loopt. Deze, de landlooper Van 'tHoff. I is de Justitie te siiin af geweest. Dat de Justitie het met die opvat ting eens is, blijkt wel daaruit, dot zij premiën uitgeloofd heeft om zijn medeplichtigheid te bewijzen, wat evenwel niet gelukt is. Hel O. M. heeft in de dagvaarding gesteld: ..voorbedachte rade". Het is er evenwel niet in geslaagd daar voor de bewijzen te leveren. Wel. heeft het natuurbeschrijvingen gege ven. maar daardoor krijgt men geen juridische bewijzen. Het koopen van vergif ..daartoe" zoo luidt de dag vaarding doch dat het vergif „daartoe" gekocht is, is niet bewe zen. Ook heeft de beklaagde ontkend, dat zij wist dat zij vergif kocht. Daartoe heeft ook medegewerkt, dat de drogist geen geteekend bewijs heeft gevraagd, wat anders altijd wordt gedaan. Bovendien wordt „rat- tekruid" in het landbouwbedrijf veel gebruikt, o.a. voor het wasschen van schapen en het dooden van onge dierte. Daarom vraag ik of het uw Recht bank moge behagen de beklaagde vrij te spreken van de „voorbedachte ra de". Dan blijft nog over de „dood slag". Ook daarvoor is het bewijs niet geheel geleverd. Het berust al leen op de bekentenis van de be klaagde, afgelegd voor den rechter commissaris. Dit is m. i. evenwel een achteraf-bekentenis geweest, die wei nig waarde heeft. Eerst zijn de be klaagde de feiten voorgesteld en toen heeft zij gezegd „Ja. dat moet zoo gebeurd zijn." Als zij de misdaad ge pleegd heeft, is dat zeer zeker niet met haar vrijen wil geschiedt. Zij stond onder suggestie van den landlooper Van 't Hoff. een kerel met een ster keren wil als zij, waardoor hij haar geheel in zijn macht had. waartoe vooral de hysterische" aandoening van de beklaagde veel bijdroeg, wat door een der geneesheeren is toegegeven. Daarom vraag ik mede vrijspraak van doodslag, en wanneer daar uwe Rechtbank niet mee mede kan gaan. roep ik de meest mogelijke clementie in. Het O. M. eischt levenslange ge-: vangejaisstraf, en merkt daarbij op. dat zoo'n vrouw niet meer in haar huisgezin kan terugkeeren. Om dit laatste tegen te spreken wijs ik op de brieven van haar kinderen, waarin deze schrijven dat zij hopen, dat hun moeder nog eens in hun midden mag terugkeeren. Nadat het O. M. in weinig woorden zijn ingenomen standpunt verdedig de en persisteerde bij zijn genomen requisitoir, werd de uitspraak be paald op heden over 14 dagen. T ey 1 er-l.ezi ng. Woensdagavond werd de reeks van Teyler-lezingen als naar gewoonte geopend door den heer Eug. Dubois, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam en conservator van Tey- ler's museum met een voordracht over een geologisch onderwerp. Naar aanleiding van onderzoekin gen gedaan in de omstreken van Te- gelen in Zuid-Limburg, waar o.a. in de kleilaag dezelfde fossielen voorko men als in Norfolk (Engeland), be toogde spr. dat de Britsche eilanden met het vasteland van Europa één geheel hebben uitgemaakt. De ni veau-veranderingen hebben echter in den loop der eeuwen bekkens ge vormd, die de Engelsche eilanden van het Europeesche continent gescheiden hebben. Met betrekking tot de gevonden overblijfselen van bevers, éénhoorni- ge rhinocerosson, nijlpaarden, her ten enz. zette spr. uiteen, hoe men uit slechts enkele gegevens den geheelen bouw van een dier kan bepalen. Hierna deelde de heer Dubois me de, hoe men in 't algemeen zich het ontstaan van de oceaanbekkens en de landoppervlakten moet voorstel len. Indien men de wereldkaart of een globe beziet, bemerkt men, dat do landoppervlakten een driehoekigen vorm hebbende zeëen toonen een veelhoekigen vorm. Denkt men zich nu een bol omge ven door een ijskorst en stelt men zich voor, dat er gedeelten van de oppervlakte beginnen in te zinken, heeft men hetzelfde verschijnsel. De veelhoeken zinken in en de driehoe ken blijven het omhoog stekend ge deelte vormen. Over den aard van den inhoud van de aarde is veel strijd gevoerd. Laplace meende, dat de aardm- houd vloeibaar was geweest, Lord Keivin daarentegen betoogde, dat de inhoud der aarde staalhard was. Tegenwoordig begint men hierover meer tot overeenstemming te gera ken. De Noorsche geleerde Prof. Arr- henius heeft de aardkorst als volgt verdeeld De buitenlaag is volgens dezen ge leerde een laag aarde met gesteen ten. Deze laag is ongeveer 40 K.M. dikdaarop volgt een gloeiend vloei bare massa van pl.m. 120 K.M.