NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onder Betoovering 22e Jaargang. No. 6542 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 27 OCTOBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: SitL ^an 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Fran^mperntpost' door Nederland llJBS 4 Kleine advertentifin 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers„0.02% -* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.21% r. j caa a t t no* de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 7z4. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws. Bestrijding d«r Tubercu lose. Naar wij vernemen is door de Re geering aan de~Yereêniging tot be strijding der Tuberculose alhier een subsidie geschonken van ƒ1000. Reeds bij den aanvang toen zij nau welijks was opgericht, werd het be stuur verrast met een dergelijke som van een particulier, den heer K. te Haarlem. Bewijzen dus, dat men allerwege sympathie gevoelt voor het streven dezer vereeniging. Bovendien kwa men nog tal van andere giften in, hetzij voor eens, hetzij als jaarlijksche bijdrage. Men meene daarem even wel niet, dat de Vereeniging geld ge noeg heeft. Dat is nu zoo niet en dat zal nooit zoo wezen, want de goede zaak eischt veel en hoe meer fond sen de Vereeniging bezit, hoj beter zij aan hare nuttige roeping zal kun nen beantwoorden. Gezelige avond. Het Ned. Herv. Zangkoor zal Dins dag 1 November 6 jaar hebben be staan. Het plan bestaat dezen dag niet onopgemerkt voorbij te doen gaan. Die avond zal voor de leden van het koor tot een gezelligen worden gemaakt. Deze huishoudelijke bijeenkomst zal in het gebouw Musis Sacrum worden gehouden, waar tevens aan het Zang koor een vaandel zal worden over handigd. Genreenteraadsverkiez ing. In de gisterenavond gehouden ver gadering der anti-revolutionaire kies- vereeniging „Nederland en Oranje" is ten opzichte van de Raadsverkiezin gen in district III besloten, de can- didatuur van den heer J. W. A. Beij- nes (R.-K.)te steunen, terwijl voor de vacature-Hofland geen candidaat is gesteld. A a nbe stedingen. Op Donderdag 17 November zal door bet Provinciaal Bestuur van Noord- Holland in het Gouvernementsgebouw te Haarlem worden aanbesteed be stek 29, 'luidende het onderhouden: gedurende het jaar 1905, van de wer ken tot verdediging van de Noord zeekust in de provincie Noord-Hol land. ingevolge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad No. 187), tusschen de strandpalen 9.800 en 13.500. De raming bedraagt ƒ18000. Besték 192 het maken van leunin gen op de groote schutsluis te IJrnui- den, belioorende tot de werken tot on derhoud, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal. De raming bedraagt 4800. Bestek 28 het onderhoud van de werken, 'belioorende tot de visschers- haven te IJmuiden, gedurende de ja ren 1905 en 1906. De raming voor defte laatste aan besteding bedraagt ƒ9000 per jaar. De E. S. M. Binnenkort zal in den Raad een voorstel worden gedaan tot verleg ging van rail3 op den Kleinen Hout weg, om tegemoet te komen aan het bezwaar, dat rijtuigen en vrachtwa gens daar niet meer ongehinderd kunnen staan. Naar wij vernemen is het plan, om daarvoor een gedeelte van het trot toir aan den westkant op te offeren. Uit de Omstreken. HILLEGOM. Vergadering van den Gemeente raad van Hillegom op Vrij dag den 28en October 1904, des voormiddags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen Stukken. 2. Rooilijn woon- en winkelhuis G. van Soeleri a. d. verbindingsweg tusschen Haven en Havenstraat. 3. Rooilijnen 7 woonhuizen. P. J. Suijkerland op „America". 4. Rooilijn bijbouw j. van der Jagt aan de Kerkstraat. 5. Rooilijn bloembollenschuur K. Velthuijs Wz. aan de Leidsche- straat. 6. Benoeming Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, verdeeling der werkzaamheden tusschen die Ambtenaren en aanwijzing van de uren, waarop het bu reau van den Burgerlijken Stand dagelijks voor het pu bliek geopend zal zijn. 7. Verzoek om schadevergoeding van C. de Vries, voor latere op levering door mede-aannemers der Gasfabriek. 