasse J. C. L., die in burgerklee- ding en buiten dienst voor zijn eigen vermaak de voorstelling bijwoonde, met een stoel, die hem op het hoofd trof, bewusteloos geslagen. Voor hem werd de hulp van een geneesheer in geroepen en, na-bij gebracht te zijn. is hij naar zijne woning in de Nieuwe Kerkstraat gebracht. Hij is buiten dienst gesteld. Onder deze bedrijven door waren studenten en ander publiek, al vech tende, langs trappen en gangen op het Stationsplein gekomen en daar, waar men de ruimte had en de on ruststokers in de minderheid waren, kregen deze heertjes zulk een onge nadig pak slaag, dat een groot aantal hunner een goed heenkomen zocht door over de hekken aan het station D. P. te klimmen en zóó het jïerron te bereiken. Zóó snel vielen de klappen, dat de „heeren" zich in hun angst geen tijci gunden om langs den gebruikelijken weg binnen het station te komen, i Arrestaties heeft de politie niet ge- daan, en het blijkt ook niet., dat. zij verder gevolg aan de zaak zal geven. De genoemde agent van politie J. C. L. is naar het Ziekenhuis overge- bracht. Door de Rotterdam-sell e politie 5s opgespoord een viertal Delftsche stu- denton uit Amsterdam, Den Haag o-i Utrecht, verdacht de belhamels te zijn van het incident, dat Vrijdagavond in 't circus op het Stationsplein te Rot terdam is voorgevallen. Een hunner is aanvankelijk uit Den Haag naar Rotterdam gebiecht, doch weder vrij-; gelaten, daar hij niet pertinent her- ltend werd. TREURIGE TOESTANDEN. Uit Deventer deelt men mede, dat het daar. vooral in den laatsten tijd, treurig gesteld is met den woning toestand voor de arbeidende bevol king. Voor velen is een huurprijs van ƒ1.50 per'week reeds te zwaar. Reeds ongeveer twee maanden geleden is een huisgezin op straat gezet, daar de woning- onbewoonbaar werd ver klaard meer gezinnen volgden, zoo dat op het oogenblik een aantal men- schen, waaronder dertien kinderen, dakloos is geworden, en nog is een dertiental woningen onbewoonbaar verklaard. De nu reeds op straat staande ge zinnen leven bij "elkaar op een plaats je, waar een schrikbarende ellende heerscht. Het tooneel is meer dan treurig, en een aantal vereenigingen hebben er zich dan ook mee bemoeid. Een commissie is geweest bij den waarnemend burgemeester. Het da- gelijksch bestuur schijnt wel geneigd gehoor te geven aan den wensch, van gemeentewege steun te verleenen. Zoo is het plan geopperd een houten loods te laten bouwen als asyl, waarvoor beschikbaar gesteld zou worden een som van f 6000 vanwege de gemeente, maar een meer directe hulp is drin gend noodig, vooral met het oog op liet jaargetij. Door eenige arbeidersvereenigingen is dan ook een adres aan den gemeente raad gericht, waarin verzocht wordt zoo spoedig mogelijk hulp te ver schaffen. TER NAVOLGING! De Raad der gemeente Opsterland heeft op de begrooting over 1905 een post van 100 aangebracht als sub sidie voor geheel-onthouaersvereeni- gingen in de kosten van propaganda. BELEGERDE WONING. Zaterdag zijn gevankelijk naarArn-, hem overgebracht vijf personen uit Groesbeek, die Vrijdag gezamenlijk met anderen de woning van zekeren J., die om de een of andere reden het misnoegen van een deel der bevolking van Groesbeek had opgewekt, met keien an andere projectielen ge bombardeerd hebben. Geen ruit was heel gebleven, het dak werd ingegooid en het huis in- en uitwendig geheel vernield. De bewoners hadden zich op den zolder moeten verbergen om niet door zware voorwerpen getroffen te worden. OPHANGEN. Een. gevaarlijk spel, dat door