Haarlem's Dagblad NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kir art je per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels 10) 22e Jaargang. No. 6567 Verschijnt dageiijits, behalve op ;ion- en rtt.- VRIJDAG 25 NOVEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlen\1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lMs Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAALmils binnen een Week, voor Betaling cL Contant Stadsnieuws HET BRONGEBOUW. De volgende circulaire zal dezer dagen in Haarlem en Omstreken worden rondgezonden. Aan Haarlem's Ingezetenen. Wij wenden ons tot U, met het ver zoek een oogenblik Uw welwillende aandacht te sdhenken, aan de be schouwing van twee Haarlemsch© on dernemingen, wier voortbestaan voor onze stad van /het grootste belang is. Wij bedoelen het Brongebouw en Haarlemsch Muziekkorps. Waar het eerste al niet mocht heb ben voldaan aan de verwachtingen, die men er van koesterde, als verza melplaats van vreemdelingen, die in Haarlem de Staalwaterkuur komen doen, zoo valt het toch niet te ont kennen, dat het als ontspannings plaats voor Haarlem's ingezetenen e6n eerste plaats onder de inrichtin gen van die naard heeft ingenomen en is het Brongebouw dan ok «oor het geheele land bekend geworden, door zijn schoone ligging als door de vele en goede muziekuitvoeringen die er gegeven worden. Deze vele muziekuitvoeringen zijn dan ook het Haarlemsch Muziekkorps zeer ten goede gekomen en hebben gemaakt, dat dank zij dien fina'ntiee- len steun, het den directeur Kriens mogelijk is geworden, het Haar lemsch Muziekkorps tot zulk een hoogte te brengen, dat het zoowel voor Harmonie als Strijkorkest met de beste in den lande kan wedijveren. Onze verwachting, dat het lage abonnementsgeld zeer velen aanlei ding zou hebben gegeven als abonné toe te treden, is slecths ten deeïe uit gekomen. In verhouding tot de zeer groote kosten, aan een goede exploitatie ver bonden, is evenwel het getal abonné's zeer zeker veel te laag gebleven. Dat het voortbestaan van het Bron gebouw, wanneer dit zoo moest voort gaan, in gevaar gebracht wordt, be hoeft wel geen nader betoog. Doch ook het voortbestaan van het Haar lemsch Muziekkorps wordt daardoor tegelijkertijd bedreigd, want dat mu ziekkorps, het is maar al te zeer be kend, staat of valt met ons Bronge bouw. Om dit gevaar voor Haarlem af te wenden, hebben wij gemeend, twee middelen te baat te moeten nemen, ten eerste den abonnementsprijs met 50 te verhoogen, alleen wat de hoofdkaarten betreft, en deze dus te brengen resp. op 15.en f 7.50 (voor officieren. Red. H.'s D.), welke prij zen toch nog zeer laag mogen ge noemd worden, als men nagaat wat daarvoor op velerlei gebied wordt ge boden en ten tweede nogmaals een dringende uitnoodiging te richten tot hen, die tot nu toe niet als abonné zijn toegetreden. Wordt aan deze uitnoodiging op eenigszins ruime schaal gevolg gege ven, dan zullen wij niet alleen in staat zijn, het Brongebouw te doen blijven, misschien wel in hoogere mate nog te doen worden, een aantrekkingspunt voor stadgenoot en vreemdeling, maar ook het voortbestaan van ons uit muntend muziekkorps te verzekeren, wat een niet minder groot belang voor onze schoone stad geacht mag worden. Een ieder kan daartoe medewer ken, zoowel zij, die reeds abonné zijn, door zich den hoogeren abonne mentsprijs te laten welgevallen, als zij, die nog niet abonné waren, door nevensgaand inteekenbiljet in te vul len en te onderteekenen. De abonné's die vóór 15 December a.s. geen opzegging hebben gedaan, zullen geacht worden genoegen te hebben genomen met den verhoog den abonnementsprijs. Dat vele zioh