8. Verzoek afdeeling Hillegom van de Sociaal Democratische Ar beiderspartij tot gebruik het gymnastieklokaal. 9. Verhuring bovengedeelte van het voormalig Raadhuis. 10. Benoeming onderwijs-personeel der Herhalingsschool. 11. Verzoek onderwijs-personeel der o. 1. school, tot wijziging der salaris-regeling. 12. Wijziging verordeningen Gasfa briek. 13. Verzoek Gebr. Van Zanten en J. Heemskerk om medewerking tot het maken eetner brug in den Loosterweg I. 14. Vaststelling gemeentedjegrooting dienst 1905. 15. Kohier scloolgeld lager onder wijs 3e kwartaal 1905. HALFWEG. Op de eerste najaarsmarkt, Dins dag alhier gehouden, waren 156 run deren aangevoerd handel stug prij zen ƒ80 k 200; .een 90 stiiks werden verhandeld. Het marktterrein was er met het oog op de passage van de electrisehe tram niet op verbeterd en verkleind. Dinsdagavond is alhier met 60 leden opgericht eene vereeniging, genaamd „Nut en Genoegen", die zich ten doel stelt voor hare leden drie- of viermaal per winter een tooneel-, zang- of der gelijke vereeniging van elders te doen optreden. zonde is een diep-onzedelijke gedach te, en die, eens postvattende, geheel den blik van onze financiën beneve len moet." Naar aanleiding daarvan zegt het hoofdbestuur van genoemde vereeniging, dat het toch niet op den weg van een Christelijke regeering mag liggen, „diep-onzedelijke" ge dachten in wetsontwerpen te belicha men. terwijl het allerminst gewenscht is. dat daardoor de blik onzer finan ciën wordt beneveld. Voorts betoogt het. dat de ervaring bewijst, dat nimmer verhooging van den accijns een middel was tot be teugeling van het alcoholkwaad, zoo dat niet alleen de drinker, maar veel al ook zijne onschuldige vrouwen en kinderen financieel het slachtoffer der verhooging worden dat ontdui king van de wet. vervalsching van den alcohol, het in kleiner hoeveelhe den tegelijk toedienen eerder de ge volgen van een maatregel als de voor gestelde zijn geweest, dan afname van de verbruikte hoeveelheid. HAAGSCHE ONDERWIJZERS. Bij het afdeelingsonderzoek van de Haagsche gemeentebegrooting, werd door enkele leden er over geklaagd, „hoe de onderwijzers zich uiten in hun vakbladen over politieke vraag stukken zij kweeken een anti-natio- I nalen geest bij de kinderen door hun ne socialistische en anti-nationale op- I vattingen hoofdzakelijk buiten de school te propagandeeren." 't Ant woord van het dagelijksch bestuur luidt„Indien inderdaad de onder wijzers zich in hun vakbladen uitla ten in den zin, als hier bedoeld, dan kunnen ook burgemeester en wethou ders dit allerminst goedkeuren." In de voorkamer stond de tusschen- deur, die naar de alcoof voert, open, was de daar staande secretaire ge opend en lag op de opengeslagen klep ervan eenig papier te smeulen. Er was een sterke brandlucht in huis en de gaskraan in de voorkamer was geopend. Verder onderzoekend, zag de heer Van Os, dat de secretaire, die geslo- ten was geweest, met een of ander werktuig was geopend en het slot er- van met groote kracht was verwron gen. j Op de klep van de secretaire lag eenig smeulend papier, nota's en kwi tanties, die in het meubel waren ge borgen geweest en uit een laadjewas een bedrag van ruim 200 aan bank papier en zilver gestolen. (Daaronder waren twee bankbiljetten van 40, een van ƒ60 en twee biljetten, van 10 waarvan een nieuw). Ook waren ont vreemd de sleutels van de in hetzelf de vertrek staande brandkast. Deze sleutels met nog eenige andere aan j een ring en een ketting verbonden, waren in een, in de secretaire staand mandje geborgen, j Van den dief of de dieven heeft men nog geen spoor. OVERVLOED VAN KONIJNEN. Op Flakkee wordt tegenwoordig een vrij levendige handel in konijnen gedreven. Van uit Middelharnis rij- den dagelijks enkelen met hit en kar door het geheele eiland, van Ouddorp tot Ooltgensplaat, om de tamme ko- j nijnen op te koopen en 's avonds te slachten. Daarna worden ze heel netjes bij honderd in een kist gepakt1 en gaan den volgenden dag over Rot terdam naar Londen. gaven, maar geen lid waren. Het aan tal afdeelingen blijft gelijk 156. Wa genborgen en Wormer zijn opgehe ven, Laren en Slochteren nieuw ge sticht. Buitendien zijn er 15 corres pondentschappen. j WAARSCHUWING. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage waarschuwt tegen het koopen van loten van de z. g. Gr. Residentie Geldloterij, directie W. J. de Hollander en Co.. gevestigd te 's-Gravenhage, wijl er gegronde ver- J moedens bestaan, dat van deze loterij nimmer iets zal terechtkomen. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de universiteit te Leiden is het candidaats-examen scheikunde afge legd door den heer D. H. Cocheret. Koloniën Binnenland. DE KAMERVERKIEZINGEN VAN 1905. Door de afdeeling Rotterdam I, der Sociaal Dem. Arbeiderspartij is in dat district, behoudens nadere goedkeu ring van het partijbestuur, de heer H. Spiekman candidaat gesteld voor de Kamerverkiezingen in 1905. ACCIJNS OP HET GEDISTILLEERD. Het hoofdbestuur van de Neder- landsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres toegezonden, waarin het dringend verzoekt, het ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd te verwerpen. In het adres wordt er aan herin nerd, dat dr. Kuyper eens gezegd heeft..geld te slaan uit een volks- INBRAKEN. Te Hilversum ontdekte Zondag morgen de huisknecht van den bur gemeester, dat van eene tegenover liggende villa een raam openstond, ofschoon de bewoners afwezig waren. De burgemeester ontbood onmiddel lijk politie en deze ontdekte weldra dat inbrekers waren bezig geweest, die zich toegang hadden verschaft door het opschuiven van een raam. Er was danig huisgehouden. Vele kisten opengebroken en de inhoud door elkander geworpen. De familie werd onmiddellijk Yan het geval verwittigd. Eerst na kaar aankomst zal kunnen blijken, wat vermist wordt. De poiVue doet ijverig onderzoek. Op den Soestdijker Straatweg heb ben de rechercheurs Koorn en An- tonides in eene villa, bewoond door den heer S. de Waard, doch die tij delijk afwezig was, drie jongens ge vat, die aldaar waren binnengedron gen door het breken van eene ruit in de achterdeur, waardoor zij die deur konden openen. Alles was door hen onderzocht en verschillende voorwer pen waren reeds ontvreemd. Over de inbraak te Middelburg, waarvan wij bereids melding maak- iten, ontleenen wij aan de ,,M. Ct." nog het volgende Zondagavond te ruim half zeven verliet de heer M. van Os zijn woning aan de Bierkaai te Middelburg, om even een boodschap te doen en sloot de voordeur af. Wijl de dienstbode niet ie huis was, stond de woning dus onbeheerd. Toen de heer Van Os te ongeveer zeven uur thuis terugkeerde, bemerk te hij, dat de gasmeter, die bij zijn vertrek was gesloten, was opengezet. TRAM TE UTRECHT. Zooals reeds is medegedeeld, heeft het Gemeentebestuur van Utrecht aan den Raad voorgesteld over te gaan tot het leggen van een electrisehe ceintuurbaan langs de Singelgrachten en in beginsel te besluiten tot overne ming van de lijnen der Utrechtsche Trammaatschappij. Deze voordrach ten zullen nu Donderdag in behande- ling komen. Dinsdag is door de di rectie der Utrechtsche Tram een adres gezonden aan den Gemeenteraad, waarin zij aanbiedt in overeenstem ming met het gemeentebestuur de tramlijnen in de gemeente Utrecht aan te leggen en door middel van electrieiïeit te exploiteeren, ook de bestaande tramlijnen zoo noodigmet verandering der richting voor electri sehe trekkracht in te richten en daar voor gebruik te maken van electrisehe stroom der gemeentelijke centrale. EEN HUISDIER I Een hond van den caféhouder W. R. .te Oranjewoud, heeft diens tweejarig zoontje, die het dier aan den staart trok, achterover op den grond gewor pen en ernstige wonden in 't aange zicht gebeten. Een gedeelte