de groote meubels der nieuwe bewo ners. Schoongemaakt, kan er dikwijls eerst worden kamersgewijs, wanneer men goed en wel met pak en zak in de nieuwe woning is aangeland. Gedu rende de verhuisdagen komt het por tiersechtpaar bijna oogen te kort. Zij zijn weliswaar niet nieuwsgierig, maar zorgen toch toevallig juist in de vestibule of aan de voordeur te zijn, wanneer de wagen met den inboedel van de nieuwe bewoners voor 't huis stil houdt. Met kennersblikken wordt de inhoud, welke deels op het trot toir neergezet, deels onmiddellijk aan draagriemen naar boven wordt ge transporteerd, door het echtpaar ge ïnspecteerd, dat eventueele fooien en verval naar den inboedel taxeert. Is het huisraad „popelig" (armoe dig), komen er veel ongerechtigheden, gehavende meubels, ingedeukte so fa's, verschoten overtrekken uit den wagen te voorschijn, onbarmhartig blootgesteld op het trottoir aan het niets ontziende vroolijke zonlicht, dan heeft het portiersechtpaar al dadelijk een minachtende afkeer voor het nieu we gezin, waaraan niet veel te ver dienen zal zijn. En eer de dag ten einde is. heeft de niet „nieuwsgieri ge", maar steeds muffelende en spio- neerende, intrigeerende en op fooien loerende portiersvrouw het geheele huis volkomen over de argelooze nieu welingen ingelicht. De kwaadsprekende portiersvrouw is dikwijls de booze geest in eenBer- lijnsch huis. Standjes met den huis heer, die veel beloofd heeft, maar zijn woord niet gestand doet, wanneer de huurders een zijner woningen hebben betrokken, en voortdurende kwesties met lastige „Portiersleute" zijn oor zaak, dat de Berlijnsche nomaden dikwijls al na een half jaar hun „ten ten" alweer opbreken en verder trek ken, naar het Westen, naar de aller nieuwste nog naar kalk en verf rie kende huizen, met de „hoch moderne, hoch herrschaftliche" „vorstelijk in gerichte" woningen. Binnenland WEER EEN MISLUKTE VOOR STELLING. Het „Rott. Nbld." schrijft Gisteravond was het Algemeen Ver kooplokaal te Rotterdam het tooneel van wanorde en rumoer, veroorzaakt door een al te grooten toevoer van menschen, die geen plaats konden vinden. De „Vereenigde Rotterdamsche Too- neelisten" zouden een uitvoering ge ven, waarbij de opbrengst van den verkoop der programma's zou worden bestemd ten behoeve van het in nood verkeerend gezin van den bootwer ker K. Hoogewerf. wonende Atjeh- Opgevöerd werd het volksdrama „Johanna "Werner, de dochter uit het volk, of de geheimen van een vor stenhuis", bewerkt naar den volks roman van dien naam door den heer T. Bennos. Om zeven .uur werden de deuren geopend en het volk stroomde letter lijk de zaal binnen. In 5 a 6 minuten tijd waren de looppaden, welke altijd met de grootste stiptheid worden opengehouden met het oog op de vei ligheid, geheel versperd en met stoe len en tafels bezet. De zaal was verhuurd voor 900 a 1000 personen, doch het oogenhlik was gekomen, dat er ruim 1400 aan wezig waren. Het rumoer werd ont zettend en vreeselijk. Een groote wanordelijkheid dreigde. Achter in de zaal, waar de contröle was, vloek te en raasde een menigte, die het entreegeld wilde terug hebben.. Want er waren meer plaatskaarten ver kocht dan er plaatsen waren. Een snijdend gegier, fluiten, ge zang, hulpgeroep van vrouwen, het slaan met tafels en stoelen waren de geluiden, welke als eün orkaan op stegen uit de veelhoofdige menigte. Men liep met stoelen tot vooraan bij het tooneel. Stoelen werden op tafels gezet en daarop namen dikwijls meer perso nen plaats dan de gemaakte stellage kon dragen. Onder gegil van vrou wen en gehuil van kinderen tuimelde hier en daar dan zoo'n „tribune" in elkaar, onder daverend gelach dei- omstanders. Op de houten stellage aan den ingang zat een tiental jon gelieden, hoog verheven boven het rumoer en geschreeuw en zong het hoogste lied uit. Daar ging de bel voor het eerste ■bedrijf. Het was het sein van nog groot er wanorde. Alls wat klauteren kon, was in een minimum van tijd op tafels en stoelen. Het scherm rees onder rumoer en gezang en herrie. De artisten schenen een „doof- stommenspël", een pantomime te spe len, want alleen zag men de gebaren. Geschreeuw van „harder", „vooruit" klonk onophoudelijk. Intusschen waren eenige personen in de kleedkamer naast het tooneel gekomen. Ze ei.sch.ten onder luid pro testgeroep hun entreegelden. De ar tisten, gekleed in hun costuums, ston den hen te woord. De oogen fonkel den kwaadaardig achter het schmink. Nooit kregen ze het entreegeld terug, was het antwoord. De verslaggevers op uitnoodiging gekomen moch ten zien, dat ze ergens een plaats vonden. Intusschen, het spel op de planken kon niet doorgaan, want het geroep en geschreeuw werd hoe langer hoe heviger. De pachter van het Verkooplokaal had inmiddels zich genoodzaakt ge zien de politie der 3de afdeeling te waarschuwen, want de toestand bleek onhoudbaar te worden. Onder geschreeuw en ook applaus zakte hel scherm, nadat het volk her haaldelijk door een der artisten was toegesproken „We kennen zoo niet spelen dat gaat niet", doch zijn stem was overstemd geworden door het gegil en gejoel. Niet lang daar na stond het volk zelfs op liet too neel vóór het neergelaten scherm. Nu kwam de politie. Een tiental agenten en eenige re chercheurs, onder leiding van den in specteur van politie, den heer Van Binsbergen, drong van twee zijden de zaal binnen, namelijk van de zijde van het Oost-Vestplein en uit de vei lingzaal. Op het zien der blinkende helmen kalmeerde de menigte spoedig en men verliet de stoelen en banken, even wel niet. zonder wanorde. Hier en daar dreigde een ruzie tusschen de elkaar in den weg zittende menschen uit te breken, doch door het kalme en bezadigde optrederi der politie is het gelukkig niet zóó ver gekomen. De gevolgen zouden vreeselijk ge weest zijn, wanneer de sabels hadden moeten getrokken worden. EXAMEN - KNOEIERIJ Het soc.-dem. partijblad ,,De Ar beid" te Arnhem schrijft over de kwes tie der beweerde examen-knoeierij aan het Doetinchemsch gymnasium „Van vertrouwbare zijde is ons ge zegd, dat de commissie uit den Raad met haar onderzoek en rapport klaar is en dat naar haar meening de be schuldigingen, indertijd door mr. J. J. van Gorkum tegen een drietal leer lingen uitgebracht, voldoende bewe zen zijn." Of „De Arbeid" het niet mis heeft, weten we natuurlijk niet, maar dient te worden afgewacht. Uit de Pers. VALSCHE POSITIE. De „Standaard" schrijft het navol gende Gelijk men weet, is de sociaal-demo cratische partij in heel anderen zin partij dan alle overige partijen in het land. Eenige sociaal-democraten hebben namelijk een Vereeniging ge sticht, 'en deze is als rechtspersoon erkend. Het is nu deze Vereen i- ging die zich noemt: De Sociaal- Democratische Arbeiderspartij. Het heet dus een partij, maar het is dit niet. Het is een Vereeni ging. Die Vereeniging nu heeft een be stuur, dat gelijk bij elke vereeniging, bestuurt, de lakens uitdeelt en mees ter van het terrein is. In heel helt land nu heeft deze Ver eeniging een goede 6000 leden, over onder-afdeelingen verdeeld. Worden nu op deze Vereenigings- candidaten over heel het land een 30.000 stemmen uitgebracht, dan zijn die 24.000 bijkomende stemmen niet stemmen van leden der partij, want leden der partij zijn uitsluitend le den der Vereeniging. Neen, die 24.000 zijn bijloopers, die onder geen enkele contröle staan, en die voor het meerendeel anarchisti sche gevoelens zijn toegedaan, of al leen als ontevredenen meêstemmen. Juist hierin echter schuilt het ge vaar voor de toekomst, gelijk er het gevaar van 1903 in school. Bij zulk een verhouding helpt het niets, of het bestuur der Vereeniging al water in zijn wijn doet en van uiterstfin poogt af te