NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6532 Verschijnt dagelijks, benaive op /.on- cn ZATERDAG 15 OCTOBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Laurens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Gcnèraie de Publicité Efrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA. Zaterdag 15 October. Uitvoering Turn-Vereeniging „Bato". Brongebouw 8 uur. Lezing van den heer Saeys in de too- neelzaal Café Brinkmann 8 uur. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG. De ontzaglijke worsteling, die over de naaste toekomst van Mantfyoerije moet. beslissen, is tlians in vollen gang. De Tsaar heeft het gewild, op aandringen van Alexejef, naar men steeds meer gaat geioovenonder deai invloed der oorlogspartij en dei- imperialisten. „Uw krijgsmacht", zoo zeggen zij tot Koeropatkin, „staat nu gelijk met de Japanscheovertreft die z.-*lfs eenigszinsde spoorweg rondom het Baikal-meer kan, in samenwerking met de veerbooten. nu dagelijks vol doende versterkingen toevoerenen een leger is in wording om het uwe te vervangen, wanneer de zaak mis loopt. Het handelen staat thans aan u." De uitslag echter zal leeren, of die hooge personages, dife ver van het oorlogsveld, te St. Petersburg de krijgsverrichtingen besfcudeeren en. critiseeren, gelijk hebben gehad dooi den Russischen Generalissimus te noodzaken aanvallenderwijs op te treden. Uit de stemming der Japansche be volking zou men kunnen opmaken dat de Japanners zich over dit aan vallend optreden van hun tegenstan ders verheugen. Tot nu toe moesten zij altijd aan vallen en ongedekt, met groote ver liezen. de Russische stellingen bestor men. Dit bevestigt het oordeel, eenige dagen geleden door liet ..Berl. Ta- gebl." uitgesproken, dat de Japan ners als verdedigers misschien nog veel meer te vreezen zullen zijn dan vroeger als aanvallers zij schijnen dit zelf dus ook in te zien. Maakten wij gisteren melding van de telegrammen, over den grooten slag uit Tokio ontvangen, thans ko men daarover berichten via Peters burg, die een geheel anderen kijk op de zaak geven. In een telegram van Sakarof wordt van 11 dezer gemeld „Volgens ontvangen berichten lub ben onze troepen gisteren de stellin gen, die zij den dag te voren, acht werst ten. zuiden van de Sjahe-rivier. hebben ingenomen, behouden en be vestigd. Gisteren tegen den middag werd het oprukken van den vijand waargenomen tusschen de Mandarij nenstraat en het dorp Toemvntsi. De vijand was ongeveer een divisie in fanterie sterk en beschikte over e.-ni- ge batterijen. Het vuur van onze voor hoede hield der. opmarsch van den vijand tegentot. den avond onder hield deze een hevig geschutsvuur. Heden begonnen de Japanners een aanval aan beide zijden van den spoorweg. Noordelijk van de kolen mijnen van Yentai werd den gehee- len dag heftig gestredende ten oosten der mijnen op den Hoeatinpns door den vijand bezette stelling werd grootendeels door ons vermeesterd. Slechts het hoogste punt der stelling, een begroeide bergkegel, was tot des avonds vijf uur nóg niet genomen. Over de geheele linie van den vijan delijken opmarsch handhaafden onze troepen zich in den loop van dezea dag in hun voorste stellingen. Slechts op"enkele punten moesten de troepen op de hoofdstellingen worden terug getrokken. En generaal Koeropatkin zelf meldt aan den Tsaar „In den nacht van 11 op 12 October en den ganschen volgenden dag had het Mantsjoerije-leger een hetigen strijd te voeren. De Japanners trokken aan zienlijke strijdkrachten samen tegen ons centrum en onzen rechtervleu gel. De troepen aan dezen vleugel behielden