dochter en zoon. en dat van den ouden Mulder bestaat een zeer vriendschappelijke verhouding. Ba ron X., burgemeester van liet dorp, waar Mulder woont, heeft den ouden man met zijn volle weekgeld gepen sioneerd en staat als een rechtscha pen man betond. Uit dit bedrijf blijkt, dat de oudste dochter van den tuinbaas iets moet zijn overkomen. Zij is de oude niet meer, durft haar vader niet goed on der de oogen kom^i en verbergt zich voor hem en hare zuster. Het ver trouwen uit dit gezin is wegmen begrijpt elkander niet meer; de angst waart door dit gezin. Het tweede bedrijf brengt ons een stap verder. Daaruit blijkt, dat de zoon van den Baron ten opzichte van het arme, onnoozele meisje zich iets te verwijten heeft. Haar vrijer, knecht in dienst bij den Baron, ge voelt, dat er iets met zijn meisje is gebeurd, maar heeft geen zekerheid.1 Zij heeft aan de verkeering een ein de gemaakt en de ongelukkige matt zucht en tobt, wat daarvan de oor zaak kan wezen. Hij krijgt eindelijk de zekerheid en komt tot de ervaring, dat zijn meisje hem bedrogen heeft. Hartstochtelijk verwijt hij den zoon van den Baron, wat deze Heeft ge daan en wordt op staanden voet de deur uitgejaagd. In het derde bedrijf geeft de zoon van den Baron, Ernst, een afscheids diner aan zijn vrienden. Hij is geën gageerd met een rijk meisje e<n de dag van zijn huwelijk is niet ver meer af. Gefolterd door een groote angst, nu het kwaad, dat hij heeft gesticht, hem vervolgt, spreekt hij met een zijner vrienden over het ge val zonder hèm te zeggen, dat hij de persoon is, waarover het gesprek loopt. Hij wordt in dit gesprek ge stoord door Anna, die in haar angst, dat haar schande zal bekend worden, van huis is weggeloopen en hèm om raad komt vragen, bij hèm, den be werker van haar ongeluk. Groot is de verandering, die zich bij het meisje heeft voorgedaan. De angst heeft zóó in haar gewerkt, dat zij bijwijlen waanzinnig is. Van huis weggeloopen weet nie mand waar zij is. Alleen haar vrijer, de weggejaagde knecht, komt op het denkbeeld, dat zij in haar angst wel naar Jonker Ernst geloopen kan zijn, die kamers heeft in de naburige stad. Hij vindt 't meisje daar in vreeselij- ken toestand. In liet volgende bedrijf komt de Baron tot de conclusie wat zijn zoon eigenlijk is en wat hij heeft gedaan. Een opstootje in 't dorp is de on middellijke aanleiding daartoe. Het is ontstaan omdat Anna, ten einde raad. zich heeft willen verdrinken. Als burgemeester van 't kleine dorp wordt de Baron er bij gehaald en verneemt dat het meisje, 't welk zich heeft willen verdrinken, vernietigd is door zijn eigen zoon. Het komt tus- schen vader en zoon tot een breuk. De Baron dwingt zijn zoon zijn enga gement af te maken van eed, schik king vil hij als man van eer niets hooren. In het laatste bedrijf vernemen wij dat Anna na haar vreeselijk voorne men zwaar ziek is geworden en ster vende is. In een oogenblik van hel derheid heeft zij aan haar vader ge vraagd om den bewerker van haar ongeluk nog eens te zien. Zij heeft hem iets te zeggen. Hoe zwaar de taak ook is, Mulder gaat naar het huis van den Baron en herhaalt het verzoek van de stervende. De Baron eischt, dat zijn zoon zal gaan en dwingt hem er toe. liet laatste bedrijf brengt voorts den dood van het ongelukkige meisje. Op onze vraag: wie de hoofdrollen zullen spelen, deelde de heer Van Riemsdijk ons mede, dat waarschijn lijk Anna, als de moeilijkste vrou wenrol zou gespeeld worden door me vrouw ErfmannSasbach, tenminste als de directeur van het Haarlemsch Tooneel, de heer L. Bouwmeester, zich daarmede vereenigt. Mulder zou zeer schoon door L. Bouwmeester ge speeld worden, terwijl de Baron door Frits Bouwmeester, de knecht door Louis de Vries, Ernst door