Gouden Feest van den Heer H. J. Overbeek. Het slot der tweedaagsche feesten was, thans voor de schoolgaande kin deren der beide Doopsgezinde scho len. georganiseerd in de Soc. Veree- niging. Te ongeveer twee uur was een goed deel der concertzaal gevuld met een vijfhonderdtal kinderen, terwijl op een gereserveerd gedeelte de jubi laris en zijne genoodigden hadden plaats genomen. Wanneer hier ver meld wordt, dat de gebroeders Mar tin de leiding hadden, zou kunnen worden nagelaten te releveeren, dat elk door die heeren ten beste gegeven nummer de goedkeuring der kleine feestgangers wegdroeg. Evenwel komt hun een extra woord toe voor het schoone, beteekenisvolle tableau, dat een twintigtal meisjes uitnemend uitvoerden. Op dit num mer volgde een welverdiend applus. Doch vergeten wij niet te melden, hoe de heer Overbeek met vlaggen en gejuich begroet werd, toen hij nauwe lijks gezeten was, hoe stralende oog jes hem tegenlachten, hoe honderden handjes zijn hand zouden hebben ge drukt. wanneer daartoe gelegenheid ware geweest. Hoe schetterend klonk kort daarop een ,.'t. Is feest" (melodie 't Is plicht dat iedre jongen) op woorden van den heer Ed. A. van Bilderbeek, onderwij zer aan de 1ste Doopsgezinde school. Nadat de laatste tonen van dit vers waren weggestorven, vroeg de heer Martin weer de aandacht, waar na den jubilaris door een viertal kin deren een fraaie spiegel met twee fayence vazen werden aangeboden door al de leerlingen der 1ste Doops gezinde school. De kinderen der school van den heer W. Swart vereerden den heer Overbeek een kostbaar bloemstuk. Toen verviel men weer in de feest vreugde en klonk een lied,.U ter eere" (melodie: ..Tooi haar beeld met frissche kleuren") wederom op woor den van bovengenoemd en onderwijzer. Het toppunt der vroolijkheid kwam, toen een ..Klucht in de Bakkerij" ver toond werd. Toen na allerlei grappen en sprongen het scherm zakte, steeg eqn onbedaarlijk gejuich op. dat niet eer eindigde, voordat nog eens ..ge haald" was. De pret duurde tot zes uur, waarna de kinderen, die het aan niets ont broken had (voor limonade en ge bakjes was ruimschoots zorg gedra gen), met een blos van vreugde en.... vermoeidheid huiswaarts keerden. Niettegenstaande de beide drukke dagen en de vele emot.iën, door den jubilaris ondervonden, bleef deze ten einde toe met opgewektheid het jonge volkje gadeslaan en waagde het zelfs nu en dan zich te midden der jeugd te begeven, die dan op ondub belzinnige wijze getuigde van de lief de en achting, welke zij haar grijzen meester toedraagt. Zoo zijn zij dan voorbij die twee dagen van eer en hulde voor den heer Overbeek, maar blijven zal voor hem, den waardigen onderwijzer, de herinnering aan zooveel goeds, zoo veel schoons hem aangedaan na een tijdperk van een halve eeuw, dat bil naar zijn beste vermogen besteedde aan de opleiding van zoovele honder den, die hem er nu nog dankbaar voor zijn. Die herinnering zal zijn levens avond verhelderen, want hij weet, dat hij tallooze vriendinnen en vrienden heeft, die gelukkig zullen zijn, alszii weten, dat hun ..Meester" gelukkiv is. Van B. Maatregelen getroffen. Ten einde tegemoet te komen aan de rechtmatige eischen van hetHaar- lemsch publiek, zijn door de Electri- sche Spoorweg Maatschappij de noo- dige maatregelen getroffen om even- tueele vertraging op de lange lijn van Amsterdam naar Haarlem zonder in vloed te doen zijn op de regelmatig heid van het locaal-verkeer tusschen Haarlem en Zand voort, waarvoor de uren in de dienstregeling aangege ven zoo stipt mogelijk zullen worden aangehouden. Dat het der Maatschappij ook ove rigens ernst is in haar streven om de Haarlemmers zooveel mogelijk te ge rieven blijkt wel uit haar besluit om houders van couponboekjes