TUSTEN EN LASTEN. NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e J.-iar.L'. No. 6555 Verscnijnt riagenjKs, benaive op z.on= en Ffefe&cwags»;. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1904 JL HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02?.,' Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37L' „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubiicité Etrangèrc G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. AGENDA Vrijdag 11 November. Vergadering Haarl. Handelsvereni ging. Protestantsche Kiesvereeniging, Ver gadering. In deze agenda worden vergaderin gen. uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. IV. Vordert de gemeente-huishouding aanzienlijke sommen voor haar in richting, onderhoud en bestuur, er bestaan ook weer verscheidene ka nalen om de benoodigde gelden bij een te brengen. Zoo zijn op de Haarlemsche be grooting voor 1905 onder meer te vinden a. Inkomsten van gemeente-eigen dommen en -bezittingen ƒ42011; b. Schoolgelden 92510 c. Stortingen van de gemeentebe drijven (Bank van Leening, stadsrei niging, duinwaterleiding en lichtfa brieken 104.698 d. Bijdragen en Uitkeeringen van het Rijk voor verschillende doel einden ƒ282.190.25 Evenwel zijn deze ontvangsten, nog door verschillende kleinere posten versterkt, niet in staat de kostenre kening der gemeente te dekken en het daarna nog overblijvend tekort moet derhalve uit belastingheffing worden gevonden. Voorheen bezaten de gemeentebe sturen haast volledige vrijheid tot het opleggen van de meest onder scheiden lasten. Thans echter zijn ze in de keuze der middelen geheel en ln de maat der heffingen ten deele gebonden aan de betreffende artike len (art. 232 256) der Gemeentewet. En evenals op de meeste andere plaatsen zijn de binnen het raam der wet ingestelde rechten te onderschei den in 4 groepen gebruiksrechten, bijzondere heffingen, toeslag op Rijks belastingen en eigen plaatselijke be lastingen. I. Gebruiksrechten. Deze eerste groep omvat de belas tingen, ingesteld voor het gebruik of ;enot van openbare gemeentewerken, bezittingen en inrichtingen, of voor diensten, verstrekt door of vanwege iet gemeentebestuur (art. 238 der Ge meentewet). Echter, van groote be- teekenis zijn deze heffingen hier niet. Men vindt er bij opgenomen o. a. de rergoeding voor het gebruik van openbare wallen en gronden, de ha- brug-, sluis- en tolgelden, de oarktgelden, de begrafenisrechten en le leges ter Secretarie geheven. De otale opbrengst wordt begroot op 74650.40. De be teekenis dezer heffing wo*lt luidelijker, wanneer we haar op- itengst weder omslaan per hoofd der levolking, in vergelijking ook weer de ontvangsten elders. Dan wordt id: Rotterdam ƒ8.31 Leeuwarden 2.75' Utrecht „2.42 Amsterdam ,.1.99' Haarlem 1.05' Zwolle „0.98 Leiden „0.94 Groningen Den Haag 0.57 Arnhem 0.36 Geen enkele rubriek van ontvang en of uitgaven vertoont zoo groote chommeling. De hooge ontvangst in lotterdam berust geheel op de ha- mgelden en aanverwante heffingen, ïenzoo het cijfer voor Amsterdam, vrij aanzienlijke middelen langs en weg verkregen in Leeuwarden Utrecht komen geheel voort uit de effingen op de markt van landbouw- Jortbrengselen. Deze beide rubrie- 6n zijn in Haarlem van weinig be ekenis en een vermeerdering van ikomsten zal hier bezwaarlijk kun- '«n worden verkregen. In het algemeen wordt in deze be- istingrubriek bijgedragen, op onder- heidene plaatsen voor een groot Ml, door lieden van elders. Wat