NIJVERHEID. Binnenland. per. Onnoodig te zeggen, dat hij met zijn voortreffelijk spel de eer van onze vaderlandsche uitvoerende kunst hoog hield tegenover den beroemden vreem deling. PHiLIP LOOTS. Maandagavond vergaderde het de partement Haarlem van de Maat schappij van Nijverhéid in de bene denzaal van Café Brinkmann, onder voorzitterschap van den heer F. C. Dufour. In zijn openingsrede bracht spr. een woord van warme hulde aan de nagedachtenis van het overleden, diep betreurde mede-lid, den heer J. J. F. Beijnes. Een ieder, die de ontwikkeling dei- industrie in de laatste 40 jaren heeft nagegaan, zeide spr., weet welk eene groote rol de heer Beijnes daarin ge speeld heeft. Door groote bekwaamheid, volhar dingsvermogen en goeden trouw heeft de firma Beijnes een naam gekregen tot vèr over de' grenzen. Onze industrie en de Haarleinsche in 't bijzonder treft door zijn heen gaan een grooten slag. Wat het de partement in hem verliest, weten wij allen. Steeds werd naar zijn welwillen de op- en aanmerkingen geluisterd. Het bestuur heeft dan ook gemeend' in aller geest te handelen door een krans neder te leggen op het graf van den heer Beijnes. als bewijs van hul de aan zijn nagedachtenis. De vergadering toonde hare inge nomenheid met deze woorden en de daad van het bestuur. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst, nam de heer Dufour andermaal het woord, thans om de aangename taak te vervullen aan den heer J. H. van Belkum, leerling der School voor Kunstnijverheid alhier, de door hem behaalde premie van het Thieme- fonds uit te reiken. Spr. wenschte den heer Van Bdl- kum geluk met het behaalde succes, alsmede de school, waarop de heer Van B. zijn opleiding genoot. Namens het hoofdbestuur overhan digde spr. den heer Van Belkum eene enveloppe, met den wensch, dat het voor den bekroonde, eene aansporing mocht zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. De heer v. B. bedankte daarop het hoofdbestuur en zeide hoogst dank baar te zijn voor den prijs, hem ten deel gevallen. (Applaus). Daarna bracht de heer J. J. Ver wijnen het verslag uit van de afge vaardigden naar de 127ste algemeene Vergadering der Maatschappij te Rotterdam gehouden. De heer Dr. Greshoff deed vervol gens eenige mededeelingen over de Technische Boekerij. Een verslag wil de spr. nog niet geven, doch wel kon hij melden, dat eesie circulaire tot het Haarlemsch publiek gericht, niet zonder antwoord bleef en binnen en kele weken een som van 1300 voor de Technische boekerij bijeen was. Een dergelijke boekerij is voor een werkman van onschatbare waarde. De geschikte litteratuur is thans bij eengebracht. Met dankbaarheid mag hier melding gemaakt worden van den weiwillenden steun, dien wij al gemeen hebben ondervonden, zeide spr., niet het minst van de plaatse lijke pers. Het aantal boeken be draagt thans 300 a 350, doch men moet in oogenschouw nemen, dat de ze boeken zeer kostbaar zijn. Zooveel mogelijk zijn Hollandsche boeken aan geschaft en enkele vreemde, waar dit voor een vak bepaald noodzakelijk was. De Technische boekerij is nu over gebracht naar de Nuts-bibliotheok, waar ze staat onder beheer van Ds. Poolman. Catalogussen zijn thans verschenen, en biljetten, die de aan dacht vestigen op deze boekerij, zijn hier en daar verspreid. Deze mededeelingen mogen dus worden geëindigd met de vermelding van het feit, dat de zaak goed loopt en de boekerij met 1 November zal worden geopend. Ten slotte brengt spr. een woord van dank aan het departement, dat op zijn jaarlijksche begrooting 25 voor de boekerij uittrok. Daarna kreeg de heer Anth. van Duvn, van Den Haag, het woord tot het houden van een voordracht over „de ongevallenwet in de praktijk". Allereerst wees spr. er op, dat niet alle werklieden door deze wet er op vooruit zijn