viseur voorzien had, maai- van oor- toe te laten, in deze gemeente geen deel was, dat B. en W. verbazend behoefte bestaat, om zulk een bi met deze zaak getraineerd hebben. De ling in de politie-verordening op schermutseling verliep in een alge- nemen, meen gelach, toen de Voorzitter Afwijzend werd eveneens beschikt droogweg zei,,dat des zomers de be- op een adres om art 245 van de ge boefte aan kunstlicht weinig gevoeld meente-verordening te wijzigen, werd." Voorts werd tot onderwijzeres bij Toen kwamen de Mededeelingen, het herhalingsonderwijs met algemee- als van ouds het belangrijkste ge deel- ne stemmen benoemd Mej. J. Schop te van de agenda. Door de directie pen. van de E. N. E. T. is afwijzend be- Op voorstel van B. en W. werd ten schikt op het verzoek van den Raad slotte besloten het personeel van de om een halte aan de Kleverlaan. Be- gemeente-secretarie, belast met het sloten werd, bij den nieuwen direc- invullen der lijsten voor de Woning- teur, ter zijner tijd hetzelfde verzoek wet en het bijhouden van hetregis- te herhalen, op hoop van beter resul- ter daarvoor, een vergoeding te beta- taat len van /0.40 per woning. In handen van B. en W. om advies De heer Zwaan had liever een des- werd gesteld een adres van den heer kundige belast gezien met het invul- A. A. Sprenger te Haarlem, om con- len dezer lijsten, doch daar het aan- cessie voor een volksbassin aan de stellen van de personen inquaestie Houtvaart. Over een adres van de behoort tot de competentie van B. en Kamer van Koophandel te Hooge- w. en de heer De Koning zich bereid zandSappemeer, om adhaesie te be- had verklaard, de ambtenaren van tuigen aan haar adres aan den Mi- technisch advies te dienen, achtte de nister tot wijziging van art. 245 ge- heer Zwaan zich bevredigd. meentewet (de regeling van het be talen van hoofdelijken omslag door z. g. forensen) staakten de stemmen. De heer Koolhoven, zichzelf voorstel lende als een slachtoffer van dit ar- tikel. dat hem verplicht behalve in Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorz. de vergadering. BEVERWIJK. Vergadering van den Raad Bloemendaal ook te Amsterdam en te rneente Beverwijk op Vrijdag 14 Oc- Haarlem te betalen, stemde vóórde tober des voormiddags te 9f uur. heer Tideman, in Haarlem ook als Voorz. de burgemeester, torens aangeslagen, stemde tegen Nadat de notulen zijn voorgelezen zigïngen ïn de' tapalir'igoo van bouw- en goedgekeurd, wordt mededeeling politie ter sprake zullen komen, een gedaan van de mededeelingen en in- adres van het Bestuur van den Bond gekomen stukken, waaronder de uit- tot bescherming van den trekhond slag van de aanbesteding der bestra- in Nederland, om bepalingen dien- ting van de Wilhelminastraat. Het aangaande op te nemen. werk is gegund aan den laagstenin- Een adres van den heer R. A. M. schrijver den heer B. Langendijk Grippeling te Heemstede om de {/13978 en /12624) en eeni missiven HaarTelp concessie heeft'aaugevraagd van Ged. Staten betredende besluiten tot aan de grens van die gemeente, van den gemeenteraad, benevens een eventueel te mogen doortrekken naar verzoek van mevr. Nijp om restitutie het station Overveen, zal worden ge- van te veel betaalde belasting, het- steld in handen van de tramcommis- geen wordt toegestaan, sie, zoodra die commissie er weer zal Tot onderwijzers en onderwijzeres- zijn. Sedert jaren is namelijk ver- sen voor het 'herhalingsonderwijs zuimd die te benoemen, ze zal nuin w0rd6n beMemd de h6eren G j. Ro. iXXLZSiï™* Wr m H^Rozee A. Wenzing, M. Aan den nachtwaker te Vogelen- de Boer, F. K. Dankelman, Klomp en zang A. Bellis, die onlangs twee