den. ruk betreft kan deze groep van rech- u dus ook niet worden beschouwd Is een plaatselijke belasting in den klligen in van het woord. II. Bijzondere heffingen. Deze groep kan omvatten de ver killende belastingen ingesteld naar iikel 240 d, h. e. i en J der Gemeen st. Het kenmerk van al die hef- is, dat ze niet worden opge recht door alle draagkrachtbezit- 1de ingezetenen, doch slechts door 'paalde groepen. Tot dusverre von- in Haarlem slechts de eerste twee «passing als hondenbelasting en rguinningsrecht, met elkaar op- engend "ƒ21.500, een onbeteekenend drag verhouding tot de behoef- der gemeente. 't Tot heden toe ongebruikt laten der bevoegdheid om ook lasten in te stellen overeenkomstig art. 240 e, i en j is oorzaak, dat er hier althans nog mogelijk blijft een uitbreiding van het heffingsgebied. Vermoedelijk zal wanneer de finantieele verhouding tot het Rijk niet vrij spoedig wordt herzien de toekomst ons wel nood zaken tot die uitbreiding over te gaan. Echter, een afdoende uitkomst is ook daarvan niet te wachten, want in fiscalen zin is alleen art. 240 i, de mogelijkheid eener straat belasting openstellend, van eenige beteekenïs. Waar men dat laatste middel heeft toegepast (in Amsterdam en in Utrecht) is dan toch deze belasting- groep in opbrengst iets toegenomen. Deze is per hoofd der bevolking ge rekend Amsterdam 1.63' Utrecht ,.1.42 Arnhem ,,0.56' Leeuwarden .0.35 Groningen 0.34 Haarlem 0.33' Rotterdam 0.33 Den Haag 0.33 Leiden ..0.30' Zwolle ,0.28 III. Toeslag op Rijksbelas- t i n g e n. De wetgever, vrijheid latend aan de gemeentebesturen om zoo noodig opcenten te heffen van twee Rijksbe lastingen (Personeele en Grondbelas ting), bond hiermee de gemeente te vens aan het fiscaal stelsel doordien wetgever voorgestaan en toegepast. De goede zij hiervan was. dat er zoo althans eenige eenheid in de heffing der lasten bestaat. Evenwel, de nadeelen zijn grooter. Die beide Rijksbelastingen kunnen moeilijk meer worden beschouwd als te passen in het kader van onzen tijd en noodwendig geldt precies diezelf de opmerking ook van de verzwaring door 't heffen der opcenten. Een finantieel stelsel zal eerst dan sociaal rechtvaardig kunnen heeten, wanneer 't zijn lasten bepaalt naar gelang van de diensten door Staat en Maatschappij aan de individueele leden bewezen. Met andere woorden wanneer getroffen wordt de z. g. conjunctuur winst, het voor deel dat niet uit eigen arbeid ont staat. De lasten worden dan opge bracht door degenen, die 't meest door het samenstel der maatschappij worden gebaat. Men zal zeggen, dat systeem ge lijkt op een belasting naar draag kracht. Doch meer dan schijn is dat niet. Belasting naar draagkracht treft naar denzelfden maatstaf de in komsten uit arbeid en die uit maat schappelijk gunstbetoon. Een belas ting op de conjunctuur maakt daar- tusschen scherp onderscheid. Echter zijn de grenzêiï dier conjunctuur moeilijk, in menig opzicht zelfs on mogelijk te bepalen. Reden waarom een belasting naar draagkracht als aanvulling zal moeten blijven be slaan. Met die draagkracht houdt de per soneele belasting eenigermate reke ning. Niet geheel. De voornaamste factor bij het vaststellen der heffing is de huurwaarde, welke uit den aard der zaak voor groote huisgezinnen vaak hooger zal zijn dan voor kleine, daar de eerste een grooter woning behoeven. Daar werkt de belasting dus juist in volledigen strijd met de draagkracht. En in het algemeen is 't een grief tegen de