NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6566 Verseiiijnc üa;c x>n- tit -c, DONDERDAG 24 NOVEMBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)^ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames-30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws THEOPHILE I)E BOCK. t Met leedwezen vernemen wij het overlijden van den heer Theophile de Bock, den bekenden kunstschilder alhier, over wiens ziekte wij in de laatste dagen meermalen berichten plaatsten. De Bock was reeds geruimen tijd ongesteld, een verblijf in het zuiden van Frankrijk had hem niet gebaat. Over zijn levensloop vinden wij het navolgende opgeteekend Théophile Emile Achille de Bock werd geboren in 1851 te 's-Graven- hage, genoot zijn opleiding gedeelte lijk aan de Haagsche Schildersaca demie, als leerling van J. W. van Borselen en J. H. WeLssenbruch en voltooide zijn studiën in het buiten land o.a. te Fontainebleau. Hij begon met voorname land schappen te schilderen, op Corot ge ïnspireerd, zwaai- van dracht met iets poëtisch in de voordracht, krach- lig en manlijk, terwijl hij later over ging tot Jacob Maris, uit wiens palet hij even blanke plassen, kloek van conceptie, schilderde. Eenigen tijd geleden werd in een kunsthandel een van deze zware, rijp doorschilderde bosch- en duingezich- ten aangetroffen, van omstreeks 1875, dus uit een tijd, toen hij vier- ea-twintig jaar oud was, een schil derij dat het werk van een meester was. Langzamerhand is hij zichzelf ge worden, en hoewel hij aan geleende pracht verloren heeft, is hij in ieder geval een oorspronkelijken weg inge slagen en geloofd wordt dan ook, dat het ter wille van deze onafhankelijk heid was, dat hij den Haag verliet, om buiten te gaan wonen. Van zijne schilderijen werden aan gekocht voor de Musea te Dresden, Barcelona, Antwerpen, Rotterdam en Middelburg. De Bock behaalde medailles te Am sterdam, Parijs, München, Berlijn, Barcelona, Dresden, en Chicago en een eere-diploma te Gent; rs eerelid van verschillende academies en ge nootschappen. De heer de Bock was ridder in de Michael-orde van Beieren. Aan deze levensbeschrijving kun nen wij nog toevoegen, dat de Bock in zijn optreden een sympathiek man is, mild en onbezorgd naar schil ders aard. Hij gaf daarvan o.a. een iewijs, toen hij bij het 25-jarig zan- jersjubileum van Orelio een van zijn ichilderijen ten geschenke gaf om dat aan den jubilaris namens de Com- mssie voor de huldiging aan te bie den. Dat Haariemsche aangelegenheden em belangstelling inboezemden •leek nog zeer kort geleden, toen hij iannam deel uit te maken van een ury voor den door de Vereeniging ioninginnedag uitgeschreven étala- ewedstrijd. Kunstenaar als hij was haatte hij 11e maakwerk en wees ook de voor- leeligste aanbiedingen af, wanneer ie hem daartoe verplicht zouden lebben. Wat hij voortbracht ging vlug van de hand, o.a. in Amerika was men op zijn schilderijen zeer gesteld. Zijn huis bij de Bilderdijk- straat, vroeger bewoond door Jhr. Ch. van de Poll, bevatte een klein museum van zeldzaamheden en kost baarheden van groote waarde. Met de Bock is een Nederlandsche kunstenaar heengegaan, die zijn eigen plaats, en een belangrijke plaats, innam in de vaderlandsche kunst. Een laatste blik werd op de groeve geslagen en daarna verliet men de begraafplaats, met een laatsten groet aan den man, die door zijn leven en i streven velen aan zich verknocht heeft. j Een drietal fotographen maakten op .amen van de plechtigheid. TERAARDEBESTELLING VAN JUSTUS VAN MAURIK Jr. Up het stille, vredige kerkhof van het dorpje Muide«rberg werd Dinsdag in allen eenvoud het stoffelijk hulsel van wijlen den heer Justus van Mau- rik Jr. ten grave geleid. Toen wij te ongeveer half één Ie Muiderbercg aankwamen, had zich reeds een groot aantal vrienden en bekenden van den overledene in het dorp verzameld bij den lijkwagen, die reeds vroeger