hun verst vooruitgeschoven posities, maar trokken met het in vallen van de duisternis op de hoofd stelling terug. Daarop trokken des middags eveneens terug de troepen van het centrum. Er werd hevig ge streden tal van aanvallen van de Japanners werden afgeslagen. Op den rechtervleugel heroverden de Russen des nachts een daags te voren verlo ren dorp op den linkervleugel zetten de Russen den strijd om een der pas sen voort. Berichten over den stand van het gevecht aan dezen vleugel ontbreken nog. De verliezen zijn onder deze om standigheden aanzienlijk." Te-Petersburg vreest „men", dat uit het telkens terugtrekken der Ja panners, nadat slechts enkele kanon schoten gelost zijn, moet worden op gemaakt. dat zij de troepen van Koe ropatkin willen lokken naar een se dert -een maand gereed gemaakt ter rein om daar een slag te leveren, die van veel grooter belang kan zijn dan die bij Liaojang. Van een generaal, die een particu lier telegram uit Moekden ontvan gen heeft, vernam de Fransche jour nalist, dat de Japanners langzaam voor het Russische leger terugtrek ken, dat in gesloten kolonnes oprukt. De vijand verdedigde zich krachtig in het centrum, maar trok op reohter- en linkervleugel voortdurend achter uit, Slechts in den omtrek van de Yentai-mijnen werd hevig gevochten. De troepen zijn zeer opgewonden. Do officieren hebben zeer veel moeite om hun manschappen in bedwang te hou - den zij stormen vooruit met onge kende geestdrift, want zij weten, dat het er nu op aankomt de Japanners terug te drijven. Htt weer is uitmun tend de wegen zijn (voor Mantsjor- rije zeker) goed begaanbaar. Van Japansche zijde komen, even als gisteren, weder verschillende Japansche overwinningen Zoo wordt uit Tokio dato 13 dezer gemeld, dat in een bericht van gister- middag maarschalk Oyama zijn be vrediging uitspreekt over het verloop der operaties. In den strijd tusschen de Taitse-ho en de Hoen-ho behaalde het rechter- leger en het centrumleger der Japan ners besliste voordeelende linker vleugel was nog in een ernstigen strijd gewikkeld om den Russischen rechtervleugel te omsingelen. In zijn verdere telegrammen meldt Oyama, dat het Japansche centrum- leger in het gevecht in den nacht van 11 October twee stukken veldgeschut en acht anununitiewagens buit maak te. Generaal Murni is gewond, een overste gadood. Uit een nader ontvangen rapport van het hoofdkwartier in Mantsjoe- rije blijkt nog. dat de Japanners o1-er het algemeen in het gevecht van gis teren succes hadden. De drie legers behaalden duidelijke voordeden. Re bewegingen, ondernomen met het rt- el de Russen bij Pensihoe te omsingelen hebben goeden voortgang. Het aan tal troepen, thans in den" strijd, over treft dat in den slog van Liaojang en op verschillende punten was de strijd heviger dan ooit te voren. De verlie zen zijn dan ook zeer groot. De aanvallen van den vijand in de nabijheid van Pensihoe zijn op al le punten afgeslagen. De vijand wordt door de hoofdmacht van het rechter- en middenleger vervolgd. De Japansche strijdkrachten bereikten de linie MaersjanManghoeafoen. De Russen daar met artillerie opgesteld werden omsingeld en in groote ver warring gebracht, terwijl een ander deel der Russische troepen naar het noorden vluchtte. Volgens gevangenen bevindt gene raal Koeropatkin zich met drie divi sies achter de Russische legermacht die tegenover het rechterleger staat. Het centrum van het linkerleger verdreef de Russen uit de buurt van Langtoesjan en nam daar stellingen in. De Russen vluchtten in wanorde naar het noorden. Een rechtsche co lonne slaagde er in den vijand