Bond van Horlogemakers.» Aan het eerste jaarverslag van de Aid. Haarlem en omstreken van den Nederlandschen Bond van Horloge makers. voorkomende in het Week blad „Christiaan Huygens", ontleenen wij het volgende In plaats van den heer J. Fortgens, die als zoodanig had bedankt, werd tot bestuurslid gekozen de heer B. A. Copini, te Hillegom. De rekening en verantwoording van den penningmees ter van het afgeloopen jaar, werden met ingenomenheid aangehoord, waaruit dus blijkt, dat de linancieele toestand niet slecht is. Het keurig geschreven verslag geeft vervolgens een historisch overzicht. Allereerst wordt er op gewezen, dat in 1798 door de opheffing der gilden, de band verbroken werd, die de hor logemakers te Haarlem, als lid van het St. Lueasgilde verbond. Aan de zen toestand kwam echter het vorig jaar een eind, toen de Afd. Haarlem en omstreken van den Nederland schen Bond van Horlogemakers werd opgericht, dank zij de gewaardeerde pogingen van de Amsterdamsche hoe ren J. D. Ketelaar. G. H. Philips en J. Prinsen. In het eerste jaar werden tien zeer goed bezochte vergaderingen gehou den. welke zich kenmerkten door de besprekingen, die betrekking hadden op het vak en de practijk van de uu rw erkm akers. De Voorzitter, de heer C. ten Boom, hield op zes verschillende vergade ringen respectievelijk voordrachten over de olie door de uurwerkmakers gebruikt en over de rélage van cylin- derhorloges. Theoretisch en prac- tisch werd dit laatste onderwerp be handeld. Tevens werd door dezen heer een begin gemaakt met een cursus over de nauwkeurige rélage van an kerhorloge in verschillende tempera turen en posities. Doch ook andere onderwerpen werden behandeld, zoo als de prijzen van reparaties, het leerlingstelsel, de opleiding tot hoido- gemaker óp de buitenlandsche scho len, de concurrentie in den handel, enz. De Maatschappij van Nijverheid noodigde de Afd. uit eene lijst in te zenden van boeken over het horloge makersvak geschreven, zoodat deze Afd. thans een zeer mooie bibliotheek krijgt. Met dankbaarheid wordt dan ook op dit schoone aanbod gewezen. Vervolgens geeft het verslag nog een aantal zeer merkwaardige zaken over het vak en de historie, terwijl eene kroniek der voornaamste zaken in het afgeloopen jaar te Haarlem is opgenomen. Z a a k-D i c k e. Blijkens Woensdag in de openbare vergadering van den Raad van State afd. voor de geschillen van bestuur, medegedeeld Kon. besluit, heeft H. M. de Koningin vernietigd het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij aan J. P. F. Dicke, gewe zen onderwijzer te Haarlem, de be voegdheid tot het geven van onder wijs is ontnomen. In het Kon. besluit wordt hierom trent overwogen, dat, terwijl het be streden besluit van Ged. Staten werd genomen in overeenstemming met het gevoelen dei* ten deze gehoorde hoogste schoolautoriteit, uit een op verzoek der afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van be stuur ingediend nader onderzoek de onbetrouwbaarheid is gebleken van een der voornaamste gronden welke bedoelde schoolautoriteit, on danks de door appellant volgehouden ontkentenis, van diens schuld aan de hem ten laste gelegde handelingen overtuigd deed zijn dat de uitslag van dit onderzoek het gevolg heeft gehad, dat voor melde schoolautoriteit, terugkomende op zijn aanvankelijk oordeel, thans van meening is, dat, hoezeer appel lant wegens zijne, blijkens eigen er kentenis. vaststaande te groote fami liariteit met zijne vrouwelijke leer lingen door den gemeenteraad van Haarlem terecht uit zijne betrekking is ontslagen, diens schuld aan het plegen van ten laste gelegde hande lingen niet met genoegzame overtui ging als bewezen mag worden aan genomen dat onder deze omstandigheden de handhaving van het bestreden besluit niet voldoende