was aangekomen, ten einde de familieleden van den ontsla pene op te wachten. Toen dezen uit Amsterdam aankwamen, stelde zich, I bij het Bergje", waar het monu- j ment van den toonkunstenaar Heinze i is opgericht, de stoet op, aan wiens hoofd de heer Tepe ging, die Van Maurik in 1879 de stof verschafte voor het bekende blijspel ,,Janus Tulp." Hierna volgde de lijkbaar, bedol ven onder een groote menigte van j kransen van chrysanthen en rozen en een aantal palmtakken, welke bloemstukken als een laatste eerbie dige hulde aan den overledene, ge- tuigenis gaven in welk een grooten kring de beminde schrijver liefde en genegenheid heeft verworven. Van deze bloemstukken noemen wij die van den Raad van Beheer van de Koninkl. Vereeniging „Het Ned. Tooneel", van de artisten van het „Nederl. Tooneel", van de Directie van den Schouwburg .,Frascati", van ,,De Amsterdammer," Weekblad voor Nederland, van de directie van den schouwburg „Stoel en Spree", van het personeel der sigarenfabriek van den overledene en van de Sigaren fabrikanten. Achter de lijkbaar reden de rijtui gen met de bloedverwanten en de intiemste vrienden van den doode, terwijl de stoet gesloten werd door een lange, 'breede rij vrienden en kennissen des overledenen. Op den doodenakker aangekomen, vormden de bloedverwanten en be langstellenden een kring om den groeve. Hier waren o.a. vertegenwoordigd de redactie van „De Groene Amster dammer", het bestuur van het Ned. Tooneelverbond, afd. Amsterdam, de vereeniging „Het Koppeschip", de directie van den schouwburg Van Lier en de tooneelvereeniging ..Jus tus van Maurik Jr." Onder plechtige stilte werd de lijk kist in het graf neergelaten en de kransen er om heen geschikt. Volgens den wensch des ontslape nen werden er geen redevoeringen gehouden. De oudste zoon van wijlen den heer Van Maurik dankte namens de fami lie voor de belangstelling door de vele aanwezigen betoond. KUNST ZIJ ONS DOEL. Kunstbeschouwing. De Maandagavond gehouden kunst- beschouwing van werk der heeren i Prof. Dupont. E. Koning en Th. van Hoy tem a was iets om over verheugd te zijn. Kunst zij ons Doel toch heeft ons (met een heel aardig convocatie- biljet van den heer Kerkhoff) uitge- noodigd niet alleen op zich zelf goed werk te komen zien, maar ook dat door zijn typeerende tegenstelling sterk trof. Laat mij de drie artiesten j ieder afzonderlijk behandelen voor, door vergelijking en kenschetsing tot hun karakter te komen, j Voor Prof. Dupont wilde ik wel j woorden vinden van groote kracht, j machtige, en toch o zoo fijne woor den, woorden van over-kracht, woor- den, die zwollen tot gedachten met j stormende manen en touwige aren Want zóó is deze kunst. Deze paar den, deze stieren, deze akkers, zijn grootsch. O zoo'n geweldig paard voor de verre landen een opstand van teedere krachtDit werk, met zijn sterk overdreven vormen en ver houdingen, met zijn sjouwende, trekkende dieren is, hoe onreëel dan ook, ontzaglijk knap. Den enkelen keer ,dat het, in die groote pracht- aquarel van twee trekkende jaag- I paarden reëel is, en impressionis- i tisch, vond ik 't heel schoonanders I vond ik alles, wat niet fijn uitgeduid j was, maar schetsmatig was gedaan, I minder geslaagd, en zooals b. v. het gras verscheiden malen en eenboom- studie. Maar zoo'n geweldig paard, dat met knokige pooten. waaiende, krul lende manen, en veelzeggend oog staat voor een beploegden akker of een fijn-zuivere huizenrij, dat half gestyleerd. geheel onwerkelijk is, had 1 voor mij, met z'n teere, witte, zacht golvende huid een groote bekoring. Ook het andere werk. boerenwo ningen, een enkele stam. een liggend (reëel) paard liet zien den man van groote techniek, van geweldige kun de, van teere fijnheden een kunste naar, die iets gemeen heeft met de primitieven en met sommige moderne Duitschers. Ziende het werk van Edzard Ko ning, komen droomende