in- de dames A. Japikse en A. Smit. brekers arresteerde, wordt een gra- B. en W. stellen voor om voor de tificatie van 10 toegekend. rioleeringswerken aan te koopen een Bij de rondvraag verzocht de heer atukje grond hoek Hoflanderweg Tideman, in afwachting van een Alkmaarschen straatweg, groot 37 door hem met den heer Koolhoven in A f m heteeen wordt eoed- te dienen voorstel tot wijziging van ™01 1nelg6en worai goea het reglement van orde. de punten ®~euru- die nu onder Mededeelingen voorko- en deelen mede, dat zij aan men. voortaan nader te omschrij- de uitnoodiging van den Raad om ven. Ze doen nu denken aan de doos het tarief van de havengelden te her- van Pandora of den hoed van Bam- zien, niet kunnen voldoen en dat zij berg. tot 1905 zullen uitstellen een voorstel De heer Koolhoven vroeg of de om de gemeente-ambtenaren te pen-1 benoeming van de Commissie voor Bioneeren den ligger op de wegen nu rechtsgel dig is of niet. De Voorz. antwoordde, dat B. en Breukelaar te kennen, dat nl] m de W. hieromtrent nog niet voldoende volgende vergadering een voorstel zal 2ijn ingelicht. doen, betreffende de havengelden. De heer Tideman meende te weten, Alsnu ging de Raad in geheime zit- dat de benoeming niet rechtsgel- ting ter behandeling van de recla- dig is. mes-schoolgelden over 1904/5. Op een waag van den heer C. J. Roozen naar een verstopte pomp op Bij de heden alhier gehouden aan- Rolland, antwoordde de Voorz., dat, besteding werd voor het maken der die nu weer in orde is Den heer Ter rioleeringswerken ingeschreven door Hoffsteede deelde de Voorz. nog me- M lnschl.ijv6r3 laagste G j Smit te der weg gepS zijm ^®rna voor t3m0 hoogste P. J. Daarop ging de Raad over in een Dubbelman voor ƒ51800; 't werk werd zitting met gesloten deuren, wel te ni®t dadelijk gegund, verstaan in figuurlijken zin. In de Voor bestratingswerken waren 18 letterlijke beteekenis bleef de deur liefhebbersgegund aan P .P. Lan- open. daar de Raad volgens het gendijk alhier voor ƒ13978. hierboven vermelde alternatief nog niet bereid was om te stikken. j j VELSEN. ZANDVOORT. De oproepingsbrief voor de open- VERGADERING van den Raad bare vergadering van den Gemeente- der gemeente Zandvoort, op raad alhier, op Dinsdag 18 October Donderdag 13 October, des 1904, voorm. 10 uur, bevat o.m. de namiddags te half acht uur. volgende punten In deze Raadszitting, gepresideerd' Yragen ontheffing vrije en orde- door den Burgemeester, den heer openingentot de nieuwe scholen in Beeckman waren afwezig de heeren gebruik zullen zijn genomen. J. Bakkenhoven en E. Schaap. i Aanvulling personeel herhalings- Nadat de notulen waren voorgele- onderwijs, den en goedgekeurd, werd voorlezing Adres W. Steen, commies ter secre- gedaan van de volgende ingekomen tarie) om pensioen, stukken en mededeelingeni Id Mej d„ j M veriosllun. „,SLrSChdTwi,z!fne<iebaenSnSgChtS Ve.« om eene toelage hoofd der herhalingsschool aanneemt; Verbouw van het huis van H. Hes- een schrijven, dat herbenoemd zijn hnga, arts, alhier, als zetters W. Groen en H. v. Keeren; 1 Adres van Joh. Jac. Luijn, houden- een proces-verbaal van de opne- de bezwaren tegen zijne aanwijzing niing der kas van den gemeente- als pomper bij de brandspuit te Sant ontvanger. poort. Deze stukken werden voor kennis- j straatnamen te IJmuidon. geving aangenomen. j Adres van w F Meijer te Velsen, Een verzoek van de Erven deshee- ren De Favauge. inzake het Raads- Holland-op-zijn-smalst, betreffende besluit over den weg achter den de« Schulpweg. Hoogeweg. werd ter behandeling aan- i Adres van L. Natte, gemeente-ont- gehouden tot de volgende vergade- j