den heer Erfman zeer goed zouden kunnen worden vertolkt. In het stuk treden 14 personen op. „En krijgt Haarlem de première van het stuk?" vroegen we den heer Van Riemsdijk. „Dit is geheel ter beslissing van de directie van het Haarlemsch Tooneel" zei de heer v. R„ „vermoedelijk niet, want 'c publiek heeft hier getoond niet veel om de première van een stuk ie geven." „Naar alle waarschijnlijkheid", zei de heer Van Riemsdijk, „zal te Haar lem toch wel dadelijk nk Amsterdam het stuk gespeeld worden, tenminste wanneer ,,Mea Culpa" bij de eerste voorstelling te Amsterdam niet valt. Daar is thans niets van te zeggen. Het zal afhangen van de wijze, waar op het publiek „Mea Culpa" te Am sterdam ontvangt, of hot te Haarlem zal worden gespeeld." Zwervende kinderen. Men schrijft ons Vrijdagavond werden door verschil lende ingezetenen een viertal kinde ren, waarvan het oudste 9 en het jongste 5 jaar oud is, opgemerkt, die geen thuis hadden. De hoofden werden bij elkaar ge stoken en, het behoeft nauwelijks ge zegd te wordenMen zon op raad. „Dódr moest de politie voor zorgen", opperde een, en deze meening werd; algemeen gedeeld, doch, daartoe aan gezocht werd van dien kant geen hulp verleend. Op een handwagen werden deze „kleine kleuters", den heer Nix gepresenteerd, „Hij was de baas van 't Stads-Armbestuur" zeide een ander, doch ook de heer Nix scheen hier geen hulp althans geen directe hulp te kunnen verleenen, en zoodoende bracht men dit bedroevende „kwar- tetje" onder dak in een der logemen ten in de buurt der De Witstraat. Zaterdagavond werden weer een paar van deze kinderen opgemerkt, zittenoe op een bank aan de Parklaan bij den Jansweg. Op een vraag gaven de kinderen te kennen, dat moeder en vader weg waren, en waar de twee zusjes waren wisten ze niet. Nu zou men de tusschonkomst van een bekend ingezetene (Raadslid) in roepen, en „deze zou er wel een weg op weten". De tusscnenkomst werd verleend en de kinderen naar het po litiebureau gebracht. Wat daar verhandeld is weten wij natuurlijk niet, doch wel weten wij dat deze kinderen onder dak zijn ge bracht, in een logement waar de stumpers, op kosten van het Burger lijk Armbestuur mochten logeeren (en eten?) Grafwaarts gebracht. Hedenmorgen werd door een 12-tal zadelmakers van de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M„ een overle den kameraad, de heer S. Boonstra, grafwaarts gedragen. In studie. Naar wij vernemen zal de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap, Dir. de heer W. Robert, voor het feestconcert. te geven in Februari a. s., ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Vereeniging, in studie nemen de koornummers „Das Liebesmahl der Apostel", van R. Wagner, en „Leidens Ontzet", van R Hol. Godsdienstoefeningen, Daar de Groote Kerk gedurende eenigen tijd gesloten is wegens restau ratie, wordt er in de Bakenesserkerk met ingang van Zondag a. s. gods dienstoefening gehouden. Voordrachte n-w e d s t r ij d. Gisteren was de tweede dag van den Nationalen voordrachten - wedstrijd, uitgeschreven door het Typ. Tooneel- verbond te Arnhem. Heeft de heer A. M. Vrugt verleden Zondag de eer van Haarlem hooggehouden in de afdeeling komische voordrachten, de heer G. E. Voget heeft zulks gedaan in de afdeeling dramatisch recitee- ren. Deze heer werd gisteren bekroond met den 3en prijs (verguld zilveren medaille), benevens de eere-prijs (zil veren medaille) voor de uitspraak der Nederlandsche taal. Hulde dus aan de Haarlemsche deelnemers, die uit het groote aan tal (er waren er 24) beiden met dub bele lauweren terugkeerden. Van den bok gevallen. In de Doelstraat had Zondagmor gen een paard, gespannen voor een wagen, het ongeluk te struikelen, waardoor de bestuurder