Haarlem! s Dagblad NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte dei* Adv. hoogstens zes regels 22 Jaargang. No. 6561 Verschijnt dagelijks, oenaive op ion- eu VRIJDAG 18 NOVEMBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN xfo ADVERTENTIE N: Voor Haarlem PER. DR,E MAANDEN; x ffilSL njrWT r^T Van 1-5 re8els 50 cts-l Iedere regel meer 10 Cis. Builen het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom 'der J Haarlem van i 5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)„1.30 HK^lX(C^ Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland„1.65 f iHIMh Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 if Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3tM* Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van I (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAALmits binnen een Week, voor Betaling ei Contant Dejongstegebeurtenissen op het wereld-tooneel van zoo verscheiden aard en vorm kunnen nooit beter worden in het geheugen teruggeroepen dan door de fotografie, die tot zelfs in 't krijgsgewoel van Oost-Azië, het meest interessante in beeld vast legt. Het „Geïllustreerd Zondags blad" dat Zaterdag a.s. ver schijnt, is daarvan een voldin gend bewijs Een zóó verscheidene verzame ling van merkwaardige en fraaie beelden ,van overal genomen, zal men moeilijk kunnen vinden"! Men teekene in op het Geïllus treerd Zondagsblad, tegen den zeer geringen prijs, bij den uifc- gever van deze courant. VERVOLG GEMEENTERAAD. MEDEDEELINGEN EN INGEKOMEN STUKKEN. A. dat aan den Burgemeester een verlof is verleend van 29 October tot 14 November 1904. B. dat zijn gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies le. een adres van mej. Winkel, hou dende verzoek om twee lokalen van de Tweede Tusschenschool in ge bruik te mogen hebben, om gods dienstoefening voor kinderen te hou den. 2e. een adres van J. L. Leemans e.a., houdende verzoek om naamsver andering van „de Krocht." 3e. een adres van W. F. Bremer en Zonen houdende verzoek tot op heffing van de huur van een gedeelte walgrond aan de Friesche Varken markt, tegenover perceel no. 8 en tot het in huur bekomen van een ge deelte walgrond tegenover perceel no. 30. 4e. een adres van C. den Hollander en J. Nonnekes om aan hen te ver- koopen twee perceelen bouwterrein aan het Leidscheplein voor f 10 per vierk. M. i 5e. een adres van J. W. van Ton geren houdende verzoek om vrijstel ling van huur van het perceel aan de Gasthuisstraat no. 14. 6a een adres van J. G. Erdtsieck, houdende verzoek om lantarens te plaatsen in het Tuinlaantje en om aansluiting van zijn perceel aldaar aan het gasbuizennet. 7e. een adres van H. Aardema, be treffende de gunning van den bouw van de 7e Tusschenschool. C. dat zijn ingekomen le. een dankbetuiging van den In genieur van Openbare Werken, voor de te zijnen aanzien genomen be sluiten bij de behandeling der ge meente-begrooting dienst 1905. 2e. twaalf processen-verbaal van den keurmeester van het slachtvee enz., betreffende afkeuring van vleesch als ongeschikt voor de con- cumptie. 3e. een amendement van den heer Mr. F. A. Bijvoet op artikel 2 der al- gemeene voorwaarden van verkoop van voor bouwterrein geschikte ge meentegronden (gedrukt stuk 319). j D. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land als buitengewoon gemeente- veldwachter is benoemd P. J. van I Deelen. E. dat de redenen die hebben geleid tot het voorstel tot onbewoonbaarver klaring van het perceel aan het Groot- Heiligland no. 43 zijn vervallen, wes- I halve Burgemeester en Wethouders j intrekken hun voorstel van 21 Octo ber 1904. F. dat zijn ingekomen I le. een schrijven van Gedep. Staten van Noord-Holland, ten geleide van j het door hen goedgekeurde besluit van 19 October 1904 No. 25 betreffen- j de verhuring van grond aan dewest- J zijde van den weg langs de Leidsche Vaart onder de gemeente Benne- broek. 