meei" voortdurend bezig. En daar de medespelenden nu beter rolvast wa ren, vooral Frits Bouwmeester, liep „Mea Culpa" thans vlotter van stapel dan te Amsterdam; er werd in ge speeld en om elf uur was hier de 4e acte afgeloopen, die te Amsterdam om half'twaalf nog niet uit was. Mevr. Erfmann was weer prachtig, en aan onze woorden van bewonde ring, haar reeds toegebracht, hebben we niets toe te voegen of e r af te nemen. Erfmann speelde wat losser en gemakkelijker dan bij de première en we zagen dat hij in de 3e acte, in de fuif-scène, ditmaal zitten bleef en niet rondliep of staan bleef zooals te Amsterdam en uit de rol van Bouw meester waren gelukkig ook de tal rijke „a-bah's" verdwenen, die hinder lijk aandeden en nu door hem door een anderen en beteren uitroep van afkeuring waren vervangen. Onze indruk van het stuk is bij de ze tweede beschouwing niet gewijzigd. Zeker, er zijn fouten in, maar in wel ke eersteling zijn die niet? En juist omdat 't een eersteling is. en de auteur dus nog minder handig is in de kunst om ze te verbergen, sprin gen ze ook meer in t oog. Ernst is veel te veel een doortrapte schurk, die zelfs niet één opwelling tot iets goeds heeftbaron Van Kanstra is wat te veel een boekenbaron met boekachtig te barre beginselenAnna Mulder is ook wat al te erg in baai- wanhoop en geknaktheid over liet ge beurde. In 't werkelijke leven gaat dat wel wat anders cn zonder zulke geforceerde schokken. Maar de heer Van Riemsdijk had zijn meening over dit geval te zeggen; hij had iets te betoogen. En nu moge 't waar zijn, dat hij er de kleuren wat dik op heeft gezet en alles wat te zwaar aan heeft gepakt, een feit is het toch' ook, dat hij tooneelschrijvers-kwaliteiten hoeft ontwikkeld, op welken wij de vorige maal al de aandacht vestigden. Met 't toeschrijven van zijn succes dat zich buiten Amsterdam ook te Nijmegen en nu ook te Haarlem heeft bevestigd aan iets „drakerigs' in hei stuk, dat de groote menigte pakt, is men er nog niet af; dan heeft men meer en betere analytische gegevens aan te voeren. Want het is doodeen voudig malligheid om te beweren, dat het publiek, dat in enthousiasme ge raakt over een stuk (niet op één plaats alleen, maar op meerdere plaatsen), zelfs bij zoogenaamde „volksstukken", geen onderkenningsvermogen zou be zitten onder grove impulsions zou han delen. Neen, men weet wel beter. Ei- moet. ook nog iets anders in het stuk zijn. Ja, wat?.... En dat is nu juist, wat zoo moeilijk te omschrijven is, en het geheimzinnige „appanage" vormt van hen, die de gave bezitten de menigte en haar gevoelens-in be roering te brengen. Daarvoor moet men geboren tooneelschrijver zijn. En die gave meenen we in den heer Van Riemsdijk bespeurd te hebben. Over eenige jaren zal hij zeker zelf ook heel anders tegenover zijn stuk komen te staan en er een heel an deren kijk op hebben gekregen, dat is zeker: maar zeker is 't óók, dat dit niet zal geschieden dan nadat hij er iets. misschien wel véél, uit geleerd heeft, 't, Schrijven van „Mea Culpa' heeft voor den heer Van Riemsdijk een oefenschool gevormd. Maar hij moest dit stuk eerst schrijven, om na derhand iets beters te'kunnen maken. En dat verwachten we zeker van hem. FRANS NETSCHER. Af wij zend beschikt. Aan de bestuurderen der gecombi neerde vakvereenigingen, alle onder- afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, is thans door B en W. een antwoord vereeni- den op liet door genoemde vereent- gingen gerichte adres tot B. en W. en leden van den Raad der gemeente Haarlem, om het verzoek van den heer v. d. Kamp om nadere voor waarden der