Haarlem Zandvoort, zonder prijsverhooging toe te laten in de 1ste klasse der nieuwe wagens. Een zakkenroller. Maandagmiddag, omstreeks 3 uur, wist een 14-jarige jongen op de Bo termarkt een vrouw, die aan een kraam eenige inkoopen deed, haar beursje met f3.09 te rollen. Door eeni ge voorbijgangers werd dit gemerkt, waardoor de jongen gepakt werd en de beurs aan de eigenaresse werd teruggegeven. De jongen kreeg voor zijn straf een paar flinke klappen voor de broek waarna hij luid huilend wegliep. Sociëteit Vereeniging. In de Maandagavond gehouden ver gadering van Gecommitteerden der Sociëteit Vereeniging werd door den Voorzitter, Mr. F. A. Bijvoet, een woord van herinnering gewijd aan het sedert de vorige vorgaderingover- leden lid van het College, den heer J. J. F. Beijnes. Candidaten werden gesteld voor het College en tot, leden der Commissie voor het nazien van de rekening be noemd de heeren Dr. H. A. J. Valke- ma Blo uw, A. Rinkema en J. C. Pee reboom tot plaatsvervangende leden de heeren A. J. Koolhoven, J. B. A. Saeijs en J. Baron. Op li chting. Een winkelier hier ter stede is we derom de dupe geworden van oplich ting. Een meisje van omstreeks veer tien jaar kocht hij hem op naam van een alhier wonende dame verschillen de zilveren voorwerpen om aan een armband te hangen. Later is geble ken. dat genoemde dame van de be stelling niets afwist, zoodat de win kelier blijkbaar is opgelicht gewor den. DE NOORD-NEDERL. OPERA. De nieuwste Nederlandsche Opera dezen keer „De Noord-Nederland- sche" geheeten heeft Maandag avond onze stad bezocht en voor de menschen die haai- in „De Kroon" hun opwachting maakten het wa ren er niet al te veel een voorstel ling van Gounod's onsterfelijke Faust gegeven. Tegen die onsterfelijkheid van Gou nod's meesterwerk valt natuurlijk hoegenaamd niets in te brengen, maar we zouden immers toch wel aan zijn levenskracht gelooven, al werden we niet gedwongen ons daar van elk operaseizoen twee, drie maal te overtuigen. Enfin, we hebben dan nog eens Faust gezien en gehoord en wel met grooten&eels nieuwe bezet ting. In de titelrol zong de heer Jan Deville, als Meplnstofeles zagen we den heer Koster, als Valentijn den heer J. Heythekker, als Wagner den heer E. M. v. d. Ploeg en als Mar tha, Mevr. Langeralc v. Ommeren. Nu behoorde eigenlijk hierop te kunnen volgen dat die veranderingen tevens verbeteringen bleken te zijn maar een dergelijke v ex-klaring wil voor 't oogenblik mijn pen nog niet uit. Integendeel schijnt het rnij gera den tegenover de nieuwe krachten een zeker réserve in acht te nemen, in de hoop dat zij zich bij een vol gend optreden van gunstiger zijde zullen doen kennen. Nu wil ik slechts zeggen dat de rollen van Méphisto, Valentijn en Wagner zeer voldoende waren bezet. Iets echt moois gaf al leen mevr. C. Engelen-Sewing als Margaretha, en de Siebel van mej. Agnes Wibbels was mede zeer aan nemelijk. Het koor viel volstrekt niet tegen, dit kan hij voortgezette oefe ning zeer goed worden. Ook over het orkest viel niet te klagen in aan merking genomen den korten tijd van same'•werken. De heer J. Dartillach schijnt mij een zoo al niet bizonder bezielend, dan toch geroutineerd diri gent te zijn. PHILIP LOOTS. Rijwieldiefstal. Een heer. die Maandag zijn rijwiel slechts een oogenblik onbekeerd liet staan tegen een perceel aan bet Houtplein, moest even later tot de minder aangename ontdekking ko men, dat zijn fiets verdwenen was. In donker. Het electrisch licht in de Groote Houtstraat op het gedeelte Prove- niershuis-Houtbrug was gisteravond weder geruimen tijd uit. Griffier Staten Drenthe. Op de voordracht voor de benoe ming van een griffier der Staten van Drenthe komt o.m. voor onze stadge noot Mr. Dr. J. Wijtema, hoofdcom mies