electrische verlichting afgebeeld. Shylock in een bosch, bij een Hol- landsch trapgeveltje en in een zaal met electrisch lichtWat zal Sha kespeare gisterenavond raar in zijn kist hebben liggen doen. FRANS NETSCHER. N. O. G. De vergadering der afd. „Haarlem" van het Ned. Onderw. Genootschap die Woensdagavond gehouden werd, was eene voortzettting van eene vroe gere. waar de heer Habermehl het puntuitkeering bij langdurige ziek te, inleidde. Toen werden de tarie ven van verschillende maatschappij en besproken thans waren ter ver gadering aanwezig de Directeur en Wiskundig adviseur der Nederland- sche Maatschappij van Verzekering. Deze maatschappij was bereid tegen een jaarpremie van ƒ3,38 per mille, in geval van ziekte na pen half jaar de helft van het salaris aan te vullen en daarna het volle salaris uit te be talen. doch wenschte eerst dan een contract te sluiten, indien te Haar lem 100,000 gulden verzekerd werden. Ter vergadering, die geleid werd door den heer Habermehl, deden vele aanwezigen vragen aan de Directie, die alle op afdoende wijze werden De- antwoord. Daar de opkomst het vermoeden niet wettigde, dat ter vergadering een voldoende collectieve verzekering ge sloten kon worden, werd besloten af te wachten of de Penningmeester der afdeeling niet zeer binnenkort door vele aanmeldingen in staat zou zijn een volteekend bedrag bijeen te heb ben. Ook de onderwijzers der bijzon dere inrichtingen voor onderwijs te Haarlem kunnen zich daartoe lot den heer Habermehl wenden. Tot on derwij zer aan de school van de Amsterdamsche School- vereeniging, Heerengracht 471 te Am sterdam is benoemd de heer C. S. Jolmers, te Haarlem. (Hbl.) Verhoogde straf. De Haarlemsche Rechtbank veroor deelde den 25en Augustus 1.1. den werkman Johs. Sprokkelenburg tot 6 maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam bekl. in appèl. De ad vocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam vroeg veroordeeling tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en het Hof Woensdag uitspraak doen de, legde hem 2 jaar gevangenis straf op. Zooals men weet had hij iemand een horloge ontrold. Benoemd. Bij Koninklijk besluit is Benoemd tot vice-president der i-r- rond.-rechtbank te Haarlem, jhr. rnr. R. de Mavees van Swindcren, thans rechter in gemeld college. Terreinen Lakenkoopers- gilde. Naar ons wordt meegedeeld, zijn van de terreinen van 't voormalige Lakenkoopersgilde reeds verkocht stuk I (het meest oostelijk aan den BaamsingeS gelegen gedeeite), bene vens enkele andere perceelen. N a a r 'w ij vernemenis de heer Bellaar Spruijt. onder-directeur dei- Gemeentelijke Lichtfabrieken, wegens ongesteldheid voor eenigen tijd af wezig. De Hoofdprijs van de Zaan- landsche Verloting te Zaandam, is gevallen op een nummer verkocht in het Sigarenmagazijn van den heer C. Boon, Pzn. en werd gewonnen door een pakhuisknecht hier ter stede. A anb es te-ding. Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed le. Het onderhoud van het jaagpad langs het Zuider- en een gedeelte van het Noor der-Spa arne in de prov. (Noordholl. ged. 1905, '06 en '07. Ra ming 597 per jaar. Ingekomen 6 biljetten. Laagste in schrijver de heer J. H. Daudeij te Haarlem voor ƒ517. 