gedrongen mogen ge voelen, aan onze ernstige roepstem gehoor te geven. De Directeur, (w.g.) A. KOOLHOVEN. Het College van Commissarissen D. E. L. VAN DEN AREND, Voorz. J. A. G. VAN DER STEUR, Secr. Jhr. Mr. F. W. VAN STYRUM. W. STOLP. A. DE CLERCQ. Binnenland ',a- waarom heeft de kortzichtige Russische regeering niets over dezen aanval gepubliceerd, indien zij ervan wist? vragen wij ons met de scherp zinnige ,,Handelsblad"-diplomaten af. Ja, waarom? Zou zwijgen mis schien beter passen in de kraam der Russische diplomatie, wier gangen niet zoo heel naspeurlijk zijn, zelfs voor onzê collega's van de Pijpen markt Wat wij wel weten is dit. dat de heer Kooy Sr.. alvorens den brief aan ons af te staan, het gevoelen van den w aarnemenden Russischen gezant te 's-Gravenhage inwon, die zijn regee ring onmiddellijk telegraphisch den inhoud mededeelde. Vrijdag ontving de heer Kooy van de Russische re geering het bericht, dat zij geen be zwaar had tegen de publicatie, mits een gedeelte van den brief werd weggelaten. Aan dit verzo&k voldeed de heer Kooy. Waarom juist is aangedrongen op weglating van een gedeelte Vermoe delijk niet, omdat er een of ander fabeltje in stond, b.v. van den vos en de zure druiven, maar mogelijk kan de ,,Handelsblad"-redactie, die zoo sterk in Russische diplomatie is, de reden bevroeden. Nog kunnen wij mededeelen, dat de heer Kooy Jr. voor de internatio nale commissie voor het Noordzee- incident te Parijs als getuige gehoord zal worden. DE HAAGSCHE CONVENTIE. Op 21 November 1904 heeft aan het Departement van Buitenlandsche Za ken plaats gehad de nederlegging der akten van bekrachtiging van China nopens de na te noemen akten, getee- kend 29 Juli 1899 ter Internationale Vredesconferentie, te weten I. Het verdrag voor de vreedzame beslechting van internationale ge schillen II. Het verdrag betreffende de toe passing op den zee-oorlog van de be ginselen der Conventie van Genève van 22 Augustus 1864 III. De verklaring houdende ver bod tot het werpen van projectielen of ontplofbare stoffen uit ballons of op dergelijke nieuwe wijzen IV. De verklaring houdende verbod j tot beziging van projectielen met het' eenige doel verstikkende of vergiftige j gassen te verspreiden V. De verklaring houdende verbod j tot beziging van kogels, die zich in het menschelijk lichaam gemakkelijk j uitzetten of vervormen, zooals kogels met harden mantel, waarvan de man- tel niet geheel de kern dekt of van inkervingen voorzien is. („St-Ct.") en met een spurt gingen wij hem voorbij. Wij ontmoetten nu nog alleen bij na geheel ledige transportvaartuigen en kwamen eindelijk, hoewel met aanzienlijke vertraging, in de Dam- kom aan, toegejuicht door de bezet ting van de hoofdwacht en door on zen bekenden vriend Brom, die zijn jongste op zijn arm had. Naar ik verneem, zullen de Japan ners minstens drie maanden werk hebben om de Hobbemastraat te ne men. ten minste als de winter hen niet tot werkeloosheid dwingt. Allen Willemsparkweggers is aan gezegd in die maanden een half uur vroeger op te staan als zij met de tram willen rijden. Bij voorkeur heeft de generaal van Publieke Werken dezen tijd gekozen, omdat 's zomers kans zou bestaan, dat de getrouwen liever gingen loopen, en dat zou zijn collega van de Electriek te veel ge schaad hebben Je bent niet voor niets collega's, hè In het arrestantenlokaal gebracht, beet hij achtereenvolgens een twee tal hangsloten der boeien met zijn tanden stuk. Aan het derdo beproefde hij ook zijn krachten, echter tever geefs. Dinsdag werd hij geboeid .paar Maastricht overgebracht. De Cl. moet niet erg zuiver op de graat geweest zijn, want aan het over de