Binnenland Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Dr. Kuyper was gisteren nog nlot op zijn plaats, op dokters verbod. Maar hij zou denkelijk heden komen en nu wilde de heer Borgesius met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting dan maar wachten tot de premier er was. Doch de Voor zitter en de heer Heemskerk meenden dat men gerust beginnen konde Min. kon, wat gezegd was, uit de kranten en de Handelingen lezen. En de Kamer besloot, rechts tegen links, om de behandeling door te zet ten. Zoo begonnen dan de debatten, die gisteren uitsluitend van links werden gevoerd. De heer Roessingh, de politiek der Reg. besprekend, stelde vast dat niet gebleken was, wat daarin da ad wen kelijk christelijks was. Wel bleek aan de rechterzijde nog al eens verschil en belangrijke quaesties, als die van den eedsdwang, bleven dan ook rus ten. Spr. had van de toepassing van het openbaringsgeloof in de wetge ving niets gemerkt en de ééne wortel des geloofs had slechts het product van verdeeldheid geleverd. Deze christelijke regeering stond in de Beroepswet toe dat de vrouw zonder bijstand van den man in rechten- kon optreden zij staat de vrouw toe zelfstandig een arbeidscontract aan te gaan. Waar was hier het christe lijk beginselWaarom werden de theologische faculteiten aan de Hoo- ge scholen niet hersteld Waar was bij deze Reg. de christelijke zacht moedigheid? Neen, deze Reg. stond te veel aan de zijde der Phariseèen. Men kan dan ook van het christen dom geen christelijke politiek maken; het had geen politiek noodig. De libe ralen hebben dan ook steeds de vrij heid van alle belijdenissen geëerbie digd, zich gekant tegen heerschappij van één volksdeel, over het andere, doch deze Reg. wierp de scheiding op tusschen heidenen en paganisten. En spr. loochende, dat christelijke geschilpunten deze Reg. aan het be wind brachten. Het christendom van het Kabinet was er slechts een in naam. De heer Goeman Borgesius hield daarop een zóo lange en op elk punt zoo uitvoerige rede, dat wij de hoofd punten scherp moeten concentreeren om niet te veel in de lengte te gera ken. Trouwens, door de zeer stelsel matige indeeling dezer rede laat zij zich gemakkelijk samentrekken. De leider der Liberale Unie-mannen sprak allereerst over de finantiën. Hij wees er op, dat de toestand gun stig was en nog gunstiger zou wezen wanneer men niet te veel buitenge wone uitgaven uit de gewone midde len had gedekt. Dit werd later ook nog eens door den heer Roëll uiteen gezet. Beide sprekers waren het er over eens, dat de toestand van 1904, nóch de verwachtingen van 1905 re den geven tot pessimisme. Er was bezuinigd, doch dit had oordeelkun diger kunnen geschieden. Beiden wa ren het er over eens, dat dadelijke versterking der middelen niet noodig was, zoodat de daartoe strekkende maatregelen konden worden terugge- nomen. Beiden bespraken ook de tariefwet. En terwijl deze bij voorbaat door den heer Borgesius werd bestre den, zoolang niet bekend was wat er van betaald moest wordende on derwijswet en de pensioenwet, merk te de heer Roëll op, dat de 9 mil- lioen hoogstens voor die beide maat regelen kon strekken en dat er voor andere nog millioenen noodig waren weshalve hij de toekomst duister inzag en tot omzichtigheid aanmaan de. De heer Borgesius deed vervolgens uitkomen, dat, al had menig Minis ter ook hard gewerkt en al lag er nog veel gereed van het vorig Kabinet er feitelijk niets tot stand gekomen was da.n de Drankwet en de snel vuurkanonnen. Wel was er nog veel ingediend, maar daarvan kon maar weinig meer tot stand worden ge bracht. Toch hadden de leden der linkerzijde geen obstructie gevoerd (beweging rechts) en zouden zij ze ker