NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6675Verscki.jriv sageii;;;:;, beg=ive e? ;.or- au 'ft-.-. MAANDAG 5 DKCEM li KR 1904 fl Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom de gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem n de omstreken en franco per post 1.20 1.30 1.65 0.021-2 0.37>2 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. AGENDA Zondag 4 December. Tooneelzaal De KroonGastvoorstel- liog van Mevr. Julia v. LierCuy- pers, Roze Kate, 8 uur. Soc. Vereeniging Gezelschap De la Mar, Robert en Bertram, 8 uur. Brongebouw Benner Tewe's Bios coop, Voorstelling, 8lOf uur. Kleine VereenigingSpecialiteiten- Voorstelling. Maandag 5 December. BrongebouwBenner Tewe's Bios coop, Voorstelling, 8lOf uur. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. Buitenlandse!! Overzicht DE 00KL06. In een telegram aan den Czaar van1 eenige dagen geleden, deelde Koero patkin mede, dat de Russische troe pen blijven voortgaan de Japanners' te achtervolgen na hun ontruiming van Tsinheche-n. Dinsdag werden de' I Japainsche achterhoeden gedwongen) I een pas te ontruimen, gelegen tien' I werst zuidelijk van die plaats. De' I gesneuvelde Japanners behooren tot het 66e reserve-regiment van de 9dé reserve-brigade. In verband met deze Japansohe be weging is van belang, aan te halen, wat de ,,Eclio de Paris" ineen in terview met een officier van den Russischen generalen staf vernam deze toch sprak als zijn meening uit, 'dat Koeropatkin van plan is, den' Japanschen rechtervleugel zuidelijk te drijven, ten einde op deze wijzei betere winterkwartieren voor de Rus sen te kunnen betrekken. De Russische ver sterkin gear blijven geregeld toestroomen, 'doch er zal, naar men meent, nog wel een maand overheen gaan eer de Russen over S, voldoende troepen beschikken om hun plannen met krachtige hand door te voeren. Zoo luidt dus de voorspelling, dat de reeds zoo geruimen tijd durende periode van werkeloosheid nog wel bestendigd zal worden, óf dat men een herhaling zal krijgen vandeein- delóoze taktiek van retireei*en. nu echter met omgekeerde rollen. Een der laatste telegrammen van het oorlogsterrein luidde, dat de Ja panners, in weerwil van hun uitste kend aangelegde verschansingen, blijkbaar blijven voortgaan in zuide lijke richting, op Liao-jang dus, te rug te trekken. De algemeene meening is echter, dat de Russen niet weer aanvallend zullen optreden, doch afwachten tot hun drie afzonderlijke legerdivisies^ geformeerd zijn. Ook van de Japan- Haarlemmer Halletjes. Een Zaterdagavondpraatje. Vooreerst komen we van de tram- quaesties niet af. Er staat er om zoo te zeggen weer een op 't punt van bloeien. We hebben vooreerst nog af te handelen, de aanvraag van den beer Grippeling en daar komt nu bij die van de Haarlemsche Tram weg-Maatschappij om concessiever lenging. De een wil ons electrisch la ten rijden van 't station naar 't Blauwbruggetje, met een omweg door bet Haarlemmerhoutpark en 't park Zuiderhout heen, de ander wil ons door paarden daarheen laten trek ken, zonder omweg. Voor onzen Raad een moeilijke keus. Toen indertijd het beginsel electrische of paarden.trac- tie, ter sprake kwam, was Dr. H. D. Kruseman de eenige, die aan de paardjes getrouw bleef, de overige Raadsleden gaven de voorkeur aan den electrischen stroom, die in waar heid de stroom des tij ds kan worden genoemd. Aan den anderen kant zal, Pu de grensregeling niet doorgaat, de Haarlemsche Gemeenteraad niet zoo heel begeerig wezen, om concessie te geven voor een tram, die bestemd is om twee onder Heemstede gelegen parken tot bloei te brengen. We zien hetzwaar hoofdbreken is weer voor onze edelachtbaren op komst. Wat die grensregeling betreft, na- fat in 'dit blad gemeld is dat daar van niet meer komen zou, is aan verschillende van de betrokken ge meentebesturen gevraagd, wat daar ners verwacht men geen aanvallend