personeele be lasting dat ze doet voortbestaan het verouderd systeem der belasting voor de z. g. „Kenteekenen van welstand". De grondbelasting houdt met draag kracht heelemaal geen rekening, daar ze tot de volle waarde wordt bere kend, ook al zijn de perceelen met hypotheek bezwaard. Op grond dezer bezwaren moeteen toeslag op die Rijksbelastingen al tijd gebrekkig blijven. En 't zou dus altijd aanbeveling verdienen de hef fing der opcenten zoo bescheiden mo gelijk te doen zijn. Voor onze stad belïoort dit echter tot de vrome wen- schen, wijl de heffing reeds is uitge breid tot de uiterste grens door de wet toegelaten. En de afhankelijk heid van deze inkomstenbron is zoo groot gemaakt, dat, menschelijker- wijze gesproken, men er wel nooit uit geraken zal. Voor 1905 is de geheele opbrengst geraamd op ƒ240.135. Wederom bere kend per hoofd der bevolking leidt dit tot de uitkomst dat aldus wordt geheven 's-Gravenhage 5.61 Haarlem ,3.50' Amsterdam 3.08' Utrecht ,,2.97' Arnhem „2.34' Leeuwarden 2.32' Rotterdam .,2.25' Leiden 2.08' Groningen 1.71' Zwolle ,1.12 Haarlem neemt dus hier de tweede plaats in. En daarbij is nog in 't bij zonder opmerkelijk, dat behoudens eene uitzondering, n.l. Amsterdam met z'n hooge huishuren de op brengst van dit recht het aanzien lijkst is in de steden, welke als luxe oorden door ligging, natuurschoon enz. in trek zijn. Een hoog cijfer in deze belastinggroep is dus eeniger mate een aanwijzing van draag kracht bij de ingezetenen. Een ver guldsel dus voor de belastingpil. IV. Inkomstenbelasting. Deze is de sluitpost der begrooting en haar eindcijfer bepaalt het percen tage der heffing. Uitgetrokken tot een Buitenlandsch Overzicht DK 00BL0G De berichten van het oorlogsterrein blijven nog steeds zeer rustig luiden. Vermoed wordt dan ook, dat geen der twee tegenstanders een begin met den nieuwen slag aan de Sha-rivier wil maken. Beide legers zijn nog steeds elk aan een der oevers van genoemde rivier gelegerd. Het Russische front is in den laatsten tijd .„0„ - n°£ meer uitge- bedrag van f 442.000 vordert ze ner strekt cn is 1111 zeventig kilometer lang hoofd %ran de bevolking f5 92' gemid- met Hoeongshoetse op den rechter veld van eiken ingezetene. De verge-00ve.r ?ls «struin het zwaarste lijkende staat der geregeld als vóór- aan den spoorweg bij Shahn- - po, vanwaar men met 6 inch kanon nen voortdurend Okoe's troepen be schiet. Met grooten lof wordt gewaagd van de taaiheid van den Russischen sol daat, welke verbluffend wordt ge noemd. Deze soldaten, schrijft een correspondent, hebben drie weken achtereen in hun verschansingen moe ten blijven zonder bescherming, in een gedoken neergehurkt, of in moei lijke zittende houding. Want zoodra We nemen daarbij dus in de vierde i iomilnd. opstaat, wordt de fusillade plaats met een bedrag dat 3 der groot- S?°P™d- Gemeenschap tusschen de. ste steden van ons land niet berei- ;ddMlmS«" 15 overdag bijna onmogo- ken. En de voorstelling van den be-L,jk cn T v?n ,den Mnen sfhans naal' heidngwanne:?nden30gl Ï'T d™ belastinggroepen dus de !ige°nl?jke *ord8n de tr0.?i>«n v.an Ievonsmiddc- ninntcniiit a i i i len voorzien. Vuren branden met om V Pïaatsgenooten fle aanwezigheid en opstelling niet te gedragen lasten, bijeen worden ge- Vew»rtpn teld. Het totaal der bijzondere hef- j fingen. opcenten en inkomstenbelas-De laatste berichten doen het erg- ting wordt dan per hoofd der bevol- ste omtrent het zoo heldhaftig verde- genomen steden