chef der 1ste en 3de afdeeling ter provinciale griffie van Noord-Hol land alhier. Electrische Spoor. De Electrische spoor Amsterdam HaarlemZandvooit reed heden zeer geregeld, zonder belemmeringen en was aardig bezet. Opgeheven. Bij vonnis van de Arrondisse- me rits-Rechtbank te Haarlem dd. 11 October 1904 is opgeheven het faillis sement van Johan Hendrik Koek, koffiehuishouder, wonende te Zand voort, café du Passage, 't welk was uitgesproken den 27n September 1904. Koninklijk goedgekeurd. De statuten der nieuwe Haarlem- sche Tramweg-Maatschappij zijn Ko ninklijk goedgekeurd. Naar wij vernemen is thans door de directie aan den Raad het verzoek gericht om de concessie tot 1908 aan de Haarlemsche Tramway-Maatsch. verleend, aan haar over te doen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zullen wij dus tot 1908 de paar dentram nog behouden. Pensioeixen en wachtgel- d en. Door den heer W. A. J. van de Kamp is onder intrekking van zijn voorstel van 20 Februari, inzake een wijziging van Art. 4 der Verordening, regelexide het vei'leenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtena ren, een nader voorstel gedaan. Dit laatste voorstel beoogt om het bedrag van het pensioen, verleend uit kracht van Art. 3, lett. a., te brengen voor hen, voor wie de pensioensgrondslag minder dan 500 is. op ten minste de helft der in Art. 4 bedoelde middel som, en voor hen, voor wie de pen sioensgrondslag f500 of hooger is, op ten minste f 250. Dit voorstel is gesteld in handen van de Commissie van Bijstand in zake het verleenen van pensioen en onderstand. B. en W. vereenigen zich met het advies der Commissie, en adviseeren tot niet aanneming van genoemd voorstel. Overreden. Op de Botermarkt is Maandagmid dag een man door een bespannen voertuig overreden. De overreden e werd ernstig gekwetst, en een inmid dels geroepen geneesheer verklaarde dat de borstkas inwendig gekneusd was, doch dat de toestand niet le vensgevaarlijk was. De man is oer rijtuig naar zijn woning vervoerd. Gevonden voorwerpen: Een rijwielpomp een gummi baud van een kinderwagen; een knipmes- je met zwart-beenen. heft; een zweep; vijf lcluwen bindgareneen gouden dameshorloge met gouden kettinkje een gouden brocheeen ring met 7 sleutels; een wït-linnen zak met vuil waschgoödeen vrouwenzak, inhou dende een zilveren vingerhoed, een zilveren rozekrans en een bril in étui, Binnenland Staten-Generaal. KAMEROVERZICHT. Het liet zich aanzien, dat de Eer ste Kamer, geroepen om de Drank wet te behandelen en daarbij het recht van amendement missend minder op de détails van de voor dracht kon en zou ingaan, doch dat het debat over de beginselen zou loo- pen van dit tot nu toe weinig gepre zen staal van wetgevenden arbeid. Voorshands zijn er dan ook giste renmiddag maar twee redevoexingeoi uitgesproken, een wat langer door mr. S. van Houten, een zeer korte door den heer Hovy. De heer van Houten meende, dat door het incompleet zijn der Kamer de rechtsvraag rees of de door de Kamer over deze wet te nemen beslis sing onaantastbaar zou zijn, m. a. w. scheen van oordeel, dat de rechter zou hebben uit te maken of een door een incomplete Kamer aangenomen wet toepasselijk was. Zijdelings nog eens aan de Reg. daarvan een vex-wij t makend, verweet hij haar en aan de Tweede Kamer, dat de Senaat dit wetsontwerp zoo haastig moest behandelen, wilde het den 15en Oct. tot wet vex-heven kun nen zijn. De wet heette dan in wer king te zullen treden, doch feitelijk zou de vraag barer toepassing afhan gen van deix wil der ambtenaren en de rechtzoekenden in Nederland zou den haar nog niet kennen. En welk een wet nogEene, die volkomen ten onrechte vasthield aan het maximum der vergunningen, zonder te letten op de hoe-grootheid der