van den bok tuimelde. De man kwam~evenwel met den schrik vrij. Prettige ontmoeting. Zondagavond 9 uur werd op het Bolwerk een man, welke een onbe kend persoon voorbij liep, zonder eenige aanleiding aangegrepen en een pak slaag toegediend. Later bleek dat de aanvaller een verkeerde voor had gehad. Binnenland TENTOONSTELLING VAN KOOK KUNST. De termijn van deelneming aan de a.s. internationale tentoonstelling van kookkunst, hotelwezen en industrie te 'sHage is alsnog verlengd thans tot 15 November e.k., omdat er nog eeni ge, hoewel weinig plaatsruimte voor inzendingen beschikbaar is. Te oordeelen naar de reeds aange gane verbintenissen tot deelneming zal de tentoonstelling veel belang wekkends en wetenswaardigs te zien geven op het ruime gebied, waarbin nen zij zich beweegt. Behalve dat de uitnoodiging aan de Nederlandsche marine tot inzending met goed gevolg is bekroond, kreeg het comité ook van het ministerie van 1 oorlog een gunstige beschikking op zijn verzoek om door een inzending ter tentoonstelling een denkbeeld te geven van de voeding en levensmid delen in het leger hier te lande. De medewerking van de intendance is daarvoor toegezegd. De vereeniging Oost en West zal met een Indische tafel vertegenwoor digd worden. Vele toezeggingen van medailles en prijzen zijn reeds ontvangen. De mi nister van buitenlandsche zaken stelt een zilveren medaille beschikbaar in de afdeeling voortbrengselen der zui velindustrie. Met den bouw der installation wordt de volgende week aangevangen. 1 De afdeeling hotelwezen zal o.a. verschillende toestellen te aanschou wen geven, welke men tegenwoordig in de grootste hotels, ingericht naar de meest moderne eischen des tijds, vindt met behulp van electrisch? kracht zooals een lift, het gebruik van telegraaf en telefoon, enz. Ook van de beheerders der eerste etablissementen in het buitenland on dervindt het tentoonstellingscomite veel belangstelling en medewerking. Tot vice-president van het algemeen comité is gekozen de heer F. J. G. Wirtz, oud-officier, directeur van het Oranje-hotel te Scheveningen. HET GEZONDE GOOI. Men schrijft uit Naarden aan het „Hbld." Verleden week vierde Jansje Lok horst, weduwe van Jan Rookhuyzen, alhier haar 92sten verjaardag, nog gezond naar lichaam en geest en omringd door vele kinderen, klein kinderen en achterkleinkindoren. Er is nog eene andere 92-jarige in de gemeente, die met haar getuigt voor de gezonde, lucht van het Gooi. DIRECTEUREN VAN GEVANGENISSEN. In het gebouw van het ministerie van justitie te 's-Gravenhage wordt in deze dagen onder leiding van den hoofddirecteur van het gevangenis wezen, mr. J. Simon van der Aa, de j aarlij ksche vergadering van direc teuren van gevangenissen en rijks werkinrichtingen, tot regeling van den gevangenisarbeid voor het rijk gehouden, waaraan ook wordt deel genomen door den nieuwbenoemden inspecteur bij het gevangeniswezen voor den arbeid, den kapitein-inten dant A. P. Moll,' die met 1 December in functie zal treden. BRAND. Donderdagnamiddag om 1 uur ont stond door onbekende oorzaak brand in de woning van den wever J. Slaats op het gehucht Het Hout onder Zes gehuchten, bij Geldrop. In minder dan geen tijd stond dit huis in lichte laaie en breidde de brand zich uit tot de boerderij van de kinderen R. Van Steekelenburg. Na ook deze boerderij in vollen gloed te hebben gezet, sloegen de vlammen over op de woning van A. van Ges tel, uit Geldrop, en bewoond door door W. Smulders, terwijl, aangewak kerd door den feilen wind, de von ken van deze brandende perceelen terecht kwamen op het strooien dak van het huis, toebehoorende en be woond door J. Leenders, welk huis evenals de andere tot den grond af brandde, daar de aanwezige brand spuit, door