aanbesteding van het openbaar slachthuis, in te willigen. Het antwoord luidt „In verband met nevensvermeld adres hebben wij de eer u te berich ten, dat wij aan den heer W. A. J. van de Kamp in antwoord op diens door u bedoeld schrijven hebben te kennen gegeven, dat ons college na gezette overweging, evenals de com missie van Voorbereiding voor de op richting van een openbaar slachthuis, tot de overtuiging is gekomen, dat inwilliging van het door hem gedaan verzoek niet zoude zijn in het belang der gemeente. B. en W. van Haarlem, (w.g.) BOREEL. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland zal op Donderdag 22 December worden aanbesteedhet onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen van iiet Paviljoen „Wel gelegen" te Haarlem, gedurende de jaren 1905 en 1906. Raming ƒ4160. Hedenmiddag om 12 uur had op het terrein vóór de cavaleriekazerne de plechtige beëediging plaats van den tot reservo-2e luitenant benoem den vaandrig C. Gerber. De le luitenant v. Tienhoven wordt in Februari 1905 overgeplaatst naar Hoorn. Dinsdag a.s. zal des avonds in de Infanterie-kazerne alhier een St. Ni- colaasfeest gegeven worden aan de kinderen der gehuwde militairen. Het Zaterdagavondpraatje stond reeds in den vorm, toen het bericht kwam, dat B. en W*. afwijzend heb ben beschikt op het verzoek van den heer Van de Kamp om een bepaling in het bestek van 't gemeentelijk slachthuis op te nemen aangaande de uitvoering van 't werk door Haarlem- sche werklieden. Dat dit adres aan den Raad zou zijn gericht, berust op een misver stand. De S c h o u w b u r g p 1 a n n e n. Het voorloopig comité tot verbou wing van den schouwburg heeft met belangstelling kennis genomen van de critiek, die op dat plan is gele verd, met de opmerking evenwel dat de afkeuring alleen kan betreffen het oude en nu vervallen plan, aan gezien het nieuwe thans zeer veel verbeterde plan, in verband waarme de de circulaires zijn rondgezonden, aan die commissie onbekend was. lntusschen deelt het voorloopig co mité tot verbouwing van den Schouw burg met voldoening mede, dat bin nen enkele dagen het publiek in de gelegenheid zal worden gesteld, om op uitgebreide wijze kennis te nemen van dit plan tot verbouwing, waartoe de -teekeningen op verschillende plaat sen zullen worden geëxposeerd. Het voorloopig comité tot verbou wing van den schouwburg twijfelt er niet aan, of dit nieuwe plan voldoet aan alle eischen, die aan een schouw burg te Haarlem gestéld kunnen wor den en is volkomen bereid, samen te werken met het comité voor den nieuwen schouwburg, ten einde op die wijze in 'het belang van Haarlem tot een goed geheel te komen. Zondagavond vermakelijkheden. Bij de voorstelling op Zondagavond in de Kleine Vereeniging zullen o.m. optreden het beroemde trio Orloffs gymnasten en de bekende karakter komiek Charles. Verdere aanbeveling is overbodig. In de Tooneelzaal De Kroon treedt Mevr. Julia van LierCuypers op in Roze Kate, drama in vijf bedrijven van Nestor Tiere. De hoofdrol is bij mevrouw van Lier in goede handenhet is een rol die als voor deze artiste geschreven is en welke zij dan ook op de meest artistieke wijze vervult. Het gezelschap De la Mar geeft in de Soc. Vereeniging liet bekende blijspel Robert en Bertram, de lustige Vagebonden. Het pakkende spel van deze too- neelisten waarborgt den bezoekers) een aangenamen avond. In het Brongebouw geeft Benner Tewe's Bioscoop voorstellingen met een nieuw programma. Van de num mers noemen wij Oorlog tusschen Rusland en Japan, Begrafenis van Paul Ivruger en De Dame in de Maan, alle mooie en zeer interessante voor stellingen. Brandje. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur ontstond in de Schoterstraat een be gin van brand, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Vader en mooder waren niet thuis en hadden het toezicht van hun vier kinderen toevertrouwd aan de zorg van hun oudsten zoontje; en hadden de deuren op slot gedaan. Vermoedelijk door het spelen met i lucifers geraakte het bed in brand cn stond er dadelijk een verstikkende j rook in de kleine kamer. Een politie agent wist met behulp der buren de deur te forceeren en zoodoende kreeg men de gelegenheid om de kleinen te redden, die door de buren werden op genomen. Het bed verbrandde geheel, waarna de brand spoedig was gebluscht. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Ter aarde hestelling. Hedenmiddag had op de Nieuwe begraafplaats to Schoten de ter" aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van Dr. B. W. Hoffmann, oud-rector viTn 'het Gymnasium alhier. Tal van belangstellenden waren op den doodenakker aanwezig, onder wie wij opmerkten alle leeraren, als ook eenige oud-leeraren en leerlingen van het Gymnasium. Aan het graf werd niet gesproken, alleen bracht de tegenwoordige rec tor Dr. A. H. Garrer den aanwezigen, namens de familieleden, dank voor i de betoonde belangstelling. Een viertal kransen dekte de lijk baar. Benoem d. De heer P. J. van Kessel is be noemd tot president der H. Vincen- tius Paulo-vereeniging in de plaats van den heer J. A. M. Lans, die als i zoodanig zijn ontslag genomen heeft. Spuit 10. Naar wij vernemen zal de tradi- tioneele band om den hoed bij „Spuit 10" weldra vervangen worden door het dragen van wit geëmailleerde plaatjes. Deze plaatjes zijn voorzien van het stadswapen en bevatten tevens de vermelding „Vrijwillige Brandweer." De plaatjes zijn vervaardigd naar een ontwerp van den heer L. van den Broek. Gevonden voorwerpen: Een elastieken bal; een heeren - paraplue, een beursje met geld, een rekenboekje, een wollen want en een grijze pet. Aangehouden: De jongen, die deze week voor zijn patroon geld ontving en dit verduis terde, is aangehouden. Ontvreemd. Door een timmerman is aangifte gedaan, dat uit een loods, staande op het Phoenix ter rein, verschillende timmermansgereedschappen worden vermist. Processe n-v e r b a a 1. Tegen eenige jongens is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van een bus biscuit. Verder zijn eenige pro cessen-ver baal opgemaakt wegens overtreding der Arbeidswet-. Schoorsteenbrandje. In de Rozenprieelstraat brak een schoorsteenbrandje uit. dat met eeni ge emmers water gebluscht werd. Uit de Omstreken HILLEGOM. Ter gelegenheid van het a.s. Kerstr feest zal er in de Herv. Kerk alhier, evenals de vorige jaren, een kerst boom worden opgericht. Hiervoor zal in den loop dezer week eene collecte worden gehouden. De heer J. Kalsbeek, onderwijzer aan de O. L. S. alhier, heeft voor zij ner benoeming te Noordwijk als on derwijzer met verplichte hoofdacte, bedankt. De heer Mol van Lisse. wilde aan de Haven, terwijl hij op zijn rijwiel zat, voor een sportmakker uitwijken met het gevolg dat hij van den hoogen wal in de Beek terecht kwam. Behulpzame lieden brachten den heer M. spoedig op het droge. Kost bare voorwerpen, welke M. hij zich had, werden allen gered. Het paard van den heer Goemans geraakte Vrijdagmiddag in de van de Endelaan op hol. Eenige personen werden door dit ongeval zeer licht gewond. BEVERWIJK. In den afgeloopen nacht is ingebro ken in den manufacturenwinkel van Gebrs. Davidson aan de Breestraat. De dieven hebben zich door het boven licht van do voordeur toegang ver schaft. Eenige jassen waren reeds door het bovenlicht op straat geworpen toen binnenshuis gerucht gemaakt werd en de dieven het hazenpad kozen, met achterlating, op de stoep, van het gestolene. In deze gemeente heerscht in he- i vige mate mazelen onder de kinderen. Reeds vele kinderen heneden 2 jaar zijn overleden. In veel gevallen gaan de mazelen over in bronchitis, die dan een ernstig karakter draagt. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin ontvangt heden in audiëntie jhr. van Weede, Oosten- rij ksc-h gezant., en den heer Maas, consul-generaal te Londen. De gewone audiëntie-s van de mi nisters van Justitie en van Water staat zullen de volgende week niet plaats hebben. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de ge- pensionneerde genera al-majoor, met rong van luitenanLgpneraal. M. G. Matthes, oud-inspecteur van het wa pen der cavalerie. Eervol ontslag verleend aan den' eerste luitenant der genie O. Gun- niiv thans op, non-activiteit, en; onder-Directeur van openbare werken te Haarlem. MILITAIRE ZAKEN. De minister van oorlog heeft be paald, dat, gerekend van 1 dezer af, de minimum-lengte waarmede jon gelingen in aanmerking kunnen ko men voor toelating tot eene vrijwil lige verbintenis bij de cavalerie, de artillerie of de genie, zal bedragen: 'op 16-jarigen leeftijd 1.58 M., en op 17-jarigen leeftijd 1.60 M., welke minima evenals de minimum lengte van 1.62 M. voor toelating als vrijwilliger van jongelieden boven de 18 jaar bii de bedoelde wapens tevens zullen geiden, respectievelijk voor 16-, 17- en IS-jarige volontairs van de instructie-batterij en de in structie-compagnie in verband waar mede de voorschriften omtrent die opleidings-korpsen op dit punt wijzi ging ondergaan. Aan den minister van oorlog zal door de afdeeling Gouda van den Bond van Miliciens en oud-Miliciens een adres worden gericht met ver zoek om schadevergoeding voor het gehouden jaarlijksch onderzoek voor de landweer, waaraan deelnamen de miliciens, die in 1903 en 1904 over gingen bij de landweer. Deze miliciens achten zich door dit onderzoek ten zoerste in hun beurs en in hun huishouden bena deeld. EEN OPLICHTER. Over een uiterst correct, in het zwart gekleed heer, zich noemende De Gróót, zijn op hot politiebureau in de Lange Torenstraat te Rotterdam uit het noordelijk gedeelte dezer ge meente, klachten wegens oplichting ingekomen. Dit heer, iemand met een zwarten haard, vereert bij voor keur gegoede families met bezoeken, is daarbij zeer beleefd, goed bespraakt en doet zich voor als iemand van christelijke beginselen. Hij zegt geld in te zamelen ten bate van deWes- terkerk op de Kruiskade te Rotterdam en beweert het vertrouwen te hebben van een 1700 lieden, die, voor het goede doel door hem beoogd, weke lijks een cent uitleggen. Die men- scnen bezoekt hij allen ééns in de vijf jaren en int dan tegelijkertijd de verschuldigde f 2.60, zoo dit geld niet al vooruit betaald is. Ten slotte vraagt de beleefde man om hem bij zijn goed werk le steunen en menig een weet hij te bepraten niet alleen voor steun, maar ook voor vooruit betaling; dan strijkt hij de 2.60 op, geeft een slordig vodje van een kwi tantie af en verdwijnt met de noor derzon. Later doet men, bij informa tie, de wetenschap op opgelicht te zijn. BRANDSTICHTING Te Bergschenhoek brak Woensdag middag en Woensdagavond brand uit ten huize der alleenwonende juf frouw W. de Bes. Beide malen werd de brand in zijn begin gebluscht. De justitie uit Rotterdam stelde Donder dag een onderzoek ter plaatse in. Den ganschen nacht is het