2o. De levering van 8001200 scheepston steenkolen ten behoeve van de electrische centrale te IJmui- den en het stoomgemaal te Schel- lingwoude belioorende tot de werken tot onderhoud, herstel en verbete ring van het Noordzeekanaal. Ingekomen 4 biljetten. Laagste in schrijver de heer A. F. Brodie te Am sterdam voor 8.33 per scheepston, en 3e. Het voortzetten van den aanleg van een bestraat paardenpad in den weg van Alkmaar naar Nieuwediep, behoorende tot de groote rijkswegen in Noordholl. Raming ƒ800. Ingekomen 3 biljetten. Laagste in schrijver de heer A. Trap te Amster dam voor G98. Geheelonthouding. In de huishoudelijke vergadering, Woensdagavond in „Humanitas" ge houden, vanwege de Afd. van de Ver. tot Afsch. v. Alc. Dranken, werd bij de periodieke bestuursvergadering herkozen de heer C. E. van Eykeren, terwijl in de bestaande vacature werd gekozen de heer T. Crama. Als afgevaardigde voor het Maat schappelijk Congres te Amsterdam op 29 on 30 October, werfc gekozen de heer J. Timmer. Aanwezig waren 30 leden. Besmettel ij ke ziekten. De Staatscourant van heden bevat de opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, zooals die ter kennis gekomen zijn van denCen- tralen Gezondheidsraad in de week van Woensdag 19 tof en met Dins dag 25 October. Uit deze opgave blijkt dat gedurende dien tijd te Haarlem zijn voorgekomen 1 geval van Typhus en Febris typhoidea, 1 geval van Roodvonk en 2 gevallen van Dïphteri- tis en te Bloemendaal 1 geval van Typhus en Febris typhoidea. Bij vonnis der Rechtbank alhier zijn heden in staat van faillis sement verklaard Cornelis van Schie en Petrus, Wil helmus van Schie. firma Melkerij- inrichting „Veelust". te Haarlem. Rechter-commissaris Mr. A. van de Koppel Gz., alhier. V r ij e- en Ordeoefeningen. Haarlem, 26 Oct. Geëx. 6 dames en 6 heeren. Geslaagd de dames A. M. du Buij. Amsterdam F. J. ten Dam, Monnikendam A. Dalmeijer, Hoorn de heeren R. J. Meuwe, Amsterdam A. Noe, Haarlem; G. Nieuweboer. Wormerveer W. Renes, IJmuiden A. Poot, Haarlem. Door Inspanning: U i t s p a li ning. De looneelvereeniging „D. I. U. geeft Zondag 30 October in den Schouwburg aan den Jansweg eene uitvoering. Opgevoerd zullen worden 't Scheep je, drama in 1 bedrijf van Jan de Vos en Een Snoepreisje naai- Berlijn, blij spel in 4 bedrijven van R. Kneisel. De heer J. Janse zal voordragen Het gestolen Kind. A a n r i j d i n g. Donderdagmorgen omstreeks 9 uur had op de Kleine Houtbrug een onge val plaats, dat betrekkelijk godd is afgeloopen. Van beide kanten kwam nameüijk een electrische tram de brug op, en tevens een wagen van de H. IJ. S. M. De voerman zag wel één tram, en reed achter die aan, toen plotseling de andere tram naderde, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was. Het paard viel en werd door de tram een eind voortgeduwd, waar door het tuig brak. Het dier bekwam geen letsel. Van de tram brak een ruit. Voordracht- en Muziek avond. De voordracht en muziekavonden, die door de Haarlemsche Toynbee- vereeniging eiken winter georgani seerd worden, trekken steeds meer belangstellenden. Was voor een zes tal jaren de kleine zaal van Weten en Werken groot genoeg om de toe hoorders te bergen, eenige jaren la ter moest men naar de zaal van de sociëteit de Kroon, en toen deze ge restaureerd werd naar de bovenzaal van de sociëteit Vereeniging. Verle den jaar bleek deze zaal ook reeds te klein, en wederom was men genood zaakt te verhuizen, en zoo werd de eerste voordracht- en muziekavond in dit seizoen, in de groote zaal van het Brongebouw gehouden. Ook de zen keer bleek er veel belangstelling te zijn, want de zaal was geheel be zet en dit valt niet te verwonderen, daar het weder een prachtige gele genheid was om voor weinig geld, goede kunst te Kooren. Voor dezen eersten avond had de vereeniging zich de welwillende me dewerking verzekerd vafl mevrouw C. de Witt HubertsFigée (zang), mevrouw M. Bruyelde Favauge, (voordracht), me). M. Stakman (pia