2e een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de besluit van 19 October 1904, no. 20, betreffende aankoop door de gemeen te van een strook grond voor f 1000 aan de Gasthuislaan. 3e. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedge keurde besluit van 19 October 1904 no. 12, tot afkoop van twee erfpach ten door Jb. Boon Czn. en P. Hout- kooper Jzn., gevestigd op land in den Munnikenpolder onder Alkmaar. G. een adres van de Directeuren van de Maatschappij van Nijverheid om een subsidie van f 500 ten behoe ve van het Koloniaal Museum. Op den post volgnr. 163 der begroo ting voor 1905 de aangevraagde sub sidie uitgetrokken zijnde, stellen B. en W W. voor het verzoek in te willi gen. H. een adres van dezelfden om een subsidie van f 3000 ten behoeve van de School voor Kunstnijverheid. Op den post volgnr. 163 der begroo ting voor 1905 de aangevraagde sub sidie uitgetrokken zijnde, stellen B. en W.W. voor het verzoek in te wil ligen. Punt 5. Adres van mej. J. Berdenis van Berlekom, leerares in de Fransche taal en letterkunde aan de Meisjes school voor M. O. alhier, om in een der lokalen van die school een cur sus voor Fransche letterkunde te ge ven, buiten de schooluren. B. en W. stellen voor, die ver gunning tot wederopzeggens toe te verleenen. De heer VAN LYNDEN wijst op de wenschelijkheid om enkele voorwaar den te stellen, de verwarming, het schoonhouden enz. betreffende. 'tZijn niet alleen leerlingen van de school, die er aan deelnemen. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ zegt, dat waar de heer Van Lynden sprak van een vroegere aanvraag eener Christelijke vereeniging, het hier een ander geval is. Toen gold het 't gebruik van de school buiten de schooluren, dit betreft een uur op Dinsdagochtend als er wel school is. De heer VAN LYNDEN is voldaan. De heer MODOO niet. Deze dame geeft privaatles in een gemeentelo kaal, de gemeente subsidieert dus bijzonder onderwijs, wat de wet ver biedt. Spr wenscht dus in dit geval lokaalhuur te heffen. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ zegt, dat deze opmerking een geheel andere is, dan die van den heer Van Lynden. B. en W. hebben dat wel besproken, maar geen voorstel ge daan, omdat de zaak zoo gering is. Tegen een voorstel uit den Raad zul len B. en W. geen bezwaar maken. De heer VAN DE KAMP wil met 't oog op andere aanvragen eveneens een kleine huur vergen, van b.v. 1. De heer SCHRAM herhaalt de ar gumentatie van den heer Van de Kamp. De heer MODOO stelt voor f 1 te vra gen per uur. Dit wordt ondersteund. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ zegt. dat andere aanvragen ook on derzocht zullen worden en als er geen bezwaar tegen is, zal worden voorgesteld ook die in te willigen. Wil de Raad een vergoeding vragen, 't is spr. wel, maar hij vindt dat een beetje klein. De heer THYSSEN meent, dat er geen slaatje uit geslagen moet wor den, een gulden acht spr. dus te veel. De heer KLEIJNENBERG wil de zaak van een anderen kant bekijken. Deze dame. die de volkomen be kwaamheid heeft en 23 uur les geeft voor f 1400, wil die kennis nog meer ten nutte maken en dezen cursus ge ven voor slechts f 10. Hiervoor wil zij de z. g. aula van de school gebrui ken. Dat moet de Raad met 2 handen aangrijpen en hopen, dat meerleera- ressen dit voorbeeld zullen volgen. De heer LOOSJES betreurt het voor stel-Modoo. Met f1 per lesuur voor komt men toch andere aanvragen niet. Geldt het hier een principieel bezwaar, dan stelt spr. f 1 te vorde ren voor 't geheele jaar. Dit wordt ondersteund. De heer