NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Onder Betoovering 22e Jaargaug. No. 6545 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 31 OCTOBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02}.j Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37},.j de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlemsche Handeisvereeniging Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. De Haarlemsche Handeisvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende ja, zelfs particulieren, moesten lid worden om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handeisvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie, van f3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- Stadsnieuws De nieuwe Drankwet. De Vereeniging „Onderling Belang" had Vrijdagavond in de bovenzaal van het Brongebouw een vergadering uitgeschreven, toegankelijk voor ver gunninghouders, ter bespreking van. de nieuwe Drankwet. Ter vergadering was mede tegenwoordig het dage- lijksch bestuur van de Vereeniging ..Vergunning", dat bereid was alle gewenschte inlichtingen aangaande deze wet te verstrekken. De vergadering, die door een hon derdtal vergunninghouders werd bij gewoond, alsook door een drietal ge meenteraadsleden. de heeren Van de Kamp, Modoo en Schram, werd om half acht geopend door den voorzit ter van „Onderling Belang", den heer C. Schoon, die alle aanwezigen harte- i lijk verwelkomde, waarna hij het voorzitterschap voor deze bijeenkomst overgaf aan den heer G. J. Bartman, voorzitter van het Dagelijksch Bestuur van „Vergunning". Deze wees er in zijn inleidend woord op, dat (Te Drankwet, of Moordwet", zooals spr. haar noem- ging bemoeit zich in de eerste plaatsde, in werking was getreden met ïn- ermede, de belangen van hare ledengang van 15 October. Wij danken het te bevorderen door onwillige betalersvoornamelijk aan de Vereeniging voor hen tot betaling aan te manen. ..Vergunning" dat er veel in het ont- eninformatiën voor hen in te winnen, j werp is gewijzigd, want als deze Ver- Bovendien hebben de leden het recht, eeniging" niet had bestaan, was het het hun gratis te verstrekken advies ontwerp' zoo goed als ongewijzigd van de rechtsgeleerde adviseurs der aangenomen. Spr. betreurt het, dat Vereeniging te vragen, die ook in er nog zoo weinig vergunninghouders proceduren en faillissementen gratis zijn die hun. eigen belang begrijpen, voor hen optreden, natuurlijk alleen 1 want van de 24000 vergunninghouders voor zaken, betreffende den handelen in 0ns land zijn er slechts 4000 lid het bedrijf der leden. cler Vereeniging. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- j Hierna verkreeg de heer Siderius eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de het woord om zijne inleiding te geven Haan Iiugenholtz en H. Ph. de Kan-over de nieuwe Drankwet. Deze nieu- ter, Spaarne 24, alhier. i we Drankwet is zóó ingewikkeld, zei Het bureau der vereeniging is ge-spr., dat 90 van de vergunninghou- vestigd Lange Begijnestraat 22. ders er niets van begrijpen, en eiken Voor incasso's door bemiddelingdag struikelen er nog honderden ad der vereeniging wordt een vast recht vocaten over. Het Dagfdijksch Be- van 5 pCt. der vordering berekend. stuur onzer Vereenig. ..Vergunning" Bovendien moet 10 ct. voor port steeds heeft dan ook een studie van drie a worden bijgevoegd, bij inzending van vier maanden moeten maken om de vorderingen door bemiddeling der wet door en door te begrijpen, advocaten te innen. j De wet kent niet minder dan 19 De kosten van informatiën naar} soorten vergunningen, terwijl er 22 buiten de stad woonachtige personen verschillende wijzen zijn om sterken bedragen 60 cts. per informatie plus drank te verkoopen. Al deze soorten Examens. Geëxamineerd 6 vrouwelijke en 6 mannelijke candidaten. Geslaagd de damesM. N. Ellens, E. C. Endert, E. J. Engelgeer en M. S. H. Engel- geer, te Amsterdam; J. P. Everhard, te