no) en den heer M. Stakman (fluit). Mevrouw de Witt HubertsFigée zong met haar heerlijke, welluidende stem een zestal liedekens, waarvan de „Serenade" van Sam. de Lange ons nog het mooist voorkwam. Door den heer en mej. Stakman werden eenige stukken uitgevoerd voor fluit met pianobegeleiding. O.a. werd zeer mooi uitgevoerd Larghetto uit de 2de Symphonie van Beethoven. Door mevrouw Bruyel de Favauge werden eenige stukjes voorgedragen. Vooral „De zoon van den Metzel- diender" van Jan van Beers werd op prachtige, spannende wijze gereci teerd. De aanwezigen hebben weer een avond vol kunstgenot doorgebracht, en toonden zich zeer dankbaar, door na elk nummer luid teapplaudissee- ren, en daardoor den medewerkers hulde te brengen. Door een petroleum toes tel Woensdagavond omstreeks 8 uur kwam een 50-jarige vrouw, wonende op de Raamgracht, in aanraking met de vlam van een petroleumtoestel, waardoor haar rokken vlam vatten. Op haar hulpgeroep schoten eenige menschen toe, die de vlammen doof den. De vrouw bekwam eenige kleine brandwonden aan haar beenen, maar kwam verder met den schrik vrij. V erkiezingen. De neutrale Kiesvereeniging „Bur gerplicht" heeft besloten de aftreden de leden der Kamer van Koophandel alhier, alsmede den heer W. G. H. Jacobs te candideeren, zoodat voor deze verkiezing geen strijd te ver wachten is. Tevens vernemen wij, dat de heer A. van Rossum de hem aangeboden candidatuur voor den Gemeenteraad heeft aangenomen. Aldus zullen door genoemde Veree niging worden gesteld de heeren A. van Rossum (vac Hofland) en J. W A. Beynes (vac.-J. J. F. Beynes). Morgen (V r i j d a g) zal het een jaar geleden zijn, dat Monr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, de II. Bisschops-wijding ontving. Dien dag zal een Kapittel lof gehouden worden in de Kathedrale Kerk aan de Leid- sche Vaart, waarbij Z. D. H. tegen woordig zal zijn. In de gisterenavond gehou den vergadering van de bouwvereeni- ding „Ons Tehuis" is met 58 tegen 10 stemmen het besluit vastgesteld de vereeniging met 1 Januari 1905 te ont binden. Gevallen. Woensdagavond is in de Lange Veerstraat een man gevallen, waar door hij zijn linker knieschijf brak. Hij is per politïebrancard naar het gasthuis overgebracht. Binnenland. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder zal 29 October van Arolsen naar König ver trekken tot het brengen van een be zoek aan den prins en de prinses Von Erbach. H. M. de Koningin-Moeder heeftin de afgeloopen week een bezoek ge bracht aan het slot Waldeck en zal deze week de badplaats Wildungen bezoeken. MINISTER KUYPER. De minister van binnenlandsche zaken wordt nog steeds door onge steldheid verhinderd aan zijn depar tement te komen. Hij doet de ambts werkzaamheden te zijnen huize af. VREDESCONFERENTIE. In de diplomatieke kringen ver wacht men de officieele uitnoodigin- gen van Amerika tot het bijeenroe pen van een tweede vredesconferen tie in de eerste dagen der volgende maand en men kan zich moeilijk voorstellen, dat zij in een andere stad zou gehouden worden dan 's-Graven- hage, de plaats van samenkomst der eerste conferentie, de zetel van het Hof van Arbitrage en van het te stichten vredespaleis. PROV. STATEN. Er is te Amsterdam protest inge diend tegen de verkiezing van prof. Houwing, omdat sommige kiezers hun stembiljet voor de bus 1907 geworpen hadden in die voor 1910 en omgekeerd. Sommige voorzitters verklaarden der gelijke biljetten ongeldig, maar ande ren waren van tegenovergestelde mee ning en voegden de verdwaalde scha pen dus bij de kudde, waarbij ze be hoorden. Tegen deze