optreden vóór Port-Arthur gevallen is waardoor zij vijftig dui zend man versterking uit het Zuiden' zouden krijgen. Maar wanneer zal dit gebeuren De meeningen loopen hierover zeer uiteen. In Tokio, waar men het te legram, meldend de verovering van den 203 M. hoogen heuvel met uit bundige blijdschap heeft ontvangen, is men er zeker van, dat de vesting men beweert op 10 Dec. inJa- pansche handen zal zijn. Men be treurt wel is waar het schromelijk verlies van menschenlevens, dat de onderneming gekost heeft en men beseft ook wel, dat de troepen, die bij Port-Arthur moeten blijven, aan,' Oyama's macht onthouden worden, waar ze zoo noodig zouden zijn. Maar de verwachting, dat deJapan- sche vlag weldra boven de Mandsjoe- rijsche vesting zal wapperen, is gelijk gezegd verlevendigd. Maar daarentegen is men in de Russische hoofdstad meer dan ooit I overtuigd, dat generaal Stössel de vesting zal kunnen behouden tot de komst van het Oostzee-eskader. Ook de schrijver in de ..Echo de Paris" komt tot dezelfde conclusie. Men mag nu zeggen, dat de Japan ners eene schrede voorwaarts zijn ge komen naai' de hoofdlinie der Russi sche versterkingen. Of zij er zich zul len kunnen handhaven, staat nog lang niet vast, beweert hij. Wanneer men in aanmerking neemt hoeveel tijd zij noodig hebben gehad om te bereiken den top van den 203 M. hoo gen heuvel, hoeveel menschenlevens zij daarvoor ten offer hebben moe ten brengen, dan kan men bezwaar lijk het tijdstip aangeven, waarop zij zich tegenover de eigenlijke ves ting zullen berinden, noch bij bena dering aangeven, hoeveel manschap pen daai*voor ten offer zullen moeten gebracht worden.... ..Zij zullen Port- Arthur niet krijgen durft de schrij ver in het Parijsche blad voorspel len Het laatste bericht omtrent de bedreigde veste is afkomstig uit To kio en gedateerd 2 Dec. Het vermeldt De Russen deden een poging den 203 meter hoogen heuvel te herne men. Met een sterke macht vielen zij den heuvel aan, maar werden onder herige verliezen teruggeslagen. De Russen verschansen zich tusschen Laotisjan en Nantausjan, waar naar men meent de laatste strijd zal wor den geleverd. UIT ANDERE LANDEN. DE TWEEDE VREDES CONFERENTIE. De Japansche gezant deelde den AMERIKAANSCHEN ONDER MINISTER van buitenlandsche zaken, den heer Loomis, mede dat Japan Donderdag president Roosevelt's uitnoodlging tot een tweede vredesconferentie heeft ontvangen en deze uitnoodi- van aan was. Onveranderlijk is het antwoord geweest„we hebben daar van officieel nog geen bericht." Op pervlakkig mag het verwonderlijk schijnen, inderdaad is het zeer ver klaarbaar. Van zulke aangelegenhe den, is mij verteld, zendt men in den Haag geen bericht. Belanghebbenden die 't weten willen, moeten het maar eens gaan vragen. Dit is, dunkt me het -deale ambtenaars-standpunt „wie wat weten wil, moet het mij maar komen vragen.". En men moet zich niet verbeelden, dat dit schoone beginsel alleen in den Haag triomfen viert, o neen, ook in andere gemeen ten en in andere takken van dienst huldigt men dezelfde leer. Menschen, die aan deze usance ge wend zijn, vinden die, denk ik, niet vreemd meer. Men gewent eenmaal aan allesVoor 't groote publiek evenwel, is ze zeker wonderlijk. En fin, ze staat, zooals ik zei, niet op zichzelf. In den Haag doet men met onze grensregeling niet anders. En mij zal het benieuwen, of nu niet een belangstellende burgemeester eens roeping gevoelt, om in den Haag te gaan vragen, wat er van aan is. Zou er hier of in 'den omtrek in d.e gemeenteraden niet een lid wezen, die hit aan den voorzitter vraagt We hebben er toch belang bij, het te weten. Dan is het bestuur van de Haar lemsche Toyhbee-vereeniging toe schietelijker. Deze nuttige vereeni ging, die den onbemiddelde kennis en genoegen tracht te verschaffen voor niets of bijna niets, heeft nu sedert enkele weken in haar gebouw ging aan het