Hilversumc-n de heeren D. van Schoonhoven en H. G. Scholten, te Haarlem K. Schuyt, te Zaandam en F. Sjoukes, te Haarlem. Feestavond S t a dh o u d er Wil lem III. Thans reeds is door de Vereeniging ..Die Haghe" te Den Haag, Bescherm vrouwe Hare Majesteit de Koningin, tot de dames en heeren medewerken den aan bovengenoemden avond het 'dereerend verzoek gericht de voor het doel zoo bijzonder toepasselijke voorstelling in Den Haag te herhalen. Het spreekt van zelf. dat op dit ver zoek nog geen antwoord kan worden gegeven vóór de feestavond alhier op 5 November a.s. heeft plaats gehad. Tentoonstelling. Aanstaanden Zondag zullen in de rotonde van het Museum van Kunst nijverheid alhier voor helt laatst ten toongesteld zijn de lithografieën, be trekking hebbende on het Liedeken van Here Halewine. Deze tentoonstelling zal Maandag a.s. door eene uitgezochte verzame ling reproducten naar oude meesters vervangen worden. Zondag is de toegang kosteloos. Uit de Omstreken. 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naarbinnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo van vergunningen werden door den inleider uitvoerig besproken, waarna hij de verschillende bepalingen na ging, die in deze nieuwe wet zijn in nende personen worden niet belian-gelast. deld, wanneer niet 10 ct. voor porto- j Hierna was er gelegenheid om aan vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In Maart en April zijn 59 vorderin gen tot een bedrag van 1805.90 be taald. 10 vorderingen worden afbe taald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 den inleider vragen te stellen. Daarvan werd een zeer druk gebruik gemaakt, want niet minder dan twee uren waren daarmede ge moeid. Toen alle aanwezigen hunne vragen hadden gesteld, kwam de voorzitter, de heer Bartman tot de conclusie, die nu alle aanwezigen vrijwel op de hoogte waren en bepaald geen moei lijkheden meer zouden plaats hebben. Met een opwekking aan de aanwe zigen om zich aan te sluiten, werd daarna de voor vergunninghouders zeer nuttige en belangrijke vergade- Doopsgezind Zangkoor. De vereeniging ..Doopsgezind Zang koor", die in den loop van dit jaar nog haar 10-jarig bestaan met een feest,concert denkt te vieren, houdt zijn gewone jaarvergadering op Woensdag 9 ^November. De agenda bevat de gewone jaarverslagen" van secretaris en penningmeester en ver meldt voorts de periodieke aftreding van een drietal bestuursleden, dat, herkiesbaar is, namelijk de dames •T. E.- Rube, S. C. Moorhoff en de heer S. de Groot. Ook de directeur treedt af, z'ooals dit elk jaar het geval pleegt te zijn. De heer J. de Nobel heeft dan 10 jaar lang zijn directeurschap met toenemende eere vervuld en leidt nog met onverflauwde energie den muzi- kalen gang van zaken. Voorwaar is er voor deze vereeni ging, die nog steeds in ledental on bloei toeneemt .zij telt thans ruim 160 werkende ledenj reden te over, am feestelijk gestemd het 10-jarig be staan te gemoet te gaan. Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De afdeeling Haarlem vergadert Woensdag 2 November in Café Neuf" Punten van behandeling zijn: Eventueel© voorstellen voor de a.s. Algemeene Vergadering in December; Het stellen van twee candidaten voor het Hoofdbestuur inplaats van de heeren G. Vlasveld en C. Blokhuis en Ballotage van de nieuwe leden. tot 1 uur. en 's namiddags van 2 totr^ng gesloten door den Haarlemschen 4 uur, waar dan ook verdere inlich- I Vo0rzitter, den heer Schoon. Deze tingen zijn te bekomen. [bracht eerst evenwel dank aan dele- Men wordt geraden alvorens te Ie- den van liet Hoofdbestuur en inzon- veren aanMevrouw Schoo, Duven I derheld aan den spreker, den heer voordestraat 62, C. M. Perquin, Be-gidarius, waarmede de vergadering kenessergracht 34. F. M. Diesbergen,annlaus instemde barbier, vroeger te Amersfoort wonen- raet aPPlaus instemde. nu Paul Krugerstraat 12, C. de. Jongh, leeraar