Binnenland ib. jaarlijksche bijdragen en c. contri- j butie van de visschers van het eiland. Uit de gemeente Landsmeer werden DE REIS VAN Dr. KUYPER. reeds gelden van dergelijke collecte 'ontvangen voor de Urker weduwen. In verband met de reis van Minis- ,^an weduwen wordt nu wekelijks ter kuyper naar Brussöl Hemen wij g en YOOr jeder kind beneden 16 jaar het volgende uit de Haagsche Kroniek cents uitgekeerd, doch op het o'j0?' ^r.0!1 over eiland vindt men geen enkel middel, Sedert eenigen tijd reed* is do. waarmede iets bijverdiend kan wor- premier. bij tusselienpoozen, ten prooi den aan neurastenische hoofdpijnen. Met leedwezen constateer ik, dat vcDL'TrTrarvM hij ook weder in de laatste dagen ERklEZINGLN. het Ministerie niet heeft kunnen be- Woensdag had te Gorinchem de zoeken en te huis nog wel bij afwis- stemming plaats ter verkiezing van seling gearbeid heeft, maar niette- een lid voor de Prov. Staten van min werkelijk lijdt door de somwij- Zuid-Holland. Gekozen werd de heer len hevige pijnen, die deze zenuw-q. de Kruyff te Leerdam (lib.) met aandoeningen veroorzaken. Reeds vermoedelijk 2030 stemmende heer lang moet het zenuwgestel van dr.A c. de Leeuw (chr.-hist en a.-r.) te Kuyper hebben geleden onder het in- Schoonrewoerd verkreeg vermoede- spannend werk en onder de vaak ver jjjj. J95Q stemmen. van aangename beslommeringen van j juiste stemmencijfer was bij de zijn ambt." afzending van dit bericht nog niet I bekend. Mr. L. H. POVEL. I leeftyu plotseling overleden de lleei vMr de proï S[aten mr j Woltman te Heerenveen. mr. L. H. Povel. advocaat en procu reur. Toen de overledene Dinsdag avond van een vergadering van het bestuur van het R. Kath. Armen-1 I Daar de a. s. gemeenteraadsverkie- kantoor" naar zijn woning op de Hee-zinë> te utreent neireit 't vervullen rengracht terugkeerde, werd hij voorvan tusschentijdsche vacatures zal zijn huisdeur door een beroerte ge-cle vrijz.-democr. kiesvereeniging troffen. In huis gedragen, blies hij ..Algemeen Belang" zich in dit geval eenige minuten later den laatsten van deelneming onthouden. adem uit. j Met den heer Povel verdwijnt uit, DE KAMERVERKIEZING de Amsterdanische samenleving een jat nvï7RTTci?T bekende en hooggeachte persoonlijk- r, heid. Hij behoorde tot de procureursZwolsen© correspondent van van de oude garde on was bij de Hbld. schrijft balie een zeer geacht man, getuige j Het zonderlinge resultaat der Eer- het feit. dat hij tot zijn dood lid was ste Kamer-verkiezing gaf hier tot al- van den Raad van Toezicht en Dis- lerliande gissingen aanleiding. Het en van «J<* ganse,.en dag De overledene lieeft zich in het nlot het «eval bezlï- Maar ook de openbaar leven ook doen kennen alsvrijzinnige fractie der Staten heeft een man. die veel belang stelt, in de .zich met deze voor haar hoogst ern- politieke zaak en in alles wat liefda- stige quaestie bemoeid. Het lag voor digheidswerk betrof. j->-* Geruimen tijd had hij voor het kies district Weeep zitting in de Provin ciale Staten van Noord-Holland. DE BEGRAFENIS VAN DEN HEER A. POST. Onder buitengewoon groote belang stelling, vooral van de zijde der werklieden, is Woensdagochtend op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam het stoffelijk overschot van den op 80-jarigen leeftijd overleden heerAn- thonie Post, een der stichters van het „Alg. Ned. Werkliedenverbond" aan den schoot der aarde toevertrouwd. Van het sterfhuis in de Wester straat volgden velen den lijkwagen, waaraan kransen hingen van vele corporatiën, o. a. van het „Alg. Ned. Werkliedenverbond"van den „Amst. Werkmansbond" van den „A. N. D. B.". waaraan linten met de woorden „Aan den pionier A. Post" van den „Alg. Ned. Schildersbond" enz., enz. Het