NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6569 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 28 NOVEMBER 1904 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: Voor Haarlem PER DR1E MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom "der Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 y ft Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 dr' iV? i vv IKleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. oSnustreerd0Zondagsblad,'voor"Haarlem a37,?j Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR.Azn. te Amsterdam. Hoofdasenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende ja, zelfs particulieren, moesten lid worden om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie, van ƒ3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats ermede, de belangen van bare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het bun gratis te verstrekken advies! van de rechtsgeleerde adviseurs der, Vereeniging te vragen, die ook in j proceduren en faillissementen gratis j voor hen optreden, natuurlijk alleen' voor zaken, betreffende den handelen; het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs dor Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. dp j Haan Hugenholtz en H. Pb. de Kan-; ter. Spaarne 24, alhier. Het bureau der vereeniging is ge- vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling1 der vereeniging wordt een vast recht van 5 pGt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in bet af- geloopen jaar gegeven. In Maart en April zijn 59 vorderin gen tot een bedrag van 1805.90 be taald, 10 vorderingen worden afbe taald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 De Geneesheer als Politieman. tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aan Mevrouw Schoo, Du ven- voordestraat 62, C. M. Perquin, Ba- kenessergracht 34, F. M. Diesbergen, barbier, vroeger te Amersfoort wonen de, nu Paul Krugerstraat 12, C. de Jongh, leeraar Wiskunde, voorheen Ripperdapark„2 te Haarlem, nu «e Zand voort, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Sportpraatje. De wedstrijden van Zondag. J Beschouwing van den stand van het ranglijst je j Westelijke eerste klasse' competitie. Aankondiging der wedstrijden voor Zon- dag. Ranglijstje der Wes- j telijke eerste klasse compe- titie van den N. V. B. Haarlem heeft zich Zondag kranig gehouden door Velocitas met 20 te slaan, en daarmede opnieuw bewe zen, dat zij nog genoeg „fut" bezit., om haar rood-blauwe kleuren te doen zegevieren. Ook H. F. C. heeft haar dag goed besteed. Na een zeer spannenden wed strijd, waarin beide partijen vrijwel even sterk waren, behaalde zij met 21 een overwinning op de jeugdige Haagsche eerste klasse club Quick. I-Iet ranglijstje is nu weder ©enigs zins gewijzigd, ook door het toeken nen van de gegrondheid van het pro-' test, van H. B. S., waardoor de wed-i strijd D. F. C.H. B. S. in plaats; van in oen overwinning van D. F. C. eindigde in gelijk spel. Eindelijk is dan wederom de zoo lang met smart verwachte dag geko men, dat de beide Haarlemsche eer ste klasse clubs H. F. C. en Haar lem zich met elkander zullen meten. Zondag a.s. spelen zij den eersten wedstrijd voor de competitie van den N. V. B. zoowel als voor de gouden medaille-competitie van den Haar- lemschen Voetbal-Bond. Deze wed strijden zijn tot één gecombineerd, daar voor een afzonderlijken wed strijd voor het kampioenschap geen tijd is bij deze lange competitie. H. F. G. won de medaille in de seizoenen 19021903 en 19031904, zoodat als deze er ook dit seizoen in slaagt om Haarlem er onder te hou den, de medaille haar eigendom is. Wint Haarlem haar evenwel dit sei zoen, dan zal nog eenige seizoenen gespeeld moeten worden, totdat een van beide clubs haar driemaal gewon nen heeft. Ongetwijfeld rijst bij velen de vraagwie zal dezen wedstrijd win nen De geheele Haarlemsche voetbalwe reld verkeert in spanning en ziet met verlangen den zoo gewichtigen wed strijd tegemoet. Voorts zijn nog aangekondigd on derstaande wedstrijden Den Haag II. B. S.Velocitas. Rotterdam RapiditasAjax. DordrechtD. F. C.