gegaan. Voor hen, die bij particuliere maatschappijen of fond sen goed verzekerd waren en derhalve eene hoogere uitkeering kregen dan thans, is~de bescherming nadeelig ge worden maar daar staat tegenover, dat de werklieden van duizenden werkgevers, die bovengenoemde ver plichting van verzekering hunner werklieden niet voelden, er thans aanmerkelijk op verbeterd zijn. Eene groote leemte in de wet is echter, dat niet alle werklieden daar in zijn opgenomen. In de praktijk komt direct de onbillijkheid van de uitsluiting van een gedeelte der werk lieden aan het licht. Met voorbeelden toonde spr. dit aan. Wel is men van plan het aantal verzekeringspHchtige bedrijven uit te breiden (de landbouw on de vissche- rij), en daarom, laten wij hopen, dat daaraan nog andere categorieën wor den toegevoegd. Vervolgens wees spr. er op, dat de Ongevallenwet eerst door de Eerste Kamer was afgestemd, omdat dit Staatslichaam zich niet niet de daar in neergelegde idee „Staatsmonopo lie" kon vereenigeh. Daarna heeft Minister Lely met deze idéé gebro ken en is de idéé „particulier initia tief' in de wet opgenomen, waarna ook de Eerste Kamer haar aannam. Minister Lely had tegen de laatst genoemde wijziging geen bezwaar, „want", zeide hij, „de praktijk zou leeren, dat men toch over 't algemeen van de Staatsverzekering gebruik zou maken. Doch het is juist andersom uitge komen. Want ruim 30.000 en wel de grootste werkgevers hdbben de Staatsverzeke ring gepasseerd, en do voorkeur ge geven aan de particuliere verzekering zoodat het grootste aantal werklie den daarbij verzekerd is. Bij het nagaan van de werking der: Rijksverzekeringsbank valt dadelijk een groote font in het oog. De regeling is veel te veel centraliseerend. Te Amsterdam heeft men slechts één bureau, dat veel te veel werk moet doen. De ongevallenwet is een bij uitstek practischö wet, en geen wet om op papier uit te voeren. Een berg van paperassen is thans noodig om een klein ongeval te rege len. Een gevolg der centralisatie is ook. dat er een groote achterstand ontstaat. Evenals bij de militie-wet de mili cien den onderstand voor zijn vrouw ontvangt, wanneer hij al leng weer „soldaat af" is, ontvangt ook de ge troffene zijn schadevergoeding dik wijls, wanneer hij weer zijn werk doet. De machine werkt dus veel te lang zaam. Spr. zou gaarne ernstige gevallen bij het Amsterdamsche bureau willen laten, maar verder de provinciale en gemeentelijke bureaux willen belasten met de regeling van kleinere onge vallen. om daarvan dan later aan hot hoofdbureau verslag te doen. Dat zou al eene groote stap in de goede richting zijn. Ook de controle werkt bij de Rijksverzekeringsbank niet goed, van daar dat genoemde bank de particu liere maatschappijen heeft verzocht- de loonlijsten zelf te willen contró- leeren, hetgeen door deze maatschap pijen is verricht. Maar van haar kant mag de Rijks- verzekeringbank dan wel wat terug geven in de kosten van contröleering, meent spr. Deze kosten zijn vaak zeer hoog. De loonlijsten zijn ook volgens spr. zeer onpractisch ingericht, he1 geen hij eveneens met voorbeelden aantoonde. De invulling is zeer moeilijkdoch wanneer de Bank bepaalde, dat de loonlijst moest worden gezonden aan den agent, die in zijn ressort de zaak behandelt, dan zou ook hier eene groote verbetering worden aange bracht. Laat men dus een agent een bu reautje geven en een klerk, dan kun nen (ie loonlijsten ter plaatse worden gecontroleerd. Nu zit men met duizenden loon lijsten op het hoofdbureau, vanwaar men niet eens weet, waar ze vandaan komen. Wanneer men practischer te werk was gegaan, zou de wet beter en spoediger werken. Mede een groote fout is dat den werkman, wien een ongeval treft, de keuze van den dokter is gegeven. Deze dokters krijgen belang bij de onge vallen en bij den duur