van den nens was afgebeten en bleef aan het vel hangen. ONGELUKKEN. Door den laatsten trein is Maan dagavond te Tiel om half elf de 25- jarige v. T. uit IJzendoorn, overreden. Beide beenen zullen geamputeerd moeten worden. De echtgenoote van den heer A. de Boer te Bevkhont, is van een walstoep bij haar woning te water gevallen. Haar lijk is later gevonden. LAFFE AANSLAG. Op den weg van Heerenvean naar "t Meer is aan den 27-jarigen G. P.. uit 't Meer, terwijl hij op een stil staand rijtuig zat, zeer onverwacht met een scherp werktuig een diepe wonde in de rechterlies toegebracht. Hij trachtte nog de woning van dr. Kijlstra te bereiken, maar viel uitge put op de straat neer. P. is toen het huis van dr. Kijlstra binnengedra gen, waar een tweede dokter toeval lig ook tegenwoordig was. Na door beide heeren geneeskundig behandeld te zijn, is hij per brancard naar de ouderlijke woning te 't Meer gedra gen. Van den laaghartigen aanslag wordt een 19-jarig jongeling uit 't Aleer verdacht. RUZIE. Te Maastricht kregen Zondagmid dag Th. en R. ruzie in een herberg, welke ruzie op straat werd voortge zet. Eensklaps haalde Th. een revol ver te voorschijn en loste daarmede drie schoten op R., die door het. laat ste schot in het been getroffen werd. R. greep hierop zijn tegenstander vast en wierp hem onzacht op den grond, j waardoor hij aan het voor- en achter hoofd verwond werd. Spoedig ver scheen de politie, die beiden naar het I politiebureau bracht, na hen vooraf in het gesticht Calvariënberg te heb ben laten verbinden, i Uit de Arbeiderswereld DE STAKING DER GLASBLAZERS." De staking der glasblazers duurt onveranderd voort. Wel werd Maandag te Schiedam eene bijeenkomst van afgevaardigden van glasblazersveTeenigingen gehou den, maar van eventueele besluiten, daar genomen, lekt niets uit, even min als van eenzelfde bijeenkomst, de vorige week te Rotterdam gehou den. De leden van den glasblazersbond vergaderden mede dien dag te Rot terdam. Op deze bijeenkomst werd de toestand besproken, en, zoo dat nog noodig was, opnieuw vastgesteld, dat concessies aan de arbeiders on mogelijk zijn. Kerk en School Feuilleton. door FRANK FRANKFORT MOORE. Uit het Engelse h. 24) Ja, zei hij en er klonk iets onze kers in zijn stem, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven. Ja, dat verbeeld ik mij. Ik verbeeld mij, dat ik leef. Ik sta nu aan den aanvang van het leven. En wat denk jij ervan. Claire La Roache Zij glimlachte tegen hem; toen keek zij naar den punt van haar schoen, die even uit haar japon kwam kijken. Ik vraag mij af wa^ er gebeuren zou, als ik u openhartig zei, dat ik u geloof dat ik weet, dat u mij bemint, zei ze en weer keek zij hem lachend in 't gelaat. Zoo gaat het mij ook, zei hij. Ik vraag mij ook af, wat er dan zal gebeuren. Zou gebeuren zeg niet zal gebeuren, Mr. UrguharL Ik spreek liever van ..zal" met .,zou" wensch ik niets te maken te hebben. De man, die vooruit wil in de we reld zegt tot andere menschen alleen „ik wil", niet ik „zou wil len". En nu zult u dat toch zeggen. De man, die tegen een ander zegt,,je zult het zeggen", slaagt in de we reld. Ik geef niet om de wereld. De wereld is voor mij alleen, wat deze vier wanden op 't oogenblik bevatten. Daarbuiten bestaat niets voor mij. Hij had zijn hand naar haar uitge stoken. Zij ging daarvoor niet ach teruit. Zij aarzelde alleen een oogen blikje. Toen legde zij haar hand in de zijne, hem daarbij glimlachend aan kijkend. Hij hield haar hand langen tijd vast. - Ik wist, dat je het doen zoudt, zei hij. Je bemint mij. Zou ik? zei ze. Dat weet God al leen. Ik zeg u, als ik u lief heb, dan is het niet, omdat ik behoefte voel u te beminnen. Is dat altijd in 't begin zoo? Hebben zij altijd neiging weg te loopen en zichzelf te verbergen, en nooit weer het woord liefde te hooren uitspreken Zoo voel ik mij nu, en toch toch Wil je weer niet wegloopen, zei hij. Zou dat zijn, omdat ik evenals jij voel, dat