STOLP is het eens met den heer Modoo. Betreft het alleen een uur op Dinsdagmorgen, dan moet dat in 't besluit staan. Nu zou adressan te ook een uur kunnen gebruiken bui ten de schooluren en dat dient dan te worden betaald. Spr. stelt dus voor het uur te be palen op Dinsdagmorgen van 11 12. De heer SPOOR ontraadt het amen- dement-Loosjes. Wordt dit aangeno men. dan zit de gemeente er vooreen jaar aan vast. In 't ontwerp besluit staat, dat de vergunning tot weder opzegging wordt verleend, ze kan dus bij misbruik worden ingetrokken. Spr. begrijpt al de geopperde bezwaren niet en zal voor't voorstel van B. en W. stemmen. De heer VAN DE KAMP zegt, dat liet in 't geheel geen slaatje is, min der dan f 1 per keer kan men nergens terecht De heer N KRUSEMAN betwijfelt, of het verhuren van lokalen wel mag. Het afstaan van 't lokaal kost niets, zelfs geen schepje kolen. Het amende ment-Modoo wordt ver worpen met 16 tegen 10 stemmen. Het amendement-Stolp wordt ver worpen met 11 tegen 15 stemmen. Het amendement-Loosjes is inge-, trokken. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 16 tegen 10 stem men. Punt 6. B. en W. vragen machtiging om. nadat de eigenaar van het bouwter rein, grenzende aan de strook grond in het verlengde van de Linschoten- straat, aan de gemeente zal hebben betaald de koopsom daarvan, en de andere noodige onkosten, te zamen 1318.50, dan over te gaan tot afwer king der trottoir, zoodat de bedoelde voor straat bestemde grond over ie geheele breedte aan zijn bestemming zal beantwoorden. Goedgekeurd. Punt 7. B. en W. bieden den Raad ter be krachtiging aan een staat van te vellen boomen. Deze boomen, staan de in het Florapark langs den Wa genweg, Bolwerk, Kenaupark, Hout, Koudenhorn en Begraafplaats, dienen geveld te worden, daar zij oud en slecht worden of hinderlijk zijn voor omstaande boomen. of daar uitdun ning gewenscht is, terwijl die langs het Bolwerk moeten opgeruimd in verband met de werken der H. IJ. 1 S. M. Goedgekeurd. Punt 8. Door C. Nederkoorn, aannemer te Haarleip, is tot den Raad het verzoek gericht om hem te ontslaan van de verplichting om voor zijn perceel aan de Gedempte Raamgracht ter afschei ding van de rooilijn ijzeren hekjes te plaatsen, daar de breedte der af te 1 scheiden strook gron dslechts 85 c.M. bedraagt. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, maar daarbij te bepa len dat deze niet bebouwde strook grond zal worden geplaveid, j Goedgekeurd. Punt 9. Ingekomen is een adres van G. Jansen Hendriks, hoef- en rijtuig- smid, houdende verzoek, om het te verbouwen perceel Lange Poellaan 38 hooger te mogen bouwen dan ander- halfmaal de breedte der straat. B. en W. stellen voor. om dit ver zoek van de hand te wijzen, daar er geen enkele omstandigheid is. die een afwijking van het in artikel 177 der politieverordening neergelegde be ginsel zou rechtvaardigen. De heer STOLP verklaart zich, na bezichtiging tegen het voorstel van' B. en W. De heer RINKEMA is 't daarmee eens. Het desbetreffende artikel in de politieverordening is moeilijk te handhaven. Spr. is er daarom ook voor, de gevraagde vergunning te ver leenen. De heer VAN DE KAMP is van hetzelfde hout gesneden als de twee vorige sprekers en heeft een voorstel om de vergunning wel te verleenen bereids klaar liggen. 't Is hier een straat met blinde mu ren, aan den overkant waarvan niet zal worden gebouwd De heer DE HAAN HUGENHOLTZ zegt, dat B. en W. redeneeren aldus, dat deze straat altijd wel een smal laantje zal blijven en daarom het verzoek niet moet worden ingewil- ligd. De VOORZ. voegt er aan toe, dat het uitbrengen van dergelijk advies voor B. en W. niet aangenaam is, daar veelal de Raad er van afwijkt, kan aan 't voorschrift de hand niet worden gehouden, dan is het beter het artikel in de verordening te schrappen. De heer DE BREUK acht het beter, het artikel te behouden, daar meer-1 mailen personen die hooger willen I bouwen, daarvan afzien als ze ver-1 nemen dat B. en W. er tegen zijn. 1 De VOORZ., dit niet ontkennende^ wijst er op, dat elk geval afzonder lijk wordt onderzocht. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen( ook de wethouders H. D. Kruseman en De Breuk stemden tegen). Acht stemmen waren vóór. Een voorstel-Rinkema om dfc ge vraagde vergunning te verleenen, 1 werd goedgekeurd. Punt 10. Van F. J. Visser is een verzoek in- f gekomen om zijn pakhuis aan de Groene Buurt no. 44 rood hooger te mogen bouwen dan anderhalf maal de breedte der straat. B. en W stellen voor dit verzoek van de hand te wijzen, met het oog op de zeer geringe breedte der straat. De heer VAN DE KAMP wil dit toestaan, wordt de straat verbreed, dan is er geen bezwaar en blijft ze zooals nu. dan is er evenmin iets tegen. De heer DE BREUK acht dit ge- val niet voor inwilliging vatbaar, daar 't verschil te groot is. Heteene huisje in de straat zou veel licht en lucht verliezen. Een vrij kostbare verbreeding is die buurt niet waard. De heer RINKEMA zegt. dat de om geving daar al uit tamelijk hooge ge bouwen bestaat. Waar het perceel zal gebouwd worden, is het zeker 3 M. breed en 't eene huisje in de straat staat er niet recht, maar schuin over. Bovendien betreft het een pakhuis aan 't water, dat toch niet aan ban den inag worden gelegd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 14 tegen 12 stem men. De heer VAN DE KAMP meent, dat het niet hetzelfde is. of eerst het voor stel van B. en W. of het zijne in stemming was gebracht. Spr. had willen bepalen, dat het perceel nooit woonhuis worden zou. De VOORZ. zegt, dat het voorstel van B. en W. vóór den Raad ligt, het andere was er lijnrecht tegen in. Toch zou 6pr. aan den wensch heb ben voldaan ojjj. het andere voorstel eerst in stemming te brengen, als dit was verzocht, maar dat is niet ge schied. Punt 11. B. en W- stellen voor om, op ver zoek van P. van Duuren, een plan van bebouwing vast te stellen voor gronden gelegen ten zuiden van de Amsterdamsche Vaart, onder ver schillende voorwaarden. Zoo wil o.a de gemeente om niet in eigendom aanvaarden, de voor straat bestemde gronden van deze terreinen op voor waarde dat bij de overdracht als bij drage in de kosten van openbare werken en onderhoud worde gestort een bedrag van 7975. Voor de in verband met de over te dragen gronden te maken openbare werken, verzoeken B. en W. een be drag van ƒ7250 beschikbaar te willen stellen. Goedgekeurd. Punt 12. B. en W. stellen voor om de rooi- ingslijn van de westzijde van den Burgwal, voor het gedeelte omvat tende de perceelen kad. Sectie D.. Nos. 2389, 5248, 5247, 5245, 2385 en 7397 vast te stellen zooals op de situatie- teekening is aangeduid. Goedgekeurd. Punt 13. Bij de rondvraag in de zitting van 13 Juli j.l. deelde de heeft* A. Rinkema mede, dat het zijne aandacht had getrokken, dat de brug bij den Klei nen Houtweg zeer onoordeelkundig is daargesteld. De Voorzitter richtte toen tot hem de uitnoodiging om zijne meening op schrift te stellen, waar aan gevolg is gegeven. Dit schrijven is toegezonden aan den Directeur van Openbare Werken, die er op geantwoord heeft. Tevens heeft de heer L. C. Westhoff, inge nieur der H. IJ. S. M.. alsook "de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem er op geadviseerd. De heer RINKEMA is verheugd, dat deze geschiedenis tot 't verleden zal gaan behooren. Nu de zaak dezen loop neemt, moet spr. die nog eena nagaan. Hij verhaalt, hoe de Direc teur aan den heer De Breuk heeft