parlement zal doen toe komen. Men maakt uit deze mededeeling op, dat het voorstel in Japan een gunstig onthaal heeft gevonden. PRINS FRIEDRICH VAN HOHENZOLLERN. Prins Friedrich van Hohenzollern is Vrijdagmiddag te 2 uur overleden. (Prins Friedrich van Hohenzollern behoort tot den niet regeerenden tak van dit huishij is een broeder van prins Leopold van Hohenzollern— Sigmaringen. De overledene werd in 1S43 geboren en was generaal bij de Pruisische cavalerie. Hij was ge huwd met he zestien jaar jongere prinses Louise van Thurn en Taxis.)" UIT SERVIë. Het Ministerie heeft zijn ontslag gevraagd. UIT FRANKRIJK. Jaurès zal duelleeren met Dérou- lèdede Fransche bladen bevatten de volgende bijzonderheden over de quaestie Jaurès had in zijn blad. de IIu- manité", naar aanleiding van de be toogingen bij het standbeeld van Jeanne d'Arc de opmerking geschre ven. dat men in deze zaak het bij patriottische manifestaties gebruike lijke telegram van Déroulède had af te wachten. Deze laatste zond ten antwoord hierop aan Jaurès een te legram, in den aanvang waarvan hij er op wijst, dat het ..onvermijdelij ke" telegram werd verlaat door de omstandigheid dat de schrijver er van in het buitenland vertoeft, waar van Jaurès alleen de schuld draagt. Verder heet het„Ik houd Jeanne D'Arc voor de meest verheven heldin uit de geheele heldhaftige geschiede nis. Francois Coppée en de jonge mede-protesteerenden houd ik voor patriotten die des te méér noodzake lijk zijn in het vaderland, naarmate uwe leerlingen en gij zelf dit vader land méér nadeelig zijt en ik houd u, mijnheer Jaurès, voor den meest afkeerenswekkenden bederver van het geweten, die ooit in Frankrijk het spel van den vreemdeling heeft ge'spoeld, zonder daardoor zelf de achting en sympathie verworven te hebben van die Duitsche broeders, voor wie gij tracht onze Elzas Lotha- ringsche broeders te doen verlooche nen". Jaurès besloot naar aanleiding van deze beleediging, met de wapens eer herstel te vragen en seinde aan Dé roulède „De socialistische partij, waartoe ik behoor, veroordeelt en te recht de ze onzinnige en barbaarsche wijze om meeningsverschillen te beslech ten. Mijn verontschuldiging tegen over de partij is. dat ik nooit uit gedaagd heb en dat ik nu alléén ge volg geef aan de meest directe, meest duidelijke en onrechtmatige provo catie". Berichten uit BOEDAPEST maken melding van heftige demon straties tegen den minister-president aan 't Donkere Spaarne de gelegen heid geopend, om Zaterdagsavonds rechtsgeleerde adviezen te komen in winnen, voor de somma van één dub beltje. Niet als honorarium, natuur lijk, maar om althans iets te laten betalen en zoodoende te voorkomen, dat men het niet ernstig zou opvat ten of misbruik maken van den tijd van den rechtsgeleerden adviseur. Toen mijn vriendelijken neef Wou ter dit hoorde, wond hij zich op tot een staat van toornige verontwaardi ging. „Heeft", zei hij, „de alles ver slindende concurrentie nu ook de rechtsgeleerde adviezen aangetast Waar blijven onze Haarlemsche ju risten met hun adviezen van f 1.80, wanneer Toynbee die verstrekt voor één dubbeltje? Wie had ooit kunnen denken dat het „alles kost een dub beltje" ooit van toepassing zou wor den op de adviezen van een advo caat Maar mijn waarde neef was, zooals hem vaker gebeurt, totaal van de kook. Vooreerst worden menschen, die ƒ180 kunnen missen, door Toyn- bee's rechtsgeleerden adviseur niet geholpen en bovendien zijn de men schen die nu van Toynbee's dubbeltjes tarief gebruik maken, veelal personen, die vroeger als ze moeilijkheden had den, in 't geheel niet naar een advo caat gingen. Mr. Thiel. die deze Toyn- bee-adviezen geeft, krijgt van zijn klantjes in hoofdzaak vragen om in lichting over quaesties van huur, korting op loon, aanslagen in belas ting, oproeping voor herhalingsoefe ningen, in verband met de toelage, die in dat geval verstrekt