vanger, om verhooging zijner jaar ring. .wedde. Besloten werd de subsidie aan het I Verzoek van den gemeente-veld- Burgerlijk Armbestuur te stellen op wachter K van Nieuwenhuize, om in Binnenland H. M. DE KONINGIN-MOEDER OP ORANJE-NASSAU's OORD. Het gevolg van H. M. de Koningin- Moeder bij Haar bezoek gisteren aan het Sanatorium „Oranje Nassau Oord", bestond uit freule Van de Poll en de hh. jhr. De Ranitz, gene raal graaf Dumonceau, grootmeester van het Mil. Huis van H. M., jhr. Pauw van Wieldrecht en Groeneveldt, intendant van Soestdijk. In het Sanatorium werd H. M. ont vangen door de directie, n.l. den ge neesheer-directeur dr. J. W. F. Do- nath, dr. W. J. W. Huinink en mej. R. Piebenga, directrice. Ook waren tegenwoordig de heeren E. Cuypers, architect te Amster dam J. L. Labberté, tijd. geneesheer en mej. G. Talina, boekhoudster. Alle ziekenzalen werden bezocht, iedere patient ontving een bloem. Ook de verschillende bijgebouwen werden be zichtigd, ook het machinegebouw, thans in herbouw. Na afloop werd een kopje thee ge dronken, waarna H. M. zich naar de conversatiezaal begaf, waar de pa- tienten Haar Gezang 267 toezongen. De directeur sprak H. M. vervol gens toehij stelde in het licht de dankbaarheid van vele patiënten, die hier genezing hadden gevonden. Daardoor waren niet alleen zij dank baar, doch ook de familieleden, die geliefde betrekkingen gezond zagen terugkeeren. Helaas zijn er ook patiënten ge weest, die niet herstelden. Doch deze hebben hier toch geleerd, hoe zij hun leven behooren in te richten en op welke wijze zij hun familieleden voor de vreeselijke ziekte kunnen vrijwa ren. H. M. dankte voor deze woorden. Zij verklaarde een aangenamen dag te hebben doorgebracht. Het deed Haar genoegen te zien, met hoeveel liefde de beide doctoren en de direc trice de patiënten ter hulpe zijn. Tot afscheid werd het Wilhelmus gezongen, waarna de gereedstaande rijtuigen werden bestegen om over Wageningen Rhenen te bereiken. Hier nam de trein de Hooge Bezoekster op voor de verdere reis naar Soest dijk. IN VRIJHEID GESTELD. De minister van justitie heeft goed gevonden te besluiten, dat eenman- nelijke gedetineerde in de strafgevan- Na eenige discussie geeft de heer te Arnhem voorwaardelijk zal worden in vrijheid gesteld. Zijn straf tijd zal behoudens te verleenen ver mindering van straf 6 Juni 1906 ver strijken. (A. C.) 450. De begrooting van het Burg. Armbestuur voor 19Ö5 in ontvangsten en uitgaven, groot f 1545, werd aldus vastgesteld. De bijdrage van de gemeente Zand voort in de begrooting van de Ge zondheidscommissie te Bloemendaal 41.60) werd goedgekeurd. Bij de behandeling van de gemeen te-begrooting wilde de heer F. Zwaan /200 uittrekken voor de begraafplaats om hoornen aan te planten. Op voorstel van den Burgemeester, die vreesde, dat de boomen-aanplan- ting mislukken zal, omdat het terrein zoo open ligt, nam de heer Zwaan er Senoegen mee, om te beginnen met e aanplanting van eenige boomen. De gemeente-begrooting werd daar na goedgekeurd. In ontvangst en uit gaaf bedraagt zij de som van ƒ43689.29. Nadat een verzoek van de Wed. Groen was toegestaan, om de rooilijn voor het perceel Kerkstraat No. 1 te wijzigen, werden vastgesteld de schoolgeld-kohieren. Deze kohieren betreffena. het schoolgeld van het 2de kwartaal 1904/5, /365.87^r en dat van het 3de kwartaal 1904 Fransche taal 14,37A. Omtrent een request van de Ver- eeniging tot bescherming van den trekhond in Nederland, werd beslo ten, adressanten mede te deelen, dat de politie-verordening reeds een be paling bevat, verbiedende het zitten van den bestuurder op hondenkarren in