—H. V. V. AmsterdamR. A. P.—Sparta. Den Haag QuickHercules. Haarlem H. F. C.Haarlem. RANGLIJSTJE. Na de Zondag gespeelde wedstrij den is de stand van het ranglijstje van de Westelijke eerste klasse com petitie van den Nederlandschen Voet balbond als volgt sr g -5 O 2 8 w to D. F. C. 9 7 1 1 29 12 1.67 H. V. V. 9 6 2 1 23 10 1.55 H. F. C. 9 6 3 24 13 1.33 H. B. S. 9 4 2 3 17 19 1.11 Quick 9 4 1 4 26 17 l.~ Velocitas 9 4 1 4 26 22 1.— Sparta 9 4 1 4 21 19 1.— Haarlem 9 4 1 4 31 27 1.— Ajax 9 3 2 4 20 23 0.88 Hercules 9 2 2 5 23 22 0.66 R. A. P. 9 2 1 6 14 29 0.55 Rapiditas 9 1 8 8 49 0.22 zijn dochter om, naar men aanvan- i kei ijk meende in de vlammen. Slechts de oudste zoon, Adolf, hleef onge- j deerd. De lijkschouwing toonde ech ter aan, dat de slachtoffers niet in j het vuur zijn omgekomen, maar ver- j moord werden en thans is Adolf We- her in hechtenis genomen, verdacht van deze afgrijselijke misdaad. Hij zou deze gepleegd hebben om de er fenis van zijn ouders machtig te wor den en daarna den brand te hebben gesticht om de sporen van zijn mis daad te doen verdwijnen. Gemengd Nieuws Geachte Redacteur, Misschien vindt U de combinatie van bovenstaande twee beroepen een zonderlinge, welnu dat is het ook eigenlijk, doch waar is het, dat de betrekking van onbezoldigd politie beambte ons door het Rijk, de ge meente en de maatschappij wordt opgedrongen. Een belangrijk deel van onzen tijd moeten we besteden aan contróle in het belang, meestal financieel belang, van anderen en in het tegengaan van bedrog. Korten tijd geleden kwam in de Gemeente raadszitting een voorstel in behan deling om de gemeente-geneesheeren te verplichten, bij ziekte van school gaande kinderen, daarvan een ge neeskundige verklaring af te: geven. Dit voorstel werd niet aangenomen een der medici-raadsleden vond daar bij gelegenheid even te wijzen op het ontzettend groot aantal verklaringen die iederen medicus dagelijksch wordt afgedwongen en op het be zwaar, die met nog eenige duizenden per jaar te vergrooten. Indien U wist, hoeveel van die ver klaringen wij dagelijksch leveren, hoeveel zorg, hoofdbreken en verdriet ons dat verschaft, want het schrijven daarvan is eigenlijk nog maar een bijzaak, zou menigeen er allicht an ders over gaan denken, die nu zoo oppervlakkig weg den medicus ver oordeelt, die zoo'n ziektebewijs voor een schoolgaand kind weigert. Het is immers zoo'n kleine moeite even op een receptenpapiertje een paar woord jes schrijven en de zaak is klaar, schijnbaar, want in werkelijkheid is er veel meer aan verbonden. EEN KRANKZINNIGE. Een krankzinnige verstoorde in de St. Lazaruskerk te Marseille de gods- j dienstoefening. Hij wercl naar het po litiebureau gein-acht, en, aldaar on- dervraagd. gaf hij als zijn naam op Frangois Moulin en zeide de dader te zijn van den dynamietaanslag in de Republiekstraat. Bij vergelijking van het schrift van een brief, dien de man in zijn zak had, met dat van een aan de bom bevestigd papier bleek dat hetzelfde te zijn. Verder was de brief getee- kend „666", wat Moulin's nummer was in de gevangenis van St.. Etien- ne, waar hii vroeger heeft gezeten. De man is blijkbaar krankzinnig. PLEZIERIGE BETREKKING. j President Roosevelt vertrekt Vrij- dagavond uit Washington om een be zoek te brengen aan de tentoonstel ling te St. Louis, waar hij tot Zon dag denkt te vertoeven. Er worden zeer uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen om den president op reis tegen aanslagen te beveiligen een leger van inspecteurs ziet den spoorweg na over den geheelen af- i stand, en kort voordat de trein met den president en zijn gevolg over de rails gaat, wordt de weg nog eens zorgvuldig nagezien door een beamb- te voor eiken kilometer. Bovendien wordt de trein