daarvan. Spr. wil geenszins een blaam wei-pen op de doktoren in 't algemeen. Doch zoo als in alle standen heeft men ook hier verkeerde elementen, die bepaald mis bruik van deze wet maken. Hoe langer de ongevallen duren, hoe meer de doktoren verdienen. Met dit systeem dient dan ook ten spoe digste gebroken te worden. De verleiding voor jonge doktoren, nog bijna zonder praktijk, is hier dan ook te groot. Zij worden gesteld tusschen hun geweten en hun beurs, en er zijn er. die van een ongeval een melkkoetje maken. Dat mag niet langer worden bestendigd. Er moeten dus Staats-doctoren wor den aangesteld. die zich alleen met ongevallen mogen bemoeien. Een andere fout is ook dat de werk lieden er eveneens een melkkoetje van kunnen maken. Ontvangt men 70 pCt. van zijn ver dienste, dan is bij den mensch van nature s-emakzuchtig vaak niet meer de prikkel om aan den arbeid te gaan. Dan komt het ook nog dik wijls voor, dat werklieden, die reeds lang weer aan den arbeid zijn. nog steun ontvangen van de Rijksverzeke ringsbank, omdat ze daar... nog niet zijn afgeschreven. Zoo iets is ook ongehoord Dit zijn volgens spr. de hoofd bezwaren tegen de Ongevallen wet. Een ander bezwaar, dat echter niet is weg te nemen, is, dat, de verzeke ring een slechten invloed heeft op de invaliditeit. Hoe deze na de in wer king treding der Ongevallenwet in Duitschland is toegenomen blijkt o.a. hieruit, dal aldaar in 1886 9723 onge vallen nlaats hadden en in 1895... 33728. Het aantal ongevallen wordt dus hoe langer hoe grooter, de uitkee ring hoe langer hoe meer, en de On gevallenwet hoe langer hoe duurder. Doch met dit al betreurt spr. de invoering dezer wet geenszins. Wel hoopt hij dat met deze fouten, waar op ook door meer-bevoegden wordt gewezen, mettertijd rekening zal wor den gehouden. Maar hij gaat geheel rnede met het beginsel, dat aan deze wet het aanzien heeft gegeven, en hoopt dat de sociale wetten in den vorm van ziekte- en pensioen-verze kering binnenkort zullen volgen. Met, oen luid applaus werd spreker voor zijn onderhoudende, leerrijke rede beloond. Onderling Belang. A. s. Vrijdagavond heeft in het Brongebouw de algemeene vergade ring plaats van do Vereeniging „On derling Belang" alhier. Als spreker zal optreden de heer Bartman, Voorzitter der Vereeniging „Vergunning" te Amsterdam, met hei onderwerp „De nieuwe Drankwet". Men zie voor nadere bijzonderheden achterstaande advertentie. Soli Deo Gloria. Op den 31en October a. s. zal bo vengenoemde Zangyereeniging des avonds eene uitvoering geven in de Groote Kerk, ter gelegenheid van de herdenking van den Hervormingsdag. O. m. zullen daarbij door een 90-tal dames en heeren. onder begeleiding van een dubbel strijkkwintet, vleugel en orgel, 2 werken van Mendelssohn voor koor en solo worden uitgevoerd. De toegangsprijs is zeer billijk ge steld men zie verder de advertentie, voorkomende in dit blad. Brandje. In de Rijpstraat ontstond Maan dagavond ongeveer 7 uur bij den heer H. d. Z. een binnenbrandje, doordat het petroleumtoestel in brand geraak te. De vlammen waren echter spoedig met een paar emmers water ge- bluscht. Faillissement W. Klein- mann en Co. De heer J. van Alfen te Rotterdam had op 5 September 1902 met de lichtdrukkerslirma H. Kleinmann en Co. te Haarlem een contract aange gaan betreffende eene uitgave van een kunstwerk. Als tegemoetkoming in de eerste kosten had de firma Kleinmann en Co. ƒ2000 ontvangen, welk bedrag later na gemaakte winst geheel of gedeeltelijk zou worden te rugbetaald. Nadat eenige afleverin gen van bedoeld werk verschenen wa ren, werd de firma in staat van fail lissement verklaard. De heer van Alfen eischte in het faillissement toe gelaten te worden als crediteur, voor het nog ongebruikte bedrag van de voorgeschoten ƒ2000, zijnde ƒ1132.50. Hiertegen had de curator Mr. 