gaarne de wet op de ouderdoms pensioenen hebben afgedaan, waarop nu geen kans was en die enkel kon dienen tot wat dr. Kuyper vroeger eens „paradepaard" noemde. De oogst was mager. Waarom Omdat de Kamer te veel praatte of omdat de voorbereiding niet deugde? En het verwijt trof te meer omdat nooit een regeering zulk een sterke meerder heid had. Neen, de voorbereiding van wetten als de arbeidswet en de her ziene gemeentewet, had de schuld en die schuld drukte op de Reg. Vervolgens herinnerend aan de scherpe oppositie van dr. Kuyper te gen het vorig Kabinet inzake Trans vaal, wees spr. op het optreden van dit Kabinet inzake Z. A., sprak over de ontstemming daar gewekt door de consulaats-quaestie, over Botha's brief aan den Min. van Buitenl. Za ken, over de zwakke houding inzake het wegzenden van een 9chip om Krugers lijk over te brengen. Had een liberaal Kabinet zoo gehandeld, dr. Kuyper zou een motie van man trouwen hebben voorgesteld (eenige stemmenzeer juist!). Daarna laakte spr. het optreden der Rep. in de Overijselsche quaestie, waardoor het gezag der Kroon was benadeeld. Maar het ergste laakte spr. dat deze Reg. verdeeldheid en tweedracht zaait onder het volk; het volk verdee- len wil in christenen en heidenen hij keurde in strenge bewoordingen i af liet optreden van dr. Kuyper in en buiten de Kamer, verdeeldheid zaai- eud, scheidsmuren opwerpend. En dat onder goedkeuring eener coalitie, die de Min. zelf steeds had afgekeurd en voor zijn partij onaannemelijk had geoordeeld. Het christelijke dog ma werd op den voorgrond gesteld, ook in de ingediende onderwijswet. Eindelijk komend tot de positie der linkerpij de wees spr. op hetgeen de partijen aan die zijde (de sociawsten uitgezonderd) gemeen is drang naar bescherming der zwakkeren, verbe terd onderwijs, welvaartsvermeerde ring en vrijheid op elk gebied. Maar er waren punten van verschil, zoo ten aanzien van het kiesrecht. Was fusie misschien minder gewenscht, sa menwerking kon er wezen en „na- „mens zijn politieke medestanders „legde spr. de verklaring af, dat zij „van oordeel zijn dat de belemmerin- „gen voor den gewonen kieswetgever ,,uit de Grondwet moeten verwijderd „worden." (Een blanco-artikel 80 al- zoo.) Hij was overtuigd dat de vrij zinnigen in 1905 blijk zouden geven door het drijven dezer Reg. in le venskracht te zijn toegenomen. De heer Tydemau wees er op dat- van het strikt confessioheele bij deze Reg. alleen gebleken was door het niet-vlaggen op 31 Aug. toen dat een Zondag was en door een mislukte poging om den Zondagsdienst op de sporen te beperken. Maar overigens moest het Kabinet wel op de neutrale zóne komen. Het had wel hard ge werkt, doch ook hij constateerde een schralen oogst. Alleen wees hij er op dat èn in de wet op het Hooger èn iiV die op het Lager Onderwijs de een dracht van de zonen des volks tot een zaak van ondergeschikt belang was gemaakt, hoe er tweedracht en gods diensthaat werd geeaaid, hóe de splitsing moest worden doorgezet tot in christelijke ambachtsscholen toe. Door de ontbinding der Eerste Kamer bedreigde de Reg. de continuïteit in onze wetgeving. En overigens gaf zij blijk van reactie in de Drankwet en in het postwetje. Bleek ook al van verschil bij de rechterzijde, toch was spr. beducht voor het op zijde schui ven van het liberale beginsel, dat ge loofsovertuiging niet gebruikt wenscht te zien als staatkundig element. Wat de verdeeldheid der linkerzij de aanging het kiesrecht, de bron van verschil, zou voorloopig wel blijven rusten omdat een grondwets herziening thans geen kans van sla gen had. Maar daardoor was samen werking tegen afwending van gevaar voor de vrijheid en om wat goeds tot stand te brengen, volstrekt