huis dooi de politie bewaakt. Arrestatie had tot op dit oogenblik niet plaats. DRIJVENDE GEVONDEN. Het lijk van een stoker, die sinds 10 November werd vermist, is drij vende gevonden in de binnenhaven van de Handelskade te Amsterdam. Teekenen van geweld waren niet zichtbaar. DE ZAAK-VAN DIGGELEN. Mr. P. J. G. van Diggelen publi ceert in de „Prov. Overijselsche en Zwolsche Ct." zijn antwoord op het nader schrijven van de Liberale Sta- tehclub. waarin hij er op wijst, dat nu eon maand na het uitbrengen van het rapport de club het feit openbaar maakt, dat mr. Van Setten de hand des heeren Van Diggelen zou her kend hebben bij de stemopneming. Mr. Van Diggeletn zegt vervolgens „Gelogen hebben dus de 22 leden in lvun rapport, toen zij aan het slot met ongepasten ophef schreven „On omwonden en trouw en waarachtig hebben wij de feiten medegedeeld, welke in hun onderling verband en samenhang niet alleen-voor ons zelve onze overtuiging vestigden, maar ook ons het recht gaven, die eerst tegen over den heer Van Diggelen en daar na in het openbaar uit te spreken." Gelogen hebben ze allen de hee ren Van Dedem, De Goeijen. De Her der. Jannink en Van Laer verklareu het voor zich en voor hun medeleden van de club. want ze hebben die fei ten niet medegedeeld, maar ze heb ben er één achtergehouden. De heeren komen er nu, een maand j na dato, mee, zeggende, dat het hun - voorkomt,, ook deze mededeeling niet aan het publiek te mogen onthouden. Waren zij deze meening dan niet toe gedaan in de clubvergadering, in welke zij zich volgens eigen verkla ring in het rapport hebben „ten plicht gerekend immer de waarheid te schrijven" en een volledig verslag van het voorgevallene" te geven. onder toevoeging: „Het publiek heeft daar op recht, want dat is de éénige wijze om het in staat te stellen met volledi ge kennis van zaken de gronden le beoordeeien, waarop ons aller over tuiging gegrond was en blijft Verder merkt de heer Van Diggelen op, dat Mr. Van Setten zijn eigen verklaring niet wil onderteekenen, zooais blijkt uit de verklaring vanzïju vijf mede-leden. Ten slotte schrijft Mr. Van Dig gelen „Waar de heeren in hun rapport over de vergadering van de club, ge houden na de verkiezing- van een Ge deputeerde, vacature Van Marle, zelf zeggen, sprekende over mijne verkla ring .Op het oogenblik zelf is dat niemand zoo uitdrukkelijk opgeval len. slechts naderhand heeft zich die wetenschap bevestigd", daar zal ieder wel inzien, dat hij voorzichtig doet rnet aan de verklaringen van de le den uit die vergadering, berustende op „zich later bevestigende weten schap", niet te veel gewicht te schen ken. De heeren hebben er zich nu een maal in hun opwinding ingewerkt en moeten nu de schande van hun licht- vaardig oordeel, hun van zoovele zie den aangewreven, maar dragen." DE ONTVLUCHTE MISDADIGER. Uit Zeist meldt men De uit de gevangenis aan het Wol venplein te Utrecht ontvluchte mis dadiger is gezien kt de hosschenbij het station De Bilt, waar de door hem in eene villa te De Bilt gestolen broches zijn teruggevonden. Een groot aantal politie-agenten en on bezoldigde veldwachters uii Zeisten omgeving maken jacht op hem. LANGZAAM AAN Men schrijft aan de Dordr. Ct, Eenigen tijd geleden wilde een han- i delsfirma te Dordrecht een zwaai' voorwerp per Staatsspoor verzenden. Het werd aan liet Dok gebracht, doch de -kraan aldaar was op zulk een ge- i wicht niet berekend. De firma recla meert bij den hoogeren ambtenaar ■te Rotterdam hoe zij haar vrachtje in den spoorwagen moet krijgen. Maar mijnheer, er is te Dordt een. 