't Hooft bezwaar gemaakt en de rechter-com- missaris had de beide partijen naar de Haarlemsche Rechtbank verwezen. Het eerst diende de zaak op 15 Ja nuari. Eenigen tijd daarna ontving de heer van Alfen evenwel van Hrr. 't Hooft bericht dat de zaak geschorst was, aangezien de crediteuren een homologatie-accoord hadden aange nomen. Met deze schorsing had de heer van Alfen geen genoegen genomen en de zaak werd wederom bij de Haarlemsche Rechtbank aanhangig gemaakt, en heden werden do plei dooien gehouden. De gemachtigde van den heer van Alfen vroeg alsnog toelating als cre diteur in het faillissement, terwijl Mr. 't Hooft voor niet-ontvankelijk- heid van den eischer pleitte. Het O. M. zal in deze zaak binnen kort conclusie nemen. Haarlemsche Tramweg- ma a t s c h a p p ij. In de Staatscourant van'heden zijn opgenomen de koninklijk goedgekeur de statuten van de nieuw opgerichte vennootschapHaarlemsche Tram wegmaatschappij te Haarlem. De vennootschap is gevestigd te Haarlem en heeft ten doel den aanleg en de exploitatie van de tramrail- route en de tramlijnen, vroeger door de Haarlemsche Tramway-maatschap- pij, thans in liquidatie, beoogd en gedreven. Het kapitaal der vennootschap is vastgesteld op ƒ200.000, verdeeld in 2 seriën, ieder van 400 aandeelen, elk van ƒ250, waarvan de eerste serie geheel is geplaatst, terwijl de tweede serie uiterlijk 1 November 1913 ge plaatst zal moeten zijn. Als directeur is benoemd de heer J. H. van Oyen te Haarlem. De vennootschap is aangegaan voor den tijd van 50 jaar. Stukken van den Raad. De heer W. L. Schram Az. stelt aan den Raad voor, het Burgerlijk Arm bestuur te machtigen, aan personen van 70 jaar en daarboven, behalve het brood, ƒ0.75 per week toe te staan. B. en W. stellen voor, een wij ziging van administratieven aard te brengen in de begrooting, en wel door den post „huishuur aan gehuw de onderwijzers", thans een afzonder lijke post, te brengen onder een ander hoofd. In een van de bladen komt een bericht voor, als zou er een bekeu ring hebben plaats gehad wegens het niet vastzetten van stoelen in 't Bron- gebouw. Ter plaatse waar men zulks kan weten is daarvan evenwel niets be kend, alleen is door de politie een opmerking gemaakt. Men is in 't Brongebouw 'dan ook volstrekt niet van plan, om nu dit voorschrift een maal is gegeven, zich daaraan op eenigerlei wijs te onttrekken. Zonderlinge heeren. Twee zonderlinge „heertjes" trok ken Maandagmiddag in Haarlem's hoofdstraten zeer de aandacht. Zij droegen bruine pilowsche broeken en witte klompen, terwijl zij overigens als heeren gekleed waren met boord, hoed, manchetten enz. Dat deze zon derlinge combinatie van boer en heer vreemd stond, behoeft zeer zeker geen betoog. De „heertjes" werden dan ook door elkeen met verwondering aange zien, en door velen achtervolgd. Waarschijnlijk had men hier met een studenten-mop te doen. Interpellatie. Heden is door het Raadslid, den heer F. W. N. Hugenholtz, aan den Voorzitter van. den Gemeenteraad me degedeeld. dat hij a. s. Woensdag aan den Raad verlof zal vragen tot het stellen van de volgende verzoeken om inlichting 1. Wanneer zijn B. en W. voorne mens de aanbesteding van het open baar slachthuis te doen plaats heb ben? 2. Zal met de aanbesteding van an dere, reeds door den Raad toegestane, werken worden gewacht, totdat de komende winter voorbij is, of zal deze plaats hebben, zoodra de plannen ter uitvoering gereed zijn? Hooge Raad. De Ilooge Raad handhaafde het ont slag van rechtsvervolging door de rechtbank te Haarlem uitgesproken in zake den meubelmaker aldaar, be klaagd van hinderlijk volgen, omdat alleen strafbaar is het hinderlijk vol gen van iemand met een of meer an deren. Van den wagen gevallen. Maandagavond 8 uur had in de Leidschestraat een man het ongeluk van een vrachtwagen af te vallen, met het noodlottig gevolg dat hijeen der wielen over zijn beide beenen kreeg. Hij werd bij een der bewoners dier straat ingedragen, waar genees kundige hulp werd ontboden. HET KONINKLIJK ECHTPAAR IN MECKLENBURG. De correspondent van „De Tele graaf" te Schwerin seint H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. de Prins der Nederlanden brachten gisteren een bezoek bij Prin ses Helena van Saksen-Altenburg op het slot „Serrahn" bij Krakow. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De uitslag van de gisteren gehou den herstemming voor den gemeente raad te Arnhem isdistrict II geko zen de heer mr. G. S. Brantsma, lib., met 610 stemmende heer W. G. Welsing, kath., had 430 stemmen district III gekozen de heer W. P, G. Helsdingen, soc., met 732 stemmen de heer J. N. van Munster, anti-rev., had 682 stemmen. Bij de Maandag gehouden herstem ming voor een lid van den gemeente raad te Hengelo werd gekozen de heer H. J. Altena, met 693 stemmen. Op den heer B. Asbreuk waren 440 stem men uitgebracht. MAATSCHAPPELIJKE TOESTAN DEN EN ALCOHOLISME. Het programma is verschenen van het congres over het verband tus schen maatschappelijke toestanden der arbeidende klasse en het alcoho lisme, dat Zaterdag en Zondag te Amsterdam wordt gehouden, belegd door de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dran ken. Zaterdag zullen het woord voeren mejuffrouw Martine Wittop Koning, van Amsterdam, oyer Verband tus schen volksvoeding en alcoholisme de heer F. Mol, van 's-Gravenhage, over Nachtarbeid en drankgebruik de heer A. H. Gerhard, van Amsterdam, over Verband tusschen maatschappe- lijken welstand en alcoholisme. Zondag spreekt de heer H. Spiek- Cjan, van Rotterdam, over den In vloed van de arbeidersorganisatie op het alcoholisme de heer Th. W. v. d. Woude, van Amsterdam, over Ar beidsduur en drankgebruikde heer A. Flothuis, van Rotterdam, over Het drankgebruik in verband met de werkzaamheden in het havenbedrijf. Prof. mr. G. A. van Hamel, van Amsterdam, zal een voordracht hou den over Misdadige jeugd en alcoho lisme. Zijn stellingen zijn de volgende 1. Het noodlottig verband tusschen alcoholisme en misdadigheid van de jeugd ligt wel voornamelijk in den invloed van het alcoholisme van de ouders. 2. Die invloed is een biologische, omdat het kind van den alcoholist allicht ook voor de ontwikkeling van misdadige neigingen in sterke mate is aangelegd. 3. Die invloed is een sociologische, omdat in het gezin van den alcoholist i de opvoeding van het kind veelal ernstig wordt verwaarloosd. 4. Alleen de massaal en individueel- werkende middelen tot bestrijding van alcoholisme zullen ook dit kwaad kunnen verminderen. 5. Daarnaast is aangewezen een be handeling van de misdadige kinde ren in de richtir.g der Nederlandsche „kinderwetten", maar daarhij is on derzoek, toezicht en leiding van psy chiatrische zijde volstrekt noodzake lijk. Zaterdagavond zal de afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken eene feestver- gadering houden. ZAANDAMSCHE GEWETENSVRAGEN. Uit Zaandam schrijft men aan De Tel. De afdeeling „Zaandam" van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers heeft, naar aanleiding van de laatst gehouden gemeenteraadsver gadering. waarin de heer Mendels Burgemeester en Wethouders heeft geïnterpelleerd over het stellen van vragen aan sollicitanten voor de be trekking van onderwijzer door de hoofden van scholen, een adres tot den gemeenteraad gericht. De afdeeling begint te vermelden, dat aij met bewijzen in den vorm van brieven van sollicitanten kan staven, dat aan sollicitanten door de hoofden vragen zijn gesteld, als Tot welk kerkgenootschap behoort gij Zijt gij sociaal-democraat en lid van de S. D. A. P. Zijt gij lid van den Bond? Hoe denkt