«-er- der een gasvormige laag, terwijl do kern bestaat uit ijzer in gasvormi- gen toestand. Deze kern heeft een straal, die 8/10 is van de aardstraal. Met lichtbeelden verduidelijkte spr. nu, hoe de bergvormingen ontstaan, terwijl hij zijn voordracht besloot met eenige algemeene beschouwingen over het ontstaan der vulkanische werkingen en aardbevingen. Een luid applaus beloonde den ge leerden spreker voor zijn interessan te voordracht. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Haarlem en Omstreken houdt eene ledenvergade ring op Maandag 28 November 1904, 's avonds te 8 uur, in „Café Neuf". Onderwerpen ter behandeling zijn o.a. Verslag van de Afgevaardig den ter Algemeene Vergadering, ge houden te Knkhuizen, op 7 Septem ber 1904Benoeming van twee Afge vaardigden ter Algemeene Vergade ring, te houden te Amsterdam, op Woensdag 30 November 1904 en Pun ten van beschrijving voor die verga dering. Het Brongebouw. In ons Tweede Blad vinden onze lezers een circulaire, die door de Maats, tot Exploitatie van Staalwa- terbronnen tot Haarldm's ingezetenen wordt gericht en waarin o.a. wordt medegedeeld, dat de hoofdkaarten der leden van het Brongebouw mot 50 zullen worden verhoogd, dus op ƒ15 gebracht en voor officieren op 7.50. De circulaire geeft in korte trek ken een volledig beeld van den loop der dingen en van den tegen- woordigen toestand. Het bestuur ver heelt niet, dat de bedoeling, waar mee de Maatschappij en haar Bron- gebouw zijn tot stand gebracht, feite lijk is gemist. Om Haarlem tot bad plaats te maken was het te doen dat doel is niet bereikt om welke re denen dan ook, en terwijl de Maat schappij is voortgegaan met haar staal- en tafelwater te verkoopen, is het Brongebouw een plaats van uit spanning geworden, een gelegenheid voor publieke vermakelijkheden van allerlei aard. Als zoodanig moeten we de stich ting dan ook nu beschouwen en, als ingezetenen van Haarlem, ons af- vragen of de gemeente en de ge meentenaren er belang bij hebben. dat zij blijft voortbestaan in dien vorm. Wie onpartijdig de zaak be schouwt. zal daarop zeker een beves tigend antwoord moeten geven. Vooral voor de zomerdagen is de tuin van „De Bron" een element in ons leven geworden, dat we niet gaarne zouden missen. De mooie zo mer die achter ons ligt, heeft daar- van opnieuw het bewijs geleverd. Honderden ingezetenen hebben met vrouw en kinderen genoten van het prachtige park en van de concerten, die daar werden gegeven, voorname lijk door Haarlemse!) Muziekkorps. En met de vermelding daarvan komen we meteen tot het tweede belang, dat in het behoud van 't Brongebouw voor Haarlem gelegen is, ons mu ziekkorps. Waar het Brongebouw van 's hoeren Kriens' muziekkorps zonder twijfel de beste „afnemer" is, daar ligt het tevens voor de hand, dat. wanneer de Bron door gebrek aan steun die concerten afschaffen of ver minderen moest, de hoedanigheid van het korps daaronder zou moeten lijden. Sedert jaren eindigt de rekening van het Brongebouw met een nadee- lig saldo dat dit op den duur niet zou kunnen blijven voortgaan, lag voor de hand. Zelfs is het te verwon- deren, dat de noodkreet van 't bestuur niet eerder geslaakt is. De zaak staat er nu zoo voor, dat de medewerking van Haarlem's burgerij moet. worden ingeroepen. Zij zal. dunkt ons, om de in de circulaire genoemde redenen, den gevraagden