Haarlem's Dagblad NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kivartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels OORLOGSVARIA Binnenland. Onder Betoovering 22e Jaargang. No. 6550 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02,} 2' Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>| de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIEN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAALmits binnen een Weekvoor Betaling d Contant BETRACHTINGEN VAN STUURLUI AAN DEN WAL. En aan den anderen kant is het, wegens het lage peil van de alge meen© ontwikkeling en het alge meen volkskarakter van de Russen, zeer moeilijk de Russen op te voeden voor het individueele gevecht, dat het moderne geweer en de moderne vechtwijze vereischen. Dragomirof's leer heeft daarom zulk een vruchtbaren bodem gevonden. Aan Plevraa herinneren ook de vele op zichzelf staande aanvallen van te zwakke troepen, die achter elkaar in ver- In nabetrachtingen over de slagen van Jentai en aan de Sja-ho zijn alle militaire en niet-militaire kranten en schrijvers natuurlijk sterk. Zoo vertelt een militaire schrijver in de „Köln. Ztg." o. m., dat de Ja panners in het beslissende oogenblik en op beslissende plaatsen niet ge- het vuur gebracht worden en vei- noeg overmacht hadden, om den Rus- j strooid worden, waar de vergenigde I sen een verpletterende nederlaag toegelijktijdige aanval het succès verze- te brengen. kerd zou hebben. Overwinningen zooals Napoleon en j Ook de artillerie is dikwijls ver- Frederik de Groote met geringere snipperd en heeft het onderspit ge- strijdkrachten over sterkere vij anden dolven voor de massa's geschut, wei hebben behaald, omdat hun veldheer- ke de Japanners hebben weten te kunst het overwicht in de weegschaal vereenigen. ofschoon het Russische wiei'p, vallen alleen aan geniën toe, snelvuurkanon beter is dan het Ja-i nog daargelaten, dat de grootere uit- pansche". I werking van de schietwapens den j verdediger een surplus aan kracht j Ook de militaire medewerker van heeft gegeven, dat slechts door uitne- de Lokal-Anzeiger geeft een beschou- mende leiding kan opgewogen wor- wing over de jongste krïjgsverrich- den. tingen ten zuiden van Moekden, die De bijzonderheden van den reusach- hij in twee slagen of groepen van tigen strijd, welks duur zijn weder- gevechten verdeelt: gade niet heeft in de krijgsgeschie-lo. ten zuiden van de Sjili-ho (ten denis en met welken men alleen de noorden evenwijdig aan de zijlijn van krijgsverrichtingen van 't leger van Jentai naar de kolenmijnen) van 9 prins Friedrich Karl tot aan de tot 12 Octoberen 2o. tusschen de tweede inneming van Orleans eenigs- Sjili-ho en de Sja-ho. van 13 tot. 18 zins kan vei'gelijken, zijn tot dusver October. De beslissende strijd is ge niet te krijgen. I voerd in het centrum, tusschen de Dan gaat het blad na, wat, ingro- Sjili-ho en de Sja-ho. ve trekken, tot dusver bekend is ge-1 Geheel in het duister liggen nog de worden, om daarna nog een kritiek verrichtingen van Okoe's linkervleu- te oefenen op de Russische vecht- gel aan de Hoen-ho, men weet nog wijze. niet welke Russisch© troepen daar te- ,,Te dichte formaties, aanvallen genover gestaan hebben. De schrij- zonder voldoende voorbereiding door ver meent echter den mislukten tocht artillerie-vuur, gebrekkige gebruik- van het Russische oosterleger naar making van de vuurkracht van de de Tai-tse wel te mogen bespreken, geweren, tegenaanvallen uit de stel- Koeropatkin had onder bevel van ling, inplaats van verweer en ver- Stacklenberg 2 legercorpsen uitgezon- volging door vuur, worden telkens op- den (I en III Siberische), met de ko- nieuw in de oorlogen vermeld. Men zakken-divisie van Rennenkampf. Dit is gewoon, deze verschijnselen