'kraan, die het vereischte gewicht kan lichten, wordt haar geantwoord. Zie maar, hier zijn de stukken. De kraan moet er al een paar jaar zijn. En zoo was het. De kraan was er al een paar jaar.. maar opgesteld was zij niet. Koloniën. KOELIE-MISHANDELING. Maandag 31 October, zou voor den raad van justitie te Batavia terecht staan de beklaagde Louis Heinricli Albrecht Kufahl, oud 33 jaren; gebo ren te Apenrade, Noorcl Sleeswijk, gewezen administrateur der onderne ming „Saint Cyr", ook wel genaamd „Oedjoeng Bandar", gelegen in de afdeeling Dell, residentie Oostkust van Sumatra, laatstelijk gewoond hebbende op gemelde onderneming, thans voortvluchtig. Beklaagde wordt beschuldigd dat hij als administrateur van de tabaks onderneming „Saint Cyr" ook wei genaamd „Oedjoeng Bandar" opzet telijk zonder bevel der gevestigde machten en zonder dat aanwezig was een der gevallen bij algemeene ver ordening voorzien op verschillende tijdstippen, in ieder geval in den loop van 1901 en 1902, drie contractkoelies middels ijzeren boeien met kettingen aan een in het oppassershuis dier on derneming staanden paal heeft vast gelegd of aangesloten, dan wel doen aansluiten, na hen vooraf ernstig te hebben mishandeld, een hunner zelfs zoo, dat deze in zwijm is gevallen en bloed opgaf. Een ander werd met de rechterhand aan 't beneden einde van de bovenbedoelde paal aangesloten, zoodat hij niet staan of liggen kon, gedurende ongeveer dertig uren. De derde werd vastgelegd veertien achtereenvolgende nachten, telkens van 6 uur 's avonds tot den volgenden j morgen 6 uur, terwijl hij overdag, ge durende 14 achtereenvolgende dagen op het terrein van de oppasserswo ning in de zon moest staan, zooge naamd „di djesmoer". Bovendien heeft hij op zijn kan toor een vierden contractkoelie zoo heftig met een dubbel touw geslagen dat dit ziekte of onbekwaamheid tot persoonlijken arbeid van meer dan 20 dagen tengevolge had, en een vijf den op dezelfde manier getracteerd, zoodat deze 2 maanden lang zies. is geweest. Het ergste deed bekl. met een in lander dien ïïij zóo heeft mishandeld, dat het rechterschouderblad is ge broken en in 's mans vierde linker en vijfde reohterrib fracties zijn ont staan en de inlander een darmscheur hoeft bokomen, die een inwendige verbloeding heeft veroorzaakt, waar aan deze 3 a 8 dagen na zijn opname in liet hospitaal dier onderneming is gestorven. In deze zaak werden 32 getuigen gedagvaard. De respectabele gewezen admini strateur der ondernaming „St. Cyr" verscheen wijselijk zegt de „J. B." niet ter terechtzitting. Hij zou trouwens, krachtens hot bevelschrift van den raad, dadelijk moeten zijn gevangen genomen. De geheele zaak verliep nu meteen sisser. De officier verzocht van den raad een bevel om beklaagde in hechtenis te mogen nemen en hem op te roe pen op een nader te bepalen openbare terechtzitting, met last tot gevangen neming... zoo hij gevonden mocht worden. „Dat zal wel niet lukken, want hij voelt zich veilig; niet uitgeleverd te worden." KRIJGSVERRICHTINGEN IN INDIE. Blijkens uit Indië ontvangen tele grafische berichten, zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de „Nederlandsche Staatscourant" van 4 November 1.1. bij de krijgs verrichtingen a. in Atjeh en Onderhoorigheden gesneuveld de ler-luit. der infanterie .1. J. Burger, en de ziekenverpleger G. Loode aan wonden overleden de sergeant J. F. Slomp, en licht gewond de 2e- luit. der infanterie E. J. Geldorp, de sergeant W .Hellema, en de fuselier W. Wagenaar. b. in de Gajoelanden a:m Avonden overleden de fuselier J. B. Koos, en c. op Ceram, bij de inneming vair de heuvelsteDing Kapiiaitoto