steun aan de onder neming niet willen onthouden. Vereenigingen. Men schrijft ons 't Vereenigingsleven ontwaakt schier in elk bedrijf. De behoefte aan een- drachtszin doet zich door alle lagen der maatschappij meer en meer ge- voelen. Maar vooral dè,n komt dat streven tot zijn recht als moreele verheffing het hoofdbeginsel is, waar- uit onvermijdelijk eene finantieele verbetering volgt. Een gewenscht mid del om daartoe te komen is zeker wel, dat personen die in een bedrijf een zekere hoogte hebben bereikt van tijd tot tijd een spreekbeurt vervullen. Dat gelijk „Onderlinge Trouw" al hier, ook „Ons Belang" aan de Zaan hare taak zoo opvat blijkt uit het volgend verslagje uit een Zaanland- sche courant. „Dinsdagavond j.l. heeft de vereeni ging van Agenten en Boden van Le vensverzekeringen „Ons Belang" ge vestigd aan de Zaanstreek, eene openbare vergadering gehouden iD het café „Rembrandt", waarin Mej. Mary I. Fleischniann, inspectrice der Nationale Levensverzekeringbank te Rotterdam als spreekster optrad met het onderwerp „eerlijke en oneerlij- i ke concurrentie." De spreekster be handelde dit moeilijk onderwerp op waarlijk verdienstelijke wijze, meer- i malen het gesprokene door voorbeel- den toelichtendezoodat zij met be- langstelling tot het einde door de j talrijke aanwezigen werd aange- hoord. Toen de voordracht ten einde was, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen betreffende het verzekeringwezen, waarvan enkelen gebruik maakten en die door de in- leidster tot tevredenheid van de wa gers werden beantwoord." Motor-wielrij derever. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de Koninklijk goedge keurde Statuten van de Nederland- sche Motor-wielrijders-vereeniging, gevestigd te Haarlem. De Vereeniging, die aangegaan is voor den tijd van 29 jaar, stelt zich ten doelhet motor-wielrijden in Nederland te bevorderen. Dit doel tracht zij te bereiken doorde ont wikkeling van het motor-wielrijden te steunen deszelfs belangen bij de bevoegde machten voor te staan, en het zoo mogelijk uitgeven van een tijdschrift gewijd aan deszelfs be langen. Te water gevallen. Hedenmorgen half acht had een schippersknecht het ongeluk bij het hoornen in hot Spaarae te vallen. De schipper die het ongeval zag, stak hem een haak toe, die hij greep en zoo werd de man weer op het vaar tuig gebracht. Gevonden voorwerpen: een koperen gedenkpenningeen lorgnet, een halve litermaat, een duimstok. Eene collecte. A.s. Zaterdagavond zal aan den uitgang van de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. een collecte gehouden worden voor de weduwe en vier kin deren van don op zoo noodlottig wijze om het leven gekomen stoker Koeman. Binnenland Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De heer Van Kol heeft nog een paar uren noodig gehad om zijn rede over de Indische begrooting te voltooien. De schenking der vlottende schuld aan Indië noemde hij een stap in de goede richting, doch voor het overige was er veel meer noodig dan nu werd voorgesteld meer ingenieurs, onder wijzers, geneeskundigen, politie en iulandsche ambtenaren; staatsexploi tatie op grooter schaalJava een in dustriestaat als einddoel. Daarvoor zouden millioenen noodig wezen, maar dan moest er bezuinigd wor den, allereerst op de militaire uitga ven. Er moest een einde komen aan de roekelooze uitbreiding van ons ge zag; de expedities vooral veroorzaak-! ten Java's armoede. Ons optreden was een vloek voor ons land als ko loniale mogendheid. De Atjeh-oorlog, nog niet ten einde, Java zou er nog erger slachtoffer van worden Streng gispte spr. de expeditie naar; de Alaslanden en de onafhankelijke Bataklanden. Onze troepen gedroegen zich daar als rooverbenden. De Djam- bi-expeditie was enkel uitgelokt dooi de petroleum-kapitalisten van de,.Ko- ninklijke". Een scherp onderzoek kon al de knoeierij