Wiskunde, voorheen Ripperdapark 2 te Haarlem, nu te Zandvoort, zich om inlichtingen te [Vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Aantal baden. In het Douche-hadhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 618, en in dat aan de Leidsche Vaart 719 baden. De Kleine Vereeniging. In bovengenoemd gebouw wordt Zondagavond weder een voorstelling gegeven, waarbij ook zullen optreden de heer Henry en mejuffrouw Sophie, duettisten, die bij de bezoekers nog wel goed bekend zullen zijn, van de voorstellingen gedurende de kermis, waarbij zij toen een groot succes hadden. Met de dezer dagen aan gekomen wagens heeft de Electr. Spoorw. Maats, er thans over 34 te beschikken, welk getal nog wordt uit- gebreid. HILLEGOM. (Vervolg Raadszitting van Vrijdag 28 October.) De heer VAN ZANTEN zegt, de openbare onderwijzers hebben het be ier dan de bijzondere onderwijzers, i De heer GULDEMONT meent, dat het te doen is, om de openbare school leeg te pompen. Indien de onderwijs krachten telkens wisselen, zal de openbare school leegloopen. Verworpen wordt nu met 6 tegen 5 stemmen het voorstel van B. en W. om het aanvangssalaris op 600 te brengen. De 4 driejaarlijksche verhoogingen van 50, benevens die van 50 na£0 dienstjaren, worden toegestaan met 9 tegen 2 stemmen. Het voorstel van den heer Balvers om het aanvangssalaris te brengen op f 575. wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Gewijzigd wordt nu de verordening van de gasfabriek, betreffende de nieuwe straatverlichting door middel van gas. Hierna hield de Raad pauze. Om kwart over één wordt de ver gadering heropend. Ingekomen is een verzoek der Gebr. Van Zanten en J. Heemskerk om me dewerking tot het maken eener brug in den Loosterweg 1. B. en W. stellen voor, het besluit van Juni 1.1. betreffende het maken dezer brug, te handhaven. (B. en W. vragen f 1000 als waarborgsom. Adres santen willen 500 geven). De heer BALVERS wil dit verzoek om medewerking toestaan uit een oogpunt van algemeen belang. De heer VAN WAVEREN spreekt de wenschelijkheid uit, dat bij derge- lijke bouwwerken de afstanden op het terrein zelf worden aangegej/en met paaltjes. Het. voorstel van B. en W. wordt - verworpen met 8 tegen 2 stemmen, j B. en W. zullen de volgende maal met een gewijzigd plan komen, over- eenkomstig de meening van den Raad. Aan de orde is de vaststelling van de gemeente-begrooting. Bij het punt, handelende over de gezondheids-commissie, wijst de heer GULDEMONT op de mesthoopen. die bijna op de dorpsstraat liggen. B en W. zullen nota nemen van deze opmerking. De heer GULDEMONT wil meer geld besteden aan het ontsmetten van de goederen Van tubereulose-lijders. B. en W. stellen voor, de jaarwed de van den gemeente-opzichter met f 200 te verhoogen. De heer H. VAN ZANTEN is het hiermee niet eens. De opzichter heeft de betrekking aangenomen als een eerebaantje, daar hij ook maar f 400 verdient, Is het geen honoraire be trekking. dan is de verhooging tot ƒ600 ook niet voldoende. De heer BALVERS vraagt of de werkzaamheden van den opzichter vermeerdert zijn. Spr. meent van niet. De VOORZ. zegt dat deze ambte naar meer doet. dan wat hij betaalt krijgt. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. De heer VAN BOURGONDIë stelt voor, het salaris met ƒ100 te verhoo gen. Dit wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. De heer GULDEMOND wil 150 be stemmen voor pleizierreisjes van ar- me schoolkinderen, maar trekt zijn voorstel in, nadat de heer II. VAN .WAVEREN mededeelt, dat er voor dit doel steeds lijsten circulceren. j Op voorstel van den heer II. VAN ZANTEN wordt het presentiegeld ivoor de leden.van de Commissie tot '.wering van Schoolverzuim geschrapt, i De heer BALVERS geeft, bij den postschoolgeld in overweging een 'commissie te benoemen ter herzie ning der schoolgeldheffing, daar het onderwijs zeer kostbaar wordt. De bcgrooting wordt nu met alge meene