wordt Amsterdam ƒ7.87' Arnhem ,,6.24 Leeuwarden 6.15 Haarlem 5.92' Groningen 5.33' Rotterdam Zwolle 433 Utrecht 4.30' Den Haag Leiden king 12.59' 9.96' 9.76' 9.15 Amsterdam Den Haag m. Haarlem Arnhem Leeuwarden Utrecht 8.70 Groningen *j 7.39 Rotterdam 6.94 Leiden 6.26 Zwolle 5.73 digde Porfc-Arthnr vreezen. Zelfs in St. Petersburg be gint de stemming over het lot van de sterke vesting hopeloos te worden. De belegeraars staan dan ook aan de hardnekkigste en meest verwoede aan- 1 vallen der Japanners onafgebroken bloot. Nog slechts een halve mijl van de Russische hoofdstellingen zijn do dappere, onversaagde Japansche troe- W ij bevinden ons hier dus op de pen genaderd, maar toch handhaven derde plaats, een hoogere dan ons de Russen zich nog op het fort van zou worden aangewezen indien het den Gouden Heuvel, de Banwashan- inwonersaantal der gemeenten uit- en Liao-ti-sjanforten. hoewel zij reeds sluitend maatstaf was. Dit is inder- genoodzaakt waren de inboorlingen daad een bedenkelijk voorrecht, te- stad te ontruimen, meer, omdat voor zoo menigen tak j van den gemeentelijken diehst be-1 .bandag deden de Japanners een trekkelijk zoo weinig wordt uitgege- 2ieuwe wanhopige poging om de v.-.n '/nnuic ,i versterkuigen om de Liao-ti-sjanforteil I e,H nemen f het eau den infanterieaan- !»»k rt» f i ho.°'d.oor- val voorafgaande artillerievuur was onm,native róïrt te P ontzettend. Met voorbeeldiger! moed ongunstige conditie. Door al deze verschillende becijfe- stormden de Japansche "infanteristen voorwaarts, doch vielen linie na linie ringen zal vertrouw ik. de indruk onder het ^ermaaiende vuur der ver- n.™ versterkt dat de gemeente Haar. dedigersten slotte werden depogin- lem de grens der belastbaarheid vrij- gen dan ook opgegeven, omdat de ver- wel heeft bereikt. En t zou een zeer liezen der aanvallers te groot waren, onvoorzichtige, een onverantwoorde-; Daaruit blijkt dus wel, dat het .Politiek zijn die grens te over- heldhaftige garnizoen zelf nog geens- schrijden. Een overweging met welke zins van plan is de veste aan den men zal dienen te rekenen bij de be- vijand over te geven. De moed en het oordeeling van allerlei zaken, welke strijd vermogen der Russen schijnen in beginsel worden gewenscht. maar dus nog niet geleden te hebben, het- die men toch terzijde zal hebben te geen ook valt af te leiden uit de reus- stellen. Niet. omdat èen zwaarder be- achtige verliescijfers van den vijand lasting met enkele dubbeltjes of op Mikado's verjaardag, welke verlie- kwartjes direct de Haarlemmers tot zen op 20.000 man worden geraamd, een algemeene liquidatie zou nood-1 Twee nieuwe divisies 40.000 man zaken. Wel. omdat er gevaar zou sterk zijn dan ook den 6en dezer ontstaan voor Haarlem's aantrekke- uit Japan naar Dalny vertrokken, liikheden. ten einde de vorengenoemde verliezen Maar is er dan niets te doen weder aan te vullen en het leger van I 'k Zou vermeenen van jade to- generaal Nogi te versterken. i taaisom der lasten latend voor wat Het. laatste bericht aangaande het ze is. zal er vruchtbaar werk zijn te beleg gedateerd 9 Nov. meldt, dat de verrichten bij een herziening van de Japanners de forten Erloensjan en verdeeling der lasten zoo noodig ge- Soenshoesjan volkomen tot zwijgen paard aan een uitbreiding vanhet hebben gebracht, terwijl de hoofd- heffinggebied. Hoe dit zou moeten ge- aanval thans wordt ondernomen te- schieden, kan scherp omlijnd niet gen Itzoesjan. worden aangegeven, daar de