bevolking. Een wet, die niet algemeen gold, maar bepaalde gemeenten uitzonderde iets wat in ons recht onbekend was. Een die de menschen hun bedrijf kan ontnemen en in de wet betrekt bedrij ven die met den kleinhandel in ster ken drank niets te maken hebben. Een wet, zóo gecompliceerd, dat de politie handen vol werk zal hebben en er gevaar ontstaat voor corruptie der politie. Een wet, waarin de zin voor vrijheid en recht verbannen is door drankvervolgingszucht. Eene die, bijv. op het stuk van muziekuit voeringen (gelijk reeds in den Haag bleek) den burgemeester niet enkel politietoezicht geeft, maar een enor me administratieve bevoegdheid. En nu wilde spr. nog niet tal van ande re bezwaren ophalen, om niet vanob- structionisme verdacht te worden. Uit volle overtuiging zou hij tegen de wet stemmen. De heer Hovy zou er vóór steramen, omdat de wet van 1881 nu eenmaal moest gecontinueerd worden maar hij had vele bezwaren, 't Allereerst wel, dat door deze wet ook aanban den werden gelegd die bedrijven, waarin niets kwaads werd bedreven. Hij had een ander stelsel gewenscht, een bepaalde scheiding van den ver koop van sterken drank en van an dere dranken. Want deze wet zou tot clandestienen verkoop leiden en tot meerder kroegbezoek. Hij vroeg dan ook van de Reg. om de door hem aanbevolen splitsing te willen bevor deren. Heden 11 uur voortzetting. EERSTE KAMER. Drankwetdebat. Men seint ons uit Den Haag Bij het voortgezet Drankwetdebat bestreed de beer Van der Biesen den heer Van Houten en verdedigde het ontwerp. HOFBERICHTEN. Men seint uit Schwerin aan de „N. R. Cl." Op initiatief van het Koninklijk Paar is het inwendige van de dorps kerk te Dobbin vernieuwd. Bij de godsdienstoefening Zondag, welke de Koningin en Prins Hendrik bijwoon den, sprak de predikant daarvoor zijn dank uit. 's Middags gaf H. M. een feest voor de schoolkinderen van Dobbin. AUDIËNTIES. De audiënties van de ministers van oorlog, marine en justitie hebben de ze week niet plaatsde min. van bui- tenlandsche zaken verleent deze maand geen audiëntie. MINISTER KUYPER HERSTELD. Naar „De Tel." verneemt, is de Mi nister van Binnenlandsche Zaken, dr. A. Kuyper, weder van zijn ongesteld heid genezen. HERSTEMMING TE ASSEN. Heden, Dinsdag, heeft te Assexx de herstemming plaats tusschen Prof. Mr. M. W. F. Treub (vrijz. dem.) en Mr. N. G. Pierson (lib.), voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. "Zooals onze lezers weten, verkreeg Prof. Treub bij de stemming op 4 Oc tober 1654 stemmen, Mr. Pierson 90-' II. Bos Kzn. (anti-r.) 670, en Ds. A. vaxx der Heide (soc.-dem.) 297 stem men, terwijl er in 't. geheel 3527 gel dige stemmen van de 6335 werden uitgebracht. De anti-revolutionairen besloten den hoeft- Pierson te steunen, terwijl de sociaal-democraten ds candidatuur van Prof. Treub aanbevelen. KON. BESLUITEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Borculo c. a., M. E. van Lidth de Jeude, ont vanger derzelfde middelen te Nijkerk c. a.tot ontvaxxger der invoerrechten en accijnzen te Nijmegen, W. C. Kan telaar, ontvanger der directe belas tingen aldaartot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzexx te Winschoten, F. S. van der Goot, ontvanger derzelfde midde len te Meppeltot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen en van don waarborg en de belasting -der gouden en zilveren wer ken te 's-Hexdogenbosch, J. Schuyle- man, ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Al melo c. a. tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Leens c. a. G. H. Voerman, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Wilsum c. a. tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Bergen op Zoom mr. J. H. vaxx der Meulen, advocaat en procu reur te Bergen op