handelingen nu werd officiëel protest aangeteekend aan het hoofdstembureau door den heer Jb. van Oversteeg. Het protest is in het proces-verbaal der verkie zing opgenomen. De bezwaren tegen de verkiezing van prof. Houwing, zijn blijkens het officieele proces-verbaal, ingediend door de heeren V. H. Putgers en J. B. van Oversteeg. De eerste omschrijft de reeds meegedeelde reden van zijn protest het uitvoerigst. Hij consta teert, dat na de opening van de stem bus 10 biljetten door het stembureau bij de te tellen biljetten zijn gevoegd en geteld, terwijl niet blijkt uit dat (hdt) proces-verbaal, op welke candi- daten die stemmen zijn uitgebracht, welke tien biljetten op den uitslag der stemming invloed kunnen hebben (het verschil tusschen de heeren De Bont en Houwing was slechts vijf stemmen, resp. 1322—1327). Ook tegen de verkiezing Ter Haar is door den heer Van Oversteeg be zwaar gemaakt. G EMEENTERAADS- VERK1EZING. Bij de stemming voor den gemeen teraad te Voorburg is gekozen de hcei M. de Haan, a.-r„ met 253 stemmen, tegen 209 op den heer Overdijkcrik (lib.) NA DEN STORM. Naar aan het „L. D." gemeld wordt is te Noordwijk-aan-Zee aangesp .old het lijk van een Urker visscher. Het ondergoed is gemerkt WRDV URK. IIELDERSCHE GEMEENTERAAD. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad deed zich bij de behandeling der begrooting voor 1905 een incident voor. Op voorstel van den heer Staalman werd uit de begrooting gelicht een post van ƒ1100 voor het verbeteren der kanaalboorden. Na deze beslissing' liet de voorzitter zich het woord „kwa jongenstroep" ontvallen, waarop de hoer Staalman, protesteerende tegen deze uitlating, met 8 andere leden de vergadering verliet. De heer Jaring kwam eveneens tegen de qualifieatie op. Tegen een dergelijk optreden van den voorzitter meende hij echter an dere maatregelen te kunnen nemen dan wegloopen. Hij betreurde het in cident, doch ook het optreden van den lieer Staalman, die, door niet deel te neimen aan het afdeelingson- derzoek van de begrooting en door nu te komen met voorstellen, die niet in de afdeelingen behandeld waren, daartoe aanleiding had gegeven. Daar intusschen de vergadering on voltallig was geworden (10 leden van de 21 waren nog aanwezig) werd de vergadering tot 31 dezer opgeheven. DE NIEUWE DRANKWET. De koffiehuishouder P. H. te Gro ningen heeft zelf verzocht geverbali seerd te worden voor het feit, dat hij vóór, tijdens en na den verkoop van vaste goederen sterken drank ver kocht heeft. Hij wenscht namelijk door middel van een rechterlijke uil- spraak te weten, of het woord „lo kaal" in de nieuwe Drankwet al of niet „perceel" be teekent. Er wordt beweerd, dat, wanneer in één lokaal van een perceel veiling ge houden wordt, in een ander lokaal van dat perceel toch wel getapt mag worden. GEARRESTEERD. Toen Dinsdagmiddag de stoomboot ven Sn eek te Heerenveen in de Schans aankwam, bevond zich onder de rei zigers ook de 19-jarige R. v. 't M. uit 't Meer, die dadelijk door den wacht meester der marechaussee gearres teerd werd, als de vermoedelijke da der van de grove, ernstige mishande ling, Maandagavond op den weg te 't Meer gepleegd op den 27-jarigen Gerrit Ponne, aldaar. GEEN BUITENKANSJE. Men meldt qan de A. C. a*r Win terswijk Het trekken van een hoog nummer wordt in den regel als een buiten kansje beschouwd. Voor een der lo- telingen van heden was dit evenwel een ongeluk. Deze had reeds vroeger op onderscheidene wijzen getracht onder dienst te komen. Zeemilitie, vrijwilliger. Indië, alles mislukte, want- hij werd afgekeurd. Zijn laatste hoop was