met concessies aan het licht brengen. Spr. hoopte, dat de expeditie naar Boni niet zou door gaan. Men had den Vorst van Boni i ten onrechte mijnrechten ontnomen. De „kerstening" der inlanders- was een wassen neus; de „Java-Bode" sprak van gekerstend boeven volk. Onze politiek moest een vredespolitiek zijn, te meer nu de groote mogend heden loerden op ons koloniaal bezit. Aan het expansie-stelselhoeveel geld had het bezitten van gewesten al niet gevorderd. Vroeg of laat moesten wij komen tot inkrimping van ons koloniaal bezit. Principieel kon daartegen geen bezwaar bestaan, want wij hadden in vroeger eeuwen in dien geest gehandeld en voor Spanje bijv. was het verlies van ko loniën eerder een zegen geweest. Ver bolgens klaagde spr. over het niet- overleggen van verscheidene rappor ten, die geheim heeten. Hij hoopte, idat de nieuwe gouverneur-generaal 'eens den bezem zou halen door de muffe bureaucratie. Ondanks die wei gering van inlichtingen, besprak de heer Van Kol den opstand in Soera- baya en schreef dien toe aan gods dienstig fanatisme, maar ook aan oeconomische misstanden. Wat de Buitenbezittingen aangingen, beval hij het stelsel van protectoraat aan boven dat van het direct gezag. De Sultan van Déli bijv. kostte ons schat ten, waarvan geen cent kwam ten voordeele van zijn land. Het beheer moest zooveel mogelijk aan inlanders worden overgelaten, zooals de Fran- schen doen in Annam en de Engcl- schen in Britsch-Indië. Onder het stel sel van protectoraat konden wij veel goeds stichten. De heer Roëll keurde in het alge meen de voorgestelde maatregelen goed. Hij meende dat er ten aanzien van den toestand van Indië overdre ven werd, speciaal de heer Van Kol deed dat. Daartegenover hechtte» spr. waarde aan het gevoelen van den heer Rooseboom. Den plicht erken nend om Indië te steunen, achtte spr het financieel stelsel der Regeering niet volkomen duidelijk en drong op meer licht aan, bepaaldelijk wat de splitsing in gewone en buitengewone uitgaven betrof, waarvoor Indië zou mogen leenen. Dat de Regeering de gelden voor de voorgestelde maatre gelen wilde beschouwen als een af zonderlijk fonds leek hem niet volko men in orde. En zoo was er in de fi- nancieele regeling meer. dat hem op gehelderd moest worden, wilde hij aan de steun-voorstellen zijn stem geven. Dat de heer Van Kol, smalend over het Christendom der inlanders spre- kenri, eigenlijk de zending had willen treffen (wat hij echter ontkende) werd hem kwalijk genomen door de heeren De Visser en De Waal Malefijt. De eerste sprak een zeer gunstig oordeel uit over het beleid van den Minister van Koloniën en hij trachtte ook de expeditie naar dé Gajoe- en Alaslanden te verdedigen. Aan de maatregelen tot verheffing van den inlander had spr. voorstellen willen zien toegevoegd voor onderwijs en zending. De regeling van het onder wijs voor inlandsche hoofden kwam hem onbevredigend voor, omdat men daardoor te langzaam kwam tot. de noodzakelijke uitbreiding van het inlandsch ambtenaars-personeel. Wat de financieele quaestie van den te vor- leenen steun aanging, scheen hem van de verschillende aanbevolen stel sels dat van den Minister het beste. De heer Van Kamebeek was van meening, dai in Indië thans de wel vaart eerder toenam, dan dat van een inzinking sprake kon wezen. Hij ontkende een eere-schuld en wees op hetgeen ons beheer reeds voor den inlander heeft tot stand gebracht. Niettemin erkende hij de plichten van de zijde van het moederland. Aller eerst dien om voor de uitbreiding van direct gezag niet te snel naar liet zwaard te grijpen en in de tweede plaats dien om zooveel mogelijk te bezuinigen, op pensioenen bijv. en door opruiming te beulden onder In dische „stokpaardjes". De voorsteller, der Regeering achtte hij „niet on aannemelijk", maar men moest wa ken tegen overijling als bij de werken