Zoom tot adjunct- commies hij het dep. van financiën mr. J. A. Werdmüller von Elgg, te 's-Gravenhage. TER NAVOLGING. Bij gelegenheid van een huiselijk feest heeft een algemeen geacht echt paar te Oostkapelle een fonds ge sticht. ten doel hebbende het verstrek ken van versterkende middelen voor onvermogende zieken en herstellen den. Een commissie van drie leden heeft zich bereid verklaard de admi nistratie op zich te nemen. GENERAAL BOOTH. Generaal Booth, de stichter en hoofdleger van het Heilsleger arri veerde Maandagmorgen te Delft en begaf zich naar de woning van den heer J. C, van Marken, wiens gast de generaal is. Dien middag hield de generaal voor een talrijk publiek een lezing. Des avonds sprak de generaal te 's-Gravenhage. SUIKERCONFERENTIE. Nederland wordt op de heden ge opende suikerconferentie te Brussel vertegenwoordigd door prof. d'Aulnis, raad-adviseur, Hankes Drielsma en de industrieelen Van Rossum en Eschauzier. MIDDENSTAND. Naar „de Winkelier" vernam, is Maandag te 's-Gravenhage de eerste vergadering gehouden van de Staats commissie voor den handeldrijvend en en industrieelen middenstand. Zeker zullen velen, zegt het blad, evenals wij met verlangen de verrichtingen dier commissie tegemoet zien. TWEE BETEEKENISVOLLE ARRESTATIES. In de Haagsche Kroniek van de ,,N. Gron. Ct." komt het volgende voor: Er zijn in de laatste dagen twee arrestaties gedaan vaxx meer dan ge wone beteekenis de een van een oud- militair, die zich als kwakzalver een ..reputatie" verwierf en die nu, ook in fixxancieele operaties betrokken, daarmee even gewaagd moet zijn om gesprongen als vroeger met dames, wier toevlucht in bange oogenblikken hij soms was. He^ „akelige" van dit geval is echter, dat bij dit zaakje ook een paar heeren vaxx gegoeden huize, en zelfs uit zeer rechtzinnigen kring, moeten zijn betrokken. De andere aanliouding is die van een jong man van respectabele fami- lie. die coupons moet hebben te gelde gemaakt, afkomstig van den zeer be langrijken effectendiefstal, die een jaar of langer reeds geleden, op het traject Brussel—Parijs in een spoor- wegtrein werd gepleegd 011 waarvan toexx verdacht werd eexx Belgisch kor poraal, die later hier ter stede wegens doodslag is veroordeeld, maar wien men van den diefstal niets kon bewij zen. Men hoopt nu den draad gevon- I den te hebben, waarlangs men tot de ontdekking van den spoorwegdiefstal exx misschien nog meerdere kart komen. EEN GEVAL VAN CHOLERA. Uit Gemex*t komt bericht, dat al daar Zaterdag de ax'beider J. E. aan cholera is overleden. Zijn lijden duur de slechts een half etmaal. JUBILEA. Maandag was de 72-jarige W. Fre- drikze 60 jaar in dienst geweest bij de firma Gebrs. De Vreugt, kaashan delaars te Stolwijk, een jubileum, dat onder groote belangstelling gevierd is. Een bijzonderheid is deze de zoon van den jubilai-is is reeds 37 jaar en diens zoon weer 121/2 jaar in dienst van de firma De Vreugt.. EEN MEISJE ZOEK. De commissaris van politie te Dor drecht verzoekt namens de ouders de aanhouding van de 15-jarige Maria Johanna van Gilst. Den 2den October heeft zij de oudei-lïjke woning verla ten en is 's avonds gezieix in het West einde te 's-Gravenhage, in gezelschap van een als heer gekleed persooxx, ver moedelijk den 25-jarigen beeldhouwer R., met wien zij ruim twee maanden geleden, toen hij als kostganger bij haar ouders inwoonde, tegen den wil van deze, liefdesbetrekkingen had aangeknoopt. Het vermoeden bestaat, dat zij zich nog in zijn gezelschap bevindt. De ouders zijn natuurlijk zeer ongerust over hun kind. JONGEN ZOEK. Namens den vader is aan de Am- sterdamsche politie de opsporing ge vraagd van zijn 16-jarigen zoon, die gisternacht heimelijk de woning heeft verlaten met medeneming van 7 en