Haarlem's Dagblad Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels 22: Jaargang. No. 6562 veiscMijni dagelijks, óehaivs op '£on- &n Feestdagen. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>f de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31^ Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-A n nonces) voor DRIEMAALmits binnen een Week, voor Betaling a Contant OORLOGSVARIA. DE RUSSISCHE OOSTZEE-VLOOT. Een marine-deskundige schrijft over de Russische vloot, die naar Oost-Azië onderweg is Het eskader is samengesteld uitze ven slagschepen, negen kruisers, twaalf torpedobootvemielers, een paar torpedobooten, bewapende koop- vaardij-stoombooten en nog een aan tal schepen van verschillenden aard. Naar het heet. hebben de transport vaartuigen, die het eskader vergezel len, veel soldaten aan boord. Een in stukken uit elkaar genomen drijfdok zou door de vloot zijn meegenomen, I doch was nog niet gereed, toen het Oostzee-eskader vertrok. De slagschepen zijn Alexander III, Borodino, Orel Kni- as Soewarof, tonnenmaat 13,600 snelheid in zeemijlen 18; voltooid in 1904. Oslabia, tonnenm. 12,674snel heid in zeemijlen 18 voltooid 1901. Sissoi-Veliki, tonnenm. 10,400 snel heid in zeemijlen 16 voltooid 1897. Navarin, tonnenm. 10,206snelheid in zeemijlen 16.voltooid 1895. De kruisers zijn: Admiraal Nakenof (gepantserd), tonnenm. 8524snelheid in zee 16.7 voltooid 1888. Oleg, tonnenm. 6675 snelheid in zeemijlen 23.0voltooid 1904. Aurora, tonnenm. 6630snel heid in zeemijlen 20,0voltooid 1902. Dmitri Donskoi (gepantserd), ton nenm. 5882snelheid in zeemijlen 16.5 voltooid 1885. Admiraal Korni- lof, tonnenm. 5800snelheid in zee mijlen 17.5; voltooid 1889. Swetlana, tonnenm. 3828 snelheid in zeemijlen 20.2voltooid 1897. Almaz, tonnenm. 3285 snelheid in zeemijlen 19.0 vol tooid 1903. Jemtsjoeg en Izoemroed, tonnenm. 3080snelheid in zeemij len 24.0voltooid 1904. De slagschepen de laatste twee alleen uitgezonderd vormen op pa pier een geduchte en homogene macht. De Sissoi-Veliki en de Nava rin moeten worden buitengesloten, omdat het oude, langzaam-loopende schepen zijn, die door hun traagheid de waarde van het eskader als ge heel zeer verminderen. Een berekende maximumsnelheid van 16 knoopen wat mogelijk in de practijk neerkomt op 15 of 151/2 knoop is in deze dagen een jam merlijke snelheiden daar de be weeglijkheid van. een eskader wordt bepaald door de' vaartsnelheid der traagste schepen, die er deel van uitmaken, leveren de bewuste twee slagschepen een groot nadeel op. De reden, die er bestaat om deze vloot sterk te noemen ,,op papier" is, dat de hierboven meegedeelde gege vens ontleend zijn aan de officieele bescheiden der Russische marine, welke gemeenlijk zeer ver afwijken van de waarheid. De Alexander III, bijvoorbeeld, wel-1 ke 18 knoopen heet te loopen, kon het op haar proeftochten tot slechts 17.3 brengen. Van de grootere schepen zijn de Oleg en de Aurora modern gebouwd j en van flinke snelheid maar de ge- j pantserde kruisers Dmitri Donskoi en j de Admiraal Nakerof, zijn. evenals de Admiraal Kornilof, oud en lang- zaam. De 3e kl. 'kruisers Jemtsjoeg en Izoemroed zijn nieuwe, zeer snelle schepen, van groote waarde als ver-1 kennersen zij moeten, indien hun snelheid op papier ook in werkelijk-1 heid blijkt te bestaan, in staat we- zen, gemakkelijk aan de meeste vij- andelijke schepen te kunnen ontko men. Blijven over de Almar en de Swetlana. Het eerstgenoemde vaar tuig was aanvankelijk bestemd om dienst te doen als bewapend jacht en de overdreven luxe, waarmee het schip werd afgewerkt, moet de ge- vechtswaarde aanzienlijk verminde ren. i De torpedoboot-vernielers en torpe. dobooten welke de gevechtskracht van het eskader