woorden in mij op. woorden van rust. fijnheid, intieme, zachte woorden. Zacht zil verwit tintelend water der rivier in de klare manenachtBlinkend licht- gestraal op een klein bepleisterd huisjeZ90 was de mooiste teeke- ning En 'dan een klein krijtkrabbel- tje boomen en een brugje, weer beeldend in '11 glanzende vijverdit stukje deed geheel wat 't moest doen. E. Koning heeft, evenals Dupont, twee zijden laten zien. En al vond ik hem ook in 't schetsachtige mooi, zooals 't Duin bij Nunspeet, in houts kool, een paar hooge dennen boven een vijver, in krijt, en een visschers- vrouw; toch troffen mij dieper de bree de rust, de teederheid van zijn fijn- uitgewerkte, effectlooze teekenin- gen Laat 'k hiervan noemen Oc tober en Bij het Hutje, als onder de mooisten. Jammer, dat sommige ver houdingen niet deugden, vooral bij kleine kinderen waren de hoofdjes te groot. De Kruisspin leek mij niet geslaagd va a kleur. De Kleine Johannes' illustraties, hoe goed ook geteekend, (behalve Jo-' hannes en Windekind)^ waren te leurstellingen. Ieder, die dit boek las, zal het bewaard zijn gebleven als een lieve, droeve droom (een viool spel noemt Kloos het)ieder heeft de beelden der wezens in zijn phantasie, en die illusies verstoort de illustra tor: Th. van Hoytema is de verbazend handige schetserde impressionisti sche dierenteekenaar, die, hoewel vaak zwak van kleur, altijd van lijn j expressierijk, altijd van teekening reëel, krachtig, zuiver is. Een aapje (pastel) vond ik 't mooist; dan heel mooi een dikke moederaap met jong (aquarel) een gier, beo's en kangeroe's. Allerlei rake krabbels, simpeltjes met enkele, alles doende, j volmaakt zuivere lijnen, studies van standen en vluchten van vogels en andere dieren kregen we te zien. 1 Th. van Hoytema en Dupont de uitersten, E. Koning van beiden wat; I zóó is de verhouding. Van artistieke uitvoering vond 'k Van Hoytema, van technische kunde Dupont, en j van fijn gevoel Koning het best. En nu tot slot zou 'k willen noemen Dupont de teedere en krachtige E. Koning de phantastisch droomende en reëel ziende, en Van Hoytema de flink, zuiver, gezond, naturalistisch teekenende. Cd. K. NUTTIGE WENKEN, NUTTIGE LESSEN. Men schrijft ons Be lezers van dit nummer vinden bij de advertenties twee van de „Huis- houdschool" die eenige toelichting behoeven, niet omdat zij onduidelijk zijn, maar omdat de weg naar die school in letterlijken en figuurlij ken zin aan zeer velen nog niet bekend is. Menigmaal tocii hoort men vragen „waar is die Huishoudschool toch?", en „kan mijn dochter, kan ik daar dit en dat en nog wat lee- ren En dit wordt gevraagd, niet tegenstaande ruim 260 leerlingen uit Haarlem en omstreken de school op dit oogenblik bezoeken Op Woensda- gen, als de school te bezichtigen is, komt menige bezoeker voor 't eerst die dan zegt„ik wist niet dat dein- j richting zoo groot was en dat zoo-j veel hier geleerd kan worden." 1 Welnu, die weg is gemakkelijk j men loopt de Bloemhofstraat dicht bij de Kleine Houtbrug uit en ziet dan rechts 't hooge gebouw, dat dus niet te missen is. 1 En de weg tot de lessen is dan niet moeilijk meerde Directie geeft alle mogelijke inlichtingen op de uren in de advertenties aangegeven. 1 Voor wie zijn deze lessen bedoeld Ons dunktvoor ieder die zich in j haar vak wil bekwamen, en voor a.l- len die weten hoeveel kosten het be- spaart als men zelf op de hoogte is van 't maken van eigen kleeren en die van onze huisgenooten. De uitga- i 1 ven voor deze lessen gedaan, ze zijn gering als men even narekent wal 't maken van eigen japonnen, blouses, kinderjurken en -pakjes kost, die men moet laten naaien of veranderen. Zouden flinke dientsmeisjes niet gaarne zelf haar katoenen japon kun- nen .maken, zóó, dat die netjes past j en er in haar frisschen eenvoud dub- j bel netjes uitziet? En een blouse zelf maken, veranderen, zuinig te knip pen, uit