op drie dagmarschen Zuidelijk van Wahaai, gewond de fuseliers J. Bronkema, A. J. Heinze, H. van Wenkop en de infanterist R. A. Mauri en licht ge wond de le-luit. der infanterie P. L. Stennekes, de onder-luitenant I. Kuv- pcr en de fuselier J. M. Ferdiriande alsmede bij clen terugmarsch licht gewond de voornoemde luito- nant P. L. Stennekes on de fuselier M. A. de Weerd. („St.ct.") Letteren en Kunst NOORD-NEDBRLANDSCHE OPERA. De opera opgeheven. De Noord-Nederlanclsche Opera, schrijft de Tel. is haar voorgangsters1 de Nederlandsche, de Nieuwe Ne derlandsche en de Hollandsche Ope ra gevolgd. Vrij dagochtend heeft do directie moeten besluiten de Vereeniging op te heffen. De tegen dien avond aan gekondigde voorstelling van „Faust" ging dus niet door. De directie heeft vergaderd met de putaties uit de afdeeiingen van het personeelsolisten, orkest en tech nisch personeelniet met liet koor. Deze afdeeiingen waren bereid tot 20 Dec. en partage te spelen na dien datum zouden dan weer de bestaan de contracten gelden. Maar er was geen koor met de koristen kon niet onderhandeld wor den, wijl zi-j geen afgevaardigden ge zonden hadden. En zoo moest de directie wel be sluiten, de onderneming op te.hef fen. De directie wijt dezen ongelukki- gen afloop uitsluitend aan de hou ding der koristen. LE ROI EST MORT VIVE LE ROI Er gaan geruchten, dat de heer Cornells van der Linden, Carl Dib- bern en een der Amsterdamsche mae- cenaten Donderdagavond vergaderd hebben met het dool, een nieuwe opera op te richten. Dat zal dan operagezelschap num mer zooveel zijn. Le roi est mort.... Vive le roi Laatste berichten Men seint ons uit Den Haag Do Tweede Kamer nam heden de Indische begrooting aan, benovens de ooconomische en decentralisatie-ont werpen. De Voorzitter deelde mede dat Mi nister Kuyper waarschijnlijk Dinsdag aanwezig zal zijn. KRUGER'S LIJK TE KAAPSTAD. LONDEN. 3 Dec. (Reuter.) De „Standard" verneemt uit Kaapstad, dat een ontzaglijke menigte in de straten zich verdrong, toen het lijk1 van wijlen president Kruger werd. aan land gebracht. Op verschillende- consulaten was de vlag halfstok ge- hesehen, evenals op de schepen in de haven em algemeen in de stad. Voordat het lijk aan land gebracht werd, werd een korte lijkdienst ge houden aan boord van de „Batavieri, VI", die op de werf lag. Het lijk werd) door de matrozen aan land gedra gen. Op de kist lag slechts één! krans, gezonden door H. M. Koning in Wilhelmina der Nederlanden. Meer dan honderd rijtuigen volg den het lijk naai- de Huguenot Me morial Hall. De stad is vol Hollanders en Afri- kaanders, die uit het geheele land zijn, gekomen om aan den oud-president de laatste eer te bewijzen. DE WERKSTAKING IN ARGENTINIë. BUENOS AYRES, 2 Dec. (Reuter.) De tweede dag van de algemeene werkstaking had een volkomen kalm verloop in de geheele republiek. Alles openbare diensten gingen ongestoord voort. Financieeie berichten SURSéANCE EENER GROOTE ENGELSCHE BANKINSTELLING. Ieder, die door Moorgatestreet heef! geloopen of gereden, kent natuurlijk zegt de Londensche correspondent van de „N. Ct." de kantoren der „London and Paris Exchange Limi ted", in Basildon House. In finan cieeie kringen was het wel bekend, dat de Bank veel te diep in „op ties", vooral in „Kaffers", was ge gaan en dat de gestadige verbetering der Kaffermarkt noodlottig voor haar moest worden. Daar heeft het dus niet veel sensatie gemaakt, toen Woensdag de catastrofe kwam. Maar wel was dit het geval met het publiek. Lang voor sluitingstijd zag men opeens de klerken hun boeken sluiten cn opbergen, terwijl zij kort daarna