voorafgegaan door een „loods-machine". BEZORGING VAN BROOD. Een inzender in the Lancet klaagt over de weinige zindelijkheid die bij de bezorging van brood in acht wordt genomen. Als hij 's morgens vroeg naar zijn bureau ging zag hij telkens hoe de karren volgeladen werden, en hoe daarbij dikwijls brooden op den grond en in de goot vielen, die dan met een niet helderen, doek even wer den afgeveegd en maar weer in den wagen gelegd. Hij had nu voor zich zeiven ten minste gezorgd door te verlangen dat men zijn brood in pa pier zou wikkelen. De redactie merkt op dat niet alleen ten opzichte van brood gezondigd wordt en is van oordeel dat er zeker wat aan de zaak gedaan moet worden. VERKOOP VAN PRAKTIJK. Het „eeregerechtshof" van artsen in Duitschland heeft de overdracht van de huur van een oogenkliniek niet de aanwezige toestellen voor 14,(jü0 mark door een oogarts aan eeu ander in strijd verklaard met de beroepseer, omdat in dien prijs blijkbaar ook een bedrag was be grepen voor de overdracht van de „praktijk". De geneeskundige prak tijk berust op persoonlijk vertrou wen en is daarom niet vatbaar voor verkoop. In gelijken zin is indertijd door een dergelijk gerechtshof van advocaten over de gerechtelijke prak tijk geoordeeld. Daama togen de boosdoeners aan den gang, om een geregelde huiszoe king te houden. Miss Farmar, die op haar flbed was gew orpen, was spoe dig gestikt doch of haar moorde naars werkelijk de schatten gevon den hebben welker bezit haar toege dacht werd, zal wel nimmer bekend worden, omdat niemand die ooit ge zien heeft. Op zijn minst is het twij felachtig, of zij veel buit meegeno men kunnen hebben. Eenigen tijd lang had de politie niet het minste spoor van hen, totdat zij op Conrad Donovan, een ma troos. en zijn halfbroeder Charles Wade, een nog jeugdigen daglooner als vermoedelijke daders, de hand vermocht te leggen. Beiden zijn thans na een strafge ding, dat eenige dagen geduurd heeft, door de jury in de Old Bailey schuldig verklaard aan opzettelijken doodslag, en daarop door den rech ter Grantham ter dood veroordeeld. De schuld der beklaagden was aan geen twijfel hoegenaamd onderhevig. Door ettelijke getuigen waren Dono van en Wade, zoowel vóór als on middellijk na den moord, in den Commercial Road gezien, komende van of gaande naar Miss Faimer's winkel. En al die menschen herken den de beklaagden, onder vele ande re gevangenen geplaatst, zonder de minste moeite. Bovendien kwam Wade's huisheer verklaren, dat hij den jongen daglooner, op den dag van den misdaad, om vijf uur inden ochtend had moeten weidien, terwijl Wade anders pas om tien uur op stond. Ook had de verdediging geen getuigen décharge. Door het aannemen van de Wet op de leerplicht, werd een prijzens waardig beginsel vastgesteld. Even als hij iedere oude wet moet er na tuurlijk voor gezorgd worden, dat de wet wordt nageleefd, moet er con tróle worden uitgeoefend. Is het op sporen en tegengaan van wetsontdui king een zaak van de politie of niet? Welnu, die contróle, die politie dienst, wordt merkwaardig belange loos gelegd op de schouders der me dici. als iets dat van zelf spreekt.. Indien de betrokken autoriteiten een verklaring van den geneesheer heb ben. is het immers uit, dat is zoo gemakkelijk voor hen en ook voorde ouders. Iedereen kan direct begrij pen. dat wij menigmaal met de ouders in conflict moeten komen, wanneer wij met. hen van meening verschil len, en de keuze blijft dan over, om tegen onzen zin in, toch een verkla ring te geven of als huisarts plaats te mogen maken voor een ander, die het misschien minder ernstig opvat. Een dergelijke plaatsmakerij is meestal, doch niet altijd, een zeer du bieus genot. Door een gedeelte van het publiek wordt dus een premie ge zet op de gemakzucht van dien me dicus. die het met die verklaringen het minst nauw neemt. Waarom moe ten wij die contróle uitoefenen of er wetsontduiking is, is dat onze taak? Mist