houden. Komt er weer een, kink in den ka bel, dan loopt die massa weer meê met wie het hardst schreeuwt en ka baal maakt; en dan moet het be stuur der „partij", alias: „Vereeni ging", wel weer bij zwenken, omdat het anders met zijn 6000 in den wind blijft staan en bij de stembus er het loodje bij inlegt. Dat zou nog niet zoo behoeven te zijn, indien die 6000 leden, op enkele uitzonderingen na, arbeiders wa ren. Die toch konden dan in hunnen kring invloed oefenen. Maar ook dit is niet zoo. De eigenlijke arbeiders bleven op een afstand staan, en de toon wordt aangegeven door moderne predikan ten, advocaten, leeraren van hoogere burgerscholen, onderwijzers en enkele dames. EEN NIEUWE PARTIJ. Wij lezen in het „Centrum" „Naar wij vernemen, hebben eeni ge heeren zich vereenigd om pogin gen in het werk te stellen tot het vor men eener Nationaal-Historische Par tij, waarvan het beginsel-program binnenkort zal worden bekend ge maakt." Dit bericht circuleert thans in de bladen. Er wordt bijgevoegd een lijstje van ruim een dozijn heeren, van wie deze poging tot oprichting aanvankelijk" uitgaat. Naar het oordeel dezer heeren zijn er dus nog geen partijen genoeg in Nederland. Er is reeds een „christelijk-histori- sche" groep en er wordt reeds ge ijverd voor de „christelijk-nationale" beginselen. Nu moet er echter nog een „natio- naal-historische" partij bij komen. Wat zij, die de poging tot oprich ting doen, hiermee eigenlijk bedoe len, is voorhands niet duidelijk. Misschien streven zij naar het stichten der „midden-partij", waar van de heeren Bronsveld en Buyten- dijk indertijd droomden en welke, na verschillende mislukte pogingen, een illusie bleek te zijn. Misschien ook willen zij meer naar links, of meer naar rechts. Maar wat hiervan zij. men moet met een bijzonder optimisme bezield zijn, om te meenen, dat te midden van de talrijke fracties, welke ons goede vaderland reeds telt, een nieu we partij zoo maar in een ommezien uit den grond kan worden gestampt. Daartoe dunkt ons waarlijk nog iets anders noodig dan een clubje van twaalf of veertien heeren, zelfs al komen zij op een goeden dag bijeen, om het vaderland met een „beginsel program" te verrijken. Een vennootschap kan door eenige heeren met goed-klïnkende namen on getwijfeld worden opgericht. Maar de vorming van een p ar tij stelt hooger eischen, vooral wanneer men daarbij niets minder dan „NationaaJ-his- torisch" wil wezen Rechtszaken EEN MINDERWAARDIGE. Dinsdag deed het Gerechtshof te Amsterdam uitspraak in dc zaak van den 18-jarigen kantoorbediende bij de firma. BenderJ. W. Bock, die dooi de Rechtbank te Amsterdam was veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf ter zake van twee misdrijven van diefstal, twee mis drijven van valschheid in geschriftei en twee misdrijven van opzettelijke gebruikmaking van het vervalschte geschrift. Zooals men zich herinne ren zal, werd naar beklaagde's geest vermogens een deskundig onderzoek gelast. Die deskundigen kwamen tot de slotsom, dat de beklaagde niet krankzinnig is, maar een zwakzinni ge, een semi imbecile. De adv.-generaal eischte bevesti ging van het vonnis, behalve wat be treft de opgelegde straf, die hij wenschtc terug te brengen tot zes maanden gevangenisstraf onder af trek van drie maanden preventieve hechtenis. Het Hof, zich ook na het onderzoek der deskundigen vereenigende met het vonnis der Rechtbank en de gron den, waarop dit steunt, vernietigde dit wat betreft de beslissing over de teruggif te der stukken van overtui ging, maar bevestigde dit voor al het overige met bepaling, dat drie maan den bij de ten uitvoerlegging van het vonnis zullen worden afgetrokken. EEN VECHTERSBAAS. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond Dinsdag terecht H. K„ arbeider aldaar, een der hoofd aanvoerders van de partij, die gerui- men tijd door haar vechtpartijen Maastricht in opspraak brengen. Hij wordt beschuldigd N. Merx met een mes drie wonden in den rug te heb ben toegebracht. Het O. M„ de schuld van beklaagde wettig en overtuigend bewezen ach tende, vond het raadzaam een ern stige straf op te leggen en requireer- de 1 jaar gevangenisstraf. Leger en Vloot LEGERZAKEN. Wij lezen in de Haagsche Courant het volgende Sommige zaken moet men, al ge schieden zij vlakbij, langs een groo ten omweg te hooren krijgen. Zoo lezen wij nu in het „Bat. Nbl.": Verbijsterend is het verhaal van de wijze, waarop de Geschutgieterij in Nederland is opgedoekt. Men was met een geschutfabrikant overeengekomen, dat deze het geheim van Je vervaardiging van modern snelvuurgeschut aan de Nederland- sche Regeering zou verkoopen, dat de elementen tot het vervaardigen van die vuurmonden daarbij zouden wor den geleverd, en dat ons Gouverne ment dan zou beginnen met zijn eigen materieel te vervaardigen. Niet alleen dat men hoopte, daardoor goedkoop aan de kostbare kanonnen te komen, maar men verzekerde zich zoodoende ook de gelegenheid om in tijd van oorlog van het buitenland onafhankelijk te worden en, wanneer we van de wereld zouden zijn afge sneden, toch te kunnen -doorgaan met het leger van het vereïschte geschut te voorzien. Zoo gezegd zoo gedaan; men schaf te bij de firma Cockerill in België kostbare banken aan en alles wees er op, dat men binnenkort flink van leer zou trekkentot plotseling de opheffing van de Geschutgieterij aan dezen schoonen droom een eind maak te en we daarmede voor goed on machtig werden om, als de nood aan den man is, ook maar één stuk ge schut te vervaardigen. Hoe men op zulk een uiterst onge schikt en ongelukkig oogenhlik, juist toen men op weg was om tot een ge zonden toestand te geraken, tot zulk een wending is gekomen, is in de oogen van deskundigen in Nederland niet voldoende verklaard ja, laat ik maar zeggen, is heelemaal niet ver klaard. Aan de firma Krupp zal r.u de levering worden gegund en ïco zullen wij veel duurder dan anders aan de noodige waar worden gehol pen en b.v. bij een oorlog met Duitschland volkomen zonder aan vulling van geschut blijven. Wanneer men bij Hollandsche of ficieren, die van deze kwestie op de hoogte zijn, om inlichtingen aanklopt wordt men óf met ontwijkende ant woorden óf met het optrekken van de schouders afgescheept, terwijl soms op verdrietige wijze wordt ge zegd, dat men er liever niet over spreekt. Het zou daarom zaak zijn, dat een der volksvertegenwoordigers, na zich van het verloop van deze zaak be-, hoorlijk op de hoogte te hebben ge steld, den minister van Oorlog eens interpelleerde en zoodoende een zaak liet uitleggen, die thans den indruk vestigt van allesbehalve met het landsbelang te strooken. Van de mi litaire leden, die in de Kamer zitting hebben, is een zoodanig optreden te gen den Oorlogsminister niet te ver wachten maar er is waarschijnlijk wel iemand te vinden, die in deze aangelegenheid de kat de bel zou willen en kunnen aanbinden. Want de belangen van Nederland en Indië zijn hier, naar het schijnt, niet be hartigd op een manier, die aan de belastingschuldigen bevrediging kan schenken. Gemengd Nieuws LOCOMOTIEF OP HOL. Een zonderling spoorwegongeluk heeft in de vorige week bij Rome plaats gehad. Een locomotief was op hol en reed zonder geleider van Al- bano in dolle vaart voorbij Castel- Gandolfo en Marino en tegen een personentrein, die uit Rome kwam. Ooggetuigen, die de locomotief zon der machinist als een razende voorbij zagen vliegen, verklaren, dat hot een spookachtig gezicht was. Tegen 7 uur kwam een wisselwach ter van Albano hij den stationschef aanhollen, roepende „Er is een ma chine ontvlucht". Do chef meende dat de man gek was gewordenmaar toen deze ernstig verhaalde wat er gebeurd was. werd naar Castel-Gan- dolfo