het leger begon op den 6en van Foe- stelsel van Dragomirof te noemeix en tsjoen., vrij ver ten oosten vanMoek- ze toe te schrijven aan den invloed den, zuidwaarts op te rukken, om de dien de opvattingen van dezen gene- Japanners bij Pun-si-hoe op den raai uitgeoefend hebben. rechterflank te vallen. Het plan had Ten deele is dit ook waar, ten dee- wel kans van slagen, maar het ter- Ie echter vinden deze fouten ook hun rein was uiterst moeilijk. De Russen oorzaken in andere omstandigheden, begonnen den llen dezer den aan- die minder voor de hand liggen, val, en volgens een correspondent Eenerzijds heeft het Russische leger van de Temps, die den tocht mee- altijd weer nijging vertoond, taktisch maakte, werd deze met groote dap- iri te diepe kolonnes te vechten met perheid drie dagen achteréén her een smal front, zonder de reserves ha aid, maar Kooroki bleek hier reeds aan het vuur van den vijand te ont- een te sterke macht saamgetrokken trekken. Zorndorf, Borodinó, deKrim- te hebben. Irj den avond van denl3en oorlog en de oorlog met Turkije leve- was de expeditie van Stacklenberg's ren daarvoor de bewijzen. leger mislukt, cn moest deze dente rugtocht aanvaarden. Van den Rus- sischen kant wordt de reden daarvan gezocht in het langzame oprukken dezer afdeeling. Volgens den corres-1 pondent echter zou het onmogelijk j geweest zijn, sneller vooruit te ko- j mende deskundige van het Duit- sche blad schrijft de mislukking hier- j aan toe, dat de Russen hier een le- gercorps te weinig hadden, hoewel men ongeveer toch weten kon, hoe J sterk Koeroki's leger was. De schrijver is ook in andere op-1 zichten niet best te spreken over de Russische taktiek. Koeropatkin's groote fout was, volgens hem. dat hij een te groote reserve achterhield. Met de zeven legercorpsen, die hij in zijn centrum beschikbaar had, had een flinke aanval op de Japanners we lsuccès kunnen hebben, indien hij fenel en krachtig en op het zwakste punt van den vijand uitgevoerd was. Met het achterhouden van te sterke reserves hebben de Oostenrijkers reeds in den veldtocht van 1859 droe vige ervaringen opgedaan, en ook nu heeft dez© tactiek geleid tot de nederlaag der Russen aan de Sjili- ho. Intusschen is er, door de gevech ten aan de Sja-ho en de voordeelen die de Russen daar ten slotte be haalden. nog geen sprake van een beslissenden afloop van deze bloedi ge gevechten. DE ALGEMEENE BOND VAN R.-K. K1ESVEHEENIGINGEN. De belangrijkste artikelen van het reglement van dezen onlangs opge- richten Bond, luiden Artikel 1. De Centrale Roomsch- Katholieke Kiesvereenigingen, en waar deze niet bestaan, de daarmede gelijkgestelden, vereenigen zich tot een Bond onder den naam. yan Alge- meenen Bond van Roomsch-Katho- lieke Kiesvereenigïngen in Nederland. Onder Centrale Kiesvereenigingen worden in dit reglement verstaan de Kiesvereenigingen, wier werkzaam heid zich minstens over één geheel Tweede-Karner-Kiesdistrict uitstrekt. Onder de daarmede gelijkgestelden worden verstaan de gezamelijke lo cale Kiesvereenigingen in een Tweede Kamer-district welke bij Tweede Ka mer-verkiezingen in gemeen overleg optreden. Artikel 2. Het doel van dezen bond is bij verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de samenwerking der Katholieke kie- zers in Nederland te bevorderen door gemeenschappelijk overleg omtrent a. de te volgen richtingb. een vast te stellen kort program van actie c. de verder te nemen algemeene maatregeleneen en ander zoo noo- die in overleg met de vertegenwoor digers van andere politieke partijen. De Bond bevordert de oprichting van Centrale Kiesvereenigingen waar deze nog ontbreken. Artikel 3. Als lid van dezen Bond kunnen toetreden de Centrale en, waar deze niet bestaan, de daarmede