nu gevestigd op inloten en voor zijn nummer dienen want dan zou hij wel goedgekeurd worden. Tot overmaat van ramp trok hij echter het hoogste nummer en was zoodoen de ook deze kans verkeken. EEN 90-JARIG VELDWACHTER. Men schrijft uit Barneveld aan het Hbld. Onze gemeente mag ongetwij feld bogen in het bezit van een dei- oudste nog in actieven dienst zijnde gemeente-veldwachters van ons land te zijn. Woensdag 2 November a.s. hoopt namelijk F. Meijer, sedert 20 December 1851 gemeente-veldwachter alhier, zijn 90sten verjaardag te vie ren. VOLKSWASSCHERU. In de voormalige gist- en spiritus fabriek De Postduif (voorheen Van Meerten en Zoon. thans als distilleer derij ongebruikt eigendom van de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek), te Delft, wordt sedert eenigen tijd voor een dertigtal arbeidersgezinnen ge- wasschen. Dit geschiedt als proef, om cijfers te verkrijgen, ten einde over de rentabiliteit van eene mogelijk te stichten groot-wasscherij voor den arbeidersstand te kunnen oordeelen. De heer J. C. du Cloux, ingenieur aan de Nederl. Gist- en Spiritusfa briek. kwam op dit denkbeeld en leidt de proefneming in een deel der localiteit, daartoe bereidwillig afge staan door de directie-eigenaresse. GIERIGAARD. Te Woudsend is dezer dagen op 66- jarigen leeftijd overleden Geeske Grijpsma, bijgenaamd ..aide Keke", een hoogst zonderlinge vrouw. Zij leefde gescheiden van haar man en had het schijnbaar armoedig. In zeld zaam en haveloos gewaad liep ze al sedert jaren met de bollekorf. Lang woonde ze in een zoogenaamd© ark (woonschip), waarin ze niemand toe liet. Van armvoogden kreeg ze onder steuning tot weinige jaren voor haar dood, toen ze een eigen huis kocht. Nu kwamen de' tongen in beweging en de vergeten „alde Keke" werd het onderwerp van aller gesprek. Bij haar dood vond men onder het bed 1800, terwijl er overvloed was van mondbehoeften, zelfs van lekkernij en. Zoo ontdekte men in eene kast meel. suiker, erwten, rozijnen, eieren, alles in belangrijke hoeveelheid. Zelf leefde ze in hoogst bekrompen om standigheden en voor anderen had ze nauwelijks een woord over. Haarge- heele vermogen wordt geschat op 8000 a 10,000. komende ten bate van haar eenigen zoon. AAN DEN STOK. Te Gebroek-Maasniel, in het z.g. Roermondsche veld, hebben Dinsdag avond twee vrouwen het zoodanig met elkaar aan den stok gehad, dat er bloed vloeide. De 24-jarige ongehuwde H. Ci. bracht de 27-jarige M. Br., huisvrouw van J. W., met een dolkmes een elf tal-wonden toe. Dr. Stijns, die de geneeskundige hulp verleende, constateerde een tot in de borstkas doorgedrongen wonde, welke levensgevaarlijk is. Een oude veete was oorzaak van den twist. De daderes is aangehouden. IN. K.) OOK EEN WEDSTRIJD. Door de Tilburgsche Vogelclub is een wedstrijd in hanengekraai uitge schreven. De mededingende hanen zullen worden geslacht en den volgen-1 den avond worden verorberd, wan neer zij niet de helft van de punten behalen van den eersten prijswinner. Daarom kunnen alleen jonge hanen mededingen. MISHANDELING. De marechaussee te Heerenveen heeft gearresteerd den 19-jarigen R. v. 't M., uit 't Meer, als vermoedelij- ken dader van de grove mishandeling op den openbaren weg te 't Meer ge pleegd op den 27-jarigen Gerrit P„ •te 't Meer. DOODE VOGELS. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Crt. Het doodvallen van vogels op het Gevers Deynootplein tengevolge van het zitten op of in aanraking komen met de electrische geleidingsdraden van den bengeltram wordt gelogen straft. Er worden op dit Plein al meerdere jaren sedert de telephoon- draden zijn gespannen, nu en dan aan de vleugels gewonde vogels, meest trek- en zeevogels, gevonden. Vooral is dit het geval wanneer ge- heele vluchten dier vogels aan- en af trekken en deze dieren tegen de te lefoondraden met kracht aanvliegen, waardoor zij of er in verward raken of gewond nedervallen. Een op 't Ge vers Deynootplein woonachtig lief hebber en dierenvriend is nog in het bezit van vogels, welke hij verleden jaar opnam en genas. De aanraking met de electrische geleiddraden zon der gemis aan aanraking met de aarde doet -de tweevoeters geen kwaad. DAKLOOZEN. De dakloozen-vraag in Deventer houdt de menschen nog steeds bezig. Ook de gemeente wordt ijng mee bemoeilijkt. Zij heeft nu te Rotter dam een groot ijzeren lichterschip aangekocht, dat dezen winter zal worden ingericht als verblijf voor de dakloozen. Het schip is hier reeds gearriveerd. Men wordt tot dezen maatregel genoopt, omdat er geen andere verblijven beschikbaar zijn direct en het aantal gezinnen zonder huisvesting do laatste tijden nog is vermeerderd, door wettelijke ontrui ming van den z.g. kraton die onbe woonbaar werd verklaard. EX. KLERK DER POST. EN TEL. In Febr. 1905 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspi- ranten voor de betrekking van klerk der posterijen en teJegraphie. Het aantal te vervullen plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. WERKSTAKING DER GLASBLAZERS. Te Culemborg bracht eene collecte voor de stakende glasblazers ƒ100.40 op. BRANDEN. Woensdagavond omstreeks elf uur werd door een der omwonenden brand ontdekt in de biscuitfabriek „Patria" aan den Haarlemmerweg, even voorbij de begraafplaats „Vredeoord". In de fabriek was slechts de portier aanwe zig. die zijn woning heeft op de bo venverdieping aan den linkervleugel boven het kantoor. De portier lag met zijn vrouw reeds in diepe rust. Het vuur was uitgebroken in het maga zijn gelegen achter het kantoor, en had, toen het ontdekt werd, reeds een dreigend aanzien. De portier werd spoedig gewekt en kon zich met zijn vrouw redden. Dadelijk werd de brandspuit van Sloterdijk gehaald en om hulp gevraagd aan de Amster damsche brandweer. De spuit van Slo terdijk, een handspuit, was spoedig ter plaatse, maar vermocht weinig tegen het vernielende element, dat weldra ook het kantoor en de portiers- woning aantastte. Toen alle formaliteiten vervuld wa ren en de stoomspuit van de Prinsen gracht onder bevel van den hoofd brandmeester Nieuwenhuis ter plaat se was en water kon geven, waren magazijn, kantoor en portierswoning reeds één vuurzee. Het overige ge deelte der fabriek was nog onaange tast en de heer Nieuwenhuis. die den brand met vier slangen aantastte, trachtte vooral dit deel te behouden. Reeds schenen zijn pogingen met suc- cès bekroond te zijn, toen tegen 2 uur de stoomspuit ten gevolge van gebrek aan goed water stop gezet moest wor den. In tien minuten tijds sloegen de vlammen door den scheidingsmuur achter 't kantoor en bedreigden ern stig de bakkerij en het laboratorium. Gelukkig was in een kwartier tijds ten minste weer zooveel water aange- voerd, dat de stoomspuit opnieuw kon werken, en toen concentreerde de Am- sterdamsche brandweer al haar krach ten op het pas aangetaste deel der fabriek. Tegen half drie scheen zij er in te zullen slagen dit deel te behou den het vuur was daar zoo goed als gebluscht en in het aangrenzende kantoor was men het bijna meester. I Indien de watertoevoer slechts vol- doende bleef, mocht men verwachten dat de brand weldra onder de knie zou zijn. Het magazijn, het kantoor en de portierswoning