som mige kinderen nog al dikwijls wordt gespeeld, had te Ter Apel bijna aan een kind het leven gekost. Door eeni ge jongens werd het „Rechtbank- spelen," uitgeoefend en moest op een hunner de doodstraf worden toege past. Het knaapje werd een dun touw tje om den hals gebonden en aan een stookpot opgehangen. Weldra kon de kleine geen geluid meer ge ven, en was niet de moeder toevallig ter plaatse gekomen, zeer zeker zou de kleine het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld. ALWEER DELFT. Het is aan de politie gelukt de stu denten, die de vorige week in den nacht na de ontgroening, zich aan de vermelde ergerlijke baldadigheden hebben schuldig gemaakt, te ontdek ken. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. KRASSE LIEDEN. De heer Nicolaas Voogt van der Straten te Oud-Beierland heeft Don derdag zijn lOlsten verjaardag ge vierd. Eiken dag maakt de oude heer nog steeds zijne wandeling. Zijn 81-jarige te iffltershop'; wo nende zoon kwaiii. hem gelukwen- schen. ONGELUKKEN. Op het station Harlingen is Vrij dagavond door een binnenkomenden trein de hesteller H. R. van de firma van Gend en Loos aangereden en zoodanig verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Bij een werkman der Centrale Werkplaats te Zwolle, die zich licht had verwond, is bloedvergiftiging in getreden, tengevolge waarvan hij overleden is. BRANDEN. In perceel Kerkstraat 29 te Amster dam, op het bovenhuis bewoond door den heer J. G. Kok, ontstond Zondag middag door het omvallen van een petroleumlamp brand. Aan de achter vertrekken werd veel schade toege bracht. Ook in de Beerenstraat 9, waar een paar uur later de brandweer hulp moest verleenen, was het ongeluk te wijten aan een petroleumlamp, die door de kat was omvergeworpen. Hier brandde de slaapkamer van den be woner, den heer M. Groen, waar de brand ontstaan was, geheel uit. Van ernstiger aard was de brand, die omstreeks half acht de brandweer deed uitrukken naar de Rozengracht bij de Baangracht. De eerste boven woning van perceel 220, bewoond dooi den letterzetter H. de Bos, brandde grootendeels uit. Een hondje werd de prooi van het vernielend element. Ook hier onstond de brand door een petroleumlamp. INBRAAK. In den afgeloopen nacht heeft te Groningen een brutale inbraak plaats gehad. De koopman M. E. Frank, wo nende in de Pluimerstraat, was met zijn huisgenooteu, een zoon en eene dochter, naar een feestelijke vergade ring van een Rederijkerskamer ge gaan. Toen hij vannacht ruim twee. uur met. zijn dochter thuiskwam, be merkten zij, dat de huisdeur niet op slot was, en binnengekomen, zagen zij tot hun ontsteltenis, dat de linnen kast was opengebroken en daaruit was ontvreemd een kistje, inhoudende 426.80 aan bankbiljetten en zilver en een spaarbankhoekje, waarop ƒ850 ten name van de dochter was inge schreven. Twee personen, M. B. en v. d. R., die ook op het feest waren geweest, doch vroeger waren vertrokken, zijn beiden als verdacht van deze inbraak gearresteerd. De eerste ontkent, de laatste heeft bekend. Uit de Arbeiderswereld DE STAKING DER GLASBLAZERS. De directeur der flesschenfabriek „Delft" te Vrijenban richt in de ,,N. R. Ct." eene „ernstige waarschuwing aan de leiders der staking en een welgemeende raad aan de arbeiders". Daarin zet de schrijver o. m. uiteen, dat het onmogelijk was, door de moordende buitenlandsche concurren tie, de oude loonen langer te hand haven. Zelfs bij het voorgestelde loontarief is in de verste verte geen sprake van een loonend bedrijf. En wat zal nu het