NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6548 Verscnijnt ciageiijKS, oenaive op ion- cn DONDERDAG 3 NOVEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers- 0.02\{ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>£ de omstreken en franco per post 0.45 liitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur ,1. C. PEEREB00.M. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Adverientiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicitc Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Donderdac. 3 November. Bovenzaal De Kroon, M. Henri Bor- necqueEdmond Rostand, 8 uur. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen lijn geadverteerd. Buitenlandsch Overzicht HET INCIDENT OP DE NOORDZEE. Blijkens een telegram van den Pe- tersburgschen correspondent der Dai ly Telegraph", bestaat in Rusland groote neiging tot het omkeerenvan de rollen in zake het Noordzee-con- flict,. Engeland wordt er voorgesteld als de beschuldigde partij, die zich voor het Internationale Gerechtshof lal hebben te verantwoorden overeen Russische klacht, betreffende het af zenden van torpedobooten op de Oost- zee-vloot. of wel het verbergen en assisteeren van Japansche torpedo booten. Aan het bestaan van een torpedo aanval gelooft men in alle Russische kringen onvoorwaardelijk, vooral na een be richt uit Londen in de „NovojeWre- mija", volgens hetwelk Japansche kruisers en torpedobooten door Duit- sche en Deensche schepen benoorden de Schotsche kust zouden zijn ge zien. Men spreekt zelfs in Rusland van de eventueele schadevergoeding of boete, die Engeland te betalen zal hebben, en stelt het voor, of het denk beeld van het geding voor een inter nationaal gerechtshof door den Czaar voorgesteld en door Lord Lansdowne dankbaar is aanvaard. De bovengenoemde correspondent vestigt er bovendien de aandacht op, dat de scherpe orders en plannen ten opzichte van neutrale schepen, waar mede admiraal Rodjestvensky is uit gezeild, nog niet zijn herroepen door de Russische admiraliteit, zoodat. het gevaar voor het plegen van nieuwe aanvallen door het Oostzee-eskader niet opgegeven is. Deze en dergelijke artikelen dragen er voorzeker niet toe hij om de ge moederen in Engeland te kalmeeren. Algemeen gelooft men daar nu. dat de Russen bij Doggersbank hun eigen schepen beschoten, hetgeen ook zon blijken uit een telegram van den cor respondent. der Daily Express" te St. Petersburg. Deze seint aan zijn blad „Het waren Russische torpedoboo ten, die verkenningsdienst deden om eskadertwee hunner verschenen voor het voorste slagschip en de wachtdoende officier meldde, dat men aangevallen werd. Een der torpedo booten wist door snel manoeuvreeren aan het schieten ie ontsnappen; maar de tweede beantwoordde het vuur met "rijn snelvuurkanonnen, zoodat tal van matrozen en de voorste brug op let naastbij zijnde slagschip getroffen werden. De commandant van de tor- jedoboot bemerkte het eerst de ver gissing en maakte dra signalen, ter wijl hij buiten de vuurlinie trachtte komen. Drie oorlogsschepen bleven weven met het bekende noodlot- ige gevolg voor de visschersvloot. Vóór zijn aankomst te Cherbourg hield admiraal Rodjestwensky een onderzoek, doch hij wist toen nog niet, dat er neutralen bij betrokken, waren." Deze lezing is zeer wel mogelijk, maar dan blijft het nog een raadsel hoe de Russische admiraal kon ver klaren geen torpedo-booten bij zijn eskader te hebben gehad. Intusschen hebben vier commissie leden op last van het departement Tan