te verdrijven uit de stellingen ten noor den van Yendonioela de vijand trok ook hier in verwarring terug. De Ja panners vervolgen hem. Sedert het laatste bericht zet het rechterleger een krachtige vervolging in noordelijke richting voort. Een co lonne, in de richting van Sjitsiatotzoe gezonden om den terugtocht van den vijand uit Pensjihoe af te snijden, vervolgt haar operaties. Het hoofdle ger gaat voort met de aanvallende beweging en tracht de linie Toeng- sjankoe en Hoetsjiakoetsjatzoe te be zetten. Heden trok de vijand in deze richting voortdurend terug tot liet invallen van de duisternis." Het bericht, dat een groote vijande lijke colonne zich in zuidwestelijke richting voortbewoog en begonnen was de werken van Tsjienhoeang- tsjiatien te verdedigen, is niet zeker. Het aantal door de hoofdcolonne van het linkerleger buitgemaakte kanon nen bedraagt 16 in plaats van 8. De rechtervleugel van de hoofdcolonne van hét linkerleger veroverde 4 vijan delijke kanonnen. Twee tegenaanval len van den vijand tegen de hoofd colonne van het linkerleger waren zeer hevig doch werden afgeslagen met groote verliezen, veroorzaakt door onze artillerie en het hevig in- fanterie-vuur. De rechtercolonne van het linkerleger maakte tijdens het ver volgen van den vijand ten westen van Sjïhliho 5 kanonnen buit. waardoor het. totaal der door het linkerleger ver overde kanonnen op 25 gebracht wordt. Versterkingstroepen en artil lerie-reserve naderden de omstreken van Koesjoetzoe. Een deel van deze troepen verdrijft de Russen uit Hoengtsjiatien. De rechtervleugel van de linkercolonne i van het hoofdleger maakte 150 krijgs gevangenen, j En het laatste berichtje uit Tokio, I dat de lijst der Japansche overwin- ningen volmaakt, vermeldt, dat gene- raai Okoe nog 25 kanonnen buit maak te. in het geheel derhalve ongeveer 30. Met de uiterste spanning volgt men te Tokio den strijd bij Pensihoe. De Russische strijdmacht, die de Japan- i ners daar trachten te omsingelen, wordt op een sterkte van vijfduizend man geschat, zoodat het verlies hier van een ernstige slag voor de Russen zou zijn. Over j Port-Arthur is weder bericht gekomen van gene- raai Von Stössel, gedateerd 5 Oct. I Daarin wordt o. m. gezegd „De Japanners maken veel gebruik van ontplofbare stoffen, die zij in i kisten en zakken met een brandende lont voorzien, als handgranaten, te- j gen onze troepen werpen. Onze troe pen nemen nu eveneens tot dergelijke middelen toevlucht en met goed ge- I volg. De onvermoeibare generaal Kom 1 dratenko vindt telkens nieuwe midde- i len tot verdelging van den vijand. De houding der troepen blijft held- haftigde gewonden dringen er op i aan naar het front te mogen te- rugkeeren. Ook de aanvoerders der troepen toonen grooten moed. Generaal Stössel meldt den Czaar I verder van den 7en De Japanners hebben om de binnen- j werken van de vesting te beschieten i nieuwe batterijen opgesteld, waaron der een met 11 cm. mortieren. Het j bombardement wordt dagelijks hevi- ger. Op 7 Oct. kreeg de vijand ver sterking van een aantal bataljons. Het. weder is koud. De stemming der troepen uitstekend. Allen, van den bevelhebber, tot den laatsten soldaat branden van strijdlust." uit Keulen te Essen gegeven werd, bracht de kardinaal een feestdronk uit op den keizer en sprak er in zijn redevoering over, dat hij uit den mond van Leo XIII zelf gehoord had, hoe deze Wilhelm II achtte en hoe goed en vriendschappelijk de ver houding tusschen den keizer en den paus geweest was. Paus Pius stelt, zooals hij hen UIT ANDERE LANDEN. De Landdag van LIPPE j heeft met 10 tegen 0 