stemmen aangenomen, i Bij de rondvraag vestigt de heer J. VAN WAVEREN de aandacht op den gevaarlijken toestand op het terrein tusschen de beide scholen, i w~aar de spelende kinderen vaak ge vaar loopen overreden te worden. De VOORZ. zegt onderzoek toe. I Op voorstel van den heer BALVERS j worden nu benoemd tot leden van de 'commissie tot herziening der school geldheffing de heeren K. van Bour- gondiën, Johs. Guldemond en H. van I Zanten. De Raad gaat alsnu in geheime zitting ter behandeling van de op- merking. gemaakt bij de notulen over de rooilijn der huizen in de Brou werslaan. BEVERWIJK. Mej. J. E. Heuwekemeijer, onder wijzeres alhier, is als zoodanig be noemd te Breda. Bij de alhier gehouden veiling van vast goed werden de perceelen aan de Breestraat en te Wijk aan Zee en Duin opgehouden respect, op 5770 en ƒ2950 en ƒ6100; een bollenschuur aan den Alkm. weg alhier bracht 739.op. HEEMSTEDE. De heer M. Tibboel, ruim dertig jaar organist bij de Nederlandsch j Hervormde Kerk alhier, heeft als zoo danig met 1 Januari a.s, j aangevraagd. ontslag HALFWEG. Alhier is thans definitief opgericht de Vereeniging „Nut en Genoegen", zich ten doel stellende haren leden I minstens driemaal per winter een ge noeglijken avond te verschaffen. Als bestuursleden zijn gekozen de navol gende heeren, die de functiën onder ling hebben verdeeld A. E. J. de Voogt, voorzitterJ. Cos, vice-voor- zitterP. J. J. Bottelier, secretaris L. J. Vallentgoed, penningmeester; P. L. M. Kramers. J. H. Th. Tünge en L. H. van Essen, commissarissen. VELSEN. De nalatenschap van de opgeheven Tooneelvereeniging „Thalia", te Vel- sen, ten bedrage van ruim 33, zal aan den burgemeester van Velsen ge zonden worden, ten bate van de na gelaten betrekkingen der in den laat- sten storm verongelukte visschers. ZANDVOORT. Door den agent van politie J. Wes- dorp alhier, is proces-verba al opge maakt tegen de arbeiders C. K. en W. V., wegens het delven van konij nen in de duinen. van Zuid-Holland gekozen tot lid der Eerste Kamer. Tot nu toe heeft hij zijn geloofs brieven niet ingediend, wat in de af- deelingen der Tweede Kamer de aan dacht heeft getrokken. In het Voorloopig Verslag over '.Hoofdstuk III vindt men gevraagd of j de Minister van Buiteulandsche Za ken voornemens is den gezant telken- male, wanneer hij dit ten behoeve van het bijwonen eener vergadering vin de Eerste Kamer vraagt, verlof te ver- leenen, dan wel bezwaar maakt te gen gelijktijdige waarneming van het ambt van gezant met het Eerste Ka- nier-lidmaatschap. Welk antwoord op 'deze laatste Jvraag door den Minister gegeven zal (worden. behoeft niet twijfelachtig te zijn. Reeds in 1903 heeft de regeering jeen ontwerp tot uitvoering van art. 96 2de lid der Grondwet ingediend, welks Memorie van Toelichting door alle ministers, dus ook baron Van Lynden. is onderteekend. In art. 2 van dat wetsontwerp leest men, dat het lidmaatschap van de Eerste Kamer niet gelijktijdig met hun ambt waar te nemen zal zijn door o.a. „de ambtenaren in diplo- matieken of consulairen dienst." De Regeering motiveert haar bezwaren hiertegen als volgt „dat het ambt rechtstreeksche ondergeschiktheid aan een evcntueele medewerking met het hoofd van een ministerieel depar tement mede brengt, of wel liet ambt buiten het Rijk in Europa wordt be kleed." Nu weet de ,,N. Crt." te vertellen dat de heer Van Heeckeren gezant wil blijven en voor het bijwonen der Kamerzittingen telkens verlof zou willen vragen. Er is dus conflictdo Minister die beide betrekkingen niet vereenigbaar acht. is het niet eens met den gezant, die van een ander gevoelen is. Men is benieuwd wie zal moeten toegeven. LOHMAN OM? Dit opschrift zet „Het Volk boven liet volgend bericht In de Algemeene Debating-Club te Utrecht zal Maandag 7 November jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, ka merlid. de volgende stellingen verde digen. 