gelijkgestelde Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen, die een eigen re glement bezitten en candidaten stel len voor het lidmaatschap van de Tweede-Kamer der Staten-Generaal. Artikel 4. De Kiesvereenigingen welke zich wenschen aan te sluiten bij den Algemeenen Bond, melden zich aan bij het Bestuur en leggen haar reglement, door het Bestuur onderteekend, over. Artikel 6. De aangesloten Kiesver eenigingen behouden haar eigen zelf standig karakter en het recht candi daten bij verkiezingen voor de Twee de Kamer der Staten-Generaal te stellen. Het Bestuur van dezen Bond stelt zelf geen candidaten. Artikel 7. Vóór het stellen van can didaten bij algemeene of tusschen- tijdsche verkiezingen, zijn de bestu ren der aangesloten kiesvereenigin gen bevoegd aan het Bestuur van de zen Bond advies te vragen over de te volgen politieke gedragslijn. Artikel 8. Aan het hoofd van dezen Bond staat een Bestuur, hetwelk wordt samengesteld als volgt De afgevaardigden der Kiesvereeni gingen vau die districten, wier hoofd plaats gelegen is in eene zelfde pro vincie, kiezen een bestuurslid en een plaatsvervangend bestuurslid, zoodat door en uit iedere provincie min stens een bestuurslid en een plaats vervangend bestuurslid wordt aange wezen. Bovendien kiezen die afgevaardig den in voege al9 voor zoovele be- stuursleden en plaatsvervangende be stuursleden als zij volle tientallen afgevaardigden in den Bond bezit ten. Bij ontstentenis van een lid treedt onmiddellijk het plaatsvervangend lid in diens rechten en plichten. Artikel 9. Om de twee jaar treedt de helft der bestuursleden en plaatsver vangende bestuursleden af, volgens een i*ooster bij loting door het be stuur op te maken. De plaatsvervangende leden treden tegelijkertijd af, als zij wier plaats zij vervangen. Geen bestuurslid is meer dan eens onmiddellijk herkiesbaar. De leden van het Bestuur benoemen onderling een Voorzitter, Onder- Voorzitter, Eerste en Tweede Secre- taris en Penningmeester. Een bestuurslid kan niet tevens af gevaardigde van een aangesloten kiesvereeniging zijn en brengt op de algemeene vergadering geen stem uit. Artikel 12. Telken jare, zoo moge lijk in de eerste helft van de maand Mei, wordt een algemeene vergade ring gehouden ter plaatse door het bestuur te bepalen. Minstens acht weken voor de jaar- lijksche algemeene vergadering wordt aan de aangesloten vereenigingen gevraagd of en welke voorstellen zij op de agenda der werkzaamheden wenschen geplaatst te zien het ant woord wordt binnen 30 dagen gege ven, opdat de vergadering 14 dagen definitief kan worden opgeroepen. De oproepingsbrieven bevatten een beknopte opgave der door het Bestuur of aangesloten kiesvereenigingen ter behandelen opgegeven punten. Artikel 13. De aangesloten kiesver eenigingen vaardigen uit ieder Twee de Kamer-district één lid af, hetwelk één stem uitbrengt. De leden der Staten-Generaal ont vangen eene uitnoodiging tot bijwo ning van alle vergaderingen en heb ben daarin een adviseerende stem. Artikel 14. Behalve de jaarlijksche vergaderingen te houden volgens art. 12 is het Bestuur vei*plicht eene alge meene vergadering bijeen te roepen in het geval van eene Tweede Kamer ontbinding of binnen twee maanden wanneer 5 aangesloten kiesvereenigin gen het vragen onder opgave der te 1 behandelen punten. Door de aangesloten kiesvereenigin- gen wordt, volgens art. 15, van uit ieder kiesdistrict jaarlijks 5.bij gedragen, terwijl omtrent eventueele ontbinding van den Bond in art. 17 'wordt bepaald, dat de overblijvende gelden onder de aangesloten kiesver eenigingen worden verdeeld. verbaasd zijn, te vernemen, dat be doelde „uitgeversfirma" niets anders is dan de voortzetting van het „book- makers"-kantoor van Mackenzie, be kend door de bij den Engelschen rechter thans