wo»rd werd bij het graf ge voerd door de heeren P. Nolting. Dr. C. W. Janssen, van der Tempel, Jan A. van Zutphen. P. Hols en Koenen. Deze laatste dankte ten slotte, na mens de familie, voor de betoonde be langstelling. LEVERANTIE AAN DE GEMEENTE. De heer G. J. Box Jr., journalist te Wageningen. heeft aan Gedeputeerde Staten van Gelderland een adres ge zonden, waarin hij onder verwijzing naar het feit, dat de heer A. H. van Lonkhuijzen onlangs tot lid van den gemeenteraad is gekozen en als zoo danig is geïnstalleerd, meedeelt, dat eenigen tijd daarna door de drukkerij „Vada" voor rekening der gemeente Wageningen is gedrukt en geleverd geworden de begrooting der inkom sten en uitgaven dier gemeente, ter wijl de heer A. H. van Lonkhuijzen een der oprichters en thans nog com missaris van de drukkerij ..Vada" ;s en dus bij de plaats gehad hebbende levering onmiddellijk betrokken was. Adressant zegt, dat dit 111 strijd ge acht moet worden met art. 24 der Ge meentewet en verzoekt Gedeputeerde Staten den heer A. H. van Lonkhuij zen van hot lidmaatschap van den raad vervallen te verklaren. OVERLEDEN. De man, die tusschen Amsterdam en Haarlem door een electrische tram aangereden en naar het Binnengast huis te Amsterdam vervoerd werd, is aldaar overleden. Het is gebleken dat hij een Amsterdammer is. de hand meende men, dat één van de leden der club door een onverklaar bare houding ontrouw is geworden aan wat de kiezers in de eerste plaats van hem verwachtten. Er werd een voorloopig onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat algemeen een der leden voor den afvallige gehouden werd. Deze ontving nu in den loop van den dag namens de vrijzinnige club een kennisgeving, dat algemeen de overtuiging gevestigd was dat hij de verraderlijke rol had gespeeld, dat uit den aard der zaak de club een dergelijke houding niet kon laten voorbij gaan. Hij werd daarom uit- genoodigd te verschijnen in de ver gadering der club teneinde zich te kunnen zuiveren van de op hem rus tende verdenking. Hieraan gaf de geadresseerde gevolg. Naar ons wordt medegedeeld bleef hij ontkennen, doch de vergadering kan daarmede niet ten volle genoegen nemen. Hem werd dan ook ten slotte te kennen gegeven dat men hem voortaan be schouwde als niet meer tot de club te behooren en dat het den leden aangenaam zou zijn hem daar nim mer meer te zien. Ook werd hem daarbij niet onduidelijk aangeraden zoo spoedig mogelijk zijn onder vrij zinnige banier verworven mandaat in handen der kiezers te stellen. Naar aanleiding van het Dinsdag avond ter gelegenheid van de ver kiezing van leden voor de Eerste Ka mer voorgevallene, heeft de liberale club uit dat college den heer mr. P. I. G. van Diggelen uitgenoodigd in die vergadering te komen. Hoewel deze ontkende de schuldige te zijn, zegt de „Prov. Overijs. en Zw. Ct.", werd na ampele bespre king het verzoek tot hem gericht de vergadering te verlaten en voortaan de bijeenkomsten der liberale club niet meer bij te wonen. oni zich alleen en verlaten te gevoe len. Wij hebben hoogen eerbied voor Dr. Kuyper's kennis, voor zijn enorme gaven en talenten en evenzeer voor zijn verbazende werkkracht, maar wat tvij Z.Ex. toch vragen willen, ga nu niet den martelaar spelen, en doe niet alsof ge als Dreyfus verbannen waart en u verbannen gevoelt. Ileusch, dat gelooft niemand die eenigszins op de hoogte is. BRANDEN. Ten huize van den heer A. Bis schop, Keizersgracht 375 te Amster dam. heeft Woensdagmiddag een brand gewoed in een paar bovenka mers en den zolder. Kinderen die met lucifers speelden, hebben waarschijn lijk daartoe aanleiding gegeven. Te De Krim ontstond brand in de woning van den turfmaker