watergebrek niet ver mocht iets van de brandende percee len te redden. Bij dezen brand kwamen niet min der dan negen geiten in de vlammen om, zegt de ,,'s Hert. Crt.", terwijl twee varkens zoodanige brandwonden hadden bekomen, dat deze dadelijk moesten worden afgemaakt. Van de kinderen R. van Steekelen burg is huis en inboedel tegen brand schade verzekerd. Het huis van A. van Gestel en de inboedel van W. Smul ders, hoewel zeer laag, eveneens, doch J. Slaats en J. Leenders hebben bij dezen brand om zoo te zeggen alles verloren, daar van J. Slaats al leen de inboedel en van J. Leenders alleen het huis zeer laag tegen brand schade verzekerd zijn en niets is ge red kunnen worden. Sport en Wedstrijden Courses te Woestduin. De voorlaatste meetingsdag van het seizoen 1904 heeft een groote massa „sportbroeders" en „sportzus- ters' zooals de Nederlandsche Sport, de bezoekers der courses meer familiaar noemt uitgelokt tot een bezoek. Wel was het weder „drei- 1 gend", doch zooals gewoonlijk bleef het bij dreigen. Zoowel op het Paddock als Guldens terrein was zeer veel publiek. De nummers waren alle goed bezet behalve in den Sijzen-prijs waar slechts vijf van de vijftien mededin gers aan de start verschenen. Het beginnummer was de Kneuen- prijs, een Handicap-Harddraverij van 1600 Meter, waarin Czarina een ge makkelijke overwinning behaalde op de favoriets Prinses Charlotte en Caid. Laatstgenoemde is verkocht met inschrijvingen, evenals Cribbage, aan den heer J. C. de Wilde. Hierop volgde de z.g. Inlandsche ren, waarvoor warempel drie candi- daten in de baan verschenen, veelal toch wordt dit nummer gereduceerd tot een wandeling, heelemaal alleen of tot een match. Berthus met Broom in den zadel, genoot het grootste vertrouwen. Re- gina had men niet in de rekening, doch ook Helena trok veler aandacht, en dit was goed gezien. De merrie van den heer Jochems met Killiaen in den zadel won zeer gemakkelijk, Ber thus was een goede tweede. Nu volgde een Record-harddraverij minimum afstand 2500 M„ welke werd betwist door een zevental mede dingers. Yum-Yum was nu buitenge sloten, aangezien deze reeds in dit jaar 1200 aan prijzen gewonnen had. De cöte werd geopend met „égalité Tjibbe", doch oogenblikkelijk waren hier nemers voor te- vinden en ver anderden de „Bookjes" hun ge- geschreeuw met „qui paye deux, Tjibbe". Wilhelmijntje en Krylatina werden ook wel gespeeld, terwijl meer vakmenschen Heliograaf voor de plaats speelden. Deze kon het paard van den heer Crommelin niet ontgaan zoo oordeelden zij. Doch laten wij maar direct zeggendeze - vakmenschen bleken géén vakmen schen te zijn. De Bookjes schenen het beter te weten, want Tjibbe won den eersten prijs, geen oogenblik bedreigd door éen der mededingers r wel kwam D. D. snel opzetten doch moest zich tevreden stellen met den twee den prijs, en Wilhelmijntje werd derde. Jan de Boer had tot ons genoegen niets geleden met zijn in de vorige week gemaakte buiteling en reed thans Don Carlos met een derde leid sel hetwelk telkens moest worden ge bruikt om den hengst het uitbreken te beletten. De Keepen-prijs waarin velen favo riets waren, zoodat er geen favoriet was, vormde een prachtig nummer. De afstand was slechts 1300 Meter nè. het vallen van de vlag ging het achttal dus in snelle pace weg. In de course schijnt nu eens deze, en dan eens gene te zullen winnen, doch Cockerton, die op Bonnie Wee Thing in den zadel was, scheen zich niet te verontrusten, totdat hij denkt (dit denken n.l. doen niet altijd alle joc keys) nu is het mijn beurt, hij begint zijn finish op juisten tijd en eindigt met een gemakkelijke overwinning, oogenblikkelijk gevolgd door Porce lain, en Aemilia als derde. De Putters-prijs is nu aan