aanvullen, zouden, in- dien er op Japansche wijze mee wordt gemanoeuvreerd, wel in staat zijn, het prestige der Russische marine weer wat te herstellen maar de vaartuigen van hetzelfde type te Port-Arthur hebben zoo'n volmaakt gebrek aan kranigheid" getoond, dat ook aan deze torpedoboot-flotille wel geen schitterend succès voor speld mag worden. En nu de „mennekes". Zelfs een vloot van de prachtigste schepen is van weinig waarde als de bemanning slecht is. De trotsche Spaansche Ar mada was daarvoor een schitterend bewijs. De Russische Oostzee-vloot heeft naar men zegt een totaal bemanning van ca. 9000 koppen (de officieren inbegrepen). Dit lijkt veel; maar het beteekent niets, vóór men weet, van welk gehalte die menschen zijn. En nu wordt hardnekkig be weerd, dat de Russische officieren incompetent en onervaren zijn, en de manschappen jong en ongeoefend. pantserde kruisers, en 13 of 14 ge deeltelijk gepantserde kruisers. Maandag 1.1. heeft de Mikado te Tokio een vergadering gepresideerd, waaraan werd deelgenomen door de leden der staven van leger en mari- ne. Het behandelde is geheim gehou- den. Men vermoedt echter, dat maat-1 regelen zijn beraamd om de Russi- j sche Oostzee-vloot te beletten. Port- Arthur te bereiken. RUSSISCHE VERLIEZEN. De Russische generale staf te Pe tersburg heeft het volgende verbeter de overzicht van de Russische ver liezen in de jongste veldslagen aan de Sha-ho bekend gemaakt Officierengedood 188gewond 700 gekwetst 68vermist 39. Totaal 995. Soldatengedood 4086gewond 23542gekwetst 313vermist 5327. Totaal 33.268. VOORZORGSMAATREGELEN. De „Times" verneemt, dat bijzon dere voorzorgsmaatregelen genomen zijn voor de veiligheid van den extra- trein, waarmee de Czaar zich van Pe tersburg uit naar verschillende plaat sen begaf om de naar het oorlogster rein vertrekkende troepen in oogen- schouw te nemen. Tusschen Peters burg en Grodno alleen waren langs den spoorweg aan beide zijden 20.000 infanteristen geplaatst. Op vele tra jecten stonden de soldaten slechts 150 el van elkaar verwijderd. Onder de groote spoorwegbruggen voeren schuiten bemand met soldaten voortdurend heen en weer. schrijver de heer D. de Vries, te Den Helder, voor ƒ16830. 3o. Het onderhouden, gedurende 1905, van de werken tot verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland, tusschen de strand- palen 9.800 en 13.500. Raming 18000. Ingekomen 12 biljetten. Laagste in schrijver de heer G. H. Oberink, te Amsterdam, voor ƒ3535. HILLEGOM. Tot leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de Bloembollenteelt zijn gekozen de heeren G. Veldhuijzen van Zanten Jr. en G. L. Veldhuijzen van Zanten met respectievelijk 12 en 10 stemmen. Alhier werden in 't geheel 10 stem men uitgebracht. Stadsnieuws Lo h o f f's P h o no-K inemat o- graaf. Lohoff's Phono-Kinematograaf, die verleden jaar hier ter stede in het Brongebouw zooveel succès had, komt nu van 23 tot en met 29 Nov. a.s. eenige voorstellingen in de sociëteit Vereeniging geven. Wij twijfelen niet of ook dit jaar zal het Haarlemsche publiek dooreen flinke opkomst blijk geven, dat het de vertooning van de mooie en hoogst interessante "..levende beelden" naar waarde weet te schatten. Zeldzaam Feest. Den 29sten November a.s. zullen Johannes Lemmers en Catharine Aarts, wonende Gasthuislaan 36, bij de Brouwersvaart, hun 50-jarig hu welijksfeest herdenken. Man en vrouw zijn beiden 75 jaar oud en de man is nog steeds werk zaam als tuinknecht bij den heer Van der Vliet te Overveen. Het zal hun, naar wij vernemen, denkelijk op dien dag niet aan blij ken van belangstelling ontbi-eken. DE VLOOT VAN TOGO. Voor zoover uit de tegenstrijdige berichten op te maken valt, beschikt Togo op 't oogenblik over een vloot van 5 eerste-klasse slagschepen, 8ge Aanbesteding. Donderdagmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Hol land alhier aanbesteed lo. Het onderhoud van de werken behöorende tot de visschershaven te IJmuiden, gedurende 1905 en 1906. Raming ƒ9000 per jaar. Ingekomen 9 biljetten. Laagste in schrijver de heer D. v. d. Plas, te IJmuiden, voor 8543. 