gerechtvaardigd is te achten. Door staatsraad mr. Moltzer werd in de openbare vergadering van den Raad van State in zake het beroep van A. H. Kuyken, te Haarlem, tegen het besluit van B. en W. dier ge meente, waarbij hem vergunning is geweigerd tot oprichting van eene rookerij, rapport uitgebracht. De prov. hoofdingenieur adviseerde in deze de vergunning alsnog onder voorwaarden te verleenen. De Koninklijke beslissing volgt later. Verkooping. In het hotel van den heer Scholten in den Haarlemmerhout werden gis teren ten overstaan van notaris M. N. Beets alhier in publieke veiling gebracht eenige perceelen Bloembol - lengrond en Weiland genaamd „Klein Bosch en Hoven", aan elkan der gelegen onder de gemeente Heemstede aan den Wagenweg, ter gezamenlijke grootte van 6 H.A. 47 A. 99 c.A. Het geheel in combinatie, staande hij opbod op de som van 36005, werd bij afslag gemijnd op f 100 door den heer H. Polman Mooy. L ij kaan gespoeld. Aan het Noordzee-strand bij paal 61 onder de gemeente Bloemendaal is aangespoeld het reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon, naar schatting 30 a 35 jaar oud. De kleeding bestond uit een bruin pilowsche visscherskiel, daaronder blauwe kiel bruine, gebreide borst rok, roocl-baaien hemd, flanellen hemd, eigen-gemaakte blauwe onder broek met kniebanden, zwarte kou sen, gele geoliede slobkousen, blauw- geslreepte dril bovenbroek en wollen das om den hals. I Alle kleedingstukken waren onge merkt. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Overveen overgebracht. De Burgemeester zou gaarne nade re inlichtingen hieromtrent ontvan gen. Gevonden voorwerpen. Een bruine takshond; een kleine gouden brocheeen gouden zegelring met gegagreerden steen; een chari vari van ec-n horlogekettingeen wit te kinderzak met horlogekast er in een blauwe dameskraageen paar witte glacé handschoenen en een rij wiel. Binnenland. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen ook den verderen tijd van hun buitenlandsch verblijf te Dobbin doorbrengen. Aan Rabenstein- feld zullen zij dus geen bezoek bren gen. De Prins, vergezeld van zijn adju dant, luit. t. z. Ie kl. jhr. Hooft Graafland, en de groothertog van Mecklenburg-Schwerin zijn Dinsdag avond vertrokken om te Dresden een lijkdienst te gaan bijwonen ter na gedachtenis van Z. M. den Koning van Saksen. Aan Z. K. H. is als adjudant van H. M. de Koningin toegevoegd de ma joor graaf Schimmelpenninck, die zich van Den Haag naar Dresden heeft begeven. HOFROUW. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de be velen van H. M. de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voorden tijd van drie weken, ingaande op Don derdag 29 October 1904, wegens het overlijden van Zijne Majesteit Koning George van Saksen. (,,St.-Ct.") Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 1 November, benoemd: tot inspec teur der registratie en domeinen der de klasse voor den ambulanten dienst P. de Johcheeré, thans ontvanger dei- registratie en domeinen te Purmerend en A. Gerber, thans ontvanger der re gistratie en domeinen te Rosendaal tot inspecteur der registratie en do meinen derde klasse in de 39ste divi sie (Heerenveen), G. A. Abbing, thans ontvanger der registratie en domei nen te Enschedé. Bij Kcm. Besl. is, met ingang van 1 Januari 1905, aan den commies H. L. Bense. en aan den adjunct-com mies J. W. A. Matla, beiden bij de Topographische Inrichting, op daar toe door hen, met het oog op hun leeftijd, gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit hunne gemelde betrekking, behoudens aanspraak op pensioen. Bij Kon. Besl. is aan den eerste- luitenant J. H. Plet, van het lsle regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bij Kon. Besl. is lo. op non-acti viteit gesteld de kapitein W. C. Mom- ma, van