de kom der gemeente en dat, wat betreft het verzoek om geen trek honden beneden 50 c.M. schofthoogte, het genot te mogen blijven van de tegemoetkoming in zijn huishuur. Verzoek van F. H. Jansen, briga dier-titulair te Santpoort om vergoe ding voor huishuur. Onvoorziene uitgaven. Behandeling der begrootingen voor 1905; a. der gecontracteerde wegen te IJmuiden b. der burgerlijke arm besturen c. der gemeente met bijbe hoorende concept-besluiten. Vaststelling le Suppl. kohier van den hoofdelijken omslag dienst 19Ö4. HAARLEMMERMEER. Voor de Rijkshengstenkeuring te Hoofddorp waren aangevoerd 32 hengstengoedgekeurd werden er 28, aangehouden 1, afgekeurd 3. HEEMSTEDE. Met ingang van 16 October a.s. is verplaatst van hier naar Haarlem de brievenbesteller W. Verstraten en van Haarlem naar hier de brievenbestel ler A. van Glabbeek. Door de Noordhollandsche vereeni- ging „Het Witte Kruis" afd. Heem stede, zijn aan den Burgerlijken Stand alhier, exemplaren verstrekt van do Handleiding voor de verple ging van het kind in het eerste le vensjaar, om die bij geboorte-aangif ten uit te reiken. KAMER-VERKIEZING. Mr. Sybrandy deelt mede, dat het aan „Het Volk" ontleende bericht, als zou men in de districten Zuidhorn, Hoogezand en Appingedam hem een candidatuur hebben aangeboden voor het lidmaatschap der Tweede Kamer en hij reeds beide laatstgemelde can- didaturen zou hebben aanvaard, ten eenenmale onjuist is. Noch van een officieel aanbod noch van een aan vaarding is zelfs sprake geweest. PROV. STATEN - VERKIEZING. De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Vooruitgang" in district V te Am sterdam stelde Donderdagavond met algemeene stemmen candidaat voor de Prov. Staten Dr. S. Schippers. Ook de Vrijz.-Democr. Kiesvereeni ging zal worden verzocht deze can didatuur te steunen. HET VREDESPALEIS. Wij vernemen nader, zegt de N. C., dat het door de Maatschappij Park Zorgvliet te 's-Gravenhage aan het Rijk aangeboden terrein, gelegen is aan den hoek van. Stadhouderslaan en Ouden Scheveningscheweg. Intus- schen zou men zich, alvorens op dit terrein de keus te vestigen, eerst moeten vergewissen, of de bepaling in de akte waarbij Zorgvliet van de Erven van den Groothertog van Sak sen werd overgedragen, n.l. dat tot 15 Juli 1910 het park, noch een ge deelte er van voor exploitatie als bouwgrond mag worden uitgegéVen, in dien strikten zin behoort opgevat te worden ,dat ook het stichten van een gebouw als het Vredespaleis tot genoemden datum zou zijn uitgeslo ten. Zoo dit het geval is, dan zou eerst met hen, te wier behoeve die bepaling in de akte is neergelegd, onderhandeld dienen te worden. Wij vernemen verder, dat de com missie van uitvoering heden een ver gadering houdt waarin men hoopt tot een definitieve terreinkeus te komen. Behalve de door de gemeente aange boden terreinen en dat van het Park Zorgvliet, zal dan ook een ernstige mededinger zijn het aan het Rijk voor hetzelfde doel aangeboden weiland van wijlen graaf Van Bylandt, aan den Benoordenhoutscheweg bezijden de Jan van Nassaustraat. Heden kan dus de eindelijke beslis sing vallen. losse dacht hij, maar dan toch tot een gering getal. Het comité legde ■daarop een lijst over met de namen van 64 na de staking ontslagen ge meente-werklieden, waaronder er wa ren met 10, 15, 20 en 25-jarigen dienst. De burgemeester beloofde toen de zaak te zullen onderzoeken, en in- tusschen was het comité een z.g. zwarte lijst machtig geworden, waar op de directeuren der verschillende gemeentebedrijven de namen plaatsen van de werklieden die ze, in verband met hunne deelname aan de alge meene werkstaking, wenschen