buitenlandsche zaken hun rap- lort uitgebracht over de aangebrach- schade aan de visschersvloot. De commissieleden bezochten twin- trawlers, waarvan er sommige teer ernstig beschadigd waren door granaatvuur en door de projectielen uit maxims en snelvufirkanonnen Midere zijn minder ernstig bescha digd maar de toestand aan allesche- getüigt van de lichtzinnige en fóekelooze wijze, waarop de vloot werd aangevallen. Van vele schepen rijn de netten en andere deelen van bet vischtuig vernield, of nagenoeg onbruikbaar gemaakt. De commissieleden achten het on weerlegbare bewijs geleverd, dat de melvuurkanonnen van de Russische fevechtsmarsen gericht werden op weerlooze visschers. .Maakten wij gisteren melding van iet artikel der „Times", waarin leze waarschuwt tegen het koesteren an een al te groot vertrouwen in de aede beëindiging van het conflict ïans blijkt uit de verschillende ver ontrustende telegrammen, dat hetre- ?eeringsorgaan niets te veel gezegd eeft, toen het Maandag beweerde, fat het uitzicht, op dat oogenblikwel helder, doch de mogelijkheid, dat het opnieuw bewolkt raakt, niet was uit gesloten. Zoo wordt uit Gibraltar de se dert 1704 aan Engeland toebëhooren- de rotsvesting met stad, gelegen aan de Spaansche kust het volgende dato 1 November geseind „Naar gemeld wordt hebben zoo- wel het garnizoen als de oorlogs-1 schepen bevel gekregen om zich ge-' reed te houden om op hét eerste be vel resp. de rotswerken te bezetten en zee te kiezen. Alle schepen zijn dan ook voor het gevecht gereed. Alle snelvuurbatte rijen werden bemand. Detachementen infanterie zijn met speciale opdracht naar de kaden gezonden. Bij de zoeklichten wordt nauwkeurig de J j wacht gehouden. Bovendien heeft de 50ste compagnie; van de Koninklijke artillerie, die uit Sierra Leone is aangekomen, op weg naar Engeland, bevel gekregen te Gi braltar in afwachting van nadere or ders te blijven." I Daar de vlootmanoéuvrcs Zondag middag reeds afgeloopen waren, ver oorzaken deze voorbereidselen, zooals I te begrijpen is, groote ongerustheid. Ook in LONDEN schijnt men nog niet geheel de be doeling van deze oorlogstoebereidse len te doorgronden. Daar heerscht thans de meening, dat de onderhan delingen tusschen Rusland en Enge land niet volkomen gaan zooals men gewenscht had. De aard der voorge komen moeilijkheden wordt niet ver klaard, maar hij staat eeniger mate in verbinding met het vertrek der Russische vloot uit Vigo, waar slechts vier officieren zijn achtergelaten. Doch dit laatste Jsan ook de reden niet zijn, te oordeelen naar het vol gende Reuter-telegram uit Londen, vermeldende, dat op 1 Nov. door het ministerie van buitenlands4tfc zaken bekend gemaakt werd, dat, voordat de Russische vloot Vigo verliet, aan den Russischen admiraal orders zijn gegeven ten einde te voorkomen, dat gedurende de reis van de vloot naar liet Oosten schade of overlast wordt berokkend aan de neutrale scheep vaart. Vier Russische officieren zijn te Vigo achterlaten ter voldoening aan de overeenkomst met de Engel- sche regeerihg en beide regeeringen bespreken nu de bepalingen voor het bijeenkomen van de internationale commissie, aan welke het voorge stelde onderzoek zal opgedragen wor den. Maar wat beteekent dan die mobi lisatie van het garnizoen te Gibral tar Een afdoend antwoord is daar nog niet op te geven. In diplomatieke kringen te Londen loopt alleen het gerucht, dat echter nog niet bevestigd is en onder alle voorbehoud wordt, meegedeeld, dat hi i de regeling van het Engelsch-Rus- sisch