noodige t Blijkt dus uit alles, dat de Ja- bescheiden voor onderzoek aan de panners nu een eind aan het beleg ingezetenen totaal worden onthou-willen maken. den. Of hun dit gelukken zaldat is een Tegen 't openbaar maken der be- j tweede vraag, waarop 't antwoord lastingaanslagen kunnen tactische wellicht nog niet zoo spoedig te ge- j bezwaren bestaan. Toegestemd, doch ven is. want Stössel en zijn dappere anderzijds kan men toch ook de ge-soldaten zullen standhouden daar, heimzinnigheid te vèr drijven door twijfelen wij geen oogenblik aan alle openbaarheid, ook die der klas- zoolang nog één man strijdbaar is. senindeeling te schuwen. Klaarblij- kelijk is men beducht voor een uit- j tocht der hoogstaangeslagenen. j Men zij toch gerust en men vreeze j toch niet zoo zeer aan koud water publikeinsclie meerderheid in het zich te branden! Buiten het zeerRepresentantenhuïs juist honderd schraal overzicht der kohieren op J stemmen zal bedragen, blz. 50 van het gemeenteverslag is President Roosevelt ontving hef geen enkele nadere beschrijving bé- j volgende telegram van den Duit schikbaar. Men vergelijke daarmee schen Keizer..Mijn oprechte UIT ANDERE LANDEN. DE PRESIDENTSVERKIEZING. Er zijn aanwijzingen, dat de re- eens de zeer uitvoerige opgaven in Utrecht's gemeenteverslag, waar alle tabellen ter kennis der ingezetenen worden gebracht. En inderdaad is nog nooit tot ons gekomen de tij ding, dat de luxe-wijken er werden ontvolkt. t Is een rechtmatige eisch. dat er meer licht wordt ontstoken over de verdeeling der gemeentelasten. Ze ker, de gemeenteraadsleden verkrij gen de verlangde inlichtingen wel. Maar dit is niet genoeg omdat een zoo hoogst belangrijk deel der ge meente-huishouding niet mag worden onttrokken aan de publieke con- tróle. REYNE. rede, waarin hij er op wees, dat het voornaamste belang voor de City van Londen ten aanzien van de buiten- landsche betrekkingen van het land was het behoud van den vrede. Lord Lansdowne vervolgde daarop: Terwijl wij thans den voortgang be schouwen van de vreeselijke worste ling tusschen twee dappere natiën in het Verre Oosten, begrijpen wij de vreeselijke straf der wroeging, die eiken minister of ministerraad moet treffen, welke door gemis aan koel bloedigheid of begeerte naar popu lariteit of het niet begrijpen van te genstanders over hun land den geesel brengen van een noodeloozen oorlog. Op dezen gelukkigen dag, den ver jaardag van den koning, ben ik in staat hier mede te deelen, dat de vrede van ons land niet alleen on gestoord is, maar dat er ook. voor zoover een voorspelling mogelijk is, er geen reden is. te veronderstellen dat hij gestoord zal worden. Niet alleen hadden wij het geluk oorlog te vermijden, maar door strik te onzijdigheid en verstandige inter nationale schikkingen deden wij veel om het terrein der vijandelijkheden te beperken. Toch ontkwam ook dit land niet aan het dreigend gevaar van een grooten oorlog. Dezer dagen deed zich een incident voor, dat de bevol king van dit land als slechts weinig andere incidenten in beroering bracht. Breedvoerig nagaande het gebeur de op 21 Oct. j.l., zeide spr. verder, dat het goed was. dat de' quaestle werd onderworpen aan een onafhan kelijke. onpartijdige rechtbank, vol gens de Haagsche Conventie, i Geen rechtzoekende zou meer ver trouwen kunnen hebben in de recht vaardigheid van zijn zaak dan wji» Het zou verkeerd zijn voor dit inci dent andere ernstige incidenten van een oorlog op te roepen. Nog