2o. Het maken van leuningen op de groote schutsluis te IJmuiden, be- hoorende tot de werken tot onder houd, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal. Raming 4800. Ingekomen 10 biljetten. Laagste, in ..Singer" op de Wereld-ten toonstelling te St. Louis. Alen schrijft ons Onder de hoogst attractioneele ex posities op de Wereld-Tentoonstelling te St. Louis heeft die der Singer Co. bij het schoone geslacht het meest van allen de opmerkzaamheid tot zich getrokken. En, dit is zeer verklaarbaar, daar in iedere bekende taal reeds door den naam „Singer" de naaima- chine voor huishoudelijk gebruik wordt aangeduid. Het algemeen be- kende uithangbord met de ,,S" in' sprekende kleuren, vindt men in elke. stad der wereld, om te wijzen op het j welbekende en alom gevraagde voort-1 brengel van de hedendaagsche in- j dustrie. i Het feit, waar het echter op aan-1 komt, n.l.. dat er „Singer" machi nes zijn voor alle werk, dat zich op het gebied van handel en nijverheid voordoet, is minder algemeen bekend. Bij de bezoekers der tentoonstelling was dan ook eene buitengewone be- langstelling op te merken voor de „Singer" naaimachines, die daar voor industrieele doeleinden geëxpo- seerd waren. Er zijn twee „Singer" paviljoens, waarin de machines der verschillen de fabrieken der Singer Maatschap pij in werking getoond worden. Hier kan men als het ware in de praktijk het vervaardigen van corsetten, van fijne ondergoederen, schoenen, hee- renkleecfïng, ez. enz. gadeslaan, zoo- als dit werk door de arbeiders der eerste fabrieken in de betreffende branches uitgevoerd wordt. Daar worden machines in werking vertoond, die de dikste gummi- en loeren drijfriemen naaien, die een do zijn der sierlijkste plooien in ééne operatie maken en stikken, verder machines, waarmede allerlei soorten van knoopen, haken en oogen aange zet worden, alsmede machines om glacé-handschoenen en bontwerk te stiken, kortom, voor al datgene, wat men naaien kan en naaien wil. Méér dan 200 machines werden in werking vertoond voor zulk eene ver- scheidenheid van toepassing, dat het' onderzoek ten behoeve der bekroning door de internationale jury van veer tien groepen-afdeelingen in vier der groote tentoonstellings-departemen- ten moest plaats hebben. Bij deze bekroning werd op bui- tengewoon nauwkeurige wijze te werk gegaan en de uitslag was, dat aan de Singer Maatschappij „Zeven Grand Prix" en ..Zeven Gouden Me-1 dailies" werden toegekend, waarbij tevens dient opgemerkt te worden, dat de uitspraak van verschillende jury-groepen nog niet bekend is. Sport en Wedstrijden Uit de Omstreken SLOTEN. De heeren C. Mulder, G. Vlug en L. Lievaart zijn alhier candidaten gesteld voor de gemeenteraadsvaca ture. AMSTERDAMSCHE HARDDR.-VER. „OUD-ROOSENBURCH". Afstanden voor de Meeting op Zon dag 20 November 1904, op de Ren baan „Oud Roosenburch", Water graafsmeer nabij Amsterdam. Pikeur-prijs. Harddraverij. Handi cap voor Nederl. paarden, onder den man gereden. Minimum snelheid 2.05 Minimum afstand 1000 Meter. Prijzen 200, ƒ40 en ƒ10. Prinses Charlotte, 1175 M.Tjibbe 1150 M., Wilhelm III 1125 M., Cyclone 1125 M., D. D-, 1100 M., Yum-Yum 1100 M. Marie IV 1100 M., Firmant 1075 M., Phyllis, 1075 M., Krylatina 1075 M„ Napoleon II 1050 M., Mazurka, 1050 M., Emmy 1050 M. David 1050 M. St. Maarten, 1050 M„ Vogel 1000 M. de Majoor 