incident zekere moeilijkheden zijn opgedoken. Welke die moeilijkheden zijn, wordt er echter niet bij gezegd en zoomoe ten wij het voorloopig met dit vage niets zeggende bericht doen. Dat er iets niet in den haak is, is zeker, en blijkt ook uit de volgende berichten Graaf Benckendorf kwam Dinsdag middag laat op het ministerie van buitenlandsch» om een bezoek te brengen aan lord Lansdowne. Minister Balfour, die reeds te vo ren een onderhoud had met minister Selborne, werd nogmaals door dezen laatste bezocht in gezelschap van admiraal Fisher, den eersten Lord van de admiraliteit. Heden, Woensdag, wordt wegens een lichte ongesteldheid van den premier, ten zijnen huize inplaatsvan op het ministerie van buitenlandsche zaken, een kabinetsraad gehouden". Misschien zal daaruit wel iets meer blijken. Intusschen is het Russische eska der Dinsdagmorgen om 8 uur uit Vigo vertrokken, gevolgd door den Spaanschen kruiser „Estramadura". De Russische officieren, de „zonde bokken", die te Vigo achterbleven, zijnkapitein Clado, luitenant Otto en luitenant Ellis; de naam van den vierden officier is niet bekend. Kapitein Clado bevond zich aan boord van het admiraalschip, de j „Kniaz-Souvarof" waarop ook ad-1 miraal Rodjestwensky de reis maakt. Rodjestwensky heeft hem opgedragen schriftelijk rapport uit te brengen over het incident bij Huil. Uit Tanger wordt bericht, dat de Russische schepen voor een deel met kolenladen gereed zijn. De officieren deelen mede, dat het nu. wegens de afwezigheid van admiraal Rodjest wensky nog onzeker is. waarheen de vloot zal gaan. De schepen vertrek ken niet voor hij is aangekomen oi voordat zij bevelen van hoogerhand gekregen hebben. Het nieuws van het eigenlijk oor logsterrein begint weer wat meer de aandacht te vragen, vooral voor zoo ver het betreft den toestand om Port Arthur Daar schijnt als men de berichten gelooven mag, het einde nabij. Inde berichten van den dapperen generaal Von Stössel zelf klinkt weinig hoop meer. Zijn garnizoen schijnt ontmoe digd nu de verlossing zoowel van de zee- als van de landzijde uitblijft, en inmiddels schuiven de Japanner-s on ophoudelijk hun belegeringswerken dichter om de stad vooruit. Van af den 24sten October onderhouden zij een onafgebroken bombardement, blijkbaar hopend om den derden No vember, den verjaardag van den Mikado, een beslissenden slag te slaan. Het keizerlijk hoofdkwartier te To kio publiceerde Dinsdagavond een reeks rapporten over de operaties tij gen Port-Arthur in Augustus, Sep tember en October. De berichten be ginnen op 26 October en luiden als volgt Te 8.30 u. 's morgens werden de forten Soenghoesjan, Erloengsjan, Keskwansjan en het fort ten noorden van dit laatste beschoten door bele geringskanonnen en de vloot-artille- rie, 250 kogels troffen doel. De sclieepskanonnen. die op Soenghoesan en Erloengsjan gericht waren, zon den. doeltreffende kogels. De borstwe ring van het fort Erloengsjan werd gesloopt, er werden bressen in ge schoten én verschillende deelen van de overdekking werden vernield. Van het fort Soenghoesjan werden twee hoogst belangrijke overdekkingen vernield. Een 15 cM. kanon werd on bruikbaar gemaakt, een ander be schadigd kanon in het noordelijk deel van het Oost-Keskwansjan vernield. Van 2 uur 's namiddags af werden de andere belegeringskanonnen ge richt tegen de loopgraven op alle hel lingen van de forten Soenghoesan en Erloengsjan en op de loopgraven van Zuid-Hohsiangsjan. Ze werden alle zwaar beschadigd. Te 5 uur 's namiddags deed een