verzekerd, dat de brug goed lag en spr. zich had vergist. Een week la ter, dit in een Commissie-vergadering hoorende, heeft spr. tot den heer Du- mont gezegd, dat hij zich erover verwonderde, dat hij niet liever de fout erkende. Een erkende fout is voor 3/4 vergeven. Spr. was toen te genover den heer De Breuk verplicht de zaak in den Raad ter sprake te brengen. Naderhand moest de heer De Breuk zelf erkennen, dat de heer Dumont iets gezegd had, dat niet waar was. Spr. was lid der Commissie voor de tramplannen. Hij meende, dat in die Comm. geen technische onderdee- len werden beoordeeld, hij heeft dat gevraagd, maar geen antwoord ge kregen, dat hem noopte die na te gaan. In de vergadering heeft de Comm. geadviseerd de Kleine Hout- brug te verbreeden tot 14 M. De nieu we Kleine Houtbrug is spr. nooit on der de aandacht gebracht. De Elec- trische Spoor, tot verbreeding geen kans ziende, heeft een nieuwe brug gemaakt, jammer dat het niet tevens een goede brug is geweest. Eerst later heeft spr. gehoord, dat Feuilleton. De Tocht naar Oberammergau. Historisch verhaal naar het Hoogduitsch. 5) Aan de deur bleef ze staan. Er was haar nog iets ingevallen, en omtrent dit punt wilde ze zekerheid hebben. Ze ging derhalve eenige schreden te rug. Wat zult ge nu gaan aanvan gen? Ik? Ja, gij. Daarover ben ik het met mij zei ven nog niet recht eens. Uw geld zal toch eindelijk op gaan raken, zeide ze. Ik hoop, dat dit niet het geval zal zijn, antwoordde hij. Zoudt ge me soms wijs willen maken, dat ge van de rente der tien duizend thaler leeft? Dat niet, maar ik heb eene erfe nis gekregen. Mijn oom heeft me een zeer aanzienlijk kapitaal nagelaten. Hm, bromde ze verdrietig, keer de zich naar den uitgang en 9loeg de deur hard achter zich dicht Een afschuwelijk menschriep ze, toen ze bij hare nicht kwam. Francisca was vermoeid van haar heen en weer drentelen, en hare klee- deren waren vochtig geworden. Ze was daarom blij toen de koetsier van den postwagen eindelijk toebereidse len maakte om te vertrekken. De koffers werden opgeladen. De tante ging naar de wachtkamer om haar spoormandje te halen, en merk te toen dat ook do heer Hammer zich gereed maakte om heen te gaan. Ge zult toch niet met ons mede rijden vroeg ze. - Daar ik niet weet, welk het doel uwer reis is, kan ik uwe vraag niet beantwoorden, zeide hij hoffelijk. Ik ben voornemens om met den postwa gen naar Murnau te rijden. Wel ijsélijkriep ze uit en haast te zich om deze ontdekking aan hare nicht mede te deelen. Dan blijf ik hier, zeide Fran cisca on den meest beslisten toon. De tante jammerde en voer te gen hare nicht uit; maar deze vol hardde bij haar genomen besluit. Nu kwam ook Hammer aandragen met zijn handkoffer, die hij vervol gens aan den koetsier gaf. Stapt er toch in riep deze de dames toe. Zacht fluisterden ze wat met elk ander. De lokken der tante raakten in eene heftige beweging. Hammer wachtte op het instappen der dames. De koetsier herhaalde zijn verzoek met nog luider stem. Neen, ik wil niethoorde Ham mer de nicht uitroepen. Hij naderde haar een weinig. De koetsier wordt ongeduldig, zeide hij, zich tot de tante wenden de. Mijne nicht wil met u niet in één rijtuig zitten, riep ze spijtig uit. Dan zal ik bij den koetsier op den bok gaan zitten, hernam hij. Francisca waagde heit hieromtrent tegen hare tante eenige bedenking in het midden tc brengen. Och, watzeide deze. Laat hem maar buiten-op zitten. Het zal hem niet schaden al wordt hij wat nat En hiermede werd het offer aange nomen. Het was werkelijk een offer, daar de wagen van voren niet over dekt was, en het thans zeer sterk begon te regenen. Hammer wilde de tante bij het in stappen behulpzaam zijn. Deze maak te echter een