1000 M„ Julia 1000 M. Zondag-prijs. Recordharddraverij voor paarden van alle landen en ras sen, die in 1904 op Oud-Roosenburch minder dan ƒ1000 aan prijzen gewon nen hebben. Paarden, die op een re cord van 1.50 komen te staan, starten op 2100 Meter, voor elke betere ie- cordseconde 20 Meter meer. Paarden, die op een record komen te staan sneller dan 1.42, 12 Meter meer voor elke betere recordseconde dan 1.42. Prijzen ƒ200, 50 en 25. Adbul Ameer, 2320 M., Robert See Steele, 2320 M., Ulpia 2260 M., Linsca II en Redburr 2240 M„ Pr. Charlotte 2220 Ducaat 2200, Caid en Cyclone 2160 M.My Love en Antoinette 2120 M., Czarina, Tjibbe, Don Juan, Albertine, D. D., en Yum-Yum 2100 M. Toegift-prijs. Heat-harddraverij (2 maal winnen). Handicap voor alle paarden van alle landen en rassen. Minimum afstand 1500 Meter. Prijzen ƒ250 en 25. Waschfrau, Uncle Sam's Pride, Troubadour, en Abdul Ameer 1700 M., Julia Bel en Prinses Charlotte 1675 M. Jonge Wilkes, Tjibbe, en Red burr 1650 M., Albertine. Isabelle en Earl Roseberv 1625 M Achilles 1600 M. Chilouez. Yum-Yum en Elsje, 1550 M. Krylatina en Blondie 1525 M., Bella, 1500 M. November-prijs. Harddraverij. Han dicap voor Nederlandsche paarden. Minimum snelheid 2.05 Minimum afstand 1400 Meter. Prijzen ƒ200. ƒ60, ƒ25 en ƒ15. Belle Bay en Linsca II, 1625 M., Ducaat 1600 M. Jonge Wilkes en Tjibbe 1575 M. Antoinette en Czari na 1525 M. Marie IV. Elsje en Liber ty 1500 M., Firmant, Phyllis, Prinses Wanda, Blondie, Krylatina, 1475 M„ Mascotta, Napoleon II, Emmy en. Bella, 1450 M. Julia, Goudhaantje en do Majoor 1400 M. Heksluiter-prijs. Harddraverij. Han dicap voor paarden van alle landen en rassen. Als minimum snelheid zal 1.49 aangenomen worden. Minimum afstand 2800 M. Prijzen 250, 50 en ƒ25. Waschfrau, Abdul Ameer, Uncle Sam's Pride, 3050 M. Troubadour en Ulpia 3025 M. Linsca II, Don Qui- chotte en Vauban, 3000 M.Ducaat 2975 M.Jonge Wilkes en Caid 2950 M. Uckfield, Continent en Earl Rose- bery 2925 M., Isabelle, 2900 M. Cy clone 2875 M„ My Love 2825 M Phyl lis en Chilouez 2800 M. In de Woensdag in ..Riche" te Am sterdam gehouden buitengewone al- gemeene vergadering van de Neder landsche Harddraverij- en Renveree- niging, onder voorzitterschap van T. W. C. H. baron Van Tuyll van Se- rooskerken werden als leden van het bestuur herkozen de heeren T. W. C. I-I. baron Van Tuyll van Seroosker- ken, mr. Ph. A Tydeman en G, E. A. baron van Heemstra. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening en de ver antwoording van den penningmeester werden gekozen de heeren jhr. Rut gers van Rozenburg, jhr. C. de Pes- j ters en J. W. Schuyl. Hierna werd de vergadering ge- I sloten. I PAARDEN. Zoo men weet is eenige weken ge leden het beroemde Engelsche ren paard Pretty Polly in den Prix du conseil municipal te Parijs door het Fransche paard Presto II geslagen. De Engelsche sportmen hebben deze nederlaag voornamelijk aan het toe- val en aan den ongunstigen overtocht over het kanaal toegeschreven. Gaston Dreyfus, de eigenaar van Presto II heeft echter thans Major Loder, eigenaar van Pretty Polly, voorgesteld om nog in dit seizoen een match tusschen beide paarden te or- ganiseeren om een inzet van 100.000 francs. De match zou gehouden worden on der dezelfde condities, wat gewicht en i afstand betreft, als de Grand Prix, j Het is nog niet bekend of Major Loder de uitdaging zal aannemen, maar reeds geven de Engelsche bla- j den hierover uitgebreide beschouwin- gen. waarin o. a. door sommige wordt j voorgesteld om bij loting te bepalen j of de match in Frankrijk dan wel in j Engeland zal plaats hebben. Gemengd Nieuws i EEN BELANGRIJKE CONCESSIE AAN DE POLEN. De onlusten te Warschau en te Krakau hebben blijkbaar