grenzen zetten had hij, kalm geworden, een broertje dood, zoo hij zeide. Wat een gevaarlijk individu thans in zekere bewaring is, moge verder nog blijken uit het feit, dat in zijn kosthuis nog werden gevonden vijf pakjes dynamiet, twee dynamiet-pa- tronen, benevens een paar meter lont. (L. K.) PROY. LANDDAG. De Christelijk-historischen in de provincie Noord-Holland zullen, naar in „De Nederlander" wordt medege deeld, een provincialen landdag hou den. Een speciaal comité heeft zich voor de organisatie van dien landdag ge vormd en is samengesteld als volgt mr. H. Verkouteren, te Amsterdam dr. J. Th. de Visser, te Amsterdam J. ter Haar Jr., to AmsterdamJ. van der Smit Jr., te HilversumW. Klein, te BussumB. F. Westerouen van Meeteren, te Haarlem; W. J. Kernkamp, te Edam; mr. B. I. Zubli te Bennebroek. De bijeenkomst is bepaald op Woens dag 28 December a.s. te Amster dam. De heeren J. van der Smit Jr.. te Hilversum en A. Hannsen Jr.. te Am- j sterdam zullen als sprekers optre den. De eerste heeft, tot onderwerp gekozen ,,De nieuw voorgestelde wet op het lager onderwijs" en de tweede zal ,,onze gemeente-politiek" behan delen. Daama zal nog de algemeene poli-1 tickc toestand besproken worden. i Bij de Gereformeerde Kerk te Reeuwijk c. a. is beroepen de heer J. Steffens, cand. te Haarlem. DE RUSSISCHE VLOOT IN DE NOORDZEE. I Het ,,Alg. Handelsblad" heeft de vriendelijkheid te twijfelen aan de waarheidsliefde van den heer A. Kooy Jr., wiens brief, beschrijvende den aanval van twee torpedobooten op het Russische transportschip ,,Kamschatka". het eerst door de Telegraaf werd gepubliceerd. Onze geachte collega aldus schrijft nu de Tel. neemt een gedeelte van den brief over en teekent daarbij o. m. aan Indien dit verhaal juist is, dan zou de Russische vloot in de Noord zee tweemaal zijn aangevallen, eens bij Blarandhoek, en de andere maal bij Doggersbankeerst de ,.Kam- j schatka" en de andere maal 't deel, dat onder bevel van Rodjestvensky stond daarvan zou de Russische regeering dan toch in elk geval ken- j nis moeten dragen. Waarom heeft zij 1 dan daarvan, ook in de dagen van de meest gespannen verhouding tot Engeland, volstrekt geene berichten gepubliceerd De dubbele aanval wa re de schitterendste verdediging van Rodjestvensky's optreden geweest VAN HET OORLOGSTERREIN. In de „Tel." lezen wij de volgende niet onaardige schets Heden heeft een Chineesche jonk aan het Damrak een brief aange bracht van onzen specialen corres- f poudent van het oorlogsterrein. Hij schrijft ons „Hedennacht zijn de Japanners, die negen weken noodig hadden om met het werk aan de Stadhouders- kade bij het Vondelpark gereed te komen, tot aan de Hobbemastraat genaderd. Die weg is opgebroken en geblokkeerd, ook voor rijwielen en motorfietsen. Electrische trams zijn uitgezonderd, maar de laatste moe ten toch een hulpwissel gebruiken en rijden met een dubbel getal stuur lieden. Met No. 34, lijn 2, met flinke vaart door de P. C. straat gekomen zijnde, bleven wij hedenmorgen 91/2 uur even voor den ingang van de Hobbe mastraat, met gedoofde vuren, ver dekt opgesteld, aangezien een eska der van de tegenpartij gesignaleerd was. Na eenige minuten wachtens, die ons uren geleken, daar wij allen te laat in onze zaken zouden komen, zagen wij drie donkere gevaarten uit de straat komen en bijdraaien. Ge lukkig passeerden zij ons/ zonder ons op te merken, en daarop bobbelden wij voorzichtig over de hulpwissels naar de Stadhouderskade, waar een der stuurlieden een peiling aan stuurboord deed en den wissel ver zette. Toen gingen wij met volle kracht vooruit. Het bleek echter, dat onze tocht niet heel voorspoedig zou