het 2de regiment vesting-ar tillerie 2o. benoemd hij het wapen der artillerie bij het 2de regiment vesting-artillerie, tot kapitein, deeer- ste-luitdnant J. A. van Alphen de Veer, adjudant bij het korps. PROF. Dr. J. M. VAN BEMMELEN. Zondag heeft de oud-hoogleeraar aan de Leidsche universiteit, dr. J. M. van Bemmelen, den dag herdacht, waarop hij vóór 50 jaren te Leiden promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. Deze feestdag werd in betrekkelijk kleinen kring gevierd. De rector magnificus en de ab-actis van den academischen senaat kwa men prof. Van Bemmelen gelukwen- sclien, evenzoo do praeses der philo- sopliische faculteit en een aantal hoogleeraren; den volgenden dag ont ving prof. Van Bemmelen op zijn laboratorium de felicitaties zijner leerlingen hij heeft n.l. na zijn af treden als hoogleeraar, als privaat docent zijn hooggewaardeerde colle ges in de anorganische chemie voort gezet. Op zijn feestdag word aan zijn onverzwakte werkkracht en ijver een oprechte en verdiende hulde gebracht. DE DRANKWET. Het Haagsche correspondentiebu reau meldt In kringen, die met het raderwerk en den gang van zaken in de depar- tementsbureau's goed bekend zijn, wordt het feit, dat de voordracht van de ministers van binnenlandsche za ken en van justitie voor 't Koninklijk besluit, waarbij is bepaald, dat de wet van 12 October tot herziening van de Drankwet op 15 October in werking treedt, dateert van 11 Octo ber, volgenderwijze verklaard Dit verschil in data heeft niets be vreemdends. De datum van een wet kan met machtiging van de Koningin in een Koninklijk besluit posteriori worden ingevuld. Zoodra een wet door Hare Majes teit is geteekend. wordt meermalen telegrafisch daarvan kennis gegeven aan het Kabinet der Koningin. Is zoo de dateering van de wet bekend, dan weet men, tengevolge van de goede orde van zaken bij Harer Majesteits Kabinet, wanneer de wet terug te ver wachten is en kan het departement van justitie wetende dus op welken dag de wet in 't Staatsblad zal komen, ook vooruit berekenen, welk nummer het Staatsblad zal dragen. De geheele zaak is eenvoudig er eene, die meer voorkomt. HET VREDESPALEIS. De keuze van het terrein voor de oprichting van het Vredespaleis is thans bij het bestuur der Carnegie- stichting gevallen op de gronden van gravin van Bylandt aan den Benoor- denhoutschenweg ten Oosten van de Jan van Nassaustraat. De eigenares heeft zich bereid verklaard een deel daarvan voor dit doel verkrijgbaar te stellen. De Regeering heeft besloten de goedkeuring der Staten-Generaal te vragen om van Staatswege het terrein aan te koopen, ten einde het te schenken aan de stichting, die door de milde gift van den heer Carnegie is in het leven geroepen. DE „MATROZENBOND". De correspondent van het „Hbld." te Den Helder seint De Minister van Marine heeft den wensch te kennen gegeven te confe- reeren met een der matrozen van elk der in dienst zijnde schepen, leden van den Matrozenbond, teneinde hen te hooren over de bestaande grieven. DIAMANTINDUSTRIE. De leerling-commissie in de dia mantindustrie te Amsterdam heeft be sloten, ter aanvulling van het tekort van 2o0 leerlingen, eene vrije inschrij ving te doen plaats hebben, waaraan dus ook kan worden deelgenomen door kinderen van families buiten het vak. CRITIEK OP EEN WETHOUDER. Bij het behandelen van de begroo ting in de afdeelingen, beeft men zich te Amsterdam nogal scherp uit gelaten over Mr. Theod. Heemskerk, van wien men meende, dat hij onmo gelijk wethouder en Kamerlid zijn kon. De Tel. schrijft daarover ,,B. en W. gaven daarop thans ant woord doch welk antwoord Zij hebben „ernstige bedenking" te gen de bedoelde uitspraak en zij voe gen er bij „Waar het, als hier, het onderzoek van de Begrooting geldt, een