G. H. In weinig tijds lag alles tegen den grond. Alleen de levende have werd gered. De inboedel was verzekerd, het huis niet. Te Holten brandde door een onbe kende oorzaak de schuur van den landbouwer B. J. Nijland, met oogst, wagen en eenige akkergereedschap pen geheel af. Schuur en oogst wa ren bij de Tielsche Maatschappij te gen brandschade verzekerd. Naar aanleiding hiervan hebben we, schrijft de „Telegraaf' een on- derzoek ingesteld. Wij vernemen dat vanuit Holland werkelijk pogingen worden aangewend om tot oprichting eener dergelijke trust te geraken. Tot een resultaat is men nog niet gekomende onderhandelingen zij.i nog gaande. Of de oprichting komen zal Onder de fabrikanten is het oordeel verschillend de een is er voor, de andere er tegen. Wat de werklieden in dezen tak van industrie aangaat, het meerendeel is tegen de oprich ting eener groote maatschappij, om-i dat zij in de toekomst vreezen, dat de 1 alleenheerschappij dor trust zich ten slotte zal doen gevoelen in bekrim-i ping der werkloonen. ONGELUKKEN. Een kind van den heer K. S„ te Grootebroek (N.H.) had het ongeluk te vallen, in een pot met kokende olie gevuld. De toestand van den kleine is hopeloos. j Uit de Arbeiderswereld DE WERKSTAKING DER GLASBLAZERS. Op de vergadering van gecommit teerden uit de verschillende glasbla- zers-vereenigingen, te Rotterdam ge houden op 20 October, werd besloten aan de gecombineerde hoofdbesturen van den Ned. Glasblazersbond te Delft en den Christelijken Glasbla- i zersbond te Schiedam op te dragen, j Hedenmorgen tegen tien uur werd j zich in verbinding te stellen met de de brandweer gealarmeerd voor een patroons om te trachten tot een goe-1 binnenbrand in perceel 24 Tichel-de oplossing der staking te geraken, straat te Amsterdam. De brand was j Aan die opdracht is gisteren, naar door onbekende oorzaak ontstaan in de Schied. Ct. meldt, uitvoering ge- een achterkamer op de eerste ver- geven en aan de Vereeniging vanNe- dieping, waarin is gevestigd een meu- derlandsche Glasfabrikanten is een belmakerswerkplaats. De brandweer 'schrijven gericht, waarin van dit be was nu spoedig met een straal op sluit wordt kennis gegeven, de Vechtwaterleiding het vuur mees- j De patroons worden daarbij uitge- ter. De achterkamer brandde geheel noodigd, lo. de bewijzen over te leg- uit. I gen, dat het onmogelijk voor hen is om op de oude loonlijsten te laten j TEGEN HET ARBEIDSCONTRACT, j doorwerken 2o. de vakorganisatie D o der werklieden te erkennen. De ge- Maandagavond belegde het P. A. u.. committeerden achten dit den eer-: te Sneek een openbare vergadering, steil stap om tot overeenstemming te waarin Elferink uit Haarlem sprak j komen, over het Arbeidscontract. Er waren omstreeks 75 aanwezigen. Van de ge legenheid tot debat werd door nie mand gebruik gemaakt. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen De vergadering is van oordeel, dat Letteren en Kunst BRANDSTICHTING Voor liet gerechtshof te Amsterdam stond gisteren in liooger beroep te recht de 55-jarige bierhuishoudster Maria Anna Nohles, weduwe van Her mann Grohé, dje door de vacantie- kamer der Amsterdanische rechtbank is veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf ter zake van brandstichting in perceel 19 aan de Warmoesstraat, gepleegd in den nacht van 14 op 15 Juni, ten gevolge waarvan gevaar voor goederen en levensgevaar voor anderen te duch ten was. Evenals voor de Rechtbank ont kende de beklaagde het ten laste gelegde. Dezelfde verdediging als daar voerde zij ook thans. Er werden drie getuigen a déchar ge gehoord, die echter geen nieuws vertelden. Hét O. M., waargenomen door den advocaat-generaal jhr. mr. Van den Brandeler, achtte het