een welda dig effect gehad bij de gezaghebben- den te Petersburg. Men bericht na melijk van daar, dat de Russische re geer ing eindelijk recht heeft doen we dervaren aan een der rechtmatigste verlangens van de Polen. Bepaald is. dat voortaan op de scholen in Polen het onderwijs ook in de landstaal ge geven mag worden. Tot dusver werd, ondanks de protesten der ouders, aan de kinderen een uitsluitend Russi sche opleiding gegeven. Of deze maatregel aan de regee ring ontrukt is door de jongste drei gende onlusten in Polen of dat men de Poolsche vecrutcn, die bij tien tallen deserteerden, tot meer vader landslievende gevoelens heeft willen bekeeren, zal de regeering vermoede lijk wel in het midden laten. Zoo- vedl is echter zeker, dat, als demaat- regel vroeger genomen ware, èn on l'eiilllftHii. De Tocht naar Oberammergau. Historisch verhaal naar het Hoogduitsch. 6) O dat zal zich heel gemakke lijk schikken, luidde het antwoord. Morgenochtend is alles zeer vroeg op de been, niemand blijft dan lang thuis. Francisca verklaarde zich gerust gesteld. Nadat ze haar toilet in orde ge bracht had, ging ze hare tante op zoeken. Deze had reeds de bestelde plaatsen in de loge voor het passie spel in ontvangst genomen. Ik zal uwe plaats maar voor u bewaren, zeide ze tot hare nicht. Ge komt. me toch morgenochtend afha len, want ik weet waarlijk niet meer waar ge logeert. Maar ge meet vroeg komen, om zes uur is het reeds re- •veille en om acht uur begint de voor stelling. Vóór dien tijd wilde ik nog naar de mis gaan. Wilt ge naar de mis gaan. tan te? vroeg de nicht verwonderd. Natuurlijk, het is de gewoonte om eerst naar de mis te gaan. Wat hindert het, dat ik Protestant ben Ze gingen samen naar het logement en aten daartoen bekeken ze de schouwplaats eens, en maakten eene wandeling Tot negen uur bleef de. nicht bij hare tantetoen scheidden ze, en Francisca zocht haar kwar tier op. Ik heb hem vandaag toch niet meer gezien, zeide ze tot zichzelve. j Ze zette zich boven op hare kamer, nadat ze het luik neergelaten had, op haar gemak in een ouden leu ningstoel neder, en begon den teksl j van het passie-spel te bestudeeren. De tijd viel haar kort. Tegen elf uur werd ze door beweging in de kamer onder haar opgeschrikt. Ze hoorde, dat er een man in op en neer liep. Zachtjes stond z eop en onder zocht het luiker was geen grendel aan. Intusschen was de vrouw des hui zes de benedenkamer ingekomen en had daar licht gebracht. Een luide stem werd hoorbaar. Francisca ver bleekte en sidderde over al hare le- j den. De man daar beneden was Hammer. Hij vroeg inlichtingen be treffende het spel van den volgenden dag. Francisca hield haar adem in, terwijl ze zich voorover boog naar het luik om te luisteren. Opeens werd hij de kleine trap ge waar. en vroeg wie da ai* logeerde. De vrouw des huizes zeide Eene dame. Hij wilde weten of ze jong of oud was. Hel. antwoord luidde, dat ze haar niet nauwkeurig bekeken had. Hij sprak echter wat zachter toen hij vernam, dat ze reeds boven en ver moedelijk wel te bed gegaan was, waarop hij kort daarna de vrouw liet gaan. Francisca stond radeloos aan het luik. Ze wist volstrekt niet wat zc beginnen zou. Ze vreesde, dat hij dc trap op zou komen en trachten bin nen te dringen. En het was de man, waarvan ze gescheiden was, die daar onder een vroolijk lied neuriede. Zij weende, maar hare tranen maakten haar niet wijzer. Eindelijk viel haar oog op den ouderwetschcn leuningstoel. Er was een zeer hooge rug aan, waar veel zwaar hout aan zat. Wanneer ze dien eens op het luik zette, dan zou men het onmoge lijk van onder op kunnen lichten. .Ta, zoo zou ze zich in veiligheid kunnen brengen. Maar de moeilijkheid be stond hierin, om den