onderzoek, waarop het antwoord door Burgemeester en Wethouders moet worden gegeven, daar kan een afkeuring van onvoldoende beharti ging der gemeentebelangen alleen het Dagelijksch Bestuur in zijn geheel treffen." Dat komt dus neer op niets anders dan op: Toontje solidair! Nu is solidariteit een zeer loffelijke eigenschap in een Dagelijksch Be stuur, maar hier is zij absoluut mis plaatst. Omdat B. en W. het ant woord moeten geven op het verslag van den Raad, daarom zou men geen critiek mogen oefenen op één der le den van het College, niet klagen over een bepaalde afdeeling of over één bepaald ambtenaar De logica is hier zoek. Alsof B. en W. niet allen te zaam in koor had den kunnen antwoorden„Het gaat alles prachtig bij de bedrijven en de financiën", of ook„Het spijt ons nog meer dan de raadsleden, dat onze wethouder altijd in Den Haag zit. Wij hebben er nog meer last van dan Gij." In dien geest had het antwoord moeten luiden; en er moest bijge voegd zijn: de heer Heemskerk beseft dat eindelijk zelf zoo goed, dat hij besloten heeft af te treden, zoodra de Begrooting zal zijn behandeld. Het gaat toch waarlijk niet langer aan, de bedrijven en de financiën te laten onder een wethouder, die soms weken lang de grootste helft der werkdagen in Den Haag is en te vergeefs op zijn bureau wordt gezocht. De groote be langen, aan die afdeelingen toever trouwd', kunnen zoo niet naar eisch worden behartigd. Ook kan de repu tatie van den heer Heemskerk er slechts onder lijden. Weet hij alleen niet, wat ieder zegt, niet slechts hier, doch ook in de Tweede Kamer? Laten wij hopen, dat de beslissing, welke, naar algemeen gezegd wordt, reeds door den heer Heemskerk ge nomen is, vóór de begrootingsdebat- ten officieel worde, opdat ons een onverkwikkelijk debat over deze quaestie bespaard worde." DE DOETINCHEMSCHE GYMNASIUMQUAESTIE. Iin de Dinsdagavond gehouden Raadsvergadering te Doetinchem was o.a. ingekomen het rapport der in tijds ingestelde Raadscommissie, be last met het onderzoek naar de aan het Gymnasium plaats gehad heb bende knoeierijen. De voorzitter stelde voor het stuk niet voor te lezen, doch met het oog op de uitgebreidheid daarvan liet beurtelings den leden ter lezing te zenden. De heer mr. J. J. van Gorkom, lid der commissie, door wien ook de be schuldigingen in een openbare ver gadering zijn geuit, stelde voor het te laten drukken, opdat een ieder op de hoogte kan komen. De heer H. J. van Zadelhoff, wet houder, meende, dat in het stuk uit drukkingen voorkomen, die niet ge schikt zijn voor de pers en het pu bliek. De heer Van Gorkom deelde dit be zwaar niet. daar die uitdrukkingen er niet door de commissie zijn inge bracht, maar komen uit den mond van opgeroepen getuigen. Hii heeft geen Irezwaar die zinnen te schrap pen. Nadat nog eenige leden het woord hierover hadden gevoerd, werd beslo ten het stuk voorloopig voor de leden te doen drukken en in een volgende vergadering te behandelen. De Raad zou dan tevens besluiten over het al of niet publiek maken. 18DE-EEUWSCHE MUNTEN. Een arbeider-keuterboer te Hooge- duurswoud, een gehucht in de ge meente Ooststellingwerf, bewoont een gebouw van oud-Saksisch model, en toen hij dezer dagen het dak van zijn schuurtje aan de binnenzijde reinig de, viel uit het oude riet een houten tonnetje van een vorm. zooals ervoor een halve eeuw veel op de kermissen te koop waren en waarin kinderen destijds hunne spaarpenningen be waarden. Dit op te krijgen en te ope nen was het werk van een oogenblik en onder een metalen dekseltje be vonden zich drie geldstukken (of pen ningen), waarvan men de herkomst niet weet. Het kleinste, met een middellijn van 27 millimeter, draagt aan de eene zij de een koningskop met het rand schrift GEORGIVS II REX, terwijl de keerzijde een