zeer levendig afwerend gebaar. Zijne voormalige echtgenoote was reeds in dein wagen geslopen. Hij zette zich, ondanks het protes- teeren van den koetsier, naast dezen neder. Toen ze in Murnau aankwamen, [kon hij zijne kleêren wel uitwrin gen. Lief weer. zeide de tante tot hem. ge zijt toch niet nat geworden Een beetje vochtig, antwoordde hij. Doch maak u maar niet bezorgd over mij, ik heb een ijzeren gestel. -- Ik mij over u bezorgd maken Ph! Het hinderde haar dat hij iets der gelijks ook slechts van haar vermoe den kon. i Waar gaat ge nu nog verder heen vroeg ze na een poos. I Naar Oberammergau. j Hm bromde ze en wanneer I Zoo mogelijk begeef ik me reeds hedenmiddag op weg. Dat treft goed, wij zullen eerst morgen derwaarts gaan. j Ook naar Oberammergau .vroeg hij. I Ja, maar ik hoop, dat ge ons daar niet in den weg zult komen. Ik zal mijn best doen om u te [ontwijken, antwoordde hij. Voortreffelijk, zeide ze. zorg maar dat ge niet verkouden wordt Ze knikte even en ging het post huis binnen. Hammer liet zich een kamer geven, verwisselde van kleeren. zoover dc j voorraad in zijn kleinen koffer hem I daartoe in staat stelde, en was het. omdat hij zijne vroegere vrouw niet f wilde hinderen, of soms louter ge- makzucht, dat hij zich niet naar de j algemeene zaal begaf, 'fnaar boven op I ziin kamer bleef? 1 Na den middag helderde het weer op, en ondernam hij zijne voetreis naar Oberammergau. Tante en nicht zagen hem de deur uitgaan. Nu begin ik weer ruimer adem te halen, zeide Francisca. Hij heeft iets aan zich dat me bevalt, merkte de tanto nadenkend op. Maar haastte ze zich er bij te voegen het is toch een afschuwe lijk mensch I Ze gingen samen wandelen en spra ken met elkander over den afschuwe lijken mensch. De tante kon geene i woorden genoeg vinden om hare .woede uit te drukken, dat hij geërfd had. Den volgenden morgen relden ze naar Oberammergau. Het was Zater dag. dus de dag voor de opvoering. De geheele weg was als 't ware be zaaid met vreemdelingen, zoowel te voet als per rijtuig. Goed dat ik ons kwartier van te voren besteld heb. zeide de tante. Het weer wordt steeds gunstiger. Het dorp zal mooi vol worden. Hare gerustheid zou echter niet lang duren. Men had slechts voor één enkel bed gezorgd, en het kamertje, waarin dat stond, was zóó klein, dat er geen tweede meer kon opgeslagen worden, terwijl de overige vertrek ken van het huis reeds geheel bezet waren. Ze moesten ijlings in het dorp naar eön tweede kwartier uit zien. Met moeite gelukte het haar er een te vinden, dat tamelijk geschikt was. In een klein huisje in eene zij straat was nog gen kamertje, ook I met één bed, vrij. Ze waren blijde, dat ze eindelijk een onderkomen ge- i vonden hadden, en namen het ver trekje terstond in beslag, i De in- of liever opgang tot deze kamer was, naar de wijze van de boerenhuizen in die streek, eenigszins i lastig. Van de eerste verdieping kwam j men namelijk door een luik op de j tweede, waar het genoemde kamertje ziel» bevond. Francisca zag eerst la ter deze moeilijkheid in, en merkte niet schrik, dat ze slechts door dc onder de hare liggende kamer het huis kon verlaten. Wanneer nu eens een man het onderste kwartier kreeg Ze begon zich hierover angstig te maken, riep dc vrouw des huizes, en deelde deze hare bedenkin gen mede. De waardin lachte. Dat is nu eenmaal zoo het gebruik bij ons. antwoordde zc. Maar dat vind ik toch zeer ge geneerd. Wordt die kamer gebruikt Ja, vannacht tenminste zal ze waarschijnlijk wel gebruikt worden, antwoordde de slimme vrouw. Ze verzweeg dat ze reeds ver huurd was. Maar hoe kom ik er dan mor genochtend uit vroeg Francisca angstig. (Wordt vervolgdt

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5