zijn. Wij hadden reeds twintig minuten vertraging en de wijzers van de klok ken der kiosken gingen onbarmhar tig vooruit. Telkens werden kruisers van de an dere zijde gesignaleerd, en zoo stop ten wij bij alle zij kanalen, als Prin sengracht, Keizersgracht en Heeren gracht. Een stadhuis-kruiser, meteen bruinen band. om zijn stoompijp, hield denzelfden koers. Nu was hij vóór, dan wij, maar op 't Konings plein kwamen wij in het ruime sop EEN „RARE" CHINEES. Te Utrecht verscheen dezer dagen een zonderling sinjeur aan het hoofd bureau van politie van een kleine in eengedrongen, verschrompelde gestal te een Chinees. Ja werkelijk, een Chinees in levenden lijve. In 't Engelsch wist men zich met hem ver staanbaar te maken. Het bleek, dat de snaak van kosthuis wilde veran deren, omdat hij voor een kaars en voor den muntgasmeter niet extra wenschte te betalen. Te Batavia en elders in zijn vaderland was dat evenmin gewoonte. De nieuwsgierigen die hem op straat gevolgd waren, hadden hem van Pontius naar Pila- tus gestuurd, zoo vertelde de politie agent, die zich over hem ontfermd had, zoodat hij ten slotte in het „Hotel de l'Europe" op het Vreeburg terecht was gekomen, alwaar men evenwel op zulk een gast niet bijster gesteld bleek. Met een blauwe kiel om het lijf en een veel te grooten hoed op het hoofd, waaronder de staart was op gerold, zag hij er voor genoemd ho tel dan ook niet al te voordeelig uit Een der politie-agenten verstond Maleisch en onderhield zich eenigen tijd met hem. Ten slotte werd hij on der geleide weggebracht naar een kosthuis, dat wellicht beter naar zijn zin zou zijn en waar het verkrijgen van licht geen meerdere uitgaven zou vorderen. Het bleek een koopman in speksteen te zijn. EEN FLINK POLITIEMAN. Een hoofdagent van politie arres teorde Dinsdagavond op den Sch'e- damschendijk te Rotterdam zekeren |F. J. G„ een gewezen bloemist, tot vóór korten tijd te 's-Gravenhage in de Prins Hendrikstraat woonachtig. De agent zag G„ een oudachtig uit ziend, als heer gekleed persoon, op den Schiedamschendijk loopen met een rijwiel en het kwam hem voor, dat dio persoon heel veel geleek op iemand, in den laats ten tijd bij her haling gesignaleerd als zich aan ver duistering van rijwielen schuldig ma kende. De agent sprak hem aan, doch onmiddellijk zette G. het op een loo pen, zijn rijwiel in den steek laten de. De agent zette hem na en op zijn geroep van „houdt hem I" grepen burgers den vluchteling. Op het politiebureau in de Lange Torenstraat legde G. een volledige bekentenis af en deelde hij mede on der de namen van Soetmulder, Bran- tjes, Van den Heuvel, Den Ouden, Ooster onz. bij verschillende personen te Rotterdam een acht- of negental rijwielen opgelicht of verduisterd en daarna beleend te hebben in huizen van verkoop met recht van weder- inkoop. Het rijwiel dat in zijn bezit was, toen hij Dinsdagavond aangehouden werd, had hij juist even te voren on der een valschen naam gehuurd bij den rijwielhandelaar L. F. in de Ge rard Scholtenstraat. G. is voorloopig op het politiebu reau in de Lange Torenstraat opge sloten. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. Sedert eenigen tijd vertoefde in liet huis van B. te Kerkrade zekere De Cl„ mijnwerker en Belg van geboor te. Dat sujet leefde met allo huisge nooten op zeer vriendschappelijken voet, met eene enkele zelfs te ge meenzaam. Al spoedig echter wilde sinjeur den baas spelen, hetwelk hem gelukte, daar een ieder bevreesd voor hem was. Geen wonder ook, want De Cl. was een doortrapte deug niet, een aartsschelm. De burgemeester was dan ook niet langer van hem gediend, en zoo kwam het, dat hij verleden Zaterdag