1. Een onderwijsinstelling, gebon den aan bepaald aangewezen begin selen van leerstelligen aard. kan zijn een kerkelijk instituut, maar niet eené universiteit in den zin van de wet op het Hooger Onderwijs. 2. Een hoogleeraar. die om de lee ringen wdlke hij verkondigt of dc feiten, die hij meedeelt, kan worden ontslagen is niet vrij. Onze openbare universiteiten zijn tegelijkertijd wetenschappelijke in richtingen en vakscholen. Binnenland. GEZANT EN KAMERLID. De heer Van Heeckeren van Keil, gezant voor onze regeering bij de hoven van Noorwegen, Zweden en Denemarken ip, zooals men weet, den 3den Augustus 1.1. door de Staten EEN NAJAARSGROET. Aan zekere Amsterdamsche school werden de officieele kaartjes van goed gedrag nooit uitgereikt. Op een kwaden dag echter besloot de School vergadering daartoe en den eersten der volgende maand had dc ..kaar tjesregen" plaats. Den dag daaropvolgende gaf eon der onderwijzeressen een dochtertje van een appelenvcntster, een dubbel tje. met het verzoek bij haar moeier voor een stuiver appels te koopen. Eenige oogenblikken later overhan digt de kleine de verlangde waar mèt het dubbeltje. De juffrouw Wat is t' Mien, had je moeder geen centen terug?" Mien: „O, ja wel, juffrouw, maar die andere stuiver is voor den na jaarsgroot, dien u me gisteren mee gaf („Schoolbl.") Feuilleton. door FRANK FRANKFORT MOORE. Uit het Engelse h. Stephen Urguhart keek haar aan dachtig aan, toen zij hem voorbij liep, zich afvragende of zij iets wist, wat die uitdrukking...soms gevoel ik mij als een gevangene", rechtvaar digde. Een dergelijke uitdrukking had Claire La Roache don vorigen dag ook tot hem gebezigd Was het toeval of zat daar iets achter? Intusschen liep zij hem heel vrien delijk glimlachend voorbij. Hij zei toestemmend Ja, over 't algemeen.... En toen lachte hij ook. Maar zij ging ernstig de kamer uit. Zij zorgde er voor. dat ze niet gelijk lachtenhun stemmen pasten niet «amen. Dienzelfden avond zei Urguhart tot Claire La Roache. terwijl het geheele gezelschap vereenigd was in de con versatiezaal Hoe zou u 't vinden een reis te maken met het jacht van Mr. Trent geen kusttochtjc langs de eilanden, maar een tocht over den Atlantïschen Oceaan naar de Tropen, naar Zuïd-Amerika naar een plaats, waar de winter voorbij gaat te mid- i den van palmboomen en onder een blauwen hemel. Hoe kun je mij dat vragen vroeg ze fluisterend. Als jij meeging zou het mij best bevallen, maar wat be teek ent die vraag? Omdat ik denk, dat zoo'n plan uitgevoerd zou kunnen worden, ant- woordde hij. Wij zijn van plan een j reis te gaan maken en Mr. Trent zal1 wel graag gezelschap meenemen. Als jij en je moeder nu meegingen, dan. dat metéén een eenvoudige oplossing i zijn van de vraag, hoe den winter j door te brengen. Dat zou al een heel prettige op- lossing van het raadsel zijn. zei ze. We zijn hier eigenlijk al te lang ge-! weest. Lady Evelyn is de eenige die blijft van alle gasten, die hier waren, toen wij kwamen Lady Evelyn en jij. Mij dunkt, wij moesten heen gaan, vóór dat Mrs. Archie genoeg van ons krijgt. Zij is tot nu toe aller vriendelijkst. voor ons geweest. Zij heeft er al over gesproken of wij in 't voorjaar bij haar in Battenberg Square zouden komen. Mrs. Archie weet een mooi ge zichtje op prijs te stellen, zei Mr. Urguhart, Maar de winter moet eerst nog om. Wat kan er in dien tijd al niet gebeuren Intusschen heb ik over onze positie nagedacht. Gedurende één of twee maanden, dunkt me, moe ten wij ons houden, alsof er niets tus schen ons bestaat. Er zijn vele rede nen. waarom wij onze verhouding ge heim moeten houden. Dat zal heerlijk zijn, zei ze. Geen verbond is zoo zeker als het deelen van één geheim. Telkens als ik over de tafel naar je kijk, zal ik denken aan het verbond, dat wij samen ge sloten hebben. Het. zal mij verwonde ren of Mr. Trent Lady Evelyn ook inviteert op die reis? Hij keek haar aandachtig aan. Zou zij iets vermoeden