vrouwenbeeld te zien geeft, waarop het jaartal 1738, en om schreven is met de letters BRITAN NIA. Het tweede in grootte (34 millimeter) draagt het Nederlandsche wapen met. kroon, met de letters S. G. v. R. A. A. F., hoewel de laatste drie niet dui delijk zijn. Aan den anderen kant kruisen zich twee pijlen, nagenoeg rechthoekigeen kroon etaat er bo ven; in 't midden 2. OR ST en onder het jaartal 1766. Het grootste stuk is in middellijn 36 millimeter, heeft aan de eene zijde eene fijne gravure, voorstellende een paar forten en zes schepen, waaron der staat Nov. 22 1739 en omgeven met: WHO TOOK PORTO BELLO WITH SIX SHIPS ONLY. De keerzij de vertoont twee mannen, waarvan de eene in knielende houding, bij welke staat DON BLAS. Het randschrift luidt: THE SPANISH PRIDE PULL D DOWN BY AD MI VERNON. Van welk metaal zij zijn is nog niet gebleken. LIEFDADIGHEIDSFEEST. Te Groningen wordt van Donderdag tot en met Zaterdag eön liefdadig heidsfeest gehouden, waarmede, als niet alle voorteekens bedriegen, het beoogde doel zal bereikt wordenliet bijeenbrengen van geld, kan het zijn veel, voor de oprichting van een twee de kinderbewaarplaats, waarvan de noodzakelijkheid is gebleken. Op initiatief van een dames-comité zijn tal van jonge dames aan het werk getogen voor een bazaar, too- neelvertooningen, enz. Voor het liefdadigheidsfeest zijn voorts afgestaan de mooiste vruchten die de zomer heeft opgeleverdappe len, peren, druiven, perziken, abriko zen, vijgen, geconfijte notemuscaat. pisangs, meloenen, een van honderd pond uit het Westland, enz. enz. de lijst is lang niet uitgeput. Al die heerlijkheden zijn in de groote boven zaal van de Harmonie door vrouwen handen in bloemenrijke omgeving smaakvol geëtaleerd en allerliefste verkoopsters in kleurige en frissche costumes verlokken u tot koopen, tot een zitje onder eon reusachtigen pa rasol, tot een kansje op 't rad van avontuur of tot een van die zaken, welke men op een goed ingerichten bazaar behoort te vinden. En een paar keer daags en 's avonds is eene operette- of comedie-voorstelling, on gerekend de kindervoorstelling en de permanente gramophoon-voorstelling. GEEN ONGELUK. Blijkens een mededeeling in Het Volk is het bericht van het ongeval in een diamantslijperij te Amster dam, waarbij een 22-jarige diamant bewerker zou zijn omgekomen, on juist. Er is geen ongeluk gebeurd. SPOORWEGDIEFSTALLEN. Aangaande de onlangs ontdekte diefstallen, hoofdzakelijk van goede ren, die te Zaandam per spoor werden aangevoerd, kan nader worden be richt, dat van de drie daarvan ver dachte personen (geëmployeerden der H. IJ. S. M.) er reeds twee bekend hebben. Twee van de verdachten wonen te Amsterdam, de andere te Zaandam. PLEZIERIG BRIEFJE. Wat onderwijzers van sommige ouders te hooren krijgen, blijkt uit onderstaand briefje (Het kind was naar huis gezonden, om zich te laten reinigen). „de beest die anna op haar hooft heeft die moet de meester van haar hooft maar af allen opvreeten dan zal hij zijn maag niet overlaaien. die het u schrijf is haar moeder." (Volksonderwijzer.) vrouw B. ONGELUKKEN. In de beetwortelsuikerfabriek te Standdaarbuiten is de werkman L. d. M. bekneld geraakt tusschen een kam rad van de pulppers. Een arm werd geheel verpletterd en over het geheele lichaam liep de man verder wonden op. Aanvankelijk dacht men, dat hij dood was, doch na eenige oogenblik- ken keerde het bewustzijn terug. De gekwetste is naar het gasthuis te Oudenbosch overgebracht. Men vreest evenwel voor zijn leven. Begunstigd door mooi najaarsweer had te Elslo Woensdag de gewone jaarlijksche herfstmarkt plaats, opge luisterd door een harddraverij. Hier bij had echter een vreeselijk ongeluk plaats, dat de vreugde geheel ver stoorde. Het paard, bereden door den pikeur, den heer