maakte Lord Lansdowne mel ding van het verdrag met de be vriende Fransche republiek gesloten, dat, naar hij geloofde, tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk de meest vriendschappelijke en hartelij ke betrekkingen zou in het leven roe pen, een betere politieke atmosfeer zou scheppen en de beide natiën in staat zou stellen een nuttigen, vrede- lievenden invloed te oefenen op an dere mogendheden. Wij kregen hier voor reeds aanwijzingen door den steun in de laatste dagen van de Fransche Regeering ontvangen ter verkrijging van een minnelijke schik king tusschen Groot-Brittannië en Rusland. KEIZERLIJKE ONTMOETING. De Petersburger correspondent van het ..Berliner Tagebl." seint, dat bin nen eenige dagen de Duitsqhe Keizer en de Czaar elkaar in Skernewice zullen ontmoeten. In Petersburger regeeringskringen wordt aan deze bijeenkomst groote politieke beteeke- nis gehecht. DE ENQUETE-COMMISSIE. Van verschillende kanten worden' namen genoemd van de admiraals,1 die gezamenlijk de internationale commissie van enquête naar het Dog- gersbank-incident zullen uitmaken. Voor Frankrijk zou admiraal Four- nier zitting nemen, voor Amerika sprak men van admiraal üewey maar deze zal bij eventueele uitnoodiging bedanken. De Rus Kosnakof is reeds aangewezen, de Engelschman nog niet. De vijfde man. meende men, zou een Spaansch admiraal zijn; doch men verwacht reeds, dat de Vereenig- de Staten of Engeland tegen deze na tionaliteit bezwaar zouden hebben. In dat geval wordt de mogelijkheid voor zien dat aan onze Koningin gevraagd zou worden, den vijfden admiraal aan te wijzen. Aan het Fransche departement van buitenlandsche zaken rekent men, dat de zittingen eerst over veertien dagen zullen aanvangen. Eerst moet de Amerikaansche admiraal den over tocht maken en dan zullen de voor bereidende maatregelen eenige dagen nemen. waarschijnlijk nog wel meer kisten met helsche werktuigen aan boord zou hebben. ONLUSTEN IN RUSLAND. Naar uit Moskou gemeld wordt hebben 1000 reservisten, die daar uit jWologda aankwamen, zich aan onge- I regeldheden schuldig gemaakt. Voor het herstel der orde werd de hulp der troepen ingeroepende reservisten wierpen met steSnen en stukken hout naar de troepen, waarbij vier officie ren en 9 man gewond werden. De trodpen losten eerst eenige losse scho ten, die zonder resultaat bleven, en schoten toen met scherp, waardoor twee reservisten gedood en zes ge wond werden. Stadsnieuws Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht. i Woensdagavond hield fle afd. Haar lem van bovengenoemde vereeniging een bijeenkomst in de tuinzaal van Café Brinkmaan. Nadat de presidente, Mej. S. M. Hoevenaar, met enkele woorden de vergadering geopend had' werd het woord verleend aan Mevr. Wijnands Francken—Dyserinck van 's-Graven hage, die optrad met het onderwerp: Onderzoek naar het Vaderschap ln verband met het Wetsontwerp-Loeff. Na een uitvoerige historische in leiding gegeven te hebben, waaruit bleek, dat in vroeger tijden "het on derzoek naar het vaderschap wèl ge oorloofd was, doch. dat hier te lande in het begin der 17de eeuw reeds een kentering in de idééën viel waar te nemen, zooals ook blijkt uit een werk van Hugo de Groot, besprak spreek ster. wat er in het laatst van de ne gentiende eeuw op dit gebied ge schreven is. Hierna behandelde Mevr. Wynands Francken het wetsontwerp van den vorigen Minister van Justitie. Con van der Linden, en dat van den te- genwoordigen Minister Loeff. Dit