overtuigend be- wezen, dat de beklaagde den brand heeft gesticht. Verschillende aanwij zingen somde hij op. De grootste aanwijzing achtte hij het feit, dat de beklaagde zelf verklaard heeft, dat zij de vlammen heeft zien komen van onder uit de dubbele deuren van 1 de bedstede der insteekkamer. De brand daar kan niet anders dan door opzettelijke brandstichting zijn ont staan niemand dan de bekl. kan in dat kamertje geweest zijn, het was niet te bereiken dan door de deuren, waar liet ledikant voor stond. Door die verklaring heeft zij zelf erkend den brand gesticht te hebben. Spr. acht dé straf, die door do Rechtbank is opgelegd, te gering en vordert mitsdien bevestiging van het vonnis met uitzondering der gevange nisstraf, die hij verhoogen wil tot 5 jaar. (De eisch van het O. M. bij de Rechtbank was 3 jaar). Mr. F. A. Kokosky, die als verdedi ger van bekl. optrad, was van mee ning. dat de bekl. niet kan worden veroordeeld, omdat het ten laste ge legde niet wettig en overtuigend is be wezen. EEN VREESELIJK MISDRIJF. De rechtbank te Amsterdam ver- j oordeelde B. V., die tegen een poli tieagent „vuile koekenbakkergezegd had, tot drie weken gevangenisstraf. Koloniën ATJEH. De correspondent van de N^R. Ct. te Batavia seinde heden Luitenant Burger sneuvelde bij de vermeestering van Teungkoe Noera- din in Pedir. Teungkoe Noeradin moet een der minder bekende bendehoofden in Pi- dië zijn. Hij wordt niet genoemd in de onlangs in De Locomotief gege ven opsomming der bendehoofden en onderaanvoerders in Pidië. De le-luiteant der infanterie J. J. Burger was een der meest bekende Atjeh-figuren. Hij bracht in Atjeh haast zijn geheelen diensttijd door, onderscheidde zich te velde vele ma len, en was commandant der pa trouille. die voor eenige jaren op de Westkust van Atjeh verdwaalde en door toeval aan den hongersdood ont kwam. De gesneuvelde was Ridder der Militaire Willemsorde en had het eereteeken voor eervolle vermelding in den strijd en het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp, Atjeh 18731896 en Atjeh 29 Maart 1896—1900? Kerk en School TOONEEL. Het Brondgeest-Ensemble heeft da nig te lijden van de kentering. Eer gisteren werd plotseling de heer de inschakeling van het ontwerp-Ar- Brondgeest ernstig door koorts aan- beidscontract in het Burgerlijk Wet- getast, en thans zijn verder nog me- boek, tengevolge waarvan werknemer vrouw Brondgeest, mej. B. Beekman werkgever als even sterke partijen en. ija,rle Haspels ongesteld. Door „„„„Kin?.,, middel van strooibiljetten werd be- orden behandeld en geschillen oe-kend gemaakt, dat de voorstelling ten worden berecht, benevens de voor-van Oud-Heidelberg. wélke ook door den Gouverneur-Generaal bijgewoond gestelde bepalingen omtrent boete stelsel, inhouding van loon en opzeg gingstermijn, dermate gevaarlijk zijn voor de arbeidersbeweging, dat het ontwerp-Arbeidscontract beslist on aannemelijk moet worden verklaard." JACHT OP VOGELS. Uit Hunsingo meldt men De trekvogels uit het hooge Noor den zijn alle naar de Wadden te ruggekeerd. Met twee zoogenaamde scheepskanonnen wordt op deze vo gels gejaagd. Het eene staat op een vaartuig van een EngAschman, en houdt zich op bij Amelandhet an dere staat op e.en boot in de Lau werzee. Alleen bij dag wordt geschoten, bij nacht is er haast geen kans de ge schoten vogels te bemachtigen. Soms wordt drie- of viermaal on denzelf- den dag geschoten, soms minder, want zoodra er een schot valt. vliegen j de schichtige zeevogels in alle rich- I tingen op en het duurt eenigen tijd voor ze zich weer vereenigen. Hon- I derden, ja duizenden vogels zijn soms bijeen. j De geschoten vogels, zooals 'ealin- gen, pijlstaarten, smienten, enz., I