gij over de vrijheid van. den onderwijzer buiten de school Hoe denkt ge over de re- publikeinsche school Hebt ge prole- tarische neigingen Kunt ge me be loven, nooit als propagandist op te treden De beantwoording dier vragen zegt de afdeeling is ongetwijfeld van bijzonderen invloed geweest op de samenstelling van de aanbeve ling tot benoeming en daar de candi- daten dit allicht snappen, leidt dit er toe, dat de candidaten het met hunne overtuiging op een accoordje gooien en met den mond den ondervrager in het gevlei komen. Dit moet tot karak terloosheid leiden. Uit het antwoord van den voorzit ter op de interpellatie is gebleken, dat 13. en W. ter zake geen instructies hebben gegeven, toch blijkt uit de brieven, dat de hoofden Ket doen voorkomen, alsof hun vragen ge schiedt onder invloed van het Dage!. Best. Op die wijze kan een hoofdamb tenaar zich doen omringen door een staf van ondergeschikten, die ten op zichte van godsdienst, politiek en vak kwesties dezelfde zienswijze hebben. De afdeeling meent, dat dit zeer te betreuren zou zijn, en daar vol gens haar ieder, die de akte heeft, van welke politieke of godsdienstige richting hij zij. benoembaar moet zijn, verzocht zij aan heeren hoofden van scholen instructie's te geven, om zich ten opzichte van solliciteerenden te onthouden van vragen of andere informaties naar hun overtuiging op godsdienstig-, politiek- en vakvereeni- gingsgebied. De afdeeling verklaart zich boven dien bereid, de brieven vertrouwelijk ter inzage te geven aan enkele raads leden. ROGMANS' JUBILEUM. Den sympathieken zanger Joh. I. Rogmans, die den 20sten dezer zijn zilveren zangersjubileum vierde, was Maandagavond door de Liedertafel Apollo een concert aangeboden. De stampvolle zaal van het Con certgebouw, toonde hoe groot de po pulariteit is van den éminenten zan ger. Het hoofdnuHÏÏher van het pro gramma was een cantate ter eere van den jubilaris, gedicht door L. Steger S. J. en getoonzet door Fred. I. Roeske. Prachtig klonk het eerste koor, het Te Deum Laudamus. Ook het vol gende koorfragment trok de aan dacht Wel hem die dat talent zoo waard niet groef in 't ingewand der aard' Gij hieldt ter schoone kunst ge trouw uw tempelwacht, Zoo hebt ge uw dank aan God, [aan 't hoogste schoon gebracht. Toen de laatste tonen van de can tate waren weggestorven, begon de huldiging. De heer Dan. de Lange, namens de commissie van bijstand het eerst het woord voerende, hield een gloedvolle toespraak, waarin hij naging wat de jubilaris alzoo op zijn loopbaan als zanger heeft ondervonden. Uitnaam van vele kunstenaars uit den lande wenschte spr. den zanger van harte geluk op dezen feestdag en wenschte hij hem nog vele gelukkige jaren toe, hem tevens aanbiedende een prachti- gen krana en een album van allen, die Rogmans dezen dag hebben wil len huldigen. De heer De Roos sprak namens de commissie van uitvoering eenige woorden van waardeering en hulde. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren H. E. van Brumme- len voor Apollo", T. B. M. Stachel- hausen en Dr. v. d. Broecke namens de Oratorium-vereeniging. Nog spraken de heer Ant. Aver- kamp namens den kunstkring „De Violier" de heer Ant. Ter Steege na mens meer dan vijfhonderd vereer ders, die Rogmans toewenschten dat hij nog lang zou blijven de Neder landsche tenorzanger, onze zanger, de trots van Nederlandde heer Meier, namens het zangkoor „Ad majorem Dei glorian" uit de kerk „De Krijtberg'; de heerJos. A. Ver- heyen namens de „Ned. Organisten- vereeniging; ook al dezen huldigden in Rogmans den kunstenaar en den edelen, hulpvaardigen man. En ten slotte, na zóóveel hulde hem gebracht, nam 'de heer Rogmans zelf het woord. „Watzou hij op ditoogen blik zeggen.'na zooveel overstelpen de bewijzen van hartelijkheid hem de laatste drie dagen