der Solo-vallei, waarin millioenen zijn weggeworpen. Zou Indië ook mo gen leenen in den vorm van vlot tende schuld? vroeg spr. ten slotte. Het oordeel, dat de financieele toe stand van Indië in hooge mate zorg wekkend is, werd door den heer De Waal Malefijt verdedigd, die aan drong op herstel van het uitvoer recht op suiker en wees op de z. i. laakbare veronachtzaming van de gouvemements-koffiecultuur. Alle voorstellen tot oeconomische verbetering raakten z. i. „buitenge wone" uitgaven en hij was het ten deze dus geheel met d© aangeboden regeling eens. De heer Van Bylandt, die in het algemeen het regeeringsbeleid goed keurde. doch waarschuwde tegen be schikbaarstelling van de groote som men ineens voor bepaalde doeleinden, veroordeelde het optreden in d© Ba taklanden. Hij wees ten slotte op het gevaar van de uitbreiding van den Islam voor onze koloniën en waar schuwde bepaaldelijk tegen het toe laten van emigratie van Mohamme danen naar streken waar het opium kwaad nog niet heerschte. Aan het eind© der vergadering werd de Kamer verrast door een rede van den heer De Stuers, die, hoewel aan de zijde der regeerings-meerder- heid gezeten, over de laatste blad zijde onzer roemrijke Indische ge schiedenis slechter dan iemand te spreken was, namelijk over den tocht naar de Gajoe- en Alaslanden, waarbij meer dan 3000 menschen, daaronder 1100 vrouwen en kinderen, waren omgebracht. Voor deze moord geschiedenis had men het woord excursie uitgevondenSpr. meende, dat het een slachtpartij is geweest, waarbij de Nederlandsche vlag be smet is geworden. De oude Hunnen waren menschelijker geweest. Dat wekt© een gevoel van droefheid en smart. Spr. noemde het een uit vlucht, dat de vijand begonnen was en zich laf had gedragen. Zij hadden eenvoudig gevochten voor hun land, gelijk wij voor het onze, en van souvereiniteit onzerzijds over die lan den was geen sprake geweest. Maar al bestond die, dat was geen grond voor ons optreden. .'VI wat daarover was beweerd noemde spreker „apen- kool". Er was niets geschied ter uit breiding van ons.gezag, jawel, dat zeide men vroeger met betrekking tot Atjeh ook. De troepen echter schoten vrouwen en kinderen dood en in de achterhoede zocht men naai' petro leum. Wilde men ons gezag vestigen, het moest vredelievend geschieden. Spr. zag echter in bet gebeurde niets dan een uiting van hét onbeteugelde militairisme. Machtsvertoon was de leus en de Regeering beweerde geen imperialistische politiek te vol gen Met Koningin Sophie zeide spr.. dat, wat nu gebeurd was, erger was dan een misdaad namelijk een fout Heden 11 uur voortzetting. KON. BESLUITEN. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. J. P. Kraakman, advocaat en procu reur te Alkmaar; tot directeur van het postkantoor te Zutphen G. Bruch. thans in gelijke betrekking te Goes. NOTARIS VOORTVLUCHTIG. Uit Krommenie meldt men ons De notaris Van Wermeskerken te Krommenie is voortvluchtig. Nader seint men ons, dat de nota ris Dinsdagavond vertrokken is met den trein van 8 uur en dat hij zou hebben medegenomen het vermogen zijner tweede vrouw en van haar minderjarigen zoon. Gelijk men weet Is notaris Wer- i meskerken de vroegere echtgenoot I van de pakkende schrijfster Johanna van Woude. (Hbld.) GEZONKEN. Men meldt uit Scherpenisse (Z.) Het schip De Drie Gebroeders, be- hoorende aan schipper de Zeeuw te Middelburg, dat met bieten geladen zijnde bij den jongsten storm, op weg zijnde naar Bergen-op-Zoom, in de nabijheid van de groote situatie- sluis van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, is gezonken en in diep vaarwater zit (pl. m. 40 meter diepte) is gebleken bij nader onderzoek niet meer te lichten te zijn. «laar het door midden is gebroken en reeds gedeeltelijk onder het zand is ge- weid. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Op vermoeden van valschheid in geschrifte is een der ambtenaren van 's rijks belastingen te Tiel geschorst De man zou zich beklaagd hebben over de geringe vergoeding van ver huiskosten, bij die klacht overleg gende een kwitantie van den con ducteur der boot, welke zijn boedel overbracht en welke kwitantie een bedrag van driemaal het hem toege kende aanwees. Van deze kwitantie wordt vermoed, dat zij valschelijk is onderteekend. N. R. C. DUBBEL STERFGEVAL. Dinsdag is te Soesf de heer K., boekhandelaar aldaar, dood in zijn bed gevonden. Den vorigen dag was het lijk van zijn 17-jarige dienstboae uit de Eem opgehaald. Aan misdaad schijnt niet gedacht te moeten wor den. RELLETJES IN EEN SCHOUWBURG De tweede opvoering van Waas- dyk's „Kleine Menschen" gaf Dins dagavond in den Grooten Schouwburg te Rotterdam aanleiding tot een rel letje. Reeds na de eerste acte gaf een zekere Keema, in het parket gezeten, naar het heette nogal een vriend van oen schrijver, aan zijn kennelijke ontevredenheid lucht door te fluiten, hetgeen hij na het tweede en derde bedrijf herhaalde. 2B- den aanvang der pauze moest hij dat duur bekoo- pen. Eenige heeren uit stalles en par ket grepen hem aan en schopten hem de zaal uit, en of dat nog niet genoeg was, werd hij ook nog de trap afge worpen, zoodat hij vol builen en schrammen in de vestibule aankwam. Overigens had het stuk bij het pu bliek weer een razend succes. HANDEL IN VROUWEN. In een dezer dagen te Utrecht ge houden vergadering van het Natio naal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes, is be sloten, in aansluiting aan de maat regelen te dezer zake door de Regee ring te nemen, tot vestiging vaneen centraal inlichtingenbureau te Am sterdam. Het zal beheerd worden door eene commissie uit het comité, en onder leiding staan van den heer G. Velthuysen Jr. DOOR STAKERS AANGEVALLEN. Men schrijft aan de Tel. De heer 1-1. Huizer, chef van de boek- en courantdrukkerij „Oldambt" te Winschoten, is Dinsdagavond, bij het verlaten van ee* vergadering al daar, aangevallen door twee staken de typografen, zeer nabij zijne wo ning. Op het geroep van „moord" kwamen de huren hem verlossen. Do politie heeft de zaak in handen. DAT ILAD GEHOLPEN. Een jongmensch dat de vorige week voor het kantongerecht te Mid- delburg getuigenis moest afleggen, weigerde zulks te doen. Alle pogin gen om hem aan het spreken te krij gen, mislukten. Hij werd toen in gij zeling gezet. Woensdagochtend werd hij opnieuw gehoord- Nu hield hij zich niet stom meer en werd dan ook, na zijn verklaringen te hebben afgelegd, op vrije voeten gelaten. BRAND. Dinsdagnaoht heeft te Nijmegen een binnenbrand gewoed op het bo vengedeelte van het perceel 21a aan den Graafschen weg, aldaar, bewoond door mevr. K. F. De schade is vrij groot, daar op het bovenhuis zoo goed als alles is verbrand. Huis en inboedel waren verzekerd. IJSBEREN OP STRAAT. Geknipt uit de ,,'s-Hert. Ct." Men vroeg dezer dagen aan een jong Bosch meisje, meer ijverig en bekend met huishouden en winkel, dan met de fauna der Noordpoolstre ken of zij al ooit ijsberen gezien had. Neen, meneer, antwoordde ze schuchter ik kóm zoo weinig op straat ^Historisch). MOOI LEGAAT. Men schrijft aan de „Avondpost dat door wijlen den heer G. Voss, te Amsterdam, 50.000 is gelegateerd aan de Roomsch-Katb. Ziekenverple ging aldaar. Uit de Arbeiderswereld DE STAKING DER GLASBLAZERS. In verband met de telkens rond gaande berichten, dat er een nijpend gebrek aan flesechen komt, schrijft men aan de Schied. Ct. van totoor- deelen bevoegde zijde, dat dit nijpend gebrek lo. niet bestaat, aangezien Duitschland geregeld levert; 2o. wan neer er gebrek bestaan heeft, dit zich langzamerhand herstelt, daar suc cessievelijk alle flesschen-verbrui- kers hunne bestellingen bij Duitsche fabrikanten hebben gedaan. Door een groot distillateur te Schie