Vallenga, vloog n.l. in woeste vaart tegen een boom. De berijder stortte achterover op den grond en was onmiddellijk een lijk. Maandag werd te Uden bericht ont vangen, dat J. van den Heuvel, her komstig uit die gemeente, thans woonachtig te Geldern, naar Uden vertrokken om zijn pensioen als Ne- derlandsch-Indisch militair in ont vangst te nemen, ter hoogte van het station Weze, tusschen Goch en Ke velaar, van het platform der 4e klasse is gevallen, met het jammerlijk ge volg, dat hem door den volgenden wa gen het hoofd van den romp werd ge scheiden. Het ambtelijk telegram voegt er bij, dat de man onmiddellijk dood wasook zonder die mededee ling, hebben wij hieraan geen oogen blik getwijfeld, zegt de ,,L. K." Maandagmorgen ging de heer N. Niesten, uit Kerkrade, ter jacht. Eeni ge honderden meters van zijn woning wilde hij door een heg kruipen, het geweer ging af en hij schoot zich op de plaats dood. Het volle schot kwam rechts in de borst en ging door tot in den rechterschouder, die verbrijzeld werd. ATJEH. De correspondent van de N. R. Crt. seinde Woensdag Een troep, die tot dekking diende van de wegwerkers aan den Gajoe- weg, werd op zijn terugtocht naar het bivak te Teupin Blang Manè door een bende van ruim 50 man met den klewang aangevallen. De luitenant Seheuer, de fuselier Storm en een inlandsch fuselier sneu velden. Twee geweren en een kara bijn worden vermist. De verliezen van den vijand zijn onbekend. De redactie teekent daarbij aan Er wordt van het Boven-Samalan- gansche uit een groote weg aange legd naar de Gajoelanden, die Peu- sangan van Noord naar Zuid door snijdt. Aan dit werk zijn geregeld een 1000-tal Atjehers bezig. Die arbei ders moeten beschermd worden, te meer, daar de bevolking niet erg met het aanleggen van den weg is inge nomen, misschien wel voornamelijk i omdat de mannen gedwongen wor- dem aan dien arbeid deel te nemen. Zeker is het, dat na den aanvang van dit werk de vijandelijke actie ernstig is toegenomen. In het begin was een bivak betrok ken in het Boven-Samalangansche, onder den lsten luitenant Walrin, met het doel de wegwerkzaamheden in het eerste vak loopende tot Teupin- Blang-Bané aan de Peusangan-ri- vier, die door middel van een schroef- paalbrug moet worden overbrugd, te dekken. Dit eerste baanvak zal nu gereed zijn gekomen en naar mate een groo- ter gedeelte van den weg gereed komt moeten natuurlijk ook de bivaks te Teupiu betrokken zijn. Die steeds re gelmatig op hetzelfde uur en langs denzelfden weg uitrukkende en thuis komende kleine troepenaf deelingen vormen voor een actieven vijand een goed doel om te overvallen en dit geschiedt meestal bij het huiswaarts keeren, omdat dan de troep door den arbeid van den geheelen dag minder oplettend is. Zoo zal het ook hier weer gegaan zijn, waarbij behalve de overige ver liezen de dood te betreuren valt van den lsten luitenant J. M. Seheuer (een neef van den bekenden kolonel van dien naam), die eerst sedert 18 Augustus 1900 officier was. Uit het feit, dat ook een karabijn verloren ging, moet worden opgemaakt, dat de dekking niet alleen uit infanterie bestond, maar dat daarbij marechau- sees waren ingedeeld. Het terrein schijnt daar zoo bedekt te zijn, dat een bende van een vijftig man als in het onderhavige geval, voor men op tegenweer bedacht is, zich reeds met den klewang door den troep heeft heengeslagen om met medeneming van eenige geweren, waarom het vooral te doen is, weer te verdwijnen. De weg naar de Gajoe-landen schijnt een waar reuzenwerk te wor den. Groote stukken berg en rots moeten worden opgeruimd en ravij nen worden aangevuld. Men rekent er dan ook op, dat nog wel een twee tal jaren zal moeten verloopen eer die geheele route klaar is. Blijft de vijand even actief als in den laatsten tijd, dan