niet on mogelijk. Van de rede van den heer Roëll spraken we hierboven reeds. Hij be perkte zich tot de financiën. Heden 10 uur voortzetting. EERSTE KAMER. Hedenavond te 8.30 kwam de Eer ste Kamer voor een oogenblik bijeen. De he eren Stork, Dr. Franssen en Heerkens werden, met machtiging der Koningin door den voorz. na aflegging van de vereischte beloften of eeden ver welkomd en namen zitting. Van den heer van Heeckeren van Keil waren de geloofsbrieven ingeko men, die in handen eener commissie van onderzoek zijn gesteld. De van de Tweede Kamer ontvan gen ontwerpen, waaronder de Indi sche begrooting, werden naar de af- deeliugen verzonden. Door loting werd bepaald dat de heer Heerkens bij eerste, de heer I Stork bij de tweede, de heer Franssen bij de derde beurt zullen altreden. De vergadering ging tot Dinsdag 27 dezer uiteen. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder heeft dezer dagen te 's-Gravenhage in audiëntie ontvangen den oud-com mandant Kritzinger, die in Neder land geld komt inzamelen voor de weezen uit den oorlog en voor de betere organisatie van het nationaal onderwijs in de Oranje-Rivier-Ko lonie. H. M. de Koningin-Moeder en Haar zuster, de vorstin van Bentheim. ver gezeld van de Hofdame, jonkvr. v. d Poll, brachten gistermiddag ten 2 ure, een langdurig bezoek aan den grooten Komnkl. Bazar voorh. D. Boei en Zn., in de Zeestraat, te 's-Graven hage. Jhr. De Marees van Swinderen. ge zant van H. M. bij de Amerikaansche Unie, is van verlof, hier te lande doorgebracht, op zijn post te Wash ington terug. In het „Hotel des Indes" te 's-Gra venhage wordt verwacht de heer D G. Metaxas, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Grieken land bij ons Hof en te Londen. De gewone audiënties van de Mi nisters van Binnenlandsche en Bui- tenlandsche Zaken zullen deze week niet plaats hebben. VERKIEZINGEN. Door do anti-revolutionnaire kies- veroeniging „Nederland en Oranje" to Amersfoort is de heer H. Koning de finitief candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Raad (vacature mr. Prikken). Voor do gisteren gehouden verkie zing van een lid voor de Provinciale Staten (kiesdistrict Tiel) zijn als candidaten gesteld de heeren A. D. Duys, te Dodcwaard, (liberaal) enmr. J. J. Tilanus te Tiel, (anti-rev.) Ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten (vac.-Zimmerman) zijn Dinsdag te Hoorn officieel gesteld de volgende candidatenN. A. Com mandeur, burgemeester van Wog- num, gesteld door a.-r. en r.-k.dr. K. H. M. van der Zande, directeur van 's Rijkslandbouw-proefstation, te Hoorn, gesteld door de liberalen. CARNEGIE - STICHTING. j Uittreksel uit het verslag der af- declingen over het wetsontwerp tot aankoop ten behoeve van een schen king van grond aan de Carnegie- stichting. Van verschillende zijden werd den heer Carnegie hulde gebracht, die het door zijne vorstelijke gift moge lijk maakt in de residentie van ons land een gebouw te doen verrijzen, waardig het schoone doel, dat met de oprichting van het Internationale Hof van Arbitrage is beoogd. Eenige leden meenden intusschen, dat er geen voldoende aanleiding bestaat om van rijkswege een ter rein voor de stichting van dat gebouw beschikbaar te stellen. Men betwijfelde of de heer Carne gie wel verwachtte, dat de staat den grond zou geven, nu de milde gever van die verwachting bij zijne gift niet heeft doen blijken. Voorts werd opgemerkt, dat de kos ten der lokalen en van andere voor het Hof van Arbitrage benoodigde zaken, komen ten laste van de mo gendheden, die dat tractaat onder teekenden er was naar men meen de, geene reden, waarom ons land voor doeleinden van dezen aard meer zou uitgeven dan bij het tractaat is