deel van den rechtervleugel een aan val op de loopgraven van Soenhoes- jan en een deel van ons centrum op Erloengsjan en het zuidelijk deel van Pohsiangsjan. Zij namen deze stellin gen in zonder zware verliezen te lijden. Terwijl wij deze stellingen bezet ten, stelde de vijand zich tegelijker tijd op in de forten van West- Hsitaiijanghoe. Mantaosjan, den Gouden Heuvel, Palimsjan en Laolin- tsjoe en concentreerden hun vuur op de punten waar de aanvallen onder nomen werden. De kogels van den vijand die slecht gmricht waren, veroorzaakten niet veel schade. De oorlogsschepen en de arsenalen van den vijand wer den ook beschoten. De vijand, die de forten Soeng hoesjan en Erloensjang onder be scherming hield van kanon- en ge weervuur, deed verschillende nachte lijke aanvallen die alle afgeslageu werden. Den 27en October werd de beschie ting voortgezet. De scheepskanonnen werden gericht tegen de forten Soenghoesjan, Etzhoesjan. Antoe- sjan en Erloengsjang, het dok en de oorlogsschepen. Uit Moekdeu kwam op 1 November een telegram van den correspondent der „Birje- wya Wiedómosti", waarin het vol gende vermeld werd „Gistermorgen vroeg begon een lie vig geschutvuur dat den geheelen dag voortduurde, doch waarmee de Ja panners geen succès hadden. Zij gre pen onze stellingen op verschillende punten aan, doch werden met groote verliezen teruggeslagen. De verliezen der Russen zijn onbeduidend. Wij verloren echter vele manschappen bij den aanval op den heuvel met den tempel. Daar streden zes Russische compagnieën tegen twee Japansche regimenten. De aanval werd voorbe reid door een verschrikkelijk artille rievuur. De Russen verloren de helft van hun manschappen, doch behiel den hun stelling en sloegen de Japan ners terug." UIT ANDERE LANDEN. Het interparlementaire bureau te Bern, waarvan het lid van den ZWITSERSCHEN nationalen Raad dr. Gobat adminis trateur is, heeft aan de leden van den internationalen raad een schrij ven gericht, waarin hun verzocht wordt, bij de regeeringen al hun in vloed aan te wenden, om een nieu we Haagsche Vredesconferentie, over eenkomstig de uitnoodiging van pre sident Roosevelt aan de staten, tot stand te doen komen. Prins George van GRIEKENLAND is uit Kopenhagen naar Londen ver trokken. Men zegt dat hij nog altijd moeite doet om de inlijving van Kre ta bij Griekenland door te zetten. De „Politische Correspondenz" verneemt intusschen uit Parijs,dat de koning van Griekenland daar wel door de regeering hupsch ontvangen wordt, maar dat wil niet zeggen, dat zij voor de inlijving gunstig gezind is. Evenals de andere betrokken mo gendheden, vindt Frankrijk den tijd daarvoor in elk geval nog niet geko men. Aan het feestmaal in het paleis van vorst Ferdinand van BULGARIJE hield de vorst een rede, waarin hij zeide diep doordrongen te zijn van het bewustzijn der gemeenschappe lijkheid van de belangen eri de ge- schiedkundige lotgevallen van Bulga rije cn Servië. Ook het Bulgaarsche volk heeft bij de ontvangst van ko ning Peter getoond het belang van een samengaan van beide landen te begrijpen. Koning Petdr antwoordde i met de hartelijke wensclien van het Servische volk voor vorst Ferdinand en de Bulgaren over te brengen. Men beschouwt te Sofia de op dit feestmaal uitgebrachte dronken reeds als een bewijs, dat weldra een for meel Servïsch-Buigaarsch verdrag ge sloten zal worden. UIT FINLAND. De ongelukkige gen. Scliauman is er slecht aan toe. Men heeft, gelijk we weten, een plan tot oefening van liet Finsche volk en voor een