te ontslaan. Tevens werd geconstateerd dat nog in 1904 arbeiders zijn ontsla gen met een getuigschrift, vermel dend hun aandeel in de genoemde arbeidersbeweging. Tengevolge van het optreden van het ondersteuningscomité zijn weder een aantal ontslagen arbei ders door de gemeente in dienst ge nomen, en beloofde de burgemeester dat een dertigtal tegen 1905, „denke lijk", „als er plaats is", weder zullen worden aangenomen. Echter merkte de burgemeester tevens op dit naar aanleiding van het ontslag der werk lieden met vele dienstjaren dat deze werklieden wel goed voor hun vak kunnen zijn, maar dat hunne persoonlijke eigenschappen toch aan leiding kunnen geven tot ontslag. Een officieel verbod aan directeuren der gemeentebedrijven om de zwarte lijst in te trekken, kon de burgemeester niet geven. Wel gaf hij de verzeke ring dat elk ontslag opzichzelf zal worden gegeven. Vervolgens kwam in behandeling het verzoek van de Amsterdamsche Toonkunstenaars^vereeniging, om boycot uit te spreken over deNoord- Nederlandsche Opera. Dit is reeds ge schied door de Toonkunstenaars-ver- eeniging, en het verzoek betrof dan ook alleen instemming en steun. Na langdurige besprekingen werd besloten eerst te pogen de partijen tot elkaar te brengen ter nadere onder handeling en eerst als dit niet ge lukt, met gepaste middelen den boy cot te steunen. SPOORWEGPERSONEEL. Naar „Het Vad." verneemt zullen de ambtenaren der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen met 1 Februari 1905 in het genot worden gesteld van de traktementsverhoo- ging van 200 per jaar, die reeds vroeger was toegezegd, waardoor de premiën geheel komen te vervallen. Wel waren deze premiën reeds 1 Mei 1.1. ingetrokken, doch zij werden nog bij wijze van gratificatie toegekend. SPOORWEGONGELUK De Noordduitsche mailtrein is Woensdagnacht te half drie te Vlis- singen gearriveerd, waardoor de nachtmailboot in plaats van te 12 uur, eerst te drie uur de haven ver liet. Oorzaak van de late aankomst wordt toegeschreven aan een spoor wegongeluk bij Hannover. DE SLACHTOFFERS VAN DEN STORM. In den storm van 5 en 6 October j.l. zijn de volgende personen, inwoners der gemeente Urk, zeer waarschijn lijk verdronken Willem P. Neutjes, 41 jaren;Jacob P. Neutjes, 36 jarenJan Pasterkamp 23 jaren Klaas Weerstand, 25 jaren Meindert de Jonge, 24 jaren; Jan ie Jonge, 27 jaren; Albert Bakker, 28 ja ren Sjoerd Pasterkamp, 15 jaren Jan Brouwer, 16 jarenPieter Wak ker, 34 jaren; Jan L. Romkes, 17 ja ren; Hendrik R. Kramer, 25 jaren; Willem R. de Vries, 25 jarenen Ger- rit Weerstand, 15 jaren. Allen gekleed met de bekende Ur- ker viss ;herskletding, biina allen ver moedelijk daarover geel oliegoed, uit gezonderd de sub 8 genoemde, welke een zwart© oliebuis en geen olie broek medenam naar zee, terwijl het onderste hemd, bij het borstgat. van allen, behalve laatstgenoemde, is ge merkt met zwarte letters. Op het vinden en aanbrengen van do lijken zijn nog de volgende beloo ningen gesteld: resn. ƒ20, f20, 10. 25, 25, 25. ƒ15, ƒ10. ƒ10. ƒ10. 15. 25, ƒ10 en 25. Alle inlichtingen omtrent deze dren kelingen worden gevraagd en inge wacht door den burgemeester van Urk. van bewaring is overgebracht, heb ben naar men thans verneemt een grooten omvang. Hoewel de on trouwe ambtenaar zich door het als „verkocht" noteeren van „geklopte' in plaats van „ongeklopte" cokes, slechts op iederen hectoliter 5 cent wist toe te eigenen, werd ^oor hem op die wijze sedert 1 Januari j.l. een bedrag van ruim ƒ3600 verduisterd. Volgens zijne eigen bekentenis werd in overige jaren de gemeente door hem voor ongeveer een gelijk bedrag