kan worden aan 't gezin en niet hot minst over raaf Tisza. Toen hij gisteren te aab aankwam werden de ruiten van zijn spoorcoupé met steenen inge gooid, terwijl de welkomstrede, op het perron tegen hem uitgesproken, door liet geschreeuw der menigte Overstemd werd. Zijn vrienden moes ten hem in bescherming nemen, om een aanval tegen zijn persoon te voorkomen. De menschenmassa drong, slaande met stokken en para- Öluies, met geweld naar voren Tis za kon niet dan met moeite zijnrij- feiig bereiken en nauwelijks had hij er in plaats genomen of ook daar van werden de ruiten verbrijzeld. Ook de vensters van de zaal. waar in hij sprak, moesten het ontgelden dn ten slotte werd het rumoer zóó erg, dat de politie niet meer hij machte was de orde te herstellen, waarom de militaire macht werd ge- requireerd, die de straten schoon veegde. Toen Tisza later op den dag een wandeling maakte, werd hij, of- éfehoon door een sterke politiemacht omringd, opnieuw aangevallen en gooide men brandend vuurwerk naar hem toe. Er hadden talrijke arresta ties plaats. Maandag a. s. wordt te NEW - YORK het Congres geopend. President Roo sevelt zal zich voorbehouden de ta riefpolitiek in een latere afzonderlij ke boodschap te behandelen. Ver schillende leden stellen een verhoo ging van het presidentshonorarium voor van 50 duizend tot 10p duizend dollarsanderen wenschen het wets ontwerp op de anarchisten opnieuw te zien ingediend en dringen aan op de vervallenverklaring van den volks vertegenwoordiger Hefflin, die in een verkiezingsrede zei: „Het isge- wenscht dat er een tweede Czolgosz (zoo heet de moordenaar van Mac Kinley) opstaat, die Roosevelt van het leven zal berooven." De wereldtentoonstelling te ST. LOUIS is op plechtige wijze gesloten. De president der tentoonstellingscommis sie, de oud-gouverneur Francis, hield de sluitingsrede, waarna te middernacht een oiptocht over het terrein werd gehouden. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 19 mil- lioen, de uitgaven werden geraamd op 250 millioen francs, welk enorm bedrag de rekening dan ook met een aanzienlijk tekort doet sluiten. OORLOGSVARIA. De Koengoezen, door Linievitch verslagen, hebben zich wederom bij Wladiwostock vertoondop klaar lichten dag werden een aantal inwo ners vermoord. In Ma.ndsjoerije worden de gewon den en zieken met het oog op de strenge koude, voorzien van gevoerd' schoeisel, terwijl ook winterkleeding- stukken voor het leger worden uit gereikt. Er komt. daar gebrek aan' steenkolen, waarom de Parijsche „He- quaesties aangaande de ongevallen wet. Dit laatste onderdeel van de taak van den adviseur zal wel spoedig tot het verledene behooren, zoodra het speciale bureau van consultatie, dat in de maak is voor de ongevallenwet, hier zal zijn opgericht. Het zijn met Mr. Thiel de axivocuten Mrs. Tideman en Merens, die daar toe het initiatief hebben genomen. A propos van trams zou ik aan de tram HaarlemAmsterdam een denk beeld in overweging willen geven. Verleden Zondag had mijn vrouw een logé, uit Amsterdam, die Zater dagmiddag kwam en Maandagoch tend weer vertrok. „Je bent toch zeker mei: de tram gekomen zeien we. Dat was ze niet, ze had den spoor wagen genomen en wel om een gel dige reden. De electrische spoor stelt haar retour geldig op den dag van afgifte en den daarop volgenden dag, derhalve kan iemand die Zaterdag overkomt, niet Maandagochtend daar op terug. Er zullen heel wat menschen wezen, die Zaterdag uit Amsterdam naar fa milie of kennissen overkomen, om Maandagochtend weer naar hun be zigheden te gaau. Zou 't niet op den weg liggen van de electrische spoor, om de geldigheid van op Zaterdag afgegeven retours, te verlengen tot en met Maandag? raid" verwacht dat Koeropatkin eeh poging zal wagen om de mijnen te Yentai te heroveren DE RUSSISCHE VLOOT. Twintig Russische oorlogsschepen stoomden Vrijdagmiddag te vijf uur