de beurt; al de ingeschreven paarden behal ve Confidence die gepasseerde week in training doodviel nemen hier aan deel. Alweer schreeuwen de Bookjes „qui paye deux Moquette?" Nu nog fraaier, dachten wij, een ziek paard (Moquette laboreert aan een leverziekte) favoriet in deze course? Doch men zag heelemaal niet eens naar het paard om. Moquette moest en zou 't doen. Cribbage had een dik been, „zou 'm dat niet hinderen?" „wel nenik jó, dat peerd heit altoos slechte bénen gehad, die is 'r al an gewoonmaar Julia Bell zal 't 'm lastig maken, Robert heeft 't zoo slecht in Bergen gemaakt, die (Julia Bell) zal nou wel beter moeten aan pakken. Ducaat met Bas Schippers er achter, presteerde in dit nummer niets, ofschoon o. i. zijn kans voor winnen lang niet buiten gesloten was. Een nieuweling (althans voor velen) was de voshengst Earl Rose- bery. Wat deze zou doen wist nie mand, wel werd ook hem eenige kans toegekend, doch de groote vraag washoe zal hij zich gedragen in gezelschap van dames Earl Rosebery heeft echter de eti quette goed in acht genomen, althans het „honneur aux dames", kwam in toepassing. De zwarte merrie Julia Bell legde beslag op den eersten, de bruine merrie Cribbage veroverde den tweeden prijs en Mejuffrouw Linsca II was derde. De Sijzen-prijs, waarin slechts vijf deelnemers startten en waarvoor Stal Bultman favoriet was. Na het vallen van de vlag is Monte Christo met Stargazer onder de voorste paar den. Chiselhampton het paard dat zeer veler vertrouwen genoot was in de achterhoede, doch zou zoo straks wel „op komen zetten"alle horden werden goed genomen, Heather poog de Sweet Rosy naar voren te brengen, doch nu komt de vertegenwoordiger van Stal Jochems, St. Gerald (Killick) verbazend opzetten. Monte Christo zakt langzamerhand af en van het verwachte „opzetten" van Chisel hampton kwam niets (dit paard iso.i. zeer koppig) en het gevolg is dat St. Gerald een mooie doch gemakkelijke overwinning behaalt met Stargazer als tweede en Monte Christo derde. Over 'het algemeen mag van dezen dag gerust gezegd worden, dat het een der mooiste was in dit jaar. Mo ge de laatste (a.s. Zondag) ook zoo zijn. De gedetailleerde uitslag is als volgt K n e u e n-p r ij s. Handicap-Hard draverij. Minimum afstand 1600 Me ter. Prinses Charlotte (1825 M.), Caid (1775 M.), Morningstar en Antoinette (1750 M.), Miss Obrien en D. D. (1725 M.), Cora en Czarina (1700 M.) Apollo en Heldin (1650 M,), Goudhaantje en de Majoor (1600 M.) Eerste was Czarina, tweede Prinses Charlotte en Cora II derde. Gemaakte tijd van Czarina 3.02 2/5. Tot. winnend ƒ7.50, geplaatst ƒ6.— ƒ9.— en ƒ61.—. V i n k e n-p r ij s. Verkoopswedren Afstand 1800 Meter. Berthus (54 K.G.) Broom Regina (454 K.G.), Davies, en Helena (454 K.G.) Killiaen. Volgorde bij aankomstHelena, Berthus, Regina. Tot. winnend ƒ3.—, geplaatst ƒ4.50 en 5.50. Groenlinge n-p r ij s. Record harddraverij. Minimum afstand 2500 Meter. Heliograaf (2625 M.), Tjibbe los (2600 M.), D. D. (2575 M.), Tjibbe (2525 M.), Krylatina, Wilhelmijntje en Prinses Wanda (2500 M.) Eerste was Tjibbe, tweede D. D. en derde Wilhelmijntje. Gemaakte tijd van Tjibbe 4.292/5. Tot. winnend ƒ4.50, geplaatst ƒ7.50 en 39. Keepen-prijs. Wedren vlakke baan, afstand 1300 Meter. Aemilia (59£ K.G.) Lempfull, Porcelain (58'/» K.G.) Broom, Kilt II (58£ K.G,), Hea ther, Bonnie Wee Thing (57 K.G.) Cocerton, Friars Wash (55 K.G.), Threlfell, Chatter Mag (504 K.G.) Mc. Cord, Springmart (504 K.G.) Killiaen, en Mob Orator (49 K.G.) Killick. Eerste was Bonnie Wee Thing, tweede Porcelain, derde Aemilia. Tot. winnend ƒ6.geplaatst 7.50 en ƒ12.50. Putters-prijs. Handicap-hard draverij. Minimum afstand 2800 M. Moquette (2925 M.), Cribbage (2900 M.), Linsca II (2875 