leuningstool naar het luik te slepen. Ze beproefde hem op te beuren, spande al hare krachten in, maar bracht hem geen duim in de hoogte. Uitgeput bleef ze staan, en liet opnieuw den vrijen loop aan hare tranen. Ze was diep ongelukkig. Er was geen ander middel, de leu ningstoel moest naar het luik. Wan neer ze hem er niet heen kon dra gen, zou ze hem er toch wel naar toe kunnen schuiven. Wel zou dat veel leven maken, maar stond de stoel maar eenmaal op het luik. dan had ze niets meer te vreezen. Ze zette zich aan den moeilijken arbeid. Het ging. ja, maar het ging zeer langzaam. De leuningstoel was maar bezwaarlijk in beweging te krijgen, en hij stond aan het raam, dus zoo vèr mogelijk van het luik. Wat is dat toch daar boven vroeg Hammer na eene poos, half luid. Francisca verdubbelde haren ijver. Het gestommel op de bovenkamer nam toe. Hammer kon maar niet be grijpen wat men daar uitvoerde. Hij ging daarom een paar treden van dè trap op en vroeg nogmaals, en dit maal zeer luid, wat of er toch gaan de was. Francisca staakte verschrikt haar werk. toen ze zijne stem zoo dichtbij hoorde. Maar ze gaf natuurlijk geen geluid. Toen nu alles stil was. ging hij naar beneden. Terstond begaf zich nu Francisca weer aan 't werk Dat is me onverklaarbaar, zeide Hammer. Hij klopte eenige keeren tegen het luik. Zoudt ge ook de goed heid willen hebben, zeide hij toen het plotseling stil werd, om mij te zeg gen wat dit leven beteekent Ge moet denken, dat het nacht is en tijd om te gaan slapen. j Hij bleef staan om het antwoord goed te kunnen hooren. Geen geluid werd vernomen. Is u iets overkomen Kan ik u jvan dienst zijn? vroeg hij. daar hij zich herinnerde, dat daar een vrouw ingekwartierd was. Eene koude rilling liep Francisca door de leden. Hij kon eik oogenblik [liet luik oplichten. De stoel stond pas midden in de kamer. Hammer lichtte echter het luik niet op. maar kort daarop hoorde ze weder zijn geregelden stap in de kamer. De tijd moest zoo nuttig mogelijk besteed worden. Het gestommel bc- 'gon opnieuw met alle kracht. I Zijn daarboven dan alle holsche geesten los riep Hammer luid. En j in een oogenblik stond hij weder on- j der liet luik. Wilt ge mc dan geen uitsluitsel geven vroeg hij. Ik zou anders den- ken. dat eene beleefde vraag een i antwoord waard is. j Francisca dacht er echter m het minst niet over, om een antwoord te I geven. Misschien zou ze den stoel nog juist op tijd op zijne plaat krij gen. j Ze begon weder te schuiven Wanneer ik niet terstond een i antwoord krijg, licht ik het luik op, I riep hij. O God gilde Francisca in haren doodelijken angst. Met één sprong was ze bij het luik. wierp zich er op, en hield het met al hard kracht toe. - Dat leek me eene jeugdige stem, dacht hij bij zichzelf. Maak u niet bezorgd, dame, zei de hij toen luid. Maar zeg me slechts wat ge daar toch uitvoert. Neen, dat zeg ik u niet, nep Francisca in hare ontsteltenis. Verduiveld uwe stem komt me zeer bekend voor. Francisca slaakte een diepen zucht. De mijne moet u, dunkt me, ook niet onbekend zijn, ging hij voort. Ik ken ze niet, antwoordde ze. Ah, kent ge mij niet vroeg Hammer, die deze onverwachte toe stand niet weinig aardig vond. Sta me toe dat ik u mijn kaartje doe ge- j worden. Terstond daarop vertoonde zich door oone kleine reet in het luik een wit kaartje. Francisca schoof het terug. Ik wil uw kaartje niet. riep ze. We ontmoeten elkander hier al zeer onverwacht, zeide hij lachend. Zwijg, mijnheer I Werkelijk aardig sprak hij. Dat we nog eens zoo dicht bij elkander zouden komen, had ik nooit gedacht. -Ik haat u. was het antwoord. Dat weet ik. mevrouw, ofschoon ik dit niet van u verdiend heb. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5