verordend.' Vooral vond het denkbeeld om het bouwterrein van rijkswege beschik baar te stellen bij deze leden bezwaar, omdat men de geschonken som vol doende achtte om daarmede de kos ten van het te stichten gebouw en voor de daarin te vestigen bibliotheek met inbegrip van het terrein te be strijden. Betreurd werd. dat de regeering door het sluiten van het ter bekrach tiging aangeboden koopcontract de Kamer eenigermate voor een voldon gen feit heeft geplaatst. Onder de le den, die deze bezwaren opperden, wa ren er, die meenden, dat het niet wel aangaat, het wetsontwerp, nu het eenmaal is ingediend, te verwerpen. De groote meerderheid kon zich met het denkbeeld om van rijkswege het bouwterrein beschikbaar te stel len, vereenigen. Omtrent de vraag, of. indien het Rijk het bouwterrein beschikbaar stelt, het door de regeering gekozen terrein aanbeveling verdient, liepen de gevoelens uiteen. Er waren zeer vele leden, die lie ver een ander terrein voor het ge bouw aangewezen zouden zien. Voor standers vond de plaatsing daarvan in de Maliebaan, in den Koekamp, op het door de gemeente 's-Graven hage aangeboden terrein in de Sche- veningsche boschjes, op het terrein gelegen tusschen de Boschlaan en de Maliebaan, of op het terrein ten oosten van de Maliebaan. Overigens meende men met na druk te moeten waarschuwen tegen plannen, welke tot nieuw uitstel van de oprichting van het gebouw zouden leiden. In het belang van dèn goe den naam van ons land is het ge wenscht, dat verdere vertraging wor de vermeden. Gaarne zouden eenige leden verne men, op welke wijze de door den heer Carnegie geschonken som is belegd, en welke rente tot dusver is ge kweekt. Verder werd gevraagd, of het schen ken van het terrein niet behoort me de te brengen het oefenen van zeker toezicht op den bouw en of het vast staat, dat van de zijde van den Staat geen verdere uitgaven voor het onderhoud als anderszins van het ge bouw gedaan zullen worden. Enkele leden vroegen, of het niet wenschelijk ware, in het wetsont werp de bepaling op te nemen, dat de Carnegie-stichting rechtspersoon lijkheid bezit. MIDDENSTANDSBOND. Het hoofdbestuur van den Nedèr- landschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden Midden stand houdt heden, Woensdag, te Utrecht, in het Haagsche Koffiehuis, een openbare vergadering, toeganke lijk voor alle leden der aangesloten vereenigingen, waarin de opening zal plaats hebben van de stembriefjes, in geleverd door de leden inzake het voorstel van het bondabestuur om voortaan den titel van den Bond te doen luiden„Ned Bond van Ver eenigingen van den Handeldrijvenden en ïndustrieelen Middenstand." Na deze openbare vergadering zou o. m. behandeld worden het verslag van de Bondscommissie inzake de H. IJ. S. M. Coöperatie betreffende cfe onderhandelingen met de gedelegeer den der H. IJ. S. M. Voorts moet worden overgegaan tot het verkiezen van een der bestuurs leden tot le secretaris van den Bond, daar de tegenwoordige titularis, de heer W. Nieuwenihuizen, medegedeeld heeft, dat hij wegens drukke beroeps bezigheden die functie van 1 Januari 1905 af niet meer zal kunnen waar nemen. Ook zal nog beslist moeten worden over de redactie van een te verzenden request in zake de personeele belas ting en zal worden vastgesteld de plaats waar in 1905 de algemeene congres-vergaderingen van den Bond zullen plaats vinden. TEGENGESPROKEN. Het bericht, dat de heer mr. J. L. T. Rhemrev, officieir van justitie, zich bij de Tweede Kamer zou hebben be klaagd over zijn passeering bij de benoeming tot president van den Raad van Justitie te Soerabaja, wordt door hem zeiven in de Indische pers ten stelligste tegengesproken. Het is, geheel uit de lucht