gebracht?" vroeg hij. Hij wist het niet. „Vele ge lukkige jaren", dus sprak hij, „heb ik hier doorgebracht en nooit kan men mij verlokken uit Amsterdam te gaan. Ik kwam hier voor 25 jaren onbekend en onbemind en was van •het eerste oogenblik gelukkig. Am sterdam", zeide spr. ,,is m»j i-ref ge worden en wat Amsterdam voor mij gevoelt, het is mij ten vorigen jare van zóóvele zijden tijdens mijne ziek te ondubbelzinnig bewezendie be langstelling deed mij toen zoo goed en het is mij een behoefte daarvoor thans nog eens dank te zeggen aan allen." Toen bracht het publiek den heer Rogmans langdurige en welgemeen de ovaties en daarmede was deze feestavond, waarop Amsterdam een geliefd kunstenaar gehuldigd had, ten einde. Ten slotte zij gemeld, dat de heer Joh. I. Rogmans, is benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. DE BERUCHTE ZANDSTRAAT. Zondagnacht had een hevig straat gevecht plaats in de Zandstraat te Rotterdam. Verschillende personen werden daarbij ernstig gewondvan één hunner werd de neus afgesne den. Met veel moeite slaagde de poli tie er in de orde te herstellen. Het perceel, waarin de vechtpartij ont stond, werd geheel vernield. Maandagmiddag had eene herha ling van deze vechtpartij op den Goudschensingel aldaar plaats. Daar liep een oude man, dragende een zak met roet. Een drietal leegloopers had den er genoegen in. den man zóó lang te sarren totdat hij, ten einde raad, op hen toevloog. Op dat oogenblik kwamen een paar politieagenten aan- geloopën en poogden deze twistende menschen te scheiden. Dit was het sein voor meerdere personen om zich in de zaak te mengen on, een hoogen toon aanslaande, on de beide politie agenten in te dringen. Een formeel straatgevecht ontstond, waaraan bin nen een kwartier tijds een vijftiental politiemannen met getrokken sabel en een groote volksmenigte deelna men. Te midden van dichte volks- drommen lagen agenten van politie en vechtersbazen over de straat te roi len, zelfs werd een van de agenten zijn sabel ontwrongen, waarmede de geweldplegers woest rondzwaaiden. Met heel veel moeite behield de po litie ten slotte de overhand en bracht de weerspannigen naar een politie post. KRUGER'S UITVAART. Het is thans vastgesteld, dat het stoffelijk overschot van president Kru- ger met den meest mogelijken een voud van Oud-Eik-en-Duiuen naar Rotterdam (en dus niet naar den Hoek van Holland) zal worden over gebracht, om van daar naar Zuid- Afrika te worden vervoerd. A.s. Maandagochtend 31 October zal het stoffelijk overschot te 8 uur a half negen in een rouwwagen van de begraafplaats naar Rotterdam vervoerd worden. De lijkwagen zal door geen enkel rijtuig worden ge volgd en direct over Delft en Over- schie naar Rotterdam vertrekken. Al daar wordt het stoffelijk hulsel on geveer twee uur verwacht aan de Schie om alsdan in een kleinen stoet van enkele volgrijtuigen naar het Willemsplein te worden gebracht, waar de „Batavier VI" gereed ligt voor het kantoor van de firma Müller Co. De weg dien de stoet zal ne men, wordt nader bekend gemaakt. Het ligt in de bedoeling, juist met het oog op het eenvoudig karakter, dat men deze overbrenging wil doen aannemen, de „Batavier" onmiddel lijk nadat het stoffelijk overschot zal zijn aan boord gebracht, te doen ver trekken. NIET TERUGGEKEERD. Men meldt uit Hellevoetsluie Gisterennamiddag wisten vier pas sagierende jongens van het oplei dingsschip Van Galen ongemerkt een roeiboot los te maken van het in de tramhaven liggende vaartuig Pie- ternella Maria. Hiermede gingen zij het Haringvliet op, waar zij het on geluk hadden op een zandplaat vast te raken. Daar het van ebbe was, moesten zij hier blijven wachten tot een volgend tij de boot weer vlot maakte. Gistermorgen vond de Antoinette de boot verlaten aan de Oudenhoornsche hoofden en