M.), Earl Rose bery en Julia Bell (2850 M.). Redburr en Ducaat (2825 M.) en Cyclone (2800 Meter). Eerstaankomende was Julia Bell, tweede Cribbage en derde Linsca II. Gemaakte tijd van de winster4.46 po Tot. winnend 8.50, geplaatst ƒ9.50 en ƒ39.50. S ij z e n-p r ij s. Verkoopshordenren Afstand 3100 Meter. Sweet Rosy (654 K.G.) Heather, Chiselhampton (65 K.G.) Mew, St. Gerald (624 K.G., Kil lick, Stargazer (584 K.G.) Threlfell, en Monte Christo (54 K.G.) Christi. Ge wonnen door St. Gerald, Stargazer een goede (onverwachte) tweede en Monte Christo derde. Tot. winnend 16.—. geplaatst ƒ15 en ƒ18. WIELERNIEUWS. A. N. W. B. De nieuwe functie van opziener inspecteur. zooals deze betrekking zal luiden] is in de jl. gehouden ver gadering van het algemeen bestuur van den A. N. W. B. opgedragen aan den heer J. H. Jansen, polytechnisch student te Delft. VOETBAL. H. F. C. D. F. C. Gewonnen d o o r D. F. C. met 3-1. Deze wedstrijd werd gespeeld op het terrein van H. F. C. aan de Spanjaardslaan. Een talrijk publiek naar schatting vijf- k zeshonderd personen was opgekomen om van dezen interessanten kamp getuige te zijn. De H. F. C.'ers speelden het eerst met den vrij sterken wind in den rug. Dadelijk na den aftrap volgde een prachtige rush van den rechts buitenvoorman van D. F. C„ die be kroond werd met een prachtige goal, en alzoo aan D. F. C. de leiding be zorgde. Hierna begon H. F. C. goed aan te pakken en wist zij het spel bijna uit- s;uitend op D. F. C.'s helft te hou den doch wat de Blauwwitten ook deden, hoe de voorhoede zich ook inspande, tot scoren kwam het he laas niet. Ook D. F. C. kon voor de rust geen punt meer behalen, dank zij de goe de verdediging der Haarlemsche ach terhoede. En alzoo ging de pauze in met 1 0 in 't voordeel der gasten. Na de rust was en bleef Fortuna den Haarlemmers ongunstig. Hoewel zij nu tegen den sterken wind in spelend ook minstens even sterk waren als de Dord rechte naren, mocht het hun slechts geluk ken éénmaal het vijandelijk net te vinden, tegen dat D. F. C. tweemaal doelpuntte. De wedstrijd eindigde derhalve in een overwinning van D. F. C. van 3 1. O. i. zou een gelijk spel beter de verhouding van beide clubs weerge geven hebben. Aan beide zijden toch werd uitne mend gespeeld, en waren de spelers in goede conditie. De invaller voor Henny bij H. F. C., Franken, voldeed ook goed. Scheidsrechters-bond. Er worden in ons land, in navol ging van andere landen, pogingen aangewend om een scheidsrechters- bond op te richten. Een voorloopige commissie heeft de zaak ter hand ge nomen, en binnenkort zal een verga dering worden gehouden, waartoe alle scheidsrechters van den N. V. B. zullen worden uitgenoodigd. IJSSPORT. Wereldkampioenschappen. Door het bestuur der Internationa le Schaatsenrijders-unie is besloten, dat de wedstrijden om de kampioen schappen van het a. s. seizoen zullen gehouden worden als volgt Wereldkampioenschap in 't hard rijden te Groningen op 14 en 15 Ja nuari a. s.; kampioenschap voor Europa in 't kunstrijden, te Bonn, in de maand Januari, behoudens nader besluit van den Duitschen Bond we reldkampioenschap in 't kunstrijden en kampioenschap van Europa in 't hardrijden, te Stockholm, 4. 