mijn wereld besloten is tusschen deze vier muren Ja, dat, is het. Claire mijn.lie veling. Ja, het zal wel en toch heb ik ook weer een gevoel of deze kamer een gevangenis is. Oprecht gesproken is "t mij alsof je liefde een gevange nis is vreeselijk angstaanjagend zonder kans om te vluchten. Dat is de ware liefde, zei hij. Zou het? zou liet? riep zij uit? Dan staat ware liefde dichterbij haat dan iemand wel denkt. Je hebt nooit meer bemind, an ders zou je weten, dat, de vreugde der liefde niet. grooter is dan die der baat, zei hij. haar aankijkend. Bij die woorden zag zij bleekerdan ooit te voren. Zij liet zijn hand los en liep vlug de kamer op en neer. Zij kwam weer bij hem terug en keek hem een oogenblik aan, toen be gon zij haar wandeling opnieuw. Vóór dat zij het venster bereikte, keerde zij zich om en sprak Zeg toch iets zeg toch eens wat om 's Hemelswil, zeg toch eens wat. Waarom blijf je daar zwij gend staan, terwijl je ziet hoe opge wonden ik ben? spreek nonsens^ zeg maar wat je 't eerst in den zin komt. Ik heb je lief. Claire. Ik bemin je, Claire La Roache. ik heb je lief, parel onder de vrouwen. Dat zeggen de wilden ook, zei ze, j haar handen inéénslaande. Zij noe-1 j men het wilde meisje hun parel hun maansteen hun glazen pareltje, al naar de omstandigheden zijn. Stelt u zich tevreden voor een wilde aange zien te worden, Mr. Urguhart? Ja, zei hij. Den Hemel zij dank, ik ben er een. Zij keek hem verschrikt aan, want zijn toon was niet schertsend. Zij keek hem aan en zag, dat hij waarheid sprak. In zijn oogen was de wilde te herkennen. Zij huiverde even en sprak toen Zullen wij nu gaan Gaan? Goede Hemel! Gaan? Een minuut geleden vertelde jij mij en ik jou, dat wij elkaar lief hebben en nu ..Gaan?" Er is immers niets anders te zeggen Hemel Dit is het gewichtigste uur in ons leven, en jij vraagt of er nog iets anders te zeggen is. Wat gebeurt er dan gewoonlijk als twee menschenharten elkaar ge vonden hebben? Toen omarmde hij haar plotseling en zijn lippen zochten de hare maar plotseling trok zij haar hoofdachter uit en stak een hand op. Neen neen. riep ze. Lieveling je hebt mij immers lief. Ja ja maar dat wil ik niet. Ik weet niet zeker of ik je lief heb. Maar ik ben er zeker van. Waar- NED. PROTESTANTENBOND. Dinsdagmiddag werd te Rotterdam de 34ste algemeen© vergadering van den Nederlandschen Protestanten bond geopend. Bij ontstentenis van den voorzitter dr. I. van den. Bergh, die wegens ziekte in het buitenland vertoeft, wordt de vergadering geleid door den onder-voorzitter prof. dr. L. Knappert. In zijne openingsrede herdenkt deze den afwezigen dr. van den Bergh, en spreekt een krachtig en hoopvol woord over den Bond en de be teeke nis van het vrijzinnig-godsdienstig le ven in den lande. Aan het jaarverslag van den secre taris dr. C. J. Niemeyei', is het vol gende ontleend Het ledental van den Bond is 18.280, een paar honderd minder dan de vorige opgaaf, hetgeen voorname lijk daaraan toe te schrijven is. dat bij een vroegere telling mede werden gerekend, zij, die wel een bijdrage DE AMOKPARTIJ TE KOTA RADJA, j Het „Advertentieblad van Atjeh" i van 24 September deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent den aanslag der Atjehers „Twee zich ten doode gewijde At jehers met klewang en rentjong ge wapend, hadden zich Donderdagna middag omstreeks 7 uur eenigszins bedekt opgesteld in de nabijheid van de sociëteit te Koeta-Radja, vielen :den voorbijgaanden luitenant-kwar- I tiermeester F. D. van Mourik aan en staken dien dood. De met hem gaon- den luitenant A. C. Groeneveld wist met eene onbeduidende wond te ont komen. De heer Kugelmann ontnam een hunner een klewang, waardoor hij aan de handen verwond werd. Daarna liepen tie Atjehers naar het station, verwondden den stationschef Snippenberg niet levensgevaarlijk en een Chinees zwaar die inmiddels over- leel. en verwondden nog enkele per sonen onbeduidend. „Daarop begaven zij zich