voorbij Perim, gaande in de rich ting naar Djiboeti. Ten noorden van Perim voegde zich het Fransche stoomschip „Binger" hij het. smal deel, vermoedelijk de Russen vaai, loodisen voor de haven van Djiboeti te voorzien. Na een uur gestopt te hebben aan de Afrikaansche kust tegenover Pe rim, veranderden de Russische sche pen hun koers naar het Oosten, naar Aden in plaats van naar Djiboeti te stoomen. Stadsnieuws Rechts houden. Door het verkeerd uithalen van den voerman is Donderdagavond iu de Koningstraat een wielrijder aangere den. De fietsrijder bekwam geen let sel, maar moest het aanzien, dat zijn rijwiel bijna geheel vernield werd. De politie maakte proces-verbaal op tegen den voerman. Wanneer zullen de menschen er toe overgaan uitsluitend rechts te houden De werkstaking der glas blazers. Vrijdagavond werd er in de socië teit Vereeniging een openbare verga dering gehouden, ingeschreven door het Plaatselijke Steun-comité tot steun van de stakenden en uitgeslo- tenen in do glasindustrie. De bijeenkomst, die slechts door een honderdvijftig personen werd bij gewoond, werd geopend door den heer van Dijk uit Vlissingen, die zijn teleurstelling uitte over de slechte op komst, maar toch hoopte dat het doel der vergadering bereikt zou worden. Als sprekers traden op de glasbla zers A. Karsdorp en W. Mulder. Door beiden werd het ontstaan en het ver loop der staking geschetst. Vele on juiste berichten die daaromtrent de ronde doen, werden tegengesproken, terwijl het goed recht der staking werd betoogd. Vooral werd door de sprekers aangedrongen op steun, zon der welken iedere staking moet mis lukken. Ter opluistering van de bijeenkomst verleende het Muziekgezelschap „Mu ziek en Vriendschap" zijne medewer king. Tn de pauze werd een collecte ge- houden tot steun der glasblazers en tot dekking der voor de vergadering gemaakte kosten. Een tweetal manifesten, een van het N. A. S. en een van de verschil lende glasblazersbonden, werden op de vergadering uitgereikt. In de volgende Raadsvergadering zal moeten worden beslist over het voorstel van den heer Van de Kamp, om voor don bouw van het gemeente lijk slachthuis voor te schrijven, dat uitsluitend of nagenoeg uitsluitend van Haarlemsche werkkrachten moet worden gebruik gemaakt. De bedoeling van dit voorstel is er zoo een, waarvan niemand zeggen kan, dat hij er tegen is. Het hemd is nu eenmaal altijd den mensoh nader dan de rok, in tijden van bittere werk loosheid vooral. Geen wonder dus, dat wij Haarlemmers het geld dat er te verdienen is, 't liefst gunnen aan Haarlems ingezetenen. Maar de vraag is zal de Raad een dergelijke bepa ling maken, wanneer er niet tevens zekerheid bestaat, dat de bouwsom daarmee niet belangrijk zal worden verhoogd? En als die zekerheid ge geven is, hoe moet men dan aanwij zen. wie als Haarlemmers beschouwd worden en wie niet? Is ieder, die in geschreven staat bij den Burgerlijken Stand, een Haarlemmer? Zoo ja, dan komt de aannemer van buiten, die onverhoopt het werk zou krijgen, toch met zooveel werklieden van böi- ten als hij wil en laat ze, een, twee, drie, als Haarlemmers inschrijven, zoodat ze den werkman die hier ja ren woont, liet brood wegnemen, niet voor dit werk alleen, maar misschien daar er zoovelen blijven hangen ook naderhand. Misschien wordt dit bezwaar ondervangen door de bepa ling dat voor het werk alleen zal worden gebruik gemaakt van perso nen, die op 1 December 1904 in Haar lem woonachtig waren. HET TOONEEL. „MEA CULPA TE HAARLEM. We zijn gisterenavond uitvoering wezen geven aan ons voornemen, om onze indrukken bij de première der „Mea Culpa"-opvoering te Amsterdam bij een vertooning hier ter stede nog eens te gaan contröleeren. Laat ons beginnen met te zeggen, dat de Haarlëmmers zich gisteren kranig gehouden hebben. Ze waren nu eindelijk weer eens in zoo grooten getale schouwburgwaarta getrokken, dat „De