in troepjes het gebouw ver lieten. Ze waren midden op den dag op stél en sprong ontslagen en had den aanzegging gekregen, dat zij Vrijdag hun salaris in ontvangst kon den. nemen. De klerken waren meestal jongelui en dan een aantal meisjes, die aan de schrijfmachine werkten. Niet minder dan bijna 300 hunner zijn op die wijze broodeloos gewor den. Toen ze er allen uit waren, werd de deur gesloten en een commissio nair of portier deelde ieder, die bin nen wilde, mee, dat de bank tiaar be talingen had gesehorst en dat nie mand meer binnen werd gelaten. Later volgde een officieel bericht van de directie ook 'aan de pers en de nieuws-agentschappen. Men zei eerst, dat het tekort 100.000 pond sterling bedraagt, dus 12 ton in Ncdcrlandsch geld. Doch reeds nu wordt een bedrag van 225.000 pond sterling genoemd, terwijl de zaken dor Bank zoo ontzettend ingewikkeld zijn en verward, dat alle 'cijfers op bloote vermoedens berusten. Zeker is alleen, dat een vergadering van groote effecten-makelaars is bij eengekomen en men daar liet be sluit heeft genomen de Bank in geen enkel opzicht te helpen. Dit beslui! is wellicht niet alleen voor haai noodlottig, doch kan hei naar alle waarschijnlijkheid ook blijken te we zen voor allerlei zwakke of specula tieve fondsen, die zii haar klanten voor dit doel aapbeval, en die op hei oogenblik dus het zwaard van Da mocles boven zich zien hangen. Do zaak is, evenals een paddestoel, in betrekkelijk korten tijd opgeko men. Zij begon in .een kleine achter kamer, werd, in 1895, in een vennoot schap met 12 ton kapitaal veranderd en heeft op het oogenblik in Groot Brittannië 22 groote filialen, bohalv? die in Frankrijk, België. Amerika et in de Britsche koloniën. In deze laat ste werd vooral in land gespeculeerd Zij gaf haar eigen courant uit: ..Th; Daily Stock Exchange Report", terwij! de directeur, de heer Moreton Mpnde ville sinds eenigen tijd ook in de algemeene journalistiek was gaan liefhebberen, door het weekblad „Lob don Opinion" uit te geven, waarmee hij tamelijk veel opgang maakte. Burgerlijke Stand Bevallen1 Dec. A. Engelsv. d. Steen d. J. H. v, LeeuwenBosd, 2 Dec. W. G. v. cl. Bogaardy. Riet z. 3 Dec. H. M. MorseldBak ker d. J. C. SmitsRoebers z. Overleden 1 Dec. J. Spies, 82 j,, Oudeweg. HILLEGOM. BevallenG. van der Werker- Spierenburg z. C Ruigrok—vas St ïijn d. Overleden H. Krikhaar, 73 j. i BENNEBROEK. BevallenF. KempTroost z. Ondertrouwd B. Boterbloem en A M. C. Huijgens. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Zondag de H.H. Missen te half 7,8, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. 's Avonds half 7 Lof met preek. Df Catechismus te 1 uur, half 2ea kwal! over 2. Maandagavond te 7 uur Bielenlo! en Rozenhoedje-tot lafenis der geloo- vige zielen. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Zondag, 2de van de Advent, te 7, en half 9 uur de gelezén o H.II. Mis sen, met onderrichting; te half 11 de Hoogmis en predicatie. Te 2 uur Catechismus. Te 3 uu-r het Rozenhoedje. KERK VAN IIET ALLERHEILIG STB IIART, KLEVERPARKWEG. Zondag de I-I.H. Missen te 7 en 8 uur en half 11 de Hoogmis. 's Namiddags te 4 uur Lof en pre dicatie voor de leden der Eerherstel lende Communie. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN. AMSTERDAMSTRAAT. Zondag de H.H. Missen te 8 uur en half 11 de Hoogmis. 's Namiddags 2 uur de Catechismus en 's avonds te 7 uur het Lof me! predikatie. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Zondag, de H. H. Missen om 7 en 9 uurom half 11 uur de Hoogmis met predicatie.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2