kan dit ons nog menig offer kosten. EEN GEDENKWAARDIG FEIT. Den len November zal de heer H. Colignon, hoofd der expeditie-onder neming „Van Gend en Loos", zijn zestigjarige werkzaamheid aan de onderneming herdenken. Eigen Haard behelst naar aanlei ding van dit aanstaande jubileum een zeer lezenswaardig artikel over de opkomst der firma „Van Gend en Loos" en over den jubilaris. De dienst, door Van Gend en Loos jaren aan jaren aan stad en land, aan Noord- en Zuid-Nederland bewe zen, is niet gering. De firma Van Gend en Loos, H. Colignon en Co., heeft bij voortduring hare zaken en betrekkingen uitge breid. Aan snelheid heeft zij de oude Hollandsche trouw gepaard. In hare kantoren vertegenwoordigt zij de Keizerlijke Duitsche Rijkspost. Boven dien mag zij er prat op gaan te zijn de expediteur der Nederlandsche Bank en van de Departementen van Algemeen Bestuur. Het schenken van dit groot ver trouwen is voornamelijk te danken aan den firmant Pierre Joseph Hip- polyte Colignon (geb. in April 1831), die den len November 1844 als jong ste bediende bij de firrna Van Gend en Loos op kantoor kwam, toen nog algemeene postwagen-onderneming. Zijne eerste werkzaamheden ver richtte hij in het grenskantoor Wern- hout, gelegen aan de groote diligence route AntwerpenAmsterdam, via Bre daGorkumU tr ech t Na opening van de spoorlijn Ant werpenMoerdijk, den Grand Cen tral Beige, werd hij verplaatst naar het grenskantoor Rozendaal, en van daar als comptabiliteits-ambtenaar naar Antwerpen, aan de hoofdadmi nistratie der onderneming. In 1885 kwam de onderneming door het uittreden der erfgenamen van de familie Loos in groote moeilijkheid. Toen toonde Colignon te zijn de man op de rechte plaats, de man met door zicht en gereed tot handelen. ONDER DE NIEUWE WET. Dinsdag zou te Winschoten in het hotel „Vrijheid" een veiling plaats hebben van compost" en ier van wege de gemeente. De nieuwe drankwet is daar reeds in toepassing gebracht. De hotelier was ingelicht en weigerde de veiling tenzij tegen zaalhuur. Hem werd daarvoor f 10 toegezegd. Volgens art. 15 m I van de nieuwe drankwet mag toch tijdens een ver kooping, verhuring of verpachting, alsmede twee uren vóór het begin en twee» uren na den afloop geen sterke drank in het lokaal verkocht worden. En 'tging er leuk toe. ,,'nGlasje klaore, Rieks!" ,,'nGlasje fladerac Én dan de kastelein: ,,'kMag 't nait verkoopen 1" Daar is heel wat koffie naar binnen gewerkt. BANG VOOR HAAR SPAARDUITJES Eenige dagen geleden had de on dernemer dor spaarkas „Fortuna", die uit Arnhem vertrokken is, bij ad vertentie zijne clientèle opgeroepen op Dinsdag te komen in een café aan het Koningsplein, aldaar, alwaar hij hun de aan hem betaalde spaarze- gels zou uitkeeren. Gistermorgen kwam eene juffrouw in dat café en maakte een begin met de uitbetaling, >doch moest daarmede al spoedig ophouden, omdat het pu bliek de geheele zaal gevuld had en zijn best deed bij haar tafeltje te ko men. De tapper, uit vrees voor want ordelijkheden met al deze gespaarl hebbende vrouwen, nam zijn toa vlucht tot de politieer waren dri< agenten noodig, die met moeite d tapperij ontruimden en daarna tel kens een vijftal binnen lieten, die dai haar geld konden terug krijgen. Toen het 12 uur geworden was ei tijd om te gaan koffiedrinken, wild de uitbetalende juffrouw eenige bood schappen in de stad verrichten, doei zij werd door eene menigte vrouwei enz. gevolgd, die haar geld nog nie terug hadden en bang waren, dat zi naar het station zou gaan en ver dwijnen, zoodat zij wederom door d politie naar het bureau werd geleii om wanordelijkheden te voorkomen Doch de menschen, nog niet gerust toen werd medegedeeld, dat orn twe uur de uitbetaling weder zou begin nen, zetten posten uit in de richtin van het station opdat