Kroon" geheel was uitverkocht en sommigen zich zelfs met een staanplaats moesten te vreden stellen. En ze hebben boven dien den avond voor de acteurs en actrices, benevens voor den heer Van Riemsdijk, tot zulk een succès ge maakt. dat 't on het kantje van een ovatie af was. Na het eerste, tweede en derde bedrijf moest telkens meer malen gehaald worden, en prachtig was hel enthousiasme van de zaal na de zoo mooi door mevr. Erfmann ge speelde krankzinnigheids-scène in de derde actemen applaudisseerde niet alleen meer, maar juichte luid op zóó was ze hier nog nooit gehuldigd. Maar na het vierde bedrijf brak de siorm opnieuw losvier, vijf maal moest er gehaald worden, en méér nogwe zijn den tel kwijt geraakt, en liet publiek rustte niet vooraleer de hper Van Riemsdijk door Bouw meester voor het voetlicht was ge bracht. En toen bood de hedr J. J. Zeewoldt hem met eenige vriendelijke woorden namens het Voorloopig Co mité voor den Herbouw van den Schouwburg een krans aan j daarna deed de heer Van Gasteren hetzelfde namens eenige kunstvrienden, en ver volgens verscheen er een reusachtige krans van „Cremer", waarbij de heer Van Gasteren, als voorzitter dier let terlievende vereeniging. er aan her innerde. dat op den dag. dat Justus Van Maurik hegraven werd. de pre mière van „Mea Culpa" te Amsterdam was gegaan. In Van Maurik had „Cremer" een goed vriend verloren, en nu hoopte hij dat ..Cremer" in den heer Van Riemsdijk een even goed vriend zou mogen vinden. Wat kon de heer Van Riemsdijk, bij zooveel hulde en hartelijk gemeen de ovatie, andeys doen dan buigen, vriendelijk buigen En nu iets over de opvoering', We beginnen met genoegen te con- stateeren. dat de schrijver gehoor heeft gegeven aan de hem, in het be lang van zijn stuk gegeven wenken, om hier en daar iets te bekorten. In sommige tooneelen liad hij dan ook flink het blauwe potlood gezet, zoo o.a. in het eerste bedrijf, in den opzet die daardoor compacter was, t beter deed en de zaal nu ook bleef bezig houden; en zoo ook in het jongelui's- fuifje, waarmee het derde bedrijf opent Maar jammer vonden we 't, dat hij ook hetzelfde lot niet had la ten ondergaan aan de clou van Bouwmeester in de vierde acte, waar in hij een wel wat al te boekachtige en op te gemakkelijk effect berekende philippica tegen de slechte zeden van jongelui van ..goeden huize" richt. Het stuk had door deze bekortingen gewonnen en hield de aandacht nu Een aannemer, die ons er zijn mee ning over gaf (een ongunstige mee ning, daar hij allerlei bezwaren van controle voorzag) vroeg langs zijn neus weg, of liet niet veel beter zou wezen te bepalen, dat alleen aanne mers in Haarlem gevestigd zouden mogen inschrijven. Zoo'n guitWat zou op die manier de concurrentie aardig vleugellam geslagen zijn Naar ik hoor is er toch al niet veel kans op groote mededinging onder de aannemers. Mijn zegsman ver wachtte zeven of acht inschrijvers voor 't geheele werk. Meer niet Enfin, dat is ook voor een eerlijken kamp voldoende. Niet in overgroote concurrentie vindt in 't algemeen de maatschappij haar voordeel, hoewel het voor de gemeentekas wel een fa veurtje is geweest, dat de 25 teeke- ningen, bij het bestek van het slacht huis door een Amsterdamsche firma geleverd zijn ver bene<len den prijs, die daarvoor in Haarlem zelf werd opgegeven. Nu ik toch van concurrentie spreek, mag ik wel even vermelden, dat een bekende muziekbeoefenaar ons heeft verlaten, namelijk de orgeldraaier Van Laar, die zidh, naar ik hoor, te Amsterdam in den eenzamen groen- tenhandel heeft begeven. Toch zullen we voortaan niet minder orgelmuziek genieten Op t stadhuis houdt men er een lijstje van aspirant-orgel draaiers op na: zoodra er een sterft of het vak verlaat wordt de bovenste opgeroepen en schuiven de anderen een nummertje in de ranglijst op. FIDELÏO.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1