bracht haar aan den rechtmatigen eigenaar terug. De jongens waren gistermiddag nog niet teruggekeerd. GEDOOD. In de laatste dagen worden her haaldelijk op het Gevers Deynootplein te Scheveningen doode vogels, spreeu. wen en musschen gevonden, die een oogenblik te voren in aanraking wa ren geweest met de geleiddraden van de electrische tram. EIGENAARDIGE BEKEURING. Te Ilpendam heeft iemand een kof fiehuis zonder vergunning. Zijn be diende is de zoon van den gemeente veldwachter Van Oest. Op een mor gen in de afgeloopen week komt de gemeente-veldwachter Tuijp binnen en bestelt «en bittertje, dat hem door den straks genoemden bediende ge bracht wordt. Maar op hetzelfde oogenblik treedt de achterdeur bin nen de Rijksveldwachter De Boer te Landsmeer, die de overtreding con stateert en bekeuring aanzegt. INBRAAK. Zondagavond tusschen zeven uui en half acht is er te Middelburg in gebroken in een woning op de Bier kade. Er is een bedrag van ruin ƒ200 gestolen en tevens poging to brandstichting gedaan. Er waren ii de secretaire eenige papieren ver brand en de gaskranen stonden open Daar de bewoner om zeven uur zijl woning had verlaten en reeds vooi halfacht was teruggekeerd, moet 'dt misdaad in dien tusschentijd gebeurt zijn. ONGELUKKEN. In de ijsfabriek der firma Strata Esser Co. te Paramaribo verloo de heer Z. de Jong, vroeger te Schi veilingen, thans aannemer aldaar door een plotselinge duizeling bevai gen, het evenwicht op de trap, e stortte naar beneden. Een ernst'g hoofdwond en hersenschudding wa ren de gevolgen van dien val, waaro de heer De Jong twee uur later over leed. Een 18-jarig jongmensch, W. Js cobs, uit Eist (Betuwe), vertrok a vorige week naar Uerdingen bij Duit burg (Duitschland), waar hij werl zaain werd gesteld aan een kroetf» briek. Toen hij Zondag met twee ai deren op een der persen stond, spron de stoomklep eener machine. Dor dein heeten stoom en pap werd ec hunner, een Duitscber, terstond g< dood, terwijl J. hevige brandwond bekwam, waaraan hij na hevig li den is bezweken. Op kosten van de patroon is Woensdag het lijk nat Eist vervoerd en aldaar ter aarde fc steld. Aan het station te Zwolle zijn Zoi dagnacht van den 26-jarigen wisst wachter J. Vos door een locomotit de beide beenen onder de knie afgt reden. Een kameraad had hem eve te voren nog gewaarschuwd. De ongelukkige is naar het Sophil Ziekenhuis overgebracht. Donderdag j.l., toen de landboi wer B. uit U-horst, gemeente de Wijl van de Meppeler weekmarkt hui waarts reed, schrok onderweg zij paard voor een kar en sprong opzi waardoor de wagen met varkens i een sloot viel. B. zelf kwam zoo onzacht met ee hoorn in aanraking, dat hij bewust loos liggen bleef. Per rijtuig werdh huiswaarts gevoerd. Zondag is hij aan de gevolge overleden. Op het stationsemplacement Zwolle had Zondagnacht de 25-jari? wisselwachter V. het ongeluk ondi een rangeerenden trein te gerakei Hij werd aan beide beenen zoo eri stig verwond, dat ze in het ziekenhui moesten worden afgezet. De ruim 68-jarige veehouder L. J te Oosterwol de, die Donderdag m een erge hoofdwonde in bewusteloos toestand is gevonden tusschen zi paarden in den stal, is gisteren ove leden. K. is sedert Donderdag ni weder tot bewustzijn geweest. BRANDEN. Iri den vorigen nacht ontstond dot onbekende oorzaak brand in een bic van 6 woningen, gelegen aan den 0 denzaalschen weg te Enschedé, toek hoerende aan den heer H. H. Zeggt aldaar en bewoond door J. Lodew ges, A. J. Batting, L. Scheper en Poorthuis. Het vuur voéd ruim voe sel, daar het dak van stroodokltf was voorzien, doch de brandweer, di spoedig ter plaatse was. slaagde in het perceel gedeeltelijk te behoi den. Drie der inwonenden haddei evenals de eigenaar van het percee hun eigendom verzekerd.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2