gegrepen. LADY ABERDEEN. Lady Aberdeen, de presidente van den Internationalen Vrouwenraad, die een bezoek heeft gebracht aan al de aangesloten nationale vrouwenra den op het vasteland van Europa, kwam Zondag 4 dezer in de residen tie. Zij werd er ontvangen door de presidente van den Nationalen Vrou wenraad van Nederland, mevrouw A. E. van DorpVerdam, die te ha- rer eere een lunch gaf, waaraan me de aanzaten mevrouw douairière Klei-ck. geboren gravin van Hogen- dorp, de oud-presidente, de leden der internationale comité's voor de wet ten. voor den vrede en voor de pers, met nog eenige andere werkende le den van den raad. In deu namiddag was er, mede ten huize van me vrouw van Dorp, voor bestuursleden van aangesloten corporaties en be- langstellenden gelegenheid om lady .Aberdeen te begroeten. Deze receptie j was druk bezocht, ook door parti culieren, onder wie men opmerkte de echtgenoote van den minister van buitenlandsche zaken. De opgewekte toon, die deze samenkomst kenmerk te, was zoo juist in overeenstemming met den geest, waarvan de Interna tionale Vrouwenraad de drager wil zijn: welwillende tegemoetkomingen onderlinge waardeering. Lady Aber-1 deen, een vrouw met statige, rustige houding, welluidende stem en vrien delijken oogopslag, wier arbeid in Ierland en in Canada velen ten zegen is geweest, heeft nu sedert de vijf-1 jaarlijksche samenkomst te Berlijn mrs. May Wright Sewall als presi- dente van den Internationalen Vrou wenraad vervangen. ZUID - AFRIKA - AVOND. De Nieuwe Courant doet „ernstig en nadrukkelijk een beroep op de N. Z. A. V. om in overleg met ove rige hier te lande bestaande commis sies, bonden, plaatselijke afdee- lingen en vereenigingen die zich wij den aan de behartiging van de be langen der Hollandsche Afrikaanders op 16 December a. s. (op welken dag Kruger begraven wordt) zoo mo gelijk overal in den lande avondbij- eenkomsten te organiseeren om Kru ger te herdenken". Het blad zou er niet een Krugei- avond van willen maken, maar een Zuid-Afrikaanschen avond; met name zou dan het nationale onderwijs in den Vrijstaat bepleit moeten worden met een geldinzameling tot slot. VERBRANDE BANKBILJETTEN. De bij den brand van de villa Rhe- derpark, te De Steeg, in de brand kast verbrande bankbiljetten zijn, na dat hun nummers waren vastgesteld, door de Nederlandsche Bank te Am sterdam geheel uitbetaald. ARME VISSCHER. Een visscher uit Moddergat (Fr.), die van de loggers te Emden terug keerde, heeft op reis naar huis zijne spaarpenningen 250 verloren. Hij herinnert zich. dat hij het geld nog had bij het uitstappen aan 't station Metslawier. De man is hoofd vaneen gezin. GEARRESTEERD. Maandagavond was de politie te Doorn zoo gelukkig beslag te kunnen leggen op de motor-fiets, te Rotter dam ontvreemd van den heer D. J. N. Het wekte haar verwondering, dat in het volkslogement van de wed. B. zich iemand bevond, die per tuf-tuf reisde, en dit bracht men in verband met den bovengenoemd en diefstal te Rot- ter dam. Om half elf 's avonds werd de man van zijn bed gelicht en in verzekerde bewaring gebracht. Bij ondervraging noemde hij zich Frie- drich Saltow, uit Hamburg en be weert hij, de motor te hebben gekocht. Deze motor echter komt tot in bijzon- derheden overeen met de beschrij ving van het vermiste rijwiel. Het nummerplaatje, of het fabrieksmeid, was niet meer aan de motor, doch men vond dit later in een vestzak van verdachte. GESNAPT. Te Rinsumageest viel al langer dan twee jaar de opbrengst der collecten in de Gereformeerde kerk niet mee. Men kreeg wantrouwen. Na afloop van de godsdienstoefening stelden twee kerkeraadsleden zich verdekt op en betrapten den zoon van den kos ter, die de kerk wa9 