stemmen het j voorstel betreffende den duur van het regentschap van graaf Leopold van LippeBiesterveld verworpen. De Landdag is op bevel van den j Regent verdaagd. j De toestand van den koning van SAKSEN j werd ernstiger door de aanhoudende i bemoeilijking van de ademhaling. De i krachten van den koning nemen af. j In het proces wegens de JODENVERVOLGINGEN j in 1903 en den moord op vier joden I werd gisteren vonnis geveld. De van [moord beschuldigden werden vrijge sproken; een beklaagde werd wegens j deelneming aan de ongeregeldheden tot acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Andere beklaagden kregen gevangenisstraffen van acht tot zes tien maanden. Jn tegenwoordigheid van de autori teiten, het corps diplomatique en een aantal officieren der Duitsche, Noord- Amerikaansche, Braziliaansche en Italiaansche marine heeft de heer Quintana Woensdag het president- schap van ARGENTINIË j aanvaard. De plechtigheid, had zon- I der eenig incident plaats. In de ge heel e republiek is het rustig. De nieu we regeering is als volgt samenge- I steldRafael Castillo, binnenland- sche zaken Rodriguez Larreta, bui- I tenlandsche zaken Terry, financiën Gonzales, justitie en onderwijs; To- rino, landbouw Onna, openbare wer ken Godono, oorlogMartin, ma rine. I In een toespraak deed president Manuel Quintana uitkomen, dat zijn regeering eerlijkheid en gerechtigheid zal voorstaan. Voorts zeide hij, dat de kieswet veranderd moet worden. Van BATAZZI, den nieuwen helper van prins Mirski. Plehwe's opvolger, wordt ook ver teld, dat hij een vrijzinnig man is. Als gouverneur van Charkof zou hij zich door zijn zachtheid bemind heb ben gemaakt. Vermoedelijk zal Vrijdag het be sluit tot ontbinding der ITALIAANSCHE KAMER worden uitgevaardigd. De verkiezingen zullen denkelijk begin November plaats hebben. Daar de strijd een zuiver politiek en bijna dynastiek karakter zal dragen meldt men aan de ..Matin" zullen van regeeringswege slechts de repu- blikeinsch-socialistische en anarchisti sche cand?9aturen worden bestreden. Vooral in het zuiden zal de nu komen de kamp hevig zijn. DE AARTSBISSCHOP VAN KEULEN. Bij het diner, dat Woensdag ter eere van den aartsbisschop Fischer persoonlijk had medegedeeld, bijzon der belang in het Duitsche volk. De aartsbisschop zeide in een ant woord op de rede van den opperbur gemeester: „In onzen tijd is hot noodig, dat allen zonder onderscheid van geloof, schouder aan schouder strijden tegen hen, die zich tegen de orde verzetten." DE TSAAR EN DE KONING VAN SERVIE. De tsaar heeft koning Peter, ter 'gelegenheid van zijn zalving, het vol- gende telegram gezonden, i „In dit oogenblik, waarop de ban- j den, die Uwe Majesteit an haar volk I verbinden, de hoogste wijding ont- j vangen, voeg ik mijne gebeden bij die van Uwe Majesteit. Dat de Almachti ge zijne weldaden moge verspreiden j over het hoofd van den Vorst, die nu de Heilige Zalving ontvangen heeft, en over Servië dat hem is toever- I trouwd." j De koning heeft geantwoord „Ik ben zeer ontroerd door de woorde n, die Uwe Majesteit ter gelegenheid van mijn Heilige Zalving tot mij heeft gericht. Ik verzoek Uwe Majes- j teit, met mijn welgemeenden dank. i de verzekering te willen aanvaarden, j dat het Servische volk en zijn koning met dankbaarheid denken aan alles, wat Rusland en de keizerlijke familie voor hen hebben gedaan." Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Op depensioenlijst. B. en W. stellen voor om bij artikel 2 der verordeningen, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren, hij de ambtenaren van de Gemeente lijke duinwaterleiding met daaraan verhonden laboratorium bij te voegen den opzichter over den melkverkoop, tevens werkzaam aan het laboratori um. en bij de ambtenaren der Ge meentelijke Lichtfabrieken de opzich ters over het opsteken, branden en blusschen der lantaarns. Voordracht onder w ij z e r. 13. en W. hebben voor plaatsver vangend hoofd aan de Zevende Tus- schenschool de volgende voordracht opgemaaktle. J. Brandenburg, on derwijzer 1ste klasse aan de Vierde Tusschenschool2e. G. Max, onder wijzer 1ste klasse aan de Kostelooz: school lett.. A. en 3e. L. van dei- Have, onderwijzer 1ste klasse aan de Tweede Tusschenschool. Ontslag genomen. Naar wij vernemen heeft de heer J. W. Stuffers, sedert Maart 1887je- dacteur van het Vliegend blad „De Spaarne Bode", met 1 November a. s. ontslag genomen. Met 1 December a. s. verschijnt on der zijn redactie een driemaal 's weeks uitkomend blad, waarin o. m. zullen voorkomen de thans van de „Spaarne Bode" door hem geschreven rubrie ken „Hier en Daar" van Willem, de Raadsverslagen, de Haarlemmertjes, Rechtbankverslagen, enz. en waar aan zullen verbonden worden een bekwaam tooneel- en muziekverslag- gever. Naar wij vernemen wordt de heer J. W. Stuffers als redacteur opge volgd door den heer W. A. Reuther. Binnenbrandje. Donderdagavond omstreeks 6 uur brak in de Palmstraat bij den heer Zonneveld, een kleine binnenbrand uit in de keuken doordat het gastoe- stel in brand vloog. Het vuur was met behulp van eenige buren spoedig met een paar emmers water ge- bluscht, zoodat de brandweer, die spoedig ter plaatse was, geen dienst behoefde te doen. Mercurius. A.s. Zaterdagavond zal de heer J. B. A. Saeys voor de afdeeling Haar lem van den Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercu rius" eene voordracht houden over het onderwerp „Land- en Volken kunde." Vise li otter geschoten. P. de Wit, werkman bij den heer C. G. van Tubergen. bloemist te Haar lem, heeft Donderdag omstreeks 12 uur een vischotter geschoten in den tuin aan 't Manpad te Heemstede, ter wijl het dier rustig lag te slapen te gen een heg aan. Haarleinsche Kunstkring. Tot nu toe bestond hier ter stede een vereeniging van leerlingen en oud-leerlingen der Kunstnijverheid school onder den naam van „Kunst- vereeniging Ontwikkeling door Oefe ning". („O. D. O.") Meer en meer bleek het. den leden van genoemde vereeniging, dat er in onze stad een werkelijke behoefte bestaat aan een Algemeene Ivunstvereeniging, en daar: de toestand der bestaande vereeni ging deed vermoeden, dat zij wel al- tijd onder de kleinere vereenigingen zou moeten worden gerekend, wer- den door het bestuur der ,.K. V. O. D. O." stappen gedaan om het gebied der vereenigings-werkzaamheden te vergrooten en de vereeniging meer, tot een algemeene te maken, welke veranderde toestand naar de meening van het bestuur zeker meer zou me»-- i werken tot verhooging en veredeling j der Kunstliefde van de menschen en j tot bevordering van de beoefening der Kunst. Noodzakelijker wijze zou met doze principe-verandering een naamsver-) andering moeten samengaan, zoodat. eindelijk op de vergadering van Maan-| dag 18 October j.l. werd besloten de j Kunstvereeniging „O. D. O." met ge wijzigde statuten te doen overgaan in J eene nieuwe vereeniging. die tot naam zal dragen„Haarlemsche Kunstkring"'. Het doel dezer nieuwe vereeniging zal zijn om zooveel mo- gelijk alle frissche jonge krachten. die dienaren zijn der Kunst in den J ruimsten zin des woords. dus niet al leen kunstschilders en sierkunst."