gewa- penden opstand Dij hem gevonden. Hij zegt, dat hij niet aan de uitvoe ring gedacht heeft. Inderdaad zeer verklaarbaar. Er zullen wel weinig Finnen zijn, die onder de ellendige verdrukking der laatste jaren hunne gedachten niet hebben laten gaan over da mogelijkheid van een verzeter kan dan zekere voldoening in gelegen hebben, zoo'n plan op papier uit te werken. Maar de vader van Bobrikof's moordenaar zal het wel moeten boe ten. Een bericht uit Russisch© bron voegt er bovendien bij, dat volgens het openbaar ministerie in het pro ces Schauman het ontwerp van dezen reeds door dr. Lulu uitgewerkt was. Deze schoot zich verleden jaar te Ber lijn dood. toen naar iiet heet do politie te Wiborg zijn papieren in beslag had genomen. OORLOGSVARIA Uit Thorn wordt aan het „Beril Ta- gebl." geschreven, dat in het Russi- sche grensstadje Alexandrowo groote i ontsteltenis veroorzaakt is door het bericht van het plotseling mobilisee- ren der bevolking. Honderden man- j nen kregen een oproepingshevel, waar door zij 's nachts uit het bed gehaald werden en op gereedstaande wagens naar Kowal gebracht werden, van- i waar zij na een korten oefentijd naar het Verre Oosten moesten vertrekken. Een transport van 50 mannen ging dadelijk per spoor naar Kowal. D: I vrouwen en kinderen hieven een hart- verscheurend geschrei aan toen hun verzorgers vertrokken en hun in hoogst armoedige omstandigheden achterlieten. Alle ambtenaren der pos terijen, spoorwegen, enz., die eenigs- zins gemist, konden worden, moesten eveneens uit Alexandrowo naar liet oorlogsterrein vertrekken. Eenige handelskantoren moesten gesloten worden bij gebrek aan arbeidskrach ten. Overal elders in de Russische grens districten ging men op deze wijze te werk. waarschijnlijk om de reservis ten tc verhinderen op de vlucht te gaan. Zoo wordt uit de Russische dor pen Rakowka, Wisgury, Lisjtieme, Boble on Widgviki gemeld, dat des nachts te 12 uur Russische militairen in de huizen der te voren aangewezen dorpen binnendrongen en de reservis ten uit hun bed haalden. Bij zulke gewelddadigheden speelden zich hart verscheurende tooneelen af, daar de achterblijvende bloedverwanten niet rekenden op een mogelijken terugkeer van de hun plotseling ontrukte man nen, zonen en broeders. Deze mededeelingen zijn belang rijk in verband met de berichten van opstootjes onder de reservisten. Stadsnieuws Schietwedstrijd. Bij den in de maand Oct. te Scha- gen gehouden schietwedstrijd werden o. a. de navolgende prijzen behaald Korpswedstrijd flobert. 2e. prijs gr. zilv. med. Schietvereeniging Generaal van Merlen en zelfde onderscheiding in den korpswedstrijd cilindergeweer: vrije baan, flobert. 5e prijs. gr. zilv. med. de heer C. Boon. 6e prijs, zilv. med. K. Meijer; vrije baan. cilinder 4e prijs gr. zilv. med. de heer F. Heckertde heer K. Meijer behaalde bovendien eene dagmedaille. Allen van hier. Letterkundige voordracht. Wij, Haarlemmers worden op bet gebied van letterkunde niet verwend. Daarom te meer moeten wij het waardeer en, dat Dr. J. B. Schepers, leeraar aan hel gymnasium, het denkbeeld heeft opgevat en ook in uitvoering heeft gebracht, om een reeks letterkundige voordrachten te geven. Dinsdagmiddag werd de eer ste lezing dezer reeks gehouden in de foyer van De Kroon. Het onder werp was dezen keer een vergelijking van onze moderne letterkunde en die uit de middeleeuwen. l)e heer Schepers begon na een korte inleiding met er op te wijzen, dat onze letterkunde eerst zelfstan dig is opgetreden ih den tijd, toen