5 en 6 Februari. Leger en Vloot BEGRAFENIS. Onder buitengewoon veel blijken van deelneming werd Zaterdagmid dag ter algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepen- sionneerden kapitein ter zee H. A. de Smit van den Broecke, oud-chef van de afdeeling hydrographie aan het departement van marine. Dat de thans ontslapen zeeofficier in ruime mate de vriendschap en de achting genoot van tijdgenooten bij dë marine, bleek ten duidelijkste uit de omstandigheid, dat officieren van de hoogste rangen en van de onder scheidene takken van dienst, de lijk baar grafwaarts volgden. In den lan gen stoet van belangstellenden wer den onder meer opgemerkt verschil lende oud-vlagofficieren, voormalige hoofdofficieren van het korps mari niers, van de administratie en van den stoomvaartdienst. Ook was ver tegenwoordigd het hoog militair ge rechtshof zoomede de commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, terwijl voorts o.a. mede aanwezig was de inspecteur van de artillerie der marine schout-bij-nacht Blaauw. Een der familieleden dankte voor de betoonde belangstelling. Letteren en Kunst ITALIAANSCHE OPERA. De heer M. de Hondt schrijft uit Milaan, dat hij met het samenstellen van zijn Italiaansch operagezelschap zeer gelukkig réusseert en nog maar enkele artisten te engageei-en heeft. De heer De Hondt zal doen opvoe ren o.a. „La Tosca", van Puccini; „Adrienne Lecouvreur" van F. Cilex „André Chénier" van Giordano ..Iris" van Mascagni (allerwaar schijnlijkst onder zijn persoonlijke leiding).Fedora" van Giordano. Volgens het „N. v. N." zijn be noemd tot redacteur-verslaggevers van „Het Vaderland", in plaats van de heeren Van Raalte en Van der Wielen, de heer Stokvis, Kamerover zichtschrijver van de „Tel.", en mej. Belinfante, tot nog toe medewerkster van het correspondentiebureel te 's-Gravenhage. Uit de Arbeiderswereld WERKSTAKING DER GLASBLAZERS. In een te Amsterdam gehouden ver gadering deelde do heer Muller, hoofdbestuurder van den Glasblazers- bond te Delft, o.a. mede, dat het ge brek aan flesschen reeds groot is, zoo dat het ontslag van de arbeiders in de distilleerderijen te Schiedam en elders zeer well mogelijk is. Of de staking reeds spoedig zal zijn afgeloopen, kon spr. niet met zeker heid zeggen; wel zou het hem niet verwonderen zoo men binnen niet al te langen tijd wat naders over den stand van zaken hoorde, als gevolg van het betreurenswaardige besluit der christelijke stakers om voeling te zoeken met de patroons. In elk geval, zeide spr., staat vast, dat men op het nieuwe tarief niet aan het werk kan gaanhet is onuitvoer baar. En niet minder zeker is het, dat niemand het werk weer zal opnemen, zoo niet allen weer in de fabrieken worden toegelaten. Uit de Pers. STEMBUS EN DRANK. Aan „De Nederlander" wordt om trent de jongste verkiezing in Gdrin- chem het volgende geschreven „Bovendien is weer door de libe ralen een massa drank verstrekt. De zen zomer hadden de tappers een blanco crediet. Zij hebben daarvan blijkbaar misbruik gemaakt. In elk geval zijn thans van liberale zijde aan de kiezers „bons" ver strekt. Een daarvan is in mijn be zit... Is daar toch niets aan te doen? Het schriftelijk bewijs der liberale drankverstrekking is nu toch gele verd. Kunt u de publieke meening niet eens wakker maken Men maakt van liberale zijde mis baar over Limburg, en hier in Hol land maken de liberalen zich aan het zelfde kwaad schuldig. „De Nederlander" voegt er bij, dat de „bon", waarvan in de aangehaal de woorden sprake is, geteekend is en den naam bevat „van een vrijzin nig ijveraar in het district". Wanneer hier inderdaad geen valse hheid in geschrifte is gepleegd en sterke drank als verkiezingsnüddel is gebezigd, dan kan dit niet sterk genoeg worden afgekeurd. De vrijzinnige kiesvereeniging in het district behoort dan ook óf het leugenachtige van het bericht aan te toonen. óf te waken tegen herhaling van zulk een ergerlijk feit. Gemengd Nieuws BRAND TE BRUSSEL. Een hevige brand brak Zaterdag avond tegen 8 uur uit in de gebou wen van het ministerie van binnen- landsche zaken te Brussel en eenige minuten later stegen ontzettende vlammen op, die op alle punten van de stad gezien konden worden. Een enorme menigte snelde naar rue de la Loi. Het