-, naars, maar ook and»"-kunstbéoefe naren, onder haar banier te vereeni-| gen en zoodoende1 een Kunstkring te! vormen, wier leden door krachtige. I onderlinge samenwerking zooveel mo gelijk zullen trachten mede te werken tot verwezenlijking van boven aan-; gehaalde principes. Tevens zal, indien zulks ter berci- j king van het doel wordt noodig go-1 acht, de vereeniging zich in verbin-1 ding stellen met andere binnen- en buïtenlandsche knnstbeoefenende ver-1 eenigingen of genootschappen. De zet dl der vereeniging blijft ge-1 vestigd te Haarlem, maar buiten I Haarlem wonende artiesten zullen evenzeer als lid worden aangenomen, i Natuurlijk zal ieder kunstliefhebber gaarne als donateur worden begroet. Denaar buiten werkende kracht' der bestaande vereeniging was. h»^- houdens een enkele zeer goedgeslaag de expositie, niet groot. De nieuw.'j vereeniging zal haar streven zooveel mogelijk hierop concentreeren. en wel in de eerste plaats door het meerma-1 len in een jaar houden van exposities zoowel van het werk der leclcn als van dat van andere artiesten en in de tweede plaats door het maande- i lijksch houden van openbare verga-1 deringen, waarop zooveel mogelijk! bekende kunstenaars, aesthetic! of j andere belangrijke personen, zullen worden uitgenoodigd tot het houden j van een lezing of voordracht. Men zal begrijpen, dat eene veree- j n.iging als deze. indien zij (onder j stadgenooten voornamelijk; genoeg- j zaïnen bijval en financiëelen steun, vindt, eene belangrijke aanwinst voor onze stad mag genoemd worden en zeker niet zal nalaten een goeden in vloed uit te oefenen op de intensiteit van liet kunstleven hier ter stede. Brongebouw. De heer Ivriens heeft Donderdag avond de tweede opvoering van de Symphonieen van Beethoven gegeven. De zaal was goed bezet, en ieder genoot wederom van die overweldi gende schoone muziek. Mejuffrouw Toos Hoog uit Den Haag, een goede bekende van de. Brongebouw-bezoekers, was in Je keuze barer liederen zeer gelukkig De aria van Handel werd mooi door haar voorgedragen. Nog even willen wij aanstippen het altijd mooie quartett van Taisch-j kowskv, dat met veel temperament werd voorgedragen. Alles te zamen genomen mag ook deze avond weer een avond van groot kunstgenot genoemd worden. „Kunst door Oefening". Bovengenoemde mannenzangveree- niging is voornemens op 22 October een uitvoering met bal te geven in het Brongebouw, met medewerking van den bekenden declamator den heer A. M. Vrugt. De altijd nette en gezellige avonden, die deze vereeni ging aanbiedt, maken verdere aanbe veling overbodig. Een merkwaardig stukje. Een merkwaardig stukje van den Burgwal is verdwenen. Het School meesterspoortje met de beide topge- veltjes van perceel no. 96 zijn geval len door de hand van den slooper. Een gedeelte van het poortje, dat tot opschrift had„Nulle science sans diligence, 1595" zal in handen van de gemeente overgaan. Uit de Omstreken UIT DEN BLOEMENDAALSCHEN GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van den heer N. Rouwens vergaderde Donder dagavond te halfacht de Raad van Hloemendaal. De burgemeester ver toeft wegens ongesteldheid te Apel doorn. Afwezig was de heer Ign. Bispinck. De heer Tidemaif vroeg liet woord voor een vermeende onjuistheid in de notulen, die naderbij beschouwd niet bleek te bestaan. ..Wat is dat", zei de heer Koolhoven, „mag er ge discussieerd worden over de notulen En tot dusver is dat ons altijd ver boden. Neen maar, d&ar zal ik om denken." Toen kwam dé lantarenquaestie weer ter sprake. Den vorigen keer hadden de stemmen gestaakt over een voorstel van B. en W„ om een aantal petroleumlantarens te plaat sen. Dc heer Koolhoven