binnengekomen, erop, dat hij een' gedeelte der gelden uit de bergplaats der collecte weg nam. De jonge man, die in 't bezit was van een sleutel van de kerkdeur, die twee jaar geleden was zoek geraakt, is gevankelijk naar Leeuwarden over gebracht. VERKOOPINGEN FAILLISSEMENT- GEBRS. GRATAMA. De totale opbrengst van den ver koop der inboedels van de Gebr. Gra- ,tama .heeft bedragen bruto ruim 60.000. Volgens den door curatoren op ge- maakten staat dei: baten van het faillissement was de totale raming der inboedels netto circa 58.500. Naar wij vernemen, zegt de Lw. Ct. was de schilderijenverzameling getaxeerd op 33.345deze he ei: slechts opgebracht 18.180, terwijl zes schilderijen door curatoren zijn ingehouden, waarop slechts werd ge boden ƒ1860, en welke thans uit de hand zullen worden verkocht. De ge- heele verzameling zal dus vermoede lijk ruim ƒ20.000 opbrengen. Het overige der inboedels, porse lein, zilver, meubilair enz. was ge schat op ƒ25.115.65 en heeft opge bracht circa 40.000. Blijkens onze overige opgave heb ben de onroerende goederen bruto op gebracht ƒ130.481, do roerende licha melijke goederen (inboedels) bruto circa ƒ60.000, totaal bruto ƒ190.481. De schatting hiervan bedroeg sa men netto ƒ180.210.61 EEN SURPRISE. In de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage werd Maandagavond een groote mand bezorgd bij een fa milie, waar bij opening een levende grenadier in zat. Heel wat schrik onder de gasten, later lachen natuurlijk. Maar 't mooiste wasde man bleek verkeerd. Men had zich in het huis nummer vergist en nu besloot men den grenadier maar weer in te pak ken en bij de buren af te geven. Zoo geschiedde, nadat de grenadier bij de eerste familie, waar hij ver keerd bezorgd was, eenige appelbollen met punoh verorberd had. (Dbl.) BRANDEN. Zondagavond is een landbouwers- woning, achter de bleekerij „de Kla- renbeek" te Ugchelen bij Beekbergen, afgebrand. Alleen hel rundvee werd gered. Het kleinvee kwam in de vlam men omde inboedel ging geheel verloren. Te Hollandschevold is de woning van P. Snippen afgebrand. Een geit kwam in de vlammen om. Er werd veel meubilair gered. ONTPLOFFING OP EEN POST KANTOOR. Tot groote ontsteltenis van ambte naren en bedienend personeel is op het postkantoor te Goes uit een pak ket, geadresseerd aan iemand te Cort- gene, en inhoudende ongeveer 4 kilo scherpe patronen, een dier patronen ontploft. Op grond der wet van 1884, die het vervoer van ontplofbare stof fen, o.a. per post, verbiedt, is tegen den afzender proces-verbaal opge maakt. DE MOORD TE DIEREN. Een nader onderzoek in verband met den moord te Laag Soeren werd Maandag door den rechter-commissa- ris met den wachtmeester der mare chaussee ingesteld. Eenige personen, die nog niet on dervraagd waren, werden gehoord. Deze deelden mede op den avond van den moord in de buurt van de plaats, waar het lijk werd gevonden, twee personen te hebben zien loe pen zij konden evenwel, daar het duister was geweest, geen nadere bij zonderheden opgeven. Ook ter plaatse, waar de verslagens werd gevonden, is weer een onder zoek ingesteld. Reeds vroeger waren daar eenige lucifers gevonden, thans is ook onder een dennenboom, ter zijde van den weg, een leeg doosje gevonden. De instructie 'is Dinsdag voortgezet in het huis van bewaring te Arnhem; gehoord werd o.a. de gemeente-vele! - wachter Hendriks. In verhand met gisteren verkregen nog al van belang schijnende inlichtingen, heeft heden de wachtmeester der marechaussee het onderzoek op de Dierensche heide en in de buurt van het misdrijf voort gezet. De te Dieren vermoorde Reinder v. d. Brink was in die streken een zeer bekende persoonlijkheid, van wiens stoute strooperijen