benadeeld. De aangehoudene be weert, dat hij omstreeks 4 jaren ge leden voor 't eerst tot zijn verkeerde handelingen is overgegaan. Aanvan kelijk bedreef hij ze, om onwillekeu rige kleine tekorten in zijn kas te dekken. Toen hij evenwel bemerkte dat de door hem bedreven verduiste ringen niet werden ontdekt, begon hij er allengs zijn dagelijksch werk van te maken. Naar de N. Ct. mededeelt, heeft de betrokken ambtenaar 27 dienstjaren. GEARRESTEERD. Nadat de marechaussee den gehee- len nacht rondom Echt gezocht had naar den dader van den moordaan slag, Dinsdagavond te Echt gepleegd, is het den brigadier Martens gisteren te Deteren bij Susteren gelukt hem te arresteenen. Genoemd© brigadier gaf reeds meermalen blijk een han dig politie-man te zijn. De getroffene moet zoo gevaarlijk gewond zijn, dat er weinig hoop op herstel meer wordt gegeven. RAADSVERKIEZING. Te Baarn zijn Donderdag officieel candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad (vacature-W. van Oos- terom), de heeren A. J. Bicker Caar- ten (chr.-hist.)jhr. F. L. H. J. Bosch van Drakestein (r.-k.) A. Heimans, (arbeiderspartij), en W. Heybroek Jr. (liberaal). De stemming zal 27 October aan staande plaats hebben. PICK POCKETS. Twee verdachte personen zijn Don derdagmorgen te Utrecht in handen der politie gevallen op vermoeden op de lijn RotterdamUtrecht aan een medereiziger een portemonnaie in houdende ƒ14.25 te hebben ontrold. Deze stapte in Gouda uit en ontdekte bij liet overreiken van zijn kaartje, dat de beurs hem was ontfutseld. De politie aldaar werd gewaarschuwd en onmiddellijk naar Utrecht getele foneerd, zoodat bij aankomst van den trein gistermorgen beiden als 'tware in de armen der openbare macht vie len. Het zijn, zegt het U. D. een Rus en een Engelschman en lieden van verdacht allooi, hetgeen op het eer ste gezicht te zien is. Het geld is niet op hen gevonden, doch het staat bijna vast, dat zij zich aan het misdrijf hebben schuldig gemaakt, daar zich overigens niemand in de coupé be vond. Een streng onderzoek is doen de. Een hunner moet bovendien ge signaleerd staan. Tijdens hun verblijf in het wachtlokaal gaven zij elkaar teekenen met een lucifersdoosje en lucifers. SLAAPZIEKTE. Een merkwaardig geval doet zich te Assen bij een 11-jarigen jongen van A. van den Elzen voor, zegt de L. K. Op Zondag 2 Oct. j.l. thuis komende, klaagde het kind over inwendige pijn. Te bed gegaan zijnde, viel hij in slaap en is sedert dien nog niet wak ker geworden, hoewel door den ge neesheer al het mogelijke is gedaan om den jongen wakker te krijgen. Bij het toedienen van een weinig drank, voornamelijk om de lippen te bevoch tigen, hoort men een zacht steunen of kermen. AMSTERDAMSCHE BESTUURDERSBOND. In de Woensdagavond gehouden algemeene vergadering van den Am- sterdamschen Bestuurdersbond deel de de secretaris, de heer Pothuis, het een en ander mede over de pogingen die het ondersteuningscomité voor de slachtoffers der algemeene werksta king, ten bate der ontslagen gemeen tewerklieden heeft gedaan. De burgemeester wilde n.l. vol gens spr. niet gelooven dat er ver scheidene vaste werklieden met vele dienstjaren en een schoon strafre gister ontslagen waren. Wed een paar DE STORM. Een paal ten zuiden van Katwijk is Donderdagochtend een lijk aange spoeld, dat door de zorgen der politie naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats is gebracht. Het is van een jongen van pl. m. 17 jaar, ge kleed in oliebuis, gele wijde olie broek, een paar olie-slobkousen blauwe ruige Friesche bovenbroek. Noch boven-, noch ondergoed is ge merkt. In den broekzak bevond zich een roodgestreept