en Marino getelefoneerd, maai- het antwoord was „te laat, in volle vaart voorbij gestoomd". Toen word naai' Rome en tusschen plaatsjes ge seind, om den trein uit Rome te waar schuwen het antwoord van daar was „trein reeds voorbij". Nadat hij aankomst in Albano ma chinist en stoker de machine hadden verlaten, werd die door een anderen beambte, die er niet goed mee wist om te gaan, onder een afdak ge bracht, en toen de man haar nu ach teruit wilde sturen, ging ze vooruit en de man, die er opstond, zich on machtig voelende om haar tot stil stand te brengen, sprong er af. EEN ECHTSCHEIDING. Een zeldzaam rechtsgeding is te München thans aanhangig. Veertig jaar geleden trad een aldaar wonend, geleerde in het huwelijk met een Saksische dame, en wel op Helgoland dat toen nog tot Engeland behoorde. Het echtpaar woonde achtereen in verschillende steden van Duitschland, tot de man zich in 1896 te Konstan- tinopel vestigde en daar tot den Is lam overging. Hij liet zijn huwelijk naar Turksch recht ontbinden en zond* den „scheidingsbrief" door mid del van den Turkschen consul aan de vrouw. Vervolgens huwde hij met een andere vrouw en vestigde zich met haar te München. En pas on langs, na 18 jaar, ontving hij'n dag vaarding van de eerste vrouw, die beweert, dat de scheiding nietig is, omdat deze door den Duitschen rech ter moest zijn uitgesproken. De ge daagde heeft echter geantwoord, dat het Duitsche recht op zijn eerste hu welijk niet toepasselijk was, omdat het op Helgoland is gesloten en hij bovendien destijds geen bepaalde na tionaliteit had, wat daarom ook gold van zijn eerste vrouw, als gevolg van haar huwelijk. Vóór zijn tweede hu welijk was hij Turksch onderdaan ge worden, en dat gold toen ook van zijn eerste vrouw. Hun huwelijk kon toen volgens Turksch recht worden ontbonden en dat is geheel in den vorm geschied. De gedaagde voegt nog bij zijn verwering, dat zijn eerste vrouw gedurende 10 jaren niets van haar verzet heeft laten hooren en pas 8 jaar geleden begonnen is geld van hem te vragen, ofschoon zij geens zins onbemiddeld is en nu eindelijk na 18 jaar eerst met haar vordering tot nietigverklaring van het tweede huwelijk aankomt. WIJNVERVALSCHING. Veroordeeling wegens wijnverval- sching op groote schaal. Een „wijnfabrikant", Stanislaus Waldowsky genaamd, afkomstig uit Posen, vestigde voor eenigen tijd een groothandel in wijnen te Weenen, in de Heumühlgasse No. 12. Er werd groote opslagruimte ge huurd, personeel aangesteld, en, zoo als gebleken is, al spoedig omvang rijke zaken in „zelfgemaakte wijnen gedaan. Een hotelhouder, die van hem wijn had betrokken en zijn gas ten langzamerhand zag verdwijnen, omdat ze, zooals hij vernam, na het gebruik van zijn wijn hoofdpijn kre gen en onpasselijk werden, liet een onderzoek inste'len door de bevoegde autoriteiten, waarbij geconstateerd werd, dat Waldowsky verschillende wijnen voor een kwart gedeelte met water versneed om ze daarna weer met spiritus, suiker en andere ingre diënten ,op smaak" te brengen. Al naar gelang van den aard der ver menging verkocht hij den vervalscli- ten wijn als Moesel, Bordeaux Aus- lese etc. W. liad zich nu voor het gerecht wegens overtreding van de wet op levensmiddelen te verantwoorden en gelijktijdig met hem waren zijn kler ken en zijn gewezen keldermeester aangeklaagd. Waldowsky verklaarde, dat hij, om met andere firma's te kunnen concur- reeren, de inkoopsprijzen van zijn wijnen, door een voor de gezondheid onschadelijke vermenging heeft trach ten te verminderen, een feit, waar voor hij zich niet strafbaar achtte. Op de opmerking van den rechter, dat hij uit met water vermengden Oostenrijkschen Gumpolskirclmer, Rijnwijnen fabriceerde en daarna bot telde, antwoordde de beklaagde ,öu+ hij de wijnen elk naar het gehaite van wijn en toevoegingen etiketteer de". De