laatste wetsontwerp achtte spreekster beter dan het eerste, hoe wel zij ook in het Ontwerp-Loeff eenige wijzigingen en aanvullingen noodig acht. Na een gedachtenwisseling over eenige punten met eenigen der aan wezigen. dankte de presidente de spreekster voor haar betoog en sloot vervolgens de bijeenkomst met een opwekkingswoord om toe te treden tot de Vereeniging voor Vrouwenkies recht. I Op de voordracht voor hoofd der nieuwe openbare school aan de Huvgensstraat te Hilversum staat de heer M. J. Langeveld alhier. Halte E. S. M. De halte der Elecrtische Spoor te Haarleimmerliede is verplaatst van het raadhuis naar de Lie brug (over de Vaart). Aanbesteding. Op Donderdag 8 December zal door het Provinciaal Bestuur van Noord- Hfdland in het Gouvernementsgebouw te Haarlem worden aanbesteed be sték No. 40, luidende het onderhoud der werken van het Noordzee-kanaal, gedurende de jaren 1905, 1906 en 1907, in drie perceelen. De raming voor het eerste perceel bedraagt per jaar ƒ33.500, voor het tweede per jaar ƒ17.000, en voor het derde per jaar ƒ29.200. Door de Genie to Haarlem zal op Donderdag 24 November worden aan besteed bestek 214 en 215, luidende het leveren van meubelen voor de forten bij Marken-BLnnen en bij Aalsmeer (materieel der genie voor het in staat van verdediging bren gen van werken in de stelling van Amsterdam) in twee perceelen. De raming voor het eerste perceel bedraagt ƒ6750. en voor het tweede ƒ1150. OORLOGSVARIA lukwenschen, moge de Hemel u voor spoed schenken. Quod bonum felix faustumque sit populo americano". Ook van andere zijden ontving Pres. Roosevelt de meest hartelijke blijken van belangstelling. Zijn tegen-candi- daat Rechter Parker seinde hem Het volk keurde op geestdriftige wij ze. blijkens de stemming uw bestuur goed en ik wensch u geluk Roosevelt zond Parker daarna een telegram om hem dank te zeggen voor dezen gelukwensch. EEN REDE VAN LORD LANSDOWNE. Op het Lord-Mayors banket in Guildhall hield lord Lansdowne een DE VIJANDEN VAN DE BALTISCHE VLOOT. Men is weer van verschillende zij- den bezig den Russen angstig te ma-i ken voor het lot van hun vloot. Te Rome wordt nu het gerucht verspreid dat admiraal Togo reeds de schepen van zijn eskader zou hebben aange wezen. om de Baltisclie vloot bij haar nadering der oostelijke wateren aan te vallen. Het zouden in hoofdzaak kleine schepen zijn. wel bewapend, maar toch voornamelijk ingericht om mijnen te leggen op den weg. dien het eskader zal volgen. En de ..Man chester Guardian" beweert, dat de Tsaar uit Singapore gewaarschuwd is, dat daar eetn schip is aangekomen met een kist mijnen aan boord en dat het schip op weg was naar Europa en Besmettelijke ziekten. In de Staatscourant van heden is opgenomen een opgave van het aan tal gevallen van besmettelijke ziek ten, zooals die in de week van Woensdag 2 November tot en met Dinsdag 8 November, ter kennis ge komen zijn van den Centralen Ge zondheidsraad. Uit deze opgave blijkt, dat geduren de dien tijd te Haarlem zijn voorge komen 1 geval van Typhus en Febria typhoidea. 3 gevallen van Roodvonk, en 3 gevallen van Diphtheritis. Ter wijl te Bloemendaal is voorgekomen 1 geval van Typhus en Febris ty phoidea. Inhooger beroep. 1 J. P. van de Klashorst, te Heem stede, die door de Rechtbank alhier wegens diefstal en verduistering is veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf. is vam dat vonnis in hooger beroep gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1