allerlei verhalen de ronde deden, welke door de volks sympathie, die hier niet aan den kant van politie en jachtopzieners is, nog wat sterker werden gekleurd. Als hij 's avonds aan de groote vil la's te Dieren een hert of ree kwant aanbieden, en het beest was de fami lie te zwaar, dan zei Reinder„das niks, dan zak oe morn-aovond wel een kleintje brengen" en dan was hij den volgenden avond ook pre sent. Men zegt dat hij de laatste twee jaren 57 herten en reeën heeft gescho ten, behalve de andere „kreaturen". Hij leefde midden in de heide en bosschen. uren van de bewoonde we reld af. in een hut door hem zelf van heideplaggen gebouwd, met geen an der huisraad dan een tafel en een stoel. De drank was alweer zijn ongeluk zoo heeft hij een jaar of 11 geleden den veldwachter van Laag Soeren een schot gegeven, en daarvoor 10 jaar in Leeuwarden gezeten. Ook nu waren er weer eenigen, die hij een kogel had beloofd, en waarschijnlijk zal dit de reden zijn, dat hij nu zelf het slachtoffer is geworden. Degenen, die op zijn lijstje stonden, zullen er wel geruster om slapen, nu Reinder v. d. Brink uit deze wereld verdwenen is, en de jagers zullen nu misschien ook wel eens een hertje kunnen snappen. EERVOL ONTSLAG GEVRAAGD. Men schrijft aan. het Vaderl. uit Gendringen Naar aanleiding van het berichtje in Het Vaderland van 1 December jl., als zou jhr. Aug. van Grotenhuis, burgemeester van Gendringen, om gezondheidsredenen eervol ontslag hebben aangevraagd, deelt men ons het volgende mede. In Juli dezes jaars zoude gemelde burgemeester herbenoemd worden. Daar deze reeds ongeveer een half jaar blind was, verwachtte men, dat jhr. van Groten huis voor een herbenoeming zou be danken. In deze verwachting werd. men echter teleurgesteld, daar jhr. van Grotenhuis, ondanks de blind heid, werd herbenoemd en de herbe noeming aannam. Daarop verwacht te men in deze de tusschenkomst van den raad, doch die uitblijven de, heeft een der ingezetenen zich deswege gewend tot den minister vaa binnenlandsche zaken. De secretaris, die zijn namiddag uren doorbrengt op het kantoor eener ijzergieterij, daarbij rijksschat- ter is, en agent van een maatschap pij, is veel op reis, dus afwezig. De ambtenaar ter secretarie, tevens be zoldigd ambtenaar van den burgelij ken stand, was voorheen gemeente bode, en is verderlo. afslager bij een notaris2o. handelaar in siga ren -o. barbiert hij ook nog, en 4o. is hij agent van eenige verzeke ringmaatschappijen, Het gebeurt nog al eens, dat èn secretaris èn ambte naar ter secretarie voor hun andere baantjes afwezig zijn, en men vindt dan ten gemeentehuize van de bezol digde beambten slechts den gemeen tebode. Geen wonder, dat al te vaak velen te vergeefs komen. VERDEELDHEID. Men meldt uit Almelo Onder de leden der R. K. gemeen te alhier heerscht, naar wij verne men, verdeeldheid, waarvan de oor zaak het volgende is Deze gemeente bezit een begraaf plaats in de Noorderstraat, die sinds 26 jaar gesloten is. Het kerkbestuur heeft nu van den aartsbisschop ver lof bekomen, dit kerkhof, dat in een zeer desolaten toestand verkeert, te ontruimen, om het wellicht binnen korten tijd al9 bouwterrein te ver- koopen. J.I. Zondag werd nu onder de godsdienstoefening bekend ge maakt, dat er gelegenheid bestond voor het opgraven van de overblijf selen van familieleden. Inmiddels ia reeds vanwege het kerkbestuur een aanvang gemaakt met de ontruiming. De9 avonds worden beenderen over gebracht naar het tegenwoordiga kerkhof, gelegen in Ambt Almelo. Ve len keuren deze ontruiming af, en lang geen malsche verwijten worden geslingerd naar de hoofden d©r le den van het kerkbestuur. Bij een deel der gemeentenaren bestaat het voor nemen bij den aartsbisschop bezwa ren in te brengen tegen de ontrui ming. RUWE ZEDEN. De herbergier v. B. te Oudenbosct (N.