de poorters zich zelfstandig begon nen te voelen. Aanvankelijk waren de literaire voortbrengselen van ruwen aard en vorm. Door den invloed der kruistochten begon de literatuur zich echter in edeler banen te bewegen. Als een der eerste producten van onze letterkunde noemde spr. het dierenepos „Van den Vos Reinaerde", een geestige en scherp geteekende pa rodie op de middeleeuwsche perso nen cn toestanden. De dichter Jacob van Maerlant gaf in zijne werken reeds, wat sommi gen heden ten dage verwachten van een zuiver socialistische kunst een kunst uit en voor het volk zooals bij ons Mevr. Henriette Roland Holst en Herman Gorter trachten te i geven. In de middeleeuwen hadden wij ook een volkstooneel. De voorstellin gen, die aanvankelijk haar stof aan de gewijde geschiedenis ontleenden, maar later ook een humoristische tint kregen zooals de z.g. sotter- nyen werden gegeven op de markt- pleinen met zeer primitief décor. Hierbij bracht spr. eenige der toen maals opgevoerde stukken de ,,Es- moieit" en de „Lancelot" ter sprake. Ons tegenwoordig tooneel bespreken de, zeide dr. Schepers dat de werken van Herman Heijermans en derge- lijken bij het volk inslaan, maar toch verlangen wij vaak naar iets anders, iets, dat ons aan het einde van het tooncelspel toont, waar de uitweg is uit de droeve omstandigheden om 1 ons heen. Wat wij verder te hcoren krijgen, zijn de oude bombaststukken en rle Fransche tooneel werk en. Onze oud-Hollandsche klucht is fijner ge worden en heet nu blijspel, maar is er niet op vooruitgegaan. De roman en het sonnet zijn tegen woordig de literaire kunstvormen waaraan de schrijvers en dichters hun talent besteden. Voorts hesprak dr. Schepers in groote trekken den invloed der re naissance op onze letterkunde, waaraan ook de richting van '80 veel te danken heeft. Der generatie van '80 dienen wij dankbaar te zijn, want inderdaad is door haar ons letterkundig leven vooruitgegaan. De humor uit de mid deleeuwsche poëzie is tegenwoordig ver te zoeken, maar toch gelooft spr. dat zij zich weer meer cn meer zal gaan ontwikkelen. Ter illustratie van zijn voordracht' las spr. voor eenige naïf-bekoorlijke fragmenten uit de middeleeuwsche letterkunde en een paar mooie ver zen uit onze moderne literatuur. Zangconcours. Op de vergadering van het man nenkoor „Proza en Poëzie" werd be sloten tot het houden van een Natio naal concours voor Mannen- en Ge mengde Koren te houden in do maand Juni 1905, naar aanleiding van het 15-jarig bestaan der vereeniging in September 1904. Dit concours zal bestaan uit vijf afdeelingen Afdeeling voor gemengde koren waaraan elk Gemengd Koor kan deelnemen. Derde afdeeling Mannenkoren: voor vereenigingen, die in deze afdeeling nog geen eersten prijs behaalden. Tweede afdeelingvoor vereenigin gen, die in deze afdeeling nog geen eersten prijs behaalden. Eerste afdeelingvoor vereenigin gen, die in ecne afdeeling van uitne mendheid nog geen eersten prijs heb ben behaald. Eere-wedstrijd tusschen de veree nigingen. die in verschillende afdee lingen voor Mannenkoren den eer sten prijs hebben behaald. Bovendien zal er bij genoegzame deelneming ook een eerewedstrijd plaats hebben tusschen de mannen- zangvereenigingen, die in hunne af deeling den 2den prijs hebben be haald. Het concours zal gehouden worden in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging. Dit is, meenen wij, de eerste maal, dat te Haarlem gemengde koren zul len wedijveren. Wij wenschen der wakkere veree niging Proza en Poëzie veel succes