een vader, welke behoorlijk ken nis geeft dat zijn kind ziek is, alle geloofwaardigheid Ik zou me zeker zeer gekrenkt gevoelen, wanneer ik een verklaring van mijn medicus moest overleggen, om geloofd te wor den, wanneer ik zeide, dat mijn kind ziek was. Een geloofwaardig persoon deelde mij mede, dat uitdrukkelijk in de wet staat vermeld, dat de ouders op hun woord moeten worden geloofd, tenzij er vermoeden is op bedrog. In zoo'n geval kan men im mers altijd nog bij ons komen. Men kan de zaak echter nog van EEN ONTAARDE ZOON. Te San Francisco brak brand uit ten huize van Weber, een schatrij ken bierhuishouder. Ofschoon de brand spoedig gebluscht werd, kwa men Weber, zijn vrouw, zijn zoon en een ander standpunt beschouwen en dat is van die van het publiek. Wan neer het gewoonte wordt, dat een geneeskundige verklaring steeds wordt ingeleverd, wordt daarmede een onbillijke belasting gelegd op het publiek zelve. Hoe menigmaal ge beurt. het niet, dat een kind 's mor- gens klachten heeft, welke de ouders voorzichtigheidshalve doen besluiten, het kind thuis te houden, na korten tijd. sorns na een paar uren, gaat de patiënt weer naar school. De ouders vonden het niet ernstig genoeg daar voor een medicus te halen, nu moe ten ze echter toch bij hem komen om een verklaring te halen, welke hij dan eigenlijk niet kan en toch moet geven, of ze moeten bij ieder wisse wasje naar den dokter loopen. Dat nu wordt door het publiek niet ge- wenscht en door ons zeker ook niet, want bij ziekte verleenen we gaarne hulp: gehaald te worden, niet om dat de ouders onze hulp noodig. ja zelfs misschien nieteens wenschelijk achten, doch enkel en alleen, omdat de ouders geen gezeur met de school willende, ons pro forma laten ko men met de bedoeling een genees kundige verklaring te bemachtigen, dat is toch voor ons zeer zeker geen stralende gedachte. Nu iets over de vele andere ver klaringen. Geen mensch komt ter wereld of zijn entrée, al of niet joyeuse, gaat gepaard met een verklaring van de verloskundige voor het Stadhuis, dat Pietje of Grietje is gearriveerd. Spoe dig daarop komt de vaccinatie, waar voor we drie stukken hebben in te vullen. Langzamerhand komt de tijd dat de jonge wereldburger zich voor ziet van besmettelijke ziekten en de meesten daarvan kosten ons weer 4 k 5 verklaringen, n.l. één voorden Inspecteur der Volksgezondheid, één voor den Burgemeester, één voor de DE DADERS VEROORDEELD. Omtrent den moord op miss Fai- mer, de oude krantenverkoopster te Hepney, zijn nog de volgende bijzon derheden te vermelden. Zij was van eenigszins gegoede familie, doch zeer gierig, en leefde teruggetrokken en stil, ook bezoeken van -haar fa milie was haar onwelkom. Hoewel zij een voorgevoel had, dat zij eens ver moord zou worden, en inderdaad ook reeds eenmaal bijna het slachtoffer van een moordaanslag was gewor den, kon zij niet besluiten haar een zaam leven vaarwel te zeggen. Thans is zij dan op 12 Oct. jl. gedood door twee sluipmoordenaars, die haar in de ochtendvroegte, toen zij de voor deur had geopend, om van den kran tenjongen het gewone pak kranten in ontvangst te nemen, overvielen, knevelden en een grooten doek in mond en keel duwden, ten einde haar kreten om hulp te smoren. school, één voor het Stadhuis, dat de ziekte en het gevaar voor besmetting is geweken en één voor de Gezond heidscommissie, dat het huis moet worden ontsmet. Alzoo vijf verkla ringen voor één patiënt met een be smettelijke ziekte en daarvan regent het in de praktijk. Niemand heeft het recht te over lijden zonder dat daarvan een ge neeskundige verklaring ten Raadhui- ze wordt ingeleverd. Tusschen de besmettelijke ziekten en het overlij den is echter een tijd gelegen, die ik het laatst vermeld, omdat de oogst aan geneeskundige verklaringen dan zoo rijk is, dat we daarbij wel even mogen stilstaan. Stel een zuigeling in een gezin is ziek. die geen of onvoldoende na tuurlijke voeding