dam werden die Duitsche flesschen zeer geroemd. Er bestaat dus wel ge vaar dat de levering van flesschen, die nu tijdelijk geheel in Duitsche handen is, gedeeltelijk daarin blij- ven zal. De fabrieken van Gerres- heim. Flensburg, Nienburg en ande re hebben thans in elk geval volop werk voor Hollandsche firma's. STAKING. Uit Elberfeld meldt men De beambten van den luchtspoor- weg hebben weder het werk gestaakt, nu wegens het ontslag van twee hun ner. ARBITRAGE-COMMISSIE. De leden van de bootwerkers-veree- niging „Recht en Plicht" te Amster dam hebben zich bij de gisteren ge- eindigde stemming verklaard vóór de instelling van eene arbitrage-commis sie voor de Houthaven. De vorige verkiezing van werklie den-leden dezer commissie mislukte door de tegenwerking van „Recht en Plicht", die in de commissie geen heil zag. Slechts enkele bootwerkers stem den toen. Prof. Treub, de voorzitter der vroe gere arbitrage-commissie voor het ge schil betreffende de lossing van de stoomschepen „St. Petersburg" „Knud 2" en „Helge", heeft destijds over deze tegenwerking in woord en geschrift, zijn leedwezen uitgesproken en de meerderheid heeft zich nu ver-; eenigd met het gevoelen van Wessels. den secretaris van den Bootwerkers- bond, die weliswaar niet veel ver wachtte van de commissie, maar ha re totstandkoming toch niet onmoge lijk wilde maken. „Recht en Plicht" zal zich nu tot de Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied wenden, roet het verzoek eene nieuwe verkiezing van werklieden-leden uit te schrijven. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de scheikunde door den heer H. J. van Wijk. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer D. M. Paré geb. te Opheusden. op Stellingen. Groningen. Geslaagd voor het cand. examen in de rechtsweten schappen de heer J. E. Ranneft. Men schrijft uit Groningen Sedert het bestaan van de Univer siteit alhier, kwam het tot nog toe niet voor, dat eene dame benoemd werd tot assistente in de geneeskun de. Ook in dezen is het ijs gebroken. De semi-arts, mej. M. A. J. Sannes is benoemd tot assistente in de heel kunde (afdeeling van prof. dr. Koch.) Rechtszaken. POGING TOT OPLICHTING. De werkman H. J. Wolfraad en echtgenoote, Potgieterstraat 31, te Amsterdam, speelde in een door de onderneming „Wilhelmina" georgani seerde loterij. Zij -wisten dat zij er met een „niet" waren uitgekomen. Den 14den October j.l. vervoegde zich de colporteur Henri Gerard van de Gumster bij de menschen met de mededeeiing, dat op hun nummer ƒ380 was uitgeloot en dat zij dit geld in ontvangst konden nemen, als zij eerst ƒ20 betaalden. „Ik ben er toch uit met een niet?" beweerde de vrouw. „Het is nietes", zei de colporteur, vertellend dat een deel der gestorte gelden onder de nieten werden uitge loot. De vrouw raadpleegde toe» haar man. Deze weigerde het geld t* ge ven, zeggend „Daar kom ik niet in, 20 zoomaar uit mijn handen te geven. Ik heb geen rood of wit nog gezien." Het verhaal van den colporteur kwam den werkman vreemd voor, waarom hij naar het kantoor der lo terij liep en toen zekerheid kreeg omtrent de onwaarheid er van. Gisteren stond Van de Gumster voor de vijfde kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht, beklaagd va» poging tot oplichting. Hij ontkende. Het O. M„ mr. Besier, wees in zijn requisitoir op de vele zwendelinrich- tingen, die te Amsterdam zijn geves tigd en die niet kunnen bestaan met fatsoenlijke colporteurs. Er is nog een tweede geval onderzocht, waarin beklaagde op dezelfde manier tewerk is gegaanhet was toen een arme wecluwe, van wie hij 20 wist los te krijgen, doch daar die weduwe alleen staat met haar verklaring, kan de beklaagde voor dit feit niet vervolgd worden. Een derde geval waarover dezer dagen een proces-verbaal in kwam, is nog in onderzoek. Tien ja- ;ren geleden is bekl. nog eens