vuur verbreidde zich van uit de bovenste verdieping van een bin- nengebouw, waarin archieven be waard worden. Men gelooft dat een kachel, die onvoldoende gedoofd was, den vloer in brand heeft gestoken. Alle brandspuiten van Brussel snel den toe en wierpen stroomen water in het vuur. Dank zij de snelle hulp kon men de belendende localiteiten be schermen. De Kamer en de Senaat bevinden zich op slechts 100 M. van het bran dend gebouw. Twee verdiepingen zijn geheel vernield. De ministers en alle autoriteiten waren op de plaats des onheils. Men ging den geheelen nacht voort de lo caliteiten te hespuiten. De schade is zeer belangrijk. De brand verwoestte een deel van de documenten op de bovenste ver diepingen. Er viel geen enkel per soonlijk ongeluk voor. Te 11 uur scheen het vuur bedwongen te zijn. VALSCHE VIOOLTJES. Te Londen heeft men bedacht om Maartsche viooltjes te vervalschen. De viooltjes die men den Londenaars verkoopt, zijn niets anders dan gera niums, die men in violetkleur gebaad heeft. KINDERWERK. Aan het Realgymnasium te Wei- mar is eenige dagen geleden, een ge heime vereeniging van scholieren ontdekt. Het college van leeraren heeft daarom 17 leerlingen van de twee hoogste klassen weggezonden. Wat het doel van de vereeniging was is niet bekend geworden. POGING TOT LANDVERRAAD. Uit Weltevreden wordt dato 7 Oc tober aan. de Sumatra Post geseind: Het hoogverraad-onderzoek heeft geleid tot verwijzing naar den. krijgs raad van twee teekenaars wegens ver duistering van officieele bescheiden. AANKLACHT WEGENS LASTER. Korten tijd geleden is van den heer K. Wijbrands, redacteur van het „Nieuws v. d. Dag voer Ned.- Indië", voormalig redacteur dei „Sum. Post", het vonnis beteekend waarbij rechtsingang tegen hem ii verleend terzake van de beschuldi ging van laster, hoon en smaad, door hem gepleegd in zijn dagblad tegen den heer A. A. P. van Karac son, in diens- hoedanigheid van di recteur van verschillende mijnbouw maatschappijen. PAUL DE CASSAGNAC. De bekende Bonapartistische afge vaardigde Paul de Cassagnac is o| zijn landgoed in het departemen Cher-et-Loir overleden. De heer D Cassagnac was in 1843 te Parijs ge boren Reeds op betrekkelijk jeugdi gen leeftijd werd hij journalist; e als zoodanig toonde hij naast vee talent een vuur en een strijdlust, di hem menig duel op de hals haalde Na den Fransch-Duitschen oorlos waarin de Cassagnac bij Seda krijgsgevangen werd gemaakt, wer hij te Parijs redacteur van d „Pays", waarin hij een feilen strij tegen de republiek begon. In 1876 werd hij gekozen als li van de Kamer en weldra daarn stichtte hij een nieuwe courant, d „Autorité". Welke rol de Cassa nac tijdens het Boulangisme hee gespeeld en hoe hij toen op een on verwerping van de republiek hoopt zal men zich nog herinneren. In den laatsten tijd kwam De Ca sagnac in zijn blad vooral op tegf de slapheid van de anti-republikeii sche oppositie en de weinige energ van den pretendent prins Victor. VERKIEZING. De Bulgaarsche Sobranja koos mi 126 tegen 35 stemmen den tegenwooi digen vice-president Getew tot pres dent in de plaats van den tot mini: ter van justitie benoemden afgevaai digde Staikof en tot vice-presidet den afgevaardigde Goedef. AMERIKAANSCHE ONGELUKKEN. De groote waterhouder bij Wi ston, in Noord-Carolina. is bezweke Verscheidene mijlen lands zijn ovi stroomd, 23 menschen zijn omgel men. In Mount Vernon, bij Ne York, is dynamiet ontploft, „dat het spoor gelegd was." In een gehe wijk werden de ruiten vernield, V scheidene menschen zijn gedood 50 gewond. In de mijn Aucbie loss, bij Wilkesbarre, in Penn3yb nië, zijn 18 mijnwerkers met den' haalbak in de diepte geploft en' len omgekomen.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2