krijgt en dus b.v. met karnemelk wordt grootgebracht, om nu scheepsbeschuit, spek, bruine- boonen, anisette, Haarlemmerolie en andere van die heerlijke speciale kin- dervoedsels, die het volk kent en ge bruikt, maar onbesproken te laten, dan moet door middel van een ge neeskundige verklaring door liefda digheid daarin vaak worden voor zien. Voor schoolgaande kinderen, die ziek zijn, wordt door behoeftige ouders vaak een briefje gevraagd voor versterkende middelen. Is de vrouw des huizes ziek, dan komen op het appèl een briefje voor verster kend voedsel, één voor hulp in het huishouden, één voor de school, dat moeder ziek is en het oudste meisje thuis moet blijven om op de jonge kinderen te passen, enz. Is eindelijk de man ziek dan is het. repertoire nog veel grooter. De men schen wonen bijv. in een huis van een coöperatieve bouwvereeniging. dus is noodig een geneeskundige ver klaring (wekelijksche). dat de man ziek is, waarop hij voor die week wordt vrijgesteld van het betalen dei- huishuur. Verder een verklaring van Tot een bepaald resultaat kwam men tot dusver nog niet. en the Lancet betwijfelt of men er langs dezen weg wel ooit komen zal. De fout ligt, naar zijn meening. in de slechte wet geving op de vaccinatie. Duitsch land heeft ook landloopers. maar pokken heeft het niet meer, alleen ten gevolge van zijn doelmatige en flinke wet. EEN VERGIFTIGING DOOR SCHOENSMEER. In een Amerikaansch tijdschrift wordt melding gemaakt van een geval van doodelijke vergiftiging, veroor zaakt door schoensmeer. Een jong mensch van 22 jaar had een bal bij gewoond en was daarna in een res taurant gaan soupeeren. Daar werd hij plotseling onwel en om 2 uur 's nachts werd hij naai- huis ge bracht. De dokter vond hem bewus teloos en in zeer verontrustenden toe stand. Alle pogingen om hem weer hij te brengen mislukten en tegen 5 uur was hij een lijk. Men vond dat zijn voeten zwart gekleurd waren en bij onderzoek bleek, dat hij pas een paar schoenen had gehad, die hij vóór het bal had ingesmeerd, en aan getrokken voordat het smeersel droog was. Dit bevatte nitrobenzol, en ook in het bovenleer van de schoen was dit vergif gevonden, zoodat hiermede de oorzaak van den dood voldoende verklaard was. VAN DE SIMPLON-TUNNEL. Het is thans gelukt, den he eten waterstroom, die de voltooiing van de Simplon-tunnel den laatsten tijd belemmerde door een zijtunnel af te leiden. Het werk kan nu krachtig hervat wonden, en men hoopt dat de tunnel tegen Nieuwjaar afgewerkt zal wezen. Men heeft intusschen den spoorweg van Domodossola, waar de Simplonlijn aansluit, door het dal der Toce verder doorgetrokken naar het Lago Maggiore en langs den oever van dit meer tot Arona, in verbin ding met de lijn naar Milaan. Die nieuwe lijn loopt door een prachtige bergstreek, waar vele moeilijkheden waren te overwinnen. LANDLOOPERS EN POKKEN. Op initiatief van het bestuur van de Londensche graafschap heeft on langs een conferentie plaats gehad over het gevaar van de landlooperij voor de verspreiding der pokken en over de middelen om dit te keeren. De bedoeling was bepaaldelijk om de landloopers van beroep te weren, niet om den bona fide werklooze las tig te vallen. Men meende echter alle recht te hebben de eersten ten bate van de openbare gezondheid in hun vrijheid van beweging te beperken. den patroon of fabriek, een of meer briefjes, dat de man ziek is voor maatschappijen of genootschappen, die daarop wekelijkse h uitkeertn een zeker bedrag eindelijk veelal weel een verklaring voor versterkend voed sel. Is de man zoover hersteld dat hij nog niet kan werken, doch bijv. in liet middaguur wat mag wandelen, dan moet hij van diezelfde maat schappijen voor dat wandelen weder een verklaring hebben. Zoo herinner ik me een geval dat ik voor een herstellenden man iedere week afgaf zeven attesten, namelijk één voor vrijstelling van huur, drie voor uitkeoring van geld bij ziekte en eindelijk drie