wegens oplichting veroordeeld. Tegen dezen man, die er zijn werk van maakt om arme menschen te be driegen en hun kleine beetje, dat zij hebben, uit den zak te kloppen, meende spr. een strenge straf te moe ten eischen een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Mr. Godfried Parser trad voor den beklaagde als verdediger op. Hij ont kende dat door bekl. een samen weefsel van verdichtselen te baat ,was genomen. Hoogstens zou men kunnen spreken van een poging tot oplichting met een ondeugdelijk mid del. Bij zijn handeling had hij z. i. niet het doel zich wederrechtelijk te bevoordeelen. Pl. concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 7 December a.s. PROCES OVER EEN KERK. In de Delftsche kerkgeschiedenis j werd Woensdag voor de Ha&gsche Rechtbank door partijen gepleit, Eischer was de vroegere scriba der Gereformeerde Gemeente aldaar. In 1885 was die gemeente gesticht voor namelijk op instigatie van eischer en diens familie, die geen bevrediging meer vonden in hun vroegere kerk. Nu kort geleden had eischer zich van de Gereformeerde Gemeente af- en wederom tot zijn oude kerk toege keerd. Die terugtrekkende beweging was evenwel voorafgegaan door een koop overeenkomst waarbij eischer bij no- tarieele acte kocht van den kerke- raad waartoe hij toen nog zelf be hoorde het kerkgebouw met pasto rie en erf en na zijn uittreden werd door hem krachtens die koopovereen komst van de gedaagde gemeente ge vorderd de ontruiming maar alleen van het kerkgebouw. Mr. W. A. Telders lichtte namens eischer de vordering opeisching van eigendom toe en trad in een uitvoerige bestrijding van de ver weermiddelen door de gedaagde ge meente daartegen aangevoerd bij monde van haar advocaat mr. L. A. Mie heel s. Die verweermiddelen bestonden voornamelijk hierin, dat de vorde ring niet-ontvankelijk was, omdat kerkgebouw, pastorie en erf één ge heel uitmaakte, met elkaar comma- niceeren, te zamen één erf hadden, zoodat ontruiming van het kerkge bouw alléén niet zou kunnen gevor derd worden, wijl daartoe het bezit van het overige gedeelte van het per ceel (pastorie en erf) gestoord werd en de toestand daarvan geheel onze ker werd. Ook achtte pl. de rechtstitel van den eischer, de koopacte, niet in or de. Immers de Koninklijk goedge keurde 6tatuten der gemeente bepa len. dat voor verkoop van onroerend goed de goedkeuring der gemeente, d. w. z. van alle manslidmaten werd vereischt en die goedkeuring ont brak. Uitspraak over 4 weken. Letteren en Kunst ITALIAANSCHE OPERA De heer De Hondt deelt uit Rome mede, dat hij met zijn Italiaanse!» opera-gezelschap gereed is een koor van circa 36 personen brengt hij eveneens uit Italië mede. De costu mes en requisieten en décors ont vangt hij van de leveranciers van den Scala te Milaan en verhaalt ook het schitterend succes van de opera „Iris" van Mascagni in het „Teatro Adriana" te Rome, onder leiding van den componist. Mascagni zal alle» aanwenden om „Iris" ook in Neder land te komen dirigeeren, hoewel zijn tijd zeer bezet is. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door Mej. M. Ph. J. Nellissen i», met ingang van 16 Januari a. s.( ontslag aangevraagd als onderwijze res aan de O. L. school alhier, we gens benoeming te Haarlem. HILLEGOM. Door den heer J. van Iterson, on derwijzer aan de school met den Bijbel alhier, is met ingang van 15 Februari a.s. eervol ontslag aange vraagd. Voor het examen apothekersbe diende is Woensdag te Rotterdam geslaagd Mej. A. C van Dobben, alhier. VELSEN. De Velserpont heeft het moeilijk gehad met het stormweer van Dins dag en Woensdag en de tramdienst heeft daardoor belangrijke vertragin gen ondervonden. Sommige overtoch ten duurden 24 en 25 minuten. Toch wordt de hulp der pont, nu de brug niet bruikbaar is, dankbaar aan vaard.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2