de juffrouw e toch maar niet van door zou gaan Om twee uur echter nam de betalin weer een aanvang en zorgde de poli tie er weder voor, dat een en ande ordelijk geschiedde. Leger en Vloot Naar De Tel. verneemt, zal het gt beurde, bij gelegenheid, dat soldata van het garnizoen Geertruidenberg t Oosterhout op bier werden onthaal en waarover onlangs in de dagblade mededeelingen voorkwamen, ook te. gevolge hebben, dat majoor N. D. Ridder een ander commando in leger wordt opgedragen. Rechtszaken LE B AUD Y-,HAN DELS B LAD De Eerste Kamer der rechtbank i Amsterdam deed Dinsdag uitspras in de civiele zaak van Lebaudy, zie noemende „Keizer der Sahara", teg« het „Handelsblad". Zooals men weet betrof het proce een vordering tot schadevergoedin op grond van beleediging. De rechtbank overwoog, dat va den kant van eischer geen stukke waren gefourneerd, zoodat hij ma geacht worden van zijne vordering hebben afgezien. Voorts, dat de g daagde geene beslissing heeft gi vraagd op de hoofdzaak, doch allee omtrent de kosten, dn het in stri zou zijn met de lijdelijkheid des reel ters, tegen den wensch van partije in toch op de hoofdzaak te beslissei In verband met het bovenoverwogei veroordeelde de rechtbank den eischi in de kosten der procedure, tot o heden begroot op een bedrag va f 111 77. Letteren en Kunst MONUMENT-G. A. HEINZE. Te Muiderberg is gisterenmidda in tegenwoordigheid van vele lede der Ned. Toonkunstenaarsvereemgin en vele belangstellenden en vriende van den overledene, onthuld een mi nument, gewijd aan de nagedachtöni van den toonkunstenaar G. A. Heim die daar zijn laatste levensjaren doo bracht en in het begin van dit jaa overleden is. Het gedenkteeken is daar geplaati op het z.g. „bergje" en ontworpen e uitgevoerd door den heer Tetterodel Watergraafsmeer. Op het metselwerk is een groo rechthoekig stuk basalt van 15.01 K.G. gezet, zoodanig uitgehouwei dat het uit opgestapelde steene schijnt te bestaan. Hierop rust ee zuil van gepolijst graniet, waait aan de voorzijde, rnodaillonsgewijzf de zeer goed gelijkende kop van de componist is aangebracht, in bron Het opschrift luidt: „G. A. Heinz 18211904. Oprichter der Nederlam sche Toonkunstenaars - vereenigin) Zijn dankbare vrienden en veree derf." De zuil is gekroond met eeii haq insgelijks van graniet, en 't gehee monument heeft eene hoogte va ruim 21/2 M. Mr. Henri Viotta sprak bij de on hulling van het gedenkteeken et zeer waardeerende rede uit en droes het monument aan Muiderberg's gi meentebestuur over. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN Aflevering VII van De Levend Natuur heeft tot inhoud Een belang wekkende Herfstbloem (Tradsseanti virginiana) door E. HermansVai Bunzings, Wezels en Hermelijnen door J. Vijverberg; Een slotstuk vai het artikelLangs Dijk en Strand door Card Deuker; De Zwarte Sterü (Hydrochelidon Nigrum) door H. A van Dam Een vervolgstuk Pie i Haan, door J. Jeswiet en J. A. lx dewijks Jr. Orchideëen door J. A Lodewijks Jr. Zondags buiten, doo L. G. Coevoet en eenige kleiner stukken. Deze aflevering is evenals de vorige: met tal van schetsteekeningen ver sierd. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Examen krachtens art. f wet H. 0„ C. F. N. Nierbeis; candi daats-ex. godgel. II, A. van dt Kooij. Utrecht. Doet. PharmacieG. A Stuttorheim. Heden slaagde aan de university te Groningen voor het doctoraal exa men in de geneeskunde de heer J. B F. Heerspink. Te Groningen slaagde voor het voor bereidend geneeskundig examen a heer B. G. J. N. Deuling, en voor he theor. tandheelk. examen de heer A Bergstra. EXAMENS VRIJE- EN ORDE OEFENINGEN. Haarlem, 19 October. GeëxamineerJ 6 mannelijke en 9 vrouwelijke candii daten. Geslaagd de heeren C. Ewnudi

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2