bedienden van Waldowsky trachtten zich te verantwoorden Giet de mededeeling, dat zij te kiezen had den tusschen zijn bevelen op te vol gen of ontslagen te worden. Het einde was, dat Waldowsky tot drie maanden gevangenisstraf en 1000 kronen boete werd veroordeeld. Met het personeel liep het gelukki ger af en werden, met het oog op den op hen uitgeocfenden dwang zoowel klerken als knechts ieder tot slechts 10 kronen boete veroordeeld. NIET KONINKLIJK. Men vraagt in Denemarken om een wet tegen den uitvoer van kunstwer ken, in den trant van de Italiaansche wet Pacca. En wel schijnt koning George van Griekenland, een Deen sche prins, dingen gedaan te hebben die zulk een wet noodig zouden ma ken. De Koning, die zijn geld zeer goed schijnt te beleggen in huizen en on roerend goed, in allerlei deel en van de wereld, zelfs te New-York, kocht 23 jaar geleden het paleis der oude Deensche familie Bernstorff voor 350.000 kronen. Voor het mooie, in de 18de eeuw gebouwde paleis met prachtig meubilair was dat heel wei nig. Maar Deensche kunstvrienden meenden, dat het in de handen van den vorst in' elk geval veilig was. Koning George heeft zijn a«nftoop echter zeer goed weten te gebruiken. Hij verkocht een vleugel aan een buurman en verhuurde verder een deel aan een prins, een ander deel voor het hooggerechtshof, dat door een brand van zijn paleis was be roofd. Maar hij hield nog een deel over ook, en daarin was de zaal, die de grootste kunstschatten borg Fransche gobelins uit de eerste helft der 18de eeuw, een schoorsteen, kro nen, een rococo-ameublemeni enz. Maar de gobelins en de meiibelen zijn verdwenen het heette dat zij om gerestaureerd te worden naar Parijs gingen, maar door tusschenkomst van een Londenschen antiquaar schij nen ze aan een der Parijsche Roth schilds te zijn verkocht. Men beweert dat de Koning het paleis nu voor niets heeft en nog 1| millioen kro nen overhoudt. De schoorsteen is nog te krijgen voor buitenlanders, totdat de Denen een wet-Pacca zullen heb ben gemaakt. KLEPTOMANIE. Een merkwaardig geval van klep tomania heeft dezer dagen de recht bank te Parijs bezig gehouden. We gens diefstal had zich te verant woorden mevrouw Deschamps, we duwe van een professor in de rechts wetenschappen aan de universiteit te Besangon en zuster van een majoor der artillerie. Zij had in het bekende „Louvre"-magazijn verscheiden lap pen zijde weggenomen en was daar bij op heeterdaad betrapt. De advo caat van mevrouw Deschamps ver klaarde voor de rechtbank, dat zijn cliënte onder den invloed van een onweerstaanbaren aandrang gehan deld had. Zoodra zij 't eigenaardige ritselen van zijden stoffen hoorde, moest zij zich deze toeëigenen. Een jaar geleden werd zij reeds voor een dergelijk misdrijf tot 6 maanden ver oordeeld. De rechtbank besloot de beklaagde ter observatie naar een ge sticht te sturen. EEN ZONDERLINGE BRUIDSNACHT. Kooplieden, die zich hij het aan breken van den dag naar de Hallen begaven, vonden bij de poort van Ver sailles een vreemd paar, dat aan den kant van den weg lag. De man was in rok, met vest-en-coeur en naast hem lag zijn hooge hoed, die echter ingedeukt was. De vrouw was geheel iu het wit gekleed met oranjebloe sems op de borst en in het haar. Zij lagen in eikaars armen rustig te slapen. De politie, die er bij geroe pen werd, wekte hen en nam hen mee naar het bureau, waar de man op de volgende wijze het raadsel op loste: „Wij zijn gisteren getrouwden hebben de bruiloft gevierd met een diner in een restaurant. Om 12 uur namen wij afscheid van onze gasten en begaven ons naar onze woning in de rue Vaugirand. Er is daar geen portier in huis en voor de deur geko men, bemerkte ik, dat ik mijn sleutel vergeten had. Ik heb uit alle macht geklopt, maar geen der buren nam de moeite om open te doen. Daarop wil de ik naar een hotel gaan, maar dat