worden als handelswaar naar elders j verzonden. EEN GESCHENK. Een naaistertje te Ierseke, te arm J om een naaimachine te koopen, heeft deze week, op haar verzoek, van H. kl. de Koningin tot dat doel 25 ge kregen. (Midb. Ct.) DE TOESTAND OP URK. Men meldt uit Urk aan de „N. R. Crt." In de allereerste behoeften van broodelooze gezinnen der in den storm van 6 October j.l. verongelukte visschers heeft de commissie kunnen voorzien, en nu wordt een kleine we- kelijksche tegemoetkoming uitge reikt. De commissie zou gaarne meer ondersteuning verleenen, maar de uitgaven overtreffen redds zeer verre de rente-opbrengst van (le ingezamel de gelden. Het kapitaaltje teert van stonde aan sterk in. Niettemin blijft het gevaar voor eventueele zeerampen onder de tal rijke Urker visschersvloot groot, ge tuige de vele weduwen op het eiland, die van vroegere rampen on dersteuning erlangen. In do commis sie is daarom besloten pogingen in het werk te stellen tot het vormen van een vast, blijvend fonds. Door den burgemeester-voorzitter werd een schrijven gericht aan den commissa ris der Koningin van onze provincie, met het verzoek om in alle gemeen ten een collecte te doen houden, wat evenwel op bezwaren stuitte. In over weging werd gegeven zich tot ambt- gonooten te wenden met verzoek, het houden eener collecte zooveel moge lijk te willen bevorderen. Daartoe zullen nu circulaires verzonden wor den met aanbeveling en uiteenzetting van het doel. Men wil trachten het vaste fonds te vormen door, a. bijdragen ineens. GRATIS BESCHIKBAAR GESTELD. De betrokken landeigenaren te Slochteren, Schildwolde, Helium en Siddeburen, bij een te graven kanaal j van Slochteren naar de Schipslootte Siddeburen, hebben meest allen den benoodigden grond gratis beschik baar gesteld. EENZAME POST. In antwoord op een telegram door de Centrale anti-revolutionaire kies vereeniging in het district Emmen, aan Minister Kuyper verzonden, waar- in_dezen dank werd gebracht voor hetgeen hij als minister tot stand heeft gebracht, zond dr. Kuyper het volgende eigenaardige antwoord Wil aan de kiesvereeniging mijn hartelijken dank overbrengen. Op mijn eenzamen post heb ik de trouw liefde der broederen zoo dubbel noodig. KUYPER. Naar aanleiding daarvan schrijft De Christen-democraat, het orgaan van den heer Staalman Dit klagend en medelijdend vra gend telegram verstaan we niet wel. Wat bedoelt de Minister met dien eenzamen post? Hij was dien dag toch in den Haag omringd door zijn Ministers en door al zijn trouwe vrienden. Of is er iets gebeurd, iets geheim zinnigs Hebben de Kabinetsleden den Ka binetsformateur in den steek gelaten of is er een breuke ontstaan in de gecoaliseerde rechterzijde? Maar neen, laat ons ernstig blijven, 't Is al gebleken hoe het was en Mi nister Kuyper is volstrekt niet heele- maal alleen. Dat was hij geen secon de. Van zijn optreden af tot op den huidigen dag behoefde hif zelfs geen oogenblik te vreezen alleen gelaten te worden. Maar we vragenwat be duiden dan toch zulk soort telegram men aan eenvoudige christenen Er wordt slechts mee gespot en mee gelachen. Minister Kuyper is er toch immers de man niet naar en de omstandig heden zijn evenmin van dien aard, TE VEEL SOLLICITATIES BIJ DE SPOORWEGEN. Naar aanleiding van eenige vragen omtrent het solliciteeren naar een be trekking bij de spoorwegen, heeft men inlichtingen ingewonnen ter be- voegder plaatse. Men vernam, dat er voor sollicitee- rende jongelieden in de eerste tijden niet veel kans zal bestaan geplaatst te worden wegens den grooten toe vloed van het aantal sollicitaties. Bij de Hollandsche Spoorwegmaat schappij, aldus deelde men mede, zijn in het laatste jaar meer dan 4000 aanvragen