een gouden ring. Het signalement van den jongen luidt1.45 M. lang, blond haar, voorhoofd hoog, oogen bl au w-grijs, neus matig-groot, oor en idem, mond groot, kin rond, aange zicht rond en vol, kleur gezond, han den groot, postuur flink. Hij is ge kleed in donker pak en heeft een pet op. INBRAKEN. Te Nijmegen is inbraak gepleegd in de woning van den heer G. L. Scblummer, Van Welderenstraac 03. Tot nu toe kan nog niet opgegeven worden wat is ontvreemd. Geconsta teerd is echter dat de inbrekers zeer veel beschadigd hebben. Het huis werd bewoond. De heer S. is verze kerd tegen inbraak bij de maatschap pij „Mercurius". Te Katwoude (N.-H.) zijn bij den landman H. een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Ter wijl de bewoners afwezig waren, heeft men het raam 'opengeschoven en is men op die wijze binnengeko men. NA DEN STORM. Men schrijft vaxx Urk aan de „N. R. Ct." Na de groote ramp van 6 Maart 1883 is het eiland Urk niet zoo gevoe lig getroffexx als in de laatst verloo- pexx dagen, en het wekt vei'wonde- ring, dat het aantal der verongelukte visschersvaartuigexx xxog beperkt is gebleven tot de 5, die gestrand of in volle zee vergaan zijn. Toen de wind in dexx avond van den 5den dezer zich verhief en wel dra de storm loeide, maakte men zich op het eiland aanstonds bezorgd over de vloot. Deze was in zee en, aange moedigd door het langdurig vaste weder, in den laatstexx tijd steeds ver van de kust, waar de visscherij het meest opleverde. De visscherlieden, vooral die der kleinere soort botters, wisten zeer wel, dat ze zich te ver in zee waagden, voor het geval dat het weder om zou slaan, maar... De storm heeft de schuiten onver wachts ovex*vallen. Enkele, de uit staande kor in den steek latende, hebben toen koers gezet naar dexx wal, maar eerst na uren lang zeilexxs was deze te bereiken en intusschem nam de storm in hevigheid toe. Het nood lottig (reeds bekende) gevolg bleef niet uit; vele vaartuigen kwamen verder in min of meer ontredderden toestand xxog in behouden havenboven veler verwachting. Na dien onrustige n nacht brachten én hot vreeselijk stormweer, èn alras enkele telegrafische berichten van behouden aankomst te IJmuiden en andere kustplaatsen de bevolking op Urk geheel in beroering. "Eexx ieder wilde weten, of dit of dat nommer (der schuit) al „binnen" was. De te lefoon is twee dagen onophoudelijk in werking geweest, ook na bezetten tijd. Hoeveel angst en vrees er is doorgestaan, valt moeilijk te beschrij ven. Nu bier, dan daar schoolde men bijeen om het allerlaatste nieuws te vernemen, en met heving werd meer malen i'uimte gemaakt voor den pre dikant of werd defce met angstige oogen nageblikt om te zien, welke woning hij binnentrad. (De dominee ontvangt meestal het eerst bericht over een ongeluk op zee en verricht clan den moeilijken plicht de familie er mee in kennis te stellen). Het gansche eiland verkeert thans onder den indruk van de ramp, en droefheid en rouw vindt men in een reeks van woningen, waaruit de man en vader, zoons en broeders, of ver dere bloedverwanten zoo plotseling zijn weggerukt. Opmerkelijk is, dat de verdronke nen, met uitzondering van de dei'de- mannetjes (aankomende knapen), al len in de kracht, des levens waren) tusschen 20 en x*uim 40 jaar. Ze zijnvan U K 43 jan de Jong, schipper, ongehuwd, A. Bakker, ge huwd en vader van één kind, Jaxx Brouwer en Sj. Partex'kamp, beide jongensU K 55 Meindert de Jong, schipper, gehuwd, vader van 2 kinde ren, P. Wakker, gehuwd, vader van 5 kinderen, en jan Visser; U K 57TI. Kramer, schipper, ongehuwd, W. de Vries, gehuwd, vader van één kind, en G. WeerstandU K 79 de broeders Willem en Jacob Neutjes en de knecht Jan Pasterkamp, ongehuwd. Bovendien sloeg van U K 48 KI. Weerstand