waren toen geheel uit gebrand. De schade wordt door ver zekering gedekt. Omtrent het vermoe delijk schadebedrag konden wij geen inlichtingen ki-ijgen, daar, toen wij moesten vertrekken, nog geen der di recteuren, jhr. J. C. A. van Haeften en H. C. Louwerse Jr., die te Haar lem wonen, op het terrein der ramp aanwezig waren. Hbld. Begin Augustus werd in dit blad gemeld, dat van een stuk land van den heer Hoven, te Beerta, de on dergrond, veen, in brand was ge raakt. Hier zou men kunnen spre ken van een vuur dat niet wordt uit- gebluscht, want nog altijd smeult het voort. Het land is in rook ge huld 's avonds ziet men vlammen opstijgen. Beweerd wordt, dat de brand eerst een einde zal nemen, als straks een dikke laag sneeuw den grond mocht bedekken. Als men in den aanvang krachtiger was opgetre den, zou het niet moeilijk geweest zijn het vuur te bedwingen. De brand zal de waarde van het land stellig veel doen verminderen. Bij den brand op de hofstede van den landbouwer De Waal teHonte- nisse (zie ons vorig nummer) zijn ook nog 2 paarden omgekomen. De schade beloopt in het geheel niet minder dan ƒ10.000 a ƒ12.000. Te Hall is Maandagmiddag het woonhuis van de weduwe D. H. afge brand. Twee geiten kwamen in de vlammen om. Twee buren, die een varken wilden redden, werden ern stig gewond. Hun toestand moet niet zonder gevaar zijn. Alles was verzekerd. Even buiten Veenwouden is Dins dagnacht een woning afgebrand. Drie kalveren kwamen in de vlammen om. De schade is slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt Dinsdagmiddag is te Westerbork het huis van den schilder B. afge brand. DROEVIG. Te Lienden zijn deze week een man en vrouw tegelijk begraven. De vrouw, 41 jaar oud, was dezer dagen van een levenloos kindje verlost en aan de gevolgen daarvan overleden. De man. 31 jaar oud, trok zich haar dood zóó sterk aan. dat hij, 24 uur later, eveneens stierf. Twee kinderen, van 4 en 6 jaar, werden in enkele da gen weezen. (N. v. d. D.) DE ALCOHOL. Te Hoogezand is Dinsdagavona de ruim 20-jarige jongeling H. K., na overmatig gebruik van sterken drank dood gebleven. ONGELUKKEN. De heer Klaas Boor, wethouder van Huizen is Dinsdagmorgen in de R. K. Ziekenverpleging te Hilversum overleden aan de gevolgen van het rijtuig-ongeluk, dat j.l. Vrijdag aan den Utrechtschen weg te Hilversum plaats had en waarbij de heer Boor zwaar gewond werd. De landbouwer Strik, te Dalerveen (Zuïd-Drente), is onder de tram go- raakt. Een zijner beenen is op vier plaatsen gebroken. De man is aan de bekomen wonden overleden. Een jong geneesheer in Groningen die van de z.g. „stoomfiets" niets wil weten, bezoekt zijne patiënten met een hondenwagentje, 't Voertuigje heeft in de verte het aanzien van een auto, daar de trekkrachten bijna onzichtbaar zijn. De wielen zijn van luchtbanden voorzien en sommige deelen vernikkeld. Wie weet of dit idéé niet nagevolgd wordt, zegt de „P. Gr. Ct.", en we spoedig motor rijwielen en automobiels weer zien verdwijnen om plaats te maken voor elegante hondenwagentjes. Men meldt uit Vlaardingen Woensdagmorgen is door trein 81, komende van Hoek van Holland, de ploegbaas K. overreden. K. was on middellijk dood. Hij laat een wedu we met twee kinderen na. Uit de Arbeiderswereh In den stand der staking bij de firma ten Cale te Enschedé kwam geen verandering. De firma denkt deze week hare nieuwe werkkrach ten met enkele te kunnen vermeer deren en zonder eenige storing Zater dag haar blad, het Enschedeesch Ad vertentieblad, te kunnen uitgeven. Zij is niet genegen, ook niet bij in williging van al hare eischen, hare