om plaatsing ingekomen, 'terwijl dit cijfer sedert Januari 1.1. jniet minder dan 2800 was. Voorwaar geen bemoedigend voor- uitzicht voor de vele solliciteerende I jongelieden. EEN DRIJFJACHT. Bij eene op Dinsdag j.l. gehouden drijfjacht op grof wild in het onza lige bosch te De Steeg (Gelderland), hebben de heeren W. Arriëns te Rhe- den een reebok en jhr. H. W. de Blocq van Scheltinga, gemeente-ont vanger te Velp, een reegeit gescho ten. Meerdere reeën zijn gezien. BALDADIGHEID. Een straatbengel te 's-Gravenhage stak Woensdagmiddag uit louter bal dadigheid, naar men verzekert, op het Spui, voor de Nieuwe Kerk, een grooten wagen met stróo in brand. Toen de voerlieden het bemerkten, viel aan blusschen niet meer te den ken en moest de hulp der brandweer worden ingeroepen, die de lading uit elkander gooide en de hoog opslaande vlammen doofde met twee stralen op de waterleiding. De minstens honderd bossen stroo zijn totaal bedorven. EEN HOLLANDSCHE TRUST. In den laatsten tijd gaan er aan houdende geruchten dat zich eene groote maatschappij een ander zegt „trust" gevormd heeft, die de fabrikage van en handel in rieten meubelen van het dorp Noordwolde (Fr.) en omgeving in handen heeft gekregen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd -tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift „Bepaling van P. X-lijnen bij Binaire mengsels volgens de me thode van het berekend vermogen", de heer G. C. Gerrits, geb. te Amster dam. zou zijn, tot nadere aankondiging is uitgesteld. Na dit stuk Medea van Legouvé. met mevr. Roelofsen in de j titelrol. („Bat. Nbld." Rechtszaken RAAD VAN TUCHT. Klacht „Zeeburg". De Raad van Tucht op de Koop vaardij deed gisteravond uitspraak in de zaak van kapitöin A. P. L. Stasse, gezagvoeder van het Ned. stoom schip „Zeeburg". Door een achttal schepelingen van de „Zeeburg" was een klacht ingediend tegen den kap:- tein. De schepelingen beweerden, dat zij slecht voedsel hadden gehad op de reis van Rotterdam naar Savan nah. De kapitein en andere getuigen, door den Raad gehoord, ontkenden dit. De Raad was gisteren in zijn be slissing van oordeel, dat de klacht in geen enkel opzicht door de getuigen verklaringen was bevestigd en xn geen enkel opzicht gegrond is geble ken. en sprak den kapitein vrij. VELDSLAG. Op Maandag 27 Juni was hij uit rijden geweest en belandde in een kroegje aan de Borgerstraat, te Am sterdam, bij juffrouw Pieterse. Hij „schepte daar op" en werd op straat gezet, waarna juffrouw Pieterse de zaak sloot. Hij ging op de venster bank aan de straat zitten en kocht van eern groenman, die voorbijkwam, wortelen, een komkommer en sla. De wortelen deelde hij uit aau de kin dereu, die in een kring om hem heen stonden, en hij at de komkommer op. Hieruit volgt nog niet, dat hij dron ken was, al zeggen de getuigen ook, dat hij gereden had en dus dron ken was. Toen de diamantbewerker Gerritje, laten we den jongeling zoo noemen, eenigen tijd de buurt op de vensterbank vermaakt had, en een ruit had gebroken, opende juffrouw Pieterse haar zaak en kwam er uit met twee dochters. De eene dochter voerde een stoffer, terwijl de andere met zeldzame vaardigheid een bier- flessie hanteerde. Met beide wapenen verd Gerritje „te grazen genomen". Wel deed hij moeite om de dames te scheppen" maar dit gelukte hem niet en hij moest zich vergenoegen met eenige porren op 't hoofd van juf frouw Pieterse. Terwijl deze veldslag plaats greep en Gerritje reeds aan het voorhoofd bloedde, hingen de groote mogendheden in de buurt uit raam en spraken over interventie. Gutogut riep de eene mogend heid tot de andere ze slaan den jongen dood en daar is-tie toch te goed voor Je ken toch niet tegen drie