ovex-boord en is waar schijnlijk de gestrande botter U K 94 verloren (schipper Van Slooten is met knecht en jongen gered). Er blijven derhalve van de 14 verongelukten, 4 weduwen met 9 kinderen onverzorgd achter, terwijl nog 3 weduwen met, hun zoons ook hun Éostwinnex's ver loren hebben. De materieel© schade aan de vis-: schersvloot toegebracht, is bovendien groot. OVERSTROOMING. Wegens opstuwing van het water der Zuiderzee is de Eem bij Baaxm buiten haar oevers getreden en heeft de polders overstroomd. Het rundvee moest in allerijl in veiligheid gebracht worden. STADSKANAAL-ASSEN. Met den aanleg van de spoorlijn Stadskanaal-Assen van den N. O. L.- sp 0 or weg is men in de laatste weken zoo goed vooruitgegaan, dat de ope ning van den dienst met ingang van 1905 kan worden verwacht. Veel be zwaar onderwond de aanleg bij het doi'p Gasselte, waar een der hoogste punten van dexx Hondsrug wordt door sneden en waar men harde kleilagen in den grond vond. Het zand van den Hondsrug wordt nu tot ver in de veenkoloniën vervoerd. De stations zijn alle in gereedheid. Het werk is door den drogen zo mer zeer begunstigd. WOEST RIJDEN. Door bet woest rij dexx en onbarm hartig ranselen van den koetsier is Zondagavond in de Laan Copes in Den Haag bet paard van een „aapje" dood neergeslagen. Het rijtuig kwam in. snelle vaart eenige dronken manspersonen, onder wie een veld- artillex-ist, die met iretrokken sabel rondzwaaide, waren de inzittenden uit de Anna Paulownastraat. Op het geroep van den daar geposteerden agent xverd geen acht geslagen, maai bij den hoek van de Laan Copes wendde het gespan en kwam weer dolzinnig terugrijden, de koetsier, eveneens dronken, was maar bezig zijn paard af te ranselen. Een boom werd aangereden en het paard, dat over zijn water gereden was, sloeg voor den grond, ineens dood. Weldra was de politie er bij. die den koetsier inrekende en het rij tuig uitspande. Het paard, dat met sterk gezwollen buik neerlag, werd la ter weggehaald. De veldai'tillerist had zich bij de nadering van dei politie uit de voeten gemaald. (V.) OP VRIJE VOETEN GESTELD. De onbezoldigd Rijksveldwachter De W„ gevangen genomen als verdacht van doodslag te Made, is op vrije voe ten gelaten, aangezien uit het onder zoek is gebleken, dat hij uit gewet tigde zelfverdediging heeft gehandeld. DIEFSTAL. Omtrent den diefstal bij den goud smid S. te Nijmegen, in den nacht van Zondag op Maandag, verneemt men, dat de ontvreemde voorwerpen, alle van zilver (candelabres enz.) eene waarde moeten hebben van ruim f 1000. Men heeft zich tot den winkel toegang weten te verschaffen meteen valschen sleutel, waardoor de inbraak lot hedenmorgen onopgemerkt bleef, GEMEENTERAADSVERKIEZING. Bij de te Leeuwarden gehouden ge meenteraadsverkiezing werden uitge bracht 674 stammen. De uitslag is dat herstemming moet plaats hebben tusschen de hee ren A. D. Beerends (lib.) 215 en J. D. Krijgsman (soc.-dem.) 213 stemmen. De heer P. Boorsma (candidaat der Vex-eenigde Kerkelijke Partijen), ver kreeg 143 .stemmen, de' heer S. Vellen- ga (vrijz.-dem.) 103 stemmen. GEEN STROOPERS. Omtrent het gebeurde in het jachfc-l veld bij Nee.de, tusschen de inaré-j chaussée en twee onbezoldigd rijks veldwachters, kunnen wij het navol gende mededeelen uit het daarom trent door de veldwachters ingedien de rafgfort De jachtopzieners bemerkten des nachts in het veld een drietal stroo- pers, voorzien van een lichtbak, ter wijl een hunner een geweer droeg. Toen de veldwachters naderden, werd de lichtbak uitgeblazen, terwijl het geweer werd weggeworpen. Een der stroopers werd daarop vast gegrepen, terwijl nu door een der veldwachters de lichtbak weder werd aangestoken, om het weggeworpen geweer te kunnen opzoeken. Daarop