zou ingerekend worden om over do gr< zen geëxpedieerd te worden. Dat zou echter niet gebeuren. Twee marechaussees haalden hem uit zijn bed. Het verzet dat hij pleeg de, ging alle perken te buiten. Hij stelde zich zoo wild aan, dat de ma rechaussees hulp vroegen en verkre gen. Thans werd hij geboeid; liijvei- draaide het om te loopen, en na een lang gehaspel werd de kerel op een camion gebonden en zoo naar Heeren vervoerd. Men meldt aan de ,,N. R. Ct." Als juist is het bericht inde „Leeu warder Courant", dat de politie daar proces-verbaal heeft opgemaakt tegen een koffiehuishouder, wegens het toe laten in zijne localiteit, waarvoor „vergunning" is verleend, van een twaalftal knapen beneden den 16-ja- rigen leeftijd anders dan in gezel schap van een meerderjarige, dan lean de geverbaliseerde gerust zijn, want het eerste lid van art. 43 der I Drankwet, dat hij zou hebben over treden. blijft blijkens art. 73 tot 1 .'Juli 1905 buiten toepassing. Rechtszaken i MISHANDELING VAN EEN DIER. I Een paraplue-koopman, Martinus v. ',B„ uit de Diepstraat te 's Bosch, reed j met zijn woonwagen op 12 October 1.1. op den weg bij de Hollandsche Rading te Hilversum. Voor den wagen trok een hit, die de koopman op de paardenmarkt te Utrecht een dag of drie van to voren gekocht had. De hit was koppig en de baas ranselde het dier geweldig met de zweep, zelfs toen het hard be gon te loopen. Verschrikt door de slagen en het Fe«lUe*»n. De Tocht naar Oberammergau. Historisch verhaal naar het Hoogduitsch. De doodsche stilte, die hier heersch- te, en de vreemde gezichten der Zi geuners maakten op Francisca een Dekiemmenden indruk. Ze deelde dit aan hare tante mede. Kom, wat een gekheid, zeide de ze, waar zoudt ge bang voor zijn? Ik vind het hier juist plezierig in deze eenzaamheid. We zullen eens vragen of ze ons naar het eiland in het meer willen roeien. Een krachtige Zigeuner wachtte baar aan den oever, en verzocht haar in een bootje te stappen. Met een paar flinke riemslagen waren ze mid den op het water. De dichte bosschen. waardoor het meer begrensd was. wierpen hunne donkere schaduwen over de geheele watervlakte. Hoe helder de zon ook scheen, bleef hier toch een geheim zinnig'halfduister heerschen. De tante had een levendig gevoel voor natuurschoon. Ze vouwde hare handen en zat zoo recht als een kaars en onbeweeglijk naar het indrukwek kend schouwspel te staren. Francisca hield hare oogen op het water gericht en was in droomerijen verzonken. Ze landden aan het eiland. De Zigeuner verzocht haar met eene barre stem om uit het bootje te slap pen, en liet, terwijl hij haar hierbij behulpzaam was, een onaangenaam gebrom hooren. -- Ik ben bang voor dien Zigeuner, zeide Francisca, toen ze het eiland opgingen. Wat geef ik om dien Zigeuner? sprak de tante. Neen maar, Francisca-lief, zulk een landschap heb ik nog nooit gezien Dat is om nooit te vergeten Hè, nu moest ik hier eigenlijk mijn breikous bij mij hebben, dan bleef ik hier minstens een paar zitten. Ze zetten zich onder de boomen op een paar groote steenen neder. Na een poos kwam de Zigeuner naar haar toe. Zal ik den mortier eens laden en dit afschieten? vroeg hij. Waartoe zoudt ge dat doen? vroeg de tante. Om u de sterke echo te laten hooren. Eene echo? Die moet hier zeer mooi klinken, meende ze. Waar hebt ge uw mortier? De Zigeuner wees naar eene plaats aan den oever, en hield haar toen zijne vlakke hand voor. i Geef hem eene fooi, zeide de tante tot Francisca. Deze haalde hare portemonnaie voor den dag. De Zigeuner staarde met een onverholen gretigen blik naar den rijken inhoud daarvan. De fooi viel zeer naar zijn genoe gen uit. Hij