-Br.), die aan eenige dronken per sonen den toegang tot zijne herberi ontzegde, werd door een hunner zoo danig met een mes toegetakeld, da; men voor zijn leven vreest. Ookeei neef van den herbergier, die ter huif snelde, liep eenige messteken op. OPGEHAALD. Uit de vaart nabij de aschstaa! ti 's-Gravenhage is opgehaald het liji van een man. Men vermoedt, dat het het lijk is van een jongmensch L., uit de Obrechtstraat aldaar sedert eeni gen tijd vermist. ONGELUKKEN. Een 74-jarige sahoenpoetser is op den Nieuwezijds Voorburgwal te Am sterdam door eigen onvoorzichtigheid met een tramwagen in aanraking ge komen. Hij werd daardoor in h« aangezicht en aan de schouders ver wond, zoodat zijn opname in het bin nengasthuis noodzakelijk was. Dinsdagmorgen vroeg is in het Ka naai van Walcheren bij Abeele eoi twee en twintig jarigen man, die met een roeiboot het kanaal wilde over steken, door do MMdelburgsche boot overvaren. De man is verdronken. Maandagavond wilde aan den Hei kant te Tilburg de bakker v. E. mei paard en wagen vóór de train dec weg oversteken, maar tengevolge var het schichtig worden van het paardi- hij door de tram aangereden. Hooft en schouder waren gedeeltelijk va brijzeld. v. E. was terstond een lijk Hij laat een weduwe met drie kinde ren na. Men meldt uit Steenwijk De Sinterklaasdrukte heeft hie een offer geëischt. Zekere K., eei bejaard ongehuwd persoon, die wa lang en onder het gebruik van stei ken drank aan de pret had deelge nomen, is huiswaarts koerend vai den gladden wal in de gracht ge gleden. Na uren lang zoeken, von zijn broeder 's morgens zijn lijk. Uit de Arbeiderswereli DE STAKING DER GLASBLAZERS Het schrijven van de bemiddeling» commissie aan de gecombineerd glasblazersvereenigingen luidt „Mijne heeren! Tot ons leedwezen moeten wij u berichten dat de Va eeniging van Glasfabrikanten in Nf derland weigert met ons een bespre king tehouden over de loonkwestia Naar aanleiding hiervan hebben wi ons genoopt gezien om aan de ver eeniging en, die ons verzochten aft bermiddelingscommissie of arbitrage commissie op 'te treden, te berichten dat wij aan dit verzoek geen verdfl gevolg kunnen geven." Kerk en School He: Provinciaal College van Ta zicht op het beheer der kerkelijl goederen en fondsen, bij de Br vormde gemeenten in Noord-Hollan heeft benoemd tot lid van 't Alg meen College, zijn voorzitter di 1 heer H. J. Calkoen, te Edam. Tots cundus is benoemd de heer P. B. Ferf, te Haarlem. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het candidaatsexamen i de rechten door den heer B. M. 0 heri en door mej. Nora Kehrer. Bevorderd tot doctor in de plan' en dierkunde op proefschriftEerè ontwikkelingsstudiën van Megalobi trachus Maximusschlegel de heer L1 de Bussy, geboren te Amsterdam. Letteren en Kunst EEN CONCERT AAN BOORD. Met het stoomschip Kaiser Wi helm der Grosse" maakten de reis va Bremen naar New YorkAnton vs Rooy, Alois Burgstaller, Eugèi Ysaye en Anèón Hekking. Onder ffl gaven zij een concert, dat, Tioeff het zwaar weer was dien dag, uitm mend slaagde. De weldadigheick-fl richtingen van de Norddeutsche Lloj kregen er 2400 Mark door in kas. VERBETERING VAN VROUWEN KLEEDING. Wij ontvangen No. 1 van den 6di jaargang van het tijdschrift der h vengenoemde vereeniging, dat thai bij den uitgever L. J. Veen verschiji Het bevat een geïllustreerd artii over de kleeding der vrouwen in i 17de eeuw, een stukje over de tentooï stelling van kunstnaaldwerk, verdi technische artikelen en berichten d de afdeelingen, benevens boekenli fel enz.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2