een rok, die al wat slijt, de beste stukken te nemen en daaruit nog een net kleedingstuk te voor schijn te brengen, wie heeft niet 't- gevoel, dat dit in haar geheele leven van groot nut en een groote bespa ring van uitgaven is, om niet te spre ken van de voldoening die 'dit eigen werk geeft? En de meisjes die met Kinderen moeten omgaan, hooren zij niet, als zij zich daarvoor aanmelden „kent ge iets van 't fröbelen Voor iedere moeder die bij hare kinderen hulp noodig heeft, is 't een aanbeveling, als het kindermeisje met fröbelen de kinderen kan bezig houden. Ieder die op de hoogte wil komen van fröbel- onderricht, melde zich dus ook daav- toe aan op de Huishoud- en Industrie school. Ons dunkt, deze geeft: elck wat wils. Hockey. Het resultaat van den toer der Haariemsche Dames Hockey-speel- sters naar Londen was, dat zij van de 3 wedstrijden 1 gelijk speelden, 1 wonnen, 1 verloren en een gelijk aantal doelpunten voor als tegen kregen, namelijk 8 Binnenland VERKIEZING PROV STATEN. De uitslag der verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het district Schoterland is, dat een herstemming moet plaats hebben tusschen de hee ren E. F. de Haan (soc.-dem.) teBak- keveen en mr. J. Woltman (vrijz.- dem.) te Heerenveen, die onderschei denlijk 1338 en 1202 stemmen verkre gen. Op de heeren W. A. Nijenhuis (antir.) en W. A. v. de Sluis (lib.) werden onderscheidenlijk 1170 en 437 stemmen uitgebracht. Rechtszaken MEINEED Naar men verneemt, blijven de ge broeders Dietz, te 's-Hertogenbosch, die Donderdag j.l. staande de zitting der rechtbank aldaar werden gevan gen genomen, als verdacht eene val se he verklaring onder eede te heb ben afgelegd in de strafzaak tegen den onbezoldigd rijksveldwachter v. d. Bogaard te Ortheu gevoerd, alsnog in de instructie bij die verklaring vol harden. BLOEDIG DRAMA. Omtrent het gevecht te Rotterdam meldt men nog Zondagnamiddag had in het be ruchte logement van Binnenweg, in de Jan Arendsgang No.5, aan den Schi'edamschendijkte Rotterdam, we derom een bloedig drama plaats. De naaister Catharina Broest ge raakte in woordenwisseling met den graanwerker F. J. J. Meyers. M. nam een mes en stak daarmede Catharina cenige malen in het haar en den lin kerpols, zoodat het bloed haar langs het lichaam liep. Zij begaf zich naar het politiebureau in de Groote Pau- wensteeg. vanwaar zij naar liet Zie kenhuis aan den Coolsingel werd overgebracht De schoenmaker W. Verhoeven, eveneens in de Jan Arendsgang ver blijf houdende, en die in liefdesbe trekking tot Catharine Broest staat, nam een grooten hamer- en sloeg uit wraak daarmede Meyers 0» de her senpan, zoodat deze bewusteloos neer stortte. Hij herstelde zich echter spoedig en sleepte zich naar het Zie kenhuis, waar juist de politie met Ca tharina Broest gearriveerd was. Laatstgenoemde werd ter verple ging opgenomen, terwijl Meyers, na' verbonden te zijn. in arrest genomen werd. evenals Verhoeven, j Hot bebloede mes, evenals de ha mer, waaraan ook bloed kleefde, zijn in beslag genomen om als overtui gingsstukken te dienen. Te den Helder is, nadat de heer P. van Twisk eenige weken geleden als raadslid bedankte, opnieuw eene va- catürc in den Gemeenteraad ontstaan door het bedanken van den heer P. Hoogenbosch. De heer Hoogenbosch, katholiek raadslid, diende zijn ontslag in naar aanleiding eener motie van de be- sutren der anti-dev. kiesrver. „Ne derland en Oranje" en de R.-K. kies- vereen. „Eendracht", waarin zijn optreden werd afgekeurd, omdat hij bij de behandeling der gemeente-be- grooting stemde tegen de overeen komst der gecombineerde clubverga dering van anti-rev. en katholieke raadsleden. DE MOORD IN DE SCHEVENING- SCHE BOSCHJES. In hei Huis van Bewaring is de gerechtelijke instructie tegen Marius Brouwers, den verdachte van den moord in de Scheveningsche Bosch- jes. aangevangen. ONGELUKKEN. Dinsdagochtend te half elf is een schilder, die bij den heer Koppelman Kerkstraat 226 te Amsterdam, op het dak aan het Wérk was, er af geval len en in bewusteloozen toestand naar de apotheek van den heer R. Warmolts, Vijzelstraat 130, gebracht, van waar hij per brancard naar het Binnen-Gasthuis werd overgebracht. 