grijnsde, begaf zich naar de boot en stapte daarin. Tante en nicht bleven bedaard zit- ten. Opeens greep hij de riemen en zette de boot ip beweging. Bliksem- snel sneed het lichte vaartuig door het water. Eerst toen hij een eirfd ver was, 1 riep hij met schorre stem eenige on verstaanbare woorden. Zoodra Francisca het wegvaren van den Zigeuner bemerkte, stiet ze een angstigen gil uit. De tante had naar de bergen gekeken en niets ge- merkt. Ze liep ijlings naar den oever en riep den Zigeuner, die reeds vèrweg was, toe, om terug te keeren. Deze schudde met zijn hoofd en roeide slechts des te harder. Halt, ellendelingriep ze hem na en stak hem hare gebaldevuis- ten toe. Hij liet zich niet van streek bren- gen. grijnsde spotachtig en voer naar den oever. Francisca was insgelijks naar den kant van het water geloopen. Het is verschrikkelijk jammer de ze. Waarom waagden wij vrouwen liet ook om alleen hierheen te gaan! Nu zijn we geheel in de handen der Zigeuners I De tante volgde de boot met hare oogen en schuimbekte bijna van woede. Wat moeten we beginnen, tante? Mejuffrouw Wollmar staarde hare nicht aan, zonder antwoord te ge ven. Wat moet er van ons komen, tante? Zouden we niets kunnen doen Niets, antwoordde deze op dof fen toon. Hier op het eiland verlaten te moeten staanO, het wordt me bang om mijn hart. Mij ook, bekende de tante. U ook? Dit deed Francisca geheel en al den moed verliezen. De tante liep langzaam het eiland weer op, ei» zonk op hare oude plaats neder. Wat zal hij met ons beginnen? vroeg Francisca. Gene slaakte een diepe zucht. Ach, wat moet er van ons 'wor den vroeg Francisca weenend. Niets goeds, hernam de tante laconisch. Zij vouwde hare han-1 den. Het is goed, wanneer men ter rechter tijd heeft leeren bidden, voegde ze er bij. Francisca was geheel vernietigd. Ze zonk in het gras neder. Na eenigen tijd zag ze naar hare tante op. Gelooft ge, tante, dat de Zigeu ner terug zal komen Ja. wanneer het nacht gewor den is, luidde het eentonig antwoord. In den nacht? Ja, hij zal ons alles afnemen. O, hoe verschrikkelijk jammer de Francisca ontsteld. En wat er dan geschieden zal j de tante hield een oogenblik op en| staarde naar den hemel daar wil ik maar liever niet aan denken Op deze woorden volgde een lang durig stilzwijgen. De inwendige angst stond op de bleeke gezichten der bei- de dames te lezen. Plotseling maakte de tante het mandje open, dat ze medegenomen had. Zult ge ook niet wat eten? vroeg ze zacht. Ik krijg honger. De schrik heeft rrf? trek doen krij gen. Francisca schudde treurig het hoofd. Mejuffrouw Wollmar liet zich daardoor echter niet weerhouden om groote stukken in haar mond te ste ken, en die met geweld binnen te slikken. Zouden we dan volstrekt niets kunnen beproeven om ons te redden? vroeg de nicht. We zijn verloren, was het wan hopend antwoord. Francisca sprong haastig op. Tante, we moeten aan het water gaan staan, riep zemisschien ziet ons iemand. De Zigeuners zullen niemand aan den oever laten komen. Het kan zijn. maar laat ons het beproeven. De tante was van het nuttelooze der poging overtuigdze verroerd© zich niet. Francisca stond aan het wateren spande hare oogen, om naar den te- genovergestelden oever te zien. Na een poos liet ze een vreugde kreet hooren. Er komt iemand om den hoek van het huis, riep ze. Het zal een Zigeuner zijn, ant woordde de tante moedeloos. Neen, neen Kom hier, tante f Zie zelve! Nu stapt hij in een boot! We zijn gered, tante Ze vloog terug en viel hare tante om den hals. Ik had me reeds aan mijn nood lot overgegeven, antwoordde deze en stond langzaam op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5