beursje, waaraan met een touwtje een penning met de beeltenis der Koningin bevestigd was. Aan het hemd zaten twee gouden knoopen en een gekarteld gouden rin getje zat in het rechteroor. Het lijk en de kleeren worden ter herkenning bewaard. Het is vermoedelijk een Urker, in den jongsten storm veron gelukt. HET EERSTE VISSCHERSSCHIP. Het eerste visschersschip is de ha ven van Scheveningen binnengeko men, namelijk een schokker, die met de vlag in top met den vloed binnen zeilde en zich ook in de binnenhaven vertoonde. Het in- en uitzeilen heeft blijkbaar geen bezwaar opgeleverd; het vaartuig had voldoende water onder de kiel. VERDUISTERINGEN. De deze week aan de gasfabriek te den Haag aan het daglicht geko men verduisteringen, ter zake waar van de aan die inrichting verbonden adjunct-boekhouder H. naar het huis' BRANDEN. Woensdagavond omstreeks tien uur is er te Leeuwarden een hevige brand uitgebroken in de wagenmakerij en rijtuigfabriek van P. S. Bosch, op het Zuidplein. Spoedig waren ook de za delmakerij en de smederij aangetast. De brandweer wist den brand tot de fabriek te beperken, die echter ge heel uitbrandde met de daarin aan wezige zes rijtuigen en vijf gedeelte lijk gereed zijnde rijtuigen. Ongeveer elf uur was men den brand meester en om twee uur 's nachts was het grootste gedeelte van de brandweer ingerukt. Gebouwen en goederen wa ren verzekerd, niet echter die van den inwonenden meesterknecht. Te Vlachtwedde is de arbeiderswo ning van H. Schinkel met drie var kens en een geit door de vlammen verteerd. Huis en inboedeltje waren verze kerd. Te Schinnen (Limburg) is een hoeve met stal afgebrand. Wat pluimvee en een paar varkens kwamen in de vlammen om. Huis en meubelen waren verzekerd. H. op. Een 20-jarige dienstbode van den hippodrome-houder Wolfs, di« zich op het trottoir veilig waande, ie door den wagen met zulk een geweld tegen het buis gedrukt, dat haar toe stand hopeloos is. Het huis is erg be schadigd. Ook was met den tramwagen botsing gekomen een bakkerswagen, waarvan de begeleider, een jongen, tegen den grond werd geslingerd. Ook hij werd in het ziekenhuis opge nomen hij heeft veel ruggepijn. De Hertogstraat is door de politie afgesloten, omdat de muren van be doeld huis gescheurd zijn en nu wordt onderzocht of er gevaar voor instor ten is. Do lading zand kwam grootendeels door een raam terecht in de huiska mer, waar de familie v. H. aan het ontbijt zat. De petroleumventer J. K., te Barne- veld, wiens kleeren bij het vullen van zijn ton geheel met petroleum be vochtigd werden, geraakte doorzijn lantaarn, die hij 's avonds op de borst draagt, in brand, tengevolge waarvan hij dadelijk in lichtelaaie stond. Gelukkig slaagde men er in hem spoedig van zijn kleeren te ontdoen. Toch had hij reeds ernstige brand- wondenaan hals en hoofd. Woensdagnacht is op het rangeer terrein te Baarn de wisselwachter J. A. v. d. H., aangereden door een rangeerend treindeel, waardoor zijn rechtervoet ernstig werd gekneusd, Nadat hem voorloopige geneeskundi ge hulp was verleend, word hij naar het Stedelijk Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Ter verpleging is in het Ziekenhuis te Rotterdam opgenomen de matroos A. M„ aldaar aangebracht met het in de Rijnhaven liggende stoomschip Do-, rothea, die op zee, in een mast wil lende klimmen, viel en met den rug op een wins terecht kwam. Hij werd) inwendig zwaar gekneusd. De 15-jarige N. Buijs, wonende in de Rapenburgerstraat te Amsterdam wilde Donderdagmiddag in de Plan-, tage Middenlaan op een in volla vaart zijnde tram springen, toen hij struikelde en onder den wagen ge raakte. Zwaar gewond, met verbrij-; zelde beenen, werd hij per brancard1 naar het Israëlietisch ziekenhuis ver voerd, waar hij eenigen tijd later! overleed. Een treurig ongeluk had Woens-; dagmorgen in de buurtschap Kalen- berg bij Oldenmarkt plaats. De bak ker S. Kingma ging tegen 7 uur mei een punter uit om wat ruigte te ha len. Tegen 9 uur werd de man le venloos uit het zoogenaamd trekgat gehaald. De mail leed aan toevallen' en laat een vrouw met 6 kinderen! achter. EEN GEVECHT MET KAZEN. 