1 Kerk en School TE ZWAAR GESTRAFT. Naar men verneemt zal de afdeeling Zwolle van den Bond van Nederl. Onderwijzers zich tot den gemeente raad wonden met een adres, waarin verzocht wordt den onderwijzer H. A. Wester niet te ontslaan. Mol 27 tegen 4 stemmen werd dit besluit genomen. De afdeeling is van meening dat het feit, waarop B .en W. hun ontslag- voorstel gronden, (namelijk het aan plakken van bekendmakingen aan den openbaren weg, zonder toestem ming van B. en \V. waarvoor W. een bekeuring opliep) niet een zoo krasse maatregel voldoende kan motiveeren. B. en W. gaan intusschdn uit van de belofte, door genoemden onder wijzer verleden jaar. toen hij ook tot ontslag was voorgedragen wegens zijn houding tijdens de spoorwegsta king gegeven, dat hij zich niet weder op den voorgrond zou plaatsen. Nu hij voor de afdeeling Zwolle der S. D. A. P. wederom een strafbaar feit pleegde, zijn B. en W. van oor deel, dat hij zijne belofte geschonden heeft. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het ker kelijk voorbereidend examen de hee ren F. II. van Oosten en P. G. Vlieg. Feuilleton. De Tocht naar Oberammergau. Historisch verhaal naar het Hoogdultsch. 91 De toeschouwers vroeg de nicht. Ja, de toeschouwers. Het passie- pel is een Christelijk spel. Daarom nu men er voor moeten zorgen, dat ook uitsluitend Christenen bij te- bmvoordig konden zijn. Het heef. te geërgerd 1 Maar wat dan toch, tante Het wemelt daar van lieden van Oerlei naties. Het zou me niet ver- li fouderen - als er ook Mohamedanen Heidenen onder waren. Aan mijn «hter kant zat eene geheele kolonie ^indelingen, die koeterwaalden zullen zeker Engelschen of Ameri- uien geweest zijn. Ik sprak de une, die naast me zat. aanver- «ld u, die verstond geen woord dtsch, en zat toch uren lang te ósteren Het werd me te vervelend •ast haar, en ik ging zitten op den Pel, die voor u bestemd was. Hadt, ge daar aangenamer bu- IS? vroeg de niclit toen de tante zweeg. Aangenamer Nu, het lijkt er wat op Daar zaten namelijk eenige jongelieden, vermoedelijk studenten, die voor de andere toeschouwers zeer hinderlijk waren wegens hun onge paste uitdrukkingen en spotternijen tegenover het Christelijk passie-spel. Neen, daeht ik, dat is al te erg. Ze moesten zich schamen om hier te zit ten. Ik kon het onmogelijk verkrop pen ik moest het uitspreken hoe Hemeltergend ik het vond, dat ze daar zoo zaten te spotten. (Van de kleine opschudding, die daarbij plaats had, zeide ze geen woord. Men had haar namelijk zeer ernstig- tot stilte moeten aanmanen.) IToe zou men nu, ging ze voort, in zulk gezelschap zijne aandacht kunnen bewarenNeen, als die la- j waaimakers daar nog toegelaten i worden, ga ik er voortaan niet meer heen. Ge kunt allen uwe plaats gaan! opzoeken, maar zoek een kalme om geving uit. Mejuffrouw Wollmar was werkelijk j niet te bewegen om de namiddagvoor stelling bij te wonen. Francisca wil-1 de er echter ten minste iets vanhoo-| ren en verliet daarom haar tante om( naar het passie-spel te kijken. Niet ver van haar af, vlak op zijde, stond Hammer en hoorde nauwlet- tend toe. Ze maakte vergelijkingen tusschen hem en de andere jonge mannen rondom haardie vielen alle ten gunste van Hammer uit. Het mooie weer duurde juist zoo lang als de voorstelling. Nauwelijks was deze afgeloopen of het zocht als 't ware zijne schade in te halen. De prijzen der plaatsen in de verschil lende rijtuigen, die in menigte de straat versperden, stegen tot eene fabelachtige hoogte. En toch waren ze spoedig bezet, daar ieder zoo spoe dig mogelijk uit Oberammergau, dat nu