verschenen de maréchaus sees, waarop een der veldwachters, zij stonden met hunnen rug naar de maréchaussées. met het geweer in de hand zich omdraaide. Nu meende de rnaréchaussée, dat men hem te lijf wilde, waarop deze begon te schieten. De vastgegrepen strooper, die door hen was aangehouden, verklaarde het zelfde, zoodat de rnaréchaussée wel wat te voorbaxüg schijnt te zijn opge treden. BRANDEN. In den avond van den 9en is tel Sint Maarten de landbouwerswoningj van dén heer K, Slot totaal afge brand. Verzekering dekt de schade. De heer Slot was geassureerd bij de' Haagsche Assurantie-compagnie. Te Makkum werd Zaterdag de pa- piermolen van den heer J. Nauta An-I dreee door den bliksem getroffen. Er ontstond op drie plaatsen brand. Het werkvolk wist het vuur echter) spoedig te blusschen. Door een onbekende oorzaak ont stond er Zondagvoonniddag brand in' de landbouwers woning van L. Breu- kel, te Steenwijksmoer, onder Coevor- den. In een ommezien stond alles in lichte laaie, zoodat van den inboedel weinig kon gered worden. Een paard en 5 varkens kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. VERDRONKEN. Maandagmiddag is de landbouwer C. Hardebil te Medemblik, terwijl hij met baggerwerk bezig was, te water i geraakt en verdronken. Kerk en Schooi Naar de „N. R. Ct." verneemt., ^sj aan dr. J. J. A. A. Frantzen, privaat-1 docent aan de universiteit en leeraar aan het gymnasium te Amsterdam, het professoraat in de Germaansche en Romaansche filologie aan het Vic- i toria College te Stellenbosch in de Kaapkolonie aangeboden. ACAD. EXAMENS. Aan de universiteit te Leiden is hetl doctoraal examen geneeskunde afge legd door den heer B. Kievit. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het propaed. med. exa-1 men door mej. S. E. C. Bosch en de heeren L. M. H. Kaijser, J. J. F. Stea ling, J. C. L. Godefroy, A. J. L. Fer- wen het le natuurkundig examen door de heerenF. J. J. Buijtendijk en T. H. Wibaut; het propaedeutisch examen in de godgeleerdheid doori den hr. J. G. H. Verrnaat; 't cand.-exa men in de godgeleerdheid door den heer H. Snijder; het cand.-examenin de Nederlandsche; letteren door den heer F. H. Holtzmuller en het theor. geneeskundig examen door de heeren W. C. Haverkamp, W. de Vries, P. M. S. van Leeuwen en J. Blanken. Uit de Arbeiderswereld WERKSTAKING. Bij den sigarenfabrikant P. Tinga I té Groningen is een werkstaking uit- gebroken, tengevolge eener loonquaes- I tie. De werklieden spreken van uit- j sluiting, omdat de heer Tinga, werk- j staking voorziende, Vrijdagavond geen tabak verstrekt heeft. De bewe- ging omvat 15 sigarenmakers, 15 jon-J gens en 5 strippers. De heer Tiixga, j die in Noordbrabant een nieuwe fa briek gekocht heeft-, sluit hier zijn fabriek. Omtrent de werkstaking bij den si garenfabrikant P. Tinga meldt men nader De werklieden vragen.le voor het werk van f 4.25 de duizend f 4.502e voor het wei'k van 3 de duizend' j ƒ3,25 3e het dekblad worde voortaan gesorteerd verstrekt of 25 cent ver hooging4e afschaffing van het wei'k van 2.50 of betaling daarvan met I 35e correcter optreden van den meesterknecht. Namens de gezellen had het be stuur der afdeeling Groningen van. de Nederl. federatie van sigarenmakers voor 1 October antwoord gevraagd op deze voorwaarden. De heer Tinga had bedenktijd gevraagd tót 20 October. Het voormelde bestuur weigerde dien bedenktijd, omdat, zoo beweerde het, de heer Tinga reeds op 6 September in kennis was gesteld met deze voor waarden. In overleg met andere si garenfabrikanten heeft de heer Tinga op het laatste schrijven niet geant woord en om vandaag niet met een partij ingevochte tabak en eene partij wikkels opgescheept te zitten, heeft

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2