nog hangende proce dure wegens onjuistheden, enz. Doel der vennootschap is het uitgeven (na tuurlijk gratis) van sportbladen enz. en het doen van alles wat daarmede samenhangt ..volgens de ruimste op vatting". Als men nu weet dat juist ieder bookmakerskantoor door middel van gratis verspreide weekblaadjes zijn „zaken" uitoefent, dan zal men het doel begrijpen. Nu is dat kantoor nooit meer voor den Engelschen rech- i ter bereikbaar en krijgt in Engeland i vanwege de Kon. goedkeuring van de 'statuten in Nederland meer vertrou- VERKIEZING. De afdeeling der S. D. A. P. district II te Rotterdam, heeft beslo ten als candidaat voor de Tweede Kamer in 1905 te stellen den heerP. J. Helsdingen, voorzitter der federa tie, aldaar. AANGESPOELD. De schippers J. en C. Kruijt te Brielle, met een sloep varende aan den Hoek van Holland, hebben een gesloten flesch opgepikt, welke ge deeltelijk gevuld was met petroleum. Na deze stukgeslagen te hebben, bleek er een briefje in te zitten van den volgenden inhoud „Willem Breunage Vaardingen, Willem v. d. Vis, Wij benne ons ver tuin soekende Seg het voord. 1894. Gu groet. VAN TWEE BOERINNETJES. Als gewoonlijk gingen twee boe- rinnetjes samen naar de markt te Barneveld om haar kippeneieren te verkoopen. De eene boerin had ver- sche, doch haar buurvrouw had oude bijna bevroren eieren, die zij reeds eenige maanden geleden, toen de prijzen nog laag waren, terzijde ge legd had. Natuurlijk hebben de koop lieden hun oogen echter ook niet in den zak en aanstonds wisten ze het kaf van het koren te onderscheiden, zoordat voor de slechte eieren geen koopman te vinden was. Toch gaven de vrouwtjes haar po gingen om ook de minderwaardige soort te loozen niet op. Toen de goede eieren dan ook verkocht waren, ver lieten zij even de markt om fluks beide soorten bijeen te doen, in de hoop, dat de personen, met het uit tellen belast, het bedrog niet zouden bemerken. Gelukkig werden ze hier in echter teleurgesteld. Dat beide vrouwtjes alstoen inderdaad van een slechte markt thuiskwamen, laat zich begrijpen. DE NIEUWE BANKBILJETTEN. Naar aanleiding van het feit, dat van de nieuwe bankbiljetten van f 10 reeds biljetten van de serie AG in om loop zijn, wordt aan het „Hbld." op gemerkt, dat blijkbaar reeds in de j eerste maand der uitgifte voor onge- veer 7 miilioen dezer biljetten in cir- 1 culatie gebracht is. Elke seri© be- i draagt n.l. 1.000.000 en de Bank is begonnen met de serie AA. Reeds nu zou dus ongeveer de helft van het bedrag, dat aan muntbiljetten uit- j stond en ten deele nog in circulatie is, door bankbiljetten vervangen zijn. Zooals bekend, is de uitgifte van bankbiljetten van 10 niet beperkt tot de 15 miilioen, die aan muntbil jetten in omloop waren. De Bank is i vrij, zooveel uit te geven als zij wil, mits zorgende zooals zij altijd ruimschoots doet voor de wettelijk oorgeschreven dekking door geld in haar kelders. i UITBREIDING TELEFOON TE AMSTERDAM. i De firma Fr. Stock te Berlijn zal weldra beginnen met het opstellen van de nieuwe multiple-tafel, die voor de Amsterdamsche telefoon noodig wordt. De tafels zijn thans berekend op 6400 abonné's, welk getal men snel nadert. Het nieuwe centraal-bu- reau is ingericht voor 10.800. Is het nieuwe gedeelte van het gebouw ge reed dan zal het geheele telefoonstel- sel tevens omgezet worden in het centraal-systeem, waardoor men niet behoeft op te schellen als men aan- sluiting verlangt. EEN SOLIDE VENNOOTSCHAP. Men schrijft aan de „Haagsche Ct." Een Bookmakers"-kantoor Konink lijk goedgekeurd. Dezer dagen kon men in verschil lende dagbladen kennis nemen van het feit, dat te Middelburg een ..uit geversfirma" in een naaml. vennoot schap was veranderd, en haar statu ten bij Koninklijk besluit waren goed gekeurd. Voor