vroegere arbeiders terug te nemen. AFSCHAFFING NACHTARBEID. In de propaganda-vergadering te Scheveningen, belegd ter bespreking van den nachtarbeid der bakkers enz. werd de volgende rnotie aangeno men „De vergadering door de propa- gandaclub van den Nederlandschen Bakkersgezellenbond te Schevenin- gen belegd, bestaande uit verbrui kers zoowel als voortbrengers van bakkersproducten, onder welke voort brengers ook patroons van oordeel dat het hoogst wenschelijk en nood zakelijk is, dat nachtarbeid van bak kers finaal wordt afgeschaft en Zon dagsrust wettelijk wordt vastgesteld, dringt er bij de regeering op aan, de voorgestelde maatregelen in zake den nachtarbeid en Zondagsrust in hel ontwerp der nieuwe Arbeidswet op alle personen te cloen toepassen." STAKING DER GLASBLAZERS. Gisterenavond is te Leerdam onde leiding van den heer A. G. de Kruil eene vergadering gehouden van inge zetenen ter bespreking van wat doen staat in zake de staking de glasblazers. Het resultaat was, da er voorloopig - een comité werd be noemd om verdere maatregelen te be ramen. Eenige der stakers zijn naa Duitschland vertrokken om te tracb ten aldaar werk te krijgen. Kantongerecht Uitspraken: D. M„ te Beverwijk, wegens 2 over tredingen der Drankwet, voor beteer ste feit vrijgesproken, voor het tweed feit 30 of 15 dagen hechtenis. C. R., te Uitgeest en D. v. D., I Haarlem, wegens overtreding van d Arbeidswet, No. 1 tot 4 boeten en Nr 2 tot 3 boeten, elk van 1 of éen da hechtenis voor iedere boete. J, L. M„ te Haarlem, wegens stro perij, vrijgesproken. J. S., te Haarlem, wegens visci delict tot 2 maal ƒ1 of 2 maal dag hechtenis. W. v. H., te Zandvoort, weger overtr. der Wapenwet, tot ƒ3 of dii dagen hechtenis. A. G., te Haarlem en 11 andere! wegens verwekken van rumoer, res; tot ƒ5, ƒ3 of ƒ2, subs. 3 en 2 dage i hechtenis. J. de K„ te Haarlem en 18 andere wegens onbevoegd over eens ande. grond loopen. resp. tot 10 en subs. 3 dagen hecht. W. W., te Wijk aan Zee en 6 and ren, wegens jachtilelict, reöp. tot en 0 dagen hecht.10 of vier dag« hechtenis. H. S., te Haarlem, en 3 andere wegens een trekdier onbeheerd lat! staan, resp. tot 2 en 1 of 2 en 1 d< hechtenis. S. H., te Noorddorp, en 16 andere wegens overtreding van het Pro Regl., resp. tot ƒ2, ƒ1, ƒ0.60. ƒ0.50 2 en 1 dag hechtenis. W .S., te I-Ioutrakpolder en 18 a deren, wegens overtreding der Haa1 lemsche Politie-V erordening, res tot ƒ3, ƒ1, ƒ0.60, ƒ0.50 of één dl hechtenis. Arr. Rechtbank. (Zitting van Donderdag 27 Oct.) R ij w i e 1 d i e f s t a 1. Van rij wiel diefstal werd beschu digd de 29-jarige electricien J. Tschür wonende te Amsterdam. H had, toen hij op l"rT5eptember j onder Haarlemmerliede aan de lij van de E. S. M. werkte, een rijwi ontvreemd, toebehoorende aan di heer Hutting, die het eenige oogu blikken voor zijn bierhuis aldaar o beheerd had laten staan. Beklaagde bekende het rijwiel we genomen te hebben, doch zeide b te hebben weggenomen, niet om I stelen, maar uit wraakneming. Hu ting kon niet verdragen, dat hij zoo zeide beklaagde omgang he met een meisje van Halfweg, i 1 stookte verschillende personen op o hem eens af te ranselen. Vanda dat de beklaagde het rijwiel wegna en het in een sloot gooide, om zo doende Hutting te benadeelen. Het O. M. achtte den diefstal we tig en overtuigend bewezen, en wei op de ongunstige reputatie van dl bekl., die reeds herhaaldelijk wegel diefstal veroordeeld is gewordei Daarom -is het wenschelijk dat he een zware straf wordt opgeleg mitsdien eischte het O. M. een ja*

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2