op haar pogen. De Creme r-u itvoering. Door verbintenis elders kan het Muziekcorps, kapelmeester de heer Kriens, geene medewerking verleenen bij de uitvoering op 4 November en zal vervangen worden door het Ne- derlandsch Dames-orkest van het „Haarlemsch Tooneel". Directrice Mej. Henriette Stips. Overgeplaatst. De le-luitenant Visser van het In structie-bataljon is op zijn verzoek overgeplaatst bij het Regiment In fanterie alhier in garnizoen. Door de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatsch. Haarlem Leiden werd gedurende de maand i October ontvangen i aan reizigers in 1903 ƒ8503.22, in 1904 9398.08', minder 105.13 1 aan goederen in 1903 2452.69', in .1904 ƒ1881.90. minder 570.79'; aan. diversen in 1903 54-4.54, in j 1904 ƒ477.42, minder 67.12;- i te zumen in 1903 11500.45'. in 1904 10757.40', minder ƒ743.05. Vorige maanden in 1903 ƒ99353.56, in 1904 101307.74, meer 1954.18; totale opbrengst in 1903 110854.01', in 1904: 112065.14'. mqer 1211.13 per dag K.M. in 1903 ƒ13.02, in 1904 'ƒ13.12, meer ƒ0.10. Examen s., Haarlem, 1 Nov. Geëx. 6 dames en 6 heeren. Geslaagd de damesH. J. Cramser en C. de Groot van Amster- dam C. A. J. M. de Graaff en J. Greidanus van Haarlem; R. de Groot van Hoorn de heeren A. Tonneman, J. A. Verhoog en A. F. Nestel van Haarlem G. J. Wassenaar van IJmui- 1 den; J. v. d. Vlugt van Heemstede; E. Weeshoff van Alkmaar. Vrouwenkiesrecht. Men verzoekt ous mede te deelen, dat de afdeeling Haarlem van doVer- eeniging voor Vrouwenkiesrecht op 9 Nov. a. s. een Openbare Vergade ring denkt te houden in de tuinzaal van Restaurant Brinkmann. Mevrouw iWijnands FranckenDyserinck uit i 's-Gravenhage zal het zeer actueele onderwerp inleiden ..Onderzoek naar het- Vaderschap in verband met het Wetsontwerp Loeff". Zij. die de ta lentvolle spreekster eenmaal gehoord hebben, zullen stellig deze gelegen heid niet ongebruikt voorbij laten gaan. De zakelijke wijze toch. waar op zij gewoon is haar stof te behan delen. belooft ons een interessanten avond. Daar de toegangsprijs aan de be- ■j zoekers wordt overgelaten, kan een flinke opkomst verwacht worden. Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrijven. Maandagavond hield deze Kamer eene ledenvergadering. Het grootste deel der vergadering werd in beslag genomen door eene conferentie met eenige boekbinderspatroons, waarvan drie der vier, die uitgenoodigd wa ren. aan de uitnoodiging gehoor ge geven hadden. Het onderwerp der besprekingen was de mogelijkheid van het invoeren eener loonregeling, zooals die door de gezellen gewenscht wordt. Tot een direct resultaat kwam men niet, daar eigenaardige bezwa7 ren de vervulling der wenschen der gezellen bleken te verhinderen. Vervolgens bracht de Verzoenings- raad verslag uit over het geschil tus schen de firma Slotboom te Bever wijk en C. A. Roos te Velsen. De ge zel. die de tusschenkomst der Kamer over zijn ontslag had ingeroepen, had gevolg gegeven aan den oproep om mondelinge toelichting te geven. De heer Slotboom echter, die te Be verwijk tot eene samenkomst werd uitgenoodigd, was toen verhinderd, terwijl hij op een later schrijven niet had geantwoord. Er bleef den Ver- zoeningsraad dus niets anders over dan deze feiten mee te deelen en ge geven dit handelen van den patroon kon hij ook niet meer doen. Ten slotte werd besloten de ver kregen inlichtingen over eene druk kerij in deze gemeente op te zenden aan de Haagsche Kamer v. Arb. voor de Drukkersbedrijven.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1