vroeg hij zichzelf af. Je hebt je zeer gehecht aan Lady Evelvn. zei hij. Zou je graag willen, dat zij ook van de partij was ge steld dat er iets van komt? Och neen. zei ze. zoo bedoeld ik 't niet. Naturlijk. als Mr. Trent haar inviteert, dan zal 't mij aangenaam zijn, maar.... - Ik denk niet, dat Mr. Trent haar zal inviteeren, zei Urguhart op on verschilligen toon. Ik wist. dat jij in dat ander opzicht, mijn opinie zoudt deelen. Het zou groote dwaasheid zijn de menschen nu gelegenheid te geven over ons te babbelen. En eerlijk ge zegd. het zou te veel gevergd zijn, je aan deze belofte te houden nu je nog zoo weinig van de wereld gezien hebt. Daarvan heb ik mij de laatste vieren twintig uren een verwijt gemaakt. Zij lachte. Och kom al ben ik nog jong. een beetje heb ik toch al in de we reld rondgekeken en ik weet dat er niets vernederenders is voor een meis je dan het onderwerp te zijn vaneen schitterenden wedstrijd van aanbid ders. Denk daar aan. Wij zullen ons geheim deelen. Stephen. Dat zal ons nader tot. elkaar brengen. Je beziet alles door mijn pogen, zei hij; en hij ging zoo ver haar een blik van bewondering toe te werpen. Hij was zichzelf geheel meester; hij zou zich niet te veel door zijn gevoel laten meeslepen. Ik zal mijn geheim houden ons geheim, fluisterde zij. Hoe zou je er over denken, als ik het aan Lady Evelyn vertelde? Hij keek haar verschrikt aan. Neenfluisterde hij. Daaraan valt niet te denken. Lady Evelyn Ons geheim O. ik dring er niet pp aan. zei ze lachend. Hij keek haar nog eens aandach tig aan. Hij zou er wat voor overge had hebben precies te weten, hoeveel zij wist. Hij wist zoo goed. dat hij altijd alle voorzorgsmaatregelen in acht genomen had om zijn verhou ding tot Lady Evelyn te verbergen, zoodat het hem onmogelijk toescheen, dat Claire iets zou. weten. Maar toch vrouwen voelen zoo scherp in der gelijke gevallen. Hij herinnerde zich ook den eigen- aardigen cynischen lach. die Lady Evelyn had laten liooren. toen zij de bibliotheek enkele uren geleden ver liet. En Claire had ook gelachen, al klonk die lach dan ook niet cynisch. HOOFDSTUK XVII. En heb je nu over mijn woorden nagedacht, Urguhart? Welke raad zou je mij nu geven ten opzichte van Miss La Roache. Ik voel mij in deze kwestie als een kind. Zou ik t.e oud zijn? liet hij er peinzend op volgen. Zoover ik Miss La Roache heb leeren kennen, zei Urguharf. is zij heel anders dan andere jonge meis jes. Mij dunkt, als zij een man lief heeft, dan zal zij hem trouwen zonder te letten op zijn sociale positie of zijn middelen. Zij zou ongelijk hebben mis schien. Maar als een meisje een man oprecht liefheeft, dan zal zij hem trouwen, zelfs al is hij millionair. - Juist Ik geloof dat Miss La Roache oen millionair niet zou trou wen. tenz zij hem werkelijk lief had, maar ik hen bang dat dat .Dat het feit van een millionair te zijn hem doet dalen in haar ach ting Ja - iets dergelijks bedoel ik. Vreemd. Diezelfde gedachten zijn ook bij mij opgekomen. Tot vóór eenigen tijd meende ik, dat een mil lionair iedere vrouw kon krijgen ter wille van zijn millioenen nu ben ik juist van meening, dat een jonge vrouw huiverig is voor die millioe nen. Het amuseerde Stephen Urguhart uitermate ,dat Mr. Trent blijkbaar heel zenuwachtig was. En verder heb ik bij mijzelf overwogen, dat Miss La Roache zeer gevoelig is. Als u morgen bij haar kwam. zou zij u een weigerend ant woord geven, en uw kans zou voor altijd verkeken zijn, klonk vertrou welijk zijn raad. Maar ik ben niet van plan haar morgen aan te spreken of zelfs den volgenden dag, zei Trent vlug. Nu nogmaals geef mij eens raad. wat moet ik doen Och. iemand vraagt alleen raad aan een ander, als hij eigenlijk bij zichzelf al besloten heeft, wat hem te doen staat. En daarom zei hij, wat zou u nu op't oogenblik 't liefst doen ten opzichte van Miss La Roache? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5