weigerde mijn vrouw, zoodat wij maar besloten een wandeling te ma ken tot de dag zou aanbreken. Wij werden echter moe, gingen in het gras zitten en.,., de rest weet gij." GOED TOEGEPAST. De jeugdige Sipido, die een viertal jaren geleden een moordaanslag pleegde op den koning van Engeland toen nog Prins van Wales heeft zich in de gevangenis onderscheiden door een voorbeeldig gedrag. In de gevangenis leerde hij verschillen de muziek-instrumenten bespelen. En thans zal hij uit den kerker ontsla gen worden om dienst te nemen bij het muziek-corps van het 11e regi ment te Hasselt in garnizoen. REVOLUTIONAIRE AANSLAG. Gemeld wordt, dat te Petersburg een revolutionaire aanslag is ont dekt, die ten doel zou hebben ge had. ruim 500 gevangenen uit de ker kers van de Petpir- en Paulsvesting te bevrijden. De samenzweerders wil den daartoe eeu slaapmiddel dier in de soep, die 's ochtends vroeg aan de wacht en het gevangenispersoneel wordt verstrekt. Maar het plan lek Ie uit en de voornaamst© deelnemers aan het complot zijn gearresteerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 cents per regel. De Pastilles Vicfcy-Eiat Van alle zwakke magen, goed be kend, hebben zij geen andere pre tentie dan de kleine ongemakken der Spijsvertering te genezen. Hunne on betwistbare werkdadïgheid is ver schuldigd aan het Zout VICHY-ETAT dat zij bevatten en waarvan zij al dc hoofdbestanddeelen bevatten. Men wachte zich voor de namaak sels en eische steeds het merk VICHY-ETAT. EEN GELUKKIG MAN. De mensch is iederen dag zijns le vens aan vele ziekten blootgesteld. De eene ziekte heeft een min of meer kwaadaardig karakter dan de ande re. Doch een der gevaarlijkste ziek- teta., die het moest bekend zijn, is de pleuris, niet alleen dat de ziekte op zichzelf zoo gevaarlijk is, maar de gevolgen dezer ziekte zijn het. Deze ziekte begint met eene lusteloosheid en vermagering en men beeft koude rillingen. Vervolgens heeft men koorts, steken in de zijde, de adem haling wordt moeilijk. De borstholte zet zich uit, het hart is verplaatst. Zooals men dus ziet, is tot herstel ling dezer ziekte eene degelijke be handeling noodig. De heer A. de Bruin, Mr. Schoen maker te Wijngaarden, prov. Zuid- Holland, heeft ook de pleuris gehad, en was hiervan genezen, doch hét te rug bekomen der krachten was niet zoo gemakkelijk. Slechts zeven en twintig jaren oud! zijnde, was alle hoop tot hen-stel vol strekt nog niet, verloren, al hoewei hij vele geneesmiddelen tot versterking cn tot opbeuring der krachten tever geefs had aangewend, schepte hij nog moed in de behandeling met de Pink- Pillen. Hij heeft ze dan ook, zooals hij onlangs aan onzen verslaggever mededeelde, met succès gebruikt, want sedert twee jaren was hij lij d..en de geweest aan de gevolgen van de pleuris en na vier doezen Pink- Pillen gebruikt te hebben, was hij ge heel en al hersteld en verricht wede niet lust zijne dagelijksche werl zaamheden. Uitgeputte mannen, vermoeid don overdreven arbeid en het nawevkei wacht niet, neemt de Pink-Pillen, ii U zullen herstellen en die u terston zullen versterken. De Pink-Pillen hel ben duizenden genezingen bewerï stelligd. Het is logisch, dat, als zi anderen genezen hebben, zij U oo zullen genezen. Prijs '1.75 de doos, /9.— per 6 doe zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiige 27, Rotterdam, hoofddepóthouder voo Nederland en Apotheken. Franco toe; zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT, ZER VAN DER HULL, Drogerijen Jansstraat 28, Haarlem. Uitlotingen. BRUNSW1JKSCHE LOTEN van 1868 groot Th. 20. 