naar «tien Westringdijk, vielen daar den officier van gezondheid A. van Dorsten en echtgenoote aan, verwondden eerst- genoemden licht en mevrouw levens gevaarlijk, daarna staken zij den Europeeschen korporaal staftamboer Blok dood, verwondden den Europee schen korporaal schoenmaker Kóble niet levensgevaarlijk, den Europee schen fuselier De Graef licht, een in- landschen fuselier zwaar en nog en kele andere militairen licht en onbe duidend. Toen werden zij beiden door een uitgerukte patrouille doodgescho ten. ..Een der Atjehers droeg een te In- drapoeï'i afgegeven pas bij zich ten name Joesoef uit de VII Moekims Baid. „Verder onderzoek wordt ingesteld."" Aan de „Locomotief" wordt nog ge meld De moordenaars heetten Nja Daoed van Daja en Nja Oesoep van de XXV Moekims'-Lam Baderie. Eerstgenoem de vertoefde meermalen ie Peuna- joeng en ontving godsdienstig onder richt van teungkoe Lambero. Hij werd in het bezit van djimats bevonden. Zijn daad wordt toegeschreven aan het uitoefenen van bloedwraak we gens geleden verliezen in zijn familie te Daja. Nja Oesoep is een gewoon gampongbewoner en eerst ongeveer 17 jaar oud. Hij is van geen beteeke- nis en had geen djimats bij zich. De toestand der gewonden is zeer bevredigend. om dien twijfel? Zij trok haar hand niet terug, maar toch was er een angstige uitdrukking op haar gelaat. Ik heb zulke tegenstrijdige ge- waanvoordingen. zei ze. Ik ben niet voldaan. Misschien is het liefde maar laten wij nu gaan. En nu, Stephen Urguhart, zeg mij eens, be min je ook nog iemand anders? Ik bemin niemand anders, zei hij ernstig. Hij trachtte zijn toon beleedigd te doen klinken bij dit antwoord op zoo'n brutale vraag. Maar hij meende, dat dit hem niet gelukte het was zoo moeilijk. Het volgend olgenblik werd hij zich bewust van 't feit, dat hij zijn eigen krachten hierin had on derschat. Zij knikte verontschuldigd en stak haar hand naar hem uit, terwijl ze zei - Vergeef mij. Het was een onaan gename vraag voor je. Het volgend oogenblik klonken er stemmen op de gang en even later kwamen Mevr. La Roache, Lady In- nisfail en Mr. Sullivan binnen, druk met elkaar in gesprek over een mo gelijk herstel van het oude kasteel, dat echter op niets uitliep, omdat mevrouw La Roache niet in staat was er groote sommen aan te besteden. Claire had er n.l. bij haar moeder op aangedrongen om niet langer dan SINGKEL. De correspondent van de N. R. Ct te Batavia seinde Dinsdag Batoe-Batoe werd door ons na he vig verzet genomen. De vijand had 196 dooden. onder welke de radja, zijn broeder en drie ooms. Wij maak ten 4 kanonnen en 16 lilla's buit. Aan onze zijde werden 3 gedood en 11 go- wond, allen beneden den rang van officier. De redactie teekent hierbij aan Den 29sten September werd door ons een telegram gepubliceerd, waar- _mt_bleek. dat uit Padang eene ex- noodig was gebruik te maken van de gastvrijheid op Suanamara. Haar moeder daarentegen zag daarvan de noodzaak niet in. Zij voelde zich hier volkomen op haar plaats en toonde in 't minst geen neiging meer om gauw ..chatelaine" te worden van dien ouden hoop steenen. Bovendien zag zij wel. hoe ieder haar dochter bewonderde en daar bouwde zij op hare wijze luchtkastee- len op. En nu zat zij voor het venster van. haar kamer, en dacht na over alles, wat er gebeurd was. Was er blijdschap in haar hart? Dat vroeg zij nu ziclizelve af. Was dit de beste dag haars levens of de slechtste? Hij had gezegd, dat hij haar bemind, en dat was geen verras sing voor haar geweest. Zij had het zien aankomen. En toch was dit het geluk, waar zij heen gestuurd had? Plotseling werd zij uit haar gepein zen wakker geschud door een vroolijk lachen onder aan haar venster. Zij wist. dat sommige der gasten thuis kwamen van het visschen, jagen of zeilen. Mr- Trent zei iets tot Lord Medway en zij hoorde Archie Browne hartelijk lachen. En toen klonk de stem van Lady Eevelyn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5