oningewijden was dit niets bijzonder. Maar wel zal men VOOR 60 JAAR. Aan het ,,N. v. d. D." wordt het vol gende aardappelengeschiedenisje me degedeeld We schrijven 1844, najaar. De aard appelen zijn gerooid, doch zijn geen geld waard. Te Katwijk, waar toen ter tijd de lekkerste duinaardappelen geteeld werden, konden de teelers voor een mud slechts 25 cent bedin gen. Niemand kon en wilde voordien prijs zijne waar verkoopen. Bewaren dus maar tot het voorjaar, dan zou het wel beter gaan. Maar het voorjaar kwam, de put ten werden geopend, de waar moest weg, doch de prijs was en bleef 25 j cent per mud. j Een groot Landbouwer te Katwijk 1 a. d. Rijn stelde aan drie boeren voor, om te zamen een schuit te vul- i len, voor de markt te Amsterdam, daar zou het wel beter zijn. door FRANK FRANKFORT MOORS. Uit het Engelse h mij eens plotseling genoopt voelde; Op datzelfde oogenblik kwam Ste llet jacht te verlaten en recht doorphen Urguhart de scheepstrap op, hij naar huis-te gaan in een van de;zag zeer bleek in liet maanlicht, mailstoombooten. zal u mij dan niet! Op de belangstellende vragen van als een ondankbare beschouwen J het gezelschap, antwoordde hij, dat Heusch, ik ben niet ondankbaar te*-!hij een zeer aangename dag aan wal genover u. Alleen voel ik, dat u t e had doorgebracht, vriendelijk is van 'teerste oogen-: HOOFDSTUK XIX. dochter bij de hand en keek haar vol moederlijke 'teederheid vragend aan. Claire was verbaasd. Er sprak een gelukwensch uit de oogen van haar moeder. Claire begreep er niets van. - Ik zag je zoo van iedereen afge- zonden! staan. Heb je mij niets ivertellen fluisterde Mevr. La 1 Roa- Toen stak hij een hand uit eix greep haar bij den arm. Hij sprak plotse ling op hartstochtelijken toon en hij bemerkte, dat zij er van schrok mis schien voelde zij zich beleedigd. Heb ik u doen schrikken, Miss La Roache Ik zou wel eens willen weten, of u even onwetend is omtrent mannen als ik omtrent vrouwen. Be grijpt u iets van onze motieven on ze opwellingen'? Ik geloof, dat ik u wel eenigs- zins begrijp. Mr. Trent, zei ze. Van 't oogenblik af, dat ik u voor het eerst ontmoette heb ik opgemerkt, hoe u er op gesteld is andere menschen ge noegen te doen en te helpen. Ik zag, hoe u dikwijls uw best deed om een ander een oogenblik van genot te bc- zorgen. Daarom weet ik, dat het u nu ernst is mij te willen helpen daar om heb ik u ook waarschijnlijk die bekentenis gedaan en daarom heeft mij dat ook waarschijnlijk een soort va.n rust gegeven. Mr. Trent, als ik blik af is u zoo geweest. Nooit meer heb ik iemand ontmoet, die zoo goed waszoo waar zoo zoo echt' Terwijl Urguhart van zijn weder-j Wat zou ik u te vertellen heb-, mannelijk. j varen aan wal vertelde, bleef Claire j ben vroeg Claire. Wat verwacht u| Hij lachte niet bij die crescendo op- over de verschansing staan leunen j van mij, lieve moeder? somming van zijne'deugden. Integeu-jen dacht na over het eigenaardige! weet het niet hoopte 1 deel werd hij bijna even ernstig als,feit, dat zij aan Trent verteld had, ik meende er zooveel reden toe te Ciaire. -wat zij niemand anders ter wereldhebben, zei de moeder. Ik zag, dat. IJ moet doen waar u lust in heeft .zou toevertrouwen. Zij had hem be-jMr. Trent van 'teerste oogenblik af zei hij. Als u het jacht verlaat, dan kend, hoe zij tegen beter weten in belangstelling voor je had dikwijls; 'zal u daar zeker liw goede redenen', had gehandeld en dat alles ter wille; heb ik mij afgevraagd, of hij deze; wel voor hebben. En mocht er iemand'van dien ander, die nu totaal geenreis wel ondernomen zou hebben, als hier aan boord zijn, die daarover zijn'notitie van haar nam. Hij zat daar te, hij geen plan had gehad om om 'afkeuring uitsprak, dan zou ik hem lachen en te praten, terwijl