men- schen op, antwoordde de andere mo gendheid. Maar kan u dat nou aanzien vroeg de eerste en meteen vloog ze naar beneden, en met behulp van Gerritje's schoonmoeder bracht ze Gerritje in een keldertrap in veilig heid. Zoowel Gerritje als do schoon moeder vielen eerst nog over'n „putr je" in de straat. Meer mogendheden boden interventie aan en de Pieter- sens trokken zich terug. Gisteren moest Gerritje zich ver antwoorden wegens de porren, die hij juffrouw Pieterse had toege bracht en wegens de gebroken ruit. Hij had als getuigen ïi décharge de mogendheden doen dagvaarden, be nevens een der kinderen, die hij met wortelen had gevoed. Zoowel de Pie- tersens als de mogendheden gaven eene beschrijving van den strijd en het O. M. eischte 10 boete. C.Tel.") SCHOOLVERGADERINGEN. j De Bond van Nederlandsche Onder wijzers, afdeéling Amsterdam, deelt in een uitvoerig gemotiveerd adres aan B. en W. mede, dat in eene le- denvergadering de volgende motie, in zake schoolvergaderingen, is aange-1 nomen „De afdeeling Amsterdam van den v. N. O., van meening, dat de macht van het hoofd der school bij het gewijzigd re glement op de schoolvergaderingen onnoodig is versterkt, nu zelfs beslui ten over onderwerpen, die niet onder art. 21 der wet op het L. O. vallen, het karakter van adviezen moeten dragen, van oordedl verder, dat de ondervinding, tot nu toe met de ver plichte vergaderingen opgedaan, er niet op wijst, dat de onderwijzers in hun streven naar medezeggenschap in zaken de school betreffende, op flinken steun hunner autoriteiten kunnen rekenen, schuift alle verant woordelijkheid voor de werking dezer schoolvergaderingen van zich af, doch laat haar leden vrij om op die scho len, waar schoolvergaderingen naar hunne meening ook onder het gewij zigde reglement nog goede diensten kunnen verrichten ten bate van ons onderwijs, actief daaraan deel te nemen. Sport en Wedstrijden WIELRIJDEN. De Pare des Princes baan te Pa rijs heeft Zondag haar laatste races van dit jaar gegeven, en de laatste wedstrijden hebben niet onder be hoeven te doen voor de talrijke voor gangers. Er was, hoewel het nogal koud was, vrij veel publiek aanwezig. In de 50K.M. race kwam uit Bruni, wereldrecordman van het uur en 100 K.G. Darragon, Tom Linton, Conte- net, en Champion. Het ging hard van den start af, en, nadat Bruni de leiding had gehad, ging Darragon naar voren. Cham pion kwam de laatste 5 K.M. duch tig opzetten en wist de eerste plaats te bezetten, de 50 K.M. reed hij in 38 m. 321/5 s. Darragon was één ronde achter. Tom Linton 30 meter verder, Contenet twee en Bruni drie ronden achter. PAARDEN. De Nederl, Harddraverij- en Ren- vereeniging zal Woensdag 16 dezer te Amsterdam een algemeene verga dering houden, waarin o. m. aan de orde komt de verkiezing van drie le den van het bestuur in plaats van de heeren F. W. C. K. baron van Tuyll van Serooskerken en mr. P. H. A. Tydeman van Lede en Oudewaard, die aan de beurt van aftreding zijn, en J. Petersen, overleden. PRIJSVRAAG. Door het Bestuur der Nederland sche Automobielclub wordt een Prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp-omslag van haar Orgaan „De Auto". Voor de beste inzending, die voor het doel geschikt wordt ge acht, wordt een prijs van f 100 be schikbaar gesteld. Nadere informaties omtrent het ontwerp, den tekst, het formaat eet., wórden verstrekt door den Uitgever, den heer J. A. Boom. Leidschevaart 138, Haarlem. Ontwerpen uiterlijk 1 December in te zenden bij den Secretaris der N. A. C. den heer H. A. G. Venema. Nassauplein lb, Den Haag. DE AANKOMST VAN GOUVERNEUR- GENERAAL VAN HEUTSZ. Het B. N. vernam het volgende van passagiers De reis was zeer voorspoedig ge gaan over