onvermijdelijk gevolg zijn van de staking, vraagt schrijver verder. Dit, dat, als men na korter of lan ger tijd geneigd zal zijn den arbeid te hervatten, voor de meesten, we gens gemis aan voldoende orders, vooreerst de toegang tot de fabriek gesloten moet blijven. Daarom, arbeiders, ten slotte, dezen raad Indien gij meent te moeten volhar den in uw besluit verbeuzelt dan uwen tijd niet met nutt^looze be raadslagingen, doch tracht werk te vinden daÜr, waar de toestanden het gedoogen dat -men uwen arbeid beter betaalt. Sport en Wedstrijden Courses te Woestduin. Onder begunstiging van onver wacht prachtig herfstweer, werden Zondag te Woestduin de courses ge houden. Zekerheidshalve waren de vuren aangelegd, doch „men" maakte er geen gebruik van. Het publiek was flink opgekomen, de velden vooral die der draverijen waren mooi be zet, en daardoor was er mooie sport de regeling was. als gewoonlijk, magnifique. Nummer één van het programma, een Handecap-draverij. Minimum af stand 2-500 Meter, won Continent ge makkelijk. Billiton won de 1000 Meter vlakke baan De Record-harddraverij, minimum afstand 2800 Meter, was voor Came lion. „Het Bultje" (Garrard) vooral zoo geheeten door vele dames won met Miss Bouncer de Verkoopswed ren. Waschfrau legde beslag op den eersten prijs in den Bliekprijs, een Handicap-harddraverij, minimum af stand 2100 Meter, terwijl de eerste prijs in de Verkoops-Steeplechase voor Sweet Rosy was. Zoowel in de draverijen als in de rennen ging alles „voor den wind", alléén in de Inlandsche ren werd Broom, die Flonkel bereed, zand- (gras-) ruiter. De volledige uitslag is als volgt V o o r n p r ij s. Handicap-draverij voor Nederlandsche paarden. Min. af stand 2500 Meter. Van de 23 ingeschreven paarden, verschenen er 12 aan de start. Hans II en Emmy (2500 M.)Camelion (2575 M.) Marie IV en Antoinette (2600 M.) Yum Yum (2625 M.) Scha- bernack (2675 M.)Caid en Continent (2700 M.)Don Quichotte (2775 M.) en Belle Bay (2825 M.). Eerste was Continent, in den tijd van 4,392/5; Caid een mooie tweede en Chilouez een niet verwachte derde. Tot. winnend ƒ11; geplaatst f 8, ƒ14,50, 9,50. K a r p e r p r ij s. Wedren vlakke baan. afstand 1000 Meter. Slechts Billiton (554 KG.) met Wie- nert, Flonkel (544 KG.), Broom en Basia (47 KG.) met Day in den zadel, verschenen van de acht ingeschreven paarden in het veld. Eerste was Billiton en Basia tweede. Tot. winnend 3.50; geplaatst ƒ6.50 en 20. B a a r s p r ij s. Record-draverij voor Nederlandsche paarden. Min. afstand 2800 Meter. Al de ingeschrevene verschenen op het appelBella, Mascotta en. Wilhel- mijntje (2825 M.). Conrad (2850 M.), Camelion (2875 M.), Antoinette (2950 M.), Miss O'Brien (2975 M.) en Con troleur (3000 M.). EersteCamelion, gemaakte tijd 5,15 tweede Wilhelmijntje en derde Controleur. Tot. winnend ƒ6 geplaatst 8 en ƒ7. Snoekprijs. Verkoopswedren vlakke haan. afstand 2000 Meter. Deze werd betwist door Monte Christo (39 KG.), Butler, Miss Boun cer (45Jr KG.), Garrard, Porcelain (491 KG.), Broom, Bedhampton (501/2 KG.), Killick, Theopathy (514 KG.), Threlfell en Gretchen (524 KG.), Mew. De overige acht ingeschrevenen had den voor de eer bedankt. Winner was Miss Bouncer, Gret chen een prachtige tweede en Bed hampton een goede derde. Tot. winnend ƒ9; geplaatst 3 en ƒ11. B 1 i e k p r ij s. Handicap-harddra verij voor paarden van 3 jaar en ouder. Als minste snelheid wordt 1.45 aan genomen. Min. afstand 2100 Meter. De opstelling was als volgt Achilles en Cyclone (2100 M.), Lui tenant (2125 M.), Redburr (2150 M.), Ward (2175 3VL), Waschfrau, Uranie en Nerva (2200 M.), Troubadour en Moquette (2225 M.) en Abdul Ameer (2250 M.). Eerste was Waschfrau in een tijd j van 3.38 2/5, Moquette tweede en Ward l een zeer goede derde. Tot. winnend ƒ10: geplaatst ƒ7, ƒ8.50 en ƒ13.50. Het slotnummer van dezen dag was j de Zeeltprijs. Hiervoor versche- nen maar drie candidaten en wel i Sweet Rosy (83 KG.) (Heather), Sal Volatile (82 KG.), New en Monte Christo (65 KG.) (Kok). Al de hindernissen werden correct door dit trio genomen. Na een zeer mooie finish, waarin Kok, Monte Christo sterk naar voren, weet te brengen, passeerde toch Sweet Rosy het eerst de eindstreep, direct gevolgd door Monte Christo en Sal Volatile als derde. Tot. winnend 4.50; geplaatst ƒ4.50 en 8.50. VOETBAL. Talrijke voetballiefhebbers waren Zondag bij den voetbalwedstrijd tus schen H. F. C. en Ajax op het ter rein van H. F. C. aan de Spanjaards- laan aanwezig. Hoewel het weder den ge heelen morgen reeds gedreigd had en enkele keeren regenbuien zich ontlast hadden, was het tijdens den wedstrijd prachtig weder. H. F. C. miste een harer midden- linie spelers, A. Prins, voor wien Schalkwijk inviel. De opstelling der Haarlemmers was dus: Ferf (doel), W. van Waveren en Cheriex (achter), Swens, Moltzer en Schalkwijk (midden), F. v. d. Vinne, Hesselink, Henny, L. v. d. Vinne en -Holdert (voor). Ajax had een nieuwen doelverdedi- ger, een nieuwe kracht en een nog onbekende grootheid, B. van Hoek- geest, die het vorige jaar in het tweede elftal speelde, terwijl de vroe gere doelman Van Velzen een plaats je in de voorhoede had gekregen. H. F. C. verloor den opgooi," en moest het eerst tegen de zon inspelen. In het eerst waren beide partijen zeer goecl tegen elkander opgcAvassen, hoe wel de Leidenaars meer doortastend optraden. Het spel was in den be ginne meer op de goal van H. F. C. i en Ferf lcreeg enkele, niet zeer ge- j vaarlijke schoten te keeren. Eenige corners, die Ajax te beurt vielen, had den geen resultaat. Langzamerhand begon IT. F. C. meer op dreef te komen en gaf ook den Leidschen keeper wat te doen. Holdert benutte* een zeer gelukkig oogenblik en wist aan H. F. C. de lei- ding te bezorgen. Hierdoor kwam er i wat meer vuur in de H. F. C.'ers zij pakten, goed aan en schoten herhaal delijk op het Leidsche doel. De verde- t diger hield zich evemvel bijzonder goed, alle ballen keerde hij op voor treffelijke wijze. j Ook de Leidenaars ondernamen ge regeld rennen op bet Haarlemsche doel, maar zonder het gewen schte ge volg de Haarlemsche achterhoed-, die puik was, veegde telkens het terrein schoon, en een enkele keer behoefde Ferf maar handelend op te treden. De rust ging alzoo in met 1—0 voor de H. F. C.'ers. Na de hervatting had den de Leidenaars bet nadeel van. de zon. Reeds dadelijk pakte H. F. C. weer goed aan, maar het bekende mooie en vlugge samenspel der voor hoede was thans niet aanwezig. Er zat niet A'oldoende voeling in, hoewel dat eensdeels te wijten was aan bet prachtige achterhoede-spel van Ajax. wier hoeks uitnemend waren. Her haaldelijk stelden de Haarlemmers pogingen in het werk om hun leiding te vergrooten en ontelbare keeren werd op de goal A;an Ajax gevuurd. Hoekgeest Avas evenwel voor zijn taak berekend en van de tallooze gevaar lijke schoten was hem er slechts één te machtig, die ingezet werd door Hesselink. De voorhoede van Ajax presteerde weinig en bracht het Haarlemsche doel slechts enkele keeren in gevaar.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2