127e Premientrekking op 30 Sept. 1904 Serie 1779 No. 49 M. 90000. Serie 8991 No. 4 M. 6000. Serie 9664 No. 1 M. 4500. Serie 8420 No. 14 M. 2400. Serie 1599 No.. 5, Serie 2619 No. 43 Serie 3501 No. 43, Serie 5285 No. 5, Serii 5328 No. 35, Serie 5867 No. 37, Serie 735S No. 50, Serie 7541 No. 40, Serie 822' No. 28, Serie 9664 No. 27, elk M. 300 Serie 1505 No. 15, Serie 4331 No. 15j Serie 4560 No. 12, Serie 6162 No. 3 Serie 7291 No. 16, Serie 8205 No. 21 elk M. 210. Alle overige in de op 1 Aug. 190) getrokken Seriën begrepen nummers elk M. 78. Betaalbaar 31 December 1904. FREIBURGER LOTEN van 1879, groot fr. 10. 52e Premiëntrekking op 15 Sept. 1904, Serie 7079 No. 15 fr. 12000. I Serie 816 No 7, Serie 9189 No. 19 elk fr. 500. Serie 873 No. 7, Serie 1088 No. Ij Serie 1297 No. 18, Serie 1559 No. 2, Serie 1598 No. 23, Serie 1654 No. 16, Serie 2203 No. 13, Serie 2211 No. 15, Serie 2826 No. 2, Serie 3178 No. 18,19, Serie 3385 No. 22, Serie 4078 No. 20, 24, Serie 4233 No. 8, 11, Serie 4889 No. 18, Serie 5542 No. 9, Serie 5833 No. 5, 8, Serie 6004 No. 5,18, Serie 6224 No. 16,17, Serie 6840 No. 9, Serie 7079 No. 2, 11,19, Serie 7103 No. 15, Serie 7698 No. 15, 22, Serie 8210 No. 8. Serie 8240 No. 16, 21, Serie1 9106 No. 3, 5, Serie 9166 No. 24, Serie 9504 No. 8, 15, Serie 10477 No. 9 elk fr. 50. Serie 715 No. 16, Serie 873 No. 10, 21, Serie 1088 No. 3, Serie 1567 No. 16, Serie 1598 No. 19. Serie 2826 No. 16, Serie 3178 No. 5, Serie 3345 No. 14,19, Serie 3385 No. 23, Serie 4889, No. 7, Serie 5319 No. 20, Serie 6004 No. 1, Serie 6306 No. 13, 15, Serie 9106 No. 12, Serie 9166 No. 10, Serie 9221 No. 14. Serie 9241 No. 9 elk fr. 40. Alle overige in de op 13 Augustus 1904 getrokken Seriën begrepen num mers elk fr. 15. Betaalbaar 15 Januari 1905. MILAAN LOTEN van 1866,' SSSSi'ifróotLirësjlir" ,~3 lOöe^Trekking op^l6 September 1904. .iil50JSeriën.vV Serie 105 121 199 297 464 471 579 612 637 661 713 719 767 775 806 864 886 897 907 981 996 1078 1164 1177 1226 1233 1242 1369 1387 1412 1413 1453 1532 1536 1642 1742 1841 1846 1891 2036 2094 2107 2333 2338 2379 2419 2560 2601 2618 2677 2725 2755 2784 2887 2990 3059 3138 3159 3177 3197 3237 3272 3336 3345 3346 3374 3432 3525 3529 3756 3850 3899 4057 4080 4099 4166 4171 4253 4325 4329 4437 4454 446G 4523 4577 4631 4635 4647 4696 4743 4760 4796 4804 4935 5084 5100 5232 5291 5583 5611 5632 5657 5675 5689 5808 5837 5894 5912 5935 5962 6020 6022 6025 6140 6166 6242 6281 6322 6388 6440 6480 6493 6540 6546 6558 6595 6610 6708 6745 6764 6773 6802 6860 6881 6902 6910 6930 6947 6958 6971 7174 7236 7241 7301 7834 7396 7415 7457 7475 7476. Premiën. Serie 4796 No. 67 L. 10000. Serie 886 No. 96 L. 1000. Serie 6025 No. 82 L. 500. Serie 579 No. 56, Serie 864 No. 21, Serie 886 No. 11, Serie 3529 No. 73, Serie 5837 No. 49 elk L. 100. Serie 661 No. 10, Serie 1177 No. 69, Serie 1387 No. 47, Serie 2784 No. 66, Serie 3159 No. 73, Serie 4437 No. 8, Serie 4466 No. 28, Serie 6764 No. 65, elk L. 50. Serie 471 No. 25, Serie 661 No. 54, Serie 806 No. 65, Serie 897 No. 86, Serie 1164 No. 29, Serie 1226 No. 21, Serie 1242 No. 54, Serie 1369 No. 76, Serie 1412 No, 63, Serie 1841 No. 2, Serie 2379 No. 56, 68, Serie 24-19 No. 9, Serie 3159 No. 52, Serie 3345 No. 7, Serie 3756 No. 2, Serie 4743 No. 11, Serie 5291 No. 56, Serie 5583 No. 13, Serie 5912 No. 85, Serie 6022 No. 71, Serie 6025 No. 17, Serie 6281 No. 6, Serie 6480 No. 83, Serie 6540 No. 54, Serie 6546 No. 99 elk L. 20. Alle overige in bovenstaande Seriën begrepen nommers elk L. 10. Betaalbaar 15 December 1904. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht, 5 October. A. Stoltenkamp, kleermaker en koopman te Drieber gen. Rechter-commissaris mr. W. M. A. Boers. Curator jhr. mr. K. J. Schorer. S. M. Stortenbeker, weduwe vanj, van Straten, het smidsbedrijf uitge oefend hebbende, thans zonder be roep, wonende te Jutphaas. Rechter- comm. mr. M. Cromrnelin. Curator mr. P. G. H. Dop. Opgeheven M. van Asperen, te Naar den. Geëindigd P. E. de Cooker en zijne echtgenoo- te. M. F. Pieters, te Temeuzen. (Stct.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6