1 Na het bericht van de Japansche' bestelling komt een bericht van een kolossale bestelling van Goudsche' kaas voor Rusland. 't Lijkt wel of de ammunitie vac weerszijde op is en men elkaar ojl oud-HolIandsche wijze met kazen wil gaan bevechten. Ik elk geval blijven wij neutraal. (N. v. d. D.) Rechtszaken ONGELUKKEN. Een 13-jarige knaap, die uit een dakgoot van een huis aan de Looiers gracht te Amsterdam op de binnen plaats was gevallen, werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst overleden bleek. Donderdagmorgen is op den spoor weg nabij Tegelen het verminkte lijk van een 70-jarig man gevonden, ver moedelijk Woensdagavond door een der treinen aangereden. Donderdagochtend is een met zand gevulde tramwagen, die op den hel lenden Berg-en-Dalschen weg te Nij megen was losgeraakt, met groote vaart de stad binnengereden en op den hoek der Hertogstraat, waar de lijn een scherpe bocht maakt, uit de rails geloopen tegen het huis van v. I De in de residentie beruchte em gevreesde glazenwasscher F. J. Tas- ma, reeds tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld, had zich Donderdag we-, derom voor de rechtbank te verant woorden wegens het toebrengen var een messteek in de borst aan eec persoon, die daardoor zwaar ver-' wond werd, zoodat hij levenslang dé gevolgen daarvan zal dragen. Hoe wel het feit op 31 Juli voorviel, was de man nog zoo zwak dat hij, stool nende op een pleegzuster en eer veldwachter, op het podium in d< rechtszaal werd gebracht, waar hij zittende zijne getuigenverklaring af legde. De aanleiding tot de mishandeling was volgens getuigen van luttele be teekenis. De steek was toegebracht met een broodmes en diep in df borstholte doorgedrongen. Volgens beklaagde was de aanleil ding niet zoo onbeteekenend geweesi als de getroffene dit voorstelde. Men zat in den nacht van 31 Juli buiteif voor de woning, bckl. en de getroffel ne waren sedert 8 dagen buren, et bij die gelegenheid had men hem verweten dat hij 7 jaren gezeten had] Ook had de buurman hem met een vuilnisbak gegooid en de glazen in] geslagen. Toen was hij in drift zijne woning ingeloopen, had het mes gegrepen ei in blinde woede toegestooten zonder' de bedoeling om doodelijk te treffen! Niet alleen had zijn buurman hen verweten dat hij 7 jaren gezeten had maar hij had hem ook uitgetard mei de woorden „Kom op as je lef hebt ik ben meester op alle wapens." Het O. M. vorderde 3 jaar en verdediger pleitte ontslag van recht») vervolging. MINDERWAARDIG. Een ruige roode krullebol met rui gen rooden haard en snor zat Doi derdagmorgen voor de rechtbank Amsterdam in het beklaagdenbank]] voortdurend zijn hersenpan op ei neer te lichten en somtijds heel g(, moedelijk te glimlachen, terwijl hij op de meeste vragen van den preflij dent antwoordde, dat hij van nietf wist. Hem werden diefstal van eeï fiets en wederspannigheid bij zijn ar restatie ten laste gelegd, voor welfc' feiten het O. M. 2 jaren gevangeni! straf eischte. De toegevoegde verdediger, mr. Mi Ier Massis, wees erop, dat de doei ren van Deventer en Muskens een uit

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2