wandelbewijzen. Men zou zoo meenen, dat één wan- delkaart genoeg wasneen, als die 'man bij drie maatschappijen is ver zekerd. moet hij wandelen met die drie kaarten in zijn zak. j Is een werkman licht ongesteld, .zoodat hij op het spreekuur komt, dan moet hij soms een geneeskundi ge verklaring afleggen, dat hij op het spreekuur was en hoe laat. Voor die maatschappijen, genoot- schappen, patroons, enz., is het van 'groot financieel belang dat de man j werkelijk ziek is en dat zij niet wor- den bedrogen, de contróle, het op- komen voor de belangen van die maatschappijen, enz. wordt natuur- lijk weer opgedragen aan den huis- i arts, die daarvoor niet eens bedankt. laat staan betaald wordt. Waarom moeten wij voor die be langen van anderen opkomen, billijkheidshalve heeft de maat schappij of wat het anders moge zijn, aan mij verplichtin gen wanneer ik zorg, dat de man weer aan het werk komt en de zaak niet noodeloos rekt. Die diensten wor den wij eenvoudig verplicht belange loos te leveren. Dacht u dat het vaak niet veel moeite en onaangenaamhe den van ons vordert, iemand weer aan het werk te krijgen, die met niet VERVOLGING VAN SYVETON. Te Parijs doet het gerucht de ron de, dat de procureur der Republiek en de procureur-generaal na lezing van het rapport over het onderzoek in zake den aanval van den heer Syveton op generaal André besloten hebben, dat het proces tegen den heer Syveton zal behandeld worden voor het Hof van Assises. De aan klacht is gegrond op het plegen van een gewelddaad op een overheids persoon in de uitoefening van zijn plicht. BRAND. Woensdag is nabij Peterfield in de provincie Hants het prachtige kasteel van kolonel Le Roy Lewis, Westbury House geheeten, totaal verbrand. De Kolonel ontvluchtte in nachtgewaad langs een dakgoot, en redde later met 3 stalknechts zijn vrouw, zijn zes kinderen, een Fransche enDuit- sche gouvernante en 30 bedienden, welke laatsten op het dak waren ge vlucht. Enkelen hunner bekwamen verwondingen. Een 60-jarige huishoudster stierf op het dak van angst. Het kasteel, met vele kunstschatten, een uitgebreide bibliotheek en kostbare letterkundige curiositeiten werd totaal vernield. De brand ontstond door een gebrek aan het centraal verwarmingstoe stel. De schade beloopt bijna 50,000 Pond Sterling. werken 5 a 6 gulden per week meer ontvangt, dan met wel werken Dacht u dat briefjes voor verster kende middelen niet vaak gevraagd worden, door menschen, die heuscii zelf best zich dat konden verschaf fen? Heusch, tegen liet afgeven van veel verklaringen hebben we geen be zwaar, verheugd zijn we dikwerf wanneer we daarmede stil lijden kun nen verzachten, de exploitatie van den medicus door financieel belang hebbenden echter hindert ons. De vele verklaringen voor levensverzeke ringmaatschappijen en begrafenis fondsen bij overlijden laat ik onbe sproken: Met de misères daarvan zou ik een courant kunnen vullen. Resumeerend en uitbreidend kom ik tot. geneeskundige verklaringen voor geboorte, vaccinatie, besmettelij ke ziekten, overlijden, vrijstelling van huishuur, ziekte-, ongevallen- en levensverzekering, voor versterkende middelen, hulp in de huishouding, voor patroon, voor mevrouwen, dat de meid heusch ziek is, voor de school, voor ontsmetten, voor sollici teren naar betrekkingen, dat de man op het spreekuur was, dat de moeder ziek is en het kind moet thuis blijven, voor onname in ziekenhuizen, oude mannen- en vrouwenhuizen en krankzinnigengestichten, wandelkaar- ten. dat een nabestaande ernstig ziek is en de milicien X. moet overkomen, idat iemand niet kan schutteren, voor armbestuur en kerkgenootschappen. dat iemand is oud, zwak of vol ge- breken, zoodat hij voortdurend of tij- delijk niet in zijn onderhoud kan voorzien, enz. enz. Als ik zoo eens goed naga, ge loof ik dat een medicus tegenwoordig meer verklaringen schrijft dan re»- centen. MEDICUS.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1