had zich daar toen tegen verzet, bij wijze van pro test, omdat de bijzonderheden van 't voorstel tot overdracht van de con cessie der Eerste Neder). Electr. Maats, aan de Kennemer Electr. Maats., bij den Raad niet bekend zijn en de afdoening nog altijd wacht op het advies van den rechtsgeleerde der Commissie. Re meerderheid van den Raad deel de deze meening niet. Weliswaar ver wierp zij nu het voorstel van B. en W maar alleen om aan te nemen een voorstel van den heer Tideman, dat nog verder ging en behalve de voorgestelde, ook nog lantarens wou plaatsen aan de Zandersvaart, en wel op voorstel van den heer Boreel drie. De heer Koolhoven lichtte zijn grief nader toe. Hij is niet tegen ver lichting. maar wilde geen petroleum lantarens stellen op plaatsen, waar electrische verlichting zou kunnen worden aangebracht. Hij twijfelde er aan, of het bij B. en W. wel ernst is geweest om de zaak met eenigen spoed te behandelen. Tori slotte werd met zes stemmen voor t voorstel-Tideman aangenomen. Met. den heer Koolhoven stemden de twee heeren Roozen en de heer Van Hulst tegen. Daar door het ontbreken van een ^oede ventilatie in de zaal de Raad, meerendeels zwaar dampende de keus had tusschen stikken of weg- tochten, zette de heer Koolhoven de deur open we tochtten dus weg Zonder stemming werden goedge keurd een voorstel aangaande de rooilijn van Belvédère, een besluit tot verhooging van het maximum be drag van den hoofdelijken omslag, nu f 12000. op 20,000een voorstel van do Commissie voor de Parken en Plantsoenen tot het overnemen van wegen in de terreinen der Kennemer Bouwmaatschappij een adres van de heeren Jhr. Mr. P. Teding van Berk hout en A. P. van Waveren, tot het aanleggen van wegen bezuiden den Zandvoortschen weg en een verzoek vaii de wed. R. Nieuwenhuis om op nieuw een gratificatie te ontvangen van f 52 per jaar. Als leden van de Commissie voor de Parken en Plantsoenen werden herbenoemd de heeren Johs ter Hoff- steede. voorzitter. Mr. P. Tideman en A. F. Bijvoet, die allen deze benoe ming aanvaardden. Wegens het ontbreken van een be hoorlijken vischkom worden de stem briefjes op een papier verzameld, zoo dat er dan ook op een gegeven oogenblik één weg was. op den vloer gefladderd. Voor een gemeente als Bloemendaal is dit wel wat karig, te meer daar ze in andere opzichten min of meer aan weelde doet. Zoo bevat de Raadszaal drie soorten van ver lichtingsmiddelen de electrische gloeilampen, de kaarsen die op de ta fel van B. en W. het tekort van licht moeten aanvullen en twee groote pe troleumlampen als sieraad op den schoorsteen. De electrische verlichting was ove rigens niet van de lucht. De E. N. E. M. kwam per request er op aandrin gen. dat de Raad nu toch beschikken zou op haar reeds lang geleden in gediend verzoek om de concessie over te dragen aan de Kennemer Electr. Maats. B. en W. wenschten hierop geen advies te geven, zoolang niet het advies van den gemeentelijken rechts geleerde was ingekomen en de heer Ter Hoffsteede had tegen het aan houden van dit punt geen bezwaar, doch wenschte er in' geheime zitting nader over te spreken. Natuurlijk was voor den heer Kool hoven dit request koren op den mo len. die er op wees, dat eerst in Augustus het advies van den rechts geleerde was gevraagd, waarna de zwakke weerlegging van den Voor zitter. die geloofde, dat het stuk toen pas was ingekomen, werd tegenge sproken door den heer Ter Hoffsteede, die zijnerzijds met instemming van den heer Koolhoven constateerde, dat deze het niet op den rechtsgeleerd ad-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1