zij zich; als hij geen groote belangstelling hij 'de eerste de beste gelegenheid aan zoo ongelukkig gevoelde! Maar dat voor jou had gevoeld. Hij kan na- wal zetten. Maar ik behoef u niet te'was altijd zoo geweest; de man denkt tuurlijk overal rondzien als een zeggen, dat ik zoo iets zou beschou-altijd luchtig over dingen, die een man mill ionair is en nog geen veer wen als het ergste, wat mij kon over-vrouw tranen ontlokken. tig jaar. dan ligt. de geheele wereld 'komen. Zij ging stil naar bed, zonder aan zijn voeten de familie van je I zóu het dat zou het? vroegiemand goeden nacht te wenschen. i vader behoorde tot de eerste van Ier- ze peinzend Maar als ik moet.. Het lachen der overigen scheen haar land. Zelfs al ligt het Kasteel inpuin Lief kind. neem geen overijld te hinderen. Zij zou alles hebben wil- er is genoeg overgebleven om te la- besluit, waarvan liet gevolg eeneilen geven wat zij bezat om weer m ten zien, wat de familie La Roache scheiding zou zijn. zei hij. u weet Ierland, Sofia of zelfs Nizza te zijn. eens was En jij bent mooi. lief kind niet wat deze reis voor mij betec-iZij wcnschte. dat zij nooit een voet dat zal niemand durven tegenspre ken!. Eens hoop ik. zal u dat wel we op het dek van de ..Curlew" gezet ken ton mocht hebben. j Lieve moeder, zei Claire, ik be- Daarop stak hij haar de hand toe. Haar moeder ontmoette haar op grijp niets van u. maar dat komt. ze- die zij hartelijk drukte. weg naar haar hut. Zij nam haar ker omdat ik zoon hevige hoofdpijn heb. Mijn hoofd klopt en klopt; ik heb een gevoel of ik niet verder kan denken dan een klein kind. Zij wilde haar moeder voorbijloo- pen, maar deze hield haar tegen en zei Je bent het eenige, wat ik bezit, lieveling en Claire wist, dat zij tranen in de oogen had, terwijl ze sprak. Isi het niet natuurlijk, dat ik mijn ii- i lusies omtrent jou heb. O, moeder, moeder, als u eens wist hóe mijn hoofd klopt ik ben zoo zenuwachtig, riep Claire. Lieve tijd als je maar niet een' van die verschrikkelijke ziekten onder de leden hebt, die hier inheemscli zijn gele koorts malaria Och kom, neen, ik, ben alleen oververmoeid en zenuwachtig. Goe- den nacht lief, dwaas moedertje Claire liep haar haastig voorbij naar de hut en sloot de deur achter zich. Zij wierp zich overstelpt door verdriet op haar bed neder; daar. woelde zij onrustig heen en weer. tot, zij plotseling tot een besluit scheen te zijn gekomen. Haastig sprong zij op, stak het licht aan en schreef in zenuwachtige haast een brief aan bet adres van Ladv Evelyn Carnaleigh. Nadat de brief zorgvuldig gesloten was. gingl zij er mee naar den eersten stuur- j man, die op beleefden toon beloofde te zullen zorgen, dat de brief aan wal i kwam, voor dat den volgenden mor-' gen heel vroeg het anker werd ge licht. Die brief bevatte een volledige be kentenis van het bedrog der schrijf ster ten opzichte van de geadresseer de en van Urguhart's huwelijksaan zoek met verplichting tot geheimhou ding. Claire had hetelemaal niet nage dacht over de vraag hoe zij zich het overige van de reis tegenover Stephen Urguhart te gedragen had. Zij voel de zich zelfs niet zoo vol verwijt te genover hem, nadat zij haar beken tenis aan Lady Evelyn had verzon den. Tijdens deze reis was zij maar zelden met hem alleen geweest. Hij had altijd zijn best gedaan niet aan de mede-passagiers te laten blijken, dat er een nauwere betrekking tus schen hen beiden bestond. Hij om schreef hun omgang zeer nauwkeu rig. Hii moest gereserveerd en ook weer niet al te gereserveerd zijn. En Claire had zich daaraan gehouden, zij was zoo discreet mogelijk. Urguhart verheugde zich daar over op deze wijze zou hij zijn toe vlucht niet behoeven te nemen tot het ergste. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5