niets belangwekkends meer had, zocht weg te komen. Tante en nicht liepen rond, om plaatsen in een omnibus naar Par- tenkirchen te krijgen. De zorg voor haar bagage had haar heel wat tijd tdoen verliezen, en het scheen wel alsof ze achter zouden moeten blij ven. Toen riep haar een stem uit 't bin nenste van een omnibus., die reeds ingespannen stond. toe. Zo herken- den de stem van den heer Hammer. -- Waar moet ge heen? vroeg hij. j Naar Partenkirclien, antwoordde 1 de tante verdrietig. Wanneer we hier wat opschik ken. zullen er nog twee plaatsen zijn. zeide hij. Zijne fijne beleefdheid bewoog de medereizigers om werkelijk wat op te schikken. De tante wierp hare nicht een haas tigen blik toe. Ik heb er niets tegen, zeide deze blozend. Beiden stapten ze den wagen in. Er was ditmaal geen sprake van. dat Hammer op den bok moest gaan zit ten. Het was geen aangename reis. De stormwind, die door de boomen gier de, joeg bovendien den regen door de niet al te best sluitende raampjes van het oude voertuig. Ieder deeid zooveel mogelijk zijn best om hiet nat te worden, terwijl er intusschen slechts weinig gesproken werd. Slechts nu en dan uitte deze of gene eene klacht over het slechte weder en den langen duur van den rit, daar, de afgejakkerde paarden slechts een! flauw sukeldrafje onderhielden. Zelfs kreeg de tante slechts zeer; zeldzame aanvallen van spraakzaam-! heid. Toen ze echter Partenkirclien be- reikt hadden én de omnibus uitstap- j ten, kon de iüm£ tOC-h hare boosheid' niet geheel onderdrukken. Zoo hebben we dan toch weer samen gereisd, zeide ze tot Hammer. Ik zou wel eens willen weten, hoe lang het noodlot ons nog met uwe uitstekende persoonlijkheid zal ver volgen. Hammer lachte. Houd het er voor, dat uw hoogst aangenaam en interessant ge zelschap me bijna onontbeerlijk is geworden, zoodat het me zeer spijten zou. indien ik u moest verlaten. Jawel, de „oude heks" moet u gezelschap houdenLang niet onaar dig antwoordde ze op zijne hoffelijke woorden. Ik neem derhalve ook geen af scheid van u. hernam hij met on verstoorbare gelijkmoedigheid. Blijft gij ook hier? vroeg ze ver drietig. Neen, ik wandel naar Garwlsch, antwooi'dde hij. Is dat nog vèr Zeer vèr 1 Garwisch heet de plaats? Nu, dan zullen we elkander hier maar vaarwel zeggen. Naar Garwisch krij gen me geen tien paarden En pas maar op, dat ge niet door straatroo-! vers overvallen wordt, want dat zouj me verschrikkelijk spijten Ze knikte en ging het huis in. j Vaarwel, mijnheer Hammer, zei-: de Francisca, terwijl ze hare waardi-, ge en koddige tante volgde, die zich nog eens omdraaide en Hammer een !- cynisch-lachenden blik toewierp. Deze groette Francisca zeer eer- bicdig. Zoodrn hij iemand gevonden had om zijn koffertje te dragen, stapte hij naar hel slechts op tien minuten af- stands gelegen dorp Garwisch. Den volgenden morgen het was weer mooi weer geworden zat de tante niet een kop koffie voor zich zeer ijverig in haar reisboekje te lezen. Daar heb ik het. zeide ze. Ja, ja, het Eib-meer. De dominé heeft me gezegd, dat ik vooral niet moet ver zuimen om het Eib-meer te gaan be zoeken. Het moet zeer romantisch zijn. daar wonen Zigeuners. Daar, lees het zelve. Ze reikte het boek aan hare nicht over. - Kunnen we ddarheen rijden? vroeg deze. toen ze het boek aan nam. We zullen er heen wandelen. Het zijn slechts twee kleine uurtjes en een vlakke weg. We zullen hier eerst ontbijten en dan nog proviand meenemen. De nicht las en schonk hare goed keuring aan het voorstel. Omstreeks elf uren begaven zij zich op weg. Daar ze aan geene lange wandelingen gewoon waren, voelden ze zich bij hunne aankomst zeer ver moeid. Ze rustten een tijd lang op de bank voor eene Zigeuner-hut uit. Een paar vrouwen en eenige have- looze kinderen hielden hen op een afstand gezelschap. (Wordt vervolgd'i.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5