slecht weder had men niet te klagen. De nieuwe gouverneur-generaal hield zich aau boord vrijwel afgezon derd. Aan een afzonderlijke tafel, aa^ welker hoofdeinde de commandant der Oranje plaats nam, waren plaat sen ingeruimd voor zijn familie, aan getrouwde familie en den état-major. "s Ochtends werkte de gouverneur- generaal in een speciaal daarvoor bestemde hut's middags en s avonds onderhield hij zich onder de koekoek met de passagiers. lu zijn doen en laten zeer eenvou dig, deed de nieuwe landvoogd zijni mede-passagiers zoo min mogelijk gevoelen, dat een zoo hooge persoon lijkheid onder hen was. 'sMorgens| vond men hem steeds in „politiek aan dek. Toen -men Sabang naderde,! liet hij weten, zonder ceremonieel ontvangen te willen worden en in het gezicht van Sabang dat de commissie| van ontvangst in het wit zóu ver schijnen. Maar Sabang was geheel in| feesttooi on de ontvangst daar maak te op allen n hoogst-aangenamen in druk. De autoriteiten waren allen ml groot-uniform, waartegen de nieuw«| gouverneur-generaal een leelijk zicht zette. Hij zelf droeg een wil| pakje. Van wal gestapt werden met gene raal Van der Wijck de bestuurszaj ken geregeld, wat tot s avondq duurde. Van een plechtige inhaling te Bal tavia, is volgens de locale bladen niel| veel te zien geweest. Het B. N. beschrijft de versiering te Tandjong Priok als volgt: Recht voor de trap stond een steil lage, die op het eerste gezicht ietJ had van een spreekgestoelte voor een redevoering in de open lucht. RechU ter zijde van deze stellage, op de ka de, stond een imitatie-tuintent, wel ke' later bleek daar neergezet te zijl om de commissie van ontvangst te gen de zonnestralen te beschuttei Links lag een getimmerte, een sooi plankier, overdekt met tapijten. Va de stellage voerde een dubbele toopa van kokos-matten naar het station bij den ingang waarvan een palram tooi, waaronder te verstaan een tien of twaalftal vuilgeel geschilderd tonnen (door midden gezaagde vaten in welke jonge nipah-boompjes in op drogend zeezand lagen te verstikken Voor de wachtkamer weder palmen iets beter verzorgd. Zóó was de „versiering" te Tand jong Priok. Toen de Oranje dan U genover het station was gekomed kostte bet heel wat stuurmanskun^ om het schip zóó voor de trap brengen, dat de gemaakte prepari tieven tot haar recht zouden komei Het plankier was middelerwijl dot een stoomkraan opgeheschen en ha verwege blijven hangen. Nu werd hi zoo gelegd, dat het de verbindu vormde tusschen spreekgestoelte brugnog een schraag er onder doorzwiepen te voorkomen, en commissie van begroeting kon o\^ den hoogen weg aan boord gaan. De gouverneur-generaal was intul schen aan dek gekomen. Geen enk«f kreet werd gehoord. Het was stil bleef stil, een beklemmende stilte, zoo op de toeschouwers drukte, er als het ware een benauwen! kwam over deze menschen, die tocj maar alleen het goede voorbeeld dig hadden om tot uiting tekom^ Het was een verademing, toen bagage van den gouverneur-general naar het station was gebracht, toj de boot vaarwel kon worden gezeq De heer Van Heutsz ging voor, flinken stap, snel de trap af, de gemeene secretaris, mr. Nederbiirq volgde, mevrouw Van Heutsz geil dendtoen viel de muziek in met lij Wilhelmus (nieuwe toonzetting! eerst op het voorbeeld var. ere e<p page der Oranje echo'de tusschea hangars een hoera 1 Aan het station een dringen v« belang om den trein te zien vertrd ken. Maar bij al dat gedrang g*l andere aandrift dan om een pil vóóraan te krijgen... de trein 1 weg, de nieuwe landvoogd op bordes, achter, de muziek speelde "J volkslied. Zóó was de ontvangst te TandjoiJ Priok: flauw, duf, neerdrukkend.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2